280 bin nüfusu ve 3 ilçesi ile Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Hakkari, dört bir yanı dağlarla çeviri olması ile tanınır. Bulunduğu konum itibari ile birçok ülkenin dikkatini çeken Hakkari, tarih boyunca birçok savaşın ortak nedeni olmuştur. Küçük, bir şehir gibi görünebilir. Ancak; Hakkari’ye geldiğinizde doğa güzelliklerini gezmek için birkaç gün gerekli olduğunu düşüneceksiniz. Hakkari Gezilecek Yerler listesi;

Seyithan Gölü

Hakkari’de en çok ziyaret edilen yerler arasında ilk olarak Seyithan Gölü gelmektedir. Berçelan yaylasında bulunan göl aynı zamanda oldukça etkileyici bir manzaraya

Meydan Medresesi

Hakkari Merkez içerisinde yer alan Meydan Medresesi 1984 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan onarım çalışması ile ayakta tutulmuştur. Medresenin giriş bölümünde yer alan kitabede yapım tarihi Hicri 1112, Miladi 1700 olarak yer almaktadır. Kitabede yapının sadece yapım tarihi yer almaktadır. Ancak kim tarafından yapıldığına dair ipucu bulunmamaktadır. Yapıldığı dönem ele alındığında İzzetin oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir.

Cennet – Cehennem Vadisi

Hakkari’nin eşsiz, bakir bir coğrafyası bulunmaktadır. Kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alan Cennet – Cehennem Vadisi, çok az kişi tarafından bilinmekte, tanınmaktadır. Avaspı denilen suyun aktığı Dez Vadisinde su yılın her dönemi buz gibidir. Vadinin cehennem vadisi olarak adlandırılmasının nedeni üst bölümünde öldürücü büyüklükte büyük sarkıt buzulların bulunmasıdır.

Şemdinli Taş Köprüsü

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yer alan Taş Köprü, ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Şemdinli Deresinin üzerinde bulunan köprüsünün kitabesi zaman içerisinde maalesef kaybolmuştur. Bu nedenle kim tarafından ne zaman yapıldığı belli değildir. Yöre halkı köprünün XIX. Yüzyılda Seyyit Mehmet Sıtkı tarafından yaptırıldığı belirtilmektedir.

Cilo Bozları

Hakkari’de aynı anda 4 mevsimin yaşanmaktadır. 3,500 yıllık bir geçmişe sahip olan Buzul Dağı içerisinde 4 mevsim aynı anda yaşanmaktadır. Buz kütlelerinden oluşan mağara içerisinde yer alan Cilo Bozları bizlere doğanın en eşsiz armağanlarından sadece birisidir.

Durankaya Yaylası

2,500 metre rakıma sahip olan Durankaya Yaylası, ilkbahar ayı ile beraber bambaşka bir renge bürünmektedir. Çiçeklerin açması ile beraber doğanın tadını çıkarmaya başlayan misafirler, burada harika zamanlar geçirebilmekte. Hakkari halkı bahar ayı ile beraber ailesini de alarak yazı ayını komple burada geçirmektedir. Yayla evlerinde yürütülen yaşamda genel olarak hayvan yetiştiriciliği ile geçim sağlanmaktadır.

Ava Ore Şelalesi

Hakkari’de gezip görülmeye değer bir diğer önemli noktalardan birisi de Ava Ore Şelalesidir. Yaz ayının gelmesi ile beraber yöre halkının da akın etmeye başladığı şelalede turizm yoğunluğu yaşanmaktadır.          Havanın serin, akan suyun oldukça soğuk olduğunu, burada insanların bambaşka bir dünyada yaşadıklarını söyleyebiliriz. Çevre şehirlerden de yüzlerce kişi serin şelalenin gölgesinde piknik yapmak için bölgeye gelmektedir.

Mergan Vadisi

Bölge halkının bahar ayı ile beraber hayvanlarını otlatmaya getirdiği bu vadi sizi dünyadan anlık olarak koparabilir. Gerek sunduğu görüntü gerekse yeşilliği ve serin havasından dolayı buradan ayrılmak istemeyebilirsiniz. Yürüyüş yapmak, vadiden akan buz gibi sulardan içmek için belki de her şeyinizi verebilirsiniz.

Hakkari Peri Bacaları

Hakkari bölgesinde de Kapadokya ruhunu yaşayabilirsiniz. Yavuzlar köyünde bulunan Peri Bacaları kente ait son antik eserlerdir. Aynı zamanda traverten yapıya sahip olan bölge Pamukkale özellikleri de taşımaktadır. Bölgenin turizme kazandırılması için son zamanlarda bir dizi çalışma yürütülmektedir.

Hakkari Kayak Merkezi

Hakkari Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Kayak Merkezi yer alıyor. Doğu Anadolu Bölgesinde 12 ay turizm olması hedeflenerek açılan kayak merkezi, bir anda tüm dikkatler üzerine çekti. Hakkari Belediyesi tarafından Merga Bütan Yaylasının 2,700 rakımına 1 milyon TL bedel ile inşa ettirilen kayak merkezi, ilk günden bu yana sürekli ilgi görmeyi başardı.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) öncülüğünde 2014 yılında hizmete açılan kayak merkezi kent merkezine sadece 12 km uzaklıkta. Kayak merkezi içerisinde konaklama merkezlerinin sayısı da her geçen gün artıyor.

Hakkari Gezilecek Yerler | Hakkari’de Gezilecek 10 Yer!