Floransa başta İtalya olmak üzere Avrupa’nın en popüler ticaret merkezlerinden birisidir. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan bu şehrin mimari ve sanat geçmişini de ele aldığımızda turistik açıdan da popüler olduğunu göreceksiniz. Bu yazımız içerisinde Floransa Gezilecek Yerler konusunda güzel, detaylı bir rehber hazırlamaya çalışacağız.

Medici Ailesi, 14. Yüzyılda bölgeye hakim olmuştur. Bu aile tarafında yaptırılan eserler, Floransa’nın günümüzde büyük bir tatil destinasyonu haline gelmesini sağlamıştır. Floransa’yı ziyaret ettiğinizde göreceğiniz tarihi yapıların yüzlerce yıllık geçmişe sahip olduğunu göreceksiniz. Daha fazla uzatmadan Floransa Gezi Rehberi yazımıza geçmek istiyoruz.

Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Floransa’da Gezilecek Yerler yazımıza Signoria Meydanı ile başlamak istiyoruz. Hemen hemen tüm gezginlerin gezi listesinde ilk sırada yer alan bu yer, Rönesans’ın başlamasına neden olan birçok etmeni içerisinde barındırmaktadır.

Açık hava müzesi ezgisine sahip olan bu meydan heykellerle doludur. Aynı zamanda Palazzo Vecchio ve Uffizi Galerisine ev sahipliği yapan meydanın sanat etkinlikleri ile dolu olduğunu göreceksiniz.

Piazzo della Signoria içerisindeki en popüler heykelin Michelangelo’nun Davudu eseri olduğunu söyleyebiliriz. 400 yıl boyunca bu meydanda yer alan eser daha sonra Floransa Güzel Sanatlar Akademisine götürülmüş, bir süre burada sergilenmiştir.

Meydanda bulunan eserlerin sayısı bir hayli fazladır. Davud heykeli yanı sıra Bandinelli tarafından tasarlanmış olan Casus ve Herkül eserlerinin yanı sıra Ammannati’nin öğrencileri ile beraber 16. Yüzyılda yaptırdığı Neptün Çeşmesi eserine göz atabilirsiniz.

Medici Ailesi gerçekleştirdikleri törenlere rahat bir şekilde katılabilmek için meydanda bulunan Loggia della Signoria bölümünü inşa ettirmiştedir. Bunun gibi birçok eserin yer aldığı bu meydanı gezmek neredeyse bir gününüzü alacaktır.

Floransa Katedrali (Duomo)

Floransa’nın n büyük, en ünlü dini yapısı olarak gösterilen Floransa Katedrali, resmi kayıtlara göre 1296 ile 1436 yılları arasında inşa edilmiştir. Katedralin temellerini Arnolfo di Cambio atmıştır. Devamında çan kulesi üzerinde de ismi yazılan Gitto katedralin inşaatına devam etmiştir. Gitto’dan sonra katedral inşaatına Giovanni di Lapo Ghidi ve Francesco Talenti devam etmiştir. Katedralin son halini veren isim ise Filippo Brunelleschi’dir.

Yapılış tekniği bakımından oldukça başarılı olan Floransa Katedralinin kubbesi oldukça zor şartlar altında tamamlanmıştır. Tüm Floransa’dan getirilen aletler, kubbenin tamamlanabilmesine ancak yardımcı olabilmiştir. Katedralden içeriye doğru girdiğinizde Paolo Uccello tarafından yapılmış bir saat sizi karşılayacaktır. Saat üzerine dikkatli baktığınızda 4 önemli ismin isimleri yazıldığını göreceksiniz.

Katedralin en çok ilgi gören bölümlerinden birisi de “Kıyamet Günü” adı verilen fresklerdir. Giorgia Vasari tarafından tasarlanan freskin boyama işlemi Federico Zuccari tarafından yürütülmüştür. Fresklerden sonra vaftizhane kısmına geçebilirsiniz. Burada tavanlarda bulunan mozaikler hem yerli hem de yabancı turistler tarafından detaylıca incelenmektedir.

 • Adres: Piazza del Duomo, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00

Ponte Vecchio

Floransa Gezi Rehberi bölümünün üçüncü sırasında Ponte Vecchio yer almaktadır. Bu köprü Medici Ailesi tarafından yaptırılmış eserlerden birisidir. Köklü aile, halka görünmeden Palazzo Pitti ile Palazzo Vecchio’ya gidebilmek için bu köprüyü yaptırmıştır. Tarihi yapı günümüzde misafirlerine hem alışveriş hem de panoramik şehir manzarası sunuyor.

II. Dünya Savaşı sırasında Floransa’da büyük hasar almış. Birçok yapının yıkıldığı şehirde yıkılmayan tek köprünün Ponte Vecchio olduğunu söyleyebiliriz. Arno Nehri üzerine inşa edilmiş olan en eki köprü olan bu yapı, restorasyon çalışmaları ile uzun süre daha ayakta kalmayı başaracak gibi görünüyor.

Ponte Vecchio kulesinin üstüne Mannelli Kulesi adında bir kule bulunuyor. Bu savunma kulesi şehri korumak için Orta Çağ döneminde inşa edilmiştir. Köprü ilk yapıldığı dönemde içerisinde tabakhane ve demir atölyeleri bulunduruyormuş.

Dük I. Fernidand tabakhane ve demir atölyelerinden rahatsız olunca bu işletmelerin faaliyetlerine son verilerek dükkanları yıkılmıştır. Yeniden inşa edilen köprü üzerine kuyumcuların dükkan açmasına izin verilmiştir. Günümüzde kuyumcuların yer aldığı köprüyü kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi 1560 ile 1580 yılları arasında Giorgio Vasari tarafından inşa edilmiştir. Dük I. Cosimo için inşa edilen bu yapının çalışma ofisi olarak kullanıldığını görüyoruz. Kraliyet dönemi sona erince müzeye dönüştürülen yapı içerisinde kronolojik olarak listelenmiş birçok eser bulunuyor.

Erken Rönesans, Yüksek Rönesans, Gotik ve Maniyerizm akımları ile oluşturulmuş olan eserlerin birçok ünlü isme ait olduğunu göreceksiniz. Galeri içerisinde Leonardo da Vinci, Botticelli gibi ünlü isimlere ait eserlerin yan yana olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda Medici Ailesine ait bir koleksiyon da bu galeri içerisinde sergileniyor.

Perspektif olarak bakıldığında başyapıt eserlerden birisi olarak gösterilen Giotto’nun Ognisanti Madonna galeride en çok ilgi gören eserlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Galeriyi ziyaret ettiğinizdeMichelangelo tarafından yapılmış Kutsal Aile, Tiziano tarafından yapılmış urbino Venüsü ve Botticellitarafındanyapılmış Venüs’ün Doğuşu eserlerine göz atmanızı öneririz.

 • Adres: Piazzale delgi Uffizi, 6, 50122, Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 08:15 – 18:50
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: uffizi.com

Piazzale Michelangelo

Floransa Gezilecek Yerler rehberinize favori yerimizi eklemek istiyoruz. Piazzale Michelangelo hem Arno Nehrine hem de Floransa’ya hakim bir tepe üzerindedir. Meydan; üzerine Michelangelo müzesi kurulacağı için bu ismi almıştır. Ancak; müze projesi zamanla rafa kaldırılmak zorunda kalmıştır.

Piazzale Michelangelo meydanına çıktığınızda Duomo Katedrali, Arno Nehri, Santa Croce Kilisesi, Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio yapılarının eşsiz manzarasını göreceksiniz. Sahip olduğu manzaradan ötürü gezginlerin gözdesi haline gelen bu meydana kesinlikle uğramanızı öneriyoruz.

Ponte Vecchio Köprüsünden yola çıkıp yürümeye başladığınızda 15 dakikada meydana ulaşabilirsiniz. Meydana çıktığınızda etrafının hediyelik eşya dükkanları ile dolu olduğunu göreceksiniz. Meydanda manzara keyfine vardıktan sonra alışveriş noktalarından ürün satın alabilirsiniz.

Bu meydanın gün içerisinde kalabalık olduğunu göreceksiniz. Ancak en doğru zamanın ise gün doğumu olduğunu söyleyebiliriz. Gün doğumu oluşan manzaranın oldukça etkileyici bir manzarası olduğunu söyleyebiliriz.

Santa Croce Bazilikası

Floransa Gezi Rehberi yazımızın devamında Santa Croce Bazilikası yer alıyor. Machiavelli, Galileo, Dante ve Michelangelo gibi önemli birçok şahsın mezarı bulunan bu bazilika 13. Yüzyılda inşa edilmiştir. Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilen bazilika Floransa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

Aziz John ve Aziz Francis’i tasvir edilen Bazilika duvarlarının kusursuz mimariye sahip olduğunu göreceksiniz. Dünyaca ünlü Bardi ve Peruzzi şapellerine sahip olan bazilikanın en popüler tasviri ise Kutsal Hacın Hikayesi tasviridir.

Dini yapıyı gezmeye başladığınızda bu çalışmalara göz atmadan dönmemenizi öneririz. Rönesans dönemine ait önemli eserlerin de sergilendiği bazilikada kesinlikle vakit geçirmenizi öneririz.

