Meyhane kültürü Ege’nin her iki kıyısında da uzun yıllar boyunca şekillenmiş ve günümüzde iki topluma has özellikler kazanmıştır. Bununla birlikte İstanbul’da farklı beklentilere sahip müşterilere hitap eden neredeyse tüm çeşitleri bulabilmek mümkündür. İstanbul’da bulunmayan, Kıyı Ege’deki muadillerinden farklılık arz eden örnekler ise Kuzey Kıbrıs’ta bulunuyor. Yolunuz Ada’nın kuzeyine, Girne’ye düşerse yolunuzu Five Fingers’a düşürmenizi öneririz.

Genel olarak Yavru Vatan’daki neredeyse tüm işletmelerde yan masayla selamlaşma, ortak eğlence ve ortak sohbet atmosferi hâlen günümüzde de korunan bir gelenek. Bu farkının dışında daha hesaplı oluşlarını ve Kıbrıs Türk mutfağından esintiler barındırdığını da paylaşmamız gerekiyor.

Lefkoşa’dan Girne’ye vardıktan sonra güzergâhınızı Batı’ya çevirip Ozanköy’ü bulduğunuzda Five Fingers’a araçla 5-10 dakikanız kalmış demektir. Kendinize Bellapais olarak bilinen Beylerbeyi’ni pusula olarak seçebilirsiniz. İşletmede ücretsiz otopark olduğunu da yeri gelmişken belirtelim.

Kıbrıs Türk mutfağında, Türkiye’dekinin aksine rakı baskın olan içecek değildir. Rakı yerine viskinin tercih edildiğini gördüğünüzde şaşırmayın ve hatta denemek bile isteyebilirsiniz.

Ana yemeğinizi (işletme için önerimiz Adana veya şeftali kebabıdır) sipariş edip mezeleri de istediğinizi aktardığınızda soğuk mezeler ve salatalar peyderpey masanızı doldurmaya başlayacaktır. Akabinde de Türkiye’dekinin aksine çok daha yavaş bir şekilde ara sıcaklar ve sonrasında da ana yemeğiniz gelecektir. Servisin yavaş olmasını bir eleştiri olarak görmemelisiniz; çünkü yazısız kurala göre işin normali bu şekilde oluyor. “Ye, iç ve git” mantığı yok. Sohbetinizin yemeğinize en iyi şekilde eşlik edebilmesi için servisler Türkiye’deki işletmelere göre yavaş tutuluyor.

Doğu Akdeniz mutfağından memnun kalacağınızı ümit ediyoruz. Zira Anadolu’dan da Kıbrıs’tan da Ege’den de lezzetleri azar azar deneme şansı yakalayacaksınız. İşletmenin çevresinde birçok otel bulunduğu için, taksiyle gidip gelmenizde de bir sakınca olmayacaktır.

Five Fingers, Girne, KKTC