Bu yazımız içerisinde Hamburg Gezilecek Yerler ve Hamburg Gezi Rehberi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Almanya denilince akla ilk olarak Berlin gelebilir. Ancak; Hamburg gezginler için Avrupa’ya açılan bir kapı görevindedir. İçerisinde birçok köprü ve kanal barındıran bu şehirde rüya gibi bir seyahat yapabilmek mümkündür. Hamburg’un en büyük özelliği Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın ise en büyük ikinci limanına ev sahipliği yapmaktadır. Hamburg ile ilgili detaylar;

Rathausmarkt & Belediye Binası

Hamburg Gezilecek Yerler listemizi ilk sırasında Rathausmarkt & Belediye Binası ikilisi yer alıyor. Rathausmarkt bölgesi, Almanya’nın en çok turist çeken bölgesidir. Alışveriş yerleri bakımından oldukça zengin olan bu bölgede birçok kaliteli kafe ve restoran bulunmaktadır. Buradaki asıl amaç belediye binası gezmek olmalıdır.

Barok mimarisinin en güzel örneklerinden birisi olan Hamburg Belediye Sarayı 1897 yılında inşa edilmiştir. 17 bin metrekarelik alana sahip olan belediye binası günümüzde hala aktif olarak kullanılıyor. Ziyaretçiler rehberler eşliğinde belediye binasının sadece belirli bir bölümünü gezme imkanına sahip olabiliyorlar.

 • Ziyaret Saatleri: 11:00 – 16:00
 • Giriş Ücreti: €5

Fischmarkt (Fish Market)

Belediye Binası ziyaretinden sonra rotanızı Fischmarkt pazarına doğru çevirebilirsiniz. Haftanın sadece son günü kurulan bu Pazar, kurulduğu gün ortalama 70 bin insan tarafından gezilmektedir. Balık Pazarı olan bu pazarda deniz ürünleri dışında sebzeden meyveye giyimden aksesuara her alanda ürünler satılıyor.

Fish Market sadece Pazar günleri açık olsa da bölgedeki kalabalık ve yoğunluk haftanın her günü aynı derecededir. Şehirdeki alternatif birçok gele kulübü ve bar burada yer almaktadır. Gece 12 gibi açılan bu mekanlar sabaha kadar son seste dans etme imkanı tanımaktadır. Amacınız alışveriş ise sabahın erken saatlerinde pazara gelmeye çalışın.

St. Michael’s Church

Almanya’nı Kuzey topraklarında Protestan Hristiyanlar tarafından kurulmuş en büyük dini yapı St. Michael’s Church kilisesidir. Dini yapı ilk başlarda Katolik Hristiyanlar tarafından kullanılıyormuş. 1912 yılında bölgeye gelen Protestanlar, kilisenin günümüzdeki görünümünün ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Barok mimari tarza sahip olan kilise gün içerisinde birçok gezgin tarafından ziyaret ediliyor. Baz kişiler burayı dini özelliğinden ziyade kulelerinde bulunan gözlem alanı için ziyaret etmektedir. Kilisenin kule bölümüne çıktığınızda harika bir şehir manzarası sizi bekliyor olacaktır. Çan kulesinin yüksekliği 132 metre olup tüm şehri görme özelliği bulunmaktadır.

Ziyaretçilerin kiliseyi ziyaret etme sebeplerinden bir diğeri ise mezar odasıdır. Mezar odasına girdiğinizde sizleri büyük bir multimedya gösterisi karşılayacaktır. Multimedya gösterimi sırasında Hamburg tarihi ve geçmişi hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Adres: Englische Planke 1, 20459 Hamburg
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:30
 • Giriş Ücreti: €7
 • Web Sitesi: st-michaelis.de

Miniatur Wunderland

Hamburg Gezilecek Yerler listelerinin olmazsa olmazlarından birisi ile karşı karşıyasınız. Dünyanın en büyük demiryolu minyatür müzesi olarak bilinen Miniatur Wunderland her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Tamamen eğence odaklı olarak kurulan bu tesisin temeller 2000 yılında atılmıştır. Her yıl ilave edilen yeni bölümler minyatür müzesinin büyümesine katkı sağlamıştır. En son eklenen İtalya temalı bölümü ile büyük dikkat çeken müze, önümüzdeki yıllarda daha fazla tematik alan ekleyecek.

Miniatur Wunderland her yaş grubunun rahatlıkla gezebileceği bir eğlence merkezidir. Tesis içerisinde tamamen el işçiliği ile yapılmış 1100’den fazla tren bulunuyor. 1500 metrekarelik alana sahip olan minyatür eser üzerinde aynı zamanda 4210 adet bina, 9400 adet araba, 400 bin aydınlatma sistemi ve 150 binden fazla ağaç bulunuyor.

Tesisin hazırlanması sırasında 25 milyon Euro gibi öz bir sermaye harcanmıştır. Hamburg,Orta Almanya, İskandinavya, Venedik, ABD ve İtalya gibi tema alanları bulunan tesis, tema alanlarını önümüzdeki yıllarda artıracaktır.

