Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan İbiza İspanya'nın Balear Adaları içerisinde yer alıyor. Kendisine has doğal bir güzelliğe sahip olan İbiza son 20 yılda adeta turizm patlaması yaşamıştır. Hatta bir dönem Avrupa’nın en çok ziyaret edilen destinasyonu dahi olmuştur.

İbiza doğal güzelliklerinin yanı sıra gece hayati ile de ünlü bir bölgedir. Küçücük bir bölgeye sahip olmasına karşın doğal güzellikleri ve eğlence hayatı bu bölgenin popüler hale gelmesini sağlamıştır. Avrupa turuna çıkan kişilere bu yazımız içerisinde İbiza Gezilecek Yerler listesi sunmaya çalışacağız. İbiza küçük bir bölge olmasına karşın içerisinde bol miktarda gezilecek yer barındırmaktadır. Rehber sizlere İbiza konusunda ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi içermektedir.

Dalt Vila ( Ibiza Town)

Balear Adalarının merkezinde yer alan Dalt Vila İbiza’nın en eski, en yüksek yeridir. Bu yerleşim bölgesi bölgeye gelen Foçalı koloniciler tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Dalt Vila, şehir merkezindeki limanın hemen üst bölgesinde yer almaktadır. 16. Yüzyılda V. Charles yerleşim bölgesinin etrafına sur döşenmesini istemiştir. Bu surlar şehri Fransız ve korsan saldırılarından büyük oranda korumuştur.

İbiza’da Gezilecek Yerler listelerinin ilk sırasında yer alan Ibiza Town tatilciler tarafından oldukça fazla benimsenmiştir. Bu yerleşim yerinde dar sokaklardan yürümeye başladığınızda kendinizi Orta Çağ insanı zannedebilirsiniz.

Dalt Vila yerleşim bölgesine Portal de Ses Taules adı verilen kapıdan giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Bu bölgedeki mimarilerin hemen hemen tamamı Gotik mimari ile tasarlanmıştır. Bölgede ara sokaklar meşhur olsa da San Maria Katedrali ile Santa Lucia isimli malikaneleri kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

İbiza’da manzaranın tadına doyacağınız en güzel yer burasıdır. Gün içerisinde manzaranın tadına varan kişiler akabinde Dalt Vila sokaklarında uygun fiyatlı alışverişin, yeme ve içmenin tadına bakabilirler. Aynı zamanda bu bölge en lüks otellerin bulunduğu devasa bir konaklama merkezidir.

Es Vedra

İbiza misafirlerine olabildiğince Akdeniz misafirperverliğini sunmaya çalışmaktadır. Genelde gece hayatı ile meşhur olan bu bölgede doğal güzellikleri keşfetmek sizin de hakkınızdır. İbiza’da doğal güzellikleri keşfetmeye çıktıysanız ilk durağınız Es Vedra olmalıdır.

İbiza’nın güneybatısında olan Es Vedra, doğal park statüsünde yer almaktadır. Hükümet tarafından koruma altına alınan bu bölgede yerleşime kesinlikle izin verilmiyor. Buraya adımınızı attığınızda sakin bir ortam sizleri karşılayacaktır. Berrak, tertemiz bir suya sahip olan denizde çok güzel keyf sürebilirsiniz.

Es Vedra küçük bir adacıktır. Buraya ulaşmak için Ibiza Town ve San Antonio’dan kalkan teknelere binmeniz gerekiyor. Kısa süren yolculuk sırasında sizlere bu ada hakkında rivayet edilen bazı hikayeler anlatılacaktır.

Es Vedra ile ilgili atlatılan hikayelerden en öne çıkanları deniz kızı ve UFO saldırılarıdır. Bu ada temelde volkanik patlamalar sonucunda oluşmuş büyük bir kara parçasıdır. Bu nedenle anlatılan hikayelerden bazıları sizlere inandırıcı gelebilir. Kara parçasına ulaştıktan sonra adada doğal hayatlarında olan kertenkeleler, keçiler ve şahinler sizlere selam verecektir.

Es Vedra’da yapılabilecek en güzel etkinlik tüple dalıştır. Tertemiz, berrak suya sahip olan denizde Akdeniz’in doğal güzelliklerini keşfetme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Cala Saladeta

İbiza’da Nereye Gidilir konusunda sizlere şimdi çok güzel bir yerden bahsedeceğiz. İbiza Akdeniz’in en güzel topraklarına ev sahipliği yapmaktadır. İbiza’da deniz keyfi yapılabilecek en güzel yer Cala Saladeta sahilleridir.

