Ege’nin incisi, Türkiye’nin modern yüzü olarak gösterilen İzmir Türkiye’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisidir. Özellikle yaz aylarının gelmesi ile beraber her şehrinin turizme açıldığını, yıllık milyonlarca kişinin İzmir’e geldiğini söyleyebiliriz. Anadolu’nun dünyaya açılan kapılarından birisi olan İzmir, bereketli toprakları ve İzmir’in çok özel bir yere sahip olduğunu görüyoruz.

Eğer yolunuz Ege’ye İzmir’e düşerse İzmir Gezilecek Yerler listemize harfiyen uymanızı istiyorum. Nüfus bakımından Türkiye’nin en büyük 3. şehri olan İzmir hem kültür hem turizm hem de sanayide ön plana çıkmaktadır. İzmir’de gezip görülebilecek yerlerin listesi;

Saat Kulesi

İzmir’in şehir simgelerinden birisi olan Saat Kulesi, Konak Meydanı’nın tam da göbeğinde yer almaktadır. Şehir merkezinde yer alan Saat Kulesi, İzmir’e gelenlerin ilk duraklarından birisi oluyor. İzmir Saat Kulesi, II. Abdülhamit Han’ın tahta çıkışının 25. Yılı şerefine 1901 yılında inşa edilmiştir. Sadrazam Mehmed Said Paşa’nın emri ile inşa edilen Saat Kulesinin Kuzey Afrika temasına sahip olduğunu görüyoruz. Tamamen kendisine özgü bir mimariye sahip olan Saat Kulesi, İzmir’in en çok ziyaret edilen yerleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Tarihi Asansör

İzmir’i temsil eden sembollerden birisi de Tarihi Asansördür. İzmir’in Konak ilçesinde yer alan Tarihi Asansör 1907 yılında Nesim Levi adındaki Musevi bir iş adamı tarafından yaptırılmıştır. Tarihi Asansör inşa edilmeden önce bu bölgede 155 basamaklı ahşap bir merdiven bulunuyordu. Bu merdivenleri Türkler Karataş Merdivenleri diye adlandırırken Yahudiler Davidaslar’ın Merdiveni olarak adlandırmaktadır.

Tarihi asansör faaliyetlerini günümüzde hala sürdürmektedir. Asansör ile üst bölüme çıktığınızda harika bir İzmir manzarası sizleri karşılayacaktır. Üst katta bulunan kafeteryada harika bir İzmir manzarasına karşı güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ayrıca buraya kadar gelmişken fotoğraf çekinmeden asla geri dönmeyin.

Kemeraltı Çarşısı

Konak Meydanı’na indiğinizde Kemeraltı Çarşısına inmeden asla geri dönmeyin. Tarihi çarşı 1650 ile 1670 yılları arasında denizin dolması ile beraber inşa edilmiştir. Geçmişte kullanılmayan bir alan olan Kemeraltı Çarşısında oldukça fazla ticarethane bulunurmuş. Çarşısının ilk sakinleri baharatçılar, demirciler, kömürcüler ve çiviciler olmuş. Zamanla buranın popülerliği artmış ve her alandan birçok dükkanın açılışı gerçekleşmiştir.

Günümüzde Kemeraltı Çarşısının eski kimliğinden uzaklaştığını görüyoruz. Ağırlıklı olarak ekonomik giyim ürünlerin yer aldığı bu çarşı toptan satış merkezi haline gelmiştir. İzmir sokak lezzetlerinin tadına bakmak, Kızlarağası Han’ını ziyaret etmek için buraya gelebilirsiniz.

Teleferik

İzmir’in Balçova ilçesinde bulunan Teleferik, şehrin en çok ziyaret edilen erlerinden birisidir. Herhangi bir bakım çalışması olmaması durumunda teleferiğin her gün 10:00 ile 22:30 saatleri arasında çalıştığı görülmektedir. Teleferik yeni olsa da yakın zamanda büyük bir yenileme çalışmasından geçmiştir. Aynı zamanda yeni ulaşım araçları eklenmiş, teleferiğin bulunduğu alan çam ağaçları ile donatılmıştır. Bol oksijene sahip olan teleferik bölgesi, ilk açıldığı günden bu yana İzmir halkının gözdesi durumundadır.