 • Adres: Kehrwieder 2-4/Block D, 20457 Hamburg
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €15
 • Web Sitesi: miniatur-wunderland.de

Planten un Blomen

Hamburg Gezilmesi Gereken Yerler listenize aslında çok fazla yeşillik alan dahil edebilirsiniz. Rehberimize 47 hektarlık bir alana sahip olan Planten un Blomen parkını eklemek istiyoruz. 1821 yılında ilk çiçekleri ekilen bu park, günümüze kadar her dönemde geliştirilmiş, güzelleştirilmiştir.

Bitkiler ve Çiçekler anlamına da sahip olan park gün boyunca misafirlerine farklı farklı güzelliklerini sunmaktadır. Parkı basit bir yer olarak görmeyin. Her yıl Haziran ayı gibi Hamburg’un en büyük festivallerinden birisi olan Okuma Festivali bu park içerisinde düzenlenmektedir. Yaz ayında park içerisinde bulunan yapay göllerin su gösterileri yapması, parka duyulan ilginin artmasına olanak sağlamaktadır.

 • Adres: Marseiller Str., 20355 Hamburg
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 23:00
 • Web Sitesi: plantenunblomen.hamburg.de

Alster Gölü

Hamburg Gezi Rehberi listenize dinlenip huzur bulabileceğiniz bir yer eklemek istiyoruz. Hem yerel halk hem de gezginler hafta sonlarını genellikle Alster Gölü kıyısında geçiriyor. Özellikle yaz aylarında gölü ziyaret ettiğinizde birçok insanın yürüdüğünü, bisiklete bindiğini hatta koştuğunu görebilirsiniz.

Alster Gölü etrafında da birçok işletme bulunuyor. İsterseniz bu işletmelerden birisine oturabilir, gölün ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer yeterli zamanınız ve bütçeniz varsa Jungfernstieg bölgesinde bulunan Aslter Gölü turu etkinliklerine de katılabilirsiniz.

Jungfernstieg

Hamburg Gezilecek Yerler listelerinde son zamanlarda oldukça öne çıkan bir bölge bulunuyor. Jungfernstieg kent merkezi sınırları içerisinde yer alan oldukça kapsamlı ve büyük bir bulvardır. Her geçen gün daha popüler hale gelen bulvar, şehri keşfetmek isteyen gezginlere özellikle önerilmektedir.

Bulvarın çok ufak bir kısmı Eski Hamburg sınırları içerisinde yer alıyor. Bulvar göl kıyısında olmasından dolayı özellikle yerel hafta sonu bölgeye akın etmektedir. Bulvar üzerinde kaliteli. Bira içebileceğiniz, misafirlerinizle sohbet edebileceğiniz oldukça kaliteli mekanlar bulunuyor.

Jungfernstieg bulvarı aynı zamanda alışveriş konusunda da tam bir cennettir. Şehrin en popüler, en büyük alışveriş merkezleri bulvar üzerinde yer almaktadır. Aynı zamanda şehrin en başarılı ve en güvenilir konaklama merkezleri de bu bulvar üzerinde yer almaktadır.

Speicherstadt

Hamburg’da kaliteli zaman geçirmek istiyorsanız adresiniz Speicherstandt bölgesinden yana olmalıdır. Bu bölge bir zamanlar Alman endüstrisinin merkezi olarak kabul ediliyormuş. Kanal yanında kurulmuş kütük üzerindeki evler, bölgeyi kısa süre önce devasa bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Bölge oldukça özel olmasından dolayı UNESCO tarafından korunması gereken Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir.

Speicherstadt bölgesinde yer alan yapıların büyük bir bölümü 1883 ile 1927 yılları arasında inşa edilmiştir. Gotik tarzda yapılar kadar bölgede bulunan köprüler ve kanallar da dikkat çekmektedir. Bölge günümüzde bu denli popülerse sebebi arkasında yatan güçlü yenileme ve restoran çalışmalarındandır. Attığınız her adımın çok değerli olduğunu fark edeceksiniz.

Internationales Maritimes Museum Hamburg

HafenCity bölgesini gezerken karşınıza çıkabilecek yerlerden birisi de 2008 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlamış olan Internationales Maritimes Museum Hamburg kültürel tesisidir. Eskiden aktif olarak kullanılan bir deponun dönüştürülmesi ile ortaya çıkan bu müzede Peter Tamm’a ait koleksiyon sergilenmektedir.

Almanya’nın önde gelen gazetecilerinden birisi olan Peter Tamm, 40 binden fazla eserin yer aldığı devasa bir koleksiyona sahipti. Bu koleksiyonda inşaat planları, gemi modelleri, çeşitli üniformalar ve birçok sanat eseri yer alıyordu. Hamburg Uluslararası Denizcilik Müzesi gördüğü yoğun ilgi sonrasında devasa koleksiyona sahip oldu.

Müze dile kolay tam 10 katlı bir binada hizmet veriyor. Öncelikle müzeyi iyi bir şekilde keşfetmenizi öneririm. Daha sonrasında kalan vaktinizi deniz ve gemicilik simülasyonunda değerlendirebilirsiniz. Bu simülasyonlar sayesinde denizcilik sektörünü daha yakından keşfedebilirsiniz. Ayrıca müzenin teras katında alanının en başarılı deniz restoranlarından birisi hizmet vermektedir.

