Çin’in güney bölümünde yer alan Hong Kong, yol 10 yılın en çok ziyaret edilen Asya şehirlerinden birisi olarak gösteriliyor. 150 yıl İngiliz yönetimine kalan şehir Batı yaşam stili ile Doğu kültürünü bir araya getirmiştir. 1 haftalık tatil planınızda aynı anda hem Doğu hem de Batı kültürünü iyi bir şekilde hissedeceksiniz.

Hong Kong Asya’nın Dünya Kenti olarak da gösterilmektedir. Avrupa turlarından sıkılan kişilerin yeni gözdesi olan bu şehre gitmek istiyorsanız güzel bir seyahat planı hazırlamanız gerekiyor. Planlı, programlı seyahat etmek isteyenler özel hazırladığımız Hong Kong Gezilecek Yerler rehberi içerisinde birçok kıymetli bilgi barındırmaktadır. Rehberimiz içerisinde Asya turunuz için gerekli olan her türlü bilgi bulunacaktır. Daha fazla uzatmadan rehberimize geçmek istiyoruz;

Victoria Zirvesi

Hong Kong Gezi Rehberi listemizin ilk sırasında Victoria Zirvesi yer alıyor. 554 metre yüksekliğe sahip olan bu zirveye günün hangi saatinde çıkarsanız çıkın harika bir şehir manzarası sizi beklemektedir. Manzara izlemek için şehirde buradan daha iyi daha güzel destinasyon bulunmamaktadır. Zirve üzerinde aynı zamanda birbirinden güzel eğlence ve restoran merkezleri de bulunmaktadır.

Zirveye çıkarken ekstre bir heyecan yaşamak istiyorsanız 130 yıldır aktif olarak kullanılan tramvay hattını kullanabilirsiniz. Tramvay 396 metre yükseğe çıkmaktadır. Tramvay hattının bazı bölümlerinde eğim farklılığı olmasından dolayı The Peak Tram Illusion olarak adlandırılan durum meydana gelebilmektedir.

Tramvay hattını kullanarak Hong Kong adasının üst kısımlarına kadar gidebilirsiniz. Dağın en üst kısmına ulaştığınızda ise Peak Tower’ı görebilirsiniz. Bu kule birbirinden güzel ve kaliteli restoranlar, mağazalar ve eğlence alanları ile doludur. Peak Tower’da vakit geçirdikten sonra Sky Terrace 428’e doğru yol alabilirsiniz.

Victoria Zirvesine daha çok akşamüzeri uğramanızı öneririz. Gün batımının harika olduğu bu bölgeye erken gelirseniz Madness 3D Adventure, Madame Tussauds Hong Kong ve Peak Tram Historical Gallery’yi ziyaret ederek vakit geçirebilirsiniz.

 • Web Sitesi: thepeak.com.hk/en

Tian Tan Buddha

Tian Tan Buddha; Hong Kong’da ziyaret edebileceğiniz en güzel yapılar arasında yer alıyor. Yapımına 1990 yılında başlanmış olan buda heykelinin inşası 3 yıl kadar sürmüştür. 34 metre yüksekliğe sahip olan bronz heykel aslında Çin’in refahını, Hong Kong’un istikrarını ve dünya üzerindeki barışı temsil ettiğini söyleyebiliriz.

Muk Yue Dağı zirvesinde yer alan buda heykeli Hong Kong’un en yüksek buda heykeli değildir.  Ancak Buda’yı oturur şekilde tasvir etmiş dünya üzerindeki en yüksek heykel olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliğinden ötürü yıl içerisinde birçok kişi heykeli ziyaret etmek istemektedir.

Tian Tan Buddha heykeline kadar gelmişken Po Lin Manastırına da uğramanızı öneririz. 1924 yılında ibadete açılmış olan manastır günümüzde hala aktif olarak kullanılıyor. Buda heykelinden çıkan gezginlerin bir sonraki durağı genelde manastır olmaktadır.

 • Adres: Ngong Ping Rd, Lantau Island, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:30

Tsim Sha Tsui

Hong Kong’da Gezilmesi Gereken Yerler daha yeni başlıyor. Victoria Zirvesinden şehri izlemek bazen yeterli olmayabiliyor. Şehrin ihtişamlı halini görmek, her açıdan fotoğrafını çekmek istiyorsanız Tsim Sha Tsui bölgesini ziyaret edebilirsiniz.

Tsim Sha Tsui caddesi modern mağaza ve alışveriş merkezleri ile doludur. Kowloon Yarımadasında yer alan bu cadde şehrin cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Eğer alışveriş yapmak ya da manzara izlemek istemezseniz cadde üzerinde bulunan müze ve kültür merkezlerini ziyaret edebilirsiniz.

Akşamın çökmesi ile beraber Uzak Doğu’ya özgü atmosfere bürünen Tsim Sha Tsui caddesinde ilk olarak boydan boya bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Daha sonrasında Avenue of Stars bölgesine geçip Jackie Chan, Michelle Yeoh gibi ünlü Hong Kong’lu yıldızların el izleri arayabilirsiniz.

Alışveriş yapmak istemeyen kişilerin müze ve kültürel merkez gezebileceklerinden bahsetmiştik. Hong Kong Science Museum, Kowloon Park, Hong Kong Museum of Art ziyaret edebileceğiniz kültürel tesisler arasında yer alıyor. Ayrıca 1881, Harbour City, DFS Galleria ve Silvercord alışveriş merkezine de uğrayabilirsiniz. Gün sonunda ise etkileyici performansları ile ünlü olan Symphony of Lights’a uğramanızı öneriyoruz.

Cadde üzerinde yürürken dikkatli olmanızı öneririz. Sürekli yakanıza yapışıp. Sahte Rolex marka saat satmak isteyenler olacaktır. Kesinlikle bu saatçilere bulaşmamanızı öneriyoruz. Saatçiler dışında masözlerin de müşteri aradıklarını görebilirsiniz.

Ocean Park

Hong Kong Gezilecek Yerler içerisinde yer alan bu tema parkını kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz. İçerisinde sürekli yeni oyuncaklar eklenen Ocean Park; her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor.

Çocuklu ailelerin vazgeçilmez eğlence alanlarından birisi olan Ocean Park, 1977 yılında ziyarete açılmıştır. Kendi içerisinde Waterfronts ve Zirve olarak ikiye ayrılan bu tema parkı içerisinde bir otel ve çok sayıda restoran barındırıyor.

Ocean Park’a giriş yaptığınızda karşınıza ilk olarak Aqua City ve Asya Hayvanları sizleri karşılayacaktır. Aynı zamanda Eski Hong Kong’un bulunduğu bu tema parkında 400’den fazla türden 5,000 balıklı devasa bir akvaryum bulunuyor. Buraya tam bir gün ayırmanız durumunda eğlence dolu bir gün geçirip çocuklar gibi eğlenebilirsiniz.

 • Adres: Ocean Park Rd, Aberdeen, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: HK$ 480
 • Web Sitesi: oceanpark.com.hk/en

Disneyland Hong Kong

Hong Kong’da ziyaret edebileceğiniz bir diğer tema park ise Disneyland’dır. Batı’da bulunan eğlence tarzını Uzakdoğu’ya getiren bu tesis, Ocean Park’ın ülke içerisindeki tek rakibi olma özelliğine sahiptir.

Hong Kong Disneyland, 2005 yılında hizmete açılmıştır. İçerisinde tamamen eğlence odaklı 7 bölüm bulunan bu tema parkında misafirlere eşsiz deneyimler yaşatılıyor. Disneyland içerisinde aynı zamanda mutfak kültürüne de yer verildiğini, tesis içerisinde birçok yeme-içme merkezi ile beraber mağazaların da faaliyet gösterdiğini söyleyebiliriz.

Hong Kong’da kurulmuş Disneyland Amerika’da bulunan kardeşlerine nazaran daha küçüktür. Küçük ama çok eğlenceli bir ortama sahip olan bu tema parkında yerel kültürden izler görebilmeniz de mümkündür.

Disney, Hong Kong tasarımını yaptırırken Feng Shui ustalarından destek almıştır. Tesisin ana girişi bile Feng Shui felsefesine uygun olacak şekilde plalandığını göreceksiniz.

 • Adres: Lantau Island, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 10:30 – 20:30
 • Giriş Ücreti: HK$ 619
 • Web Sitesi: hongkongdisneyland.com

Temple Street Gece Pazarı

Hong Kong Gezilecek Yerler listelerinde yer alan Temple Street Gece Pazarı sizin de ilk olarak uğramanız gereken yerler arasında yer almalıdır. Akşam karanlığı şehre çökmesi ile beraber açılan bu Pazar, şehrin bir anda cazibe merkezi haline gelmektedir.

Temple Street Gece Pazarı, Kowloon sınırları içerisinde yer almaktadır. Nanking Sokağı ile Man Ming Caddesi arasına kurulan pazarın geçmişi 1920’li yıllara dayanmaktadır. Tin Hau Tapınağı tüm ihtişam ve görkemi ile pazarı adete iki parçaya bölmektedir. Eğer akşam yapacak bir şey bulamayacaksanız gece pazarında tur atmanızı öneririz.

