Türkiye tatil açısından cennet bir ülkedir. Cennet ülkemizin tüm bölgelerinde tatil için birbirinden güzel yerler vardır. Bu sebeplerden dolayı zaten ülkemize birçok yabancı turist gelmektedir. Tatil denilince kampçıların ilk aklına gelen şey şüphesiz güzel bir kamp kurmak olacaktır. Bunun için birçok alternatif bulunan ülkemizde Hatay kamp alanları açısından oldukça zengin bir ilimizdir.

Akdeniz Bölgesi'nde yer alan ve mutfağıyla da ünlü olan Hatay'a ulaşım da oldukça kolaydır. Birçok noktadan Hatay'a doğrudan giden otobüsler yer almaktadır. Bunun dışında hava yolunu tercih edecek olan kişiler de Hatay Havalimanı'nı tercih edebilirler. Şehir merkezine 20-25 kilometre uzaklıkta bulunan Hatay Havalimanı'ndan Havaş'a binerek şehir merkezine kısa bir süre içinde ulaşabilirsiniz.

Orient Camping

Ortient Camping Hatay'da bulunan en iyi kamp alanları arasında gösterilmektedir. Hem doğası hem de kamp alanının sunmuş olduğu imkanlar düşünüldüğü vakit Hatay'a gelen kişilerin kamp yaptığı yerlerin listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Hem denize hem de Karaçay Deresi'ne yakın olması Orient Camping'in en büyük avantajları arasında gösterilebilir. Aynı zamanda denizi pek sevmeyen kişiler için havuz hizmeti de verilmektedir. Bu havuzu kullanmak isteyen kişiler eğer bungalov evlerde kalıyorlarsa herhangi bir ücret ödemelerine gerek kalmamaktadır. Fakat çadırda kalan kişilerin havuzu kullanması için ekstra olarak 20 lira ücret talep edilmektedir.

Yüksek dağların yakınında yer alan Orient Camping'te bu sebeple dağ havasını da alabilirsiniz. Aynı zamanda ağaç konusunda da oldukça zengin bir yer olduğunu da söyleyebiliriz. Bu sebeple en sıcak yaz günlerinde dahi serin bir yer bulmanız kamp alanında olasıdır. Çadır ve bungalov evlerin önünde mangal yakılmasına müsaade edilmemektedir bunun yerine mangal yakma alanlarında mangalınızı yakabilirsiniz. Kamp alanında market yok bu sebeple erzak alışverişini kamp alanına gelmeden önce halletmenizi öneriyoruz zaten kamp alanı yakınında da bu tarz ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar da mevcut. Kamp alanını kesinlikle yeşil cenneti olarak betimleyebiliriz.

Orient Camping Konaklama Ücretleri

 • Kendi çadırıyla gelen kişiler kişi başı 40 lira ücret ödemektedir. 6-12 yaş arası kişiler için de 20 lira ücret alınmaktadır.
 • Bungalov odaların günlük kirası 200 liradır ve bu odalar 2 kişiliktir. Bungalov odalarda kalmak istiyorsanız öncesinde rezervasyon yaptırmanız gerekecektir.
 • Kiralık çadır hizmeti bulunmamaktadır.

Orient Camping Hizmetleri

 • Duş, tuvalet, elektrik ve internet hizmeti bulunmaktadır.
 • Küçük bir restoranı vardır.
 • Havuzu vardır.
 • Mangal alanı vardır.
 • Ortak mutfak alanı bulunmaktadır. Bu alanda ortak buzdolabı ve bulaşık yıkama alanı mevcuttur.

Saklı Vadi Gençlik Kampı

Benim denizle pek işim yok yeşillik güzel bir kamp alanı arıyorum diyorsanız Saklı Vadi Gençlik Kampı tam size göre diyebiliriz. Bu kamp alanında daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle kamp yaparken daha çok boş durmayıp sürekli etkinlik arayanlardansanız burası tam size göre. Bu sebeple bu kamp alanına gelen birçok kişinin kamp yapmanın yanı sıra günübirlik bir şekilde bu etkinlikleri yapıp geri döndüğünü söyleyebiliriz. Bu sebeple burası gün içinde oldukça yoğun bir alandır. Fakat bu yoğunluk sizi bunaltmayacaktır çünkü alanın oldukça geniş olduğunu rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

Kamp alanının doğasına gelecek olursak kendinizi güzel bir çiftlikte gibi hissedeceksiniz. Zaten burada at biniciliği yapıldığı için bu oldukça normaldir. Aynı zamanda yeşil konusunda Hatay'ın en zengin yerlerinden bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tüm bunlar düşünüldüğü vakit kamp yapmak için oldukça ideal bir yer olduğu anlamı da rahat bir şekilde çıkarılabilir. Gelmeden önce yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz. Bunların yanında burada güzel bir restoran da bulunmaktadır. Zaten birçok kişi kahvaltı yapmaya buraya gelmektedir. Bu sebeple yiyecek konusunu bu restoranda da karşılayabilirsiniz. Mangal yapmak için de güzel alanlar bulunmaktadır.