 • Adres: Koreastraße 1, 20457 Hamburg
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €13
 • Web Sitesi: imm-hamburg.de

Kunsthalle Hamburg

Hamburg Gezilecek Yerler listenizde olmasını istediğimiz bir diğer müze ise Kunsthalle Hamburg müzesidir. Müzenin içerisinde bulunan eserlerin kökeni Rönesans döneminden de daha öncesine dayanıyor. Koleksiyona baktığımızda her alandan sanat eserlerinin bulunduğunu göreceksiniz. Müzenin kalıcı eser bölümünde göreceğiniz eserler sabittir. Bunun yanı sıra yılın çeşitli dönemlerinde dünyanın dört bir yanından getirtilen geçici eserler ile müzenin bütünlüğü korunuyor.

Kunsthalle Hamburg müzesi 3 farklı bölümden misafirlerine hizmet veriyor. Her bölüm birbirine yer altında bulunan alt geçitlerle bağlanıyor. Ana bölümde daha çok Orta Çap döneminden kalma oldukça değerli porteler ve eserler sergileniyor. Müzenin ana bölümünde Almanya için önemli bir yere sahip olan Caspar David Friedrich için tasarlanmış özel bir bölüm bulunuyor.

Müzeyi ziyaret ettiğinizde ağırlıkla Georg Baselitz, Rebecca Horn ve Gerhard Richter gibi isimlere ait çalışmaları göreceksiniz. Bu isimlerin yanı sıra sanat dünyasında uluslararası üne sahip birçok kişiye ait çalışmalar da sergilenmektedir.

 • Adres: Glockengießerwall, 20095 Hamburg
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €14
 • Web Sitesi: hamburger-kunsthalle.de

Hamburg Limanı (Landungsbrücken)

Hamburg Gezilecek Yerler listenizin en önemli maddesine geliyoruz; Hamburg Limanı, Avrupa’nın en büyük ikinci limanı olarak gösterilmektedir.  Elbe Nehri içerisinde yer alan liman toplamda 110 kilometrelik bir alan üzerine inşa edilmiştir.

Hamburg Limanına ulaşım da oldukça kolaydır. Şehir merkezinden metro kullanarak ya da sahil yolundan yürüyerek oldukça kolay bir şekilde limana ulaşabilirsiniz. Limanın sadece ticaret merkezi olarak düşünmeyin. Avrupa’nın en büyük ikinci limanında turistlere yönelik içerikler de bulunmaktadır.

Hamburg Limanına iner inmez tarihi gemiler sizleri karşılayacaktır. Bu gemilerden bir kısmı müze olarak kullanılmaktadır. Müze gemileri ziyaret ederek Almanya’nın deniz gücü geçmişi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

St. Pauli

Hamburg Gezi Rehberi gezi listenizde sizi en çok yorabilecek yerlerden birisi de St. Paulibölgesi yer alıyor. Gece hayatı bakımından oldukça hareketli olan bu yerleşim bölgesi özellikle hafta sonu aşırı bir kalabalıklığa sahip oluyor.

Hafta içi yerleşim bölgesine geldiğinizde ise akşama kadar beklemenizi öneririz. Akşamın olması ile beraber St. Pauli Gece Pazarı kuruluyor. Akşamları kurulan Pazar yerlerinde Hamburg yemek kültürünü tanıtmada oldukça başarılıdır. Pazarın ilerleyen bölgelerinde ücretsiz bira servisi yapılıp Alman kültürü tanıtılmaktadır.

St. Pauli aynı zamanda Hamburg’un en ikonik mimari eserlerine de ev sahipliği yapan bir bölgedir. Örneğin birçok yabancı polisiye ve suç filminde polis karakolu olarak kullanılan Davidwache eminim sizlere de çok tanıdık gelecektir. Bunun yanı sıra Dan Eden Kuleler ve Hamburg Tarih Müzesi de bu yerleşim bölgesinde yer almaktadır.

Elbe Tunnel

Hamburg Limanı ile Hamburg kent merkezini birbirine bağlamak üzerine tasarlanan Elbe Tunnel, 1911 yılında kullanıma açılmıştır. 426 metre uzunluğa sahip olan tünel yerin 24 metre altından gidiyor. Günümüze kadar geçen dönemde hem karayolu yük taşımacılığı hem motorlu araç ulaşımı hem de yaya ulaşımı için kullanılan tünel, günümüzde daha hassas bir yapıya bürünmüş durumda.

Elbe Tunnel’i günümüzde yayalar kullanıyor. Yaya trafiğine 24 saat açık olan tünel günün sadece belirli saatlerinde araç trafiğine açılıyor. Kentin önemli turistik merkezlerinden birisi olan Tunnel’i Hamburg Gezilmesi Gereken Yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Tüneli kesinlikle yürüyerek baştan sona kadar yürümenizi öneririz. Tünele girdikten sonra nostaljik havanın anında etkisi altına gireceksiniz. Yaya turistler için tünelin dört bir yanında seramik eserler bulunduğunu göreceksiniz. Burada göreceğiniz birçok seramik eser Elbe Nehrinde yaşayan canlılardan ilham alınarak tasarlanmışlardır.

