İskoçya’nın başkenti Edinburgh, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer alıyor. Kültüre anlamda oldukça zengin bir geçmişe sahip olan bu şehir aynı zamanda mimari ile de kendisini ön plana çıkarıyor. Hatta Edinburgh; Londra’dan sona Birleşik Krallığın en çok ziyaret edilen ikinci şehri unvanına da sahiptir.

Gastronomi açısından oldukça zengin çeşitlere sahip olan Edinburgh aynı zamanda sıra dışı eğlence mekanlarına sahiptir. Edinburgh Gezilecek Yerler listemizi her yaş grubuna yönelik olacak şekilde hazırladık. Her dönem gezmeye uygun olan bu şehre yönelik bir gezi planınız varsa bu rehber tam da sizlere göre!

Edinburgh Castle

Edinburgh Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında Edinburgh Castle yer alıyor. Kraliyet Yolu üzerinde yer alan kalenin bulunduğu alan MS II. Yüzyıldan bu yana yerleşim bölgesi olarak kullanılmaktadır. Edinburgh Kalesi ise I. David tarafından 12. Yüzyıl ortalarında inşa ettirilmiş bir yapıdır.

İskoçya tarihinde önemli bir yere sahip olmasından dolayı kaleyi listemizin ilk sırasına almak istedik. Kaleyi ziyaret eden kişiler içerisinde birbirinden güzel müzeler de bulunduğunu göreceklerdir. Edinburgh Kalesine çıktığınızda aynı zamanda muazzam bir şehir manzarası da sizleri karşılayacaktır.

İskoçya tarihinin en çok saldırı gören, en çok kuşatıla kalesi bu kaledir. Kale içerisine girdiğinizde St. Margaret Şapel sizleri karşılayacaktır. Şapeli gezdikten sonra yolunuza devam ettiğinizde “Taç Odası” sizleri karşılayacaktır. Bu oda içerisinde kraliyete ait birçok mücevher sergilenmektedir.

Öğlen 13:00 sularında kaleye ziyarete gelirseniz sembolik olarak top ateşlendiğini göreceksiniz. Kale içerisinde yer alan İskoçya Ulusal Savaş Müzesine uğramadan asla geri dönmeyin. Müzede sergilenen eşyaların oldukça kıymetli olduklarını göreceksiniz.

 • Adres: Castlehill, Edinburgh EH1 2NG
 • Ziyaret Adresi: 09:30 – 17:00
 • Giriş Ücreti: £19.50
 • Web Sitesi: edinburghcastle.scot

Holyrood Palace

Kraliyet yolunun sonuna doğru gittiğinizde Edinburgh Kalesi sizleri karşılıyordu. Ancak Kraliyet Yolu başına doğru gittiğinizde Holyrood Palace sizleri karşılayacaktır. Orta Çağ döneminde aktif olarak kullanılan bu saray ile ilgili birçok şey anlatılmaktadır. Kış ayı geldiğinde Kraliyet Ailesinin sarayda yaşaması çok mümkün olmuyormuş. Hem soğuk hem de nemden dolayı Kraliyet ailesi Holyrood Manastırı içerisinde bulunan misafirhanesine yerleştiriliyormuş. Günümüzde bu misafirhaneden geriye döküntü kalıntılar kalmıştır.

Holyrood Palace içerisine girdiğinizden birbirinden değerli antika değeri taşıyan eşyalar, duvar halıları, portreler ve kraliçenin yatağı sizleri karşılayacaktır. Her eserde biraz daha heyecanlanacak, içiniz kıpır kıpır olacaktır. İskoçya’nın en güzel sarayı olmasının nedeni de sanırım bundan kaynaklanmaktadır.

 • Adres: Canongate, Edinburgh EH8 8DX
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 16:30
 • Giriş Ücreti: £15
 • Web Sitesi: rct.uk/visit/palace-of-holyroodhouse

Royal Botanic Garden

Holyrood Palace yakınlarında bulunan Royal Botanic Garden, şifalı bitkiler üzerine çalışma yapan 2 akademisyen tarafından 1670 yılında oluşturulmuştur. Kendi alanında Britanya’nın en büyük ikinci çalışma alanı olan Royal Botanik Bahçe ilk kurulduğu dönemlerde Holyrood Palace bünyesinde faaliyet gösteriyormuş. Ancak çalışmaların giderek şekillenmesi ile beraber 1820 yılında günümüzde gördüğümüz 72 dönümlük bu araziye taşınmasına karar verilmiştir.

Royal Botanik Bahçe içerisinde 10 binden fazla bitki ve ağaç türü bulunuyor. Botanik bahçe içerisinde bitkiler birbirinden farklı tematik tesisler içerisinde sergileniyor. Edinburgh seyahatiniz sırasında yorulduğunuzda ya da şehrin gürültüsü ve kalabalığından uzaklaşmak istediğinizde buraya uğrayabilirsiniz.

Edinburgh Botanik Bahçesi olarak da adlandırılan bu yerde çok özel bir sera bulunuyor. Dünyada eşine çok ast rastlanan bu seralara giriş için maalesef bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor.

 • Adres: Arboretum Pl, Edinburgh EH3 5NZ
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Web Sitesi: rbge.org.uk

St Giles Cathedral

Edinburgh tarih boyunca birçok devletten sayısız saldırıya maruz kalmıştır. Yüzlerce kuşatmaya rağmen şehirde ayakta kalmış çok özel bir yer bulunuyor. St. Giles Catherdal yıllara meydan okuyan yüzü ile Edinburgh’da Gezilecek Yerler listenizde kesinlikle yer almalıdır. Kral. I. David’in talimatı ile 1124 yılında inşa edilen katedral şehirdeki en aktif noktalardan birisidir.

St Giles Catherdal günümüzdeki görünümünü 1385 yılında kazanmak zorunda kaldı. İngilizler 1385 tarihinde dini yapıyı ateşe verince yapı komple yandı. Aynı yıl başlayan kapsamlı restorasyon sonucunda günümüzdeki gotik mimari ortaya çıktı. Tabi yıllar içerisinde eklenen ek bölümler sonucunda yapının büyük oranda orijinalliğini kaybetmiştir.

