Gezi

Edirne Gezilecek Yerler | Edirne’de Gezilecek 25 Yer!

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne, tarih boyunca her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. 2020 yılı verilerine göre 413,903 nüfusu bulunan kent, her yıl nüfusunu arttırmaya devam etmektedir. Marmara bölgesinde olmasına karşın karasal iklimin ağır olduğu bu şehirde kışlar sert, yazlar ise kurak geçmektedir. Osmanlı’nın eski başkentleri arasında yer alan bu şehirde günümüze kadar ulaşmayı başarmış 612 adet eser bulunuyor. Hem tarihi hem de doğa güzellikleri ile meşhur olan Edirne’ye yolunuz düşebilir. Bu yazımız içerisinde Edirne gezilecek yerler rehberi oluşturmaya çalıştık.

Adalet Kasrı

Osmanlı’nın en görkemli dönemlerini yaşadığı dönemde Kanuni Sultan Süleyman Edirne’de bulunan eski saraya ek bir yapı oluşturmak istedi. Osmanlı kanunlarının artık değişmesi gerektiğini düşünen Kanuni, Adalet Kasrı’nı inşa ettirerek yeni kanunları burada yazdırmıştır. Edirne’de bulunan eski saraydan günümüze kadar ulaşmayı başarabilen tek yapı olarak da bilinir. Kasır, Kırkpınar güreşlerinin de düzenlendiği saray içi semti içerisinde yer almaktadır.

Şükrüpaşa Anıtı

Balkan Savaşları Müzesi içerisinde yer alan Şükrüpaşa Anıtı, 1913 yılında düzenlenen Balkan Savaşlarında şehit düşen askerlerin anısına inşa edilmiştir. Balkan savaşı sırasında yokluk, fakirlik ama bir o kadar da cesaretli olan Şükrüpaşa’nın önemli bir yere sahip olmasından dolayı anıta paşanın ismi verilmiştir.

Sweti George Bulgar Kilisesi

1880 yılında Edirne’nin merkeze bağlı Kıyık semtinde inşa edilen Sweri George Bulgar Kilisesi, 1889 yılında yeniden dekore edilmiştir. Kilise içerisinde bulunan tüm yazıların Slav dili ile yazıldığını görüyoruz. Yerel halk tarafından Bulgar kilisesi olarak bilinen yağı içerisinde daha eski yıllardan kalma tablo ve eser görebilmek mümkündür.

Edirne Kent Ormanı

İzzet Arseven Dinlenme Tesisi olarak da bilinen Edirne Kent Ormanı, şehrin gürültü ve stresinden uzaklaşmak için en doğru seçenektir. Şehir merkezinden 2 kilometre uzaklıkta yer alan kent ormanının Meriç ırmağının hemen yanında yer aldığını görüyoruz

Edirne Büyük Sinagogu

Avrupa’nın en büyük, Dünyanın ise en büyük üçüncü büyük sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu bölgenin en çok ziyaretçi çeken yerleri arasında yer alıyor. Sinagog günümüzde hala ibadete açık olması ile ön plana çıkıyor.

Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın 90 yaşında iken yaptığı ustalık eseri Selimiye Cami, Kanuni Sultan Süleyman sonrasında tahta geçen II. Selim adına yapılmıştır. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden birisi olan Selimiye Cami, Edirne’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

Selimiye Arastası

Selimiye Camisinin kendisine ait bir bütçeye sahip olabilmesi için III. Murat tarafından Davut Ağa’ya yaptırılan bu çarşı toplamda 255 metre uzunluğa sahiptir. 73 kemere sahip olan çarşının içerisinde günümüzde hala aktif olarak 124 adet dükkan faaliyet gösteriyor. Geleneksel esnaflık geleneğinin sürdürüldüğü Selimiye Arastası içerisinde yöresel ürünler bulabilmek mümkündür.

Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği

Edirne gezilecek yerler listeniz içerisine Sarayiçi Balkan Şehitliğini de eklemenizi istiyoruz. 1912 ile 1913 yılları arasında süre gelen Balkan Savaşlarında 300,000 vatan evladı şehit düşmüştür. Sarayiçi bölgesini savunurken hayatlarını kaybeden 20,000 asker için inşa edilen bu şehitlik şehrin sembollerinden birisidir. Şehitlik içerisinde yer alan Balkan Şehitleri Anıtı, 1939 yılında yapılan düzenleme ile eklenmiştir.

