Şehrin kalabalığından uzaklaşarak kendini doğaya bırakmak isteyenler, kamp yapmak için gün sayarken, kamp malzemeleri listesi konusunda da araştırma yapıyorlar. Bu anlamada kamp yaparken sizlere gereken olan tüm malzemelerden söz edeceğiz. Bu malzemeler sayesinde isterseniz ilk deneyiminiz olsun ister tecrübe kazanmış bir kampçı olun, fark etmeksizin güzel bir tatil yapıyor olacaksınız. Bu malzemeler doğrultusunda kaç günlük kamp tatili yapıyor olursanız olun, hiçbir eksiğiniz olmadan tatilinizi bitirebileceksiniz. Önemli olan malzemeleri eksiksiz bir şekilde tedarik edilmesi olacaktır. Gerek yiyecek ve içecek gerek uyumanız için gereken ekipmanlar gerek ise de kişisel temizlik için, hepsi elinizin altında olacaktır. Şimdiden güzel bir kamp tatiline hazırlanın.

Kamp İçin Ana Malzemeler

Sırt Çantası

Kamp için gerekli olan en önemli malzemelerimizden ilki, sırt çantası olacaktır. Bu durumda günlük kullandığımız ve bizler için rahat olan o çantalardan burada söz etmek yanlış olacaktır. Kamp yapmak için özel olarak üretilen ve belirli kapasiteli sırt çantaları, bu aşamada bize lazım olan çantalardan olacaktır. Hacimlerine göre belli başlı sınıflara ayrılan sırt çantaları, tercihinize göre değişiklik gösterecektir. Eğer kamp yerinde 1-3 gecelik konaklama yapacaksanız; 30 ila 50 litre arasında olan çantaları tercih edebilirsiniz. Eğer 3-5 gece arasında kamp yapacaksanız; 50 ila 80 litre arasında olan çantaları tercih edebilirsiniz. Eğer 5 geceden fazla kamp yapacaksanız; 70 litre ve fazlası çantaları tercih edebilirsiniz. Bu durumda çantalarınız için yağmurluklu olanları tercih etmeniz, malzemelerinizin korunması açısından da avantajlı olacaktır. Bu sayede malzemeleriniz zarar görmeyecektir.

Çadır

Kamp için gerekli malzemelerin en önemli diğer malzemesi ise; tahmin ettiğiniz üzere çadır olacaktır. Geceyi güzel bir uyku ile geçirmek, gidilen kamp bölgesinde rahat etmek adına en önemli malzemedir. Eski tip çadırlara bakacak olursak; hem kuruluşunun oldukça meşakkatli olduğunu hem de yeteri kadar korumadığını görüyoruz. Bu bağlamda yeni tip çadırlar en çok tercih edilmesi gerekenler arasına girecektir. Çadır alacağınız zaman, kolay kurulabilir olmasına önem verin. Eski tip çadırlar, çıtalarla kurulan ama insanı zorlayan yapılara sahipti. Günümüzde çok daha kolay kurulabilen çadırlar mevcuttur. Bunları tercih etmek tatilinizin keyfine daha çok varmanızı sağlayacaktır.

Çadır Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp çadırı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli durum, çadırınızın su almaması olacaktır. Bunun için alacağınız çadır için öncesinde araştırma yapmalısınız. Çadırların yağmurlukları bulunur, bu sayede sizleri yağmurdan koruyacaktır. Satın alırken bu detayı gözden kaçırmamalısınız. Bazı çadırlar satılırken, altı için çadır altı yaygısı bulunur. Bunun bulunması, yağmur yağdığı zaman, çadırın altının yağmur suyunu çekmemesi olacaktır. Eğer mevcutta bulunmuyorsa, altına göre bir naylon kestirebilirsiniz. Her ne kadar tüm çadırlarda olsa bile, çadırınızın sineklikli olmasına dikkat edin. Bu sayede, kamp yapılan yerde sinekler uykunuzu bölemeyecektir. Çadırı satın aldığınız anda muhakkak evde kurulumunu yapın, eksik parçası bulunuyor ise anında değiştirebilirsiniz.

