Kamp yapmak birçok kişi için bir tatilden daha fazlası. Bu sebeple birkaç kez kamp yapan kişinin artık diğer tatil alternatiflerine pek de sıcak bakmadığını görürüz. Özellikle doğanın ortasında pek de imkân olmayan yerlerde kamp yapan kişilerin bu işten oldukça zevk aldığını duyarız.

Eğer siz de bu kişilerdenseniz İzmir Foça'da bulunan İngiliz Burnu Kamp Alanı tam size göre. Buraya ulaşım da oldukça kolay İzmir'den Foça'ya giden birçok araç bulunmakta. Foça'dan indiğiniz vakit İngiliz Burnu yürüme mesafesiyle yaklaşık 30 dakika sürmekte. Fakat yürümek o kadar eşyayla zor olur diyorsanız da taksi, dolmuş gibi birçok seçeneğiniz de mevcut.

İngiliz Burnu Kamp Alanına Geleceklere Öneriler

  • İngiliz Burnu'na girdiğiniz vakit aslında her yer çadırınızı kurup kamp yapmak için oldukça ideal bir bölgedir. Fakat bizden size tavsiye kamp yapmak için İngiliz Burnu'nun biraz daha iç kısımlarını tercih edin. Çünkü giriş taraflarında genellikle günübirlik piknik yapmaya gelen kişi sayısı oldukça fazla aynı zamanda gece vaktinde birçok genç aracıyla gelip yüksek seste müzik falan da dinleyebiliyor. Bu sebeple biraz daha iç kesimlere gitmek doğru olacaktır. Burada kamp yapmayı gelenler güneşin batışı, güneşin doğuşunu en güzel şekilde izleyebileceği gibi aynı zamanda ayın da belirli zamanlarda en güzel halini görürler. Bu sebeple bu anların tadını çıkarın ve mümkünse fotoğraf makinenizle bu anları ölümsüzleştirin.
  • Yazının başında da belirtmiş olduğumuz gibi bu kamp alanında herhangi bir şekilde tuvalet, duş alanı, çeşme, elektrik falan bulunmuyor. Bu sebeple burada tamamen doğayla baş başasınız. Herhangi bir market bulunmadığı için de erzak olarak da hazırlıklı gelmenizde fayda olacaktır.
  • Konaklama olarak tek alternatif çadır ve karavan. Çadır ve karavanınızı dilerseniz deniz kenarına yerleştirebileceğiniz gibi ağaçların altında da konaklayabilirsiniz. Burada birçok farklı ağaç türü bulunmakta ve burası gerek deniziyle gerekse yeşilliğiyle İzmir'de klasik kamp yapmak isteyenler için en iyi alternatiflerden bir tanesi.

  • Rüzgâr da burada oldukça şiddetli ve genellikle sağ taraftan esmekte bu sebeple çadırınızı sol taraflara kurmanız daha mantıklı bir hareket olacaktır. Ayrıca burada denize girmek istiyorsanız da deniz ayakkabısı getirmenizi tavsiye ederiz çünkü deniz birazcık fazla yosunlu ve deniz kestanesi de bol. Son olarak da eğer buraya yaz aylarında gelecekseniz sivrisineklerin yoğunlukta olduğunu söyleyebiliriz bunu düşünerek önlem alarak gelmenizde fayda olacaktır.

İngiliz Burnu Yakınlarında Gezilmesi Gereken Yerler

  • Siren Kayalıkları: Foça'nın ünlü fok balıklarını burada görmek mümkündür. Doğal yaşamın bozulmaması açısından burada denize girmek yasaktır.
  • Athena Tapınağı: Phokaia kentinin ana tanrıçası olan Athena adına yapılan bu tapınağın tarihi milattan önce 6.yüzyıla dayanmaktadır.
  • Foça Adaları: Orak Adası, İncir Adası, Kartdere Adası, Fener Adas denize girip, piknik yapabileceğiniz bir alan. Bu adalarda yerli turist kadar yabancı turist görmeniz de mümkün.
  • Foça Antik Tiyatrosu: Anadolu'nun en eski antik tiyatrolarından birini de mutlaka ziyaret edin.
  • Foça Frigya Tepesi: Gün batımını en güzel şekilde izleyebileceğiniz bir tepe.
  • Yel Değirmenleri: Tarihi o kadar eskiye dayanır ki bu yel değirmenleri artık yıkılmaya yüz tutmuş desek yanlış söylemiş olmayız.

Harita ve Konum Bilgisiİngiliz Burnu Kamp Alanı | Hakkında Bilgi, Öneriler, Etrafında Gezilecek Yerler ve Ulaşım