Hemen her havayolunun yolcularına sunduğu ve birçok avantaja sahip olan sadakat programları bulunuyor. Miles&Smiles (Türk Hava Yolları) gibi havayolu sadakat programları ile sık uçan yolcular; ücretsiz veya ucuz uçak biletleri, bilet sınıfı yükseltmek, koltuk seçimleri ve daha pek çok ekstra avantaja sahip olabiliyor. Havayolu sadakat programlarından en faydalı şekilde yararlanabilmeniz için önemli püf noktalarını sizler için sıraladık.

Mil biriktirme yöntemleri nelerdir?

  • En kolay şekilde uçuşlar yaparak mil kazanabilirsiniz. Havayolu sadakat programına kayıt olduktan sonra her uçuşunuz için bedava mil veya puan kazanmanız mümkün. Uçuş sıklığı ve mesafelere göre değişen mil veya ödülleri biriktirerek sonraki seyahatleriniz için ek avantajlar elde edebilirsiniz.
  • Havayollarının bazı dönemlerde yolcularına duyurduğu indirimler veya promosyonları takip ederek ücretsiz ekstra mil veya puan kazanmanız mümkün.
  • Bu özelliğe sahip bazı kredi kartları ile yapacağınız günlük alışverişlerinizde de ekstra mil kazanabilir ve bu milleri biriktirerek uçuşlarınız sırasında kullanabilirsiniz.
  • Havayollarının ortak çalışmalar yaptığı konaklama tesisleri, mağazalar veya restoranları kullanırsanız, uçuşlarınızda sizi büyük avantajlar sağlayacak ücretsiz miller, puanlar veya ödüller kazanabilirsiniz.

Kazanılan milleri nasıl daha verimli kullanabilirsiniz?

  • Havayolu sadakat programları ile kazandığınız ücretsiz milleri en verimli kullanmanız için öncelikle seyahat planlarınızı ve yolculuk ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekiyor. Uzun mesafeli uçuşlar yapıyorsanız, kazandığınız milleri daha geniş diz aralığına sahip koltukları ücretsiz seçmek veya daha fazla bagaj hakkı satın almak için kullanmak mantıklı olacaktır.
  • Havayolu sadakat programlarının kullanım şartları ve sundukları avantajlar birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle sizin seyahat planlarınıza en uygun olan sadakat programını seçerek, kazandığınız avantajları ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Ayrıca kazanılan ödüllerin kullanım şartlarının açık ve net olduğundan emin olmanızı öneririz.
  • Havayolu sadakat programlarını enuygun.com ve benzeri fiyat karşılaştırma sitelerinden kolayca inceleyebilir veya havayollarının kendi sitelerinde bu programlarla ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Havayolu sadakat programları ile ilgili bazı önemli püf noktaları

  • Farklı seyahat planlarınız için birden fazla havayolu sadakat programına kayıt olabilir ve böylece farklı havayolları ile uçarken de ekstra mil, puan ve ödüller kazanabilirsiniz.
  • Havayolu sadakat programında belirtilen şartlara göre kazandığınız ücretsiz mil ve puanları, ailenizle veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Örneğin Ankara İzmir uçak bileti almak istiyorsanız 1.569 TL - 4.173 TL aralığında ödeme yapmak yerine havayolu sadakat programları sayesinde ücretsiz ya da çok indirimli biletler alabilirsiniz.
  • Uçuşlarınız için kazandığınız ekstra millerinizi kullanmadan önce havayolu bilet fiyatlarını iyice araştırmanızı öneririz. Bazı yoğun dönemlerde mil kullanarak uçak bileti satın almak, normal olarak uçak bileti satın almaktan daha pahalı olabiliyor.
Havayolu Sadakat Programları ile Mil Biriktirmenin Püf Noktaları