Edirne, uzun yıllar Osmanlı için başkent görevini sürdürmüş ve sonraki yıllarda da devletin Balkanlar’a açılan penceresi olması nedeniyle özel bir ilgi görmüştür. Edirne, Osmanlı mimarisinden en çarpıcı örnekleri barındıran bir açık hava müzesi görünümündedir. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak yorumladığı Selimiye Cami’nden hemen yanı başındaki Ulu Cami’ye, Sultan II. Bayezid Külliyesi’nden Üç Şerefeli Cami’ye dek birçok eser hâlen Edirne’de ayaktadır. Tüm bu eserlerden başka, tamamı kullanılan ve kimi tarihlerde bazısı onarım görmüş köprüler de hatırlanmaya değerdir. Şehrin bugünkü sınırlarından Meriç, Ergene, Tunca ve Arda’nın geçtiğini hatırlatalım. Özellikle şehir merkezinden geçen Meriç ve Tunca birazdan okuyacağınız birçok köprünün yapımına neden olurken, Ergene’nin de hakkını teslim etmek gerekiyor.

İçeriğimizde sizler için Edirne’deki tarihi köprüler içerisinde en özel yere koyduğumuz on köprüyü derledik. Günün birinde yolunuz düştüğünde sizden önce kimlerin ne zamandan beri geçtiğini düşünerek farklı bir hisse kapılabilir ve bu tarihi yapıları fotoğraflayarak ölümsüzleştirebilirsiniz…

1. Uzunköprü

Dünya’nın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü, bulunduğu yerdeki ilçeye de ismini vermiş bir yapı. Sultan II. Murat devrinde, 1400’lü yıllarda inşası tamamlanan köprü, Ergene’nin iki yakasını yüzlerce yıldır birleştiriyor. 13 kilometreye yakın uzunluğa sahip olan Uzunköprü’nün 170’i geçkin kemeri mevcut.

2. Gazimihal (Hamidiye) Köprüsü

Bazı kaynaklarda Taş Köprü olarak geçen Gazimihal Köprüsü Edirne’de Kapıkule güzergahı üstünde bulunuyor. 1420 yılında yapılan köprü, Tunca üstünde bulunuyor. Esasen burada daha önceden de bir köprü olduğu; ancak Osmanlı döneminde Gazi Mihal Bey tarafından tam teşekküllü şekilde onarıldığı için bu ismi almış. 180 metreyi geçkin uzunluğuyla görülmesi gereken tarihi köprülerden birisi...

3. Bayezid Köprüsü 

Diğer köprülere göre biraz daha bakımsız hâliyle üzüntü yaratan Bayezid Köprüsü, ismini yaptıran devrin padişahından almış. Köprü Tunca üstünde olup Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nin hemen yanı başında bulunuyor. Yeni İmaret Köprüsü olarak anılan köprü 100 metre civarında...

4. Fatih (Bönce) Köprüsü 

Bir diğer tarihi yapı olan Adalet Kasrı’nın yanında, 35 metreye yakın uzunluğuyla Tunca’nın iki yakasını kavuşturan Fatih Köprüsü mutlaka fotoğraflamanız gereken eserlerden sadece bir başkası…

5. Saraçhane Köprüsü

Tunca üstündeki bir başka tarihi köprü olan Saraçhane Köprüsü 1450li yıllarda yapılmış. 120 metre civarında uzunluğa sahip olan köprünün orta kemeri 1702 yılında yıkılmış ve tamirat sonrası boyu 50 metre uzamıştır.

6. Saray Köprüsü (Kanuni Köprüsü)

Tunca Nehri’nden geçen ve çoğunlukla Edirne’ye bağlamış olduğu saraydan ötürü Saray Köprüsü olarak anılan Mimar Sinan’ın yapıtı tam 80 metre uzunluğunda. Devrin sultanı I. Süleyman’dan ötürü Kanuni Köprüsü şeklinde de anılan yapı, Sarayiçi bölgesinde bulunuyor.

7. Tunca Köprüsü 

Tunca üstünden Edirne ve Karaağaç’ı birbirine bağlayan Tunca Köprüsü, 1600’lü yıllardan hizmete alınmış ve 130 metreyi geçen uzunluğu ve şık tasarımıyla dikkat çeken bir başka köprüdür. Geçtiğimiz yıllarda restore edilen köprüyü geçip Karaağaç’ta bir mola vermeyi düşünebilirsiniz.

8. Yalnızgöz Köprüsü 

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nin yakınında bulunan bir başka köprüdür. (Diğer için Bkz. Bayezid Köprüsü) 1570 yılında, II. Selim döneminde yaptırılan köprü kesme taştan olup sivri kemerlidir.

9. Mecidiye (Meriç) Köprüsü

Meriç Nehri üstüne kurulu olan ve 260 metreyi geçkin uzunluğuyla dikkat çeken yapı 1840’lı yıllarda tamamlanmıştır. Özellikle gece aydınlatmasıyla apayrı bir görünüme kavuşan Mecidiye Köprüsü, gece fotoğrafçılığına ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken yapıların başında gelmektedir.

10. Yıldırım Köprüsü

Kapıkule yönünde giderken rast geleceğiniz Yıldırım Köprüsü, Gazimihal Köprüsünün hemen ardından gelir. Döneminde, olası su taşkınlarına karşı yapıldığı düşünülen tarihi yapı günümüzde de yılın çoğunda kuru toprak üstünde bulunmaktadır. 120 metre uzunluğundaki köprü Bizans döneminden olsa da, geçirdiği hemen her onarımla beraber bir Osmanlı eseri görünümüne ulaşmıştır.

Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Edirne’de Görülmesi Gereken En Etkileyici 10 Köprü