Teleferik ile dağa tırmanış ortalama olarak 3 dakika sürmektedir. Dağa çıktığınızda birçok mesire ve piknik alanının bulunduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda yakın bir tarihte açılan kır kahvesi, çocukların eğlenceli zaman geçirmelerine olanak sağlamakta. Teleferik dağına çıktığınızda muhteşem bir İzmir manzarası sizleri karşılayacaktır.

Kadifekale

Geçmişte Pagos olarak adlandırılan Kadifekale, İzmir Gezilecek Yerler listenizde kesin yer almalıdır. Oldukça eski bir yapı olan Kadifekale, İzmir’in en eski yerleşim yerlerine sahiptir. Smyrna kenti yıkılıp yeniden inşa edilemeye karar verildiğinde şehrin tepesine Kadifekale olarak adlandırılan bu yapı da inşa edilmiştir. Kadifekale’nin inşaatından önce Büyük İskender birçok kahinden öneri alarak bu yapıyı inşa ettirdiği belirtiliyor.

Kadifekale’yi ziyaret ettiğinizde 5 adet kuleye ve büyükçe bir duvara sahip olduğu görülmektedir. Yapılan arkeolojik kazılarda bu yapının Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde aktif olarak kullanıldığı görülmüştür. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Kadifekale, İzmir'in sosyo-ekonomik yaşantısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu düşünülüyor.

Sasalı Doğal Yaşam Parkı

Sasalı Doğal Yaşam Parkı 1937 yılında Çiğli’de kurulmuştur. Burası 2008 yılına kadar çok fazla bilinmeyen, ziyaret edilmeyen bir yerdi. Kültürpark içerisinde bulunan Fuar Hayvanat Bahçesi’nin ilkel şartlara sahip olduğu düşünülmesinden dolayı Sasalı’ya taşınması istendi. Hayvanat Bahçesinin buraya taşınması ile beraber İzmir hafta sonu adeta buraya akın etmeye başladı.

425 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilmiş olan Sasalı Doğal Yaşam Parkı içerisinde 125’den fazla hayvan türü bulunuyor. Sayısı 2,000’i aşan hayvanlar burada kendileri için tasarlanmış özel yaşam alanlarında yaşamaktadır. Yaban hayatını öğrenmek isteyen kişilere eğitimlerin verildiği Sasalı Doğal Yaşam Parkında aynı zamanda yeme ve içme merkezleri ile beraber alışveriş dükkanların yer aldığı bu merkezde oldukça hoş zaman geçirebilirsiniz.

Agora

İzmir’in Namazgah Semtinde yer alan Agora’yı kesinlikle gezi listenize dahil etmelisiniz. Agora olarak adlandırılan bu bölüm M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu tarafından yaptırılmıştır. Agora olarak adlandırılan yerleşim yeri Kemeraltı Çarşısı’nın hemen ilerisinde Kadifekale’nin hemen altında yer almaktadır.

Agora yerleşkesi, İzmir’in ticari, siyasi, dini işlemlerini yürüttüğü oldukça kompleks bir yapıdır. Agora yerleşkesi üzerine yapılan arkeolojik kazılarda ortaya Zeus Sunağı, tanrıça Vesta kabartması başta olmak üzere birçok heykel, mermeri kemik, cam, taş, maden ve pişmiş topraktan eserler çıkarılmıştır.

İon Agorları içerisinde İzmir Agorası’nın gerçekten çok iyi bir şekilde korunduğu belirtilmektedir. Agora’yı gezerken M.S. 178 yılında İzmir’de meydana gelen büyük depreme ait bilgilerin verildiği bir yazıtın sergilendiğini göreceksiniz. Bu nedenle bu yerleşke hem İzmir hem de ülkemiz için oldukça kıymetli bir yere sahiptir.

Kordon

Kordon, hem İzmir halkının hem de İzmir’e gelen kişilerin en uğrak noktalarından birisidir. İzmir’in renkli ama bir o kadar da sosyal hayatını gözler önüne seren Kordon oldukça uzun bir yürüyüş güzergahı bulunuyor. 2000’li yıllarda başlayan yeşillendirme çalışması ile beraber Kordon’un bugün yemyeşil, yürüyüş ve oturma alanları ile dolu bir alan haline gelmiştir.