 • Adres: Piazza di Santa Croce, 16, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:30
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: santacroceopera.it/en

Akademi Galerisi (Galleria dell’ Accademia)

Signoria Meydanında bulunan eserler bildiğiniz üzere replikadır. Başta Davud olmak üzere Sabine Kadınları’nın Kaçırılış Heykellerinin gerçekleri Akademi Galerisi içerisinde bulunmaktadır. Bu galeri aslında kentte bulunan sanat okullarının tamamını birleştirmek adına açılmış bir galeridir. Öğrencilerin rahat rahat eğitim alabilmeleri için kurulmuş olan bu galerinin hizmete girme tarihi 1784’dür.

Michelangelo 1783 yılından önce yapılan eserlerin tek çatı altında toplanmasına öncülük etmiş usta bir isimdir. Bu nedenle galeri içerisinde yer alan eserlerin büyük oranda Michelangelo’ya ait olduğunu söyleyebiliriz. Galleria dell’ Accademia heykel odasına girdiğinizde yarım bırakılmış bir anıt mezar göreceksiniz. Bu anıt mezar Papa II. Julius’a aittir. 1966 yılında müzeye yeni bir bölüm eklenmesine karar verilmiştir. Bu bölümde ise Medici ile Lorraine ailelerine ait 50 müzik aeti bulunmaktadır. Aynı zamanda piyanoyu keşfetmiş olan Bartolomeo Cristofori’ye ait enstrümanlarda yer alıyor.

 • Adres: Via Ricasoli, 58/60, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 08:15 – 18:50
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: accademia.org

Pitti Sarayı (Palazzo Pitti)

Floransa’da Gezilecek Yerler yazımıza Pitti Sarayı ile devam etmek istiyoruz. 1457 yılında Brunelleschi tarafından tasarlanan bu saray Luca Fancelli tarafıncan inşa edilmiştir. Medici Ailesi için inşa edilmiş olan saray tarihteki önemini asla kaybetmemiştir.

Palazzo Pitti sarayının bulunduğu arazi Medici Ailesi tarafından satın alınınca Pitti Sarayı’nın yapılmasına karar verilmiştir. Toskana Büyük Dükalık bölgesinin yönetim merkezi olan Pitti Sarayı 18. Yüzyılda Napolyon tarafından hükümet üssüolarak da kullanıldığı belirtilmektedir.

Pitti Sarayı 1919 yılına kadar halka tamamen kapalıydı. Kral III. Vittorio Emanuele 1919 yılında sarayı halkın ziyaretine açmıştır. İçerisinde Palatine Galerisi adında bir bölüm oluşturan Kral, bu bölümde 16. Ve 17. Yüzyıldan kalma nadir eserlerin konulmasını istemiştir. Aynı zamanda Rönesans, Barok stili ile yapılan eserlerin yer aldığı galeri içerisinde bir de Modern Sanat Galerisi bulunuyor.

Sarayın her odası göz alıcı fresklerle doludur. Kraliyet ailesi tarafından oldukça uzun bir süre yaşam alanı olarak kullanılan bu sarayın içerisinde aynı zamanda Kostüm Galerisi ve Porselen Müzesi bulunuyor. 1983 yılında kurulan bu müzelerde kraliyet ailesi tarafından kullanılan eşyalar ve porselenler sergilenmektedir.

 • Adres: Piazza de’ Pitti, 1, 50125 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: €8,50
 • Giriş Ücreti: 08:15 – 18:50

Vecchio Sarayı (Palazzo Vecchio)

Arnolfo di Cambio tarafından 1298 ile 1314 yılları arasında inşa edilmiş olan Vecchio Sarayı bir dönemler Medici Ailesi’ne ev sahipliği yapmış. Aile kendi isteği ile Pitti Sarayına geçince saray atıl bir vaziyete bırakılmıştır.

Palazzo Vecchio sarayının günümüzdeki görünümü ise 16. Yüzyıla dayanmaktadır. Vasari tarafından yapılan yenileme çalışmalarının oldukça başarılı olduğunu ve sarayın günümüze kadar ulaşmasını sağladığını söyleyebiliriz. Sarayın giriş bölümüne vakit ayırırsanız Floransa’nın eski hallerini gösteren çizimlerle karşı karşıya olabilirsiniz.

Sarayın sergi odası halk meclisini temsil ettiğini ve bu yüzden Beş Yüzler Salonu olarak anıldığını göreceksiniz. Salonun iç dekorasyonu da yine Vasari tarafından yapılmıştır. İç dekorasyonun bu denli görkemli olmasının bir nedeni daha bulunuyor. Michelangelo tarafından yapılmış Zafer Heykeli yapının iç dekorasyonuna büyük oranda görkem katmıştır. Sarayın zemin katında bulunan Studiolo di Francesco I isimli odaya girdiğinizde ise Vasari, Casini, Cavalori ve Portelli gibi isimlere ait çalışmaları göreceksiniz. Vecchio Sarayı aynı zamanda Dante’nin Ölüm Maskesi eserine de ev sahipliği yapmaktadır.

 • Adres: Piazza della Signoria, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 00:00
 • Giriş Ücreti: €10

Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)

Floransa Gezilecek Yerler yazımıza devam ediyoruz.  Floransa’da dini yapılar kadar mimari güzellikteki yapıların da dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Andrea Pisano ile Lorenzo Ghiberti önderliğinde 1059 ile 1128 yılları arasında inşa edilen Aziz Giovanni Vaftizhanesi, şehrin en popüler destinasyonlarından birisidir.

Dini yapı 19. Yüzyılın sonuna kadar Katolikler tarafından vaftizhane olarak kullanılmıştır. Zaten bu dini yapı inşa edilmeden önce alan üzerinde eski Roma tapınağı bulunuyormuş. Vaftizhaneyi ziyaret ettiğinizde iç ve dış kısımlarının mozaiklerle süslendiğini göreceksiniz.

Vaftizhanenin bu kadar ünlü olmasındaki ana nedenlerden birisi de sekizgen şekle sahip giriş kapılarıdır. Pisano tarafından yapılan bu kapılara Cennet Kapıları adı verilmiştir. Kapı üzerinde İncil’den alınmış birkaç sahnenin betimlemesi bulunmaktadır.

 • Adres: Piazza San Giovanni, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 08:15 – 18:50
 • Giriş Ücreti: €15

Giotto’nun Çan Kulesi (Campanile di Giotto)

Floransa’nın şehir simgelerinden birisi de Giotto’nun Çan Kulesi yapısıdır. Floransa Katedrali’nin hemen yamacında yer alan bu çan kulesi, yarım kalan katedral inşasını devralmış Giotti tarafından yapılmaya başlanmıştır. Ancak Giotti yapıyı maalesef tamamlamaya fırsatı olmamıştır. Çan Kulesini 1359 yılında Flippo Brunelleschi son haline getirmiştir.

5 kademeli çan kulesi 84,7 metre yüksekliğe sahiptir. Çok etkileyici bir şehir manzarası görmek istiyorsanız 414 basamak tırmanmanız gerekmektedir. Şehrin manzarasını görmek için bu basamakları tırmanmanıza değeceğini söyleyebiliriz. Bu zorlu efora girmeden önce çan kulesi giriş katında bulunan rölyeflere vakit ayırmanızı öneririz.

 • Adres: Piazza del Duomo, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 08:15 – 18:50
 • Giriş Ücreti: €15

Santa Maria Novella Bazilikası

Floransa tren garının karşısında yer alan Santa Maria Novella Bazilikası, Floransa’da bulunan ilk büyük dini yapıdır. Süslemeleri ile oldukça dikkat çeken bazilikanın 13. Yüzyılda Dominikan mzhebi tarafından inşa edildiğini söyleyebiliriz.

Eskiden küçük bir kilisenin bulunduğu alana inşa edilen manastır bölümü, bazilikanın ana hatlarını oluşturmaktadır. Bazilikanın iç kısmına girdiğinizde birbirinden güzel freskler ve tasarımlar sizleri beklemektedir. En çok ilgi gören bölümü ise şapeller olduğunu söyleyebiliriz.

Bazilika’nın ibadet edilen bölümüne girdiğinizde Rönesans ve Gotik döneminde yapılmış tasarlanmış tabloların yer aldığını göreceksiniz.

 • Adres: Piazza di Santa Maria Novella, 18, 50123 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:30
 • Giriş Ücreti: €5

Boboli Bahçeleri (Giardino di Boboli)

Floransa’da Nereye Gidilir? listemize Boboli Bahçeleri bölümünü ziyaret etmenizi öneririz. Pitti Sarayı ile yan yana olan bu gösterişli bahçelerin Grand Dük I. Cozimo bu bahçeleri eşi için tasarlamıştır. Rönesans stilinde olan bu bahçelerin kolay sulanabilmesi için Arno Nehri kenarından bir kanal açılmıştır. 18. Yüzyılda halkın ziyaretine açılan bu bahçelerin günlük binlerce kişi tarafından ziyaret edildiğini söyleyebiliriz.

Zengin bitki örtüsüne sahip olan Boboli Bahçeleri, bünyesinde bir dizi Roma eserleri barındırıyor. Yaz ayının gelmesi, çiçeklerin açması ile beraber kalabalık hale gelen bu bahçe Pitti Sarayı ile komşu olmasından ötürü binlerce misafir ağırlıyor. Baboli Bahçeleri Ay Tabyası, La Grotta Grande Mağarı ve Amfi Tiyatrosu gibi bölümleri ziyaret etmeden bahçeden ayrılmayınız.

