Hamurundan sosuna kadar büyük bir özenle hazırlanan geleneksel İtalyan pizzasını sizler de lezzetli bir şekilde hazırlamak istiyorsanız birtakım detaylara dikkat etmelisiniz. Ünü bütün dünyaya yayılan ve geleneksel usuller ile elde edilen ince hamurlu pizzaların lezzetli olması için olmazsa olmaz farklı unsurları bulunuyor.

İtalyan Pizzasının Pişirme Şekilleri

Meşhur İtalyan pizzasının tadının büyük bir kısmı özellikle pişirildiği taş fırınlardan geliyor. Gerçek İtalyan pizzalarının lezzetine ulaşabilmek için yüzyıllar tercih edilen odun ateşi gerekiyor. Odun ateşi pizzanın en önemli parçası olan hamurunun en iyi şekilde ortaya çıkabilmesini sağlıyor.

Hamur yeterince dinlendiği takdirde pizza da o kadar lezzetli olabiliyor. İtalyan pizzası, özel edilmiş un, doğal deniz tuzu ve özel sızma yağ ile elde ediliyor. En az 12 saat dinlendirilen hamur daha sonra özel dinlendirilmiş hamur ile standart boyutta ve incelikte hazırlanıyor. İtalyan usulüne göre hazırlanan pizzaların hamurlarında incelik son derece önemli oluyor.

Diğer pizza çeşitlerine göre hamurunda daha az maya barındıran İtalyan pizzasının olmazsa olmazı domates sosu olarak öne çıkıyor. Fesleğen ise İtalyan pizzalarının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Pizza sosu, sızma zeytinyağı, taze fesleğen ve kekik ile hazırlanabilen pizzalarda en kilit nokta ise malzemelerin az fakat birbiriyle uyumlu ölçüde olması gerektiği biliniyor.

İtalyan Pizzası Malzeme Seçimleri

Gerçek İtalyan pizzalarında konserve kullanılmıyor ve sadece tüze ürünler tercih ediliyor. Günlük soslar ve taze sebzeler ön plana çıkıyor. Aynı zamanda et ve deniz ürünlerinin pişirilmesiyle de malzemeler elde edilebiliyor. Pizzadaki malzemelerin tamamen doğal ve orijinal olması lezzeti etkileyen önemli faktörler arasında bulunuyor.

İtalyan pizzalarının da tıpkı diğer pizza çeşitleri gibi farklı boyutları bulunuyor. Küçük boy ve orta boy pizzalar en sık tercih edilenler arasında yer alıyor. Aynı zamanda büyük boy pizza çeşitleri de bulabilmeniz mümkün oluyor. Orta boy pizza İtalyan pizzası siparişi vermek için Little Caesars markasını da tercih edebilirsiniz. Her biri birbirinden farklı lezzete sahip pizzaları günün her anında tüketebilirsiniz.

Geleneksel İtalyan Pizzası Nasıl Yapılır?