Ankara’nın Yenimahalle ilçesinin Batıkent semtinde bulunan Haydar Aliyev Parkı, 2008 yılında inşa edilmiştir. Haydar Aliyev ya da Geydar Aliev, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin üçüncü cumhurbaşkanıdır. Azerbaycan'ın şu anki cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in babasıdır. Ankara’nın en güzel, en büyük ve en merkezi parkları arasında gelmektedir. Peyzajı çok özenlidir. İçerisinde adını dahi duymadığınız çeşit çeşit bitki ve ağaç türleri yer almaktadır. Park tam anlamıyla bir aile ortamıdır. Hafta sonlarında; ailenizle ve sevdiklerinizle vakit geçirebileceğiniz, dinlenebileceğiniz huzurlu bir ortama sahiptir.

Parkın bakımları gerçekten çok özenli ve titiz şekilde sürdürülüyor. Daha öncesinde Ankara’daki bir parkın duvarlarının silindiğine şahit olmamıştım, bu parkın duvarları bile siliniyor. Parkın oldukça sakin ve huzurlu bir havası var. Burayı tercih edenlerden çoğu dinlenme, spor yapma, kitap okuma amacıyla tercih ediyor. Parkın her köşesinde kitap okuyan insan görebilmeniz muhtemeldir. Genelde buraya aileler daha çok gelmektedir. Ankara’nın bazı parklarında olduğu gibi başıboş kesimler genellikle burada bulunmaz. Zaten parkın içerisinde güvenlik personelleri de bulunmaktadır. Bu sayede buraya gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz.

Parkta Neler Var?

Anıt Heykel

Parkın merkez kısmında Haydar Aliyev’in bir anıtı mevcuttur. Anıtın üzerinde “Bir Millet İki Devlet” yazısı bulunmaktadır. Bu anıt, Azerbaycan halkı ve Türkiye halkı arasındaki dostluğu simgelemektedir.

Tören Alanı

Parkın içerisinde tören alanı da mevcuttur. Bu alanda yılın bazı dönemlerinde anma törenleri gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Amfi Tiyatro

Parkın içerisinde 1500 kişilik bir amfi tiyatro da bulunmaktadır. Bu amfi tiyatro; konser, konferans gibi etkinliklere ev sahipliği yapması için tasarlanmıştır. Üstü kapalıdır. Ancak son zamanlarda burada pek bir etkinlik yapıldığına şahit olunmamıştır.

Spor Sahaları

Parkın içerisinde; basketbol sahası, minyatür futbol sahası gibi spor sahaları yer almaktadır. Bunların yanı sıra yürüyüş ve koşu parkurları da mevcuttur. Özellikle bahar ve yaz aylarında, insanların bu parkı tercih etmelerindeki en büyük neden de budur.

Çocuk Parkı

Parkın birçok noktasında çocuk parkı, çocuk oyun alanları mevcuttur. Sizler sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla keyifli sohbetler ederken çocuğunuzda parkta eğlenebilir. Burası ailenizle hafta içi yorgunluğunuzu atabileceğiniz çok huzurlu bir parktır.

Kafe ve Restoranlar

Parkın içerisinde pek çok kafe, restoran tarzı mekân mevcuttur. Bu restoranlardan bazıları Azerbaycan mutfağından lezzetler de sunabilmektedir. Gidince mutlaka burada Azerbaycan mutfağından lezzetler tatmanızı tavsiye ederim. Bunun yanı sıra park içerisinde serpme kahvaltı yapan birkaç mekân daha mevcuttur. Özellikle hafta sonları çok kalabalık olan bir iki yer vardır. Eğer hafta sonu burada serpme kahvaltı yapma gibi bir düşünceniz varsa rezervasyon yaparak gitmenizde fayda olacaktır.

Tanıtım Merkezi

Parkın içerisinde bir tanıtım merkezi de yer almaktadır. Bu tanıtım merkezinde Azerbaycan’a dair merak edilen bilgileri öğrenenebilirsiniz. Ayrıca burada bazen Azerbaycan mutfağından yemekler de sunulmaktadır. Parka gidince mutlaka burayı da görmelisiniz.

Nikah Salonu

Parkın içerisinde Yenimahalle Belediyesi’ne bağlı bir de nikah salonu yer almaktadır.

Neler Yapılabilir?

Paten Kaymak

Eğer çocuğunuz paten ya da kaykay tutkunu ise burası tam çocuğunuza göre. Burada paten kayılabilecek, kaykay sürülebilecek birçok uygun zemin yer almaktadır. Özellikle yaz akşamlarında paten seslerini belirgin bir şekilde duyuyorsunuz.

Dış Çekim

Eğer düğün, nişan, kına gibi bir organizasyonunuz varsa fotoğraf çekimi için bu parkı tercih edebilirsiniz. Muhteşem peyzajı ve örnek düzeni ile burada harika kareler elde edebilirsiniz.

Yürüyüş

Park yürüyüş yapmak için son derece elverişlidir. Çeşit çeşit büyük ağaçların altında, doğa ile iç içe yapacağınız yürüyüşten büyük keyif ve tat alacaksınız. Haydar Aliyev Parkı’nın özellikle bahar ve yaz aylarında harika bir havası vardır. Hava sıcaklığı yüksek de olsa oldukça serin bir havaya sahiptir. Ayrıca bahar aylarında parkın görselliği daha bir güzel olmaktadır.