Uyku Tulumu

Bir kamp tutkunu için en önemli kriter rahatlıktır. Kamp yapılan alanda da rahat uyumak bu kriterlerin arasında bulunacaktır. Elbette kamp için henüz yeniyseniz, bunun önemini anlayamayacaksınız. Fakat sürekli olarak kamp yapan birisi, bu ayrımın farkına varacaktır. Eğer ilk defa kamp yapacaksanız, çadırınız içine evden uyuyabileceğiniz malzemeler götürebilirsiniz. Fakat arık kamp sizler içinde bir tutku haline geldiyse; kamp uyku tulumu almak mantıklı olacaktır. Hem evden getireceğiniz o malzemeleri taşımak sizlere külfet gelecektir hem de kamp için uygun olan malzemelerle kamp yapmanın keyfine varamıyor olacaksınız. Bu bağlamda sizleri geceleri soğuktan koruyacak bir uyku tulumu satın almak, verilebilecek en mantıklı karar olacaktır.

Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp hayatına alışabilmek, konfordan uzaklaşmak demek olmayacaktır. Bu yüzden uyku konforunuzdan da vazgeçmek zorunda değilsiniz. Fakat uyku tulumu için birkaç önemli konu vardır ki; bunları dikkate alarak satın alacağınız uyku tulumu, sizleri çok daha fazla koruyacaktır. Uyku tulumları dereceleri, aslında iki mevsime göre değişiklik gösterecektir. Bazı uyku tulumları sadece yaz için bazıları ise kış mevsimi için uygundur. Uyku tulumlarının üzerinde dereceler bulunur. Gideceğiniz yere göre de bu dereceleri aslında sizler belirlemektesiniz. Eğer gideceğiniz yerin gece sıcaklığı 1-2 derece veya üzerinde ise; yazlık tulumu tercih etmelisiniz. Mevsim kış ise ve buna karşın soğuk bir yere gidiyorsanız ve +2 ile -12 derece arasında bir soğukluğu bulunuyor ise; 3 mevsim uyku tulumunu tercih etmelisiniz. Ciddi derecede soğukların olduğu bir yere gidecekseniz ve soğukluk -12 ile -23 derece ise; kışlık uyku tulumlarını tercih etmelisiniz. Daha da ekstrem olan, -23 ve derece ve altında soğukluğu olan bir yere gidiyorsanız; kışlık veya ekstrem uyku tulumlarını tercih etmelisiniz.

Uyku tulumu için özellikle boyunuza göre bir tulum almalısınız. Bu sayede tüm ısıyı tamamen vücudunuza işleyebileceksiniz. İzolasyon mantığı ile işleyen uyku tulumu, içerisinde boşluk kaldığı zaman daha geç ısınacaktır. Bu yüzden tam boyunuza göre almak daha mantıklı olacaktır. Uyku tulumları taşınabilir olmaları açısından hem hafif hem de kompakt olmalıdır. Elbette bu durumda fiyatlarını etkilemektedir. Fakat uzun vadede kullanacağınızı düşünerek ve yer kaplamayacağını düşünerek, en konforlusunu ve kolay taşınan olanı almanızı tavsiye edebiliriz. Uyku tulumunuzu katlayarak çantanıza yerleştirmeyin. Bunu tamamen tıkma mantığı ile yapın ki iç malzemelerin hepsi bir kısma toplansın. Bu sayede daha uzun ömürlü olacaktır.

Uyku Tulumu Malzemesine Göre Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyku tulumu seçerken her ne kadar konfor önemli bir durum olsa bile, sizin bütçenizde bir o kadar önemli olacaktır. Kimileri için kamp her ne kadar tamamen zevk ise kimileri için sadece anlık bir hevestir. Hangisini hissettiğinize karar vererek bir uyku tulumu seçmenizi öneririz. Bu aşamada iki malzemeleri uyku tulumlarından söz edeceğiz, hangisini kullanıp almak isterseniz tercih tamamen size bağlı olacaktır.

Sentetik Dolgulu Uyku Tulumlarının Avantajları:

 • Fiyatları her bütçeye göre uygun ve ulaşılabilir olacaktır.
 • Kolay bir şekilde temizlenen malzemeleri bulunur. Çamaşır makinesinde ve günlük kullandığınız makine deterjanı ile temizleyebilirsiniz.
 • Tulumunuz herhangi bir şartta ıslansa dahi, içinde ısınmaya devam edebilirsiniz.

 Sentetik Dolgulu Uyku Tulumlarının Dezavantajları:

 • Taşınması açısından çantalarınızda yer kaplarlar.
 • Diğer türdeki tulumlara göre daha ağır olurlar.
 • Elyafın zaman içerisindeki çökme oluşturması nedeniyle, yalıtım özelliğini kaybederler.