Katedralin içine girdiğinizde 19. Dönem mimarilerinden vitraylar dikkatinizi çekecektir. Orta bölüme doğru geçtiğinizde reform sırasında Protestanların başında olan John Knox heykeli sizleri karşılayacaktır.

Orta bölümde yer alan eserleri inceledikten sonra güneydoğu cephesinde bulunan Thiste Şapeli sizleri bekliyor olacaktır. Eğer katedrali rehber eşliğinde gezerseniz göremediğiniz birçok ayrıntılı sizlere anlatılacaktır.

 • Adres: High St, Edinburgh EH1 1RE
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: £6
 • Web Sitesi: stgilescathedral.org.uk

National Museum of Scotland (İskoçya Ulusal Müzesi)

Edinburgh Gezilmesi Gereken Yerler listenizde olması gereken bir diğer lokasyon National Museum of Scotland adresidir. Kültürel anlamda oldukça zengin içeriğe sahip olan bu müzeye girdiğinizde antik dönemden başlayarak İskoçya’nın günümüze kadar gelen süreçteki değişimi sergilenmektedir.

Müzenin bir kısmı sanat eserlerine ayrılırken geri kalan bölümü silah ve mücevherlere ayrılmıştır. Toplamda 10 binden fazla eserin yer aldığı müze toplamda 2 binada faaliyet göstermektedir.

İskoçya Ulusal Müzesi giriş katında ülkenin ilk yerleşim dönemine ait birçok eserler sergileniyor. Bölgedeki ilk insanların yaşam tarzları hakkında bilgiler verildiği bu bölüm toplam kattan oluşuyor. Hem ilk kat hem de ikinci kat İskoçya Krallığının tarihi hakkında bilgiler veriyor.

Müzenin bir üst katına çıktığınızda 1700 yılından 19. Yüzyıla kadar olan dönemde ülkede meydana gelen önemli olaylar sırasında elde edilen eserlerin sergilendiğini göreceksiniz. 300 yıllık geçmişe sahip olan eserlerin çok iyi korunduğunu göreceksiniz.

National Museum of Scotland müzesinin dördüncü ve beşinci katında ise Sanayi Devrimine ait eserler sergileniyor. İskoçya’da köyden kente başlayan göç sırasında meydana gelen değişimlerin izlerine bu müzede ulaşabilirsiniz.

Altıncı ve sonuncu katta ise I. Dünya Savaşından başlayarak günümüze kadar geçen sürede ülkede yaşamış olan önemli insanlar hakkında bilgiler edinebildiğiniz bir bölüm bulunuyor.

 • Adres: Chambers St, Edinburgh EH1 1JF
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Web Sitesi: nms.ac.uk

Arthur’s Seat

Arthur’s Seat aslında tamamen sönmüş bir volkandır. Holyrood Parkı’nın bir bölümünü kapsayan teper dizisi içerisinde en büyüğü olan bu tepenin 250 metrelik bir yüksekliği bulunuyor. Tepenin en yüksek noktasına çıkmak için tırmanma ya da yürüyüş yapmak gerekiyor. Bu durum da doğa severlerin buraya akın etmelerine olanak sağlıyor.

Artur’s Seat zirvesine çıkan kişiler harika bir Edinburgh manzarasına sahip oluyorlar. Hatta birçok kişi manzarasından ötürü gün batımını burada izliyor. Edinburgh manzarası izlemek isteyen kişileri bu nedenle bu tepeye davet ediyoruz.

Artur’s Seat aslında tarih öncesi dönemlerinden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılıyor. Jeolojik yapısından dolayı bünyesinde kurulan şehirlere büyük savunma avantajı meydana getiren bu tepe bu özelliğini günümüzde de korumaya devam etmektedir.

Arthur’s Seat tepesi ismini aslında çok ünlü bir mitolojik hikayeden almaktadır. Tepe üzerinde 19. Yüzyılda arkeolojik kazı çalışmaları başlatılmıştır. Kazı çalışmaları sırasında çıkarılan eserler Edinburgh Kraliyet Müzesi içerisinde sergilenmektedir.

Calton Hill

Edinburgh’da Gezilmesi Gereken Yerler içerisinde yer alan Calton Hill şehrin New Town olarak adlandırılan yeni bölgesinde yer almaktadır. Oldukça iyi bir manzaraya sahip olmasından dolayı gün içerisinde buraya sayısız insan akın etmektedir.

İçerisinde birbirinden farklı şekillere sahip anıtlar bulunmasından dolayı “Kuzey’in Atinası” olarak isimlendirildiği de olmaktadır. Calton Hill içerisinde en dikkat çeken, en çok ziyaretçiyi alan anıt Nelson Anıtı’dır.

Trafalgar Savaşı sırasında İskoçya’ya savaşı kazandıran Amirali onurlandırmak için 1807 yılında yapımına başlanan anıt, 1815 yılında ancak tamamlanabilmiştir. Nelson Anıtı yanında yer alan Ulusal Anıt ise Napolyon tarafından savaşta hayatını kaybeden askerler adına yaptırılmıştır.

Scott Monument

Scott Monumet, dünya üzerinde bir yazara adanmış en büyük anıttır 1846 yılında inşa edilmiş 61 metre yüksekliğindeki bu anıt Sir Walter Scott’a adanmıştır. Anıtı ziyaret eden kişiler dış bölümün kitaplardan alınma karakterler ile süslendiğini görecekler.

Anıtın rengi siyah olurken heykeli beyaz mermerden yapılmıştır. Günün hangi saatinde gelirseniz gelin misafirler için oluşturulmuş özel aydınlatma sisteminin aktif olduğunu göreceksiniz. Anıtın tepesine çıkan kişiler harika bir şehir manzarası ile karşılaşacaklardır.