Bu küçük köyde sahiller bembeyaz kumlarla çevrilidir. Denizin rengi turkuaz olup tüm hayranlığı üzerine toplayabilmektedir. Deniz keyfi yaptıktan sonra arkada bulunan kayalıklara çıktığınızda harika bir manzara sizleri karşılayacaktır. Burada fotoğraf çekmeden asla geri dönmeyin :)

Cala Saladeta bölgesinde gün batımına kadar durmanızı öneririz. Zira burada gün batımı ortaya çıkan görüntünün dünya üzerinde bir eşi ve benzeri bulunmamaktadır. Güneşi batırdıktan sonra huzurlu ve mutlu bir şekilde geri dönebilirsiniz.

Cala Saladeta bölgesinde yemek ve içme merkezi bulunmuyor. Bu nedenle buraya gelmeden önce hazırlıklı olmalı ve tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz.

Cala Comte

İbiza’nın bu kadar popüler olmasındaki ana etmen gece hayatı kadar plajlarıdır. Bu bölgedeki plajların gerçekten kusursuz olduğunu söyleyebiliriz. Tertemiz olan plajlarda deniz ve kumun tadına doyasıya varabilirsiniz. Cala Saladeta bölgesini gitmeyen kişiler kendilerini daha çok Cala Comte bölgesine atmaktadır.

San Antonio bölgesinden buraya hem otobüs hem de tekne seferleri düzenleniyor. 800 metrelik plaj uzunluğuna sahip olan bölgede küçük bir ada göreceksiniz. Bu ada Cala Comte için dalga kıran vazifesi üstlenmektedir.

Cala Comte’de ziyaretçiler gündüz denizin tadına bakarken akşama doğru gün batımında manzaraya karşı dinlenmektedir. Plaj bölgelerinde akşamları eğlence kulüpleri kurularak sabaha kadar eğlenceler düzenlenmektedir. Buraya tam bir gün eklemenizi öneririz.

Formentera Island

İbiza Gezilecek Yerler listesi ağırlıkla eğlence merkezlerinden oluştuğunu göreceksiniz. Ancak Formentera Island bölgenin hareketli ve canlı yapısından uzaklaşmak için en ideal yerdir. Balear Adalarının en küçük oluşumu olan bu adacık bakir yapısını olabildiğince koruma altına almış durumda.

Doğal güzelliklere sahip olan Formentera Island tatilcilere huzur dolu bir dinlenme imkanı sunuyor. Kendi halinde olan bu ada parçası İbiza merkezine 6 kilometre uzak olduğunu görüyoruz. Ulaşım sadece feribotla olduğunu, feribotla yolculuğun ise 40 dakika sürdüğünü söyleyebiliriz.

Formantera Adası aslında Karayip Adalarına oldukça fazla benzemektedir. Yetişkinler, burada bulunan plajlarda doyasıya eğlenip özgür hareket edebilmekte. Adayı ziyaret eden kişiler gün içerisinde fırsat bulabilirseler Calo des Mort ile Ses Illetes’e mutlaka uğramanızı öneririz.

Plajları ile ünlü olan Formantera Adası’nda Sant Francesc gibi bölgelere de göz atmanızı öneririz. Ada içerisinde özgürce dolaşmak istiyorsanız bisiklet kiralamanızı öneririz. Bisiklet sizleri istediğiniz her yere götürecektir.

Gerek denize girdikten sonra gerekse bölgeyi gezdikten sonra karnınız acıkacaktır. Ada içerisinde İspanyol mutfağına özgü lezzetler sunan birçok restoran bulunacaktır. Buna ek olarak deniz ürünleri konusunda başarılı olan restoranlara da bakmanızı öneririz.

San Antonio

İbiza’da Gezilmesi Gereken Yerler hakkında bilgi verirken ulaşımın hep San Antonio’dan sağlandığından bahsetmiştik. San Antonio daha çok misafirlerin konaklama için tercih ettiği bir bölgedir.

Ibiza Town’dan sonraki en popüler, en büyük yerleşim yeri San Antonio’dur. 1970’li yıllarda bu bölgede ciddi güvenlik önlemleri bulunuyordu. Yavaşça sorunlardan arındırılan bölgede plajlar açılmış, gece hayatına yön veren eğlence merkezleri açılmıştır.

