Gezi

Erzurum Gezilecek Yerler | Erzurum’da Gezilecek 22 Yer!

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum kış aylarında ülkemizin en çok uğranan yerleri arasında gösteriliyor. 2020 yılında yapılan nüfus sayımına göre 762,062 nüfusa sahip olan şehir, her geçen gün bur sayıyı arttırmaya devam ediyor. Erzurum’da öğrencilik yapmış ya da askerliğini burada yapan kişiler eminiz ki bu şehrin tüm soğuğunu iliklerine kadar hissetmişlerdir. Türkiye’nin en büyük kayak merkezine de ev sahipliği yapan Erzurum, her gün yüz binlerce kişiyi misafir ediyor. Hatta 2011 yılında Dünya Kış Olimpiyatları Türkiye’de, Erzurum’da düzenlenmiştir.

Palandöken Kayak Merkezi doğa ile baş başa kalabileceğiniz nadir yerler arasında yer alacaktır. Burada hem eğlenceyi hem doğanın vermiş olduğu güzellikleri aynı anda görebileceksiniz. Erzurum’a geldiğiniz zaman birçok turist gibi sizlerde Oltu taşı ile yapılmış tespihlere yenileceksiniz. Erzurum’da, yerini tespih almanın hiç de sanıldığı kadar ucuz olduğunu düşünmeyin. Tamamen orijinal, gerçek Oltu taşından yapılan tesbihler için binlerce TL ödemek zorunda kalabilirsiniz. Asıl konumuza dönecek olursak bu yazımız içerisinde Erzurum’a ilk kez gelen kişiler için güzel bir seyahat rehberi oluşturmaya çalıştık. Şimdiden keyifli okumalar dileriz;

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Erzurum kent merkezinde boş vaktiniz varsa ilk olarak uğramanız gereken yerin Erzurum Arkeoloji Müzesi olduğunu söyleyebilirim. İçerisinde binlerce eserin yer aldığı bu müzede oldukça güzel de kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Yakutiye Medresesi

Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biriside Yakutiye Medresesidir. Tarihin en büyük mirasları arasında yer alan bu medrese Erzurum’un da şehir sembollerinden birisi haline gelmiştir. Medreseyi ziyaret eden kişiler yapının artık müze olarak kullanıldığını görebilirler.

Narman Peribacaları

Peri bacalarının sadece Kapadokya yöresine özgün olduğunu düşünmeyiniz. Ülkemizde Kapadokya benzeri birçok peri bacası bulunuyor. Erzurum’da bulunan Narman peri bacaları bulunduğu yer başta olmak üzere birçok açıdan sizi Kendinize aşık edebilir. Buraya gelmeden önce kendinize bir fotoğraf makinesi edilmenizi öneririz.

Tortum Şelalesi

Erzurum’a gelmişken meşhur Tortum Şelalesi’ne uğramadan asla geri dönmeyiniz. Şelalenin aktığı yerde oluşan gölete girebilmek mümkündür. Bölgede bulunan birçok kişi yaz aylarında Serinlemek için Tortuma gelmeyi tercih etmektedir. Aynı zamanda şelalenin etrafında bulunan yeşilliklerde güzel zaman geçirebilme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Çoruh Vadisi

Çoruh Vadisi, Türkiye’nin bitki türü bakımından en zengin vadileri arasında yer alıyor. Aynı zamanda doğa sporları için oldukça müsait olan bu bölgede başta rafting olmak üzere dağcılık ve trekking yapma fırsatı da bulabilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’un en çok ziyaret alan yeri kuşkusuz ki Palandöken Kayak Merkezidir. Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olan Palandöken’de her türlü kayak aktivitesiyle karşılaşmak mümkündür. Kış turizminin en eğlenceli geçtiği yerlerden birisi olan Palandöken kayak kursu alabilir, birbirinden zorlu etapları sahip pistlerde gerçek kayağın keyfine varabilirsiniz. Bölgede konaklama seçenekleri bakımından birçok Otel bulunmaktadır. Güzel bir hafta sonu ya da sömestr tatili için Erzurum’a gelmeyi tercih edebilirsiniz.