Otantik ürünlere ilgi duyuyorsanız Temple Street Gece Pazarı sizlere sayısız fırsat sunuyor. Bu pazarda sadece ürün satış tezgahları bulunmuyor. Aynı zamanda falcılar, kanton müziği çalınan evler, şifacılar da bu caddede yer almaktadır. Pazarın en hareketli olduğu vakit ise 19:00 ile 22:00 arasındadır.

Temple Street Gece Pazarından alışveriş yapacaksanız pazarlık yapmadan asla ürün almayın. Turistlere ürünler olduğundan 2 kat daha fazla fiyatla sunulmaktadır. Yapacağınız pazarlık ile ürünleri 1/3 daha indirimli olarak satın alabilirsiniz.

Ladies Market

Kadınlar Pazarı olarak da bilinen Ladies Market, Tempe Street ve çevresinde kurulmaktadır. İçerisine yüzlerce tezgahın kurulduğu bu pazarda ihtiyacınıza yönelik her türlü ürün satıldığını göreceksiniz. Hazır giyim başta olmak üzere hediyelik eşya, aksesuar ve kozmetik gibi ihtiyaçlarınızı bu pazardan karşılayabilirsiniz.

Ladies Market her zevke uygun olmayabiliyor. Ancak pazarın bulunduğu Tung Xhoi Caddesine uğramanızı öneriyoruz. Hala İngiliz esintilerinin bulunduğu bu caddede publarda oturup keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Pazardan alışveriş yapacaksanız 23:00 öncesinde pazarda olmanızı öneririz. Gece kapanışa yakın pazara gelirseniz ürünleri daha indirimli olarak satın alabilirsiniz.

Man Mo Tapınağı

Hong Kong’da ziyaret edebileceğiniz en eski tapınak olarak gösterilen Man Mo Tapınağı gezilecek yerler listeniz içerisinde kesinlikle yer almalıdır. Tapınak edebiyat tanrısı Man ve savaş tanrısı Mon adına adanmıştır.

Çin Hanedanlığının Hong Kong’da egemenlik sürdüğü 1847 yılında inşa edilen tapınak, Taoizm dinini benimseyen kişilerin önemli ibadethanelerinden birisi haline gelmiştir. Tapınak tamamen Çinli tüccarlar tarafından yaptırılmıştır. Hatta bir dönem Çin hükümeti ile sömürgeciler arasında yaşanan tatsızlıkların çözümü için tahkim mahkeme salonu olarak da kullanılmıştır.

İbadete açılması üzerinden 150 yıl gibi bir süre geçmiş olsa da Man Mo Tapınağı hala ilk gün ki mistik havasını korumaya devam ediyor. Tapınağın girişinde bulunan levha, içeride uyulması gereken kurallar hakkında bilgiler veriyor.

Tapınağın içerisine girdiğinizde tanrıların kullanımına sunulmuş 2 büyük taht olduğunu göreceksiniz. Ana bölümü gördükten sonra azizler sarayı bölümüne uğramayı ihmal etmeyiniz.

 • Adres: 124-126 Hollywood Rd, Central, Hong Kong

Avenue of Stars

Hong Kong Gezilecek Yerler yazımızın sıradaki durağı Avenue of Stars bulvarıdır. Los Angeles’ta bulunan Hollywood Bulvarı’na benzeyen bu yer, Amerika’dan ilham alınarak tasarlanmıştır.

Hong Kong film endüstrisinin yıldızlarına ait olan bu bulvarın dört bir yanında yıldızlara ait izler görebilmeniz mümkündür. Bulvarı ziyaret ettiğinizde birçok yıldıza ait el izi, heykel ve levhaları görebilir, önlerinde fotoğraflar çektirebilirsiniz.

Mimar James Corner tarafından tasarlanan Avenue of Stars, 3 yıllık yenileme çalışması sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Bulvarı ziyaret ettiğinizde gerçekten çok başarılı bir çalışmanın ortaya çıkarıldığını göreceksiniz.

Bulvar üzerinde daha önceden bomboş bir alan bulunuyordu. Yenileme çalışmaları sırasında yeşil alan ile oturma yerlerinin sayısında artış meydana getirilmiştir. Teknolojik olarak da geliştirilen park gezginlerin yeni gözdesi haline gelmiştir.

Artırılmış gerçeklik kullanılan bulvarda teknolojinin geldiği noktayı görebilirsiniz. Anita Mui ve Bruce Lee heykelleri önüne geldiğinizde arttırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde heykeller ile etkileşime girebilmeniz mümkündür.

Hong Kong Park

Yeşil alanlardan bahsetmeye devam edelim; Hong Kong Gezi Rehberi listeniz içerisinde yer almasını istediğimiz Hong Kong Park, yeşil alanları ile ünlü bir yerdir. Geçmişte Victoria Kışlası bulunan bu alana 1991 yılında Hong Kong parkın inşa edilmesine karar verilmiştir. İçerisinde kuş gözlem bölünü, yemyeşil alanların ve gölün bulunduğu bu parkta huzurlu ve rahat bir gün geçirebilirsiniz.

Hong Kong parka girdiğinizde teraslı yeşil alanlar göreceksiniz. Çevresindeki yürüyüş yolları ile birbirine bağlanmış olan park Hong Kong’un inziva merkezi olarak gösteriliyor. Özellikle kuş gözlem bölümü, parkın en çok ilgi gören yerlerinden birisidir.

Parka giriş yaptığınızda kuş gözlem evini ziyaret edebilir akabinde park içerisinde oturarak dinlenebilirsiniz. Kaplumbağa ve koi balıkları ile dolu olan havuzda fotoğraf çektirmeyi kesinlikle unutmayınız.

 • Adres: Rawlinson House, Cotton Tree Dr, Central, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 – 23:00

Wong Tai Sin Tapınağı

Hong Kong Gezilmesi Gereken Yerler içerisinde yer alan Wong Tai Sin Tapınağı; şehirde bulunan her kesme hitap ediyor. “Her Dileği Yerine Getirmek” gibi bir iddiaya sahip olan tapınak, Feng Shui felsefesine sahip insanların yeni gözdesidir. Tapınağın sahip olduğu her parça Feng Shui felsefesinin beş jeomantik unsurunu temsil etmektedir.

Yerel halkın genelde ibadet için geldiği tapınağa aynı zamanda gelecekte onları nelerin beklediğini düşünen kişiler de gelmektedir. Tapınağı ziyaret eden kişiler buranın mistik havasını soludukça ruhunun tazelendiğini görebilirler.

 • Adres: 2 Chuk Yuen Rd, Chuk Un, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 17:00
 • Web Sitesi: siksikyuen.org.hk

Lan Kwai Fong

Gittiğiniz her şehirde gece hayatını görmek isteyebilirsiniz. Hong Kong’a kadar gelmişken gece hayatını görmek, eğlenmek istiyorsanız Lan Kwai Fong bölgesini ziyaret etmenizi öneririz. Günün her saati hareketli olan bu bölgede ilk dükkan 30 yıl önce Californiaismi ile açılmıştır.

California ile başlayan süreç çevresine açılan eğlence merkezleri ile devam etmiştir. Günümüzde dünyanın en hareketli bölgelerinden birisi olan gösterilen Lan Kwai Fong bölgesinde her zevke uygun eğlence merkezi bulabilmeniz mümkündür. 100’e yakın eğlence merkezi, bar ve restoranın bulunduğu bu bölgede ünlü isimlerle de karşı karşıya gelebilirsiniz.

Yıl içerisinde bir dizi etkinlik, karnaval ve festivalin düzenlendiği Lan Kwai Fong caddesi oldukça renkli bir atmosfere sahiptir. Yeni yıl kutlamaları, cadılar bayramı ve noel zamanı geldiğinizde caddenin bütünü ile canlı olduğunu göreceksiniz.

Hong Kong Tarih Müzesi

Hong Kong Tarih Müzesi; Hong Kong’da ziyaret edebileceğiniz en güzel müzelerden birisidir. 1975 yılında ziyarete açılan müze birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Şehrin binlerce yıllık tarihini öğrenmek istiyorsanız sizleri de bu müzeye davet ediyoruz.

Hong Kong Tarih Müzesini ziyaret ettiğinizde şehrin hem tarihini hem de kültürü hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Aynı zamanda şehrin kendisine ait hikayesini de göler önüne seren müze, şehrin hikayesini tüm dünyaya duyurmaya aracılık ediyor.

Müzeyi gezmeye başlayacaksanız geziye tarih öncesi dönem bölümünden başlamanızı öneririz. Hong Kong adasının tarih sahnesine çıktığı ilk dönemleri konu edinen bu bölüm şehrin 1997 yılında Çin hakimiyetine geçtiği döneme kadar olan çalışmaları kronolojik olarak sunuyor. Müzeye girerken herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

 • Adres: 100 Chatham Rd S, Tsim Sha Tsui East, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Web Sitesi: hk.history.museum

Ngong Ping 360

Hong Kong’da en çok ilgi gören yerlerden birisi de Lantau Adasıdır. Bu adada en çok ilgi gören aktivitelerden birisi de Ngong Ping 360 ulaşım aracıdır. Kültürel olarak oldukça etkili olan teleferik, her yıl milyonlarca kişinin tercihi olmaktadır.

