Hem yurtiçi hem de yurtdışı seyahatler için sıkça başvurulan ulaştırma seçeneklerinden biri olan havayolu taşımacılığı, genellikle maliyetli yoldur. “Peki en hesaplı bileti bulmak için neler yapılabilir?..” gibi bir soru aklınızı kurcalıyorsa yazımızı okumaya devam edin...

1. İstanbul, Ankara ve İzmir arasında oldukça sık bir şekilde uçuş gerçekleştirilmektedir. Bu şehirler arasında otobüs veya kısmen demiryolu taşımacılığı da yapıldığı için yüksek rekabet bulunmaktadır. Hatta diğer yurtiçi uçuşlarda da bazen rekabet gözlenebilmektedir. Bu yüzden biletinizi birkaç ay önceden almanız da fayda var. Hatta kimi zaman, son günlerde eklenen ek seferler sayesinde birkaç gün sonraki uçak biletini otobüs bileti fiyatı seviyesinden almak bile mümkündür. İlk tavsiyemiz de tam bununla ilgili. Eğer yolculuk tarihleriniz kesinse biletinizi önceden almak size hatırı sayılır bir tasarruf sağlayacaktır. Yolculuğa birkaç gün kala bile uçak biletlerini gözden geçirmeniz de faydalı olacaktır.

2. Direkt uçuş olmayan noktalar arasında bilet alırken farklı firmaları değerlendirmek barındırdığı risk açısından pek kabul görmez. Örneğin İzmir’den Kars’a doğrudan sefer yoksa, bir firmadan İstanbul veya Ankara aktarmalı bilet alınır. Aktarma noktasında uçağın elde olmayan nedenlerden ötürü kaçması durumunda söz konusu firma masraflarınızı kısmi de olsa karşılar. Bununla birlikte risk alıp iki firmadan bilet alarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Yani İzmir’den aktarma noktasına Pegasus ile uçup ardından aktarma noktasından Kars’a Türk Havayolları ile uçmak rötar riski barındırsa da daha hesaplı olabilir.

3. İnternet sitelerinden bilet almak oldukça popüler bir yoldur. Tarih ve şehir seçimi yapılıp söz konusu aracı firmanın (internet sitesi veya uygulama) seçenekleri üstünden bilet almak çok cazip gelebilir. Bu iş kolay olsa da aslında firmaya belli bir komisyon da ödediğinizi hatırlatmak isteriz. Bunun yerine aracı firma üstünden opsiyonlara bakıp ardından karar verdiğiniz sefer biletlerini havayolu firmasının internet sitesinden satın almak size komisyon oranı kadar tasarruf sağlayacaktır.

4. 3ncü maddede atıf yaptığımız aracı firmalar, sadece anlaşmalı oldukları havayolu firmalarını listeler. Örneğin İstanbul’dan Londra’ya gitmek için bir siteye girdiğinizde gerçekten görmeniz gereken firma sayısı beş iken, siz dördünü görüyor olabilirsiniz. Bu yüzden kuşku duyduğunuz durumlarda görmediğiniz firmanın internet sitesine girmenizde fayda var...

5. Sadakat programları, özellikle sık seyahat edenler için bir fırsattır. Türkiye’deki her havayolu firmasının ücretsiz sadakat programları bulunmaktadır. Bunlara üye olmanız ve hesabınızı kullanarak bilet almanız belli bir rakamdan sonra indirimli veya bedava bilet alma şansını doğuracaktır.

6. Bazı bankaların sahip oldukları kredi kartları da indirimli veya bedava uçak bileti sahibi olmanızı sağlayabilir. Uçak bileti harici yaptığınız alışverişlerden edindiğiniz puanları uçak bileti alırken kullanabilir, biletinizi alıp eksik kalan bakiyeyi takip eden süreçteki harcamalarınızla karşılayabilir veya makul seviyede vade farksız taksitlendirebilirsiniz.

7. Yurtdışı uçuşlarda arama motorları aracılığıyla yabancı havayolu firmalarını araştırmanızı öneririz. Özellikle yurtdışı aktarması yaparken ismini bile duymadığınız bir firmadan hesaplı bir bilet alabilirsiniz. Örneğin İstanbul’dan bir Orta Amerika ülkesine giderken THY ile Avrupa veya Amerika şehrine uçup sonrasında hedef noktanıza çalışan bir başka firmayla uçarak tasarruf edebilirsiniz.

8. Havayolu firmalarının fiyatlarını incelerken, söz konusu fiyatların neyi kapsadığına dikkat etmenizde de fayda var. Aynı firmanın birden fazla fiyat sunma nedenleri arasında sadece uçuş sınıfı etkili olmayabilir. El çantanız, valiziniz, kabin içi ikram, koltuk seçimi, değiştirme veya iptal koşulları gereği farklı fiyatlar doğabilir. İki nokta arasındaki aynı seferde iki veya daha fazla fiyat görüyorsanız ona göre tercih yapmanız isabetli olacaktır. Yanınızda 20 kg civarında valiz olacağını tahmin ediyorsanız, valiz kilo sınırı 10 olan bilet yerine biraz daha pahalı olanı almak doğru tercih olabilir. Zira havalimanında her kilo birimi için daha yüksek ödeme yapmanız gerekebilir.

9. Diğer ulaştırma seçeneklerine de bazen göz atmak isteyebilirsiniz. Eğer havayolunu zamandan ötürü seçiyorsanız, Ankara ile İstanbul arasındaki hızlı tren seferleri veya İstanbul ile İzmir arasındaki ekspres otobüs seferleri cazip gelebilir. Hem zaman açısından hem de fiyat açısından bu seçenekler daha mantıklı olabilir. Havayolunu tercih ettiğinizde havalimanındaki bekleme süresini ve havalimanından konaklayacağınız yere olan mesafeyi ve bunun maliyetini düşündüğünüzde zaman ve maliyet açısından zarar etmeniz söz konusu olabilir. Örneğin İstanbul’un Pendik ilçesinden İzmir’in Bornova ilçesine ulaşmak için ya Sabiha Gökçen’den İzmir’e uçak bileti ya da Pamukkale ve Kamil Koç gibi bir firmadan ekspres otobüs bileti alabilirsiniz. Hem daha hesaplı hem de daha hızlı bir şekilde seyahati gerçekleştirmek için bazen otobüs firmaları daha makul olabilir. Aynı durum Ankara ile İstanbul arasında da geçerlidir ve hatta hızlı tren de değerlendirme listenize girebilir.

Siz de uçak bileti alırken nelere dikkat ettiğinizi yorum kısmında okuyucularımızla paylaşabilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Hesaplı Uçak Bileti Nasıl Alınır?