Erzurum Kalesi

M.S 5. yüzyılda Roma imparatoru tarafından inşa edilen Erzurum Kalesini kesinlikle görmenizi isterim. Yaklaşık 2,000 metre yükseklikteki bir tepenin üzerine kurulan Kale, yıkılma yüz tutana kadar Türkler tarafından kışla olarak kullanılmıştır. Selçuklular ile beraber Türk egemenliğine giren Erzurum Kalesi’nde Türk mimarisine ait birçok ize rastlayabilmek mümkündür

Öşvank Kilisesi

963 yılında yapımına başlanan Öşvan Kilisesi, 10 yıllık bir süre sonrasında ibadete açılmıştır. Gürcü Kralı tarafından yapıldığı tahmin edilen bu kilisenin büyük bir bölümü zamanla yıkılmak durumunda kalmıştır. Ancak günümüze kadar ulaşan bölümlerini ziyaret etme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Erzurum Atatürk Evi

Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş mücadelesi için Erzurum’a geldiğinde bu şekilde tam olarak 52 Gün kalmıştır. Milli mücadelenin planlandığı bu ev bölge halkı tarafından oldukça önemli kabul edilmiştir. 1984 yılında bakım ve onarım çalışmasından geçirilen yapı Atatürk evi olarak ziyarete açılmıştır.

Üç Kümbetler

Erzurum gezi rehberiniz içerisinde eklemeniz gereken bir diğer nokta isim Üç Kümbetler olmalıdır. Sekizgen gövdeli olan bu yapılar kesme taştan yapılmalarından dolayı bu zamana kadar ayakta kalmayı başarmışlardır. Kümbetlerin yuvarlak kemerli bölümlerinde bariz bir şekilde görülen yarasa, boğa, kartal, yılan gibi hayvan kabartmaları bulunmaktadır. Orta Asya takvimlerinde görülen bu kabartmalar bu yapının bölgeye gelen Türkler tarafından yapıldığını göstermekte.

Nene Hatun Milli Parkı

Osmanlı’nın ile girmiş olduğu 93 harbinde devlet neredeyse çökme noktasına gelmiştir. Daha 20 yaşında olmasına karşın 93 Harbi sırasında insanlara önderlik ederek savaşın seyrini değiştiren Nene Hatun bölge halkı tarafından asla unutulmamıştır. Nene Hatun adı verilen bu Milli Park bizlere 93 harbinden de birtakım bilgiler vermektedir

Çobandede Köprüsü

Erzurum’un en eski yapılarından birisi de Çobandede Köprüsüdür. 1297 yılında yapımına başlanan köprü bir yıl gibi oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanmıştır. Köprünün yapım emri Çoban Paşa tarafından verildiği için köprü bu isimle anılmıştır. 700 yıllık geçmiş olmasına karşın sanki bugün yapılmış gibi sağlam ve dayanıklı görünmektedir.

Meryem Ana Kilisesi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan birçok şehirde Meryem Ana Kilisesi adı ile anılan birçok ibadethane görebilmek mümkündür. Tortum ilçesinde bulunan bu kilisenin tahminlere göre yapımı 970’li yıllara dayanmaktadır. Bağdat Kralı tarafından inşa edilen bu manastırın çevresinde geçmiş döneme ait birçok iz görebilmek mümkündür. Kendine özgü bir yapıya sahip olan Meryem Ana Kilisesi çok iyi bir şekilde korunmuş, bakım ve onarım çalışmaları ile günümüze kadar ulaştırılmıştır.