 • Adres: Piazza Pitti, 1, 50125 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 08:15 – 18:30
 • Giriş Ücreti: €7

San Lorenzo Bazilikası

Çizimleri 15. Yüzyılda Brunelleschi tarafından gerçekleştirilen San Lorenzo Bazilikası, Giovanni di Bicci de’Macini tarafından sunulan finansal destekle inşa edilmeye başlanmıştır. Bazilikanın inşası oldukça zor sürmüştür. Maddi zorluklardan dolayı yarım kalan bazilika şehirde en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alıyor.

Yarım kalsa da iç bölümü tamamlanmış olan bazilika içerisine Donatello’nun eşyalarının konulduğu bir böüm, bronz kürsü Flippo Lippi tarafından hazırlanan bildiri yer almaktadır. Bazilikanın kuzey duvarına baktığınızda ise Aziz Lawrences’sın Şahadeti adlı çalışmayı göreceksiniz. Bazilika içerisinde aynı zamanda Michelangelo’nu Merdivenleri, Bountalenti’nin Kubbesi ve Donatello’nun Vaiz Kürsüleri en çok ilgi gören bölümler arasında yer alıyor.

Michalengo’ya ait başyapıtlardan birisi olan Merdivenler, Bazilika içerisindeki en popüler yerlerden birisidir.  Bazilika içerisinde bulunan koridorları kullanarak Merdivenlere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Floransa bölgesinde bulunan tüm kaliteli mozaikler, Ahit’ten canlandırmalar bazilika içerisinde bulunuyor.

 • Adres: Piazza di San Lorenzo, 9, 50123 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €6
 • Web Sitesi: operamedicealaurenziana.org/en

Mercato Centrale

Floransa Gezilecek Yerler listenizin şimdiki durağı Mercato Centrale adı verilen Merkez Çarşı bölümüdür. İçerisinde her türlü alışveriş ürünü bulunan bu Pazar, gastronomi tutkunlarına yönelik çok başarılı seçenekler sunmaktadır. Açık ve kapalı olarak 2 bölümden oluşan bu pazarı gezi listenize kesinlikle dahil edin.

Açık Pazar bölümünü ziyaret ettiğinizde yüzlerce dükkanın yan yana, karşı karşıya dizildiğini göreceksiniz. Elektronik başta olmak üzere hazır giyim, çanak, çömlek, deriden yapılmış ürünlerin satıldığı bu bölümde aklınıza gelebilecek her türlü şey satılmaktadır.

Pazarın ikinci katı ise tamamen gıda ürünlerine ayrılmış durumda. Meyve ve sebze ürünleri ile beraber balık ve kasap tezgahlarının bulunduğu bu bölüm aynı zamanda İtalyan lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz ufak bir restorana da sahiptir.

 • Adres: Piazza del Mercato Centrale, 6, 50123 Firenze

Bargello

Bargello; Floransa’da bulunan en eski devlet binasıdır. Capitano del Popolo’nun konaklayabilmesi için 1255 yılında inşa edilen bu bina, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

1621 yılında Yüksek Sulh Yargıçlarının hizmetine tahsis edilen bu yapı halk arasında Podesta Sarayı, Palazzo del Popolo olarak da biliniyor. Hatta bir dönem hapishane olarak da kullanılan bu bina Vecchio Sarayının inşa edildiği dönem tasarımına ilham olmuştur.

1323 yılında meydana gelen yangın sırasında yapıya 3. Kat eklenmiştir. 1865 yılında yapının ismi değişmiş, Museo Nazionale de Bargello ismini almıştır. İçerisinde Gotik koleksiyon eserlerinin bulunduğu müzede aynı zamanda 14. Yüzyıl ile 17. Yüzyıl arasında üretilmiş, tasarlanmış Rönesans heykelleri bulunmaktadır.

Bargello müzesine girdiğiniz zaman Brutus Büstü, Michelangelo tarafından yapılmış olan Bacchus Heykeli, Apollo Heykeli, Pitti Tonda Rölyefi gibi oldukça önemli ve nadir parçaları görme fırsatına sahip olacaksınız.

 • Adres: Via del Proconsolo, 4, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 08:15 – 14:00
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: bargellomusei.beniculturali.it

Piazza della Repubblica

Floransa Gezi Rehberi içerisinde kesinlikle olması gereken yerlerden birisi de Piazza della Repubblica bölgesidir. Roma İmparatorluğu döneminden beri şehrin merkezi olarak gösterilen bu bölge günümüzde de şehrin siyasi kalbidir. Aynı zamanda etrafında lüks hatta lüksün de üstünde restoranlar barındıran bu bölgeye kesinlikle uğramanızı öneririz.

Floransa’nın en lüks meydanı olarak gösterilen Piazza della Repubblica, oldukça büyük olmasına karşın sakin bir meydan olma özelliğine de sahiptir. Meydanın bir bölümünde gördüğünüz zafer takının ismi Arcone takıdır. Ortada bulunan atlı karınca etrafında günboyu çocuklar asla eksik olmamaktadır. Şehrin dokusunu hissetmek, doyasıya fotoğraf çekmek istiyorsanız sizler de meydanı ziyaret edebilirsiniz.

Meydanda daha önceden 18. Yüzyılda Donatello tarafından yapılmış olan Column of Abudance heykeli bulunuyor. Ancak bu heykelin şu an için replikası bulunuyor. Yeterli bütçeniz varsa 1733 yılından bu yana hizmet vermekte olan Cafe Gili restoranına uğramanızı öneririz.

Piazza del Duomo

Piazza del Duomo, Floransa’da Orta Çağ havasını hissedebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Şehrin en popüler mekanlarına ev sahipliği yapan bu bölgeye yıl içerisinde milyonlarca gezgin gelmektedir. Floransa ziyaretiniz sırasında bu bölgeye uğramadan asla dönmemenizi öneririz.

Meydana girdiğinizde sizleri Floransa Katedrali, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Giotto’nun Çan Kulesi ve Museo dell’Opera del Duomo sizleri karşılayacaktır. Bölge tamamen labirent şeklinde olduğu için birçok ara sokak meydana çıkmaktadır.

Piazza del Duomo içerisinde bulunan tarihi yerler bunlarla sınırlı değildir. Palazzo Nonfinito Müzesi, Palazzo Salviatti Müzesi, Pegna Marketi, Bargello, Casa di Dante, Badia Fiorentina ve Loffia del Bigallo gibi tarihi yapıları da görmenizi öneririz. Etrafında çok fazla restoran ve kafe bulunan bu bölüme 1 gün bile ayırmak az gelebilmektedir.

Museo dell’Opera del Duomo

Floransa Cumhuriyeti, Duomo Katedrali ve Çan Kulesinin inşasını denetlemek için bu bölümü inşa etmiştir. Katedral ve çan kulesinin inşası tamamlanması ile bu bölüme bir müze kurulmasına karar verilmiştir. Museo dell’Opera del Duomo adı verilen bu bölüm, son zamanlarda ciddi oranda ziyaret edilmeye başlanmıştır.

6,000 metrekarelik bir alana sahip olan müze 1891 yılında kullanıma açılmıştır. Müze içerisinde Katedral, vaftizhane ve şehrin dört bir yanından getirtilmiş olan 750’den fazla eser sergileniyor.

Kültürel tesis içerisine girdiğinizde heykeller, rölyefler, basılı materyal ve tablolarla dolu olduğunu göreceksiniz. Duomo bileti satın aldığınızda buraya girmek için ekstre bir bilet satın almanıza gerek yoktur. Müzenin giriş katını özellikle görmenizi öneririz.

 • Adres: Piazza del Duomo, 9, 50122 Firenze
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €15
 • Web Sitesi: operaduomo.firenze.it/en

Santo Spirito

Floransa’da Gezilecek Yerler yazımızın son sırasında Santo Spirito yer alıyor. Bu yerleşim bölgesinin gece hayatı başta olmak üzere sanata kadar birçok seçeneğe sahip olması buranın küçük bir cazibe bölgesi haline gelmesini sağlamıştır.

Santa Spirito; Arno Nehri’nin hemen karşı kıyısında yer almaktadır. Her geçen gün giderek popüler hale gelen yerleşim bölgesi içerisinde birbirinden güzel yerel sanat galerileri, butikleri, zanaatkarlar bulunmaktadır. Restoran ve kafe bakımından da oldukça popüler olan bu bölgenin gece hayatı bakımından da zengin olduğunu göreceksiniz.

Santo Sprito bölgesinde bölge ile aynı adı taşıyan bir meydan bulunuyor. Geçmişi 1200’lü yıllara dayanan bu meydan içerisinde Santo Spirito Bazilikası bulunmaktadır.  Bölgenin bütünü ile görülmeye değer olduğunu görecek ve buradan ayrılmak bile istemeyeceksiniz.

Floransa Gezilecek Yerler yazımızın gezi bölümünü bitirmiş bulunuyoruz. Rehberimizin bundan sonraki bölümünde ise konaklama, yapılacak şeyler, alışveriş ve yemek konusuna değinmeye çalışacağız. Konuyu daha fazla uzatmadan rehberimizin devamına geçmek istiyoruz;

Floransa’da Nerede Kalınır? Floransa Otel Tavsiyesi

Floransa’da Nerede Kalınır? Bölümümüze hoş geldiniz   Toskana Bölgesinin başkenti olan bu şehir, Avrupa’nın en popüler turizm destinasyonlarından birisidir. Arno Nehri’nin etrafına kurulmuş olan bu şehrin bütünü ile bir açık hava müzesi vazifesine sahip olduğunu göreceksiniz. Ufak ve bir o kadar da popüler olan bu şehir son yıllarda bir hayli Türk tarafından ziyaret edilmektedir. Floransa’ya gidecek gezginler için konaklama rehberi de oluşturmaya çalışacağız.

