İç Anadolu Bölgesinin en renkli şehirlerinden birisi olan Eskişehir, Türkiye'nin öğrenci kenti olarak gösteriliyor. Başkent Ankara'nın hemen batısında yer alan bu şehir, Lületaşı çıkarması ile ön plana çıkmaktadır. 2020 yılında yapılan nüfus sayımına göre 887,475 nüfusa sahip olan kent, her geçen gün büyümeye devam ediyor. 14 adet ilçeye sahip olan Eskişehir'in her noktasında ayrı bir doğa ayrı bir tarihi güzelliğin bulunduğunu söyleyebilirim. Bu yazımız içerisinde Eskişehir Gezilecek Yerler hakkında sizlere güzel bir rehber oluşturmaya çalışacağız.

Tarihi Odunpazarı Bölgesi

Eskişehir gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Tarihi Odunpazarı bölgesi yer almaktadır. Eskişehir'in en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Odunpazarı son zamanlarda oldukça fazla ziyaretçi almayı başarmıştır. Odunpazarı bölgesini gezmek ortalama olarak bir gün sürecektir. Odunpazarı bölgesinin bu kadar popüler olmasını sağlayan şey Tarihi Odunpazarı Evleridir. Osmanlı'nın en iyi sivil mimari örneklerinden birisi olan Odunpazarı evleri, sürekli restorasyon çalışmaları ile ayakta tutulmaktadır.

Tarihi Odunpazarı evleri hala yerleşim yeri olarak kullanılıyor. Ancak büyük bir bölümü hediyelik eşya dükkanı, butik otel, cafe, müze, restoran olarak kullanıldığını görüyoruz. Eskişehir'e gelen her ziyaretçi, buraya geldiğinde keyifli bir zaman geçiriyor. Sokak fotoğrafları çekerek seyahatinizi ölümsüz hale getirebilirsiniz.

ETI Arkeoloji Müzesi

Eskişehir'in tarihini daha yakından tanımak, öğrenmek istiyorsanız Odunpazarına yakın olan ETI Arkeoloji Müzesi, bölge hakkında birçok ipucu vermektedir. 1945 yılında kurulan arkeoloji müzesi, bölgenin de en eski müzelerinden birisidir. Yakın zamanda yıkılmaya yüz tutan müze ETI sponsorluğunda restore edildi. Teknolojik gelişmeler ile bütünü ile yenilenen müze, Eskişehir'in en dikkat çeken yerleri arasında yer alıyor.

Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri

Sazova Parkı içerisinde yer alan Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri, bölgede ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Türk Dünyası Vakfı tarafından açılan bu müze, Türk Dünyasında büyük öneme sahip 32 adet eserin minyatür hallerine ev sahipliği yapıyor.  Ortalama 20 dakika harcayacağınız gezinti, Türk Dünyasını daha yakından tanımanıza olanak sağlamakta.

Pessinus Antik Kenti

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde yer alan Pessinus Antik Kenti, ilçe merkezine 16 km kadar batıda yer almaktadır. Antik kent üzerine yapılan kazı çalışmalarında bu antik kentin tanrıça Kybele adına kurulmuş olduğunu görüyoruz. 

Antik kaynaklara baktığımızda Pessinus Antik kentinin başta Matar Dindymene, Agdistis Dindymene, Magna Mate adlarındaki Frig tanrıçalarının kutsal kentleri olarak gösterilmiştir. Günümüzde harabe gibi görünse de hala görülmeye değer ayrıntılarının bulunduğunu söyleyebiliriz.

Zaimağa Konağı

Zaimağa Konağı, milli mücadele dönemine katkısı bulunan yapılardan sadece birisidir. İsmet İnönü ve Gazi Mustafa Kemal Paşa, 1922 yılında Eskişehir'de bu konakta toplantı yapmışlardır. Toplantıda alınan kararlar milli mücadele önemli derecede etki etmiştir.

Zaimağa Konağı'nın önemi bu kadarla da sınırlı değildir. Ankara dışındaki ilk Bakanlar Kurulu toplantısı da burada yapılmıştır. Kurtuluş Savaşı esnasında Eskişehir'de kalan Atatürk burada konaklamıştır.

