Marmara Türkiye'nin tatil açısından en önemli yerlerini içinde bulunduran bir bölgedir. Bu yazımızda Kocaeli sınırlarında yer alan Kandıra ilçesindeki kamp alanlarını inceleyeceğiz. Kandıra kamp alanları açısından az ama öz alternatifler sunmaktadır. Özellikle yaz aylarında daha fazla tercih edilen bu kamp alanlarının kamp severler için oldukça yeterli bir alternatif sunduğunu söyleyebiliriz.

Kocaeli’yle dolayısıyla Kandıra'ya da ulaşım oldukça basittir. Türkiye'nin her noktasından Kocaeli’yle giden otobüsler bulunmaktadır. Bu otobüslere binip sonrasında Kandıra'ya ulaşabilirsiniz. Bunun dışında hava yolunu tercih edecek kişiler de Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı'na gelip buradan kalkan servislerle kısa bir süre içinde Kandıra'ya ulaşabilirler. Kandıra tatilciler için oldukça iyi bir alternatif olacaktır.

Doğa Çadır Kampı

Adından da anlaşılacağı üzere bu kamp alanı Kandıra'da yer alan ve doğayla iç içe olan bir kamp alanıdır. Öyle ki denize sadece yürüme mesafesindedir. Bu sebeple sahilde güneşlenip, denizden çıkmak istemeyen kişiler için oldukça ideal bir kamp alanı olduğunu söyleyebiliriz. Burasının en büyük avantajlarından bir tanesi de merkeze oldukça yakın olmasıdır. Öyle ki kamp alanı dışında çıkıp Kandıra'da istediğiniz gibi gezebilirsiniz fakat kamp alanının sunmuş olduğu hizmetleri düşündüğümüz vakit kamp alanından zaten pek de çıkmak istemeyeceksiniz. Özellikle ailelerin burayı oldukça yoğun bir şekilde tercih ettiğini söylemek mümkün olacaktır.

Denize sıfır olan kamp alanı ağaç konusunda da oldukça zengin bir yerdir. Bu sebeple gölgelik alanların da bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple çadırınızı ağaç diplerine rahat bir şekilde kurabilirsiniz. Adından da göreceğiniz üzere burası bir çadır kampıdır. Bu sebeple odada kalmak gibi bir düşünseniz varsa burada böyle bir hizmet bulunmamaktadır. Mangal yakma alanı da bulunan kamp alanında ortak kullanım alanlarının bir hayli yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi plaj voleybolu. Bu tür ortak alanlar olduğu için de kampta vakitler kaliteli geçmektedir ve kamp alanının oldukça temiz olduğunu da belirtelim.

Doğa Çadır Kampı Konaklama Ücretleri

 • Kamelyalı çadırların 3 kişilik fiyatı 120 liradır.
 • Normal çadırların 3 kişilik fiyatı 100 liradır.
 • Kendi çadırıyla gelenler 80 lira ücret ödemektedir.

Doğa Çadır Kampı Hizmetleri

 • Duş, tuvalet, elektrik ve internet bulunmaktadır.
 • Restoran ve çay bahçesi vardır.
 • Oyun alanları vardır.
 • Ortak buzdolapları ve ortak bulaşık yıkama alanları vardır.
 • Kahvaltı hizmeti kişi başı 20 liradır.
 • Çamaşır yıkama ücreti 10 liradır.
 • Mangal alanı bulunmaktadır.

Sarısu Gençlik Parkı Kamp Alanı

Burası Kandıra'da gençler için hizmet veren bir kamp alanıdır. 10-18 yaş arasındaki gençlerimizin yaz tatillerini daha verimli geçirmeleri için kurulmuş olan kamp alanı bölgedeki gençler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Sarısı Çayı'nın dibinde kurulmuş olan kamp alanı aynı zamanda sahile de yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Aileler çocuklarını bu kamp alanına gönül rahatlığıyla bırakabilirler çünkü çocuklar için her şey düşünülmüş durumda. Burada alacakları eğitim sayesinde ilerde kampa gittikleri vakit ne yapacakları konusunda şimdiden fikir sahibi olmuş olacaklardır.

