Gezi

Erzincan Gezilecek Yerler | Erzincan’da Gezilecek 20 Yer!

Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Erzincan Doğu Anadolu Bölgemiz içerisinde yer alan şirin bir kenttir. 2020 yılı sayımlarına göre 234,747 nüfusa sahip olan kent son yıllarda az da olsa göç vermeye başlamıştır. Geçmişte Hitit, Urartu, Pers, Med, Helen ve himayesinde olan Erzincan, Malazgirt zaferinden sonra Türk şehri olmuştur. Kültürel açıdan oldukça zengin olan Erzincan, doğa güzellikleri ile de ayrı bir keyif vermektedir. Coğrafyayı ele aldığımızda bölgenin turizm açısından oldukça zengin olduğunu rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Erzincan 1. dereceden fay hattı üzerine kurulu bir şehirdir. 1939 yılında meydana gelen deprem şehri neredeyse bütünü ile yok etmiştir. Bugün gördüğümüz yapılaşmanın neredeyse tamamı 1939 yılındaki depremden sonra kurulmuştur. Ekonomisi neredeyse tamamen tarım üzerine kurulmuştur. Sanayi ve maden alanındaki gelişmelerin devam ettiği, tarımdan sonraki en çok gelirin hayvancılık ile sağlandığını söyleyebiliriz. Bu yazımız içerisinde bölge ziyarete gelen kişiler için Erzincan gezilecek yerler listesi oluşturmaya çalıştık.

Hıdır Abdal Sultan Türbesi

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yer alan Hıdır Abdal Sultan Türbesi bölgede gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Başta bölge halkı olmak üzere her yıl binlerce kişi türbeyi ziyaret etmek için bu bölgeye geliyor. Hacı Bektaşi Veli’den etkilenerek bir tekke kuran Hıdır Abdal Sultan, verdiği hizmetler sayesinde halkın gönlünde bir taht kurmuştur. 700 Yıl kadar hizmet veren tekke, Cumhuriyet Dönemi itibari ile kapatılmıştır. Tekkenin bulunduğu yerde bugün Hıdır Abdal Sultanın yer almaktadır. Erzincan’a geldiğinizde kesinlikle türbeyi ziyaret etmenizi isteriz. Merak etmeyin, türbenin etrafında konaklama konusunda birçok seçenek bulunmaktadır.

Mama Hatun Kervansarayı

Yapım kitabesi bulunmadığından dolayı tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmeyen Mama Hatun Kervansarayı kent merkezine 92 kilometre uzaklıktadır. Tahminlere göre 12. Yüzyılda yapıldığı düşünülen kervansarayın ihtişam ve görkemini hala koruduğunu görebilirsiniz. Kervansaray dibinde bulunan hamam ve türbe kervansaraydan daha fazla ziyaret edilmektedir.

Türkiye’de oldukça fazla cami, manastır ve kilise bulunmaktadır. Bu da ülkemizde dini turizmin gelişmesine olanak sağlamıştır. Mama Hatun Kervansarayının yanında bulunan Mama Hatun Türbesi bölgede en çok ziyaret edilen yerler arasında gösteriliyor.

Abrenk Kilisesi

Anadolu’da bulunan en sağlam Ermeni kiliselerinden birisi de Abrenk Kilisesidir. Ancak çok fazla bilinmeyen bu kilise yavaş yavaş yıkamayı doğru gidiyor. Kim tarafından hangi tarihte yapıldı bilinmeyen Abrenk Kilisesinin yavaş yavaş yıkılmaya başladığını görebilirsiniz.

Otlukbeli Gölü

Erzincan gezi rehberi hazırlarken listenizde kesinlikle olması gereken bir nokta daha belirteceğiz. Erzincan’ın Otlukbeli ilçesinde bulunan bu göl manzarası ile adeta misafirlerini kendisine mest ediyor. Otlukbeli ilçesine 6 kilometre kadar uzaklıkta bulunan gölde fotoğraf çekilebilecek oldukça ince detaylar bulunuyor. Doğal anıt olarak ilan edilen Otlukbeli Gölünün 18 metre kadar derinliği, 6500 metrekarelik de bir genişliği bulunmaktadır.

Girlevik Şelalesi

40 metre kadar yüksekliği bulunan Girlevik Şelalesi, 3 kademeden oluşan taşlı bir bölümde yer almaktadır. Kalecik köyünde bulunan Girlevik Şelalesi, hafta sonunun sessiz ve sakin olarak geçirebileceğiniz nadir yerler arasında. Aileniz ile beraber piknik yapıp doğanın tadına bakmak istiyorsanız çok iyi bir seçenek olacaktır.

Beytahtı Mesire Yeri

Karasu nehrinin hemen yamacında yer alan Beytahtı Mesire Yeri, Erzincan’ın doğa güzellikleri arasında yer alıyor. Erzincan yerel halkı tarafından oldukça fazla tercih edilen bu mesire yeri, gezginlerin de uğrak noktalarından birisidir. Soğuk su kaynağı bakımından oldukça zengin olan Beytahtı Mesire Yeri, yeşilin bol olduğu nadir yerlerden birisidir. Piknik yapmak için gelebileceğiniz bu bölge kent merkezine sadece 15 kilometredir.

Kadıgölü Parkı

Yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu park, Türkiye’nin belki de en güzel parklarından birisidir. Yaz aylarında ziyaret edilmesi gereken bu parkta soğuk su kaynaklarını görebilirsiniz. Park içerisinde yer alan soğuk su kaynaklarında Alabalık yetiştirilmektedir.