Reeperbahn (Red Light)

Hamburg’un hiç de iyi bir üne sahip olmayan bir bölgesi bulunuyor. Reeperbahn olarak bilinen Red Light bölgesinin sahip olduğu ün tüm Hamburg’un olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu bölgede gezerken karşınıza bol miktarda erotik shop, +18 eğlence mekanları, genelev, striptiz kulüpleri karşılayacaktır.

Bölgenin asıl hareketi gece geç saatlerde başlamaktadır. Gündüz saatlerinde daha sakin olan bölge de birçok gezip görülecek yer bulunmaktadır. Özellikle hakkında birçok efsanelerin anlatıldığı The Beatles’ı görmek için suç ve seks cenneti olan bu bölgeyi gezi listenize dahil edebilirsiniz.

Elbphilharmonie

Hamburg Gezi Rehberi listenize 2017 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlayan Elbphilharmonie sahnesini eklemenizi öneririz. Boş boş gezmek yerine sahne performansları izlemek istiyorsanız Almanya’daki ilk yeriniz bu sahne olmalıdır.

Sahne yukarıda belirttiğiniz üzerine 20217 yılında açılmıştır. Mimari güzellik bakımından Almanya’nın değil tüm Avrupa’nın en çekici yapısı olarak gösterilmesi, buraya olan ilginin sürekli artmasına olanak sağlamıştır.

Birçok gezgin buraya yapının sadece mimari özelliklerini görmek için geliyor. Aynı amanda mükemmel sahne performanslarının gerçekleştirildiği konserler, izleyicilerin ömürleri boyunca unutmamalarına olanak sağlıyor. Buranın çok gizli bir özelliği daha bulunuyor; Konser salonunun üst kısmında bulunan balkona çıkarsanız liman başta olmak üzere tüm şehrin güzelliğini görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Platz der Deutschen Einheit 1, 20457 Hamburg

Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg

Hamburg geziniz sırasında güzel sanatlara ayırabilecek boş vaktiniz varsa tercihinizi Museum für Kunst and Gewerbe Hamburg müzesinden yana kullanmanızı isteyeceğiz. Hamburg merkez tren istasyonuna komşu mesafede bulunan müze 1874 yılında ziyarete açılmıştır. Müzenin kuruluşu sırasında Viyana ve Londra’da bulunan türdeş müzelerinden ilham alınmıştır.

Museum füt Kunst und Gewerbe Hamburg müzesi içerisinde oldukça büyük, zengin bir koleksiyon bulunuyor. Müzenin içerisine girdiğinizde giyim başta olmak üzere mobilya, porselen, heykel gibi onlarca farklı kategoriden eserlerin sergilendiğini göreceksiniz. Koleksiyonlar farklı dönemlere ait olmalarından dolayı müzenin oldukça fazla ziyaretçisi bulunmaktadır.

 • Adres: Steintorpl., 20099 Hamburg
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €12
 • Web Sitesi: mkg-hamburg.de

Tierpark Hagenbeck Hamburg Hayvanat Bahçesi

Hamburg Gezilecek Yerler listemize ailelerin beraber katılabilecekleri bir etkinlik eklemek istiyoruz. 1907 yılında ziyarete açılan Tiepark Hagenbeck Hamburg Hayvanat Bahçesi, vahşi yaşamı merak edenlere güzel fırsatlar sunuyor.

27 hektarlık araziye sahip olan hayvanat bahçesinin içerisinde 500’den fazla hayvan türü bulunuyor. Hayvanat bahçesinde gezerken bir bölümün tropikal akvaryum olduğunu göreceksiniz. Akvaryum misafirlerine dalış yapabilme gibi bir imkan tanımaktadır. Hayvanat bahçesi içerisinde aynı zamanda Nepal Tapınağı, Çin Bahçesi gibi tematik bölümler bulunmaktadır

 • Adres: Lokstedter Grenzstraße 2, 22527 Hamburg
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €30
 • Web Sitesi: hagenbeck.de

Mönckebergstrasse

Hamburg’da alışveriş yapma gibi bir hedefiniz varsa tercihinizi Mönckebergstrasse caddesinden yana kullanabilirsiniz. Şehrin Old Town bölgesinde yer alan bu caddeyi Hamburg Belediyesi 20. Yüzyılın başlarında ilen kurmuştur.

800 metre uzunluğa sahip olan bu cadde de vakit geçirmek oldukça eğlencelidir. Caddeye yürümeye başladığınızda zincir markalara ait mağazaların yan yana sıralandığını görebilirsiniz. Alman yerel alışveriş markalarının butik mağazalarını da görebilmeniz mümkündür. Cadde üzerinde yer alan St. Jacobi ve St. Pedri kiliselerini de ziyaret edebilirsiniz.

HafenCity

Speicherstad ile ilgili bölümde HafenCity hakkında ipuçları vermiştir. Burası Avrupa’da bu zamana kadar gerçekleştirilmiş en büyük kentsel dönüşüm projesidir. 2003 yılında başlatılan bu projede endüstriyel yapılar başta olmak üzere eski rıhtım bölümü ve depolar baştan sona yenilenerek modern yaşam alanlarına dönüştürülmüştür.