İzmir kabalık, yoğun bir şehir olsa da insanların stresini kolaylıkla üzerinden atabileceği bir yerleri bulunuyor. Kordon’da neredeyse 24 saat hayatın olduğunu söyleyebiliriz. Her yaş grubundan insanlar günün herhangi bir saatinde Kordon’a gelip denizi ve güneşi izleyebilir ya da çimlerde oturup müzik aleteleri eşliğinde arkadaşları ile sohbetler edebilirsiniz.

Kordon’da vakit geçirirken acıkabilirsiniz. Ancak hemen sahil kesiminde, çimlerin bitiminde kafe ve restoranların bulunduğunu göreceksiniz. Her damak tadına uygun yiyeceklerin bulunduğu bu bölgeden yemeğinizi yiyerek Kordon’a geri dönüş yapabilirsiniz. Hafta’nın belirli günlerinde Kordon’a tamamen ücretsiz bir şekilde açık hava konserleri düzenlenmektedir. Eğer şanslıysanız oldukça güzeş bir etkinlik ile karşılaşabilirsiniz.

Fuar (Kültürpark)

İzmir Fuar Alanı Mustafa kemal Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1936 yılında kurulmuştur. Kültürpark olarak da bilinen Fuar Alanı, Türkiye’nin diğer ülkeler ile olan ekonomik etkinliklerini geliştirmek üzere kullanıldığını görüyoruz.

Kültürpark içerisinde her yıl onlarca fuar ve organizasyon düzenlenmektedir. Bunlar içerisinde en ünlüsü ile İzmir Enternasyonel Fuarıdır. Her yıl 9 Eylül tarihinde başlayan bu fuar yaklaşık olarak 10 gün sürmektedir.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

Türkiye’nin en ünlü Seramik Sanatçılarından Ümran Baradan dünyanın çeşitli bölgelerinden topladığı oyuncaklarla ile bir müze inşa ettirmiştir. 2010 yılında ziyarete açılan bu müzeye başta Sunay Akın olmak üzere birçok ünlü isim bağışlarda bulunmuştur. Oldukça özel bir koleksiyona sahip olan Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi şehrin en gözde müzelerinden birisi haline gelmiştir.

Çocuğunu eğlendirmek isteyen aileler tarafından ziyaret edilen Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, hem yeni hem de eski oyuncakları bünyesinde barındırıyor. Müze içerisinde 1850 ile 1970 yılları arasında kullanılan oyuncaklar sergilenmektedir.

 • Adres: Fatih, Halil Rıfat Paşa Cd. No:29, 35260 Konak/İzmir
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 10 TL

St. Polycarp Kilisesi

İzmir Kent merkezinde, Hilton Otel ile Swissotel Grand Efes otellerinin tam arasında yer alan St. Polycarp Kilisesi İzmir’in en çok ziyaret edilen bölgelerinden birisidir. Kilise, Fransa Kralı’nın kanuni Sultan Süleyman’dan aldığı özel izinle 1625 yılında inşa edildiğini görüyoruz.

Kiliseye ismi verilen Polycarp inancından ötürü M.S 155 yılında öldürülmüş inançlı bir Hristiyan'dır. Kilise inşa edildikten sonra aziz olarak ilan edilen Polycarp’ın ismi hem manastır hem de kilise bölümüne verilmiştir. 1688 yılında meydana gelen depremde büyük bir hasar gören yapı 1990 yılında yeniden tamir edilerek ibadete açılmıştır.

St. Polycarp Kilisesi Hristiyanlık dünyası için oldukça önemli bir yere sahiptir. Hz. İsa defnedilirken onu sardıkları kefenin bir bölümü bu kilisede bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı kilise tarih boyunca hep koruma altına alınmıştır. Kilise içerisinde bulunan freskler Saat Kulesi’ni tasarlayan kişi tarafından çizilmiştir.

St. John Kilisesi

Efes Antik Kenti içerisinde yer alan St. John Kilisesi, dünyanın en ünlü kiliseleri arasında yer almaktadır. Efes bölgesini ziyaret eden kişilerin en uğrak yerlerinden birisi olan John Kilisesi özellikle yabancı kişilerin uğrak noktalarındandır.