Kaz Tüyü Dolgulu Uyku Tulumlarının Avantajları:

 • Oldukça kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz ve yer kaplamazlar.
 • En kolay ve hızlı şekilde ısınabilirsiniz.
 • Dış kumaşına herhangi bir zarar vermediğiniz müddetçe onlarca yıl kullanabilirsiniz.

Kaz Tüyü Dolgulu Uyku Tulumlarının Dezavantajları:

 • Fiyatları diğerlerine göre oldukça pahalıdır.
 • Islandıkları zaman içerisinde bulunulan yalıtım özelliklerini kaybederler ve kuruyana kadar geri kazanılamaz.
 • Günlük hayatınızda kullandığınız deterjanlar ile yıkarsanız ya da yıkama yönetimine dikkat etmezseniz, kullanılmayacak hale gelecektir.

Mat

Uyku tulumlarının ne kadar önemli olduğundan ve aynı zamanda malzemelerinden bahsediyor olduk. Fakat uyku tulumları tek başlarına, alttan gelen soğuğu kesmeyecek ve korunmasız bir gece geçirmenize neden olacaklardır. Bunun için tercih edilmesi gereken malzeme ise uyku mat olacaktır. Kamp malzemelerinden olan matlar, uyku konforunuz için oldukça önemlidir.

Uyku tulumunuzun altına sereceğiniz uyku matları, çok daha konforlu bir uyku için sizlere yardımcı olacaktır. Soğuğu kesecek ve daha konforlu bir halde uyumanıza olanak sağlayacaktır. Matlar için hem taşınması kolay hem de kompakt olan matları tercih edebilirsiniz. Bu sayede taşıma açısından da sizleri zorlamayacaktır. Haricinde matlar yerine şişme yatakları da tercih edebilirsiniz. Fakat bunun için de yanınızda bir şişirme aletinin olması gerekecektir. Nefesle şişirilmesi imkansız olacaktır. Eğer şişme yatak tercih edecekseniz bir yüzeyi kadife olanlardan etmelisiniz. Aksi durumda üzerinde ne çarşaf ne de uyku tulumu durmayacaktır.

Kafa Lambası

Çadırınızı mümkün olduğu kadar akşam değil, gündüz ve gün ışığında kurmanız gerekecektir. Bu sayede akşam çadırla uğraşmamış olacaksınız ve hava karardığı zaman bu durum ile de karşı karşıya kalmamış olacaksınız. Kafa lambası bu aşamada sizlere yardımcı olabilir. Eğer akşama kaldıysa çadır kurma işiniz ya da akşam doğa içerisinde yürümek istiyorsanız, kafanız taktığınız kafa lambası oldukça avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra ledli olan kafa lambaları da işinizi görür derece sizlere yardımcı olacaktır.

Kamp Lambası / Fener

Her ne kadar eskiden gaz yağı lambaları kullanılır olsaydı bile, günümüzde onlardan eser kalmadı ve yerini elektrikli kamp lambaları aldı. Hem daha kompakt olması nedeniyle hem de daha kullanışlı olmaları ve az yer kaplamaları nedeniyle, daha çok tercih edilir bir hal aldı. Elektrikli kamp lambaları hem daha uzun ömürlü olurlar. hem de daha çok yeri aydınlatırlar. Bu durumda en çok tercih edilenler arasında yer alır ve akşam kamp için oldukça kullanışlı bir malzeme olarak karşımıza çıkar. Fakat yanınızda muhakkak küçük bir kamp feneri olmasını da tavsiye ederiz. Gücü ve ışığı az da olsa, akşam karanlığında özellikle de çadırınızın içinde bir ürün ararken sizlere fayda sağlayacaktır.

Kamp İçin Mutfak Malzemeleri

Ana malzemeler kamp için en önemli malzemeler olacaktır. Özellikle de uyumak, orada yaşam sürdürmek ve kampın tadını çıkartabilmek adına, gerekli olan tüm malzemelerdir. Sonrasında ise temel ihtiyacımız olan yemek yeme eylemi gelir. Kampta bunun için çeşitli malzemelerin kullanılması gerekecektir. Bu aşamada mutfak için olan malzemelerden söz edeceğiz.

Kamp Ocağı

Yemek yapabilmek ve doğa içerisinde karnınızı doyurabilmek adına, yemek yapmanız gerekecektir. Hazır ve paketlenmiş ürünlerle her ne kadar bir süre idare edebiliyor olsanız da; sıcak ve taze yemek, kampta direncinizi kuvvetlendirecektir. Bu anlamda kamp ocağı ilk malzememiz olacaktır. Bu aşamada alabileceğiniz kamp ocağı, vidalı lpg kartuşu ve kartuşa uyumlu bir kamp ocağı olacaktır. Gerek benzin ocağı gerek ise de alkol ocağı, sizin için oldukça zor bir seçenek olacaktır. Özellikle de kamp deneyimi konusunda ilkinizi yaşıyorsanız, zorlanacaksınız demektir.