HafenCity bölgesinde ziyaret edebileceğiniz birçok yer bulunuyor. International Maritimes Museum, Elbphilharmonie, Miniatur Wunderaland gibi zaman geçirmekten keyif alacağınız yerler bulunuyor.

Bölgeyi gezdikten sonra dinlemek isterseniz Mafellan-Terrassen, bir şeyler yiyip sosyelleşmek isterseniz de Überseebouleard civarlarını gidebilirsiniz. Adrenalin tutkunuz varsa ülkenin en büyük korku tünellerinden birisi olan Hamburg Dungeon eğlence merkezini ziyaret edebilirsiniz.

St. Nicholas Church

Hamburg Gezi Rehberi listemizin son sırasında St. Nicholas Church yer alıyor. Kiliseyi ilk gördüğünüzde oldukça şaşıracaksınız. Oldukça yüksek olan bu yapı 1874 ile 1876 yılları arasında dünyanın en yüksek binası unvanını almıştır. Kilise 1846 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. 18 yılda tamamlanan yapı günümüzde Hamburg’un en yüksek ikinci binasıdır.

Kilise şu an için anıt yapı statüsündedir. Birçok Avrupalı gezginin burayı gezi listelerine dahil etmesinin asıl nedeni yeni kilise içerisinde yer alan müzeden dolayıdır. Yeni Aziz Nikola Kilisesi içerisinde bulunan müzede II. Dünya Savaşına ait birçok kalıntı sergilenmektedir.

 • Adres: Willy-Brandt-Straße 60, 20457 Hamburg
 • Ziyaret Saatleri: 10:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €5
 • Web Sitesi: mahnmal-st-nikolai.de

Almanya’nın en büyük ikinci kenti Hamburg’u kısaca ele almaya çalıştık. Hamburg Gezi Rehberi oluşturacaksanız bu listeyi birebir uygulamanızı öneririz. Rehberimizin burada sona erdiğini düşünmeyin. Yazımızın devamında Hamburg ile ilgili diğer detaylar yer alacaktır.

Hamburg’da Nerede Kalınır? Hamburg Otel Tavsiyesi

Hamburg’daki yerleşim kökeni aslına bakacak olursak 9. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Tarihi bir limana sahip olan bu şehirde kültürel anlamda ziyaret edebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Kültürel yerlerin yanı sıra gece kulübü ve bar gibi eğlence yerleri bakımından da oldukça zengin olan bu şehir, gezginlerin yeni gözdesidir. Rehberimizin bu bölümünde Hamburg’da Nerede Kalınır? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hamburg aslında Almanya’nın bir başka popüler şehri olan Berlin ile turizm anlamda kıyasıya bir rekabet içerisindedir. Kalabalıktan hoşlanmıyor, sakin bir şekilde tatil yapmak istiyorsanız tercihinizi Hamburg’dan yana kullanabilirsiniz. Hamburg Otel Tavsiyesi konusunda 5 bölgenin ön plana çıktığını görüyoruz. Altstadt, Neustadt, St Georg, St Pauli, Altona şehirdeki en popüler konaklama merkezlerinden birisidir. Konaklama yapabileceğiniz oteller;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Neustadt bölgesinde bulunan Alster-Hof otelinde, St Georg bölgesinde bulunan Motel One Hamburg-Alster otelinde, St Pauli bölgesinde bulunan Holiday Inn Express Hamburg – St. Pauli-Messe otelinde, Altona bölgesinde bulunan MEININGER Hotel Hamburg City Center, IntercityHotel Hamburg Altona ve prizeotel Hamburg-St. Pauli otellerinde konaklayabilirsiniz. Tarihi lokasyonlara oldukça yakın mesafede olan bu otellerin Booking üzerinden en az 8,5 puana sahip olduklarını görüyoruz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Altstadt bölgesinde bulunan Henri Hotel Hamburg Downtown, Barceló Hamburg ve IntercityHotel Hamburg Hauptbahnhof otellerinde, Neustadt bölgesinde bulunan Scandic Hamburg Emporio ve THE MADISON Hotel Hamburg otellerinde, St Georg bölgesinde bulunan Best Western Plus Hotel St. Raphael ve Hotel Europäischer Hof Hamburg otellerinde, St Pauli bölgesinde bulunan Radisson Blu Hotel, Hamburg, ARCOTEL Onyx Hamburg ve NH Collection Hamburg City otellerinde, Altona bölgesinde bulunan Boston HH otelinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı oteller genellikle gezginlerin tercih ettiği orta lükste otellerdir. Hatta bazıları 5 yıldızlı otellerden bile daha konforlu olabilmektedir.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Altstadt bölgesinde bulunan Park Hyatt Hamburg otelinde, Neustadt bölgesinde bulunan Fairmont Hotel Vier Jahreszeiten otelinde, St Georg bölgesinde bulunan Hotel Atlantic Kempinski Hamburg otelinde konaklayabilirsiniz. 5 yıldızlı oteller manzara bakımından daha fazla seçenek sunmaktadır. Şehirde 100’e yakın 5 yıldızlı otel olsa da en yüksek puana sahip 3 oteli listelemeye çalıştık.