Scott Monument anıtının üst kısmına çıkmak isteyen kişiler tam 287 basamak tırmanmaları gerekiyor. Görülecek manzara karşısında bu basamakların çıkmaya değer olduğunu söyleyebiliriz. Anıt içerisinde aynı zamanda Sir Walter Scott’un hayatına ait çeşitli eserlerin sergilendiği mini müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: E. Princes St Gardens, Edinburgh EH2 2EJ
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: £8

Camera Obscura & World of Illusions

Edinburgh Old Town içerisinde yer alan Camera Obscura & World of Illusions, gezilecek yerler listeniz çerisinde kesinlikle yer almalıdır. Burası 1835 yılında şehrin en ünlü teleskop üreticisi Thomas Short’un kızı Maria Theresa tarafından kurulmuştur.

İlk dönemde Calton Hill’de ye alan bu eğlence merkezi 1892 yılında bugün ziyaret edeceğiniz yere taşınmıştır. Outlook Tower’ın 6. katına taşınan tesis, misafirlerine illüzyon dolu anlar yaşatmaktadır. Herhangi eşi ya da benzeri bulunmayan bu tesis her yaş grubuna yönelik aktiviteler sunmaya çalışıyor.

Camera Obscura Show daha çok nostalji dolu anlar yaşamak isteyen kişilere yönelik eğlenceler düzenliyor. World Of Illusions ise daha çok eğlence arayan genç kesimler tarafından tercih ediliyor. İllüzyon gösterisine girdiğinizde sizleri 100’den fazla görsel yanıltmacı karşılayacaktır. Bazı yerlerde kendinizi tutamayacak, heyecandan yerinizde duramayacaksınız.

 • Adres: Castlehill, Royal Mile, Edinburgh EH1 2ND
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 20:00
 • Giriş Ücreti: £16
 • Web Sitesi: camera-obscura.co.uk

Scottish National Gallery

Edinburgh’da Gezilecek Yerler içerisinde yer alan Scottish National Gallery binası 859 yılında William Henry tarafından tasarlanmıştır. Neo-Klasik mimariye sahip olan bu binada Rönesansın doğuşu başta olmak üzere Empresyonizm dönemi dahil olmak üzere İskoçya’da üretilmiş birçok sanat eseri bu galeri içerisinde sergileniyor.

Edinburgh’un şehir simgelerinden birisi olan bu tesis toplamda 3 katlıdır. Yapı içerisindeki en değerli ve en dikkat çekici eserler galerinin birinci katında yer alıyor. İlk katta sergilenen eserler içerisinde Van Gogh, Riziano, Rembrandt, Velazquez gibi tarihe damga vurmuş kişilerin eserleri sergileniyor. Sanata karşı ilginiz varsa İskoç Ulusal Sanat Galerisi tam da sizlere göre!

İskoç’un milli sanat eserleri ise galerinin bodrum katında yer alıyor. Bodrum katta İskoç eserlerini inceledikten sonra üst katta bulunan İtalyan, Belçika ve Hollanda sanatçıları tarafından tasarlanmış ürünleri inceleyebilirsiniz.

 • Adres: The Mound, Edinburgh EH2 2EL
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Web Sitesi: nationalgalleries.org/visit/scottish-national-gallery

HMY Britannia

Edinburgh Gezilecek Yerler listenizde olması gereken bir diğer yer ise HMY Britannia’dır. Brown & CO tarafından 1953 yılında inşa edişmiş olan bu deniz taşıtı tam 44 yıl Kraliçe Elizabeth ve kraliyet Ailesinin hizmetinde idi.

44 yıl boyunca 968 resmi gezide kullanılan HMY Britannia toplamda 37 metre uzunluğa sahiptir. Bu gemi aslında bir devrin sona erdiğini de göstermektedir. Britanya Kraliyet Ailesi, 1600’lü yıllarda Kraliyet Gemisi geleneğini başlatmıştır. HMY Britannia gemisinin 1997 yılında kazığa çekilmesi ile beraber bu geleneğin de sonuna gelinmiş oldu.

Britanya Kraliyet Gemisi günümüzde misafirlerine lüks yeme ve içme fırsatları sunan bir yer haline gelmiştir. Restoran içerisinde Kraliçenin çocukları ve torunları ile çekilmiş resimlerinden oluşan bir sergi bulunmaktadır.

44 yıl boyunca 135 ülkede 600’den fazla limana uğrayan HMY Britannia toplamda 1 milyon deniz mili mesafe kat etmiştir. Gemiyi ziyaret eden kişiler şu an geminin köprüsünü, personel odalarını, kamaraları, motor dairesini ziyaret edebiliyor.

 • Adres: Ocean Dr, Edinburgh EH6 6JJ
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 16:30
 • Giriş Ücreti: £16.50
 • Web Sitesi: royalyachtbritannia.co.uk

Royal Mile (Kraliyet Yolu)

Royal Mile dediğimiz yer Edinburgh Kalesi ile Holyroodhouse Sarayı arasındaki bölümdür. Şehrin tarihi birçok yerini bünyesinde barındıran bu caddenin uzunluğu 1,81 kilometredir. Orta Çağ atmosferini kaybetmeyen cadde, sahip olduğu atmosferi korumak için bir dizi çalışmalarda da bulunuyor.

Royal Mile sahip olduğu en ufak taşında bile tarihten büyük izler barındırıyor. Birbirinden farklı 6 bölüme sahip olan bu cadde Castlehill ve Castle Esplaade bölümlerinin çok aşırı ilgi gördüklerini söyleyebiliriz. Bu bölümler Kraliyet Yolu’nun eski bölümleri olduğundan dolayı geçmişte olduğu gibi günümüzde de popülerliklerini korumaya devam etmekteler.

Royal Mile bölümlerinden birisi olan Lawmarket ağırlıkla Uluslararası Edinburgh Festivalinin düzenlendiği yerdir. Bu bölüm aynı zamanda Bank Street ile The Hub’ı da birbirine bağlıyor.