Midas Anıtı

Eskişehir kent merkezine 80 kilometre uzaklıkta olan Han ilçesindeki Midas Anıtı, bölgede görülmeye değer nadir tarihi kalıntılardan birisidir. Midas Antik kentinden kalma bir yapı olduğu düşünülen anıtın ziyaretçi sayısı oldukça fazladır.

Küllüoba Höyüğü

Eskişehir gezilecek yerler listemizin tarih kokan detaylar ile dolu olduğunu görüyoruz. Bu bölgeye yapılacak seyahat sırasında şehrin simgelerinden birisi olan Küllüoba Höyüğünü ziyaret etmenizi öneririz. Höyüğün yakın çevresinde bulunan otellerde konaklayabilir, bölgeyi daha ayrıntılı bir şekilde gezebilirsiniz. Höyüğün etrafında onlarca hatta yüzlerce daha gezilecek nokta bulunmaktadır.

Sakarılıca Kaplıcaları

Eskişehir'de doğanın ne kadar yeşil, ne kadar temiz olduğunu bir kez daha görebilirsiniz. Mihalgazi ilçesinde yer akan Sakarılıca Kaplıcaları, termal turizmi yapmak isteyen kişilere güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Kaplıca bölgesi içerisinde yer alan oteller, güzel bir tatil yaşamanız için sizleri beklemektedir.

Yeni yerler görmek, güzel bir termal tatili yapmak istiyorsanız Eskişehir'de bulunan Sakarılıca Kaplıcalarını ziyaret edebilirsiniz. Kaplıca suları üzerine yapılan testlerde termal suyun başta romatizma olmak üzere kırık-çıkık, mide, beslenme bozukluğu, kadın hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Bu tür bir rahatsızlığınız varsa kaplıca bölgesini ziyaret etmenizi öneririm.

Sazova Parkı

Eskişehir kent merkezinde yer alan Sazova Parkı, hafta sonu aileniz ile güzel vakit geçirebileceğiniz en iyi seçeneklerden birisidir. Çocuğunuza büyük eğlence ve moral olacak olan bu parkta sizler de birkaç saat dinlenerek huzur bulabilirsiniz. Şehir dışından gelenler Sazova Parkının hemen yakınlarında bulunan otellerde konaklayabilirler.

Porsuk Çayı

Eskişehir'in şehir sembollerinden birisi olan Porsuk Çayı ilkbahar ve yaz aylarının gelmesi ile beraber bambaşka bir güzelliğe sahip olmaktadır. Venedik'e eş değer bir kent olan Eskişehir'de Porsuk Çayı üzerinde düzenlenen gondol turlarına katılabilirsiniz. Sakarya Irmağının en uzun kolu olan Porsuk Çayının uzunluğu toplam 448 metredir.

Şehri iki kola bölen Porsuk Çayı, kendinizi farklı bir coğrafya, farklı bir şehirde hissetmenizi sağlayacaktır. Yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça fazla ziyaret edilen bu çayda kesinlikle bot turlarına katılmanızı isteriz.

Lületaşı Müzesi

Eskişehir denilince akla ilk Lületaşı gelmektedir. Eskişehir Valiliği, 1998 yılından günümüze kadar Lületaşını dünyaya tanıtmak için elinden geleni yapmaktadır. Lületaşı Festivalleri, Lületaşı El Sanatları ve birçok eser Lületaşı Müzesinde sergilenmektedir. İl Özel İdaresi tarafından satın alınan binaya kurulan müze her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Lületaşı Müzesi içerisinde toplamda 60 sanatçıya ait 500'den fazla eser yer almaktadır. Odunpazarı Belediyesi tarafından 2008 yılında ziyarete açılan müzede şaşkınlığa uğrayabileceğiniz birçok eser bulunuyor.

Çukur Çarşı

Yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden birisi de Çukur Çarşıdır. Geçmişte balıkçılar çarşısı olarak bilinen bu çarşı, günümüzde daha çok dinlenme alanına tabii olmuştur. Çarşı tam Porsuk Çayına bakmakta olup etrafında birçok çay ve kahve içilecek mekan bulunmaktadır.

