Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Iğdır’ın 2020 itibari ile 200 bin nüfusu bulunmaktadır. Türkiye’nin Asya’ya açılan kapılarından birisi olan Iğdır’ın ekonomisi oldukça iyi olarak gösterilmektedir. Doğu bölgesinde yer alsa da buranın tipik bir Akdeniz şehri olduğunu söyleyebiliriz. İçerisinde birçok tarihi ve doğa güzelliğin yer aldığı Iğdır genelde gezi listelerinde üst sırada yer almaktadır. Bu yazımız içerisinde sizlere Iğdır Gezilecek Yerler listesi oluşturmaya çalışacağız. Bu liste ile beraber artık kendinizden daha emin bir şekilde gezmeye başlayacaksınız.

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

Iğdır Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi yer alıyor. Kent merkezinde yer alan bu müzenin elbette bir kuruluş hikayesi bulunuyor. Müze; Milli Mücadele döneminde, 1915 ile 1920 yılları arasında bölgeye düzenlenen Ermeni akınları sırasında şehit olan asker ve kahraman halkın anısına yaptırılmıştır. 350 metrekarelik bir alana sahip olan bu müzede 2 adet havuz ve 36 metre yüksekliğe sahip 5 adet kılıç bulunmaktadır.

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesinin yemyeşil bir alana sahip olduğunu göreceksiniz. Müzenin bulunduğu alan aslında toplam 14 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Müzenin içerisinde yer alan anıtın 44 metre yüksekliği bulunmaktadır. Sahip olduğu yükseklikten dolayı buranın Türkiye’nin en yüksek anıtı olduğunu söyleyebiliriz. Müzenin yapımına 1997 yılında başlanmıştır. 2 yılda tamamlanan müzenin açılışı 1997 yılında gerçekleşmiştir.

Müze içerisinde aynı zamanda büyükçe bir kütüphane bulunmaktadır. Içerisinde 600’e yakın kitap ve 260 adet cinayet resmi bulunmaktadır. Aynı zamanda Ermeni Terör Örgütü (ASALA) tarafından 1973 ile 1985 yıllarında öldürülen diplomatlara ait birçok fotoğraf da burada sergilenmektedir.

Leylek Heykeli

Iğdır kent merkezine girerken sizleri devasa, büyük bir Leylek heykeli karşılayacaktır. Şehrin sembollerinden birisi olan Leylekler, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. Leylekler şehri olarak bilinen Iğdır’da yılın dört mevsimi leylek görebilirsiniz.

Tuz Mağaraları

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde bulunan Tuz Mağaraları toplamda 55 dönümlük bir araziye sahiptir. Mağaralar üzerinde yapılan araştırmalarda buradaki rezervin Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayacak kadar olduğu tespit edilmiştir. Çankırı’dan sonraki en büyük rezervin burada olduğu düşünülüyor. Günlük 60 ile 75 ton tuz çıkarılan mağara aynı zamanda sağlık turizmine de elverişlidir. Astım, bronşit başta olmak üzere tüm solunum yolu hastalıklarına iyi gelen mağara, büyük bir kitle tarafından yılın her dönemi ziyaret edilmektedir.

Köroğlu Kalesi

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde yer alan Köroğlu Kalesi, ilçe merkezine sadece 10 kilometre uzaklıktadır. Burayı inşa eden kişiler, kaleyi gözetleme kulesi olarak kullanmışlardır. Kim tarafından hangi dönemde inşa edildiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak yöre halkı bu kalenin Aras Nehrinin güvenliğini sağlamak amacı ile inşa edildiğini belirtmektedir.

Koçbaşı Mezar Taşları

Iğdır’ın Karakoyun ilçesinde yer alan Koçbaşı Mezar Taşlarının Karakoyunlu Devletinden kalma eserler olduğu belirtiliyor. Üzerinde oldukça uzun bir süredir çalışmalarda bulunan mezar taşları, sahip olduğu özelliklerden dolayı tarihe büyük oranda ışık tutuyor. Karakoyunlu ilçesine girdiğinizde şehrin birçok noktasında bu mezar taşlarından göreceksiniz.

Meteor Çukuru

Iğdır kent merkezine 42 kilometre kadar uzaklıkta yer ala Meteor Çukuru, Iğdır’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Bölgede yaşayan insanların anlattıklarına göre 1892 yılında bu bölgeye bir meteor, gök taşı düşmüştür. Patlama ile oluşan bu devasa çukur bir anda tüm bölgenin dikkatini çekmeye başlamıştır.

Iğdır’da bulunan Meteor Çukurunun 60 metre derinliği, 35 metre genişliği bulunmaktadır. Bu veriler ele alındığında Arizona’da bulunan Barringer Krateri’nden sonra dünyanın en derin meteor çukurunun burası olduğunu söyleyebiliriz.

Karakale Harabesi

Iğdır Gezilecek Yerler listenize şimdi çok özel bir yer eklemek istiyoruz. Ermenistan sınırında olan Karakale Harabesi, dünya üzerinde düzenlenen ilk fuara ev sahipliği yapmıştır. 1664 ve 1840 yıllarında meydana gelen 2 büyük deprem buranın harabe hale gelmesine neden olmuştur. Karakale Harabesi aynı zamanda dünyanın en eski yerleşim yerlerinden de birisi olarak kabul edilir.