72 gence kadar hizmet veren kamp alanının birçok farklı aktivite yapılmaktadır. 3 öğün boyunca yemek hizmeti veren kamp alanında gençler bungalov evlerde konaklamaktadır. Aynı zamanda kampta sıkılmamaları ve kaliteli vakitler geçirmeleri için birçok etkinlik de programda yer almaktadır. Öğrencilerin çevrelerini genişletip yeni arkadaşlıklar edinmeleri için bu tarz gençlik kamplarından yararlanmaları oldukça önemlidir. Kamp için fiyat bilgisi sezonluk olarak değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple kamp alanını arayıp detaylı fiyat bilgisini alabilirsiniz.

Sarısu Gençlik Kampı Hizmetleri

 • Duş, tuvalet, elektrik ve internet hizmetleri bulunmaktadır.
 • Bungalov evlerde kalınmaktadır.
 • 3 öğün yemek çıkmaktadır.
 • Yürüyüş alanları bulunmaktadır.
 • Su ve doğa sporları için birçok alternatif bulunmaktadır.
 • Masa tenisi, futbol sahası gibi birçok farklı etkinlik yer almaktadır.

Kovanağzı Camping

Daha mütevazı ve sakin bir kamp yeri arıyorsanız işte burası Kovanağzı Camping olacaktır. Kamp alanı fiyat olarak Marmara Bölgesi'nde eşine nadir rastlanacak bir kamp alanı olduğu gibi aynı zamanda sunmuş olduğu hizmetle de mütevazı bir yerdir. Yani buraya gelen kişiler çok ekstra bir hizmet ve etkinlik beklemeden sade bir kamp yapmak için burayı tercih etmeleri gerekecektir. Fakat doğa olarak oldukça güzel bir alanda kurulmuş olduğunu söyleyebiliriz. Her yer yeşillik ve sıcak yaz aylarında dahi bu sebeple çok fazla bunalmış olmuyorsunuz. Burası da denize sıfır bir konumda olduğu için sahilde güneşlenip, denize girmek için oldukça uygun bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Buraya gelmeden önce erzak alışverişi yapmanız gerekecektir. Çünkü kamp alanında market, büfe gibi hizmetler bulunmamaktadır. Fakat buraya gelmeden önce erzak alışverişinizi de ekstra olarak abartmayın. Çünkü kamp alanında ortak buzdolabı gibi bir hizmet de yok tabii kendi buzdolabınız varsa o başka bir mesele. Burası genellikle 2-3 gün şehir gürültüsünden uzaklaşıp sessiz, sakin bir kamp yapmak isteyen kişiler için daha uygun bir yer olarak ön plana çıkmaktadır. Kalabalıkla pek içli, dışlı olmak istemiyorsanız hafta içi buraya gelmenizi tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda bahar aylarında da burasının oldukça güzel olduğunu söyleyebiliriz.

Kovanağzı Camping Konaklama Ücretleri

 • Çadır yeri kirası olarak 20 lira gibi oldukça uygun bir fiyat istenmektedir.
 • İşletmeden çadır kiralayacaksanız da 40 lira ücret ödemelisiniz. İşletmenin çadırları 2 yetişkin 1 çocuk için yeterli büyüklüktedir.

Kovanağzı Camping Hizmetleri

 • Duş, tuvalet ve elektrik gibi temel ihtiyaçlar karşılanmaktadır.
 • Mangal alanı vardır.
 • Çadır kirası hizmeti bulunur.

Pembe Kayalıklar Kamp Alanı

Burası oldukça değişik ve özel bir kamp alanıdır. Birçok kamp alanından farklı olan bu yerin doğa harikası yerlerden bir tanesi olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Buraya kamp dışında dahi gelinip gün boyunca buranın eşsiz manzarasının tadı çıkarılabilir. Gün doğuşunun ayrı gün batışının ayrı güzel olduğu kamp alanında özellikle kayalar ön plana çıkmaktadır. Kayaların bu adı almasının sebebi de gün içinde güneşin konumuna göre kayaların pembeye çalan bir renge bürünmesidir. Bu sebeple buraya gelirken yanınızda mutlaka fotoğraf makinesi getirmenizi öneriyoruz. Buraya gelen kişiler lüks bir kamp için değil doğayla iç içe bir kamp için gelmelidir.