Floransa’ya her ne olursa olsun bireysel olarak gelin. Tur şirketlerinin sattığı paketlerden çok keyif almayacağınızı belirtmek istiyoruz. Binlerce kilometre aşıp Floransa’ya kadar geldiyseniz iyi, güzel, temiz, kaliteli bir otelde kalmak isteyeceksiniz. Floransa Otel Tavsiyesi konusundaki önerilerimiz şehrin 4 farklı bölgesinde bulunan otelleri içerecektir. Duomo ve Signorio Meydanı, Santa Maria Novella Tren İstasyonu çevresi ve San Lorenzo, Santa Croce Çevresi ve Oltrarno bölgesinde bulunan bazı otelleri sizlere sunmaya çalışacağız.

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Duomo ve Signorio Meydanı bölgesinde bulunan Hotel del Corso ve Hotel della Signoria otellerinde, Santa Maria Novella Tren İstasyonu çevresi ve San Lorenzo bölgesinde bulunan Hotel Burchianti ve Hotel Alba Palace otellerinde, Santa Croce Çevresi bölgesinde bulunan Hotel La Casa di Morfeo ve Hotel Cardinal of Florence otellerinde, Oltrarno bölgesinde bulunan Hotel La Scaletta otellerinde konaklayabilirsiniz. Bazı oteller tarihi binalar içerisinde hizmet verirken bazı oteller modern binalarda hizmet vermektedir. Booking üzerinden 8,5 puan üzeri değerlendirme puanları bulunan otellerin resimlerini ve kullanıcı yorumlarına bakmadan rezervasyon yapmamanızı öneriyoruz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Duomo ve Signorio Meydanı Civarı bölgesinde bulunan Hotel Spadai ve FH Hotel Calzaiuoli otellerinde, Santa Maria Novella Tren İstasyonu çevresi ve San Lorenzo bölgesinde bulunan Grand Hotel Minerva ve c-holtes Amvasciatori otellerinde, Santa Croce Çevresi bölgesinde bulunan Hotel Balestri ve Plaza Hotel Lucchesi otellerinde, Oltrarno bölgesinde bulunan Hotel Pitti Palace al Ponte Vecchio otellerinde konaklayabilirsiniz. Booking üzerinden 9 ve üzeri puana sahip olan bu otellerin oldukça başarılı olduklarını göreceksiniz. Manzarası oldukça güzel olan bu oteller konaklama konusundaki en iyi seçeneklerden birisidir.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Duomo ve Signorio Meydanı Civarı bölgesinde bulunan Rocco Forte Hotel Savoy otelinde, Santa Maria Novella Tren İstasyonu çevresi ve San Lorenzo bölgesinde bulunan Hotel Montebello Splendid otelinde, Santa Croce Çevresi bölgesinde bulunan Relais Santa Croce otelinde, Oltrarno bölgesinde bulunan Hotel Lungarno otelinde konaklayabilirsiniz. Floransa’nın en güzel, en konforlu ve en lüks otelleri olan bu otellerin Booking üzerinde 9,5’a varan puanları bulunmaktadır. Lüks otellerde kalmak için tatil bütçenizin çok ama çok fazla olmasına özen gösterin.

2500 adet otelin bulunduğu bu şehirde 3, 4 ve 5 yıldızlı otel önerisinde bulunmaya çalıştık.  Çift kişilik odaların gecelik konaklama ücreti genel olarak 100 ile 140 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Bu ücret içerisinde kahvaltı da bulunmaktadır.

Floransa’da Ne Yapılır? Floransa’da Yapılacak Şeyler

İtalya’nın en popüler, en önemli şehirlerinden birisi olan Floransa, meydanları, tarihi yapıları, köprüleri ve müzeleri ile her geçen gün cazibe merkezi haline gelmektedir. Geçmişi 18. Yüzyıla dayanan bu şehir dünyanın dört bir yanından ziyaretçi almaya devam ediyor. Rehberimizin bu bölümünde ise Floransa’da Ne Yapılır? hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Katedral, Kilise ve Şapelleri Görün

Floransa Rönesans akımının doğup yayıldığı yer olarak gösterilmekte. Birbirinden özgün, benzersiz dini ve tarihi yapılara ev sahipliği yapan bu şehir, İtalya’nın en zengin bölgelerinden birisidir. Floransa’da Yapılacak Şeyler listenize dini yapıları ilk sıraya yerleştirmenizi öneriyoruz.

Birçok gezginin Floransa’yı gezme nedenlerinden birisi de Santa Trinita Bazilikasıdır. 15. Yüzyıldan kalan bu bazilikanın yanı sıra Santa Maria Del Fiore Bazilikası ile beraber Santa Croce Bazilikasını ziyaret etmenizi öneririz.

İçerisinde çok değerli eserler ve işlemeler barındıran bu dini yapılar İtalya için büyük kültürel değer olarak kabul edilmektedir. Floransa’da boş kalan vaktinizi değerlendirmek istiyorsanız tüm tarihi ve dini yapılarını ziyaret etmenizi öneririz.

Meydanları ve Ponte Vecchio’yu Gezin

Floransa’da bulunan meydanları neden gezi listeme dahil etmeliyim diye düşünebilirsiniz. Şehirde irili ufaklı tüm meydanların görülmeye değer olduklarını göreceksiniz. Bu meydanlarda birkaç saat eğlenceli vakit geçirdikten sonra restoranlarda yemek yiyebilir, meydan etrafında bulunan kafelerde şarap veya kahve içebilirsiniz. Floransa’da bulunan popüler meydanlardan bazıları;

 • Piazza della Signoria Meydanı: Piazza della Signoria Meydanı yapı olarak devasa bir açık hava müzesidir. Meydanın tasarımı 14. Yüzyıla dayandığını, Orcagna tarafından tasarlanan meydanın günümüze kadar geldiğini görebilirsiniz. Meydanı ziyaret ettiğinizde hem meydanın hem de çevresinin özgün sanat eserleri ile dolu olduğunu göreceksiniz.
 • Piazzale Michelangelo: Arno Nehri’ni geçtiğinizde Oltrarnı Bölgesi sizi karşılayacaktır. Bu bölgede bulunan Pizzale Michelangelo meydanı nefes kesici bir şehir manzarasına sahiptir. Eşsiz şehir manzarasını izleyebileceğiniz bu meydanda dilerseniz kafede oturup gün batımı eşliğinde lezzetli bir kahve içebilirsiniz.

Şehirde en çok ilgi gören yerlerden birisi de Ponte Vecchio Köprüsüdür. Floransa’da fotoğrafı en fazla çekilen yer olarak gösterilen bu köprü, Arno Nehri’nin en dar kısmında yer almaktadır. Başta II. Dünya Savaşı olmak üzere sel ve doğal afetlerden sağ kalmayı başaran bu köprüyü kesinlikle görmenizi öneririz.

Dante’yi Yakından Tanıyın

Floransa’da Ne Yapılır? listenize oldukça güzel bir etkinlik daha eklemek istiyoruz. Floransa’da yaşamış olan ünlü filozof Dante’yi kesinlikle duymuşsunuzdur. Şehre damga vurmuş bu ünlü ismin kent üzerinde bıraktığı etkileri kesinlikle görmelisiniz. Öyle tur paketi filan almanıza gerek yoktur;

Santa Croce Meydanı’na girdiğinizde kocaman Dante heykelini göreceksiniz. Bu heykeli ziyaret ettikten sonra Dante’nin doğduğu eve gitmeniz gerekecektir. Günümüzde Museo Casa di Dante olarak adlandırılan müzeyi ziyaret ettiğinizde Dante’yi yakından tanımaya devam edebilirsiniz.

Uffizi Galerisi ve Gallerie dell’ Academia’yı Ziyaret Edin

Floransa’da adım attığınız her yerin görülmeye değer olduğunu göreceksiniz. Tarihi ve dini yapıları, gurme lezzetleri ve moda merkezleri ile beraber İtalya’nın görülmeye değer en güzel yeri olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda Floransa, sanat konusunda dünya başkenti olarak gösterilmektedir.

Sadece müzeleri gezmek şehrin estetik ve sanat güzelliklerini yansıtmakla kalmaz. Ancak şehirdeki en popüler müzeleri görmeden asla geri dönmeyin. Floransa’ya iner inmez Uffizi Galerisini gezmekle başlayabilirsiniz. Avrupa’da bulunan en ünlü ve en eski müzelerden birisi olan bu müze içerisinde çok kıymetli eserler bulunduğunu göreceksiniz.

Venüs’ün Doğumu, Bacchus ve Madonna gibi eserlerin yer aldığı müzede aynı zamanda Da Vinci, Boticelli, Michelangelo ve Raphael gibi usta isimlere ait eserler bulunuyor. Uffizi Galerisini görmeden şehirden ayrılmak büyük hakaret olacaktır.

Gallerie dell’ Academia müzesi ise çok farklı dönemlerden kalma eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Gotik Dönem başta olmak üzere Bizans ve Rönesans döneminden kalma eserler barındıran bu müzenin oldukça kapsayıcı olduğunu göreceksiniz. Müzeye daha girerken bir dizi kuyruk bekleyeceksiniz. Bu sır gözünüzü asla korkutmasın.  Müzeyi gezerken beklediğiniz kuyruk asla aklınıza bile gelmeyecektir.