Çukur Çarşı içerisinde yer alan dükkanlardan Eskişehir'e özgü birçok hediyelik eşya alabilir, tatilinizi unutulmayacak hale getirebilirsiniz. Eskişehir merkezde yer alan otellerde konaklayabilir, kent merkezini gezmeye ilk buradan başlayabilirsiniz.

Eskişehir kent merkezinde bulunan gezilecek yerler birbirine oldukça yakındır. Birçoğu yürüyüş mesafesinde olsa da toplu taşıma kullanarak kenti gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklama tercihinizi burada yer alan konaklama merkezlerinden birisisinden yana kullanınız.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Osmanlı Dönemine ait en büyük eserlerden birisi de Kurşunlu Camii ve Külliyesidir. Camiyi ziyaret ettiğinizde ziyaretçilerini yapıldığı döneme götüren bu caminin oldukça ihtişamlı kubbeleri bulunmaktadır. Tarihi yapılara ilginiz varsa Kurşunlu Camii ve Külliyesi sizlere tarihi canlı bir şekilde yaşatacaktır.

Yunus Emre Türbesi

Türk Edebiyatına yön veren isimler arasında yer alan Yunus Emre, Anadolu'nun gelmiş geçmiş en büyük ozanları arasında yer almaktadır. Özgü ve güzel sözleriyle, şiirleri ile Yunus Emre günümüzde bile hala anılmaya devam edilmektedir. 

13. ve 14. yüzyılda yaşam gösteren Yunus Emre, vefat ettiğinde Eskişehir'in Mihalıçık ilçesine bağlı Sarayköy beldesine defnedildiği belirtilmiştir. Ancak, türbenin bulunduğu yerde Yunus Emre'nin mezarının bulunup bulunmadığı bilinmemektedir. Ancak; türbeyi ziyaret ederek Yunus Emre'yi anabilirsiniz.

Gürleyik Şelalesi

Eskişehir gezi rehberi listenize eklemeniz gereken bir diğer doğa güzelliği ise Gürleyik Şelalesidir. Bölgenin en dikkat çeken turizm merkezlerinden birisi olan Gürleyik Şelalesi, hafta sonu adeta ziyaretçi akınına uğramaktadır. Şelale etrafında bulunan piknik alanları, kamp alanları misafirler için biçilmiş bir kaftandır. Aynı zamanda yürüyüş yapılacak yerler ile beraber yüzebileceğiniz yerlerin de olması, şelalenin güzelliğini daha da ortaya çıkarmıştır.

Gürleyik Çayının üzerinde yer alan bu güzelliğin tam bir doğa harikası olduğunu göreceksiniz. Eskişehir geziniz sırasında hafta sonunu buraya ayırmanızı öneririz. Güzel bir kamp ruhunuzu dinlendirmek için yeterli olacaktır.

Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir kent merkezi içerisinde yer alan Eskibağlar Mahallesinde yer alan Haller Gençlik Merkezi, oldukça merkezi konumda yer alan güzel bir mekandır. Gençlik merkezi olarak kullanılan yapı geçmişte sebze ve meyve hali olarak kullanılmaktaydı. Belediye'nin yaptığı restore çalışmalarının ardından bu güzel yapının ortaya çıktığını görüyoruz. 

Eskişehir Havacılık Müzesi

Türkiye'de Havacılık denildiğinde akla ilk Eskişehir gelmektedir. Anadolu Üniversitesi'nin Yunus Emre Kampüsü içerisinde yer alan Havacılık Müzesi, 1998 yılında ziyarete açılmıştır. Müze içerisinde Cumhuriyet döneminden bu yana kullanılan onlarca tip sivil ve askeri uçaklar sergilenmektedir.

Açık hava müzesi şeklinde olan Eskişehir Havacılık Müzesinin kapalı bölümünde ise pilotlara ait giysiler, maket uçaklar, rozetler ve uçak motorları sergileniyor.  Müzeyi haftanın 7 günü ziyaret edebilmek mümkündür.

