Hacı Musa Camii 1432 tarihinde Hacı Musa'nın oğlu Seyfeddin tarafından yapılmıştır. Hamamönü'nde bulunan camiinin hemen yakınında Tacettin Dergahı, Mehmet Akif Ersoy Evi, Muhsin Yazıcıoğlu mezarı gibi görülmeye değer birçok yer de bulunmaktadır. 1923 yılında Evkaf idaresince onarılan camii daha sonrasında 1975 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmıştır. Fakat genel yapısı her iki onarım çalışmasında da korunmaya çalışılmıştır.

Hacı Musa Camii'nin Yapısı

Kuzeydeki son cemaat yerinin sağında minaresi bulunan camiinin duvarları kerpiçle örülmüştür. Minare kare planlı olmakla birlikte kesme taş ve tuğladan oluşmaktadır. Camiinin günümüzdeki bahçe kısmı cidden güzel. Zaten Hamamönü’nde bulunan birçok yapının bahçesi yeşillikle kaplı. Minarenin hemen yanında yer alan çeşmesi de oldukça tarihi bir dokuda. Altı mermer olan bu çeşmenin 1867 yılında tamir olduğu bilinmekte. Camiinin çeşitli bölümlerinde de kitabeler yer almakta.

Camiinin iç yapısı da Hamamönü’nde bulunan diğer camiiler gibi ahşaptan ve tarihi dokuda. Fakat Hacı Musa Camii'sinin içerisinde bulunan süslemeler vs.… daha çok ön plana çıkmakta. İç kısmı bazı insanlara bakımsız gelebilir. Fakat bu camii oldukça köklü bir geçmişi olduğu için bu oldukça doğaldır. Böyle bir camiiden modern camiilerdeki kadar konfor beklemek hatalı olacaktır.

Bu tarz ahşap camiiler yerini modern camiilere bırakırken böyle yapıtları ziyaret etmek buralarda ibadet etmek oldukça önemli. Ankara'da Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii gibi mimari olarak turistlerin dahi ilgisini çeken pek fazla camii olmayabilir. Fakat bu camiilerin dış yapısı, içerisi eski Ankara kültürünü de çok iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Yolunuz Hamamönü taraflarına düşerse burada bulunan Hacı Musa camii gibi birçok camiiyi ziyaret edebilirsiniz. Bu camiilerin maneviyat duygusu inanın ki çok daha farklıdır.

Hacı Musa Camii Ulaşıım

  • Metroyla gitmek isteyenler Dikimevi-AŞTİ metrosunu kullanıp Kurtuluş metrosunda inebilirler. 5-10 dakika içerisinde camiiye varacaklardır.
  • Mamak tarafından gelenler 220,221,330,339,340,341,353,383,375 numaralı otobüslerle ulaşabilirler.
  • Gölbaşı, Yenimahalle tarafından gelenler önce Kızılay'a gelip sonrasında 220,221,383 numaralı otobüslere binerek Hamamönü'ne gelip Hacı Musa Camii'ye gelebilirsiniz.

Harita ve Konum BilgisiSanal TurHacı Musa Camii | Hakkında Bilgi, Hacı Musa Camii Yapısı ve Ulaşım