Kapıda bu kadar kuyruğun neden beklediğini bile merak ediyor olabilirsiniz. Michelangelo, 26 yaşındayken 5 metre yüksekliğindeki mermeri oyarak yaptığı David Heykeli bu müze içerisinde sergilenmektedir.

Duomo’nun Kubbesi ve Çan Kulesine Çıkın

Duomo dışarıdan bakıldığında oldukça gösterişli detaylara sahip bir katedraldir. Ancak içerisine girdiğinizde oldukça sade olduğunu göreceksiniz. Katedralin iç ve dış yapısı kadar kubbesinin de dikkat çekici olduğunu göreceksiniz. 476 basamağa sahip olan Duomo Kubbesi, şehir manzarasını görebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir.

Duomo Katedrali’ne çıkış maalesef ücretlidir. Şehir manzarasını izlemek için 8 Euro gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Eğer bu ücret pahalı geldiyse aynı manzarayı Çan Kulesi üzerinden de izleyebilirsiniz. Çan Kulesine çıkış ücreti ise 6 Euro’dur.

Boboli Bahçeleri’ni Gezin

Bir zamanlar Medici Ailesine ait olan Boboli Bahçeleri şehrin en çok ilgi gören yerlerinden birisidir. Günümüzde halka açık olan bu bahçelerin yemyeşil alanlara sahip olduğunu göreceksiniz. İçerisinde huzur bulabileceğiniz bu bahçelerin içerisinde Rönesans Döneminden kalma birçok heykel bulunduğını göreceksiniz.

Boboli Bahçelerini ziyaret ettikten sonra bahçenin hemen yanında yer alan Pitti Sarayını göreceksiniz. Bahçeleri ziyaret ettikten sonra bu sarayı da görmenizi öneririz. Sanat dolu geziniz için bu sarayın oldukça önemli olduğunu göreceksiniz.

Santa Croce’nin Ara Sokaklarını Dolaşın

Floransa’da Ne Yapılır? listenize Santa Croce ara sokaklarını da eklemek istiyoruz. Tarihi Floransa kent merkezinden yürüyerek gelebileceğiniz Santa Croce daha çok konaklama merkezleri ile dolu bir bölgedir. Floransa’lı çalışanların tercih ettiği bu bölgede atmosferin oldukça farklı olduğunu göreceksiniz.

Santa Croce denilen bölge Santa Croce Kilisesi etrafına kurulmuş bir bölgedir. Bu kilise içerisinde Galilero, Michelangelo ve machiavelli gibi ünlü isimlerin mezarları bulunmaktadır. Bölgedeki ara sokaklara grince birbirinden güzel küçük dükkanlar, restoran ve kafeler bulunduğunu göreceksiniz.

Villa Bardini’yi Görün

Villa Bardini Arno Nehri ve Floransamanzaralı bir tepecik üzerine kurulmuştur. 14. Yüzyılda yapılmış olan bu yapının günümüzdeki görünümü 1641 yılında yapılan restorasyon çalışması sırasında kazanmıştır.

Floransa’da Yapılacak Şeyler listenizde yer almasını istediğimiz olan bu villa içerisinde sanat galerileri bulunuyor. Çevresinde bulunan bahçede sakin ve sessiz birkaç saat huzur dolu vakit geçirebilirsiniz. Villa Bardini terasına çıktığınızda Michelangelo Meydanı, Duomo Katedrali Kubbesi ve Vecchio Sarayı’nı görebilirsiniz.

Vassari Koridoru’nu Yürüyün

Floransa’da Ne Yapılır? diye düşünmenize asla gerek yok. Şehirde bir bisiklet kiralayarak tura çıkmanızı öneriyoruz. Vecchio Köprüsünün hemen yakında bulunan Vassari Koridoru, 16. Yüzyılda inşa edilmiş olup günümüze kadar ulaşmayı başarmış bir koridordur.

1 kilometre uzunluğa sahip olan bu koridor sıradan insanlarla sokak insanlarını birbirinden ayırmak amacı ile inşa edildiğini söyleyebiliriz. Günümüzde bir nevi müze olarak kullanılan koridorun duvarlarında onlarca sanatçıya ait eserler bulunmaktadır.

Şehri Bisikletle Keşfedin

Floransa’yı baştan sona gezebilmenin en güzel ve en keyifli yollarından birisi de bisiklet turudur. Santa Maria Novella Tren İstasyonu’ndan çıktığınızda karşınızda bisiklet kiralayabileceğiniz yerler çıkacaktır. Günlüğüne 10 Euro ücret ödeyerek bisiklet kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız bu bisikletle Floransa’yı baştan sona gezebilirsiniz.

Sıra Dışı Bir Konser İzleyin

Floransa Kiliseleri klasik müzik ve koro müziği dinlemek için en ideal yerlerden birisidir. Sanat, tarih ve estetik dolu bu şehrin akustik anlamda da oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Floransa’da Ne Yapılır? listenize sıra dışı bir konser deneyimi ekleyeceksiniz adresiniz kiliseler olmalıdır. Kiliseler klasik müzik konusunda çok başarılı performanslar çıkarmaktadır.

St Mark’s English, Santa Stefano al Ponte Vecchio ve Orsanmichele Kilisesisıra dışı konser konusunda en başarılı yerler arasındadır.

Dondurma Yemeyi Unutmayın

Dünya üzerindeki ilk dondurmanın 16. Yüzyılda Floransa’da yapıldığı rivayet edilmektedir. Tüm dünyaya bu şehirden yayılmış olan dondurmanın ana vatanına gittiğiniz için dondurma yemeden dönmemenizi öneririz.

Floransa’da dondurmaların hala geleneksel, ev yapımı olarak hazırlanıp satıldığını göreceksiniz. Oldukça lezzetli olan bu dondurmaların tadına baktıktan sonra ülkemizde dondurma yemekten dahi vazgeçebilirsiniz.

Floransa’nın Pazarlarını Gezin

İtalya’nın tüm şehirlerinde Pazar kültürünün çok yaygın olduğunu göreceksiniz. Floransa’da Yapılacak Şeyler listesine de bu nedenle pazarları eklemenizi öneririz. Hazır giyimden gıdaya, sebzeden meyveye, aksesuarlara kadar aklınıza gelebilecek her türlü ürünün bu pazarlarda bulunduğunu göreceksiniz.

Pazar kültürünün oldukça yaygın olduğu bu şehirde ürünlerin oldukça ekonomik satıldığını göreceksiniz. Merkez Pazar, Porcellino Pazarı, San Lorenzo Pazarı, Sant’ Ambrogio Pazarı ziyaret edebileceğiz Floransa pazarlarından sadece birkaçıdır.

Nefis İtalyan Kahvelerini Tadın

Bize göre Türk kahvesinden daha lezzetli, daha kaliteli bir kahve türü dünya üzerinde bulunmamaktadır. Ancak; İtalyan kahvelerinin de bir hayli güzel ve lezzetli olduğunu göreceksiniz. Ünlü İtalyan kahveleri Mocchiato, Cappucino, Espresso ve Frappucino tadına bakabilirsiniz.

Popüler cadde ve kafelerden kesinlikle uzak durun. Bu gibi yerlerde içeceğiniz kahvelerin hem lezzetsiz hem de pahalı olduğunu göreceksiniz. Tercihinizi adı ve sanı duyulmamış meydanlarda bulunan kafelerden yana kullanınız. Bu kafelerde içeceğiniz lezzetlerin tadına aşık olabilirsiniz.

Lezzetli Yemeklerini Deneyin

Floransa’da Ne Yapılır? listemizin son sırasına Toskana Mutfağı ve lezzetlerini eklemek istiyoruz. Toskana Mutfağının dünya üzerindeki en lezzetli be en popüler mutfaklardan birisi olduğunu belirtmiştik.  Toskana mutfağı ile ilgili detayları Floransa’da Ne Yenir? Bölümünde detaylıca anlatmaya çalıştık.

Yemek konusunda seçici olabilirsiniz. Ancak şehrin mutfağı o kadar zengin ki her damak tadına uygun lezzetler bulunduğunu göreceksiniz. Gastronomi deneyimi yaşamak istiyorsanız şehrin sokaklarında dolaşmanız yeterlidir.

Floransa Alışveriş Rehberi | Floransa’da Ne, Nereden Alınır?

İtalya’da alışveriş denildiği zaman birçok kişinin aklına Milano gelir. Floransa’da alışveriş konusunda bir hayli başarılı şehirlerden birisidir. Yeni ile eskinin bir araya geldiği, antika ile modernin harmanlandığı, lüks ve ekonomik alışverişim bir araya geldiği bu şehirde her kesme yönelik çözüm önerileri bulunmaktadır.

Floransa’dan Ne Alınır? Üzerine bir liste oluşturacaksanız listenizin bir hayli kalabalık olacağını söyleyebiliriz. Deri ürünleri, gıda ürünleri, seramik işçiliği konusunda bir hayli başarılı olan bu şehirden eliniz asla boş dönmeyecektir.

Floransa’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Floransa’da alışveriş konusunda 5 farklı seçeneğiniz olduğunu göreceksiniz. Alışveriş caddelerinden lüks markaların bulunduğu mağazalara, marka ürünlerin bulunduğu caddelerden sokak pazarlarına, her türlü ürünü bulabileceğiniz AVM’ler alışveriş konusunda size yardımcı olacaktır.