Eskişehir Kentpark

Eskişehir Anadolu'nun en hızlı gelişen ve yükselen şehri olarak biliniyor. Kentpark projesinde denizi olmayan bir kentin plaja sahip olması hedeflenmiştir. Kentpark içerisinde yer alan özel bir bölüme Türkiye'nin ilk yapay plajı inşa edilmiştir. Porsuk Çayının hemen arka tarafında yer alan Kentpark'da güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Kentpark içerisinde yer alan plajdaki deniz kumlarının tamamı gerçektir. Denizden getirtilen kumlar orijinal bir sahil hissinin oluşmasını sağlamıştır. Yaz aylarında denize gidemeyen Eskişehir halkının deniz özlemini gidermek için hazırlanan bu proje oldukça ilgi görmüştür. 350 metre uzunluğa sahip olan plajın 2 adet yüzme havuzu bulunmaktadır. Bir havuz yetişkinler için hazırlanırken diğerleri de çocukların yüzmesi için hazırlanmıştır.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir gezilecek yerler listenizde olması gereken bir diğer nokta ise Hayvanat Bahçesidir. Sazova Bilim, Kültür, Sanat Parkının en önemli bölümlerinden birisi de bu hayvanat bahçesidir.  2015 yılında yapımına başlanan hayvanat bahçesi 2 yılda anca tamamlanabilmiştir. Eskişehir halkı, hafta sonu eğlenceleri arasına ara ara burayı da dahil etmektedir.

Eskişehir Sualtı Dünyası

Eskişehir'de bulunan Sualtı Dünyası akvaryumu, 2100'den fazla balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Hatta Dünya üzerinde nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan birçok balık türü de bu müze içerisinde yer almaktadır. Akvaryum gezintisi sırasında devasa büyüklükteki köpek balıkları sizleri korkutabilir :) Pirana başta olmak üzere birçok balık özellikle çocuklarınız için iyi bir seçenek olacaktır.

Sualtı Dünyası akvaryumunu gezerken ziyaretçiler için ayrılmış özel bölümü ziyaret etmeyi kesinlikle unutmayınız. Bu bölümde yer alan kafeteryalarda dinlenebilir, hediyelik eşya bölümünden ürün satın alabilirsiniz.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Kurtuluş Savaşı döneminden kalan birçok eseri muhafaza ediyor. Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk'ün eşyalarının da sergilendiği müze bizlere milli mücadele ruhunu gösteriyor. Aynı zamanda Cumhuriyet Döneminden kalma birçok eser ve kitap da müze içerisinde sergilenmektedir.

Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi içerisinde Kurtuluş Savaşı dönemine ait orijinal 130 adet fotoğraf bulunmaktadır. Aynı zamanda savaşta önemli aşamalarda kullanılmış gemilerin de maketleri ziyarete sunulmaktadır. Atatürk'ün kişisel eşyalarının bir bölümü de müze içerisinde yer almaktadır.

Balmumu Heykel Müzesi

Hem yerli hem de yabancı birçok ismin balmumu heykellerinin bulunduğu bu müze, Eskişehir'in en çok ziyaret edilen yerleri arasında gösteriliyor. İstanbul'da da bulunan Balmumu Heykel Müzesinin bir benzeri olan Eskişehir Balmumu Heykel Müzesinde görmek istediğiniz kişilerin birebir orijinal heykellerini görebilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir'in Lületaşı üretimi tüm dünyaya etkin bir şekilde tanıtılmak isteniyor. Tanıtım ve pazarlama işlemlerinin yürütüldüğü Atlıhan El Sanatları Çarşısı, geleneksel el sanatlarına verilen önemi bir kez daha göstermektedir. 2005 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından açılan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Lületaşı ustalarının teşvik edilmesini de sağlıyor.

Şelale Park

Eskişehir'in en büyük şelalelerinden birisi olan Şelale Park, Eskişehir'in en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Şelale içerisinde yer alan mesire yerlerinde güzel bir gün geçirebilir, çocuklar için oluşturulan alanlarda çocuklarınız ile beraber güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Yine Odunpazarı Belediyesi tarafından hayata geçirilen bu yapı, 2009 yılında hizmete açılmıştır. Eskişehir'de bulunan en yeşil alanlardan birisidir. Şelale Park'a çıkan kişiler, muazzam bir Eskişehir manzarası ile karşı karşıya gelebilirler.

Eskişehir Gezilecek Yerler | Eskişehir’de Gezilecek 25 Yer!