 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: HK$ 235
 • Web Sitesi: np360.com.hk/en/

Lantau Adası

Hong Kong Gezilecek Yerler listesinde belki de en çok vakti Lantau Adasında harcayacaksınız. İçerisinde birbirinden güzel turistik mekanlar barındıran bu adaya gerçekten uğramanızı istiyoruz.

Üzerinde birbirinden güzel yürüyüş parkurlarının bulunduğu bu ada okyanus manzarası ile ünlüdür. İçerisinde el değmemiş plajların bulunduğu bu adada otantik bir dizi köy bulunuyor. Bu köyler de vakit geçirmenin ne kadar değerli olduğunu göreceksiniz.

Kawloon’dan kalkan otobüs ya da trenleri kullanarak Lantau Adasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu iki ulaşım türü Hong Kong’da geçirecek vakti az olanlar için geçerlidir. Eğer vakit konusunda sıkıntınız yoksa feribot seçeneğini kullanabilirsiniz.

Feribotlar ile eşsiz manzaralar görme fırsatınız olacaktır. Feribot konusunda da önünüzde iki seçenek olacaktır. Hızlı feribotlarla ulaşım 35 dakika sürerken standart feribot tercih etmeniz durumunda 55 dakikalık bir yolculuk sizi bekliyor olacaktır.

Kowloon Park

Gökdelenlerle dolu olan bu şehirde yerel halkın gürültü ve stresten uzaklaşmak için Kawloon Park’a gittiğini söyleyebiliriz. Şehrin kaçış noktalarından birisi olan bu yer, turistlerin de yeni gözdelerinden birisidir.

13,5 hektarlık bir alan üzerine inşa edilmiş olan bu park Çin stiline sahiptir. İngiliz sömürge döneminde alay olarak kullanılan bu bölge, sömürge döneminin sona ermesi ile beraber parka dönüştürülmüştür.

Banyan ağaçları ile dolu olan bu parka rengarenk çiçekler, fıskiyeler, flamingolar ile doludur. Parkı ziyaret ettiğinizde şehrin geçmişini temsil eden Hong Kong Heritage Discovery Center’ın da faaliyet gösterdiğini göreceksiniz. Aynı zamanda haftanın 6 günü ziyaret edilebilen kuş gözlem evinde kuşlar ile ilgili detayları görebilirsiniz.

Kowloon Park içerisinde aynı zamanda Mescid ve İslam Kültür Merkezi bulunuyor. Bu parkta göreceğiniz merkezler bunlarla sınırlı değildir. 14:30 sonrası hareketlenen parkta eğlence dolu birçok aktivite düzenlenmektedir.

 • Adres: 22 Austin Rd, Tsim Sha Tsui, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 05:00 – 00:00
 • Web Sitesi: lcsd.gov.hk/en/parks/kp

Nathan Caddesi

Uzakdoğu’nun Times Meydanı olarak gösterilen Nathan Caddesi şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Neon ışıklı tabelalarla dolu olan bu caddenin toplamda 3,6 kilometre uzunluğu bulunuyor. Üzerinde devasa alışveriş merkezleri, mağazalar, dükkanlar, kafeler ve restoranlar bulunan caddede kesinlikle yürümenizi öneririz. Zira bu yürüyüş sırasında ilginizi çekebilecek birçok şey bulacaksınız.

Birbirinden güzel ve büyük alışveriş merkezlerinde sıkılırsanız caddede yürümek size çok iyi gelecektir. Aynı zamanda cadde üzerinde ziyaret edebileceğiniz çok önemli merkezler de bulunuyor. Çok eskiden sahil güvenlik merkezi olarak kullanılan binada faaliyet gösteren 1881 Heritage, koloni döneminde inşa edilen Peninsula Hotel ve Hong Kong Uzay Müzesi cadde üzerinde bulunan önemli yapılardandır.

Po Lin Manastırı

Hong Kong’da Nereye Gidilir? listenize yine dini bir merkez eklemek istiyoruz. Lantau Adası’nda bulunan Po Lin Manastırı şehirde görebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Üzerinde devasa bir buda heykeli bulunan bu manastır 1924 yılında inşa edilmiştir.

Po Lin Manastırı, tamamlandığı ilk günden bu yana her milletten insanı misafir eden manastır, zamanla değişime ayak uydurarak kendisini kompleks haline getirmiştir. Turistler tarafından oldukça beğenilen bu tesis zamanla göz alıcı birçok yapıyı getirtip ziyaretçilere sunmasından dolayı bu denli popüler haline gelmiştir.

Budistler için Hong Kong’da ibadete açılmış olan en büyük dini yapı olma özelliğine sahip olan manastıra giriş yaparken 2 gösterişli kapıdan geçmeniz gerekiyor. Manastırın misafir karşılama bölümü olan Skanda Bodhisattva salonu ve 10.000 Buda’nın Büyük Salonu bölümlerini görmeden asla ayrılmayın.

Uzay Müzesi

Hong Kong’da bulunan Uzay Müzesi 1980 yılından bu yana dünyanın dört bir yanından gelen insanları misafir ediyor. Yumurta şeklinde olan müze binası, enteresan mimarisinden dolayı kolayca fark edilebiliyor. Zaten Nathan Caddesine girdiğinizde kolay bir şekilde müze binasını göreceksiniz.

Kendisine özgü mimariye sahip olan Uzay Müzesibelirli bir temaya göre tasarlanmıştır. İçerisinde Hall of the Cosmos  ve Hall of Space Exploration adında 2 tematik bölüm bulunan müzede oldukça değerli eserler göreceksiniz. Hem eğlence hem de öğretici bir gezi yaşamak istiyorsanız bu müzeyi kesinlikle ziyaret ediniz.

 • Adres: 10 Salisbury Rd, Tsim Sha Tsui, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 13:00 – 21:00
 • Giriş Ücreti: HK$ 10
 • Web Sitesi: hk.space.museum

Madame Tussauds

Hong Kong Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Madame Tussauds müzesi yer alıyor. Genelde birçok kişinin manzara izlemek için çıktığı Victoria Zirvesinde Madame Tussauds müzesi başta olmak üzere birçok cazibe merkezi de bulunmaktadır.

İstanbul’da da şubesi olan bu müze, dünyanın önemli cazibe merkezlerinde bulunuyor. Müzeyi ziyaret ettiğinizde dünya üzerinde belirli bir kitle tarafından sevilen insanların balmumu heykellerinin yer aldığını göreceksiniz.

Nerdeyse gerçek insan görünümünde olan bu heykellerin önünde fotoğraf çekebilir, onları daha yakından görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Hong Kong Madame Tussauds müzesinin elbette özel bir bölümü bulunuyor. Bu bölümlerde Andy Lau, Jackie Chan, Cecilia Cheung, Michelle Yeoh ve Aaron Kwok gibi Hong Kong’lu yıldızların heykelleri bulunuyor.

 • Adres: Shop P101, 128 Peak Rd, The Peak, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 22:00
 • Gbiriş Ücreti: HK$ 290
 • Web Sitesi: madametussauds.com/hong-kong/

BONUS: A Symphony of Lights

Normalde listemizi bitirmiştik ancak son bir yer daha eklemek istiyoruz. Günübirlik seyahat yapacaksanız bile A Symphony of Lights kesinlikle gezi listenize içerisinde yer almalıdır. 2004 yılından bu yana istisnasız her gece düzenlenen bu gösteri, gökdelenlerle dolu bu şehrin görkemli yüzünü bizlere gösteriyor.

Her gece 20:00 itibari ile 42 gökdelen üzerinden gerçekleştirilen bu gösteri ortalama olarak 10 dakika sürmektedir. Bu saatlerde Kowloon sahilinde bulunan saat kulesi etrafında bulunursanız gösteriyi çok net bir şekilde izleyebilirsiniz.

Gösteri oldukça hareketli bir müzik eşliğinde düzenlenmektedir. Şehrin uzak bir noktasındaysanız müziği duymamanız oldukça normaldir. Görsel şöleni müzik ile beraber izlemek isterseniz Golden Bauhinia Square caddesine doğru hareket etmenizi öneririz.

Hong Kong’da Nerede Kalınır? Hong Kong Otel Tavsiyesi

Gezilecek yerler bölümü rehberimizin sadece bir bölümü idi. Seyahat rehberimizin asıl bölümü bundan sonra olacaktır. Çin’in göz bebeği olan Hong Kong, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Geçmişte basit bir balıkçı kasabası olan bu şehir İngiliz kolonisine dahil olması ile beraber modern bir şehre dönüşmüştür.

Avrupa tatili artık insanlar için mantıklı gelmemektedir. Yeni yüzyılın cazibe merkezi olan Asya dünyanın dört bir yanından ziyaretçi almaktadır. Eğer sizin de Hong Kong planınız varsa konaklamayı erkenden planlamanızı istiyoruz. Hong Kong’da Nerede Kalınır? Bölümü, şehirde konaklayabileceğiniz güvenilir ve temiz oteller içermektedir.

