Akdeniz bölgesinin gülü olarak gösterilen Isparta, son zamanlarda hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çekmeye başlamıştır. 445 bin nüfusa sahip olan şehrin toplamda 12 adet ilçesi bulunmaktadır. Gül üretimi ile adını tüm dünyaya duyuran Isparta, gül ile ilgili her türlü ürün üretebilmektedir. Aynı zamanda Lavanta diyarı olma yolunda da emin adımlarla ilerleyen şehir, lavanta köyleri sayesinde ziyaretçi sayısını bir hayli arttırmıştır. Bu yazımız içerisinde sizlere Isparta Gezilecek Yerler listesi oluşturarak Isparta seyahatiniz sırasında yanınızda olmaya çalışacağız.

Pisidia Antik Kenti

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde bulunan Pisidia Antik Kenti, arkeolojik olarak çok önemli bir kalıntıdır. Kendisine özgü bir yapısı bulunan antik kent Bizans ve Roma döneminde bile kullanılmıştır.  Antik kent içerisindeki sütunlara dikkatli bir şekilde baktığınızda antik tiyatro ve caddelerin izlerine ulaşabilirsiniz.

Kuz Mağarası

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde bulunan Kuz Mağarası, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Mağaraya ulaşım aslında biraz zordur. Kuz Köyünde köylülerden rica ederek traktör ile sizleri mağaraya çıkarmalarını isteyebilirsiniz. Çıkış zor olduğu gibi iniş de tehlikelidir. Bu nedenle önlem almadan asla mağaraya çıkmayınız.

Adada Antik Kenti

Isparta Gezilecek yerler listelerinde ilk sırada yer alan Adada Antik Kenti, bölgenin ne kadar eski bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Isparta merkezi ziyaret ettiğinizde birden fazla arkeoloji müzesi olduğunu göreceksiniz. Birçok bölümü hala ayakta olan Adada Antik Kenti, birçok saklı kalmış eserin gün yüzüne çıkmasını sağlamıştır.

Karacaören Gölü

Bir baraj göl olan Karacaören Gölü, 1989 yılında inşa edilen baraj ile beraber ortaya çıkmıştır. Çevresinde birçok doğal güzelliklerin bulunduğu bu göl yerli turistlerin çok fazla dikkatini çekmektedir. Karacören Gölü daha çok bölgede bulunan tarım arazilerini sulak ve enerji üretmek amacı ile kullanılmaktadır. Su sporları yapımına uygun olan gölde balık yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Göl etrafında bulunan balık restoranlarında taze balıkların tadına varabilirsiniz.

Yazılı Kanyon

Isparta Gezilecek Yerler listesi hazırlarken bu seyahat için birden fazla güne ihtiyacınız olduğunu düşüneceksiniz. Bu harika seyahat rehberi sizlere seyahatiniz boyunca daima yardımcı olacaktır. Isparta’ya gelir gelmez uğramanızı istediğimiz bir diğer yerlerden birisi de Yazılı Kanyondur. İçerisinde bol miktarda Zakkum Ağaçlarının yer aldığı bu kanyonda 1 saat bile vakit geçirmek ruhunuzu dinlendirecektir.

Eğirdir Gölü

Göller Bölgesi içerisinde yer alan Isparta’da irili ufaklı birçok göl, su kaynağı bulunmaktadır. İsmi tüm dünyaca bilinen bu göl birçok kuş türüne (macar ördeği, küçük karabat, elmabaş, tepeli patka, sakarmeke) ev sahipliği yapmaktadır.  Gölün etrafında dolaşmak oldukça fazla vaktinizi alabilir. Eğirdir Gölünün tüm güzelliklerinden yararlanabilmek için en azından 1 gece göl pansiyonlarında konaklamalı, tüm gününüzü göl seyahatine ayırmalısınız.

Kovada Gölü

Tatil için en güzel noktalardan birisi de Kovada Gölüdür. İçerisinde yüzlerce ağaç ve bitki türünün yer aldığı bu göl türünde benzersiz görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Milli Park özelliği taşıyan bu göl Eğirdir’e de 24 kilometre uzaklıktadır. Av döneminde giderseniz gölde balık avcılığı da yapabilirsiniz. Göl içerisinde su levreği, su ıstakozu, kadife balığı bulunmakta. Kamp yapabileceğiniz birçok nokta olduğunu göreceksiniz.