Hamburg’da Ne Yapılır? Hamburg Yapılacak Şeyler 

Hamburg rehberimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Almanya’nın yüzölçümü bakımından en büyük ikinci şehri olan Hamburg aynı zamanda Avrupa’nın en büyük ikinci limanına sahiptir. Sahip olduğu limandan ötürü 19. Yüzyılda Avrupa’ya açılan kapı olarak adlandırılan bu liman günümüzde hala aktif olarak kullanılmaktadır. Liman kenti olan Hamburg’u ziyaret eden kişilere yazımızın bu bölümünde yapabilecekleri birkaç aktiviteden bahsedeceğiz. Hamburg’da Ne Yapılır? listemizin detayları;

Rathaus’u Gezin

Hamburg’da Yapılacak Şeyler listemizin ilk sırasında Rathaus yer alıyor. Güzel ve heyecan dolu bir tura çıkmak istiyorsanız öncelikle kentte bulunan tarihi yapıları gezmeniz gerekiyor.  Kent merkezinde yer alan bu yapının inşası tam 44 yıl sürmüştür. 1897 yılında kullanıma açılmış olan bu yapının tam olarak 647 odası bulunuyor.

Her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği bu yapı günümüzde sadece turistik ziyarete açıktır. Muhteşem Neo-Rönesans mimariye sahip olan bu yapı Hamburg’un en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

Hamburg Limanı’nda Dolaşın

Biraz önce de bahsettiğimiz üzere Hamburg Avrupa’nın en büyük ikinci limanına sahiptir. Her yıl 10 milyondan fazla konteynerin transfer edildiği bu limanda gezmek bile ayrı bir keyif vermektedir. Hamburg için oldukça önemli bir yere sahip olan bu liman kentin hemen merkezinde yer almaktadır. Şehirde nereye giderseniz gidin liman karşınıza çıkacaktır.

Limanda boş boş gezmek sizi tatmin etmeyebilir. Can San Diego ve Rickmer Rickmer müze gemilerini ziyaret ederek liman gezinizi daha anlamlı hale getirebilirsiniz. Her iki müze de denizcilik temelleri üzerine oluşturulmuştur. Limanın sadece belirli bir bölümü ziyarete açıktır. Tehlikeli bölümlere girmek sağlığınız için riskli olabilir.

Speicherstadt’da Dünyanın En Estetik Depolarını Görün

Hamburg’un bu kadar ünlü olmasının nedenlerinden birisi de Speicherstadt Bölgesidir. Depolar Şehri olarak adlandırılan bu bölgede tüm depoların oldukça estetik bir şekilde sıralandığını göreceksiniz.

Speicherstadt bölgesinde yer alan binaların tamamı 1880 ve 1920 yılları arasında bölgede gerçekten depo olarak kullanılmış yapılardır. Tarihe öneme sahip olan bölge UNESCO tarafından koruma altına alınmış ve korunması gereken Kültür Mirasları Listesine dahil edilmiştir.

Birbirinden güzel kırmızı binalar arasında yürüyüş yapmak gerçekten güzel bir aktivite olacaktır. Yürüdüğünüz depolar arasında bol bol fotoğraf çekecek, sırası ile Instagram’da paylaşmak isteyeceksiniz.

Nikolaifleet Kanalı’nda Fotoğraf Çektirin

Hamburg’da Ne Yapılır? listenize Amsterdam havası hissedebileceğiniz bir yer eklemek istiyoruz. Nikolaifleet Kanalı her ne olursa olsun tüm gezginlerin uğrası gereken oldukça özel bir yerdir. Hamburg’u genel olarak ele aldığımızda Amsterdam ile yarışabilecek bir dizi kanala sahip olduğunu görüyoruz.

Hamburg’da bulunan kanallar şehrin farklı yerlerde bulunması bir dezavantaj olarak gösterilmektedir. Tüm kanalları gezmek için şehrin birçok noktasını gezmeniz gerekmektedir. Hamburg’da bulunan kanallarda fotoğraf çektirebilir sanki Amsterdam’da bulunuyormuş hissi oluşturabilirsiniz.

St Pauli’nin Graffitilerini Keşfedin

St Pauli; Hamburg’un en havalı bölgelerinden birisidir. Bu bölgeye girdiğinizde hemen hemen her kapının üzerinden yeni yapılmış graffiti olduğunu göreceksiniz.  Bölgeye girdiğinizde aynı zamanda birçok sevimli cafe, sanat galerisi ve küçük butikler de göreceksiniz. Hamburg seyahatiniz sırasında kendinize ayırabilecek küçük bir boşluk varsa bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Jungfernstieg’de Yürüyün

Hamburg’un en hareketli bölgelerinden birisi de Jungfernstieg bölgesidir. Bu bölge geçmişte zengin aristokratların bekar kızları tarafından koca bulmak için kullanılıyormuş. Günümüzde sakin bir yapıya sahip olan bu bölgede oldukça şık, estetik tarihi binalar bulunmaktadır. Zincir mağazaların da yer aldığı bu cadde sevimli bir yürüyüş için iyi bir seçenek olacaktır.

Chilehaus’u Görün

Hamburg’lu bir aristokrat 1920’li yıllarda zengin olmanın hayallerini kuruyordu. Bu bağlamda Çin’den bir dizi ürün getirten aristokrat getirttiği ürünler sayesinde kısa sürede zengin oldu. Aristokrat için tasarlanan göz alıcı bu yapıyı ziyaret ederek önünde fotoğraf çektirmenizi öneririz.