Denize sıfır, birbirinden güzel kayalara sahip olan ve ağaç konusunda da oldukça zengin olan kamp alanında herhangi bir işletme yer almamaktadır. Bu sebeple tuvalet, duş gibi ihtiyaçlarınızı kamp alanının çevresinde yer alan mekanlardan gidermeniz gerekecektir. Burası bu tür özelliklerine bakıldığı vakit 2-3 gün doğayla iç içe kalmak isteyen kişiler için daha uygun bir kamp alanı olarak ön plana çıkacaktır. Bunun yanı sıra ateş yakmak için uygun alanların da olduğunu söyleyelim. Bu sebeple mangal malzemelerinizi getirip yiyecek ihtiyaçlarınızı da bu şekilde karşılayabilirsiniz. Özellikle kış döneminde birçok kişi buraya sırf balık tutmak için dahi gelmektedir.

Kamp alanında çadır kurmak için de herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Burası güzel bir şekilde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz, birbirinden güzel kartpostallık fotoğraflar yakalayabileceğiniz bir yerdir. Yine demiş olduğumuz gibi kış döneminde oltanızı alıp balığınızı yakabilir, yaz döneminde de dilediğiniz gibi yüzebilirsiniz. Buraya bu sebeple genellikle arkadaş grupları gelmektedir. Çünkü çocuklu aileler için burası biraz zorlu bir kamp alanı olarak öne çıkmaktadır.

Ömerağzı Koyu Kamp Alanı

Burası yalnızca bir kamp alanı değil aynı zamanda turistlerin de oldukça uğradığı yerlerden bir tanesi olan Ömerağzı Koyu'dur. Ömerağzı Koyu Karadeniz'e açılan bir koy olduğu için burada Karadeniz'in o hırçın havasını da almanız mümkün olacaktır. Bunun yanı sınra kamp alanında yılın belirli dönemlerinde konser gibi çeşitli etkinlikler de yapılmaktadır. Yalnızca Kandıra değil aynı zamanda Marmara Bölgesi'nin de eşsiz yerleri arasında göstermemizin mümkün olduğu Ömerağzı Koyu Kamp Alanı mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Burada da çok fazla bir hizmet ve etkinlik beklemeyin fakat doğal olarak oldukça eşsiz bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Kamp alanında özellikle ailelerin oldukça yoğun olduğunu söylemekte fayda var. Fakat yalnızca çadır ve karavanla konaklamak burada mümkün. Aynı zamanda kamp alanı köye de oldukça yakın. Bu sebeple kamp alanı çevresinde köy pazarları ve köy marketleri görmeniz de oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bundan dolayı erzak alışverişini pek abartmanıza gerek yoktur. Zaten ortak buzdolabı gibi hizmetlerin de bulunmadığını belirtelim fakat mangal yakmak için de herhangi bir kısıtlama yok. Ömerağzı Koyu Kamp Alanı ağaçlarla çevrili, suyu oldukça güzel olan koyuyla gelip görmeniz gereken bir yer. Buraya kamp yapmaya geldiğiniz vakit kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Ömerağzı Kanyonu Kamp Alanı Konaklama Ücretleri

 • Kamp alanına giriş için otopark ücreti olarak 30 lira gibi bir miktar alınmaktadır.
 • Çadır yeri kirası olarak da 60 lira ücret ödenmektedir.

Ömerağzı Kanyonu Kamp Alanı Hizmetleri

 • Duş, tuvalet ve elektrik hizmeti bulunmaktadır.
 • Mangal alanı bulunmaktadır.
 • Piknik alanı yer almaktadır.
 • Otopark bulunmaktadır.
 • Bazı günlerde çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Kandıra Gezilecek Yerler

Seyrek Kalesi

Kandıra'nın en tarihi noktalarından bir tanesidir. Özellikle günübirlik tatilcilerin favorisi konumunda olan Seyrek Kalesi'ne sizler de günübirlik bir kamp yapmak istiyorsanız gelebilirsiniz. Çevresinde herhangi bir tesis olmadığı için hazırlıklı gelmekte fayda olacaktır. Fakat doğal olarak Kandıra'nın en iyi alternatiflerinden bir tanesini oluşturduğunu rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Özellikle yaz aylarında Seyrek Kalesi oldukça yoğun günler geçirmektedir.

