Son zamanlarda batı tarzı restoran ve kafelerden bıkmış biri olarak Ankara’da kahvaltı için bir yere öylece girdim. Dışarıdan  sıradan bir kafeye benzeyen bu mekan daha içeriye girer girmez farkını ortaya koydu ve benim dikkatimi çekmeyi başardı.

Garsonların ilgisi,güler yüzü hoşuma gitti.Menüye bakınca tam yerine geldim diye düşündüm:gözlemeler,börekler,dürümler,saç kavurmalar…içecekler ve nargile.

Asıl güzelliği gözleme yanında çay içtikten sonra fark ettim. Özenle dekore edilmiş iç mekan, beni etkiledi.Geleneksel motiflerin yer aldığı kilimler,örtüler,duvar süsleri içimi ısıttı.

Burası  sadece Ankaralıların değil,tüm Türkiye’nin çok iyi bildiği Gençlik Parkı’nda bir kafe ,bir kahvaltı bahçesi bir yemek mekanı adı, Hansaray. Erken saatte olmasına rağmen içeri girerken aldığım kahve kokusunun da etkisiyle bir Türk kahvesi ısmarladım kendine.Fincan Gümüş renkli bir zarfın içinde geldi.Orta şekerli olmasına  karşılık genzimi yakmadı değil ama közde yapılmış olması her şeye değerdi.

Dışarıya bir göz attım .Turkuaz koltuklar; diğer köşede bordo  renkli tekli,çiftli,çoklu oturma yerleri.Çok kalabalık değildi.Erken saatten olsa gerek.Bazıları ağacın doğal gölgesini tercih ederken bazıları şemsiyenin altında oturmayı tercih etmişti.

Biraz daha dikkatli bakınca özel localar dikkatimi çekti.Ailecek,arkadaşlarla geldiğimde düşünebilirim belki… Burada, yemekten sonra ağırlık çökünce, sedire uzanıp yastıkta şekerleme yapabilirim. İstersem bakır semaverde çayımı içerim.

Yine tek tük nargile içenler de var Hansaray’da , nargile tutkunlarının da isteklerini fazlasıyla karşılıyor gibi. Ben yalnız olduğumdan çay ve gözleme aldım. İsterseniz kahvaltı menüsü de alabiliyorsunuz : İki kişilik kahvaltı 35TL civarında.

Ben beğendim. akşamını da görmek isterdim. Bulunduğu konumdan dolayı birçok mekana yakınlığı  benim için tercih sebebi olacak.

İletişim ve konum bilgileri

Anafartalar, Atatürk Blv No:45 Ulus/Altındağ/Ankara
03123100775Hansaray, Ankara