Hacı İbrahim Gödek Kümbeti

Hacı İbrahim Bey tarafından 1907 yılında inşa edilen Gödekli Kümbet, Iğdır’ın Aralık ilçesinde yer almaktadır. Bölgeye özgü siyah kesme taştan inşa edilen kümbetin oldukça değişik, kendisine özgü bir mimarisi bulunmaktadır. Kümbeti ziyaret ettiğinizde içerisinde 3 adet mezar bulunduğunu göreceksiniz. Bu mezarların kimlere ait olduğu ise maalesef bilinmemektedir. Kimsenin sahip çıkmadığı kümbet neredeyse yıkılma noktasına gelmiştir. Kümbet tarihe karışmadan evvel ziyaret edip görmenizi öneririz.

Ahura Harabeleri

Iğdır’ın Aralık ilçesinde yer alan Ahura Harabelerinin Artaksiyalı Krallığı tarafından M.Ö 2. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. Ağrı Dağının Kuzey bölümünde yer alan hareber Yakup Vadisini tam manzara ile görmektedir. Yerden 1,750 metre yükseklikte olan bu tarihi yerde birçok doğa ve tarihi güzellikler görebilirsiniz. Yapılan arkeoloji kazılarında birçok döneme ait sayısız da eser bulunduğunu hatırlatmak isteriz.

Harmandöven Kervansarayı

Iğdır kent merkezi içerisinde yer alan Harmandöven Kervansarayı 12. Yüzyılda inşa edilmiştir. Surmani Emri Şerafettin Ejder’in talimatları ile inşa edilen kervansaray bölgenin önemli bir ticaret yolu üzerinde yer almaktadır. Bakü, Tiflis, Batum, Divin, Şirvan, Ani üzerinden gelen yolcuların tamamı bu kervansarayda konaklıyordu. Oldukça zengin bir süslemeye sahip olan Harmandöven Kervansarayı, göz kamaştırıcı motifleri ile ziyarete değer bir yapı olduğunu göstermektedir. Selçuklular tarafından inşa edilen yapı 2008 yılında Iğdır Belediyesi tarafından baştan sona restore edilerek yeniden ziyarete açılmıştır.

Iğdır Kalesi

Iğdır Kalesi; 2120 rakımlı Kara Kaya tepesinde yer almakta olan oldukça önemli yapılardan birisidir. Ağrı Dağı’nın Kuzey yamacında yer alan bu tepede kalenin 11. Yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Yöre halkının Korhan Kalesi olarak da bildiği Iğdır Kalesi, Oğuz Türklerinin bölgeye hakim olmak için yaptığı bilinmektedir. Tamamen kesme taştan inşa edilen kalenin her bir bölümü görülmeye değer ayrı bir güzelliğe sahiptir. 11. Yüzyıldan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan Iğdır Kalesi, her medeniyetten bir iz, bir doku taşımaktadır.

Karakale (Sürmeli Kalesi)

Yöre halkının Karakale olarak adlandırdığı Sürmeli Kalesi bölgedeki en eski yapılardan birisidir. Hangi dönemde kim ya da kimler tarafından yaptırıldığı asla bulunamamıştır. Ancak kalenin ismi Dede Korkut Hikayelerinde oldukça fazla geçmektedir. Tarih boyunca birçok medeniyetin kontrolünde olan kale popülerliğini asla kaybetmemiştir.

Asma Köyü Camii

Iğdır kent merkezine bağlı Asma Köyü sınırları içerisinde yapılan bu caminin hangi dönemde kim tarafından yaptırıldığı henüz bilinmemektedir. Köyün çıkışına doğru gittiğinizde göreceğiniz bu caminin mağaradan yapılma olduğunu görünce çok şaşıracaksınız. Iğdır seyahatiniz sırasında kesinlikle bu camiye de yer vermenizi, en azından kısa süreli olsa ziyaret edip gizemli yapıyı görmenizi isteriz.

Aralık Ortaköy Camii

Iğdır’ın Aralık ilçesinde bulunan Aralık Ortaköy Caminin 1911 yılında inşa edildiğini görüyoruz. Bölge halkı tarafından Yetim Cami olarak da bilinen bu cami, Aralık köyünde yaşayan Hacı Muharrem tarafından yaptırıldığı biliniyor.

Kul Yusuf Kümbeti

Iğdır kent merkezinde bulunan Kul Yusuf Kümbeti’nin 1485 yılında inşa edildiği düşünülmektedir. Kul Yusuf adındaki bir kişi için dikilen bu kümbetten günümüze çok az bir parça kaldığını görüyoruz. Bakımsızlık nedeni ile her gün daha da kötüye giden kümbetten önümüzdeki yıllarda eser kalmayacaktır. Kümbette mezarı bulunan kişi ile ilgili elimizde neredeyse hiçbir bilgi yoktur. Ancak bir türbeye sahip olmasından dolayı burada yatan kişinin önemli bir kişi olduğu düşünülüyor.

Aliköçek Çayı Köprüsü

Iğdır Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Aliköçek Çayı Köprüsü yer alıyor. Bölge halkı tarafından "Elli Küçe Köprüsü" olarak bilinen bu köprünün toplam uzunluğu 12 metredir. 3 metre yüksekliğe sahip köprünün genişliği ise 2 metre 30 santimdir. İnşa tarihi tam olarak bilinmeyen bu köprünün siyah kesme taşlardan inşa edildiğini görüyoruz. İlginç mimariye sahip olan bu köprüyü yıkılmadan önce kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

Iğdır Gezilecek Yerler | Iğdır’da Gezilecek 15 Yer!