Şehir
içinde sıkışıp kalan bir hayatınız varsa ve yaban hayatı yalnızca belgesel
kanallarında sunulan klişe programlardan izliyorsanız İzmir Doğal Yaşam Parkı
aradığınız yanıt olabilir. Çiğli’de bulunan bu yer, Konak’taki eski yerinden
(fuar içinden) yeni yerine görece yeni taşındı. Bünyesinde her kıtadan farklı
canlıları bulunduran ve üretimi doğrultusunda da emek sarf eden İzmir Doğal
Yaşam Parkı, hem aileler hem de gezginler için ideal bir ziyaret noktası…

2008 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan İzmir Doğal Yaşam Parkı, 425.000 metrekare büyüklüğünde devasa bir alana sahip ve Türkiye’nin alanındaki en büyük örneği. 138 türde 2600’den fazla hayvana ev sahipliği yapan İzmir Doğal Yaşam Parkı’na öğrenciler 5 TL, yetişkinler ise 10 TL karşılığı girebilmektedir. Tesis içerisinde kafeler bulunmakta olup tuvaletlerin kullanımı ise ücretsizdir.

Park, aklınıza gelen her hayvandan en az bir örneğe sahiptir. En iri memeli fillerden tropik ormanların sürüngenlerine, göçmen kuşlardan Afrika'nın vahşi kedilerine kadar sayıp sayabileceğiniz her hayvanı İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda görebilirsiniz. Açık olmak gerekirse yaz aylarında ziyaret etmenizi çokta önermeyiz. Zira malum durumdan ötürü kimi zaman ağır bir koku oluşmaktadır. Buna karşın kış aylarında ve baharda adeta ayrı bir coğrafyaya gitmiş gibi hissetmeniz ve keyif almanız muhtemel...

Yılın 365 günü açık olan Park, sabah saat 9’da kapılarını açmaktadır. Buna karşın kapanış saatleri mevsime bağlı olarak değiştirilmektedir. Örneğin en erken kapanış saat kış mevsiminde olup saat 16 itibariyle Park ziyaretçilere kapanır.

Ulaşım

İzmir Doğal Yaşam Parkı’na iki ayrı toplu taşıma seçeneğiyle ulaşım mümkündür. İZBAN kullanacaklar için 751 numaralı ESHOT hattı, vapur veya Karşıyaka tramvayını kullanacaklar için ise 777 numaralı ESHOT hattı alana ulaşım içi tercih edilebilir. Her iki hatta da otobüsler gün boyu sefer yapmaktadır. İZBAN kullanacak olanların Çiğli'de inip 751 numaralı hattı kullanması gerekirken, vapurla Karşıyaka yönüne geçenlerin Karşıyaka veya Bostanlı'da 777 numaralı hatta binmeleri gerekmektedir.

İzmir Doğal Yaşam Parkı, Çiğli, İzmir