Yalova Armutlu ilçesinin bir köyü olan Fıstıklı, gelişmiş bir köydür. Türkiye’nin en güzel sahillerinden birine sahiptir. Her yıl binlerce gezginciyi ağırlamaktadır. Doğal güzellikleri ve altın sarısı kumsalı ile hem günübirlikçi ziyaretçilerin hem de yazlıkçı turistlerin ziyaret noktası oluyor. Arka tarafı ormanlarla kaplı olup yüzü de denize dönük olan Fıstıklı Köyü berrak denizi, şirin köy yolları ile büyük bir tatil köyü görünümüne sahip. Yalova Merkez’e 63 km, Armutlu ilçesine 8 km Gemlik’e ise 35 km mesafede bulunan Fıstıklı köyü, kamp alanları ile turizm hareketliliğinin yaşandığı önemli bir sayfiye köyü konumundadır.

Fıstıklı Köyü, kamp yapabileceğiniz en huzurlu ve yazın gidilecek yerler listenizde ilk sırada olması gereken yerlerden bir tanesidir. Sıcak ve soğuk renklerin kavuştuğu yer olarak bilinen Fıstıklı Köyü adeta yeryüzündeki küçük bir cennet. Denize ve gökyüzüne baktığınızda mavi renginin her tonunu, kumsala baktığınızda sarı renginin her tonunu, ağaçlıklara baktığınızda ise yeşil renginin her tonunu görebileceğiniz bir yer Yalova’daki ender yerlerden.

Fıstıklı’da kamp yapacağınız alan fıstık ağaçlarının gölgesidir. Burası kamp yapmak ve huzuru yakalamak için birebir adrestir. Çadır kurulacak alan düz bir zemindir. İster kendi çadırınızı getirin isterseniz de kamp alanındaki işletmeden kiralayın. Eğer çocuklu bir aileyseniz buranın tam bir aile yeri olduğunu bilmelisiniz. Alkol kullanımı dahi yasaktır. İşletme sahipleri gayet ilgili, ne konuda sıkıntı yaşarsanız ellerinden geldiğinde yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Denizi oldukça temizdir ancak bazı bölümlerinde yosun yoğunluğu fazlaydı. Denize girip 10-15 metre kadar yürüyünce su ancak omzunuza kadar geliyor. Bu bakımdan çocuklu aileler için bir avantaj olarak görülebilir. Burayı tercih edenlerin zaten büyük bir çoğunluğu ailelerden oluşuyor. Diğer kamp yerlerinde gördüğünüz gençlerin kamp ateşi, gitar sesleri gibi manzaralarını burada görmeniz zordur.

Kamp Alanının İmkanları

  • Kamp alanında kullanabileceğiniz tuvalet ve lavabolar mevcuttur. Ancak yoğun dönemlerde burayı temiz görme ihtimaliniz düşüktür. Günübirlik temizlikleri yapılmadığı belli oluyor.
  • Kamp alanında 4 – 5 tane de duş kabini mevcuttur. Sıcak su akıyor. Ancak ışıklandırması yeterli düzeyde değil.
  • Elektrik ve aydınlatma mevcuttur. Ancak elektriği çadırınıza kadar çekmek mümkün değildir.
  • Soyunma kabinler mevcuttur. Ancak sayı olarak pek yeterli değil.
  • Kamp alanında yiyecek, içecek satın alabileceğiniz bir işletme yoktur. Bunun için Dalyan Merkez’e inmeniz gerekebilir.
  • Kamp ateşi ve mangal yakmak serbesttir. Ayrıca semaverde çay da demleyebiliyorsunuz.
  • Ağaçlık bir alan olmasından dolayı gölgelik yerleri çoktur. Hava sıcak da olsa kamp alanı yeterince havadar oluyor.
  • 300 metre ileride balık tutabileceğiniz iskele mevcuttur.

Ücret

  • Girişler araç başı 30 TL’dir.
  • Girişte çadır kurup kurmayacağınız soruluyor ve yanıtınız evet ise günlük +30 TL daha ödemeniz gerekiyor.

Yakınlarda Gezebileceğiniz Yerler

Armutlu Kaplıcası

Fıstıklı Köyü’ne yaklaşık 10 km mesafede yer almaktadır. Tarihi, Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Yemyeşil ormanların içerisinde yer alan bu kaplıcanın yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıklara şifa dağıttığı biliniyor. Bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan bu kaplıca ülkemizin en fazla radyoaktiviteye sahip olan kaplıcası konumunda. Kalp ve damar rahatsızlıkları, romatizma, yara ve iltihap gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen özellikleri arasındadır.

Yalı Köyü

Fıstıklı Köyü’ne 2 km uzaklıkta bulunan Yalı Köyü de tıpkı Fıstıklı Köyü gibi doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülüyor. Civarda herhangi bir tesis olmadığından ötürü buranın denizi de çok temizdir. Köy sokakları oldukça şirin ve insanları ise çok cana yakın insanlardan oluşuyor.

Fıstıklı Kamp Alanı | Hakkında Bilgi, İmkanları, Ücreti ve Ulaşım