İstanbul Kapı

Erzurum Kalesi’nin 4 kapısından birisi olan İstanbul Kapı bugüne kadar sapasağlam gelmesine karşın yeterince tanıtılmamasından dolayı geri planda kalmıştır. Erzurum’a geldiğinizde kesinlikle görmeniz önerdiğim İstanbul Kapı Osmanlı dönemi eserleri arasında görebileceğiniz en muhteşem detaylı yapıdır. Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum’a giriş yaparken bu kapıyı kullanmıştır. Bu nedenle de bu kapının özel bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Lala Paşa Camii

Erzurum’un Osmanlı Dönemi’ndeki ilk camisi Lala Paşa Camidir. Bu Camiden sonra inşa edilen diğer camilerde Lala Paşa Camii örnek alınarak inşa edilmiştir. Caminin inşa edilmesinde büyük paya sahip olan Lala Mustafa Paşa Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlığını yapmış önemli bir devlet adamıydı. Saraya girmeden önce Erzurum Beylerbeyi iken yaptırdı bu Cami günümüzde hala ihtişamına korumaya devam ediyor.

Abdurrahman Gazi Hz.  Türbesi

Hz Muhammed’in sahabeleri arasında yer alan Abdurrahman Gazi Efendi Erzurum’da vefat etmiştir. Türbesi kentin hemen iki buçuk kilometre güneydoğusunda yer almaktadır. Palandöken Dağı eteklerinde yer alan Abdurrahman Gazi Hazretleri Türbesi, bölge halkı tarafından oldukça kutsal kabul edilmektedir. Rivayete göre Erzurum’a kadar gelip bu türbeyi ziyaret etmeden geri dönenlerin yolu tekrardan bir şekilde Erzurum’a geri düşmektedir.

Aziziye Tabyaları

Osmanlı-Rus savaşlarında en çok etkilenen şehrimizin Erzurum’da olduğunu söyleyebiliriz. Rus kuvvetlerinin oldukça baskılı bir şekilde kaldığı bu şehrimizde savunma hakkının oldukça güçlü olduğunu veriyoruz. Erzurum savunmak için inşa edilen Aziziye Tabyaları şehrin hemen 3 kilometre dışında yer almaktadır.

Çifte Minareli Medrese

Selçuklu dönemi eserleri arasında yer alan Çifte Minareli Medrese Erzurum Kent merkezinin tam ortasında yer almaktadır. Kent merkezindeki boş vaktinizi değerlendirmek istiyorsanız Çifte Minareli Medrese uğrayabilirsiniz. Medrese adeta kentin sembollerinden birisi haline gelmiştir.

Erzurum Kongre ve Milli Mücadele Müzesi

Milli Mücadele adımlarının atıldığı şehirlerden birisi de Erzurum’dur. Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ile beraber 52 gün Erzurum’da kalmıştır. Erzurumlu toplanan kongrede milli mücadele ile ilgili birçok önemli karar alınmıştır. Kongrenin yapıldığı, milli mücadelenin konuşulduğu binayı ziyaret ederek milli Mücadele ruhunu az da olsa hissedebilirsiniz.

Paşa Bey Konağı

Üç Kümbetlerin hemen yan tarafında bulunan Paşa Bey Konağı, Erzurum’un geleneksel mimarisi hakkında bizlere oldukça büyük ipuçları vermektedir. 300 yıllık bir geçmişe sahip olan Konak günümüzde kısmi Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor. İçerisinde Erzurum yöresine ait birçok yöresel kıyafet, araç ve gereç bulabilmek mümkündür.

Rüstem Paşa Bedesteni

1561 yılında yapılan Rüstem Paşa Bedesteni Erzurum’un en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Hediyelik eşya alabileceğiniz oldukça fazla mağazanın yer aldığı bu bedestende orijinal Oltu taşı tesbihler bulabilirsiniz. Özellikle yöresel hediyelik eşya almak istiyorsanız uğramanız gereken ilk yer olduğunu söyleyebiliriz.

Tebrizkapı Sanat ve Kültür Çarşısı

Erzurum gezilecek yerler listemizin son sırasında Tebrizkapı Sanat ve Kültür Çarşısı yer almakta. Tarihi geçmiş oldukça eskilere dayanan bu çarşıda kültür ve sanat üzerine hizmet veren birçok mağaza ile karşılaşabilirsiniz. Erzurum’a gelmek için kış ayında beklemeyin! Bu çarşı gibi güzelliklere sahip olan şehri yılın her döneminde görmeye görebilirsiniz.

P