Kırkpınar Er Meydanı

Edirne denildiği zaman akla Kırkpınar yağlı güreşleri de gelir. Türkler, tarih boyunca diğer devletler tarafından devlet kurdukları topraklar üzerinde otorite kurmuş savaşçı bir toplum olarak tanımaktadır. Türk milleti savaşlara hazırlanırken avcılık ve güreş yapmaktaydı. Geçmişi Osmanlı’nın kuruluşundan bile daha eski olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, büyük bir gelenek ile her yıl sürdürülmeye devam edilmekte.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah sultan ile evlenerek Osmanlı Hanedanlığına damat olma şerefine nail olan Rüstem Paşa aynı zamanda Kanuni’nin Sadrazamı idi. Tamamen kendi bütçesinden ayırdığı paralar ile Mimar Sinan’a yaptırdığı bu kervansaray klasik Osmanlı mimarisi hakkında bizlere bilgiler vermekte. Avluya sahip olan hanın dikdörtgen bir yapısı bulunmakta. 2 kattan oluşan hanın içerisinde oldukça fazla oda bulunduğu görülüyor.

1972 yılında restore edilen Rüstem Paşa Kervansarayı, Otel konseptine dönüştürülmüştür. Yapılan restore çalışmaları o kadar muhteşem olmuştur ki 1980 Ağa Han Mimarlık ödülü verilmiştir. Han içini gezen kişiler, Mimar Sinan tarafından yapılan kapı kemerlerinin güzelliği hala görülebilmekte.

Lalapaşa Dolmenleri

Dolmenin tam olarak ne anlama geldiğini belki de bilemeyebilirsiniz. Toprak üzerine belirli aralıklarla yan yana dizilmiş büyük taş topluluğuna dolmen adı verilmektedir. Bu taşların üstüne yatay olarak aynı zamanda büyük yassı kayalıklar yerleştirilmektedir. Tarih öncesi dönemlere ait olan dolmenlerin daha çok mezar olarak kullanıldığını görüyoruz.

Karaağaç Tren Garı

Mimar Kemalettin, Şark Demiryolları için Şark Demiryolları Şirketine 4 adet gar tasarımı yapmıştır. Bu tasarımlardan birisi olan Karaağaç Tren Garı bölgede yavaş yavaş ziyaretçi almaya başlamıştır.  Diğer örnek gar tasarımları ise Sofya Garı, Filibe Garı ve Selanik Garıdır.

IV. Mehmet Av Köşkü

Kaynaklara göre Edirne Yeni Sarayının oldukça geniş bir sınıra hakim olduğu belirtilmektedir. Tunca Nehrinin 2 kolu arasında, Tavuk Ormanının da içerisinde yer aldığı IV. Mehmet Av Köşkü, Bülbül Köşkü olarak da bilinmemektedir. 1671 yılında IV. Mehmet tarafından inşa edilen köşk, 2002 yılında restore edilerek ziyarete kazandırılmıştır.

Hıdırlık Tabyası

Edirne, Balkan Savaşlarında oldukça kilit bir noktaya sahipti. Edirne’yi savunmak üzerine kurulan Hıdırlık Tabyası, Şükrü Paşa’nın karargah olarak kullandığı yerlerden birisidir. Oldukça görkemli ve ihtişamlı bir yapıya sahip olan Hıdırlık Tabyası, 100 yıllık bir sürenin ardından dahi görülmeye değer olduğunu gösteriyor.

Hacı Adil Bey Çeşmesi

Meriç Köprüsünün hemen bitiminde yer alan Hacı Adil Bey Çeşmesi, Edirne’de görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. 1904 yılında inşa edilen çeşmenin Barok stiline sahip olduğunu görüyoruz. 116 yıllık geçmişe sahip olan çeşmenin birçok detayı daha hala gözler ile görülebiliyor.