Planten un Blomen Parkı’nda Güneşli Bir Günün Tadını Çıkarın

Hamburg’da Yapılacak Şeyler listenize dinleneceğiniz bir yer eklemek istiyoruz. Avrupa’nın en gözde ve en güzel parklarından birisi olan Planten un Blomen, güneşli bir gün dinlenmek isteyen kişilere oldukça güzel seçenekler sunuyor. İçerisinde botanik bahçeler, göletler, teraslı evler ve bahçeler bulunduran bu park gün boyunca gezip dinlenmek isteyen kişilere seçenekler sunuyor.

Parkın içerisine girdiğinizde sizi Hamburg Hayvanat Bahçesi karşılayacaktır. Tierpark Hagenbeck adı verilen hayvanat bahçesi aslında Carl Hagenbeck ve ailesinin birkaç hayvanla beraber oluşturduğu hayvanat bahçesinden başlıyor. Zamanla oldukça büyüyen bu yer,parkın en çok ilgi gören yerlerinden birisidir.

Elbphilharmonie’de Bir Konsere Gidin

Müzik severleri unutacak değiliz. 2017 yılında ziyarete açılan Elbphilharmonie, 1000 penceresi ile oldukça sıra dışı bir mimariye sahip olduğunu gösteriyor. Kendi orkestrasına sahip olan bu yapının akustik açıdan oldukça kaliteli bir konser salonu bulunuyor. Devasa konser salonunda en azından bir temsil izlemenizi, temsil olmasa da salon turuna katılmanızı öneririz.

Klasik müzik sevmeyen kişilere yönelik de eğlence merkezleri bulunmaktadır. Logo Club, 450 kapasiteye sahip şehirdeki en popüler konser salonlarından birisidir. Biletler genellikle kapalı gişe olan konser salonu için erken rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Elbe Tüneli’nden Yürüyerek Geçin

Elbe Tüneli aslında bizde bulunan Marmaray Tüneline benzemektedir. 1911 yılında inşa edilmiş olan bu tünel nehir sularının 24 metre kadar altında yer almaktadır. 426 metre uzunluğa sahip olan tünel bu özelliğinden dolayı dünyanın en uzun nehir altı tüneli olarak gösterilmektedir.

Tünelden tren ile geçen kişiler bu yolculuktan hiçbir şey anlamamaktadır. Tünelin aynı zamanda yayaların yürüyebileceği ve bisikletle geçilebilecek özel bir yol da bulunuyor. Nehrin 24 metre altındaki bir tünelde yürümenin ne kadar heyecanlı olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Sternschanze’de Gece Hayatına Karışın

Hamburg’da yapabileceğiniz etkinliklerden bir diğeri de gece hayatına dahil olmak olabilir. Özellikle cumartesi ve Pazar günü gecenin geç saatlerine kadar eğlenebilir, müzik ve alkol eşliğinde sabah kadar dans edebilirsiniz. Şehrin gece hayatı bakımından 2 bölgesi ön plana çıkıyor. Sternschanze ve Reeperbahn bölgelerinde sayısız gece kulübü ve bar bulunmaktadır. Reeperbahn daha çok erkeklere yönelik +18 eğlencelerin düzenlendiği barlar bulunmaktadır.

Balık Pazarı’nda Balık Yiyin

Dünyanın en başarılı balık pazarlarından birisi Hamburg’da kurulmaktadır. 19. yüzyılda etkinliğini kazanan Hamburg Limanı o günden bu yana oldukça büyük bir balık pazarına ev sahipliğine sahiptir. Fischauktionhalle adı verilen bu balık pazarında oldukça lezzetli balıklar yiyebileceğiniz tezgahlar da bulunmaktadır. Balık standartların hemen hemen tamamında DJ performansı eşliğinde gösteriler düzenlenmektedir.

Flohschanze Pazarı’nı Gezin

Hamburg’da Yapılacak Şeyler listemizin sonuna doğru geliyoruz. Pazar gezme kültürünüz varsa Hamburg’da bulunan Flohschanze Pazarını gezmenizi öneririz. Sadece cumartesi günleri kurulan bu pazarda yüzlerce tezgahın kurulduğunu göreceksiniz. Pazarda ağırlıklı olarak el işi ürünlerin, vintage kıyafetlerin, takıların, hediyelik eşyaların satıldığını göreceksiniz. Üstelik pazarda alışveriş yaparken pazarlık yapma imkanınızda bulunmaktadır. Hiçbir şeye ihtiyacınız yoksa bile pazarda dolaşıp etrafı incelemenizi öneririz.

Tekne Turu Yapın

Hamburg kentini keşfedebileceğiniz en güzel yerlerden birisi de tekne turudur. Şehri her açıdan görmenize olanak sağlayacak olan tekne turu şehrin toplu taşıma sistemlerinden birisi olan HADAG feribotları ile sağlanıyor. Toplu taşıma amacı dışında 1 saatlik tekne turları düzenleyen şirket, kişi başı ücret olarak 15 dolar almaktadır. Tur sırasında hem Almanca hem de İngilizce olarak rehberlik hizmeti verilmektedir.