Floransa’da alışverişe çıkmadan önce şehrin kültürü ve gelenekleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Şehir merkezinde bulunan turistik yerlerde tüm mağazaların haftanın 7 günü sabahtan akşama kadar açık olduğunu göreceksiniz. Kent merkezinden dışarı çıktığınızda ise dükkanların Pazar ile pazartesi günleri kapalı olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda şehir merkezinin dışında olan mağazalar 13:000 ile 16:00 saatleri arasında da kapalı olabiliyor.

Floransa’da Pazar yerleri hariç hemen hemen her yerde kredi kartı kullanıldığını görebilirsiniz. Hatta bazı pazarlarda bazı tezgahlarda kredi kartı geçtiğini dahi göreceksiniz. Diğer Avrupa şehirlerinde olduğunu gibi Floransa’da da Tax Free uygulaması bulunmaktadır. Tax Free tabelası bulunan yerlerden alışveriş yapan kişiler, 155 Euro ve üzeri harcamalarda vergi iadesi alabilirler. Bunun için alışveriş yaptığınız yerlerden Tax Free formu alıp uygun şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Floransa Alışveriş Caddeleri

Floransa hep küçük bir şehir olarak görülür. Anca şehrin içerisine girdiğinizde alışveriş yapabileceğiniz birçok cadde olduğunu göreceksiniz. Başta butik mağazalar olmak üzere high-end markaların bulunduğu caddelerde yürütüş yapabilir, yeterli bütçeniz varsa alışverişler yapabilirsiniz. Floransa Alışveriş Caddeleri;

Via Dei Tornabuoni: Floransa’nın en lüks, en şık ve en pahalı alışveriş caddesi Via Dei Tornabuoni olarak gösterilen alışveriş merkezidir. Bu cadde 18. Yüzyıldan bu yana şehrin en popüler ve en lüks alışveriş destinasyonudur. Caddeye girdiğinizde Gucci, Versace, Ferragamo, Cavalli, Roberto gibi lüks mağazaların bulunduğunu göreceksiniz. Lüks mağazalardan alışveriş yapmak elbette bütçenize uygun gelmeyebilir. Ancak; caddeyi baştan sona gezmek bile iyi gelecektir.

Via Del Parione: Floransa’da Nerede Alışveriş Yapılır? konusunda turistik bir alışveriş caddesinden bahsedeceğiz. Via Del Parione, hediyelik eşya dükkanları başta olmak üzere butik ve yerel hazır giyim mağazalarının bulunduğunu kocaman bir caddedir. Via Dei Tornabuoni caddesine nazaran buranın daha ekonomik ve bütçe dostu olduğunu göreceksiniz.

Via Dei Calzaiuoli: Alışveriş konusunda gidebileceğiniz bir diğer alışveriş caddesi ise Via Dei Calzaiuoi caddesidir. Hem high-end markalar hem de ekonomik hazır giyim markalarının bulunduğun bu caddede her bütçeye yönelik ürün bulabilmeniz mümkündür. Lüks, ucuz ya da pahalı ne isterseniz bu cadde de bulunduğunu göreceksiniz.

Via Del Corso: Farklı farklı, çeşit çeşit ürünlerin bulunduğu bir diğer cadde ise Via del Corsa caddesidir. Caddeye girdiğinizde küçük İtalyan mağaza ve butiklerini görebilirsiniz. Cadde içerisindeki en popüler mağazanın ise Piero Puliti mağazası olduğunu göreceksiniz. Gömlek konusunda özgün tasarımların sunulduğu bu mağazadan oldukça başarılı ürünler satıldığını göreceksiniz.

Via Santa Spirito: Arno Nehri’nin diğer tarafına geçtiğinizde sizi büyük bir cadde karşılayacaktır. 3 caddenin birleştiği Via Santa Spirito, hatıralık ürünle başta olmak üzere turistik hediyeler bulabileceğiniz oldukça güzel bir cadde. Bütçe dostu olmasından dolayı gezginlerin gözdesi bu cadde olmaktadır.

Floransa’daki Alışveriş Merkezleri

Başta Floransa olmak üzere tüm İtalya’da AVM kültürünün çok fazla yaygın olmadığını göreceksiniz. Bu şehirde alışveriş ruhu daha çok cadde, sokak ve pazarlarda olmaktadır. Ancak; şehir içerisinde AVM bulunduğunu da göreceksiniz. Floransa’da Nerede Alışveriş Yapılır? konusunda sizlere AVM’ler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

The Mall: Toskana Bölgesinin en popüler alışveriş merkezi The Mall olarak gösterilmektedir. Kent merkezinin biraz dışında yer alan bu AVM içerisinde daha çok high-end markalar barındırmaktadır.  Alışveriş merkezi içerisinde yerel markaların yanı sıra global markalara ait mağazalar da bulunmaktadır.

The Smart Gallery: Floransa’da öyle devasa marketler bulamazsınız. 2011 yılında ziyarete açılan The Smart Gallery, oldukça lüks mağazalara ev sahipliği yapıyor. 30’dan fazla mağazanın bulunduğu bu alışveriş merkezinde alışveriş modasına yön veren birçok lüks markanın mağazası bulunuyor.

The Barberino Designer Outlet: Floransa’da görebileceğiniz en büyük alışveriş merkezlerinde birisi de The Barberino Designer Outlet AVM’sidir. İçerisinde elektronik başta olmak üzere kozmetik, hazır giyim, çikolata ve dekorasyon ürünleri gibi yüzlerce kategoriden binlerce ürün satılmaktadır. İçerisinde 100’den fazla dükkan ve mağazanın yer aldığı bu AVM içerisinde lüks markaların outlet ürünlerini görebilirsiniz.

High-end markalar, sezon sonu geldiğinde elinde kalan malları indirimli olarak bu mağazalarda satılmaktadır. Ne kadar da indirimli desek de en ucuz ürünün bile 40 50 Euro arasında satıldığını görebilirsiniz. Lüks alışveriş yapmak için gerekli bütçeniz yoksa bu AVM’ye uğrayabilirsiniz.

Dolce E Gabbana: Dünyanın en popüler iç giyim markalarından birisi olan Dolce E Gabbana, The Mall AVM yakınlarında oldukça güzel bir outlet mağazasına sahiptir. İçerisinde iç çamaşırı başta olmak üzere aksesuar ve hazır giyim ürünü bulunduran bu mağazadan indirimli alışveriş yapabilirsiniz.

Fendi: The Mall’ın yanında bulunan Fendi outlet mağazasında ise yine sezon sonu gelmiş birçok ürünün %50 indirimle satıldığını görebilirsiniz.

Prada: The Mall’ın hemen yanında Prada outlet mağazasının bulunduğunu göreceksiniz. Ünlü markaya ait bu outlet mağazasında aksesuar, hazır giyim ve çanta gibi birçok ürünün %50 ile satıldığını göreceksiniz.

Roberto Cavalli: Floransa’nın hemen dışına çıktığınızda Roberto Cavalli alışveriş merkezini göreceksiniz. Bu AVM’de hazır giyim ürünlerinin çok amaçok uygun fiyatlar ile satıldığını göreceksiniz.

Floransa’daki Pazarlar

İtalya’da Pazar kültürünün oldukça yaygın olduğunu göreceksiniz. Özellikle yerel halkın vakit geçirdiği pazarlarda turistlerin de bulunduğunu göreceksiniz. Oldukça hareketli ve renkli göstere ev sahipliği yapan Pazar yerlerinde aklınıza gelebilecek her türlü ürünün satıldığını görebilirsiniz.

San Lorenzo Market (Mercato Di San Lorenzo): San Lorenzo Meydanına kurulan Pazar tezgahlarında başta hazır giyim olmak üzere deri ürünleri, hediyelik eşya ve aksesuar satıldığını göreceksiniz. Bu pazarın sadece alışveriş ile kalmadığını göreceksiniz. Pazarda yürümeye başladığınızda Floransa’nın birçok turistik yerini de görme fırsatına sahip olacaksınız.

Merkez Pazarı (Mercato Centrale): Merkez Pazarı ile San Lorenzo Pazarı aslında iç içe yer alıyor. Bu nedenle her ikisini birbirinden ayırmak tam doğru değil. 19. Yüzyıldan kalma tarihi bir bina içerisine kurulan bu pazarda yiyecek, içecek, meyve, et ve balık ürünleri satılıyor. Pazar yerinin üst katına çıktığınızda ise sebze tezgahlarının kurulduğu bir bölüm sizi karşılayacaktır.

Merkez Pazarından şarap, sirke, peynir, bal, sirke ve zeytinyağı gibi ürünlerin tamamen organik ve doğal olarak satıldığını göreceksiniz. Ekonomik fiyatlarla satılan bu ürünleri hediyelik olarak satın alabilirsiniz.

Sant’ Ambrogio Pazarı (Mercato Sant’Ambrosio): Floransa’ya özgü yerel lezzetlerin tamamı aslında Merkez Pazarda sunulmaktadır. Ancak alışverişe dayalı bir Pazar gezisi yapmak istiyorsanız Sant’ Ambrogio Pazarına uğramanızı öneririz. Bu Pazar içerisinde gıda dışı aklınıza gelebilecek her alanda ürün satıldığını görebilirsiniz. Pazar hariç haftanın her günü 14:00’a kadar açıktır.