Royal Mile’nin en popüler bölümü ise High Street’tir. İçerisinde Tron Kirk, St. Giles Katedrali ile beraber onlarca bar, pub ve restoran barındıran bu bölüm daha çok eğlenmek ve dinlenmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Princess Street

Edinburgh Gezilecek Yerler listemiz içerisinde yer alan Princess Street1688 ile 1746 yılları arasında çıkan Jakobit ayaklanması sonucunda oluşturulmuş bir yerdir. Ayaklanma sırasında şehrin birçok yeri yakılıp yıkılınca isyandan sonra kentsel yenileme çalışmaları başlatıldı. Princess Street bugün ise şehrin en popüler alışveriş yerlerinden birisi haline geldi.

Alışveriş tutkunuz varsa kesinlikle Princess Street’e uğramanızı çmeririz. Old Town manzarasına sahip olan cadde üzerimde House of Fraser, Debenhams ve New Look gibi popüler mağazalardan kesinlikle ürün satın almanızı öneriyoruz.

Princess Street üzerine aynı zamanda Edinburgh Çiftçi Pazarı, Geleneksel Alman Noel Çarşısı gibi pazarlar da kuruluyor. Her yaş grubuna yönelik alışveriş fırsatlarının bulunduğu bu caddede dinlenmek isterseniz seniz birçok kahve dükkanının açık olduğunu göreceksiniz.

Princess Street Gardens 1820 yılında kurumuştur. Edinburgh’un tarihi ve modern yüzü arasında bağlantı oluşturan bahçelere kesinlikle uğrayın. 37 dönümlük devasa bir alana sahip olan bahçeler özellikle Noel zamanı rengarenk hale gelmektedir.

Mary King’s Close

Mary King’s Close, Edinburgh’un en eski yeraltı şehirlerinden birisidir. Bir süre ziyarete kapalı olan bu cadde 2003 yılında yeniden ziyarete açıldı. Mary King’s Close sokaklarına giren kişiler 16 yüzyıl ve 17. Yüzyıl döneminde şehri karanlık ve sefalete sokan salgınların izleri görülmektedir.

Mary King’s Close yeraltı sokağına giriş Old Town yan da Kraliyet Yolu sokağından sağlanıyor. Yeraltı şehrine düzenlenen rehberli turlarla burayı daha iyi bir şekilde keşfedebilirsiniz. Bir dönemler şehrin en popüler caddesi olan Mary King’s Close’da 16. Yüzyıldan kalma dükkanların kalıntılarını da görebilirsiniz.

 • Adres: 2, Warriston’s Close, High St, Edinburgh EH1 1PG
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 21:45
 • Giriş Ücreti: £16.50
 • Web Sitesi: realmarykingsclose.com

Museum of Childhood

Edinburgh Gezilecek Yerler içerisinde yer alan Museum Of Childhood 1995 yılında ziyarete açılmıştır. Her yaş grubunun ziyaret edebileceği bu müze içerisinde 19. Yüzyıldan günümüze kadar üretilmiş oyuncaklardan oluşan bir koleksiyon sergileniyor.

Çocuklara yönelik dünya üzerinde kurulmuş ilk müze olma unvanına sahip olan Museum of Childhood gezi listelerinde hep ilk sıralarda yer alıyor. Bu müzeyi ziyaret ettiğinizde Britanya Krallığındaki oyuncakların yıllar içerisindeki değişimlerini görebilirsiniz.

Museum of Childhood toplamda 21 odalı bir oyun evine sahiptir. Tesis içerisinde şu an için 2 binden fazla oyuncak bulunuyor. Müze içerisinde klasik oyuncakların yanı sıra 1980 ve 1990 yılından kalma video oyunlar da sergileniyor.

 • Adres: 42 High St, Edinburgh EH1 1TG
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Web Sitesi: realmarykingsclose.com

Victoria Street

Vicrtoria Street, Edinburgh’un en popüler caddelerinden birisidir. Ne-Klasik bir yapıya sahip olan caddenin inşaatına 1829 yılında başlanmıştır. 1834 yılında biten çalışma mimar Thomas Hamilton’un ustalık eseri olarak gösterilmektedir.

1837 yılına kadar bu caddeye Bow Street adı verilmişti. Birbirinden renkli binalar ve birbirinden farklı büyüklükteki dükkanlarından dolayı caddeye 1837 yılında Victoria Street adı verilmiştir. Edinburgh içerisinde en fazla fotoğraf çekilen yer olan bu yere uğrayıp kesinlikle sizlerin de bir fotoğraf çektirmesini öneriyoruz.

Harry Potter serisinin yazarı J.K Rowling’in bu şehirde yaşadığını, kitabın birçok sayfasını bu sokaklarda bulunan dükkanlarda yazdığından dolayı şehirde Harry Potter temasının yoğun olduğunu göreceksiniz.

The Edinburgh Dungeon

Edinburgh içerisinde gideceğiniz bir çok yer bulunuyor. The Edinburgh Dungeon kent içerisindeki en popüler yerlerden birisidir. Misafirlerine 11 şov ile beraber 2 yeraltı tren macerası sunan bu yer, içinize bir yerde sakladığınız o çılgın kişiliği açığa çıkaracaktır.

2000 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlayan The Edinburgh Dungeon bizlere yerel halkın alışkanlıkları hakkında da bilgi veriyor. Çünkü İskoçlar vampir, peri, hayalet ve büyücü hikayelerine oldukça fazla inanmaktadır. Bu salonda toplamda alanında uzman 15 kişi görev alıyor.

The Edinburgh Dungeon içerisinde düzenlenen etkinlikler sırasında sıklıkla cadı ve büyücülerin yargılandığı gösterilere şahit olabilirsiniz. Bununla beraber kale içerisinde dolaşıp hayalet avına da çıkabilirsiniz. Ne kadar cesaretli olduğunuzu ölçmek istiyorsanız işkence odalarında birkaç dakika durmayı deneyebilirsiniz.