Bu tarz ocakların sadece kullanımı değil; aynı zamanda taşınması da oldukça kolay olacaktır. Hem kompakt olması sayesinde sizlere ağırlık yapmayacak ve anında da kullanım sağlayacaksınız. Üzerinde ise istediğiniz her şeyi pişirebilirsiniz. İsterseniz makarna yapabilirsiniz isterseniz de et kavurabilirsiniz. Kampta, evdeki yemeklerden mahrum kalmayacak ve doğada ev tadını bu sayede yaşayabileceksiniz.

Tencere / Tava

Yemek yapabilmek adına ikinci seçeneğimiz tencere olacaktır. Aslında burada en ufak, taşınması kolay ve daha kullanışlı tencereleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede her üründe bahsettiğimiz üzere, taşınması da oldukça kolay olacaktır. Pazardan ya da herhangi bir yerden alacağınız küçük tencerelerde bu aşamada iş görür bir hale sizlere sokacaktır. Ama onlardaki en büyük sıkıntı yemeklerin tencereye yapışıyor olması ve beraberinde temizlemenin zor olmasıdır. Elbette bulunacağınız anda sürekli bir temizlik söz konusu olmayabilir fakat bir sonraki yemeye kadar malzemenin temizlenmesi de doğru olacaktır. Bu aşamada fiyatı biraz fazla olsa bile, içi teflon olan ve kağıt yardımı ile dahi temizlenebilen tencereleri temizleyebilirsiniz.

Çatal, Kaşık, Bıçak

Kullanması en kolay olan ve aynı zamanda daha kolay temizlenebilir malzemeler seçmek, kamp kurallarının en başında gelmektedir. Bazı çatal ve kaşıklar bir olup, bir ucu kaşık bir ucu da çatal şeklinde kullanılır. Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz ve kamp için en uygun olan tahta kaşık ve çatalları da bu aşamada tercih edebilirsiniz. Metal olan çatal ve kaşıklar, tencereleriniz içinde uygun olmayacaktır. Tabi ki bu durumda tencerelerinizin çizilmesine de neden olabilir. Tabi ki ağırlığı nedeniyle de taşınması zor olacaktır. Tahta kaşıklardan ziyade titanyum olan setleri de tercih edebilirsiniz. Hem taşınması kolay olacaktır hem de kamp için uygun olacaktır. Bıçak olarak ise neredeyse parmağınız kadar olan bir çakı tercih edebilirsiniz. Öyle devasa ve fazla göze batan bıçakları tercih etmenize gerek yok. Tabi bunların dışında kullanmanızı istediğiniz çatal, kaşık ve bıçağı da tercih edebilirsiniz.

Bardak, Termos, Matara

Bardak olarak kendinize en uygun olan en çok kullanmayı sevdiğiniz bardağınızı da götürebilirsiniz. Fakat ağırlığı oldukça fazla olan ve yer kaplayan bardaklar, sırt çantalarınızda sizleri zorlayacak ve kırılma ihtimali de söz konusu olacaktır. Aslında kamplarda en çok tercih edilen katlanabilir olan ve kırılmayan bardaklar olacaktır. Bunlar hem yer kaplamıyor hem uygun fiyata bulunur hem de zarar görmüyor. Termos, kamp içerisinde içeceklerimizin sıcak veya soğuk olması amacıyla kullanılan malzemedir. Sabah uyandığınız zaman kaynatacağınız su ile termosunuza su alacak ve gün içerisinde çayınızı ve kahvenizi sıcak bir şekilde tüketebileceksiniz.

Tabak

Birçok mağazada bu tarz ürünlerin satıldığına şahit olabilirsiniz. Özellikle de kamp yapmaya giderken katlanabilir olan ve fazla yer kaplamayan tabaklar bulunmaktadır. Bu tabakların temizlenmesi de kolaydır kullanımı da bir o kadar kolaydır. Bu ürünleri tercih ederek kamp alanından en konforlu şekilde yararlanabilirsiniz.