San Antonio içerisinde vakit geçirebilecek birçok eğlence merkezi bulunuyor. Gün içerisinde hem gezintilere katılabilir hem plajlarda denize girebilir hem de gü batımında manzaranın keyfine varabilirsiniz. San Antoni’da bulunan gece klüpleri 24 saat hizmet ve eğlence sunmaktadır.

Playa d’en Bossa

Playa d’en Bossa genelde genç kesimin parti ve eğlence merkezi düzenledikleri bir bölgedir. Bu bölgede genel olarak “Her şey Dahil” konsepti ile çalışan oteller bulunmaktadır. Gündüz bu bölgeye geldiğinizde plajların dolu, denizde su sporları yapan gençlerin bulunduğunu göreceksiniz.

Akşam güneşin batması ile beraber plajdaki hareketlilik daha da artmaktadır. Gençler plajlara kurulan eğlence merkezlerinde sabaha kadar müzik eşliğinde doyasıya eğleniyor. Burada sunulan eğlencelerin sonsuz olmasından dolayı ilgi gördüklerini söyleyebiliriz.

Playa d’en Bossa bölgesinde iken sabaha kadar çılgınca eğlenebilirsiniz. İbiza’nın en büyük gece kulüpleri Space ve Ushuia bu bölgede yer almaktadır. Adanın bu kısmı daha çok cumartesi günü hareketlidir. Her cumartesi ada içerisinde özel etkinlik ve aktiviteler düzenlenmektedir. Bunlar daha eğlenceli bir gün yaşamanıza olanak sağlayacaktır.

Hippy Market

İbiza küçük bir ada ülkesi olmasına karşın alışveriş konusunda büyük fırsatlara sahiptir. Hippy Market daha çok tatillerin son zamanları ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Buraya gelerek hem kendinize jem de sevdiklerinize hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Hippy Market İbiza adasında kutulan en büyük pazardır. Bu adada fiyatlar her zaman en dip seviyelerde tutulmaktadır. Satılan ürünlerin çoğu yöre halkına özgü özgün ürünlerdir. El yapımı ürünlerden keyif alıyorsanız kesinlikle bu markete uğramanızı tavsiye ederiz.

Aynı zamanda cumartesi günleri San Carlos bölgesinde de bir pazar kuruluyor. Sabah 10:00’da açılan bu pazar gece 20:00 gibi kapanıyor. Bu pazarda bulunan çeşitliliğin de oldukça fazla olduğunu göreceksiniz. Tezgahların büyük bir bölümü el yapımı ürünleden oluşmaktadır.

Ibiza Cathedral

Ibiza Katedrali ya da bir diğer değiş ile Caredral de Eivissa’nın yapımına 14. Yüzyılda başlanmıştır. İnşası 16. Yüzyılda biten bu dini yapının bulunduğu alanda daha önceden Kartacalılar tarafından yapılma küçük bir tapınak bulunuyordu.

İbiza Town bölgesinde, şehrin yukarı bölümünde yer alan İbiza Katedrali kullanıma açıldıktan sonra kilise vazifesi üstlenmiştir. 200 yıl kadar kilise olan katedral 18. Yüzyıldan sonra katedral statüsüne yükselmiştir.

Ada içerisinde birçok yapıda olduğu gibi İbiza Katedralinde Gotik mimarisinin etkin olduğunu görüyoruz. Katedralin içine girdiğinizde daha sonra eklenen bölümlerinde Valencia etkisinin baskın olduğunu göreceksiniz.

İbiza Katedralinin içerisine girdiğinizde mimari güzelliklerle beraber sanat eserlerinin başınızı döndürdüğünü göreceksiniz. Katedrale giriş ücretsiz olup akşam 9’a kadar istediğiniz kadar ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: 20 Carrer de Mar, Eivissa, Illes Balears, 7800
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 21:00

Museu d’Art Contemporani (MACE / Çağdaş Sanatlar Müzesi)

İbiza adasında elbette sanatsal yerler de bulunmaktadır. İbiza Gezilecek Yerler listenize sanat dolu bir yer eklemek istiyoruz. İbiza’ya kadar gelmişken Museu d’Art Contemporani müzesini kesinlikle gezmenizi öneriyoruz.

