Keçiören'de Etlik ve Esertepe mahallesinde bulunan Esertepe Muhammed Ali Parkı 2015 yılında açılmış olan oldukça yeni parktır. İçerisinde bulunan birçok alanla birlikte Ankara'nın nüfus olarak en kalabalık ilçelerinden biri olan Keçiören'in park ihtiyacını başarılı bir şekilde karşılamaktadır.

Esertepe Muhammed Ali Parkı Genel Yapısı

170.000 metrekare alana yapılan parkın yaklaşık olarak 60.000 metrekaresi yeşillikten, 16.000 metrekaresi ise havuzdan oluşmaktadır. Henüz yeni bir park olduğu için ağaçlar tam istenildiği gibi uzun olmasa da önümüzdeki yıllar içerisinde bu parkın yeşillik konusunda Ankara'nın önde gelen parkları arasında yer alacağını söyleyebiliriz.

Parkın dört kapısı, Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş Türkiye motiflerinden izler taşımaktadır. Burası tam anlamıyla seyir tepesidir. 130 metre yüksekliğinde olan tepeye çıktığınız vakit tüm Ankara ayaklarınızın altında olacaktır. Bu konuda da park örnek bir harekete imza atmıştır. Yaşlılar, hamileler, engelliler bu tepeye daha rahat çıkabilsin diye parkın içerisinde 38 adet yürüyen merdiven ve 10 adet asansör yer almaktadır. Bu tür bir uygulamayı parklarda görmek epey zordur.

Esertepe Muhammed Ali Parkı'nda Yapılabilecekler

Piknik: Piknik alanları her park alanı için olmazsa olmazdır. Bunun için burada da 135 adet çardaklı piknik alanı kurulmuş. Sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar talebinizi oldukça fazla bir şekilde karşılayacak bir piknik alanı olduğunu söyleyebiliriz.

Spor: Sporun her türlüsünün düşünüldüğü bir park. Öncelikle spor deyince çoğu kişinin aklına yürüyüş gelmekte. Bu sebeple bu parkta 1071 metre uzunluğunda yürüyüş parkuru yer almaktadır. Bu parkurda her yaştan kişiler düşünüldüğü için de eğim yok denecek kadar azdır.

Gençler düşünülerek de 2 adet futbol sahası, 2 adet basketbol sahası tam donanımlı şekilde parkın içinde yer almaktadır. Aynı zamanda bunlardan farklı olarak da kondisyon alanı yine spor severlerin talebine göre oluşturulmuştur.

Çocuk Oyun Alanları: Park büyük bir alan içerisinde yer aldığı için tam 4 farklı çocuk oyun alanı yer almaktadır. Bu oyun alanları toplam 1.500 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. 2015'te açılan yeni bir park olduğu için de çocuk oyun alanları için gerekli her şey düşünülmüştür.

Kafeler: Sadece piknik yapmak isteyenler düşünülmemiş aynı zamanda kafeler de parkın içerisine yerleştirilmiş. Parkın içerisinde yer alan kafelerde fast food'dan kahvaltıya kişilerin taleplerini karşılayacak çeşitliktedir.

Türkiye Haritası: Başka parklarda göremeyip burada göreceğiniz bir diğer şey de dev Türkiye haritası. Toplam 10.000 metrekare üzerinde yapılmış olan bu Türkiye haritası özellikle çocukların oldukça ilgisini çekmektedir. Türkiye haritası, merdivenlerle bölgelere ayrılmış sınırlar da çimlerle düzenlenmiştir. Çocuklu ailelerin çocuklarına mutlaka göstermesi gereken bir alandır.

Amfi Tiyatro: Çok güzel bir amfi tiyatro örneği yine Esertepe Muhammed Ali Parkı içerisinde yer almaktadır. Bu alanda yılın belirli zamanlarında çeşitli aktiviteler yürütülmektedir.

Park henüz yeni bir park olduğu için bazı eksikleri de mevcuttur. Bu eksiklikleri yıl içerisinde belirli zamanlarda giderilmeye devam etmektedir. Özellikle ağaçların büyüdüğü ve bazı bölümlerin eklenmeye başladığı vakit bu park Ankara'nın en gözde parklarından birisi olacaktır.

Esertepe Muhammed Ali Parkı Ulaşımı

  • Özel araçlarıyla gelecek kişiler için 600 araçlı oldukça talebi karşılayacak büyüklükte otoparka sahiptir.
  • Kızılay ve Ulus tarafından gelmek isteyenler 263,285 numaralı otobüslerle parka ulaşabilirler.
  • Batıkent, Yenimahalle tarafından gelecek kişiler önce metroyla Kızılay'a gelip sonrasında 263,285 numaralı otobüslerle parka ulaşabilirler.

Harita ve Konum Bilgisi

Yayla, Şht. Mustafa Ercigez Cd. No:35, 06220 Keçiören/AnkaraSanal TurEsertepe Muhammed Ali Parkı | Hakkında Bilgi, Genel Yapısı, Park İçerisinde Yapılabilecek Aktiviteler ve Ulaşım