Diğer Mutfak Malzemeleri

Bu aşamaya kadar söz ettiğimiz malzemeler, yine mutfak için en temel malzemeler olmaktadır. Özellikle de çatal, kaşık veya tabak gibi malzemeler olmadan yemek yeme imkanınız da bulunmayacaktır. Bunların haricinde olanlar ise tamamen isteğe ve aynı zamanda keyfinize göre değişiklik gösteren malzemeler olacaktır. O malzemeler ise şu şekildedir:

 • Kağıt havlu / peçete
 • Çöp torbası
 • Deterjan / sünger
 • Bulaşık veya meyve yıkama kabı
 • Çaydanlık
 • Saklama kapları
 • Yağ
 • Tuz
 • Baharat
 • Islak mendil
 • Masa örtüsü
 • Mangal
 • Çıra, kibrit, çakmak

Hijyen ve Sağlık Malzemeleri

Temel ihtiyaçlarımızın her ne kadar bir kısmını halletmiş olsak bile, bir kısmı için bahsetmemiz gereken noktalarında olduğundan söz edebiliriz. Özellikle de kampa gittiğimiz zaman sağlık oldukça önemlidir. Sağlığımıza da hijyenimize de dikkat etmek adına, yanımıza bazı malzemeler almalıyız.

İlk Yardım Malzemeleri

Bunun için eczaneden ufak bir ilk yardım kiti almanız yeterli olacaktır. İçerisinde sizlere gideceğiniz yerde hem yetecek olan hem de işinizi o an için görecek olan malzemelerin olması önemli olacaktır. Bu yüzden oldukça kompakt ama sağlığınızı da ihmal etmeyecek bir seti çantanızda muhakkak bulundurmalısınız. İçerisinde ise;

 • Ağrı kesici
 • Pamuk
 • Yara bandı
 • Sinek koruyucu sprey
 • Bandaj
 • Böcek sokmaları için krem
 • Kişisel ilaçlarınız
 • Güneş kremi
 • Dezenfektan
 • Kolonya

Kişisel Malzemeler

Tüm bunların haricinde kamp için yanınıza ekstra kıyafet almalısınız. Özellikle de akşam üşüyeceğinizi düşünerek, yanınıza yedek kıyafet almanızı bu aşamada öneririz. Bir hırka, bir t-shirt veya kazak, gideceğiniz mevsime göre değişir, eşofman ve çorap gibi ürünleri çantanızdan eksik etmemelisiniz. Ayrıca kişisel temizlik malzemeleri de önemli olacaktır. Gerek diş fırçası gerek diş macunu, deodorant, sabun, şampuan ve diğer malzemeleriniz, kişisel malzemelerinizi de çantanızdan eksik etmemelisiniz.

Diğer Malzemeler

Kamp yapmak tamamen kişisel bir zevk olacaktır. Özellikle de kamp yapacağınız zaman, yanınıza ne almak isterseniz, listelediklerimizin haricinde, onları alabilirsiniz. Bu aşamada araba ile gidecekseniz;

 • Kamp sandalyesi
 • Kamp masası
 • Baton (kamp sırasında yürüyüş yapmak için ihtiyacınız olan sopalar)
 • Soğutucular / İgloo soğutuclar (içeceklerinizin ve yiyeceklerinizi korumak için portatif olan ürünler)
 • Powerbank (solarlı olanları tercih edebilirsiniz, güneşte bekleterek kullanabilirsiniz)
 • Hoparlör
 • Çamaşır ipi veya halat
 • Karabina (gerek ayakkabınızı asmak gerek feneri asmak için çantanıza takmanız gereken ürün, oldukça pratiktir)
 • Düdük
 • Dikiş seti
 • Nakit
 • Telefon
 • Şarj aleti
 • Fotoğraf makinesi

Kampa giderken ifade ettiğimiz ürünleri alarak, kampınızı unutulmaz kılabilirsiniz. Özellikle de ilk deneyimleriniz için, bu ürünler yanınızda muhakkak bulunmalıdır. Kamp malzemeleri listesi sayesinde, ilk deneyiminiz için güzel bir tecrübe kazanmış olacaksınız. Bahsettiğimiz temel / ana malzemeler, kamp için olmazsa olmaz malzemelerin başında gelecektir. Devamında bahsettiğimiz malzemeler ise; hem kişisel tercihinize göre hem de taşıyabiliyor olmanıza göre farklılık gösterecektir. Malzemeleriniz de tamam ve eksiksiz olduğuna göre, kamp yapmaya hazır mısınız?

Kamp Malzemeleri | Kamp Alanında İhtiyacınız Olacak Malzemelerin Detaylı Listesi