Porcellino Pazarı (Porcellino Market – Mercato Nuovo): İpek ve altın pazarı olarak da bilinen Porcellino Pazarı, bir zamanlar Rönesans Dönemi elitlerinin alışveriş yaptığı bir yermiş. Daha sonrasında saman pazarı olarak faaliyet gösteren bu Pazar yerinde deriye dayalı her türlü ürünün satıldığını görecesiniz.

Piazza Ciompi: Floransa’dan Ne Alınır? Listemizin son sırasında Piazza Ciompi pazarı yer alıyor. Koleksiyonluk, sıra dışı, öğün ürünler arıyorsanız bu pazarın tam da size göre olduğunu göreceksiniz. İçerisinde eski ürünler kadar yeni vintage ürünlerin de satıldığı bu pazarın güzel içeriklere sahip olduğunu göreceksiniz.

Floransa’dan Ne Alınır?

Floransa Alışveriş Rehberi konusunda oldukça güzel, detaylı bilgiler verdiğimizi düşünüyoruz. Rehberimizin geri kalan bölümünde ise Floransa’dan Ne Alınır? Konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Floransa’dan dönerken hem kendiniz hem de sevdiklerinize hediye edebileceğiniz ürünleri listelemeye çalışacağız. Bu ürünlerin bir kısmını yıllar boyunca saklayabilir ya da anlık olarak tüketebilirsiniz. Floransa’dan Alınacak Şeyler listemiz;

Floransa’ya Özel Lezzetler (Gastronomi Ürünleri)

Toskana Bölgesinin yeme içme konusunda bütünü ile bir cennet olduğunu göreceksiniz. Şehirden dönerken hem kendiniz hem de sevdiklerinize hatıra olarak gastronomi ürünleri satın alabilirsiniz. Yiyecek ve içecek sektörü oldukça yaygın olduğundan dolayı bu tarz ürünler satan mağaza sayısının bir hayli fazla olduğunu göreceksiniz. Floransa’ya özgü satın alabileceğiniz lezzetlerden bazıları;

 • Reçel
 • Toskana Sosları
 • Bal
 • Toskana Ekmeği
 • Cantuccini Vin Santo

Satın alabileceğiniz ürünlerden sadece bazılarıdır.

Toskana Şarabı

Toskana Şarabı, Sangiovese üzümlerinden yapılan oldukça lezzetli bir şaraptır. Alkol tükiyorsanız ya da tüketen tanıdıklarınız varsa bu şaraptan kesinlikle satın almanızı öneririz. Eğer Toskana Şarabı alacaksanız kesinlikle turistik bölgelerden satılan şaraplardan uzak durmanızı öneririz. Zira turistik bölgelerde kalitesiz, pahalı ve fabrikasyon ürünleri satılmaktadır.

Şehir merkezinde bulunan süpermarketlerde dahi çok kaliteli ve ekonomik Toskana Şarapları satın alabilirsiniz. 10 Euro’dan başlayan fiyatlarla oldukça kaliteli ve lezzetli şaraplar satın alabilirsiniz.

Zeytinyağı

İtalyan mutfağında oldukça önemli bir yere sahip olan Zeytinyağı da hediyelik eşya listeniz içerisinde yer almalıdır. Hatta Floransa dönüşü sevdiklerinize hediye edebileceğiniz en güzel ürünlerden birisi zeytinyağı olmalıdır. Bu şehirden kötü, başarısız zeytinyağı alma gibi bir ihtimaliniz bulunmamaktadır.

Şehir içerisindeki en kötü noktadan bile oldukça kaliteli, lezzetli zeytinyağı alabilirsiniz. Fiyatlar konusuna gelecek olursak satış yapılan bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Şehir içerisinde bulunan zeytinyağı uzmanları tarafından önerilen yerlerden alışveriş yapmaya çalışın.

Balzamik Sirke

İtalyan restoranlarının vazgeçilmezlerinden birisi de Balzamik Sirke’dir. Zeytinyağı ile kardeş olarak gösterilen balzamik sirkenin onlarca çeşidi bulunmaktadır. Tadına baktıkça ne kadar güzel aromaya sahip olduğunu fark edeceğiniz balzamik sirke, kesinlikle alışveriş listenizde yer almalıdır.

Hem salata sosu hem ekmek banmak hem de tatlılarda kullanmak için bile balzamik sos türü olduğunu göreceksiniz. Hangi amaçla kullanacağınızı belirledikten sonra balzamik sosu almaya karar verebilirsiniz.

Çikolata

Belçika, İsviçre çikolata konusunda dünyanın en büyük üreticileridir. Ancak İtalyan çikolatalarının da oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. Sevdiklerinize hediyelik olarak alabileceğiniz ürünler içerisinde çikolata da yer alabilir. Ancak üzerinde “Made in İtaly” yazması gerekmektedir.  İtalyan çikolatalarının da oldukça lezzetli ve uygun fiyatlı olduğunu göreceksiniz.

Hazır Giyim

Hazır giyim sektöründe dünyaya yön veren ülkelerin başında İtalya yer alıyor. İtalya’da hazır giyimin merkezi ise Milano’dur. Ancak Floransa’nın ise bu konuda söz sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Moda dünyasına yön veren fuarlardan birisi yılda iki kez bu şehirde düzenlenmektedir. Floransa, dünyanın en başarılı, en yetenekli tasarımcılarını ve hazır giyim erbaplarını bir araya getirmektedir.

Hediyelik olarak hazır giyim ürünleri satın alacaksanız şehrin en popüler caddelerine inmeniz gerekmektedir. Via del Parione, Via Tornabuoni, Via della Vigna hazır giyim ürünleri alabileceğiniz en popüler caddelerdendir. Bu caddelere bağlı ara soaklara girdiğinizde de oldukça başarılı tasarımcı butikler göreceksiniz.

Toskana Seramik Ürünleri

Floransa’dan Ne Alınır? Listeniz içerisinde Toskana Seramik Ürünler de yer almalıdır. Seramik ürünler taaa Rönesans döneminden bu yana Floransa kültüründe yer almaktadır. Başta aristokratların isteklerini karşılamak diğer yandan dünyanın dört bir yanından gelen istekleri karşılamak üzerine kurulan atölyeler, seramik endüstrisinin gelişmesine katkı sağlamıştır.

Floransa’da satılan seramik ürünlerinin el boyası ürünler olduklarını göreceksiniz. Seramik ürünlerin tamamen özgün olduğunu, hediyelik konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer seramik ürün alacaksanız el yapımı ürünler almanızı öneririz. Floransa’da el yapımı kase, tabak ve kavanoz gibi el ürünleri oldukça popüler hale gelmiştir.

Kırtasiye Ürünleri

Kırtasiye ürünleri, Floransa’dan dönerken alabileceğiniz en özgün hediyelik ürünlerden birisidir. Kırtasiye ürünleri, o ülke ve şehre ait desen, baskı ve şekiller içermektedir. Bir şehrin kültürünü görebilmek için kırtasiye ürünleri satın almanız yeterlidir.

1976 yılında kurulmuş olan II Papiro, Floransa’dan dönerken alabileceğiniz en iyi kırtasiyelik ürünlere sahiptir. İçerisinde çok özel tekniklerle üretilmiş kırtasiye ve kağıt ürünlerine sahip olan bu kırtasiyede binlerce kırtasiye ürünü bulunduğunu göreceksiniz. Üstelik hepsi Floransa kültürünü yansıtmaktadır.

Deri Ürünler

Floransa’da Ne Alınır? Listenizde deri ürünleri yoksa bir eksik olduğunu söyleyebiliriz. Dünyanın deri işlemeciliği konusunda en başarılı şehirlerinden birisi de Floransa’dır. Türkiye’nin de deri işlemeciliği konusunda iyi olduğunu hatta deri ürünlerinde ekonomik fiyatlara sahip olduğunu göreceksiniz. Ancak; İtalyan tasarımlarının ne kadar şık ve modern olduklarını görebilirsiniz.

Floransa’da başta deri cüzdan ve kemer ürünleri satıldığını göreceksiniz. Bunun yanı sıra çanta, eldiven gibi özgün, şık ve ömürlük kullanılabilen ürünler satıldığını göreceksiniz. Özellikle eldivenlerin ömürlük olarak kullanıldığını göreceksiniz. Fiyatlar biraz pahalı olsa da ürünlerin oldukça kaliteli olduklarını göreceksiniz.

Pinokyo Temalı Ürünler

Carlo Collodi dünyaca ünlü Pinokyo romanları ile meşhurdur. Floransa’da dünyaya gelen bu şehrin dört bir yanında Pinokyo temalı birçok ürün satıldığını görebilirsiniz. Eğer orijinal ürün almak isterseniz Santa Groce Meydanında bulunan mağazalara yönelebilirsiniz.

Pinokyo temalı birçok ürün satıldığını göreceksiniz. Fiyatı 18 Euro’dan başlayan bu ürünler sevdiklerinizin uzun yıllar saklayabileceğiniz oldukça güzel hatıralıklar olacaktır. Elbette Pinokyo temalı ürünlerin çakma halleri de satılmaktadır.

Hediyelik Eşya ve Magnet

Floransa’dan Ne Alınır? Listemizin son sırasında hediyelik eşyalar ve magnet yer almaktadır. Hediyelik eşya konusunda bütçeyi kısmak isteyen kişilerin tercih ettiği magnet genellikle o şehre özgü olmaktadır. Üzerinde tarihi ve turistik yerlerin baskısı bulunan magentlerin fiyatları ise 1 ile 5 Euro arasında değişmektedir.