Hong Kong’da konaklama yapabileceğiniz yüzlerce hatta binlerce otel bulunmaktadır. Ancak temiz ve güvenilir oteller şehrin 5 bölgesinde bulunmaktadır. Tsim Sha Tsui, Central, Causeway Bay, Mong Kok, Wan Chai şehirde otel seçebileceğiniz bölgelerdir.  Hong Kong Otel Tavsiyesi listemiz;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: TsimShaTsuibölgesinde bulunan Shamrock Hotel ve The Bauhinia Hotel Tsim Sha Tsui otellerinde, Central bölgesinde bulunan Holiday Inn Express Hong Kong Soho otelinde, Mong Kok bölgesinde bulunan Holiday Inn Express Hong Kong Mongkok otelinde konaklayabilirsiniz. Oteller şehrin en popüler yerlerinde yer aldığından ötürü lokasyon konusuna sıkıntı yaşamazsınız. Temiz ve güvenilir olan bu otellerin resimlerine Booking üzerinden ulaşabilirsiniz. Hemen hemen hepsinin 8 ve üzeri puana sahip olduğunu görebilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Tsim Sha Tsui bölgesinde bulunan Butterfly on Prat Boutique Hotel Tsim Sha Tsui ve Stanford Hillview Hotel Hong Kong otellerinde, Central bölgesinde bulunan Butterfly on Wellington Boutique Hotel Central otelinde,Causeway Bay bölgesinde bulunan Hotel Ease Access Wan Chai ve The Excelsior, Hong Kong otellerinde, Mong Kok bölgesinde bulunan Hilton Garden Inn Hong Kong Mongkok otelinde, Wan Chai bölgesinde bulunan Kew Green Hotel Wanchai Hong Kong ve Wanchai 88 otellerinde konaklayabilirsiniz. Booking üzerinden oldukça yüksek puan ve derecelendirme almış bu oteller hemen hemen her gezgin tarafından önerilmektedir. Hong Kong ziyaretiniz sırasında bu otellerde konaklamanızı öneririz.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Tsim Sha Tsui bölgesinde bulunan InterContinental Hong Kong otelinde, Central bölgesinde bulunan Mandarin Oriental Hong Kong otelinde, Causeway Bay bölgesinde bulunan Metropark Hotel Causeway Bay Hong Kong otelinde, Mong Kok bölgesinde bulunan Cordis, Hong Kong otelinde, Wan Chai bölgesinde bulunan Grand Hyatt Hong Kong otelinde konaklayabilirsiniz. Oteller 5 yıldızlı, ultra lüks ve konforlu otellerdir. Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa elbette 5 yıldızlı otelde konaklamanızı öneririz. Booking üzerinden 8,5 ile 9 puana sahip olan bu otellerde 1 hafta tatil size çok iyi gelecektir.

Hong Kong’da Ne Yapılır? Hong Kong Yapılacak Şeyler

Hong Kong’da Ne Yapılır? Bölümü Uzak Doğu’ya ayrı bir ilgi göstermenize olanak sağlayacaktır. Hem Doğu’nun hem de Batının modern yüzünü gözler önüne seren bu şehir, metropol hayatının sıra dışı yönlerini gözler önüne sermektedir.

1997 yılına kadar İngiltere’nin sömürgesi olan Hong Kong, 1997 yılında bağımsızlığına kavuşmuş, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bir bölge haline gelmiştir.  Bu nedenle şehirde hem Doğu hem de Batı etkisini görebilmek mümkündür.

Hong Kong toplamda 235 adadan oluşan özerk bir bölgedir. Bu bölgenin bu denli önemli olmasındaki ana etmenlerden birisi de Hong Kong’un Uzakdoğu’nun finans ve ekonomi merkezi olmasıdır. Aynı zamanda Uzakdoğu’nun lojistik ve dış ticaret merkezi olan HongKongbir dizi etkinlik ve aktiviteye de ev sahipliği yapmaktadır. Hong Kong’da Yapılacak Şeyler listesine geçecek olursak;

Şehir Turu Yapın

Hong Kong’da Ne Yapılır? Listemizin ilk sırasında şehir turu yer alıyor. Hangi şehre giderseniz gidin ilk olarak yapmanız gereken şeylerden biri etrafınızı keşfetmek olacaktır. Kendinize birkaç saat bir boş vakit ayırabilirseniz şehir turuna çıkmanızı öneririz.

Hong Kong’da şehir turu 2 ayrı bölümde yapılmaktadır. Hong Kong kent merkezinin yanı sıra Kowloon Adasında da tura çıkabilirsiniz. Yürüyerek yapacağınız şehir turu sırasında şehrin birçok turistik yerini görmek fırsatına sahip olabilirsiniz.

Victoria Peak Zirvesi’ne Çıkın

Hong Kong’ın en turistik aktivitelerinden birisi de Victoria Peak Zirvesine tırmanmaktır. Hemen hemen her turistin Hong Kong’da Ne Yapılır? Listesinde yer alan bu zirve, şehrin en yüksek tepesi olarak gösterilmektedir. Buraya çıktığınızda 360 derecelik bir şehir manzarası sizleri bekleyecektir.

Nefes kesici manzaraların bulunduğu bu tepeye ister yürüyerek isterseniz de tramvay kullanarak çıkıp inebilirsiniz.45 dakikalık yürüyüş rotasını kullanmayı tercih ederseniz yol üzerinde Hong Kong’a dair birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda 100 HKD ücret ödeyerek gidiş-dönüş tramvay biledi de satın alabilirsiniz. Zirveye çıktığınızda harika şehir manzarasına dalarak fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

Symphony of Lights Seyredin

Hong Kong’da Yapılacak Şeyler listenize dünyanın en büyük ışık şovunu eklemek istiyoruz. Müzik eşliğinde gerçekleştirilen Symphony of Lights Show, 42 adet binanın aynı anda ışık gösterisi yapması ile başlar. 2004 yılından bu yana her gece 20:00’da başlayan gösteri hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir.

Gerçekleştirilen bu gösteriyi şehrin birçok noktasından izleyebilirsiniz. Ancak bir daha Hong Kong’a gelme fırsatınız yoksa Hong Kong Center önünde bulunan Tsim Sha Tsui, Victoria Limanı’ndan kalkan tekneleri, Wan Chai bölgesinde bulunan Goden Bauhinia Square Meydanından gösterileri izleyebilirsiniz.

Tekne Turu Yapın

Hong Kong’u dışarıdan görebilmenin en kolay yollarından birisi de geleneksel teknelerle tekne turuna çıkmaktır. Victoria ve Kowloon Bölgesi arasında yapılan tekne turları şehri keşfetmek için ideal bir seçim olacaktır.

Hong Kong’da düzenlenen tekne turlarının geçmişi 19. Yüzyıla dayanıyor. Tik ağacından yapılma küçük teneler ilk zamanlarda balıkçılık için kullanılıyormuş. Ancak günümüzde bu tekneler turistleri gezdirmek için kullanılıyor.

Victoria Limanından oldukça kolay bir şekilde tekne turu satın alabilirsiniz. Ortalama 45 dakika süren tekne turu ücreti 220 ile 250 HKD arasında değişiklik göstermektedir. Bu ücretin içerisinde alkollü bir içecek de bulunmaktadır.

Temple Street Pazarı’nı Gezin

Hong Kong’a kadar gitmişken Jordan’da bulunan Temple Street Gece Pazarına da uğramanızı öneriyoruz. Alışveriş ihtiyacınız olmasa bile pazara kesinlikle uğramanızı, tezgahlar arasında dolaşarak geleneksel ürünlere göz atmanızı öneririz. Aynı zamanda Çin yemeklerinin tadına bakmak için de oldukça uygun olan pazarda kaybolmanın oldukça keyifli olduğunu göreceksiniz.

Kadınlar Pazarı’nı Gezin

Hong Kong’da Ne Yapılır? Listemize bir Pazar daha eklemek istiyoruz. Kadınlar pazarı olarak da bilinen Ladies Market isminden ötürü yanlış anlaşılabiliyor. Bu pazarın sadece kadınlara özgü ürünler sattığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Pazar içerisinde hem kadınlara hem de erkeklere özgü ürünler satıldığını göreceksiniz.

Kadies Market’e ulaşmak için Kowloon’da bulunan Mongkok Bölgesi’ne gitmeniz gerekiyor. Bu pazarda başta hazır giyim ürünleri olmak üzere aklınıza gelebilecek her kategoriden ürünler satıldığını göreceksiniz.

Vergisiz Alışveriş Yapın

Hong Kong, ürünlerden KDV almayan sayılı ülkelerden birisidir. Yani bu şehri kocaman bir Duty Free mağazası olarak düşünebilirsiniz. Hong Kong’da vergi olmasa da malum kurlardan ötürü alışveriş yapmanın bizler için her zaman pahalı olduğunu göreceksiniz. Her geçen gün yükselen kur, yurtdışından yapılan alışverişlerin giderek pahalı olmasına neden olmakta. Hong Kong’da vergisiz alışverişin oldukça popüler olduğunu, elektronik ürünlerin ülkemize nazaran ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Denize Girin

Gökdelenler arasında gezerken Hong Kong’da deniz olduğunu unutmuş bile olabilirsiniz. Öncelikle şunu hatırlatmak istiyoruz. Hong Kong, Asya ülkesinde yer alan bir ada şehridir. Yarı iklim kuşağında yer alan bu adada neredeyse yılın 12 ayı denize girebilmek mümkündür.