Konak Meydanı

İzmir’in toplanma merkezlerinden birisi de Konak Meydanı’dır. İzmir’in toplanma merkezlerinden birisi olan Konak, İzmir Gezilecek Yerler listesine eklemelisiniz. Oldukça merkezi konumda olan Konak Meydanı, her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Konak Meydanı’nın etrafında resmi kurumlar ve daireler yer almaktadır. Aynı zamanda meydanın tam orta bölümünde yazımızın ilk bölümünde belirttiğimiz Saat Kulesi yer almaktadır. Saat Kulesi haricinde meydanda bir de İlk Kurşun Anıtı bulunmaktadır. Bu anıt 1919 yılında Yunanlılar tarafından şehit edilmiş Hasan Tahsin’in anısına inşa edildiğini görüyoruz.

İnsanların yoğun olarak bulunduğu, fotoğraf çekindiği bölüm ise Botanik Bahçe bölümüdür. Atatürk Kültür Merkezine doğru bakan tarafta yer alan botanik bahçenin oldukça etkileyici bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Burada güvercinleri besleyebilir ya da doyasıya denizi izleyebilirsiniz.

Kızlarağası Hanı

İzmir’in Kemeraltı bölgesinde birçok han bulunmaktadır. Ancak bu hanlar içerisinde en görkemlisinin en büyüğünün Kızlarağası Hanı olduğunu söyleyebiliriz. Hisar Camisinin hemen batı bölümünde yer alan bu han Hacı Beşir Ağa’nın isteği üzerine 1744 yılında inşa ettirilmiştir.

1745 yılında tamamlandığında deniz kenarındaki en görkemli yapının Kızlarağası Han’ı olduğunu söyleyebiliriz. Yapılaşma olarak Han’ın ilk katı dükkan ve diğer işletmelere ayrılmıştır. Üst kat ise tamamen konaklama merkezi olarak dizayn edilmiştir. 1993 yılında bütünü ile restore edilen Kızlarağası Han’ı bölgenin en kalabalık turistik çarşılarından birisi olma özelliğine sahiptir.

Kızlarağası Han’ı ziyaret ettiğinizde içerisinde birbirinden güzel el sanatları ürünlerin yer aldığını göreceksiniz. Ayrıca halı, takı ve hediyelik eşyaların yer aldığı dükkanlar misafirlere güzel imkanlar sunmaktadır. Alışverişleriniz sonrasında Han’ın avlu bölümünde bulunan işletmelerden çay ve kahve alarak dinlenebilirsiniz.

Atatürk Müzesi

İzmir’e kadar gelmişken Kordon’da bulunan Atatürk Müzesine de uğramanızı öneriyoruz. Müze binasının 1875 yılında İzmirli halı tüccarı Tokfor Bey tarafından inşa ettirildiği belirtiliyor. Tokfor Bey’İn ailesi ile beraber ikametgah etmek üzere inşa ettirdiği bu bina 1922 yılında İzmir’in düşman işgalinden temizlenmesi ile beraber terk edilmiştir. Terk edilen bu yapıda İzmir İktisat Kongresi toplanmasına karar verilmiştir. 1923 yılından itibaren Mustafa Kemal Atatürk şahsi çalışmalarını bu binada yürütmüştür. Müzenin içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi eserleri başta olmak üzere birçok belge ve fotoğraf sergilenmektedir.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir Gezilecek Yerler listemizin daha ortasında olduğunu söyleyebiliriz. İzmir’in en gözde yerlerinden birisi de Kıbrıs Şehitleri Caddesidir. Bu caddede hem eğlenceyi hem de alışverişi sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Kıbrıs Şehitleri Caddesi Talatpaşa ile Ali Çetinkaya Bulvarının keşistiği noktadan başlayıp Kordon’a gitmektedir. Burada sağlı sollu olarak alışveriş yapabileceğiniz mağazaları göreceksiniz. Buna ek olarak ara caddelerde de alkollü ve alkolsüz mekanların olduğunu göreceksiniz.

Allianoi Antik Kenti

İzmir içerisinde bulunan antik kentler içerisinde en fazla kalıntının Allianoi Antik Kenti içerisinde bulunduğunu söyleyebiliriz. 30,000 metrekarelik bir alana sahip olan Allianoi tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmaktadır. Antik kenti ziyaret ettiğinizde Prehistorik, Helenistik, Roma ve Bizans döneminden günümüze kadar ulaşan birçok detayın olduğunu göreceksiniz. Her döneme ait kalıntılar bulunan bu antik kent İzmir’in Bergama ilçesinde bulunuyor. Bu bölgenin tercih edilmesindeki en büyük etmenin zengin yeraltı kaynakları olduğunu görüyoruz. Termal kaynaklar üzerine kurulmuş olan Allianoi Antik Kentinde kaplıca oluşumlarının dahi bulunduğunu görebilirsiniz.