Seyrek Kalesi'nin tarihi hakkında pek bir bilgi yoktur fakat Bizanslılar tarafından oluşturulmuş olduğu tahmin edilmektedir. Birçok kişiye göre de tarihi antik döneme kadar dayanmaktadır. Zamanında hem iskele hem liman olarak görev yaptığı düşünülen Seyrek Kalesi'nin Osmanlı'nın Karadeniz'e tamamen egemen olmasıyla birlikte önemi de yitirilmiştir. Yine kaleyi ziyaret ettiğiniz vakit birçok siper de göreceksiniz. Bu siperler 2. Dünya Savaşına hazırlık için yapılmıştır ve o dönem savaşa girsek belki de kritik yerlerden bir tanesi olacaktı.

Babalı Köyü

Babalı Köyü adı belki de çok fazla duyulmuş bir yer olmasa da oldukça kritik bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sörf yapmak için buraya birçok kişi gelmektedir. Kocaeli'de birçok sahil bulunmaktadır fakat burasının sahili de bir başka güzeldir. Ayrıca Karadeniz havasını seven kişiler için de eşsiz bir yerdir. Konum olarak belki de Marmara Bölgesi'nde yer alıyor olsa da burayı Karadeniz olarak betimlemek daha doğru olacaktır.

Buranın pek bilinmemesindeki en önemli etken konaklama imkanının bulunmaması. Fakat son yıllarda eskiye göre daha bilinir bir yer olduğu için pansiyonlar oluşturulmuş durumda. Bunun yanı sıra köy halkı da oldukça yardımsever. Evlerini buraya gelen ziyaretçilere açmak konusunda oldukça yardımcı oluyorlar. Tertemiz bir denizde yüzmek ve balık tutmak için burası oldukça güzel bir yer.

Kerpe

Kandıra'ya gelip Kerpe'yi ziyaret etmeden gitmek olmaz. Karadeniz havasını alabileceğiniz Kerpe muhteşem doğası ve mavi bayraklı koyuyla birlikte Kandıra'nın bile önüne geçmiş durumda. Burası kıyı kasabası ve buraya gelen kişiler Kerpe'yi gördüğü vakit buradan çıkmak istemeyecek o kadar güzel bir alan. Koy dalgasız ve tertemiz bu özelliğiyle burada yüzen kişiler bu yüzme işlemini saatlerce sürdürmektedir.

Buraya gelmeyi düşünüyorsanız size güzel bir ipucu verelim. Buranın tadı en güzel eylül ayında çıkacaktır. Çünkü tatilciler gitmiş ortam tamamen size kalmış olacaktır. Plaja indiğiniz vakit şezlonglar boş ormanın içine girdiğiniz vakit masalarda yer bulma şansınız yüksek olacaktır. Hem tüm bunların yanı sıra iklim olarak da bahar aylarında burası bir başka güzel. Kerpe'ye gelenler Babadağı'na çıkıp Kerpe'nin nen güzel manzaralarını da izleyebilirler.

Kumcağız Plajı

Kandıra'da birçok plaj yer almaktadır. Fakat bu plajlardan en göze çıkanı da şüphesiz ki Kumcağız Plajı'dır. Öyle ki bu plaj ne zaman giderseniz gidin yoğun olacaktır. Türkiye'de en çok tercih edilen plajlardan bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Buranın diğer yerlerden en büyük farkı da plajın ortasından geçen bir dereye sahip olması. Kumcağız Deresi buranın güzelliğine güzellik katmaktadır.

Kumcağız Plajı'nın bu kadar tercih edilmesinde en önemli etkilerden bir tanesi de şüphesiz ki kumsalı. Kumsal incecik ve insanı hiçbir şekilde rahatsız etmiyor. Denizinin sığ olması da buranın en büyük avantajlarından bir tanesidir. Bu duru denizi ve oldukça güzel bir kumsala sahip olan Kumcağız Plajı Ankara ve İstanbul'dan gelen kişilerin de yoğun bir şekilde ziyaret ettiği bir alandır.

Kandıra kamp alanları olarak güzel alternatifler sunan Marmara ve Karadeniz'in doğasını bünyesinde bulunduran bir yerdir. Gezilecek yerler olarak da genel olarak doğal güzellik alternatifi sunan Kandıra'ya gelip burada yaz ayının tadını çıkarabilir diğer aylarda da burayı ziyaret edebilirsiniz. Ailelerin ve arkadaş gruplarının hiçbir şekilde pişman olmayacağı bir bölge olduğunu söyleyebiliriz.

Kandıra Kamp Alanları | En İyileri, Kamp Olanakları, Gezilecek Yerler, Ücretler ve Ulaşım