Museu d’Art Contemporani müzesi ilk olarak İbiza Belediye Binası içerisinde faaliyete geçmiştir. 1969 yılında açılan müzenin temelleri 18. Yüzyılda atılmıştır. Müzenin ilk kurulduğu yer uzun yıllar askeri amaçlar ile kullanılmış bir bölümdü.

Zamanla müzeye olan ilgi artması ile beraber koleksiyonda da değişikliğe gidilmiştir. Mimar Victor Beltran Roca, müze binasını büyütüp ilave bölümler yapmaya başlayınca bu devasa yapı ortaya çıkmıştır.

İbiza Çağdaş Sanatlar Müzesi içerisinde daha çok yerel sanatçılara ait eserler bulunmaktadır. Rafel Tur i Costa, Antoni Mari Ribas Portmany gibi sanatçılara ait eserlerin yer aldığını müzede eşsiz birçok koleksiyon sergilenmektedir.

 • Adres: Zona Dalt Vila, Ronda de Narcis Puget Viñas, 07800
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 21:00
 • Web Sitesi: eivissa.es/mace

Portinatx

İbiza’da Nereye Gidilir? Yazımızda tatil için son durağınız Portinatx olmalıdır. İbiza adasının kuzeyinde yer alan bu bölge gerçek tatil severler tarafından ziyaret edilmektedir. İbiza bölgesine ilk defa geliyorsanız kesinlikle tatil için buraya gelmesiniz. Gündüz sahillerin oldukça hareketli olduğu bu bölgede geceleri hatırı sayılı eğlenceler düzenlenmektedir.

Portinatx bölgesinin en öne çıkan bölümleri plajlarıdır. S’Arenal Gros plajı bölgedeki en güvenilir, en temiz plajlardandır. Ancak bu plajın oldukça kalabalık olduğunu göreceksiniz. Daha sakin bir plaj arıyorsanız Playa Porto ve S’Arsenal Petit plajlarını tercih edebilirsiniz. Seyyar satıcılar sayesinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, aç ve açıkta kalmazsınız.

Portinatx bölgesi hem aileler hem de sırt çantalı gezginler tarafından tercih ediliyor. Bu bölgede bulunan plajlarda tüplü dalışlar yapabilir, sahil boyunca yürüyebilirsiniz. İbiza’da denize girebileceğiniz en iyi yerlerden birisi olan bu bölge ruhunuzu ve bedeninizi büyük oranda dinlendirecektir.

Aquamar Waterpark

Playa d’en Bossa bölgesinde tatil yapan kişiler aileleri ile beraber aktivitelere katılmak istiyorsalar Aquamar Waterpark eğlence merkezine gelebilirler.

Aquamar Waterpark için herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmuyor. Her yaş grubundan insanlara hizmet veren bu tematik eğlence parkı Eylül ayı sonuna kadar ziyaretçi ağırlayabiliyor.

Su parkı bölümüne girdiğinizde kaydırakların belirli yaş gruplarına göre sınıflandırıldığını göreceksiniz. Güvenliğin ön planda olduğu eğlence merkezinde her yaş grubuna yönelik eğlence bulabilirsiniz.

Aquamar Waterpark içerisinde çok fazla kaydırak çeşidi bulunduğunu göreceksiniz. İbiza’da eğlenceli bir gün, çocuklarınıza yönelik bir yer arıyorsanız buranın tam da yeri olduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: Ctra. de Platja d’en Bossa, s/n, 07817 Sant Josep de sa Talaia, Illes Balears
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00

Cova de Can Marça

Cova de Can Marça adı verilen bu mağara bir dönemler kaçakçıların mahzeniymiş. İbiza Gezilecek Yerler listelerinde olması gereken bu mağara yaz aylarında sizi serinletecektir. Doğal bir güzelliğe sahip olan mağara günün her saati ziyaretçilerin odağı olmaktadır. Mağaranın bulunduğu konumdan dolayı oldukça güzel bir deniz manzarasının bulunduğunu söyleyebiliriz.

Cova de Can Marça mağarası hakkındaki detaylı bilgilere turlarda öğrenebilirsiniz. Her 30 dakikada bir mağara içerisinde rehberli turlar düzenlenmektedir. Rehberler sizlere mağara ile ilgili tüm efsane ve hikayeleri de anlatmaktadır. Mağara yer altında olsa da oldukça kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Tek yapmanız gereken Puerto de San Miguel bölgesinden tabelaları takip etmektir.