Her yıl Ağustos ayında şehrin en popüler festivallerinden birisi olan Fringe Festivalin The Edinburgh Dungeon içerisinde düzenlendiğini görebilirsiniz. Etkinlik sırasında etrafınızda bol bol cadı kıyafeti giyen kişiler olacaktır.

 • Adres: 31 Market Place, Edinburgh EH1 1DF
 • Ziyaret Saatleri: 11:00 – 16:00
 • Giriş Ücreti: £17.95
 • Web Sitesi: thedungeons.com/edinburgh

Scottish National Portrait Gallery

Edinburgh’da Nereye Gidilir listenizi sanat dolu hale getirmeye çalışıyoruz. Kimi zaman Venedik saraylarına benzetilen Scottish National Portrait Gallery 1889 yılında inşa edilmiştir. Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş olan binadaki kum taşların tamamı kırmızı renktedir.

İskoç Ulusal Portre Galerisini ziyaret ettiğinizde duvarlarının birbirinden güzel portreler ile zenginleştirildiğini göreceksiniz. Ülke tarihini anlatan bu portreler dışında 16. Yüzyıldan günümüze kadar olan dönemde yapılmış tablo, çizim, kabartma ve heykellerin de sergilendiğini göreceksiniz.

İskoç Ulusal Portre Galerisinin kendisine has eşsiz bir koleksiyonu bulunuyor. İçerisinde bulunan çalışmalar bizlere ülke tarihinin nasıl şekillendiği gösteriyor. Alanında dünyanın en eski müzelerinden birisi olan Scottish National Portrait Gallery sadece geçmişe değil, günümüze yönelik de eserlere ev sahipliği yapıyor.

 • Adres: 1 Queen St, Edinburgh EH2 1JD
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Web Sitesi: nationalgalleries.org/visit/scottish-national-portrait-gallery

Holyrood Park

Edinburgh içerisinde görüp görebileceğiniz en büyük yeşil alan Holyrood Park içerisinde yer almaktadır. Toplamda 650 dönümlük bir alana sahip olan park; Holyrood Palace ile Arthur’s Seat arasında kalan büyük alanı kapsamaktadır. Günümüzde halka açık olsa da resmiyete göre hala Kraliyet Mülkü olmaya devam etmektedir.

Kraliyet Ailesi, 12. Yüzyılda bu bölgeyi avlanma alanı olarak kullanıyordu. İskoç Parlamento Binasının hemen karşısında olan park hem arkeoloji hem de jeoloji seven kişilerce çok fazla ziyaret edilmektedir.

Holyrood Park içerisinde Demir Çağı döneminde inşa edilmiş jale, Tunç Çağın’da kullanılan tarım bölümleri de bulunmaktadır. Eğer yaban hayatına karşı özel bir ilginiz varsa Duddingston Loch bölgesini ziyaret etmenizi öneririz.

 • Adres: Queen’s Dr, Edinburgh EH8 8HG

The Scotch Whisky Experience

Edinburgh Gezilecek Yerler listemizin son sırasında The Scotch Whisky Experience yer alıyor. Dünyanın en kaliteli, en lezzetli viskilerinin üretildiği bu ülkede son olarak bir viski üretim tesisini ziyaret ederek kapanış yapabilirsiniz. Viskinin baştan sonra nasıl damıtıldığını, üretiminin nasıl yapıldığını, kaç farklı viski türünün bulunduğunu The Scotch Whisky Experince üzerinden öğrenebilirsiniz.

The Scotch Whisky Experience içerisine girdiğinizde göz kamaştırıcı bir ortam sizleri karşılayacaktır. Rehberler eşliğinde gezebileceğiniz bu yere 6 farklı tur düzenlenmektedir. Rehberli tur olmadan maalesef viski üretim merkezlerine girmeniz mümkün değildir. Turlar ortalama 50 ile 100 dakika arasında sürmektedir. Yapı içerisinde aynı zamanda gastronomi tutkunlarına öze The Taste of Scotland merkezi de bulunuyor. Bu yeri gezmek ise ortalama 3 saat sürmektedir.

The Scotch Whisky Experience 1988 yılında ziyarete açılmıştır. Yapı içerisinde viski için arpanın nasıl damıtıldığı başta olmak üzere viski yapım teknikleri ve viski yapımında hangi malzeme ve ekipmanların kullanıldığı gösterilmektedir.

Tur sırasında taze taze üretilmiş, birbirinden lezzetli aromalardaki viskilerin de tadına bakabilirsiniz. Hatta ve hatta tur içerisinde öğrendiğiniz bilgileri hayata geçirebileceğiniz bir bölüm de bulunmaktadır.

 • Adres: The Royal Mile, 354 Castlehill, Edinburgh EH1 2NE
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: £28
 • Web Sitesi: scotchwhiskyexperience.co.uk

Edinburgh Gezilecek Yerler listemizin sonuna gelmş bulunuyoruz. Birleşik Krallığın en çok ziyaret edilen ikinci şehri için sizlere gezip göreceğiniz 20 güzel nokta paylaşmaya çalıştık. Rehber niteliğinde olan bu yazımızın devamında otel ve attiviteler hakkında konuşacağız.