Nebiler Şelalesi

İzmir’in Nebiler Köyünde bulunan Nebiler Şelalesi, yaz sezonu boyunca hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler tarafından ziyaret ediliyor. Nebiler Köyünde trekking parkurları başta olmak üzere doğanın tadını çıkarabileceğiniz birçok yer bulunuyor. Nebiler Köyünün aynı zamanda kaplıca ve ılıcaları da bulunmaktadır. Bu nedenle bu köyün yılın her dönemi her kesim tarafından ziyaret edildiğini söyleyebiliriz.

Bozdağ Kayak Merkezi

İzmir’in Ege bölgesinde yer almasından dolayı kar yağışı almadığını düşünebilirsiniz. Ancak; İzmir’in de bir kayak merkezine sahip olduğunu görebilirsiniz. Ödemiş ilçe merkezine 26 kilometre, İzmir kent merkezine 110 kilometre uzaklıkta olan Bozdağ Kayak Merkezi, 1998 yılından bu yana hizmet vermektedir.

Ege bölgesinin iklimi oldukça sıcak olmasından dolayı kayak sezonu burada biraz geç başlamaktadır. Bozdağ Kayak Merkezi’nde kayak yapmak isteyen kişiler bu bölgeye Aralık, Ocak ayı gibi gelmelidir. Mart ayına kadar süren kayak, Nisan ayı gibi tamamen bitmektedir.

Gölcük Yaylası

İzmir denilince akla hep deniz, güneş, sahil gelmektedir. Ancak İzmir’de bulunan Gölcük Yaylası, yayla kültürü benimseyen kişilerin en uğrak noktalarından birisidir. Denizden 1,100 metre kadar yüksekte yer alan bu yaylanın tektonik hareketlerden dolayı oluşan bir gölü bulunmaktadır. Tektonik gölün ortalama derinliği ise 5 metre, en derin noktası 8 metredir. Çevresinin ise 6,850 metre olduğunu söyleyebiliriz.

Gölcük Yaylasının yemyeşil, sessiz ve oldukça sakin bir ortamı bulunmaktadır. Yayla’da, gölün hemen yamacında İsmet İnönü tarafından 1934 yılında yaptırılmış bir yapı bulunmaktadır. Günümüzde hala ayakta olan yapı daha çok otel olarak kullanılmaktadır.

Çeşme Yarımadası

İzmir’in en çok ziyaretçi alan bölgelerinden birisi de Çeşme Yarımadası’dır. Yılın 300 günü bol güneş alan bu Yarımada’nın 12 ay tatil yapılabilecek bir ortamı bulunmaktadır. Her bütçeye uygun yüzlerce otelin bulunduğu Çeşme, Türkiye’nin en popüler tatil merkezlerinden birisi olarak gösterilir. Çeşme deniz ve güneş severler kadar gece hayatı eğlencesi seven kişilerce de tercih edilmektedir.

Urla Yarımadası

İzmir’in tatil noktalarından birisi de Urla Yarımadasıdır. Birbirinden güzel koylara sahip olan bu yarımadada denize girip serinleyebileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Urla Yarımadası çok fazla bilinse de genellikle ziyaret için tercih edilmeyen bölgeler arasında yer alıyor. Bu nedenle denize girmek, insanlardan uzaklaşmak için buraya gelebilirsiniz.

Pitane Antik Kenti

İzmir Gezilecek Yerler listenize bir antik kent daha eklemek istiyoruz. İzmir’in en eski tarihi bölgelerinden birisi olan Pitane Antik Kenti, yıl içerisinde binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Antik kenti ziyaret etmek isteyen kişiler, Bergama ile Aliağa arasında bulunan bu bölgeyi ziyaret edebilirler.

Pitane Antik Kenti oldukça popüler bir yerleşim birimi olmasından dolayı etrafında oldukça fazla konaklama merkezi bulunmaktadır. Antik kenti ziyaret ettikten sonra hem denizin hem de güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Karaburun Yarımadası

Karaburun Yarımadası hem İzmir’in hem de Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Hem tarih hem de doğal güzellikleri ele alındığında her medeniyetten izlerin yer aldığını görebileceksiniz. Yaz aylarında buraya geldiğinizde tertemiz bir denizin sizi karşıladığını göreceksiniz. Eğer vaktiniz varsa bu Yarımada'da denize girmenizi öneririz.