Hong Kong’a seyahat ederken bu nedenle yanınıza mayo almayı ihmal etmeyin. Adanın güneyinde yer alan Shek O ve Stanley Kasabalarında denize girebilirsiniz. Aynı zamanda Pui O Plajında da denize girebilirsiniz. Denizin temiz olmasından dolayı gönül rahatlığı ile kendinizi su içerisine bırakabilirsiniz.

Sky100’den Şehri Seyredin

Hong Kong’da Ne Yapılır? Listenize şehir manzarası izleyebileceğiniz bir yer daha eklemek istiyoruz. Şehir manzarasını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birisi olan Sky100 Seyir Terası, Victoria Peak Zirvesinden manzara izlemeyi tercih etmeyenler için çok başarılı bir alternatif seçenektir.

ICC’ye ait olan Hong Kong’un en yüksek binasını ziyaret ettiğinizde 100. Katında bir seyir terası olduğunu göreceksiniz. 360 derece panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz seyir terasına çıkmak için kişi başı 200 HKD ücret ödemeniz gerekmektedir.

Dünyanın En Uzun Yürüyen Merdivenine Binin

Hong Kong’da yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi dünyanın en uzun yürüyen merdivenine binmek olacaktır. Engebeli bir araziye sahip olan Hong Kong’da yokuşlu sokaklardan tırmanmak çoğu zaman işkence haline gelebilmektedir. Yerel halk yorucu bu yokuşları yürüyerek tırmanmak yerine ya asansör ya da yürüyen merdiven kullanmayı tercih etmektedir.

Hong Kong adasının batısında yaya ulaşımı için tasarlanmış olan Central-Mid Levels yürüyen merdiveni 800 metre uzunluğu ile dünya üzerindeki en uzun yürüyen merdiven olma unvanına sahiptir. Yürüyen merdivenin hem sağında hem de solunda birçok restoran, kafe ve mağaza seçenekleri bulunmaktadır.

Gece Hayatını Deneyimleyin

Hong Kong’da yapabileceğiniz en güzel aktivite ve eğlencelerden birisi de gece hayatını deneyimlemek üzerine olacaktır. Şehirde gece hayatının merkezi ise Lan Kwai Fong Bölgesi olarak gösterilmektedir.

Hong Kong’da gece hayatının kalbi olan bu bölgede sayısız gece kulübü, bar ve club bulunmaktadır.  Bu şehirde gece hayatında kareoke barlar, restoranlar ve dart barlardan oluşmaktadır. Bu bölgeyi ziyaret ettiğinizde eğlenmek için bölgeye akın akın gelen turistleri görebilirsiniz.

Yerel Lezzetleri Tadın

Hong Kong’da Ne Yenir? bölümünde elbette yerel lezzetler hakkında bilgi vereceğiniz. Hong Kong’da yapabileceğiniz en güzel aktivitelerde yerel lezzetleri tanımak olacaktır. Deniz ürünleri bakımından oldukça lezzetli olan bu şehirde dim sum adı verilen mezeler de yaygın olarak tüketilmektedir.

Hong Kong yemek kültürü bakımından zengin bir şehirdir. Doğu’nun yemek kültürünü öğrenmek, tanımak istiyorsanız sokağa çıkmanız yeterlidir. Sokakta yiyeceğiniz yemeklerin gerçekten lezzetli olduğunu göreceksiniz. Ancak restoranda yemek tatmak isterseniz Jumbo Kingdom Floating restoranına uğrayabilirsiniz.

Çocuklarınızı Disneyland’a Götürün

Hong Kong’da Yapılacak Şeyler listenizde Disneyland kesinlikle yer almalıdır. Özellikle tatilinizi eşiniz ve çocuklarınız ile beraber yapıyorsanız eğlenceli dolu bu dünyaya uğramanızı öneririz. Hong Kong’da bulunan Disneyland elbette benzerleri kadar büyük değildir. Ancak onlar kadar eğlenceli olduklarını söyleyebiliriz.

Hong Kong’da bulunan Disneyland elbette kendisine haz bazı bölümlere sahiptir. Çin kültürünün hissedilmesi için bazı bölümlerin Çin geleneksel ve kültürüne göre dizayn edildiğini göreceksiniz. Çocuklarınız eğlenirken sizler de kültürel birikim yapma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Ayak Masajı Yaptırın

Hong Kong’da sağlıklı yaşam felsefesi oldukça fazla dikkate alınıyor. Masaj, sağlıklı yaşamın en önemli parçalarından birisidir. Bu nedenle şehrin dört bir yanında masaj solu olduğunu göreceksiniz.

Hong Kong’da bulunan masaj salonlarının tamamı bölgesel masaj hizmet veriyor. Ayak masajı basit gibi görülebilir fakat ayağa yapılan masaj vücuttaki kan dolaşımını hareketlendirdiği için büyük bir rahatlama, gevşeme meydana getirir.

Hong Kong’da ayak masajı yaptıracaksanız fiyatların oldukça değişken olduğunu göreceksiniz. Şehir içerisinde başarılı olarak hizmet veren birçok masaj salonu bulunmaktadır. Güvenilir ve temiz bir hizmet almak istiyorsanız herkes tarafından önerilen masaj salonlarına uğramanızı öneririz.

Hong Kong Çevresindeki Adaları Ziyaret Edin

Hong Kong’da Ne Yapılır? Listemizin son sırasında adalar yer alıyor. Hong Kong’un renkli, cıvıl cıvıl hali sizleri rahatsız ediyorsa adalara kaçmanızı öneriyoruz. Doğa ile baş başa kalmak ruhunuzu ve bedeninizi büyük oranda dinlendirecektir.

Hong Kong etrafında irili ufaklı 260’a yakın ada bulunuyor. Bu adaların büyük bir bölümü günümüzde hala balıkçı köyü olarak kullanılıyor. Gökdelenlerde, devasa uzun caddelerden uzaklaşmak istiyorsanız hala yerel ve ilkel yöntemlerin kullanıldığını söyleyebiliriz. Her adanın kendisine özgü bir dokusu, ruhu ve atmosferi bulunuyor.

Hong Kong’dan Ne Alınır? & Hong Kong Alışveriş Rehberi

Alışveriş konusunda oldukça başarılı olan Hong Kong, bir dizi önemli fırsatı gezginlere sunmaktadır. Satılan ürünlerden KDV alınmaması, bu ülkeden alışverişlerin uygun fiyatlı olarak yapılmasını sağlamaktadır. Rehberimizin bu bölümünde Hong Kong’dan Ne Alınır? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hong Kong Doları para biriminin kullanıldığı bu şehirde alışveriş yapabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Büyük alışveriş merkezleri başta olmak üzere cadde dükkanları, sokak pazarlarına kadar birçok seçenek olduğunu göreceksiniz. Alışveriş konusundaki diğer detaylar;

Hong Kong Alışveriş Rehberi

Hong Kong Alışveriş Rehberi, yolculuğunuza çıkmadan önce ihtiyacınız olan her türlü bilgi ile donatılmıştır. Alışveriş konusundaki detaylar;

Para Birimi: Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu şehirde kullanılan para birimi Hong Kong Doları’dır. 2020 Aralık itibarı ile 1 TL = 1,01 Hong Kong Dolarıdır. Hong Kong sadece metal paraları basma konusunda yetkilidir. Kağıt banknotlar HSBC, Çin Bankası ve Standart Sözleşmeli Banka tarafından basılmaktadır.

Döviz Bozdurma: Dünyanın finans merkezlerinden birisi olan Hong Kong’da para giriş ve çıkışı kontrol edilememektedir. Yerli ya da yabancı kim olursa olsun şehre istediği kadar para getirip çıkarabilmektedir.

Hong Kong’da döviz bozduracaksanız en iyi bozum oranların bankalarda olduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra Hang Seng Bankası, Standart Sözleşmeli Bankadır. Bu bankalar döviz bozdurma işlemi için ayriyeten 50 Dolar ücret talep etmektedir. HSBC üzerinden bozum yaparken 100 dolar bozum ücreti talep edildiğini göreceksiniz.

Turistik merkezlerde de para bozum noktaları bulunmaktadır. Şehir içerisinde bulunan döviz bozum noktalarında komisyon ücreti alınmamaktadır. Ancak bu yerlerde döviz bozum oranlarının düşük olduğunu göreceksiniz.

Hong Kong’da zarar edebileceğiniz en kötü bozum yerleri havalimanlarıdır. Otellerde bile döviz bozdurma konusunda daha iyi seçenekler sunulduğunu göreceksiniz. Bu şehre gelmeden önce yanınıza bol miktarda dolar ve Euro almanızı öneririz.

Hong Kong’dan Ne Alınır?