 • Adres: Port de Balansat, 07815 Puerto de San Miguel – Ibiza
 • Ziyaret Saatleri: 10:30 – 19:30

Necropolis del Puig des Molins

İbiza adasındaki ilk yerleşimin M.Ö 7. yüzyıla dayandığı rivayet ediliyor. Necropolis del Puig des Molins, adadaki ilk yerleşimin kurulduğu yerin sadece 500 metre güneyinde yer almaktadır.

Necropolis del Puig des Molins adı verilen mezarlık ismini 14. Yüzyılda almıştır. 14. Yüzyılda buraya inşa edilmeye başlanan yel değirmenlerinden gelen bu isim mezarlığın oldukça popüler olmasını sağlamıştır. Mağaralar içerisine girdiğinizde çok eski dönemlerden kalma, koloniciler tarafından oluşturulmuş defin yerleri bulunuyor.

Necropolis del Puig des Molins 3 ana bölümden oluşuyor. İlk bölüm yukarıda da anlattığımız mezarlık bölümüdür. İkinci bölümse Kartacalılar’a ait mezarlıkların bulunduğu bölümdür. Bu bölümdeki mezarlıkların M.S 6. yüzyılda oluşturulduğu rivayet ediliyor.

Necropolis del Puig des Molins uzaktan bakıldığında sıradan, basit bir kayalıktır. Oysa; bu bölgeye yapılan kazı çalışmalarından çıkarılan eserler yapı içerisinde bulunan müzede sergileniyor.

Necropolis del Puig des Molins Müzesini ziyaret ettiğinizde antik dönemden kalma birçok eser olduğunu göreceksiniz. Müze içerisinde kilden yapılma birçok heykel ve çömlekten yapılma birçok eser olduğunu göreceksiniz.

 • Adres: Via Romana, 31, 07800 Eivissa, Illes Balears
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 21:00
 • Giriş Ücreti: 2,40 Euro
 • Web Sitesi: maef.eu

Mercadillo las Dalias

İbiza Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Mercadillo las Dalias yer alıyor. Tatil amacı ile geldiğiniz bu şehirde alışveriş yapmak, pazar görmek istiyorsanız yeriniz burası olmalıdır. Bu pazar içerisinde el yapımı ürünlerden ziyade eğlencelik ve gastronomiye dayalı ürünler de satılmaktadır.

Mercadillo las Dalias pazarı sadece pazartesi ve salı günleri hazırlanıyor. Turizmin zirvede olduğu günlerde pazar günleri de pazarın açıldığını söyleyebiliriz. Akşamları buraya gelerek hoş esinti eşliğinde alışverişinizi yaparak buradan ayrılabilirsiniz.

İbiza’da Nerede Kalınır?

İbiza’da Gezilmesi Gereken yerler yazımızı yukarıda sona erdirdik. Bundan sonraki süreçte size şehir ile ilgili diğer ayrıntılar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İspanya’ya bağlı İbiza’da nerede kalacağınızı merak ediyorsunuz değil mi? Şehir içerisinde güvenilir bölgelerin nereleri olduğunu bilmeyen kişilere bu bölümde İbiza’da Nerede Kalınır? ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

İbiza tahmin ettiğinizden de daha büyük bir adadır. Ada içerisinde her bütçeye uygun lüks ve orta segmentli oteller bulabilirsiniz. İbiza’da konaklama merkezlerinin bulunduğu yerler; Ibiza Town, Santa Eularia des Riu, Sant Antoni de Portmany, Platja d’en Bossa, Es Cana, Portinatx ve Talamanca bölgelerinde konaklayabilirsiniz. Otel konusundaki öneriler ise;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Ibiza Town bölgesinde bulunan Casa Klod, Hotel Playasol Lei IbizaAdults Only, Santa Eularia des Riu bölgesinde bulunan Casa de Los Angeles ve Apartamentos Ros, Sant Antoni de Portmany bölgesinde bulunan Hotel Gran Sol, Platja d’en Bossa bölgesinde bulunan Apartamentos Vistamar II, Es Cana bölgesinde bulunan Hotel Caribe ve Zodiac Apartments, Portinatx bölgesinde bulunan S’Arenal Apartments, Talamanca bölgesinde bulunan Lux Isla otellerinde konaklayabilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Ibiza Town bölgesinde bulunan Sud Ibiza Suites ve 105 Suites, Santa Eularia des Riu bölgesinde bulunan Catalonia Royal Ses SavinesAdults Only ve Holiday home S’Hort des Baladres, Sant Antoni de Portmany bölgesinde bulunan Palladium Hotel PalmyraAdults Only ve Hotel Sa Clau by Mambo, Platja d’en Bossa bölgesinde bulunan Tropicana Ibiza Suites ve Dorado Ibiza Suites, Es Cana bölgesinde bulunan AluaSoul IbizaAdults Only ve Hotel Anfora Ibiza, Portinatx bölgesinde bulunan Sandos Es Greco ve Barceló PortinatxAdults Only, Talamanca bölgesinde bulunan Hotel Argos Ibiza otellerinde konaklayabilirsiniz.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Ibiza Town bölgesinde bulunan Hotel Mirador de Dalt Vila, Santa Eularia des Riu bölgesinde bulunan Agroturismo Atzaró, Sant Antoni de Portmany bölgesinde bulunan Agroturismo Sa Talaia, Es Cana bölgesinde bulunan Bless Hotel Ibiza, Talamanca bölgesinde bulunan Nobu Hotel Ibiza Bay otellerinde konaklayabilirsiniz.

