İzmir’in Karşıyaka ilçesi yabancı olmasa da hatırı sayılır miktarda yerli turisti ağırlayan bir bölge. Bu ilçeye gelen yerli turistler de ya günübirlik uğrayıp gitmekte ya da iş seyahati dolayısıyla ilçeye uğramakta. Bu ilçenin kuvvetle muhtemeldir ki kendisiyle özdeşleşen tek gıda markası ise Şemikler Bozacısı.

Şemikler, Karşıyaka’nın semtlerinden birisi. İzmir Banliyösünün (İZBAN) ortasından geçtiği semt, kuzeyde Anadolu Caddesi ve güneyde Atakent ile kesişiyor. 1950’li yıllardan günümüze dek nüfusu peyderpey artan semtin kendi ismiyle Türkiye çapında tanınan bir de ismi var: Şemikler Bozacısı. Şemikler Lisesi’nin hemen yanı başında bulunan dükkan yılın her mevsimi müşterilerine kapısını açık tutuyor. Aynı anda servise açabildiği son derece az masa var. Gelen müşteriler de genellikle ya bir litrelik şişe alıp gidiyor ya da bir bardak boza içip ayrılıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse bölgeye yol düşerse sevdiklerinize alınabilecek en iyi hediyelerden birisi bu markanın bozası.

İzmir genelinde boza daha sıvı olarak üretilir. Yani Eskişehir veya İstanbul’daki muadillerine göre daha akışkandır, bardakla daha rahat içilebilir. İçerik olarak ise Türkiye genelindeki diğer tüm bozalarla aynıdır. Darı irmiğinin biraz su ve bir miktar şekerle alıp alabileceği belki de en lezzetli hali olan boza, içeriği sayesinde hem doyurucu hem de sağlıklıdır.

1978 yılından günümüze Şemikler’de hizmet veren işletmeye yolunuz düşerse önce bir bardak tarçın eklenmiş boza denemenizi öneririz. Beğenip bir şişe de eve götüreceğinizden zaten eminiz…

En Tatlı Kış İçeceği İçin İzmir’deki Doğru Adres: Şemikler Bozacısı