Edinburgh’da Nerede Kalınır? Edinburgh Otel Tavsiyesi

Birleşik Krallığın en güzel şehirlerinden birisi olan Edinburgh, yurtdışı tatil konusunda en çok tercih edilen yerler arasında yer alıyor. 2018 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan bu şehri görmek, gezmek, tanımak isteyebilirsiniz. Edinburgh tatili planlayan kişilere bu bölümde Edinburgh’da Nerede Kalınır? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Orta Çağ atmosferini korumaya devam eden Edinburgh, kültürel geçmişi ile ön plana çıkmaktadır. Şehir içerisindeki hareket ve canlılık asla bitmemektedir. Öğrenci nüfusunun da bir hayli fazla olması bu şehri ekonomik hale getirmiş durumda. Edinburgh’da oteller genel olarak Old Town & The Royal Mile, New Town & George Street, West End ve Leith bölgelerinde bulunmaktadır. Edinburgh Otel Tavsiyesi;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Old Town & The Royal Mile bölgesinde bulunan ibis Edinburgh Centre Royal Mile – Hunter Square ve Holiday Inn Express Edinburgh – Royal Mile otellerinde, New Town & George Street bölgesinde bulunan ibis Styles Edinburgh Centre St Andrew Square ve Holiday Inn Express Edinburgh City Centre otellerinde West End bölgesinde bulunan Hampton By Hilton Edinburgh West End otelinde, Leith bölgesinde bulunan Holiday Inn Express Leith Waterfront otelinde konaklayabilirsiniz. Otellerin tamamı Booking üzerinden 8,5 puan üzerine sahip olup diğer ziyaretçilerden tam not almışlardır. Güvenir, temiz ve lezzetli yemeklere sahip olan 3 yıldızlı otellere şans verebilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Old Town & The Royal Mile bölgesinde bulunan Radisson Blu Hotel, Edinburgh City Centre ve Novotel Edinburgh Centre otellerinde, New Town & George Street bölgesinde bulunan Mode Edinburgh ve Hotel Indigo Princes Street otellerinde, West End bölgesinde bulunan Leonardo Royal Edinburgh Haymarket ve Staycity Aparthotels West End otellerinde, Leith bölgesinde bulunan Malmaison edinburgh otelinde kalabilirsiniz. Neredeyse 9 puana sahip olan bu oteller 5 yıldızlı otel konforu ve lüksüne sahiptirler. Edinburg tatiliniz sırasında konaklama konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Old Town & The Royal Mile bölgesinde bulunan Royal Mile Suites by the Castle otelinde, New Town & George Street bölgesinde bulunan InterContinental Hotels otelinde, West End bölgesinde bulunan The Dunstane Houses otelinde, Leith bölgesinde bulunan Ocean Apartments otelerinde kalabilirsiniz. 5 yıldızlı otel konusunda çok fazla seçeneğiniz olduğunu biliyoruz. Ancak bizler Booking ve TripAdvisor verilerini alarak diğer turistler tarafından en çok beğenilen, binlerce olumlu yorumu bulunan otelleri listemizde tutmaya çalıştık.

Edinburgh’da Ne Yapılır?

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da Yapılacak Şeyler listesinin oldukça zengin olduğunu göreceksiniz. Kültürel olarak oldukça zengin bir geçmişe sahip olan Edinburgh binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Festivallerin başkenti olarak adlandırılan bu şehir sanatla adeta iç içedir.

500 bin nüfusa sahip olan Edinburgh Old Town ve New Town olarak kendi içerisinde iki kısma ayrılmıştır. İskoç kültürünü yakından tanımak istiyorsanız Edinburgh’da Ne yapılır? Listemize kesinlikle göz atmanızı öneriyoruz.

Royal Mile’da Yürüyün, Edinburgh Old Town’u Gezin

Edinburgh’da Ne Yapılır yazımıza Royal Mile ve Old Town ile başlamak istiyoruz. Daracık Arnavut kaldırımlara sahip tarihi evlerle dolu olan Old Town görsel açıdan sizleri tatmin edecek bir güzelliğe sahiptir. Şehir içerisinde önemli, gezilmesi gereken birçok tarihi binanın yer aldığı Old Town gün içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

 • Büyük Britanya topraklarında bulunan ve günlük binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Edinburgh Kalesi
 • İngiltere Kraliyet ailesine ait olup kraliçenin resmi konutu Royal Palace
 • 1243 yılında yapılmış şehrin kültürel değerlerinden birisi olan St. Giles Katedrali
 • Kamera ve optik sektörünün temeli olan Camera Obruscura

Old Town içerisinde yer alan güzelliklerden sadece bazılarıdır. Royal Mile ve Old Town’u kesinlikle tur ve rehberler eşliğinde gezmenizi öneriyoruz. Turların içeriğine göre kişi başı 20 Pound ile 60 Pound alındığını, gezip görülen yerlere bu ücretlerin değdiğini göreceksiniz.

Princess Street’te Alışveriş Yapın, Princes Street Bahçeleri’nde Yorgunluk Atın

Edinburgh’un en ünlü caddelerinden birisi de Princess Street’e kesinlikle uğramanızı öneriyoruz. 1700’lü yıllarda popüler hale gelmeye başlayan bu cadde 300 yıldır kentin alışveriş noktasıdır. Üzerinde zincir markalar, lüks mağazalar bulunan caddede boydan doya sıralanmış alışveriş için sizleri bekleyen dükkanalar bulunmaktadır.

Tarihi yapılarla da dolu olan Princess Street’te alışveriş yaptıktan sonra kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Aynı zamanda mola vermek, dinlenmek için kahve dükkanları da bulunmaktadır. Buraya en azından yarım gün kadar bir süre ayırmanız gerekebilmektedir.

Mary Kings Close’da Edinburgh’un Yeraltını Keşfedin

Edinburgh’da Ne Yapılır listesi oluşturan kişilere yine çok güzel bir önerimiz var. Edinburgh’un tarihi geçmişinin oldukça eskilere dayandığını gösteren birçok kanıt bulunmaktadır. Royal Mile bölgesinde yer alan Mary King’s Close antik dönemlerden bu yana Edinburgh’un ana caddelerinden birisi imiş. 19. Yüzyılda başlayan yeni yapılaşmalardan dolayı cadde tamamen yeraltında kalmış durumda.

Caddenin ismi 1600’lü yıllarda bölgede yaşamış olan Mary King isimli kadından gelmektedir. Yeraltı şehrine giren kişiler, Edinburgh’un 16. Yüzyıl ile 19. Yüzyıl arasındaki tarihi dükkanlarını ve tarihi evlerini görebilirler. Eski yaşamını koruyan Edinburgh, turist çekme konusunda oldukça başarılı görünmektedir.

