Gezi

En İyi Kış Rotaları

Kış mevsimindeki tatiller düşünüldüğünde akla gelenlerle kış mevsiminde sevdiklerinizle birlikte çıkabileceğiniz rotalar farklıdır. Örneğin kış tatili deyince Uludağ veya Palandöken akla gelebilir veya yılbaşı eğlencesi için Kuzey Kıbrıs düşünülebilir; ama araçla kış rotası deyince işler değişiyor. Sizin için değerlendirmek isteyebileceğiniz en iyi yurtiçi kış rotalarını derledik…

Son yıllarda popülaritesi istikrarlı bir şekilde artan Doğu Ekspresine yer vermek istiyoruz. Ankara’ya ulaştıktan sonra Doğu Ekspresinde yerinizi alabilir ve Kars’a dek keyifli bir tren yolculuğu yaşayabilirsiniz. Çocuklar için de uygun olabileceğini düşündüğümüz bu seçenek Anadolu’nun farklı şehirlerinden birbirinden güzel kış manzaralarını pencerenize taşıyacaktır.

İkinci olarak belirtmek istediğimiz yer ise Doğu Ekspresine daha önce binen ve memnun kalanlar ile bu hatta uygun yer bulamayanlar için: Güney Kurtalan Ekspresi. Ankara’dan sabahları hareket eden bu trenle Kayseri’ye kadar güzel manzaralar göreceksiniz. Dönüşü Kurtalan’da sabah yapılan hat, Malatya’ya kadar tıpkı gidişteki gibi, hattan ondan daha iyi manzaraları size sunuyor.

İlk iki önerimizi değerlendirmeyi düşünenler mutlaka yataklı vagonda yerlerini almalı. Ayrıca arkadaş grubuyla seyahat ederseniz alacağınız keyfin daha da artacağına inanıyoruz.

İzmir’in Selçuk ilçesinin hemen yanı başında kurulu olan Şirince, kış mevsiminde bir veya iki gece kafa dinleyebileceğiniz yerlerden birisi. Doğası ve manzarasıyla eşsiz bir yer olan Şirince’yi daha önce gördüyseniz ona muadil olarak önerebileceğimiz yer ise Ödemiş’teki Gölcük…

Rize Çamlıhemşin’deki Ayder Yaylası kış mevsiminde ayrı bir güzelliğe sahip. Özellikle karlı havalarda soba sıcaklığındaki sohbete doyamayacak ve daha uzun süre burada kalmayı isteyeceksiniz. Araçla giderken dikkat etmenizi öneriyor; ancak bununla beraber Trabzon’dan itibaren Karadeniz’in hırçın dalgalarını bir de kışın görmenizi öneriyoruz.

Biraz da kalabalık kentlere yakın rota hazırlamak istiyorsanız hedefiniz Bolu olabilir. Yedigöller Millî Parkı, yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe sahip; ancak beyazlara büründüğünde adeta kartpostallardan çıkmış gibi duruyor.

Kıyı Ege’yi yaz mevsiminde kalabalık bulanlardansanız, Eski Foça ve Cunda’yı bir de kışın görmenizi önermek isteriz. İzmir ve Balıkesir’in bu iki turistik noktası kış mevsiminde apayrı bir havaya bürünüyor. Her ikisi de sükunetle bezenmiş bir atmosfere sahip olurken konuklarını da memnun edecek olanaklarını sürdürüyor.