Gordion Müzesi Ankara’nın Polatlı ilçesinde yer almaktadır. Müze Ankara Merkez’den 95 km uzaklıkta iken Polatlı ilçe merkezinden 20 km mesafededir. Müze, Friglerin başkenti olan Gordion Antik Kenti içerisinde yer almaktadır. Gordion Müzesi 1963 senesinde bugünkü adı Yassıhöyük olan köyde kurulmuştur. Gordion Müzesi’nde yer alan eserler kronolojik olarak sergilenmekle beraber birçok döneme ait eserler yer almaktadır. Frigya Dönemi, Helenistik Dönem, Roma Dönemi ve Eski Tunç Dönemi gibi dönemleri kapsayan tarihi eserler müze içerisindedir.

Tarihçesi

Gordion Antik Kenti, Frigya’nın Başkenti olarak bilinmektedir. Ankara’nın Polatlı ilçesinde yapılan kazılar sonucunda rastlanan bulgular; 9. Yüzyılda bu bölgede yaşamış olan Frigyalıları işaret ediyor. Frigyalıların bölgeye tam olarak ne zaman geldikleri bilinmese de 9. yüzyıl ya da daha erken bir dönem olduğu tahmin ediliyor. Gordion Antik Kenti’nde yapılan kazılarda Eski Bronz Çağı’ndan Frig şehri tabakasına kadar 18 tabaka olduğu fark edilmiştir.

Frigyalıların bölgeye tam olarak nereden geldikleri de bilinmemektedir. Ancak kazılarda bulunan çanak ve çömlek tarzları Makedonya’yı işaret ediyor. Bu bakımdan da Frigyalıların, Balkan ya da Trakya yarımadasından geldiği varsayılıyor. Daha sonraki yıllarda bu bölgede yaşayan uygarlıklar ve Gordionlar, Anadolu Pers İmparatorluğu’nun boyunduruğu altına girmiştir. Gordion coğrafi konumu itibarıyla oldukça değerli ve özel bir bölgede yer almaktadır. Kral Yolu üzerinde konumlandığı için hem kültürel hem ticari hem de konaklama bakımından oldukça zengin imkanlara sahiptir. Antik Kent’te kazılar 1950 senesinde başlamıştır ve hala günümüzde kazılar yapılmaktadır. Senede 2 boyunca kazılar yapılsa da henüz antin kentin yüzde 10 kadar bir kısmına ulaşılmıştır.

Gordion Kral Midas Tümülüs’ü

Tümülüs, kelime anlamıyla mezar demektir. Herhangi bir antik kenti gezerken kent çevresinde küçük küçük tepecikler görmüşsünüzdür, işte bunlar muhtemelen tümülüstür. Tümülüs adı verilen yapılarda kapı bulunmamaktadır. Tepenin üst kısmında küçük bir delik bulunur ve tümülüse girişler de bu delikten sağlanır. Tümülüsler doğal yapılar değildir yani insan eli ile yapılmış yapılardır. Tümülüs aslında bir toprak yığınıdır ve tümülüsün zemini ise mezardan oluşmaktadır.

Gordion Kral Midas Tümülüs’ü Türkiye’nin en büyük ikinci tümülüsüdür. Bu Tümülüs yıllarca Kral Midas’ın tümülüsü olarak biliniyordu ancak 2000’li yılların başında yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bu tümülüsün Kral Midas’a ait olmadığı öğrenildi. Tümülüs esasında Kral Midas’ın babasına aitti.

Müzede Yer Alan Teşhir Bölümleri

Eski Tunç Çağı: MÖ 3000’li yıllar olarak bilinen Eski Tunç Çağı, Gordion Antik Kenti’nin en erken safhasıdır. Aletler ve araç gereçlerin üretilmesinde tuncun kullanılması bu döneme tekabül etmektedir. Eski Tunç Çağı’ndan daha eski bir dönem olan Neolitik Çağ’dan kalma eserlere rastlanılmamıştır. Çünkü Neolitik Çağ’da daha çok taştan yapılmış araç gereçler bulunur, Gordion Antik Kenti’nde ise bu bulgulara rastlanılmamıştır. Serginin bu bölümünde el yapımı seramik kaplar, gaga ağızlı testiler ve dönemin tipik araç gereçleri yer almaktadır.