Lavanta Vadisi

Yazımızın son bölümünde yine lavantalar ile ilgili bir bölge hakkında bilgi vereceğiz. Isparta gülü ile meşhur olan bir şehir olsa da son yıllarda Lavanta üretimine de başlamıştır. Sadece lavanta üretimi ile görevlendirilmiş bazı köylerde hasat dönemi muazzam manzaralar ortaya çıkmaktadır. Bölge halkının en büyük gelir kaynaklarından birisi haline gelmiş olan lavantalar, turizmin de oluşmasına olanak sağlamıştır. Lavanta Vadisine giriş yaptığınızda fotoğraf çekebileceğiniz birçok noktanın olduğunu göreceksiniz.

Uluborlu Kalesi

Bulunduğu bölgeye hakim bir tepe üzerine kurulu olan Uluborlu Kalesi, kitabesi bulunmadığı için hangi dönemde kim tarafından yapıldığı belli değildir. 1,200 metre yükseklikte olan kalenin oldukça güzel bir manzarası bulunmaktadır. Kitabesi olması ile beraber diğer kaynaklarda da bu kaleye dair bir ipucu olmamasından dolayı yapımı ile ilgili elimizde net bir bilgi bulunmamaktadır.

Davraz Kayak Merkezi

Isparta kent merkezine 26 kilometre uzaklıkta olan Davraz Kayak Merkezi, son zamanlarda oldukça fazla ziyaretçi almaya başlamıştır. Oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlandığı için tercih edilen kayak merkezi aynı zamanda oldukça net görülebilen bir Eğirdir Gölü manzarasına sahiptir. Her seviyeye uygun pistlere sahip olan kayak merkezi, konaklama konusunda da misafirlerine yardımcı olmaktadır.

Antiocheia Antik Kenti

Pisidia  devletinin başkenti olan bu antik kent, Isparta Gezi Rehberi listeniz içerisinde kesinlikle yer almalıdır. Günümüze kadar birçok bölümünü kaybetmiş olsa da bazı bölümlerine dair kalıntılar hala durmaktadır. Antiocheia Antik Kentine girdiğinizde devasa büyüklükte bir tiyatro alanı, su kemerleri, men kutsal alanı ve birçok bölümünün hala ayakta olduğunu göreceksiniz.

Aya Baniya Kilisesi

Isparta’nın en, en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Turan Mahallesinde oldukça eski yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar arasında yer alan Aya Baniya Kilisesi 1700’lü yılların sonuna doğru inşa edilerek ibadete açılmıştır.

Zindan Mağarası

765 metre uzunluğa sahip olan Zindan Mağarası, bölgede en çok ziyaret edilen yerler arasında gösteriliyor. Türkiye’nin en yoğun karstikleşmiş alanlarından birisi olan bu bölgede birbiri içine giren kireç taşları mağaraların oluşmasına neden olmuştur. Mağaranın popülerleşmesi ile beraber etrafına koruma önlemleri alınmaya başlamıştırç

Melikler Yaylası

Melikler Yaylası, dağcılık faaliyeti yürüten kişiler tarafından yakinen tanınıyor. Her yıl Mayıs ayı sonu gibi bir araya gelen dağcılar Melikler Yaylasının içerisinde bulunduğu Dedegöl dağına tırmanmaktadır. Dağ bisikleti, tırmanış, trekking, kamp yapımına uygun olan yayla, her yıl birçok dağcı tarafından ziyaret edilmekte.

Kuyucak Köyü

Her yıl Temmuz ayının gelmesi ile beraber yerli ve yabancı birçok turist Isparta’nın Kuyucak Köyüne gelmektedir. Bu köyde yer alan Lavanta tarlaları hasat dönemin gelmesi ile beraber muhteşem görsel bir şölen ortaya çıkmaktadır. Bütünü ile morlara bürünen köy lavanta kokusu ile donatılmış hale geliyor.

Kızıldağ Milli Parkı

Türkiye’de mavi yaprağa sahip sedir ağaçlar sadece bu milli park içerisinde yetişmektedir. Güzel bir kamp seçeneğine sahip olan bu milli parkta çadırda kalabilir, dağ evlerinde konaklama fırsatına sahip olabilirsiniz. Milli park içerisinde piknik yapabilecek, yürüyüş yapabilecek bol miktarda alan bulunmaktadır. Milli park içerisine giriş ücretlidir.

Gölcük Tabiat Parkı

Isparta Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Gölcük Tabiat Parkı yer almaktadır. Geçmişte volkanik bir krater gölü olan Gölcük Tabiat Parkı, gün batımını izlemek isteyen kişilerin ilk duraklarından birisidir.  Isparta halkının hafta sonu piknik yapmak için geldiği bu bölge sessizliğin ve huzurun merkezi olarak gösterilmekte.

Isparta Gezilecek Yerler | Isparta’da Gezilecek 17 Yer!