Hong Kong’dan Ne Alınır? Hakkında hazırlayacağımız bu liste işinize büyük oranda yarayacaktır. Şehirden ayrılmadan önce almanızı istediğimiz bazı ürünler;

Antika ve Koleksiyon Parçaları

Hong Kong’da Çin’e özgü ürünler satılan mağazalara uğradığınızda antika ürünlerin ön planda olduğunu göreceksiniz. Özellikle seramik ile hazırlanmış ürünlerin çok popüler olduğunu göreceksiniz. Antika ürünler satın almak istiyorsanız Cat Street ve Hollywood Road’a uğramanızı öneririz.

Hong Kong kent merkezinde de antika alabileceğiniz birçok yer bulunuyor. Eğer şehrin en çok ziyaretçi aldığı döneme denk gelirseniz antika ürünlerin çok pahalıya satıldığını göreceksiniz. Ancak şehre özgü bir şey satın almak istiyorsanız antika ve koleksiyon ürünlerin çok doğru bir seçenek olduğunu göreceksiniz.

Sanat Ürünleri

Hong Kong’da sanat galerileri sayısı her geçen gün artmaya başlamıştır. Asya ülkelerinden getirtilen ürünlerin sergilendiği Hong Kong’dan oldukça başarılı sanat ürünleri satın alabilirsiniz. Resim, eski fotoğraflar ve antik haritalar satın alabileceğiniz ürünlerden bazılarıdır.

Halı

İran, Çin ve Hindistan halı bakımından dünyanın en kaliteli üreticilerinden birisidir. Hong Kong’da son yıllarda kendini bu liste içerisine dahil etmek üzere. Halı, kilim gibi ihtiyaçlarınızı Hong Kong’dan rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Wyndham Street ve Hollywood Road halı ve kilim konusundaki en başarılı yerlerdir.

Çin Porseleni

Porselen işlemeciliği Hong Kong’a Avrupa’dan 16. Yüzyılda getirtilmiştir. Zaman içerisinde kendisini bu konuda geliştiren Hong Kong, günümüzde de bu sanatı sürdürmeye devam etmektedir. Şehir içerisinde bulunan birçok porselen mağazasından çok kaliteli, orijinal ürünler satın alabilirsiniz.

Elektronik Ürünler

KDV muafiyeti olmamasından ötürü Hong Kong’da elektronik ürünlerin çok uygun fiyatlar ile satıldığını göreceksiniz. Teknolojik ürünlerde ülkemizde vergi oranlarının yüksek olmasından ötürü yurtdışı alışverişleri oldukça mantıklı görüşmektedir. Computer & Digital Mall, Fortress, Star Computer Citty şehirde elektronik ürün alabileceğiniz en güvenilir teknoloji marketlerden birisidir.

Takı

Hong Kong, takı üretim ve satış konusunda da oldukça başarılı bir şehirdir. Hatta dünyanın en büyük dördüncü pırlanta takı üreticisi olan bu şehirde altın işlemeciliği de oldukça başarılıdır.

Takım Elbise

Hong Kong’un en iyi kalitede takım elbise üretiminde birinci sırada yer aldığını biliyor musunuz? Bu nedenle bu şehirden dönerken yeterli bütçeniz varsa takım elbise almanızı öneririz.

Chopstick

Uzakdoğu’nun yemek kültüründe Chopstick’inçok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu çubuklar uygun fiyatlı olmasından dolayı gezginlerin en çok satın aldığı ürünler arasındadır.  

Çay

Çin çayının ne kadar ünlü ve popüler olduğunu biliyorsunuzdur. 1000 yıllık geçmişe sahip olan Çin çayı hem sağlık hem de ferahlatıcı etkiye sahip olmasından ötürü turistlerin en çok ilgi gösterdiği şeyler arasında yer alıyor. Birbirinden güzel aroma çeşitlerine sahip olan Çin çayını denedikten sonra hediyelik olarak satın alabilirsiniz.

Giyim Ürünleri

Hong Kong’dan dönerken giyim ürünü alacaksanız Çin esintileri taşıyan, ipekten tasarlanmış ürünler almanızı öneririz. Şehir içerisinde hazır giyim ürünleri satan birçok işletme bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en kaliteli ürün satan yerler ile iletişime geçmenizi öneririz. Zira giyim dikkat edilmesi gereken bir kategoridir.

Saat

Hong Kong’dan alabileceğiniz en güzel ürünlerden birisi de Saat olabilir. Bu şehirde başınızı döndürecek kadar saat çeşitliliği bulunmaktadır. Milyonlarca çeşit ürünün bulunduğu Hong Kong’da dünya markalarının yanı sıra Emperor, Oriental, Kowloon ve Time saat dükkanlarından yerel ürünler de satın alabilirsiniz.

Kozmetik Ürünler

Hong Kong’dan Ne Alınır? Listemizin son sırasında Kozmetik Ürünler yer alıyor. KDV muafiyeti olmamasından dolayı bu ülkede kozmetik ürünlerinin oldukça uygun fiyatlarla satıldığını göreceksiniz. Ancak uygun fiyatlı olan ürünlerden kesinlikle uzak durmanızı öneririz. Zira bazı ürünler sağlığınız için uygun olmayabilir. Kai Chui, Lockhart, Granville ve Sai Yeung Choi caddelerinden oldukça kaliteli kozmetik ürünler satın alabilirsiniz.

Hong Kong Alışveriş Merkezleri

Hong Kong’da Ne Alınır? Listemiz sona erdiğine göre şimdi başka bir konuya değinmek istiyoruz. Alışveriş yapacağınız yerleri ve bölgeleri bilmiyorsanız bu şehirde yalnızsınız demektir. Bu nedenle rehberimizin kalan bölümünde alışveriş yapabileceğiniz yerleri dile getirmeye çalışacağız.

Hong Kong Adası’nda Yer Alan Alışveriş Merkezleri

Cityplaza: Hong Kong Adasında bulunan en büyük alışveriş merkezi

Cityplaza’dır. İçerisinde 200’den fazla mağazanın yer aldığı bu AVM aile şirketi tarafından yönetilmektedir.

G.O.D: Hong Kong’da özgün ve stil sahibi ürünler satın almak istiyorsanız buraya uğramanızı öneriyoruz.

Fashion Walk: Başta Çin olmak üzere Avrupa’nın hatta Dünya’nın en trend ürünleri burada satılmaktadır.

Horizon Plaza: Horizon Plaza 28 katlı devasa bir alışveriş merkezidir. İçerisinde moda ve mobilya ürünlerinin üretimi ve satışı yapılmaktadır.

IFC Mall: Hong Kong’un en gözde yerlerden birisi de IFC Mall alışveriş merkezidir. Buraya girdiğinizde 200’den fazla markanın yan yana dizildiğini göreceksiniz.

Landmark: Hong Kong’da bulunan en lüks alışveriş merkezi Landmark’tır. Dünyanın önde gelen markalarını bir araya getiren bu AVM’de aklınıza gelebilecek her kategoriden ürün satıldığını görebilirsiniz.

Lee Gardens: Lee Gardens içerisinde genel olarak lüks moda markaları bulunmaktadır. Takı, ev eşyası, giyim ve aksesuar alacaksanız adresiniz burası olmalıdır.

Marks & Spencer: İngiliz alışveriş merkezlerinden birisi olan Marks & Spencer Hong Kong’da da bulunmaktadır. İçerisinde hazır giyim başta olmak üzere kozmetik ve ev eşyası gibi ürünler bulunmaktadır.

Western Market: 1991 yılında restore edilen bina içerisine inşa edilmiş olan Western Market mimarisi sayesinde her gün binlerce kişi ağırlamaktadır. Alışveriş yaparken mimari ögeleri görmek isterseniz burayı ziyaret etmenizi öneririz.

WTC More: WTC More, eskiden sinema salonu olarak kullanılan bina içerisine inşa edilmiştir. Alışveriş merkezine giriş yaptığınızda daha çok genç modasını yansıtan ürünler satıldığını göreceksiniz.

Kowloon Bölgesi’nde Yer Alan Alışveriş Merkezleri

1881 Heritage: Oldukça değişik bir mimariye sahip olan 1881 Heritage; misafirlerini 1880 Hong Kong’una götürmektedir. İçerisinde yüzlerce mağazanın bulunduğu bu AVM’de aynı zamanda otel ve sergi salonu da bulunmaktadır.

APM: Gece geç saatlere kadar açık olan APM içerisinde 200’e yakın mağaza bulunmaktadır. Geç saate kadar açık olmasından dolayı oldukça fazla talep görmektedir.

DFS Galleria Hong Kong: Deri ürünleri başta olmak üzere kozmetik ve lüks ürünlerin satıldığı DFS Galleria Hong Kong kaliteli ürünler satın almak isteyen kişilere güzel seçenekler sunmaktadır.

Elements: İçerisinde ev eşyası başta olmak üzere aklınıza gelebilecek her kategoriden ürünler satılan Elements, Hong Kong’da ziyaret edebileceğiniz en güzel alışveriş merkezlerinden birisidir.