Yukarıda dile getirdiğimiz otellerin tamamı Booking üzerinden yüksek puan almış otellerdir. Her birinin yüksek oranda pozitif puanı olmalarından dolayı sizlere gönül rahatlığı ile önerebiliriz.

İbiza’da Ne Yapılır?

İbiza’da Nereye Gidilir bölümünden sonra İbiza’da Ne Yapılır hakkında da bilgi vermek istiyoruz. İspanya’nın en turistik adası olan İbiza’da unutamayacağınız bir tatil yaşayacaksınız. Yapacağınız tatil sırasında bazı şeyler gözünüzden kaçabilir. Bu nedenle İbiza’da Yapılacak Şeyler listesi hazırlayarak sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

 • İbiza adasında 50’den fazla plaj bulunuyor. Başta Cala Bassa ve Cala Conte olmak üzere plajların tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz. Unutmadan yanınıza güneş kremi almayı unutmayın. İbiza’da yapılabilecek en güzel etkinlik plajların tadını çıkarmaktır.
 • İbiza’nın eski sokakları UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir. İbiza’ya gelir gelmez şehrin eski sokaklarında gezmenizi tavsiye ederiz. Bu eski ama bir o kadar da önemli olan sokaklar sizleri Orta Çağ’a götürecektir.
 • Ibiza’da yapmanızı istediğimiz bir diğer şey ise Almudaina Şatosunu gezmenizdir. 16. Yüzyılda inşa edilmiş olan bu şatonun zengin dekor seçenekleri bulunuyor. Şato gezintisi sonrasında deniz manzarasına bakmayı ihmal etmeyin.
 • İbiza’da kendinizi yabancı gibi hissetmek istemiyorsanız bol bol yürüyüş yapmanız gerekiyor. Plaza del Sol ve Plaza Rina Sphia’da yürüyüşe çıkmak bölgeye hakim olmanız için yeterli olacaktır. Ada zaten çok büyük değildir. Keşfetmeniz oldukça kolay olacaktır.
 • İbiza’da Ne Yapılır? Diye düşünmeyin. Santo Domingo Kilisesi ile başlayabilirsin. 12. Yüzyılda inşa edilmiş olan bu kilisede barok tarzının en güzel örneklerini görebilirsiniz.
 • İbiza adası ile ilgili tüm detaylara ulaşmak istiyorsanız İbiza Arkeoloji Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Bu müze içerisinde İbiza adasındaki ilk yerleşimden başlayarak birçok eserin sergilendiğini göreceksiniz.
 • İbiza’da yapacağınız tatili belki de hiç unutamayacaksınız. Ibiza'nin gece hayatı ile beraber plajlarının meşhur olduğunu dile getirmiştik. Deniz keyfi sürmek için Pacha Club’a gitmenizi öneririz. Sabah erken saatte başlayan DJ performanslarına dans şovları da eklenmektedir. Burada bir gün geçirmek bile sizlere iyi gelecektir.
 • İbiza’da Ne Yapılır konusundaki son önerimiz ise Pealla yemeniz olacaktır. Hazırlanışı adeta bir sanat eseri olan bu yiyeceği yemeden asla geri dönmeyin. Özellikle turizm zamanı geldiğinizde Paella yapan yerlerin tıka basa dolu olduğunu göreceksiniz.