Frig Dönemi: Gordion Antik Kenti’nde Frig dönemi MÖ 1000’li yılların başında başlar ve  MÖ 400’lü yıllara kadar sürer. Bu bölgeye Avrupa’dan göç ettikleri düşünülmektedir. Gordionlular’ın kullandıkları dilin Yunanca ve Trakyalılar’ın kullandıkları dile benzer olması bu durumun argümanı niteliğindedir.

Kabartmalı Ortostatlar: Kabartmalı Ortostatlar, Frig Kalesi’nin ilk aşaması olarak tahmin edilmektedir. Birçok anıtsal binanın temelini teşkil etmektedir. Mimari kullanımlarına bakılacak olursa, Neo-Hitit, Suriye ve Tabal ile Gordionlular’ın kültürel alışveriş içerisinde oldukları anlaşılıyor. 

Frig Yazıtları: Erken Frigya Dönemi’nin sonlarında Frigyalılar’ın belli bir okur-yazar durumuna gelmiş oldukları anlaşılmaktadır. Kazı bölgesinde bulunmuş olan Frig Yazıtları. MÖ 400’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Frigya alfabesinin eski Yunan alfabesi ile oldukça benzer olduğu anlaşılmaktadır. Yazıtların büyük bir çoğunluğu seramik fırınlanmış kaplar üzerinde yer almaktadır.

Gordion Müzesi Çevresinde Diğer Gezilecek Yerler

Dua Tepe Anıtı: Büyük Taarruz döneminde düşman elinden alınan ilk tepe olması sebebi ile tarihi önemi oldukça büyüktür. Dua Tepe’den ilçe ayaklarınızın altında gibidir. Burada Dua Tepe’de şehit olan 81 askerin heykeli de yer almaktadır. Atmosferi oldukça etkileyicidir. Gordion Müzesi’nden araçla yaklaşık 15 km kadar uzaklıktadır. Buraya kadar gelmişken Dua Tepe Anıtı’nı da görmenizde yarar vardır.

Sakarya Zaferi Müzesi: Sakarya Meydan Savaşı sırasında şehit düşen askerler anısına Polatlı İlçesi'nin Şehitler Kaşı mevkiinde dikilen anıt 28 Ekim 1973 tarihinde ziyarete açılmıştır. Oldukça yüksek bir tepede yer alır. Türk Ordusu’nun kazandığı zaferler kabartmalar ve heykeller ile anlatılır. Gordion Antik Kenti’ne yaklaşık 19 km uzaklıkta yer alır.

Mehmetçik Anıtı: Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı adıyla da bilinir. 22 metre yüksekliğinde bir tepede yer alır. Kurtuluş Savaşı Dönemi, Sakarya Meydan Muharebesi’nde şehit düşmüş Mehmetçiklerin hatırasına yapılmıştır. Gordion Müzesi’ne yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alır.

Nasreddin Hoca Evi: Eskişehir – Ankara karayolu üzerindedir. Ev zemin kat ve üst kat olarak 2 kattan oluşmaktadır. Evin çevresinde birçok Nasreddin Hoca heykelleri yer almaktadır. Gordion Müzesi’ne yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alır.

Ulaşım

Gordion Antik Kenti, Ankara Merkez’e oldukça uzaktır. 95 km kadar bir mesafe bulunmaktadır.

Toplu Taşımla;

 • Kızılay’dan Gordion Antik Kenti’ne gitmek için Polatlı otobüslerine binebilirsiniz.
 • AŞTİ çevresinde iseniz AŞTİ’den şehirler arası otobüslerden birine binip Polatlı Yassıhöyük köyünde inebilirsiniz.
 • Polatlı ilçesine vardıktan sonra buradan minibüslere binerek müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel Araç;

 • Gordion Müzesi’ne özel aracınızla gidecekseniz Eskişehir yolunu kullanmalısınız. Polatlı ilçesini geçtikten sonra yolun sağında kalan tabelaları inceleyerek Gordion Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz yaklaşık olarak 1 saat kadar sürecektir.

Giriş Saatleri ve Günleri

 • Yaz Dönemi: 8.30 – 19.00
 • Kış Dönemi: 8.30 – 17.00
 • Haftanın her günü ziyarete açıktır.

Ücret

 • Kişi başı bilet ücreti 7 TL’dir.
 • Müzekart geçerlidir.

Harita ve Konum Bilgisi

Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Gordion Müzesi | Tarihçesi, Bölümleri, Çevresinde Gezilebilecek Yerler ve Ulaşım