Magnet haricinde küçük duvar süsleri, küçük biblo gibi ürünler de satın alabilirsiniz. Hediyelik eşya satın alacağınız kişi sayısı bir hayli fazlaysa bu ürünler çok ideal olacaktır. Gördüğünüz üzere listemiz  satın alabileceğiniz onlarca üründen oluşmaktadır.

Floransa’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Dünyanın en popüler, en çok tercih edilen mutfaklarından birisi de İtalyan mutfağıdır. Çok zengin kültüre sahip olan İtalyan mutfağı bazı kişiler için sadece makarna ve pizzadan oluşmaktadır. Ancak; Floransa’da Ne Yenir? Listemize göz attığınızda İtalyan mutfağının ne kadar zengin olduğunu görebilirsiniz. Konuyu daha fazla uzatmadan listemize geçmek istiyoruz.

Panini

Floransa’da Ne Yenir? Listemize Panini ile başlamak istiyoruz. Hemen hemen her sokakta görebileceğiniz bu lezzet hem ekonomik hem de lezzetlidir. Taze malzemelerde hazırlanan bu yiyeceğin içeriğini kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Lampredotto

Sakatat severleri de unutmuş değiliz. Lampredotto Floransa’nın en popüler sokak lezzetlerinden birisidir. İnek bağırsağından yapılan bu lezzet hem açık servis hem de sandviç olarak tüketildiğini görebilirsiniz. İlk başta fakir yiyeceği olarak geliştirilen bu lezzet zamanda restoranlara kadar girmeyi başarmıştır.

Schiacciata

Floransa’da Ne Yenir? Listenize oldukça lezzetli bir ekmek ilave etmek istiyoruz. Bu ekmek Floransa halkı tarafından oldukça önem görmüş bir ekmektir. Tüm Toskana Bölgesinde antik dönemlerde halktan tuz vergisi alınıyormuş. Bu nedenle ekmeklerin neredeyse tamamında tuz bulabilmek mümkün değildir. Floransa genelinde sadece Schiacciata ekmeğinin içerisinde tuz bulunmaktadır.

Ekmeğin zeytinyağı ve tuz ile hazırlandığını göreceksiniz. Genelde sandviç yapılmak üzere kullanılan bu ekmek sade olarak da tüketilmektedir. Gayet ucuz olan bu ekmeğin doyurucu ve lezzetli olduğunu da göreceksiniz.

Cornetti ve Kahve

İtalya’nın da kendisine has bir kruvasan lezzeti bulunmaktadır. Daha çok kahvaltıda tüketilen bu lezzet öğle ile akşam yemeği arasında ara öğün olarak da tüketilmektedir. Milföy hamuru ile hazırlanan bu lezzetin içerisinde de reçel ve çikolata bulunmaktadır. Biz Türklere bu lezzetten bir iki tane yemek asla doyurmayacaktır. Genelde kahve ile tüketilen bu lezzetin sizler de tadına bakmanızı öneririz.

Crostini

Crostini hemen hemen tüm restoranlarda bulunan, yemek öncesi iştah açması için sunulan bir aperatiftir. Daha çok ana yemeklerden önce sunulan bu aperatifte ekmeğin üzerine domates, sarımsak ve zeytinyağı sürülmektedir. Bazı restoranlarda farklı malzemelerden hazırlanan, üzerine sos, püre, et ve sebze sürülen versiyonları da bulunmaktadır.

Bistecca alla Fiorentina

Bistecca alla Fiorentina yani dilimizdeki anlamı ile Floransa Bifteği, bu şehre özgü tüketebileceğiniz yemekler içerisinde ilk sıralarda yer almalıdır. Ağırlığı 1 ile 4 kilo arasında olan bu bifteğin oldukça kalın olduğunu göreceksiniz. Floransa usulü ile yiyecekseniz bifteğin az pişmiş olmasına katlanacaksanız.

Bu yemeği sipariş ettiğinizde çiğ olarak kilo ile masanıza geldiğini göreceksiniz. Dediğimiz gibi bu lezzet az pişmiş olarak tüketilmektedir. Orta ya da çok pişmiş olarak istemek restoran şeflerine büyük hakaret olacaktır. Zira isteseniz bile bu lezzeti iyi işmiş olarak yiyemezsiniz. Porsiyonu büyük olmasından dolayı en az 3 kişiyseniz bu yemeği sipariş etmenizi öneririz.

Zuppa di Fagioli

Floransa’da Ne Yeni? Listenize bir çorba daha geliyor. Toskana Bölgesi fasulye kültürü ile ön plana çıkıyor. Floransa’yı ziyaret ettiğinizde içerisinde fasulye bulunan birçok yemek bulunduğunu göreceksiniz. Floransa dönüşü içerisinde fasulye olan bir yemek yemeden asla geri dönmeyin.

Bu doyurucu çorba içerisinde ise fasulye ile beraber sosisi peynir ve bunlar gibi birkaç doyurucu malzeme bulunuyor. İçeriği zengin olmasından dolayı öğlen ya da akşam tek başına dahi tüketilebilmektedir.

Panzanella

Floransa’ya yazın giderseniz Panzanella salatasının da tadına bakmanızı öneriyoruz. Geleneksel hale gelen bu lezzet içerisinde soğan, domates, ekmek, zeytinyağı ve sirke bulunmaktadır. Duruma göre içerisine ekstre malzemeler de bulunan bu salatalın oldukça doyurucu olduğunu göreceksiniz.

Ribollita

Eğer ziyaretini kış ayında olacaksa Floransa’da Ne Yenir? Listenize bir kış yemeği eklemek istiyoruz. Ribollita,kış sebzelerinden hazırlanan oldukça lezzetli bir çorbadır. İçerisinde havuç, domates ve mevsimin durumuna göre çeşitli sebzeler bulunan bu yemeğin oldukça lezzetli ve doyurucu olduğunu göreceksiniz. İçerisinde et bulunmayan bu yemeğin içerisinde bazen sosis ya da et olabilmektedir.

Papardelle al Cinghiale

Yemek ile ilgili bilgi vermeden önce ön bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Bu yemek içerisinde domuz eti bulunuyor. Dini nedenlerden ötürü domuz eti tüketmeyenler bir sonraki yemeğe geçebilirler. Papardella al Cinghiale uzun makarna ve çeşitli soslardan hazırlanan bir yemektir. İçerisinde bulunan Ragu sosu içerisinde domuz eti bulunmaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olan bu yemeğin oldukça doyurucu olduğunu göreceksiniz. Domuz eti dışında tavşan ve ördek eti ile de hazırlanan versiyonları bulunmaktadır.

Tagliatelle Funghi Porcini e Tartufo

Floransa’da Ne Yenir? Listenize oldukça lezzetli bir makarna türü daha eklemek istiyoruz. Tagliatelle Funghi Porcini e Tartufo yemeği içerisinde Tagliatelle adı verilen makarna türü bulunuyor. İçerisinde tamamen Floransa’ya özgü mantarlar bulunan bu yemekte lezzet vermesi açısından birçok baharat ve bir dizi sebze bulunuyor.

Pappa al Pomodoro

Pappa al Pomodoro, Floransa’da yiyebileceğiniz en güzel çorbalardan birisidir. Listemizde çorba sayısı bir hayli fazla oldu farkındayız ancak ülkede çorba bir hayli fazla tüketiliyor. Oldukça yoğun kıvama sahip olan bu çorbanın içerisinde de domates ve seze bulunuyor. Antik çağlardan bu yana tüketilen bu lezzetin oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Gelato

Dondurma, İtalya’nın en popüler, en lezzetli tatlılarından birisidir. Tüm İtalya’da oldukça meşhur olan bu lezzetin Floransa için bir öneme sahip olduğunu göreceksiniz. Floransa’da fabrikasyon dondurma ihtimaliniz çok azdır. Genelde tüm ürünlerin taze meyvelerden hazırlanmış yoğun kıvamlı ev ürünleri olduğunu göreceksiniz.

Schiacciata Fiorentina

Floransa’da Ne Yenir? Listemizin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Schiacciata normalde tuzlu bir ekmektir. Hatta yukarıda bu ekmek türünden bahsetmiştir. Bu lezzetin de tuzlu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Floransa’ya özgü en popüler tatlılardan birisi de Schiacciata Fiorentina tatlısıdır. Yumuşak kek ile hazırlanan bu ıslak kek türünün oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz. Hafif olmasından dolayı akşam yemeklerinden sonra gönül rahatlığı ile tüketmenizi önerebiliriz.

Cantuccini ve Vin Santo

İtalya’da servis edilen cookie türlerine genel olarak Cantuccini adı verilmektedir. Floransa’ya geldiğinizde bu yöreye özgü bir lezzet göreceksiniz. Cantuccini ve Vin Santo; içerisinde fıstık, fındık ve badem bulunan bir bisküvi türüdür. Vin Santo denilen şey, bu lezzetin yanında servis edilen şarap türüdür.

Floransa’da oldukça yaygın olan şey bu bisküviyi şaraba batırarak yemektir. Bu lezzeti ister atıştırmalık ister tatlı olarak isterseniz de hediyelik bir ürün olarak satın alabilirsiniz.

Floransa le ilgili çok güzel bir rehber hazırladığımızı düşünüyoruz. Floransa Gezilecek Yerler yazımız 1 haftalık bir geziye göre hazırlanmıştır. Daha kısa süren seyahatlerinizde rehberimizden kendinize özel seyahat planı çıkartabilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler: Floransa’da Gezilecek 20 Yer