İbiza’da Ne Yenir?

İbiza tatiliniz sırasında yöreye özgü lezzetlerin tadına bakmak elbette isteyeceksiniz. İbiza'da Gezilecek Yerler yazımızın bütünü ile bir rehber olmasını istediğimiz için yemek konusu hakkında da bilgi vermek istiyoruz. İbiza’da Ne Yenir hakkında bilgi verecek olursak;

Bullit de Peix

İbiza ada bölgesi olmasından dolayı deniz mahsullerini seven bir halka sahiptir. Balık seven birisi iseniz özenle hazırlanmış bu yemeğe bayılacaksınız. İbiza’ya kadar gelmişken bu lezzeti salaş bir balıkçıda denemenizi tavsiye ederiz.

Flao

İbiza’da daha önce tatmadığınız bir lezzet ile karşılaşacaksınız. İçerisinde süzme peynir ya da normal peynir, yumurta, nane yaprakları, anason ile hazırlanan bu tatlı içinizi ferahlatacaktır. Genelde çay ya da kahve eşliğinde tüketildiği için damak tadınıza uygun gelecektir.

Oreillettes

İbiza’da tadabileceğiniz en güzel atıştırmalıklardan birisi de Oreillettes’dir. Un içerisine rendelenmiş limon kabuğu ve anason ilave edildiğini düşünün. Güzelce karıştırılıp şekil verilen bu karışım önce şekere bulanıp daha sonra kızartılmaktadır. Oldukça lezzetli olan bu bisküvinin kalorisinin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Paella

İbiza’da deniz ürünlerine ayrı bir önem verildiğini söyleyebiliriz. Bu bölgenin yerel yemeklerinde büyük ölçüde balık, kalamar ve istiridye kullanılmaktadır. Paella; İspanya’nın geleneksel yemeklerinden birisidir. Pilav içerisinde birçok deniz ürününü ilave edilip güzelce birleştirildiğini düşünün. Oldukça lezzetli bir yemek olan Paella doyurucu olması ile de tercih ediliyor.

Sangria

İspanya’nın yerel içeceklerinden birisi olan Sangria’yı ibiza’da deneyebilirsiniz. Kırmızı şarap içerisine eklenen mevsim meyveleri üzerine bal ve tarçın ilave edilmektedir. Soğuk içilmesi tavsiye edilen bu lezzetin tadını unutamayacaksınız.

Sobrasada

Ibiza yerel halkının en çok tükeetiği soslardan birisi de Sobrasada’dır. Kırmızıbiber ile domuz etinin birbirine karıştırılarak elde edilen bu sos kızarmış ekmek üzerine sürülmektedir.

Tapas

İbiza’da Ne Yenir listemizin son sırasında Tapas yer almaktadır. İspanyolların en çok tükettiği atıştırmalık olan Tapas genelde ana yemek öncesi ya da alkol içmeden önce servis edilmektedir. Tapas birden fazla atıştırmalıkların bir tabak içerisinde servis edilmesidir. İspanya’nın neresine giderseniz gidin bu lezzet sizi karşılayacaktır.

İbiza’dan Ne Alınır?

İbiza Gezilecek Yerler rehberimizin bu son bölümünde alışveriş hakkında bilgi vermek isteyeceğiz. İbiza’dan Ne Alınır, nerede alışveriş yapılır diye merak ettiğinizin farkındayız. İbiza’da bulunan butik mağazalar yaz kış demeden her zaman açıktır. İspanya’nın aksine bu adada hala 19070’lerden kalma hippi modasının sürdüğünü göreceksiniz. Hippi ruhunu göreceğiniz pazar yerlerinden güzel hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

İbiza’da merkezde bulunan Mercat Vell, Mercado Viejo ve Mercat Nou pazarlarına uğramanızı öneririz. Burada yaşlı kadınların tamamen el işçiliği ile yaptığı aksesuarlardan, hasır şapkalardan satın alabilirsiniz. Alışveriş konusunda size küçük bir ipucu verelim; İspanyollar da aynı İtalyanlar gibi siesta’ya düşkündür. Bu nedenle birçok mağaza ve dükkan 12:00 ile 16:00 arası ziyarete kapalıdır.

İbiza Gezi Rehberi: İbiza’da Gezilecek 15 Yer