Saklı Vadi Kamp Alanı Konaklama Hizmetleri

 • Burada konaklamak için tek alternatif çadırdır.
 • Çadır fiyatları sezonluk olarak değişmektedir.

Saklı Vadi Kamp Alanı Hizmetleri

 • Duş, tuvalet, internet ve elektrik bulunmaktadır.
 • Restoran yer almaktadır.
 • Mangal alanı bulunmaktadır.
 • Ata binme, okçuluk hizmetleri yer almaktadır.
 • Futbol sahası, voleybol sahası bulunmaktadır.
 • Yürüyüş parkuru bulunmaktadır.

TCDD Arsuz Eğitim ve Dinlenme Tesisi Kamp Alanı

Hatay Akdeniz'in inci yerlerinden bir tanesidir. Denizinin de ayrı güzel olduğunu söylemekte fayda var. İşte denize sıfır konumlu kamp alanlarından bir tanesi de TCDD Arsuz Eğitim ve Dinlenme Tesisi Kamp Alanı'dır. Özellikle deniz tatilini sevenler için oldukça uygun bir yer olduğunu söylemekte fayda olacaktır. Hem denize sıfır hem de bol etkinlik olan bir kamp yapmak istiyorsanız burayı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında oldukça yoğun olduğunu söylemekte fayda olacaktır. Bu sebeple odalarda kalmak istiyorsanız gelmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda olacaktır. Yoksa yer bulmama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Kamp alanını iki bölümde incelemek daha doğru olacaktır. Çünkü burada hem çadır kampı yapmak için güzel bir alan aynı zamanda dinlenme tesisi için güzel bir alan bulunmaktadır. Tesisin hizmet olarak da oldukça ön plana çıkan bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple çocuklu aileler de burayı gönül rahatlığıyla tercih etmektedir. Sahilinin de oldukça güzel olduğunu söyleyebiliriz. Kamp alanına ait olması sebebiyle de yoğunluğunun makul seviyede olduğunu söyleyebiliriz. İçerisinde alkollü içecek de alabileceğiniz bir büfe bulunmaktadır. Fakat gelmeden önce market alışverişi yapabilir ve ortak buzdolaplarında erzakları muhafıza edebilirsiniz.

TCDD Arsuz Eğitim ve Dinlenme Tesisi Kamp Alanı Konaklama Ücretleri

 • Fiyatlar sezonluk olarak değişkenlik göstermektedir.
 • Odalarda kişi başı olarak da 90 lira bir ücret talep edilmektedir.
 • Çadır fiyatları yine sezonluk olarak değişecektir.

TCDD Arsuz Eğitim ve Dinlenme Tesisi Kamp Alanı Hizmetleri

 • Duş, tuvalet, elektrik hizmeti bulunmaktadır.
 • Odalarda televizyon ve klima da bulunmaktadır.
 • Yürüyüş parkuru bulunmaktadır.
 • Voleybol, futbol ve tenis sahaları bulunmaktadır.
 • Yürüyüş parkuru bulunmaktadır.
 • Odalarda konaklama fiyatları içinde 3 öğün yemek fiyatı da dahildir.

Hatay İskenderun Uluçınar Gençlik Kampı

Hatay İskendurun Uluçınar Gençlik Kampı ülkemizde yer alan birçok gençlik kampından bir tanesidir. Ortaokul ve lise dönemindeki genç çocukların boş vakitlerini kaliteli bir şekilde değerlendirip arkadaş gruplarının oluşması için bu kamp alanlarının değeri oldukça önemlidir. Konum olarak da oldukça güzel bir yerdir. Buraya gelen gençler denize gidip diledikleri gibi yüzebilirler. Bunun yanı sıra yine birçok etkinlik alanı bulunmaktadır. Bu sebeple de buraya gelen gençler günlerini kaliteli bir şekilde geçirmektedir. Programları açıklandığı vakit kişi sayısı tam olarak belli olsa da kamp kapasitesinin 308 kişilik olduğunu söyleyebiliriz.

Buraya gelen gençler bir bakıma gelecekte kamp yapmak istedikleri vakit ne yapmaları gerektiği konusunda da fikir sahibi olmaktadır. Bu sebeple gençlik kampları aslında oldukça eğitici ve öğreticidir. Bu sebeple aileler gönül rahatlığıyla çocuklarını bu kamplara gönderebilirler. Aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın organize etmesinden dolayı da kamp sever gençler için her şey düşünülmüş durumdadır. Restorandan büfeye her şey düşünülmüş vaziyettir. Eğer yaz aylarını kaliteli bir şekilde geçirmek isteyen bir gençseniz bu kamp alanı tam size göredir. Hatay'ın en güzel ilçelerinden bir tanesi olan İskendurun'da konumlanmış kamp alanı denize sıfır olmasının yanı sıra ağaç konusunda da oldukça zengindir.