Gülalibey Cami

Erzincan’ın Kemah ilçesinde yer alan Gülalibey Cami, Erzincan’ın tarih kokan yerleri arasında yer alıyor. Erzincan’a yolunuz düşmesi durumunda gezmenizi önerdiğimiz bu yer, Emir Gülalibey tarafından 1454 yılında inşa edilmiştir. 3 kitabesi bulunan caminin ilk kitabesi yapılış, birisi onarım dönemine sonuncusu ise cami ile alakalı olmayan başka bir camiye aittir. Moloz ve keme taşlardan yapılan caminin planı kare planlıdır. Bölgeyi ziyaret eden kişilerce çok fazla ziyaret edilen caminin adeta tarih dolu olduğunu görebilirsiniz.

Erzincan Müzesi

Erzincan’a gelen kişilerin uğradıkları ilk yerlerden birisi de Erzincan Müzesidir. 1986 yılında ziyarete açılan müze ilk olarak İlk Halk Kütüphanesindeydi. Daha sonrasında 75. Yıl Kültür Merkezinde kendisine özel bir alan yapıldıktan sonra müze bu bölüme taşınmıştır. Binlerce yıllık geçmişi bulunan arkeolojik eserlerin yanı sıra Erzincan bölgesine ait yöresel ürünlerde etnografya bölümünde sergilenmektedir. Kent merkezinde yer alan müzeye ulaşım neredeyse yürüyüş mesafesindedir.

Erzincan Kemah Kalesi

Anadolu’nun en eski kaleleri arasında yer alan Erzincan Kalesi, Kemah’ın en tarihi yerleri arasında yer almaktadır. Kalenin geçmişi Hitit, Urartu dönemlerine kadar ilerlemektedir. Oldukça sarp kayalıklar üzerine kurulu olan kalenin çevresinde bir miktar sur bulunmaktadır.

Karanlık Kanyon

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yer alan Karanlık Kanyon, ülkemizin en büyük kanyonları arasında yer almaktadır. Rafting, Kano, Base Jump gibi etkinlikler düzenlenen kanyona yerli turistten daha çok yabancı turist gelmektedir.

Altıntepe

Erzincan’ın üzümlü ilçesinde yer alan Altıntepe, başta Osmanlı olmak üzere Bizans hatta Urartu medeniyetine ev sahipliği yapmıştır. Urartular döneminde kurulan bu yerleşim yerinin büyük gizemler taşıdığı düşünülmektedir. Ara ara sürdürülen arkeolojik kazılarda birçok eser çıkarılmıştır.

Yedi Göller

Abantta bulunan Yedi Göller ile Erzincan’da bulunan Yedi Gölleri karıştırmayın 🙂 Erzincan’a bağlı Keşiş Dağları içerisinde yer alan Yedi Göller, bölgenin en fazla ziyaret çeken yerleri arasında yer almaktadır. 3,500 metre kadar yükseklikte yer alan Yedi Göller, gezginler ve kamp severler tarafından tercih edilmektedir. Temmuz ve Ağustos ayında çadır kuracak bir yer bulamayan kişiler, gerçek doğa huzuruna ancak burada erişebilirler.

Terzibaba Camii

Erzincan’da bulunan Terzibaba Camii, Türkiye’nin kubbe altında en çok insan barındıran camisi olarak kaydedilmiştir. 7,000 insan kapasitesine sahip olan caminin kubbe altında 4,000 kişi bulunabilmektedir. Caminin tasarım aşamasında iken tüm ayrıntılar özel olarak düşünülmüştür. Camiyi ziyaret ettiğinizde kubbe altının ne kadar geniş olduğunu görebilirsiniz.

Munzur Dağları

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Munzur Dağları, Erzincan ile Tunceli arasında yer almaktadır. Marcan Sıradağları olarak da bilinen Munzur Dağları, Torosların devamı olarak bilinmektedir. Erzincan’ı ziyaret ettiğinizde Munzur Dağlarını kesinlikle görmenizi öneririz.

Aygır Gölü

Erzincan Kent Merkezine 115 kilometre kadar uzaklıkta yer alan Aygır Gölü bölgenin en doğal güzelliklerinden birisidir. 1,126 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan gölün balıkçılık başta olmak üzere birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Aygır Gölü etrafında kamp yapabilir, güzel bir güne uyanarak bölgeyi daha yakından gezebilirsiniz.

Ergan Kayak Merkezi

Erzincan’da bulunan Ergan kayak Merkezi, Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip kayak merkezidir. Çeşitli zorluk ve kademelerde bulunan pistlerde kış turizmi çok iyi bir şekilde sürdürülmektedir. Kayak merkezindeki son sistem teknolojiye sahip telesiyeji ile 450 kişi aynı anda taşınabilmektedir. Havaalanına da oldukça yakın olan (12 dakika) Ergan Kayak Merkezi hem yerli hem de yabancı turistler tarafından tercih ediliyor.

Sakaltutan Kayak Merkezi

Erzincan’da kış turizmi sadece Ergan Kayak Merkezi ile sınırlı değildir. Aynı zamanda Sakalsultan Kayak Merkezinde de hem yerli hem de yabancı turistler buluşup kış turizmi yapabiliyor. Kent merkezine 45 kilometre kadar uzaklıkta yer alan Sakalsultan Kayak Merkezinin 1,026 metre uzunluğu bulunmaktadır. Hem orta hem de zor derece pistleri bulunan kayak merkezin son derece önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Erzincan Ilıcası

Erzincan kent merkezine 11 kilometre uzaklıkta yer alan Erzincan Ilıcasının 12 adet kapalı havuzu bulunmaktadır. 33 derece su sıcaklığı bulunan ılıcanın başta cilt rahatsızlıkları olmak üzere kalp ve damar rahatsızlıkları, romatizma gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Her yıl şifa bulmak adına birçok kişi ılıcalara gelip tedavi olmaya çalışmaktadır.

P