Kuşkusuz ülkemizin tarihiyle meşhur şehri İstanbul’dur. İstanbul Boğazı, tarihi ve doğal güzellikleriyle kendini her zaman ön planda tutmuş, dünya tarafından da hayranlıkla bakılmış bir şehir. Napolyon “Dünya bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu” diye boşuna dememiş. İstanbul’un sayılamayacak kadar çok güzelliği var. İstanbul'da gezmeden olmayacak bir yer: İstanbul Boğazı

Avrupa ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, kendine has dokusuyla gezginleri kendine hayran bıraktırıyor.. İstanbul Boğazı’nda turlar gerçekleştiriliyor ve bu turlara katıldığınızda en güzel kent manzaraları önünüze seriliyor.

Boğazda tur yapmanın en kolay yollarından bir tanesi Üsküdar, Ortaköy ya da Eminönü semtlerinden yapılan turlara katılmak. Vapur aracılığıyla yapılan bu turlar yaklaşık 1.5-2 saat sürüyor. Bütün boğazı bu turda gezebilirsiniz. Size bir tavsiye vereyim: Akşam üstü gezerseniz şehrin denize yansıyan ışıklarını, köprülerin ışık süslemelerini de görebilirsiniz.

Tur boyunca birçok önemli tarihi yapıyla karşılacaksınız. Osmanlı döneminden kalmış Topkapı, Yıldız, Çırağan, Beylerbeyi, Dolmabahçe sarayları bunların başında geliyor. Tabi sadece saraylardan oluşmuyor. İstanbul’un Bahaî, Sait Halim Paşa, Esma Sultan gibi zengin yalılarının da güzelliklerine şahit olacaksınız.

Bu yapıları yakından gördükten sonra Rumeli ve Anadolu hisarları gibi görkemli yapılar karşınıza çıkacak. Büyük Mecidiye, Bezm-i Âlem Valide Sultan ve Ortaköy Camii gibi camilerinde olduğu simge yapıları göreceksiniz.

İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzelliklerine şahit olmanızı sağlayacak turlar için ortalama 25 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bana sorarsanız İstanbul’u İstanbul yapan her şeyi görebileceğiniz bir tur için hiçbir şey.

İstanbul Boğazı – İstanbul’un Eşsiz Güzellikleri