Harbour City: Hong Kong’da bulunan en büyük alışveriş merkezlerinden birisi de Harbour City alışveriş merkezidir. İçerisinde 500’e yakın mağaza bulunan AVM çerisinde 50’den fazla restoran da bulunmaktadır.

ISQUARE: Hong Kong’da alışveriş yapabileceğiniz en özel yerlerden birisi de ISQUARE’dir. Liman manzarasına sahip olan bu alışveriş merkezinde 300’e yakın mağaza bulunmaktadır.

K11: Alışveriş ve sanatı bir araya getiren K11 başta aksesuar ürünleri olmak üzere moda, elektronik, güzellik ve yaşam ürünleri satışı gerçekleştirmektedir.

Olympian City: Dünyanın önde gelen birçok markasına ev sahipliği yapan Olympian City içerisinde 250’den fazla mağaza bulunmaktadır.

Plaza Hollywood: 280’den fazla mağaza ve yeme-içe alanlarına sahip olan Plaza Hollywood, Hong Kong’da ziyaret edebileceğiniz en büyük alışveriş merkezlerinden birisidir.

Wonerful Worlds of Whampoa: İçerisinde 300’den fazla alışveriş yapılacak mağaza bulunan Wonderful Worlds od Whampoa içerisinde birçok tematik alan barındırmaktadır.

New Territories & Uzak Adalarda Yer Alan Alışveriş Merkezleri

Citygate Outlets: Hong Kong’da bulunan en büyük fabrika satış mağazası Citygate Outlets’dir. İçerisinde 100’e yakın mağaza bulunan bu mağazada yılın her günü. %50 ile %75 arasında indirim uygulanmaktadır.

Landmark North: 100 kadar mağazanın bulunduğu Landmark North alışveriş merkezinden hazır giyim başta olmak üzere kişisel bakım ürünleri ve kozmetik ürünleri satın alabilirsiniz.

Maritime Square: İçerisinde 140’dan fazla mağazanın bulunduğu Maritime Square; şehirde Okyanus teması üzerine kurulmuş ilk alışveriş merkezidir.

New Town Plaza: Hong Kong’da bulunan en büyük alışveriş merkezlerinden birisi de New Town Plaza’dır. İçerisinde 350’den fazla mağaza bulunan New Town Plaza, her ihtiyaca yönelik seçenekler sunuyor.

Tmtplaza: Tmtplaza günde 300 binden fazla ziyaretçi ağırlayan en işlek alışveriş merkezlerinden birisidir. Alışverişin yanı sıra yemek yiyip içebileceğiniz seçenekler bulunan bu AVM’ye kesinlikle uğramanızı öneririz.

Wing On: Wing On; Hong Kong’da bulunan en eski alışveriş merkezlerinden birisidir. 1907 yılında hizmete açılmış olan AVM’de aksesuar ürünleri başta olmak üzere giyim, takı ve ev eşyası satılmaktadır.

Hong Kong’da Alışveriş Yapılacak Bölgeler

Hong Kong’da alışveriş yapılacak bölgeler üç bölüme ayrılmaktadır. Kowloon, Hong Kong Adası ve New Territories ve Adalar olmak üzere şehirde 3 bölüm bulunmaktadır.

Kowloon Bölgesi

Tsim Sha Tsui: İçerisinde bir dizi alışveriş merkezinin bulunduğu Tsim Sha Tsui, dünyanın en büyük pazarı olarak gösterilmektedir. İçerisinde bir dizi Pazar ve tezgahın bulunduğu bu pazarda başta giyim ürünleri olmak üzere aksesuar, takı ve elektronik ürünler satın alabilirsiniz.

Kowloon Doğu ve Batı: Kowloon Doğu ve Batı, Hong Kong’un yaşam merkezi olarak gösterilmektedir. Kowloon’un Batı bölümünde en çok ilgi gören yerlerden birisi de Elements bölümüdür. Bunun yanı sıra içerisinde 250 mağaza bulunan Olympian Plaza’ya uğramanızı öneririz. Doğu kısmında Telford Plaza, Plaza Hollywood ve Megabox alışveriş yapabileceğiniz en güzel yerlerden birisidir.

Mong Kok: Hong Kong’da alışveriş yapabileceğiniz en ünlü yerlerden birisi de Mong Kok’dur. Kadınlar Pazarı anlamına gelen bu Pazarda kıyafet, evcil hayvan, çiçek, mutfak ürünleri gibi sayısız ürün bulunmaktadır.

Sham Sui Po: Hong Kong’da otantik alışveriş yapmak istiyorsanız Sham Sui Po olmalıdır. İçerisinde hazır giyim başta olmak üzere elektronik gibi birçok ürün bulunmaktadır.

Yau Ma Tei: Tapınak etrafına inşa edilmiş olan Yau Ma Tei, oldukça otantik bir pazardır. İçerisinde Çin’e özgü birçok ürün satılmaktadır.

Hong Kong Adası

Admiralty, Merkez ve Soho: Gökdelenlerle dolu olan Admiralty, Victoria Limanında bulunmaktadır. Son moda ürünlerinin bulunduğu bu bölgede lüks ürünlerin arka arkaya dizildiğini göreceksiniz. Eğer alışveriş konusunda bütçe sıkıntınız yoksa ihtiyaçlarınızı bu bölgeden temin etmenizi öneririz.

Causeway Körfezi: Küçük bir alana sahip olan Causeway Körfezi bir dizi alışveriş merkezi, tezgah, dükkan, mağaza ve butiğe ev sahipliği yapmaktadır. Körfeze indikten sonra ürün almadan çıkmanız neredeyse imkansızdır.

Sheung Wan: Sheung Wan; Hong Kong’un egzotik ve şık yüzünü yansıtmaktadır. Çin çizgilerinin bulunduğu bu bölgede ağırlıklı olarak deniz ürünleri, antika ürünleri ve koleksiyon ürünleri satılmaktadır.

Stanley: Stanley bölgesi yeme ve içme konusunda tercih edilen bir bölgedir. Bölge sakin olsa da alışveriş konusunda birçok seçenek bulunduğunu göreceksiniz. Bu bölgeden aksesuar, giyim ve el işi ürünler satın alabilirsiniz.

Wan Chai: Wan Chai; Hong Kong’un en tarihi bölgelerinden birisidir. Aynı zamanda bu bölgeye kurulan Pazar ve dükkanların Çin’e özgü ürünler sattığını göreceksiniz. Wan Chai’ye uğradığınızda el işi ürünler başta olmak üzere oyuncak gibi ürünler satın alabilirsiniz.

New Territories ve Adalar

Lantau: New Territories ve Adalar bölgesinde bulunan Lantau bölgesinde 80’den fazla mağaza bulunmaktadır. Adaya yolunuz düşerse kesinlikle bu bölgede alışveriş yapmadan asla geri dönmeyin.

Hong Kong Sokak Pazarları

Hong Kong içerisine kurulan sokak pazarları alışveriş konusunda tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Renkli görüntülerin sergilendiği pazarda hediyelik eşya başta olmak üzere hazır giyim, yiyecek, içecek satın alabilirsiniz. Hong Kong’da kurulan sokak pazarları

Kowloon Bölgesinde Kurulan Pazarlar

Ladies Market (Kadınlar Pazarı): Hong Kong’da kurulan en ünlü pazarlardan birisi de Kadınlar Pazarıdır. 100’den fazla tezgahın kurulduğu bu pazardan aksesuar, giyim, kozmetik, hediyelik eşyal, ayakkabı, çanta gibi ürünler satın alabilirsiniz.

Apliu Bit Pazarı: Apliu Bit Pazarı daha çok ikinci el elektronik ürünlerin satıldığı bir pazardır. Alışveriş yaparken pazarlık da yapabildiğiniz bu pazardan elektronik ürünlerin yanı sıra koleksiyonluk madeni para, saat gibi ürünler de satın alabilirsiniz.

Bird Garden (Kuş Pazarı): Yuen Po Sokağına inşa edilen Bird Bahçe içerisinde bir dizi egzotik kuş barındırmaktadır. Kuş satışının yanı sıra hayvan bakımında kullanılan birçok ekipman satışının bulunduğu bu Pazar içeriğinden dolayı oldukça enteresan gelecektir.

Çiçek Pazarı: Çiçek Pazarı, 100’den fazla dükkan ve bir o kadar da toptancının bulunduğu devasa bir pazardır. Özellikle Çin yılbaşı günlerinde rengarenk hale gelen bu pazarı gezebilirsiniz.

Cat Street: Hong Kong ziyaretini sırasında antika ürün, koleksiyon ürünleri satın almak istiyorsanız Cat Street sokak pazarına uğramanızı öneriyoruz. Hemen hemen her bütçeye uygun ürünler satan bu pazardan oldukça değerli ürünler satın alabilirsiniz.

Şangay Caddesi: Tarihi eserler, düğün elbisesi ve ev eşyası satın almak isterseniz adresiniz Şangay Caddesi olmalıdır. Her bütçeye uygun ürünlerin satıldığı bu sokak pazarında kıymetli ürünler satıldığını göreceksiniz.