Eski Camii

Edirne kent merkezi içerisinde yer alan Eski Caminin oldukça özel bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Edirne’de yer alan tarihi yapılar içerisinde günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş tek orijinal abidevi olarak gösterilmektedir. Caminin Selçuklu dönemine ait olduğu düşünülmektedir.

Enez Kalesi

Enez Kalesi, Balkanlardan gelen akınları engellemek amacı ile antik çağda yaptırılmıştır. Kalenin tam olarak hangi tarihte yapıldığının bilinmediğini, ancak duvarında kullanılan malzemelere genel olarak baktığımızda Bizans öncesi yapıldığı düşünülmektedir. Arkeoloji kaynaklarına baktığımızda M.S 6. yüzyılda Bizans imparatoru Lustinianus kalenin bakım ve onarım çalışmalarını yapmıştır.  Kalenin ihtişamlı bir görünümü olsa da günümüze kadar ulaşanların sadece bir bölüme ait olduğunu görüyoruz. Yüksek tepe üzerinde yer alan kale, bölgeye oldukça hakim bir yere kurulmuştur.

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesine giriş yaptığınızda karşınıza ilk olarak Paleontolojik Döneme ait fosiller yer alıyor. Edirne ve çevre illerde yapılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan 3. zaman dilimi fil, gergedan, at kemikleri müze içerisinde sergilenmektedir. Aynı zamanda müze içerisinde 30 milyon yıl öncesine ait deniz hayvanları sergilenmektedir.

Vali Hacı İzzet Paşa Türbesi

Edirne’nin en eski ve en sevilen valilerinden olan Hacı İzzet Paşa, vefat edildiğinde halk tarafından bu türbe alanına defnedilmiştir. Kubbeli türbe içerisinde 5 adet pencere bulunmaktadır. Türbenin içerisine girdiğinizde bizzat İzzet Paşa tarafından hazırlanmış 2 kitabe bulunmaktadır.

Beyazıd Köprüsü

1488 yılında II. Beyazıt tarafından Mimar Hayrettin’e yaptırılan bu yıllara rağmen ayakta kalmaya devam ediyor. 115 metre uzunluğa sahip köprüde 6 adet göz bulunuyor. Köprü 5,70 metre genişliğinde olup Tunca nehri üzerinden geçiş için kullanılıyor. Köprü üzerinden ağır araç olmadığı sürece otomobil geçişlerine hala izin veriliyor.

Üç Şerefeli Camii

Sultan II. Murat tarafından 1443 yılında yaptırılmaya başlanan cami 1447 yılında tamamlanabilmiştir. Osmanlı mimarisinin klasik dönem eserleri arasında yer alan otelde bazı planların ilk kez uygulandığı görülmektedir. Her açıdan birçok teknik ayrıntıya sahip olan Üç Şerefeli Cami, mimari bir başarı öyküsü olarak karşımıza çıkıyor.

Meriç Köprüsü

Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan köprü Mecidiye Köprüsü olarak da biliniyor. 13 ayak, 12 sivri kemere sahip olan Meriç Köprüsü toplamda 263 metre uzunluğu bulunuyor. Osmanlı Döneminin son eserlerinden olmasına karşın en güzel örneklerinden birisidir.

Muradiye Camii

Edirne’de 612 adet Osmanlı dönemine ait eser bulunduğunu dile getirmiştik. Bunlar arasında yer alan Muradiye Cami, Edirne’nin en güzel camileri arasında yer alıyor. II. Murat tarafından yaptırılan bu cami Bursa’da bulunan Muradiye Camii ile neredeyse aynı mimari özelliklere sahip. Çini işleme detayları oldukça fazla olan Muradiye Cami, Edirne merkezde yer alan Muradiye mahallesi içerisinde yer almaktadır.

Edirne Saraçlar Caddesi

Edirne’nin en kalabalık, en canlı noktalarından birisi de Saraçlar Caddesidir. Kentin sembollerinden olan bu cadde 2008 yılında araç trafiğine kapatılmıştır. Cadde üzerinde sayısız mağaza, kafe, şekerleme dükkanlarının yer aldığını görüyoruz. Edirne seyahatiniz sırasında şehir merkezinde gezecek yer arıyorsanız bu caddeye kesinlikle uğramanızı öneririz.

P