Mary Kings Close ile ilgili bilmeniz gereken bazı özel bilgiler bulunmaktadır. Bu bölge içerisinde gezerken herhangi bir şekilde fotoğraf ve video çekemezsiniz. Fotoğraf ve video çekmenin yasak olduğu yeraltı şehrinin planı ve resimleri internet adresi üzerinden paylaşılmıştır.

Mary Kings Close yeraltı şehrine gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı kesinlikle unutmayın. Burayı keyifle gezmek istiyorsanız rehber ile gezmenizi öneririz. Yeraltına giriş için sizlerden alınan 16,50 Pound içerisinde rehberlik hizmeti de bulunmaktadır.

Arthur’s Seat ve Salisbury Crag’a Çıkın

Edinburgh Gezilecek Yerler listemizdeki noktaları gezdikten sonra akşam gün batımını izlemek isteyeceksiniz. Manzaralara karşı aşırı ilginiz varsa Salisbug Crag ya da Arthur’s Seat noktalarına çıkmanızı öneriyoruz. Tüm şehri ayaklarınız altına alan bu tepeler manzaraları ile ünlüdürler.

Özellikle Arthur’s Seat bölgedeki en yüksek yerlerden birisidir. Ancak bazı kişiler daha iyi manzaralar görebileceğini düşünerek Dunsapie Loch’a çıkmak isteyebiliyor. 50 metre kayalıklarla dolu bir tırmanış ile çıkabileceğiniz Dunsapie Loch’da çok iyi manzaralara sahiptir.

Hangi tepeye çıkarsanız çıkın harika bir Edinburgh manzarası sizleri bekliyor olacaktır. Tepeye çıktıktan sonra akıllı telefonlarınızı kamerasını çıkararak çekimlere başlayın. Burası Edinburgh hatırası için gerçekten çok iyi bir seçenek olacaktır.

Royal Botanic Garden’da Dinlenin

Edinburgh’da Ne Yapılır? Listemizin biraz uzun olduğunu fark etmişsinizdir. Bu nedenle yorucu birçok aktivite sonrasında dinlenmek için yerler de arayacaksınız. Şehir içerisinde dinlenebileceğiniz en iyi yerlerden birisi de Royal Botanic Garden’dir.

Kraliyet Botanik Bahçesi içerisinde birbirinden güzel egzotik çiçek ve tropik meyveler bulunuyor. Aynı zamanda Kuzey Amerika, Himalaya ve Çin’den getirilen dev ağaçlar ile burada ufak bir arboretum oluşturulmuştur. Edinburgh’de nefes alıp dinlenebileceğiniz en iyi yerlerden birisi de bu nedenle bu parktır.

Harry Potter Turu Yapın

Edinburgh’da ne Yapılır? Listesi çıkaran kişilere iyi bir haberimiz vardır. J.k Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisini bilmeyen yoktur. Sinema tarihinin en çok izlenilen filmlerinden birisi olan Harry Potter Edinburgh sokaklarında kaleme alınmıştır. Filmin ilk gösterime girişi üzerinden neredeyse 20 yıl geçecektir. Ancak birçok insan seriyi defalarca izlemesine karşın her filmi sanki ilk defa izliyormuş gibi heyecanlanmaktadır.

Bir zamanlar parasız, bekar bir anne olan J.K Rowling tüm zamanı ve vaktini Harry Potter kitaplarının yazımına harcamıştır. Kitaplar yayınlandıktan sonra J.K Rowling’in hiç tahmin etmediği bir şey oldu. Rowling; dünya üzerinde kitap yazarak milyarder olan ilk insan oldu. İskoçyalı yazarın Harry Potter’ın ilk kitabını yazmaya başladığı Spoon (önceden Nicolson’s Cafe) bistro’ya uğrayarak tura başlayabilirsiniz. İlk kitabı belirli sayfalarını yazdığı The Elephant House ve son sayfalarını yazdığı Balmoral Hotel serinin fanatikleri tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Harry Potter turu yaparken sadece kitapların yazıldığı yerleri gezmeyeceksiniz. Hogwarts Esque Okulu, Grefriar’s Kirkyard Mezarlığı, Diagon Geçidi tamamen Prices Street’den esinlenilmiştir. Bu nedenle Princes Street’e kesinlikle uğrayarak filme ilham olan sokaktan geçme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Harry Potter turunu ister bireysel isterseniz de tur ile yapabilirsiniz. 2 saat süren tur ile yazarın ilham aldığı yerleri ve sokakları, Hogwarts evlerini gezebilirsiniz. Rehberlik hizmeti dahil olan turlarda 12 Pound ücret alınmaktadır.

Edinburgh Dungeon Turuna Katılın

Edinburgh birbirinden güzel cadı ve büyücü hikayeleri ile ünlü bir şehirdir. Bu nedenle şehir içerisinde hayalet, büyü temalı tarihi birçok yer olduğunu göreceksiniz. Bu yerlerden birisi olan The Edinburgh Dungeon rehberli turlarla gezebileceğiniz çok özel bir yer. The Edinburgh Dungeon içerisine girdiğinizde ses ve ışıklarla donatılmış görsel bir alan sizleri karşılayacaktır İskoç tarihi için önemli olan birçok oyuncu bir anda sahneye çıkarak cinayet ve vampir temalı oyunlar oynayacaklardır.

The Edinburgh Dungeon turu oldukça popülerdir. Edinburgh’a gelen her insanın katıldığı turun biletleri çok önceden satılmaktadır. Bu nedenle ziyaret öncesinde 13 Pound ücret vererek rezervasyon yaptırmayı asla unutmayınız.

Calton Hill’den Edinburgh’u Seyredin

Şehri izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birisi de Princes Caddesi’nin hemen doğusunda yer alan Caltın Hill’dir. Calton Tepesine çıktığınızda Edinburg Kalesi ve Old Town sokakları ayaklarınızın altında olacaktır. Harika manzaralar görüp fotoğraflar çekebileceğiniz bu yerin elbette kendisine ait bir hikayesi bulunuyor.