Hatay İskendurun Uluçınar Gençlik Kampı Hizmetleri

 • Duş, tuvalet, elektrik ve internet bulunmaktadır.
 • Kamp 2 blok (her blok 12 oda ve iki katlı) ve 41 adet bungalovdan oluşmaktadır.
 • Büfe ve restoran yer almaktadır.
 • Yürüyüş parkuru bulunmaktadır.
 • Voleybol, futbol ve basketbol sahaları yer almaktadır.
 • Doğa ve su sporları yapılmaktadır.
 • El sanatları, tiyatro, müzik, halk oyunları da yapılan etkinlikler arasındadır.

Vadi Geyik Kamp ve Piknik

Doğa olarak Hatay'ın en güzel yerlerinden bir tanesinde kurulmuş olan kamp alanı oldukça yeni bir kamp alanıdır. Bu sebeple kamp alanı için gerekli çalışmalar yapılmaktadır fakat şimdiden oldukça yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle burası yaz aylarında serinlemek isteyen kişiler için oldukça uygun bir yerdir. Çünkü kamp alanı içinde güzel bir dere bulunmaktadır. Yaz sıcağında bu soğuk dereye girdiğiniz vakit kendinize geleceksiniz. Doğa olarak da oldukça güzel bir doğası bulunmaktadır. Ağaç konusunda oldukça zengin bir yerdir ve serinlemek isteyen kişiler gönül rahatlığıyla bu ağaçların altına oturup rahatlayabilir.

Hatay denildiği vakit akla gelen şeylerin başında şüphesiz ki kahvaltı gelmektedir. Hatay zaten mutfağıyla da oldukça ön plana çıkan bir yerdir. Buranın da kahvaltısı oldukça çeşitlidir. Bundan dolayı zaten buraya gelirken öyle ekstra bir gıda alışverişi yapmanıza gerek olmayacaktır. Çünkü burada diğer öğünleri de rahat bir şekilde karşılayabilirsiniz kamp alanının mutfağı oldukça zengin. Aynı zamanda piknik alanında da mangalınızı yakıp dilediğiniz yemekleri kendiniz de yapabilirsiniz. Vadi Geyik Kamp ve Piknik kamp alanı yeni yeni açılan ve gelişecek bir yerdir. Fakat doğası sebebiyle Hatay'a gelen birçok kişinin gözde yerlerinden bir tanesi olmayı başardı. Özellikle soğuk dereden çıkmam diyorsanız siz de burayı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Vadi Geyik Kamp ve Piknik Hizmetleri

 • Henüz çadır yerleri yeni oluştuğu için fiyat konusunda net bir bilgi vermek doğru olmayacaktır.
 • Elektrik, duş ve tuvalet hizmeti bulunmaktadır.
 • Kafe ve restoran yer almaktadır.
 • Mangal alanı bulunmaktadır.

Hatay'da Gezilecek Yerler

İskenderun Körfezi

Körfezler ülkemizin birçok yerinde bulunan doğal güzelliklerdir. Öyle ki bir yerde körfez bulunuyorsa burayı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. İşte İskenderun Körfezi de bunlardan bir tanesidir. Akdeniz kıyısında bulunan en büyük 3.körfez olan İskenderun Körfezi aynı zamanda ticari olarak da oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle yaz aylarında hem yerli hem yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biridir.

Buraya geldiğiniz vakit körfezden gezip Hatay'ın güzel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Dilerseniz bu körfezden birçok tekne turu düzenlenmektedir. Bu tekne turlarında Akdeniz'in güzelliklerini görebilir keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Çevresinde bulunan birçok kafe ve restoranda oturup körfezin tadını çıkarmak Hatay'da yapılacak en güzel aktivitelerden bir tanesidir.

Antakya Mozaik Müzesi

Mozaik müzeleri dünya üzerinde oldukça ilgi çeken müzelerin arasında yer almaktadır. Bu müzelerin en güzel örneklerinden bir tanesi de Hatay'da bulunmaktadır. Hatay'da yer alan Antakya Mozaik Müzesi dünyanın en zengin 2. mozaik müzesi olarak bilinmektedir. Hatay'a gelen sadece yerli turistler tarafından değil aynı zamanda yabancı turistler tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir. 08.30-16.30 saatleri arasında ziyaretçilere açık olan müzeye giriş ücreti olarak 15 lira ücret alınmaktadır.