Hong Kong Adasında Kurulan Pazarlar

Chun Yeun: Hong Kong modern bir şehir olsa da hala eski gelenekleri sürdürmeye devam etmektedir. Eski geleneklerle kurulmuş olan Chun Yeun pazarı tamamen yeme ve içme üzerine faaliyet göstermektedir. Et ürünlerinin yanı sıra sebze, meyve ve deniz ürünlerinin satıldığını göreceksiniz.

Kurutulmuş Deniz Ürünleri ve Tonik Yiyecek Pazarı: Çin mutfağında kurutulmuş deniz ürünlerinin ne kadar çok tüketildiğini bilirsiniz. Kurutulmuş deniz ürünleri satın almak istiyorsanız uğramanız gereken yerlerden birisi de bu Pazar olmalıdır. Deniz ürünleri dışında egzotik ürünler de satıldığını görebilirsiniz.

Gough Caddesi: Çin ve Batının bir arada bulunduğu Gough Caddesi ev eşyaları satan bir yerdir. Pazarı gezdikten sonra cadde üzerine kurulmuş restoranlardan öğle yemeği de yiyebilirsiniz.

Jardine’s Crescent: Ekonomik fiyatlara sahip olan Jardine’s Crescent aksesuar ve giyim konusunda seçenekler sunmaktadır.

Li Yuen Sokağı Doğu ve Batı: Giyim ve aksesuar alışverişi yapmak istiyorsanız adresiniz Li Yuen Sokağı Doğu ve Batı olmalıdır. Moda pazarı olarak da bilinen bu pazarda hazır giyim başta olmak üzere el işlemesi ürünler de satın alabilirsiniz.

Stanley Pazarı: Hong Kong’da kurulan en ünlü ve en büyük pazarlardan birisi de Stanley Pazarıdır. Çin’e özgü ürünler satın almak istiyorsanız adresiniz ilk olarak burası olmalıdır. Pazar içerisinde aynı zamanda restoran ve barlar da bulunmaktadır.

Tai Yuen: Eğer çocukluğunuza dönmek istiyorsanız Tai Yuen pazarını ziyaret etmenizi öneririz. Yerel halk tarafından oyuncak pazarı olarak da bilinen bu pazarda 1980 yılından günümüze kadar yapılmış oyuncakların satıldığını göreceksiniz.

Alışveriş konusunda son olarak pazarlığa değinmek istiyoruz. Bu şehirde alışveriş yapacaksanız kesinlikle pazarlık yapın. Öyle ki bazı ürünleri %50’den bile daha uyguna alabilirsiniz.

Hong Kong’da Ne Yenir? Hong Kong’da Yenilecek Şeyler

Hong Kong ile ilgili hazırladığımız rehberin son bölümünü yemeklere ayırmış bulunuyoruz. Uzun yıllar. İngiliz sömürgesi olan Hong Kong hem Doğu hem de Batı kültürüne sahiptir. Ancak şehirde genel olarak Çin ve Asya mutfağına özgü lezzetler bulabilmeniz mümkündür. Hong Kong’da Ne Yenir? Üzerine liste oluşturacaksanız;

Cheong Fun

Hong Kong’da Ne Yenir? Listemize Cheong Fun ile başlamak istiyoruz. Hong Kong usulü bir sarma türü olan Cheong Fun; karidesin yufkaya sarılması ile hazırlanmaktadır. Dilimlenerek sunulan bu lezzet restoran dışında sokaklarda da yaygın olarak satılmaktadır.

Çin Çileği

Hong Kong’a özgü bir meyve türü olan Çin Çileği Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç edilmektedir. Vitamin bakımından tam bir depo olan bu meyveyi taze taze tüketmek isterseniz ana vatanını ziyaret etmeniz gerekecektir.

Congee

Congee; haşlanmış pirinç ile hazırlanan oldukça lezzetli bir püredir. Hong Kong yerel halkı tarafından günün her öğünü tüketilen bu yemeğin hazırlığı oldukça büyük emek istemektedir. İçerisine eklenen malzemeler ile lezzetlendirilen bu yemek hemen hemen her restoranda sunulmaktadır.

Dim Sum

Çin mantısı olarak adlandırılan Dim Sum, Hong Kong’da tüketebileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden birisidir. Küçük küçük hazırlanan mantıların buharda pişirilmesi ile hazırlanan bu yiyecek Çin Çayı ile servis edilmektedir. Bazı bölgelerde yumurtalı ve karidesli olarak hazırlanan türleri de bulunmaktadır.

Fish Balls (Yu Dan)

Hong Kong’da Ne Yenir? Listenize yeni bir sokak lezzeti eklemek istiyoruz. Fish Balls; Hong Kong’da tüketebileceğiniz en eğlenceli sokak yemeklerinden birisidir. Hatta sokaktan satın alabileceğiniz en başarılı pişmiş yiyecek olduğundan dahi bahsedebiliriz. Geçmişi 1950’li yıllara dayanan bu lezzet kızarmış balık etinden hazırlanmaktadır. İçerisine tatlı sos ve baharatlar ilave edilen bu atıştırmalığın oldukça yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

Noodles

Uzakdoğu’da tüketebileceğiniz en güzel lezzetlerden birisi de Noode yemeğidir. Oldukça fazla tüketilen bu egzotik erişte neredeyse her sofrada yer almaktadır. İçerisine eklenen malzemeler ile zenginleştirilen Noodle’ın aklınıza gelebilecek her çeşidi bulunmaktadır. İstediğiniz her restoranda başarılı olarak hazırlanan bu yemek sokak tezgahlarında tamamen soğuk olarak tüketilmektedir.

Pekin Ördeği

İngiliz kültürü kadar Çin kültürünün de Hong Kong’a etki ettiğini söyleyebiliriz. Hong Kong’da yiyebileceğiniz en güzel yemeklerden birisi de Pekin Ördeğidir. Yöresel ördek lezzetinin içi pirinçle doldurulur. Daha sonra nefis soslarla kaplanan bu yemek hem lezzeti hem de kokusu ile herkesin iştahını açıyor.

Sago Mix

Hong Kong’da Ne Yenir? Listenize geleneksel bir tatlı eklemek istiyoruz. Şehirde oldukça popüler olan Sago Mix, birbirine zıt uyumlu tatlardan oluşan oldukça lezzetli bir tatlı. İçerisine baktığımızda sago ve birçok meyve türünden oluştuğunu göreceksiniz.

Siu Mei

Sui Mei tamamen domuz etinden yapılan közlenmiş bir yemektir. Tamamen domuz etinden hazırlanan bu yemek, domuz eti hassasiyeti bulunan kişilere uygun değildir. Patates, tatlı sos ve pirinç ile servis edilen bu yemeğin lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Snake Soup

Hong Kong’da Ne Yenir? Listenizde hayal edemeyeceğiniz tatlar da bulunuyor. Hong Kong’a özgü bir lezzet arıyorsanız Snake Soup tam da size göre  Yılan Çorbası aslında bu şehirde tüketebileceğiniz en masum şeylerden birisidir. İsmi çorba olsa da içeriğinden ötürü biraz yoğun olmaktadır.

Stinky Tofu

Stinky Tofu herkesin ön yargı ile yaklaştığı bir yiyecektir. Hoş olmayan bir kokuya sahip olan bu yiyecek yerel halk tarafından çok fazla tüketilmektedir. Geçmişi Tayvan’a kadar uzanan bu yiyecek tofunun kızartılması ile yapılıyor. İçerisine acı ya da tatlı sos ilave edilen tofu kokusu kötü olsa da lezzetli bir deneyim sunuyor.

Sütlü Çay

150 yıl İngiliz sömürgesi altında kalan Hong Kong, birçok İngiliz kültürünü benimsemiştir. Hong Kong halkı için önemli bir yere sahip olan çay birçok tarzda hazırlanıyor. İngiliz çayı damak tadınıza uygun değilse sütlü çay denemenizi öneririz.

Tong Sui

Tong Sui bizdeki kompostonun Hong Kong uyarlamasıdır. Tatlı çorba olarak sunulan bu yemek şehrin geleneksel tatlıları arasında yer alıyor. Restoranlardan Tong Sui sipariş ettiğinizde şeker, puding ve fasulye ile servis edildiğini göreceksiniz.

Wontons

Hong Kong’da Ne Yenir? Listemizin son sırasında Wontons yer almaktadır. Chao Shou yani bizdeki anlamı ile çarpılmış eller anlamına gelen bu yiyeceğin oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz. Domuz eti, tavuk eti ve ördek eti kısık ateşte uzun süre kaynatılıp çorba haline getirilmektedir. Hong Kong’a özel pişirme tekniği ile hazırlanan bu yiyeceğin oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Asya yolculuğunun ilk durağı olan Hong Kong ile ilgili çok detaylı bir rehber hazırladık. Hong Kong Gezilecek Yerler rehberimizde yer alan programı dikkate alıp uygulamaya çalıştığınızda 1 haftalık zengin bir yolculuk sizi beklemektedir. Programın nasıl olduğu ile ilgili görüşleri yorum bölümü üzerinden ulaştırabilirsiniz.

Hong Kong Gezilecek Yerler: Hong Kong’da Gezilecek 20 Yer