Günübirlik Geziler Yapın

Hamburg’da Ne Yapılır? listemizin son sırasında günübirlik yerler gezisi yer alıyor. Bu madde daha çok şehirde bol vakti olanlar için geçerlidir. Hamburg’u yedim bitirdim, gidecek yerim kalmadı diyorsanız ilk olarak şehrin 25 km dışında bulunan Ahsensburg Sarayını ziyaret edebilirsiniz. 1595 yılında inşa edilmiş sarayın içerisinde hala ilk gün ki orijinal mobilyaları bulunmaktadır. Antika eserlerin korunduğu müze ilginizi oldukça çekecektir.

Günü birlik gezi yapabileceğiniz bir diğer yer ise Lübec kentidir. Bir dönemler tüm Baltık ülkeleri için önemli bir şehir olan Lübec günümüzde de oldukça popülerdir. Antik tarihi sokaklarında dolaşabilir, şehrin 13. Yüzyılından kalma tarihi Marienkirche Kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Kiliseden çıktıktan sonra kentin limanında yürüyüşe çıkabilir, etrafı keşfetmeye çalışabilirsiniz.

Hamburg’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Hamburg Almanya’nın sanayi anlamındaki en büyük şehirlerinden birisidir. Sanayinin yanı sıra tarihi birçok güzelliğe sahip olan bu şehir turistlerin dikkatini her zaman çekmeyi başarmıştır. Bu kadar güzelliklerin bulunduğu bu şehrin gastronomik açıdan zengin olduğunu düşünemezsiniz. Rehberimizin bu bölümünde Hamburg’da Ne Yenir? Üzerine bilgi vermeye çalışacağız.

Aalsuppe

Hamburg’da Ne Yenir? Listemize Aalsuppe ile başlamak istiyoruz. Yemeğin içerisinde gördüğünüz balık türü yılan balığıdır. Hamburg’un kendisine has lezzetlerinden birisi olan bu yemek aslında balık ve sebzeler ile hazırlanan oldukça lezzetli bir çorbadır.

Fischbrötchen

Hamburg bildiğiniz üzere balıkçı köyü olarak bilinmektedir. Bu nedenle balık içerikli yemeklerin bu şehirde sevilerek tüketildiklerini göreceksiniz. Hamburg yerel halkının severek tükettiği Plaice balığından hazırlanan Fischbrötchen, sandviç türünde bir lezzettir. Vaktiniz az, yemeği hızlı yemek istiyorsanız bu lezzeti isteyebilirsiniz.

Franzbrötchen

Fransızların Kruvasan’ına benzeyen Franzbrötchen daha çok kahve yanında tüketilecek atıştırmalıklar kategorisi içerisinde yer alıyor. Bol tereyağı ve tarçın ile hazırlanan bu tatlı türü sokak tezgahlarında karşınıza çok fazla çıkacaktır.

Grünkhol

Daha çok Kuzey Almanya bölgesindeki kişilerin severek tükettiği Grünkhol, Hamburg’da Yenilecek Şeyler listenizde yer alabilir. Sosisin patates ve sağlıklı yiyecekler ile beraber servis edildiği bu yemek daha çok özel toplantılar sonrasında iş yemeği olarak yeniliyor. Vaktiniz varsa kent merkezinde bulunan herhangi bir restoranda bu lezzetin tadına bakmanızı öneriyoruz.

Kavrulmuş Kahve

Hamburg’un geçmişinde kahvenin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu göreceksiniz. 19. Yüzyılda dünyanın en iyi limanlarından birisi olarak gösterilen Hamburg Limanı, o dönemlerin ticaret merkezlerindendi. O dönemler kahve ile tanışan Hamburg kısa zamanda dünya kahve pazarı haline gelmiştir. Kahve kültürünüz varsa Hamburg’da bayılana kadar kahve içebileceğiniz birçok yer olduğunu göreceksiniz.

Labskaus

İngiltere ve İskandinavya bölgelerinde de görebileceğiniz Labskaus, Hamburg’da yiyebileceğiniz en güzel et yemeklerinden birisidir. Tattığınızda tadı damağınızda kalacak olan bu yemek; dana eti yanında patates püresi, soğan, defne yaprağı gibi lezzetli yiyecekler ile servis edilmektedir.

Rote Grütze

Hamburg’da Ne Yenir? Listemizin son sırasında bölgenin yerel lezzetlerinden birisi olan Rote Grütze yer alıyor. Güzel bir akşam yemeği sonrasında canınızın tatlı çekmesi oldukça normaldir. Kırmızı meyvelerden hazırlanan bu tatlının ara katlarında krema, yanında ise dondurma servis ediliyor. Bu lezzetin oldukça ağır olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak tadına baktığınızda oldukça hafif olduğunu göreceksiniz.

Duygulanmamak elde değil :( Hamburg Gezilecek Yerler rehberimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Rehberimiz ile ilgili olumlu ve olumsuz görüşlerinizi, fikirlerinizi yorum bölümü üzerinden bizlere gönderebilirsiniz.

Hamburg Gezilecek Yerler: Hamburg’da Gezilecek 20 Yer