Yedi Uyuyanlar Mağarası

Hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için oldukça önemli olan Yedi Uyuyanlar Mağarası, İzmir’in en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer alıyor. Mağara Efes Antik Kenti içerisinde yer almakta olup aslında Eshab-ı Kehf olarak da bilinmektedir. Mağaranın dini anlamda oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Efes Antik Kenti

UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde yer alan Efes Antik Kenti İzmir’in en çok ziyaret edilen yerleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Efes Antik Kenti içerisinde Celsus Kütüphanesi gibi çok önemli kalıntılar günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Bir dönemler içerisinde 14,000’den fazla kitap bulunduran bu kütüphane Efes Antik Kentin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Efes Antik Kenti içerisinde aynı zamanda St. John Kilisesi de bulunmaktadır.

Selçuk Kalesi

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Selçuk Kalesi, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen kalelerinden birisidir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan bu kaleyi ziyaret ettiğinizde tarih dolu bir yolculuğa çıkacaksınız. Kalenin surları, duvarları, taşlarla döşenmiş sokakları hala ilk günkü halleri ile durmakta. Kalenin aynı zamanda çok etkileyici bir manzarası bulunmaktadır. Manzarasından dolayı kalenin neden buraya konumlandırıldığını anlayabilirsiniz.

Foça Plajı

İzmir’in Foça ilçesi Türkiye’nin en iyi tatil bölgeleri arasında gösteriliyor. Tamamen doğal bir güzelliğe sahip olan b plajda denize girmenin çok ayrı bir keyfe sahip olduğunu göreceksiniz. Burada denize girmenin tadını alan kişiler her yıl tatil tercihlerini buradan yana kullanmaktadır.

Ekmeksiz Plajı

İzmir tatiliniz sırasında denize girebileceğiniz birçok plaj olduğunu göreceksiniz. Ancak bunlar içerisinden hangisinin daha iyi olduğunu soracak olursanız Ekmeksiz Plajını öneririz. Sığacık Limanında bulunan bu plaj yaz aylarının gelmesi ile beraber dolup taşmaktadır. Dinlenme konusunda da iyi bir tercih olan ekmeksiz plajı, masmavi bir gökyüzü izleme fırsatı sunmaktadır. Plaj etrafında bulunan pansiyonlarda ekonmik fiyatlar ile tatil yapabilme fırsatına sahip olabilirsiniz.

İzmir Kuş Cenneti

İzmir Gezilecek Yerler listeniz ne kadar güzel oldu değil mi? Zengin içeriği sayesinde 3, 4 günlük gezinizin dolu dolu geçeceğini söyleyebiliriz. İçerisinde 220’den fazla kuş türünün yaşadığı İzmir Kuş Cenneti, son zamanlarda oldukça fazla ziyaret edilmeye başlandı. Tepeli pelikanlar, flamingolar, suna, leylek, angıt, arıkuşu, deniz kırlangıcı, deniz saksağanı, uzunbacak gibi kuş türlerinin yer aldığı kuş cenneti 8,000 hektar üzerine kurulmuştur.

 • Adres: Milli Kütüphane Cad. SSK Rant Tesisleri C Blok No:316, Konak / İzmir

Homeros Vadisi

Geçmişte çok kötü, ziyaret edilemez bir halde olan Homeros Vadisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlenmiştir. İçerisinde suni göletler, yürüyüş yolları, mesire alanları ve bol miktardaki ağaçları ile İzmir’in en huzurlu ortamlarından birisinin Homeros Vadisi olduğunu söyleyebiliriz.

Alsancak Tren Garı

Türkiye’nin en eski ikinci tren garı Alsancak Tren Garıdır. Yapımına 1858 yılında başlanan Alsancak Gar günümüzde hala kullanılmaya devam ediliyor. Alsancak Gar’a geldiğinizde şehir içi izban seferleri ile beraber Ankara, Uşak ve Bandırma gibi şehirlere demiryolu seferlerinin düzenlendiğini görebilirsiniz.

