Bursa yeşil kent olarak bildiğimiz ağaçlık ve ormanlık bir ilimiz. Aynı zamanda Marmara Denizi'nin en temiz örneklerini göreceğimiz Bursa iskenderiyle de meşhur. Fakat iyi bir kampçı bilecektir ki Bursa bunların dışında özellikle Marmara tarafında en iyi kamp yapacağınız yerlerden bir tanesidir.

Bu kamp alanlarından biri de Bursa'nın Mudanya bölgesindeki Eşkel Essen Köyü. Eşkel'de birçok farklı kamp alanı var fakat bu yazımızda Essen Köyü Kamp Alanını inceleyeceğiz. Öncelikle Mudanya zaten hem İstanbul'a hem de Bursa'ya yakın olmasıyla bilinir. İstanbul'dan gelecekseniz Büyükçekmece'den İstanbul Deniz Otobüslerine (İDO) binerek Mudanya'ya gelip oradan da yarım saatte bir kalkan araçlarla Essen Köyü'ne gidebilirsiniz. Aynı zamanda Bursa merkezden de Bursa Şehirlerarası Deniz Otobüsüne (BUDO) binerek kısa bir sürede Mudanya'ya gelebilirsiniz. Bu iki il dışında gelenler de Bursa Otogarından Mudanya'ya gelebilirler.

  • Öncelikle buraya kamp yapmayı gelecek kişiler uzun vadeli bir kamptan ziyade kısa fakat Essen Köyü'nün berrak sahilinin hemen kenarında 1-2 gün kamp yapmak için gelmelidir. Aynı zamanda buranın tamamen doğal bir kamp alanı olduğunu söyleyelim yani internet, elektrik, tuvalet gibi kolaylıklar beklemeyin. Doğanın ortasında Bursa'nın yeşilliğinin manzarasında İmralı Adasını ve küçük limanı saatlerce izleyebilirsiniz. Aynı zamanda buranın plajının Bursa'nın en iyi plajlarından bir tanesi olduğunu da kesinlikle söyleyebiliriz.

  • Güzel bir yürüyüş parkuruna sahip olan Essen Köyü Kamp Alanında aynı zamanda kontrollü bir şekilde ateş yakabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Burası sahil kenarında romantik bir kamp yapmayı tercih edecek kişiler için oldukça uygundur.
  • Kamp alanına genel olarak karavanda kamp yapmayı tercih eden kişiler gelse de burası çadırla kamp yapmak için de oldukça uygundur. Hem karavan hem de çadır için yer kirası ödemenize gerek duyulmamaktadır. Tuvalet, elektrik, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı kamp alanında gidermeniz mümkün değildir. Fakat köy zaten kampınızı kuracağınız sahile çok uzak değildir. Bu sebeple köy alanına gidip bu tarz ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Zaten köy halkının da misafirlere karşı oldukça cana yakın olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Bölge Bulunan Tüm Kamp Alanlarının Harita ve Konum Bilgisi

Eşkel Essen Köyü Kamp Alanı | Hakkında Bilgi, İmkanları ve Ulaşım Bilgisi