Calton Hill bölgesinde aynı zamanda Napolyon’un savaşta ölen askerleri için yaptırmış olduğu Ulusal Anıt, Dugald Steward Anıtı, Nelson Anıtı, The City Obeserbatory Modern Sanatlar Sergisi, eski hapishaneler ve esli evler de bu tepe üzerinde yer almaktadır.

Greyfriars Bobby’nin Mezarını Ziyaret Edin, Heykelini Görün

Edinburgh’un en eski mezarlığına sahip olan Grefriars Kilisesi içerisinde şehrin kültürel simgelerinden birisi olan terrier cinsinden Köpek Bobby’nin mezarı bulunuyor. Kendisinin heykeli de bulunan bu mezarlık gün içerisinde birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Tam adı Greyfriar’s Bobby olan bu köpeğin hikayesi 1858 yılına dayanıyor. Sahibi John Gray 1858 yılında vefat edince onu asla yalnız bırakmamıştır. Sahibini mezarlığa kadar götüren Bobby buradan bir daha ayrılmamıştır.

Bu durumdan haberdar olan çevredekiler Bobby için mezarlığın yanı başına bir kulübe yapmışlardır. 14 yıl boyunca sahibinin mezarı başında duran Bobby 14. Yılın sonunda vefat etmiştir. Sevimli köpek Bobby vefat edince bedeni sahibinin yanına defnedilmiştir. Bobby’nin sadakati unutulmasın diyerek 1873 yılında heyki İskoçya Ulusal Müzesi’nin hemen karşısına dikilmiştir.

İnsanlara sevgi ne sadakatin ne olduğunu gösteren Bobby Edinburgh’un şehir simgelerinden birisi haline gelmiştir. Bu şehirde yapacağınız en güzel işlerden birisi de Bobby’nin hikayesini dinleyip mezarını ziyaret etmek olacaktır.

İskoç Lezzetlerini Tadın

Edinburgh’da Ne Yapılır? Listemize birazcık lezzet katmak istiyoruz. Damak tadına önem veren birisiyseniz, ziyaret ettiğiniz bölgelerdeki yerel lezzetleri keşfetmeye önem veriyorsanız bu madde tam da sizlere göre! Edinburgh’da yapacağınız en güzel şeylerden birisi de yerel lezzetleri keşfetmek üzerine olacaktır.

İskoç halkı sakatata oldukça önem veren bir ülkedir. Edinburgh ziyaretiniz sırasında ülkenin en popüler yemeklerinden birisi olan Haggis’in tadına kesinlikle bakmanızı öneriyoruz. Koyun karaciğer, koyun kalbi, koyun akciğeri ve koyun karnı bir tencere içerisinde yağ, soğan ve baharat eşliğinde pişirilir. Oldukça lezzetli olan bu yemeğin tadına kesinlikle bakmanızı öneririz.

Edinburgh’da tadına bakabileceğini diğer yöresel lezzetler ise şu şekildedir; İskoç somonu, mezgit balığı, Cullen Skink, siyah puding, Stoviez

Skotch Viski İçin

Alkol tüketen birisi iseniz bu şehirde yapacağınız en güzel etkinliklerden birisi de viski tüketimi olacaktır. Dünyanın viski başkenti olarak gösterilen Edinburgh’da dünyanın en kaliteli viskileri üretilmektedir. Bu şehirden viski tatmadan dönmek yapacağınız en büyük hatalardan birisidir.

İskoçya tüm dünyaca tanınan viskilerinde dağlardan gelen kaynak sularını kullanmaktadır. Yemyeşil doğa, deniz ve temiz havanın bulunduğu bu şehirde arpaların ne kadar kaliteli olduğunu göreceksiniz. Arpa damıtımı sırasında kullandıkları özel teknikler İskoç viskini kaliteli hale getirmektedir.

Edinburgh’un kültürel simgelerinden Stotch Whisky markasından viski içmeden kesinlikle memlekete dönmeyiniz. Eğer viski üretiminin nasıl olduğunu merak ediyorsanız Edinburgh kent merkezinde bulunan The Scotch Whisky Exprerience atölyesine başvuruda bulunarak viski yapım turuna katılabilirsiniz.

Bir Festivale Katılın

Edinburgh’da Ne Yapılır? Listemizin de maalesef sonuna gelmiş bulunuyoruz. Edinburgh tüm dünyaca festival kenti olarak bilinmektedir. Bu şehirde yıl boyunca en az 10 adet büyük, kapsamlı festivaller düzenlenmektedir. Üstelik her festivalin teması, konusu ve içeriği de birbirinden farklıdır.

Yıl boyunca düzenlenen festivallerin konusu sanat, film, müzik, tiyatro olabiliyor. Bunun gibi birçok temaya sahip festivallerin en az birisine katılmayı kesinlikle deneyin. Daha önce katıldığınız hiçbir deneyime benzemeyeceğini göreceksiniz. Edinburgh’da düzenlenen en ünlü festivalin ise Edinburgh Festival Fringe olduğunu söyleyebiliriz. Yüz binden fazla insanın katıldığı bu festival bile bu şehre geliş nedeniniz olabilir.

Temmuz ile Ağustos ayı içerisinde festivallerin oldukça fazla olduğunu göreceksiniz. Seyahat planınız esnek ise Edinburgh planınızı kesinlikle bu dönemde yapmanızı öneririz. Aşağıda belirttiğimiz internet adresi üzerinden Edinburgh Festivalleri hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Edinburgh Gezilecek Yerler rehberimizin de bitmiş bulunuyor. Bu bölüme kadar bizleri keyifle okuduysanız Edinburgh ile ilgili her şeye hakim olduğunuzu söyleyebiliriz. Geziniz sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgiler yukarıda yer alıyor. Unutmayın; seyahat sonu edindiğiniz tecrübeleri yorum bölümünden bizlerle paylaşacaksınız :)

Edinburgh Gezi Rehberi: Edinburgh’da Gezilecek 20 Yer