 • Adres: Adres: Umurbey, Şehitler Cd., 35230 Konak/İzmir

Pasaport Vapur İskelesi

İzmir’in en eski yapılarından birisi de Pasaport Vapur İskelesidir. Geçmişte gümrük binası olarak kullanılan yapı günümüzde denizyolu yolcu taşımacılığı için kullanılıyor. Vapur seferleri sırasında tercih edilen bu yapının aslında bambaşka bir özelliği daha var. İzmir’de gün batımı izlemek istiyorsanız en iyi yerlerden birisi de burasıdır.

 • Adres: Adres: Kadifekale, 1000/1. Sk. No:8, 35270 Konak/İzmir

Aqua Fantasy Park

Türkiye’nin en büyük su parklarından birisi olan Aqua Fantasy Park, İzmir’in en çok ziyaret edilen yerleri arasında gösteriliyor. İzmir ile Aydın’ın ortasında yer alan bu park hem otel hem de Aqua Park olarak hizmet veriyor.

5 yıldızlı bir otele sahip olan Aqua Fantasy Park, su sporlarına ilgi gösteren kişilerin uğrak noktalarından birisidir. Otel hizmetinin yanı sıra SPA merkezi olarak da hizmet veren işletme aynı anda 5,000 kişiye hizmet verebilmekte. İçerisinde birçok su kaydırağı, büyük havuz ve etkinliklerin düzenlendiği bu merkezi kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

 • Adres: Adres: Sultaniye, 35920 Selçuk/İzmir
 • Giriş Ücreti: 100 TL – 165 TL

Radyo ve Demokrasi Müzesi

Dünya üzerinde 390 adet radyo müzesinin bulunduğu biliniyor. Ancak radyo ve demokrasi kavramı ile dünya üzerindeki ilk ve tek müzenin burası olduğunu söyleyebiliriz. Basmane bölgesinde yer alan bu müze “Asmalı Ev” olarak adlandırılan bir yapının içerisinde bulunuyor. Müzeyi ziyaret ettiğinizde içerisinde 6 adet oda ve 1 adet kütüphane bulunduğunu göreceksiniz. Radyo ve Demokrasi Müzesi içerisinde 150’den fazla radyo, çok fazla sayıda plak ve demokrasi ögeleri bulunuyor. Yaz aylarında çok fazla ziyaret edilen bu müzenin tek bir eksi yönü bulunuyor. Müze, pazar ve pazartesi günleri kapalı olup diğer günler açıktır.

 • Adres: Altınordu, 967. Sk. No:16, 35240 Konak/İzmir
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00 (Pazar ve Pazartesi Kapalı)
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz

Neşe ve Karikatür Müzesi

Modern müzecilik faaliyetlerinin başlaması ile beraber açılan Neşe ve Karikatür Müzesi, İzmir’in çok farklı bir yüzünü sizlere gösterecektir. Bu müzeyi gezmeye başladığınızda her bir noktasında yüzünüzde ayrı bir gülümsemenin oluştuğunu göreceksiniz. Alsancak’a, Kıbrıs Şehitleri Caddesine girdiğinizde hemen ara sokakta bu müzenin yer aldığını göreceksiniz. Müze olarak kullanılan yapı eski cumbalı bir evdir. Müze içerisinde bol miktarda karikatür öğelerine yer verilmiştir.

 • Adres: Alsancak, Yzb. Şerafettin Bey Sk. No:9, 35220 Konak/İzmir
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00 (Pazar ve Pazartesi Kapalı)
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz

Key Museum: Otomobil Müzesi

İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan Key Museum: Otomobil Müzesi, klasik otomobil konusunda Türkiye’nin en büyük müzesidir. Klasik otomobil merakı olan birçok kişi Türkiye’nin dört bir yanından toplanarak bu müzeye gelmektedir. Müeye giriş yaptığınızda karşınıza çıkan arabalar sizi geçmişe götürecektir. Otomobil Müzesi içerisinde yer alan her aracın çok özel bir şekilde korunduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: Çapak Mah., Özgörkey Cad. No:5, 35860 Torbalı/İzmir
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: Öğrenci 15 TL, Tam 30 TL

Yorumlar
 • I
  izmir Delikanlısı 6 Nisan 2021

  Çok güzel olmuş Teşekkürler

 • Üzgünüm

  Bu yazı yorumlara kapalı.

İzmir Gezilecek Yerler | İzmir’de Gezilecek 40 Yer!