Araçla seyahat etmek üzereyken yanınıza doyurucu ve sağlıklı bir yol yemeği hazırlamayı mı düşünüyorsunuz? Veya evde ekmek arası leziz bir şeyler arıyor da olabilirsiniz, işe götürmek için pratik bir yemekte… Size konserve ton balığından ekmek arası leziz bir yemek önerisinde bulunmak istiyoruz…

Genellikle üçlü kutu hâlinde satılan ton balığı konservesi, ekmek arasında sıkça tüketilen bir ürün; ancak birkaç tüyoyu da paylaşmak istiyoruz. Öncelikle hazırladığınız ürünü mümkün olduğunca kısa sürede tüketmeli ve özellikle de Güneş ışığında tutmamalısınız. Örneğin yola giderken hazırladıysanız, ışık ve ısı almayacak şekilde paketleyip birkaç saat içinde tüketmeniz, olası bir gıda zehirlenmesini önleyecektir.

Dardanel, Superfresh ve Pınar tarafından 80 gramlık paketlerde sunulan light ton balığı, tam olarak bir yarım ekmek (veya iri bir sandviç ekmeği) ve tost ekmekleri için ideal. Tost ekmeği kullanırsanız, öncesinde biraz ısıtmanız ayrı bir tat verecektir. Light ürünleri öneriyoruz; çünkü diğerlerinin aksine balıktan ve balık yağından hoşlanmayanlar için kesinlikle daha lezzetliler.

Ekmeği açtığınızda çatal yardımıyla (yağın ekmeğe
akmaması için) balıkları ekmeğe alıp yayıyoruz. Bu klişenin dışında tat vermek
ve “konserve balık ekmek” yapmaktan fazlası için içini zenginleştiriyoruz.
Özellikle şu ürünlerden en az ikisini eklemenizi öneririz:

Ketçap ve mayonez,

Kaşar peyniri,

Biber turşusu,

Konserve mısır veya benzer garnitürler.

Fazla abartmadan, kararıyla eklenen bu ürünler sonrası ekmeğiniz hazır. İsterseniz içine hıyar, domates, zeytin ezmesi, marul gibi ürünler de ekleyebilir, içinizi kıyma ihtimali olan balığın tadını iyice bastırabilirsiniz. Dışarıda alacağınız ekmek arası ürünlere göre hem daha leziz hem de daha sağlıklı. Hazırlaması kolay ve dahası oldukça da hesaplı; çünkü üçlü bir konserve satın aldığınızda bir tanesinin fiyatı ortalama 7 TL civarında oluyor. Diğer tüm ürünlerin de maliyetleri düşünülünce sadece 10 TL gibi bir rakama doyurucu bir öğünle damak tadınıza uygun bir yemek hazırlayabilirsiniz.

Siz de ton balığıyla kolay, sağlıklı, hesaplı önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz…

Ekmek Arası Ton Balığı