Buta Bakü

Buta Bakü; Haydar Aliyev Parkı içerisinde yer alan, Azerbaycan kültürünü tanıtan etkinlikler ve lezzetler sunan bir mekandır. Adı “Buta Azerbaycan Tanıtım Evi” olarak da geçmektedir. Amaçları, Azerbaycan kültürünü yaşatma ve yaymaktır. Bu amaç doğrultusunda; gösteriler, konserler, söyleşiler, seminerler, yarışmalar, eğitimler gibi aktiviteler düzenleyebilmektedirler. Ayrıca mekân içerisinde sürekli güncel halde tutulan bir de kütüphane mevcuttur. Bu kütüphaneden Azerbaycan’a dair dikkat çekici kitaplara göz atabilirsiniz. Bunlara ek olarak Buta Bakü’de kültürel etkinlik programları kapsamında; canlı performanslar, seminerler ve film gösterileri gibi etkinlikler de sunulmaktadır.

Menüleri oldukça zengindir. Başlangıç olarak; peynir tabağı, patlıcan levengi, bonfile salata, Buta et dürüm gibi lezzetlerden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Çorba olarak Düşpere - Bakü usulü mantar çorbası ya da Dovga – Yoğurtlu çorbayı tercih edebilirsiniz. Ana yemek olarak kesinlikle Azerbaycan usulü kuzu sac yemelisiniz. Son olarak tatlı için “Buta Ballı” güzel bir tercih olacaktır. Bunların dışında buraya kahvaltı öğünü için gelecekseniz; Tabak kahvaltı ya da Buta kahvaltısı tercih edebilirsiniz. Buta kahvaltı diğerine göre daha zengin bir içeriğe sahiptir.

Çevrede Gezebileceğiniz Diğer Parklar

Vedat Dalokay Parkı

Batıkent’te bulunan Vedat Dolakay Parkı oldukça büyük ve ferah bir parktır. Yeşillik alan bakımından oldukça zengindir. Yılın bazı dönemlerinde Yenimahalle Belediyesi’nin düzenlediği konserlere ev sahipliği yapmaktadır. Milli Bayram gibi özel günlerde çeşitli sanatçıların konserleri bu park içerisinde verilebilmektedir. Park bulunduğunuz her köşesinden farklı bir manzara ile görünüyor. Mini travertenleri, amfi tiyatro tarzı dizayn edilmiş sahnesi ile Ankara’nın en güzel parklarının başında geliyor. Haydar Aliyev Parkı ile arasında yaklaşık 1 km mesafe bulunmaktadır.

9 Eylül Parkı

Oldukça sakin, huzurlu bir ortama sahiptir. Genellikle aileler bu parkı tercih etmektedir. Çocukların vakit geçirebileceği basketbol ve futbol sahası mevcuttur. Piknik yapmaya elverişli alanları vardır. Hafta sonları ailenizle, sevdiklerinizle burada keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Güvenlik personelleri, tuvalet imkânı bu park içerisinde mevcuttur. Manzara açısından oldukça güzel bir parktır. Çeşit çeşit, renk renk ağaçları mevcuttur. Güzel fotoğraflar çekebileceğiniz bir parktır.

Giriş Saatleri ve Günleri

  • Haftanın her günü açıktır.
  • Giriş Saatleri 8.00 – 22.00 aralığındadır.
  • Yaz aylarında 23.00’e çekildiği dönemler de olmuştur.

Ulaşım

Toplu Taşıma;

  • Kızılay metro istasyonundan Kızılay – Batıkent yönlü metroya bininiz. Ostim durağında ininiz. Ostim metro önünden 293 numaralı EGO otobüsüne bininiz. 14 durak sonra Batıkent – Aski’de ininiz. Park buradan 250 metre mesafede yer almaktadır.
  • Keçiören’den 415 numaralı EGO otobüsüne bininiz. 13 durak sonra Anadolu Meydanı’nda (Eski Tandoğan) ininiz. Buradan 220-7 numaralı EGO otobüsüne aktarma yapınız. 37 durak sonra Has Konut Sitesi’nde ininiz. Park buradan 700 metre mesafede yer almaktadır.
  • Sincan Önder Yağmur Parkı önünden 525-2 numaralı EGO otobüsüne bininiz. 28 durak sonra Eşref Bitlis Kışlası durağında ininiz. Haydar Aliyev Parkı’na buradan dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 1 km mesafe vardır.

Özel Araç;

  • Atatürk Bulvarı’ndan Ihlamur Sokak’a doğru ilerleyiniz. Celal Bayar Bulvarı yönünde devam ediniz. Talatpaşa Bulvarı’na doğru geçiniz. İvedik Kavşağı’nı kullanınız. Prof. Dr. Fuat Sezgin Meydanı döner kavşağından Bağdat Caddesi yönünde ilerleyiniz.

Harita ve Konum Bilgisi

Uğur Mumcu, 1626. Sk. No:70, 06370 Yenimahalle/AnkaraHaydar Aliyev Parkı | Hakkında Bilgi, Park İçerisinde Neler Var? ve Ulaşım