Mozaikler 1932 yılında ortaya çıkmıştır. Bu mozaikler öyle sıradan mozaikler de değildir. Birçok döneme ait izi beraberinde taşımaktadır. Bizans, Roma dönemleri Antakya'da uzun bir süre devam etmiştir. İşte bu mozaiklerde bu dönemlerin hamamlar, evler ve kiliselerinin mimarisinin izlerini görebilirsiniz. Müzede mozaiklerin yanı sıra heykeller de bulunmaktadır. Güneş Tanrısı Apollon bu heykeller arasında en fazla öne çıkan heykel olarak ön plana çıkmaktadır.

Uzun Çarşı

Bir yerin tarihi bir çarşısı varsa orayı ziyaret etmek oldukça popüler bir gezi türüdür. Sadece yerli değil yabancı turistler dahi bu tarz çarşıları gezmeye bayılır. Çünkü bu çarşılar o yerin tarihinin simgelerinden bir tanesidir. Hatay zaten medeniyetler şehridir. Zaten çarşının da bulunduğu konumda cami, kilise ve havra yer almaktadır. Bu bile Hatay'ın medeniyet başkenti bir yer olduğunun ispatı niteliğindedir. Aynı zamanda Uzun Çarşı Hatay'da ticaretin de kalbi olarak kabul edilen bir yerdir.

Uzun Çarşı'da dar sokaklar buraya ayrı bir hava katmaktadır. Sokağın her tarafında birbirinden farklı dükkanlar bulunmaktadır. Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmese de tarihinin 17.yüzyıla kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Çarşı öyle küçük bir çarşı da değildir. Yaklaşık olarak 3.5 kilometre uzunluğundadır. Farklı din ve mezhebe sahip birçok dükkân sahibi bulunmaktadır. Sizler de kendiniz ve sevdikleriniz için buraya gelip birbirinden güzel hediyelik eşya alabilirsiniz.

Belen Geçidi Tabiat Parkı

2014 yılında tabiat parkı olarak tescillenmiş Belen Geçidi Tabiat Parkı yaklaşık olarak 45 hektarlık bir alan üstünde kurulmuş bir parktır. Yılın her mevsimi farklı güzellikte olan Belen Geçidi Tabiat Parkı 740 rakım üzerinde kurulmuştur. Bu sebeple özellikle manzara konusunda oldukça zengin bir yedir. Belen'in ve Hatay'ın en güzel manzaraları bu tabiat parkında bulunmaktadır.

Buraya özellikle sonbahar ve ilkbaharda gelmek daha iyi olacaktır. Çünkü bu aylarda geldiğiniz vakit burada binlerce göç eden kuş türü göreceksiniz. Bu sebeple Belen Geçidi Tabiat Parkı'nı Kuş Gözlem Temalı Tabiat Parkı olarak nitelendirmek de oldukça doğru olacaktır. Doğa sevgisi olan herkesin mutlaka gelmesi gereken yerlerin başında olan Belen Geçidi Tabiat Parkı özellikle gençler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir.

Titus Kaya Tüneli

Titus Tüneli oldukça tarihi bir tüneldir. Bu tünelin geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Milattan sonra 69'da yapılan bu tünel Roma İmparatoru Vespasianus'un oğlu Titus tarafından yapılmıştır. Bu tünelin yapılma sebebi olarak da sel ve taşkınlıkları önlemek gösterilmiştir. 1380 metre uzunluğunda bulunan Titus Kaya Tüneli bu zamana kadar ayakta kalmıştır ve restore çalışmaları minimum seviyede tutulmuştur.

Buraya tünel diye geçip gitmemek gerekir. Çünkü burası Roma döneminin en iyi örneklerinden bir tanesidir. Hatay'ın yeşil doğasının en iyi örneklerini yine Titus Kaya Tüneli'nde sıklıkla görebilirsiniz. Yalnızca Roma değil birçok medeniyete ev sahipliği yapan Titus Kaya Tüneli yabancı turistler tarafından da yoğun rağbet görmektedir. Eğer tarihi yerlere karşı özel bir ilginiz varsa burayı mutlaka ziyaret edebilirsiniz.

Görmüş olduğunuz gibi Hatay kamp alanları açısından çok fazla alternatif sunmamış olsa da öz kamp alanlarıyla ön plana çıkmaktadır. Hatay zaten doğası gereği ve kültürü olarak oldukça beğenilen bir yerdir. Tüm bunların yanı sıra güzel bir kamp yapmak için de Hatay cennet yerlerin başında gelmektedir. Kültür olarak oldukça zengin bir yer olduğu için de gezilecek yerler açısından da zengindir. Siz de sevdiklerinizi alarak Hatay'a gelip güzel bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Hatay Kamp Alanları | En İyi Kamp Alanları, Konaklama Olanakları, Ücretleri, Gezilmesi Gereken Yerler ve Ulaşım