Yemek

Ebrar Mahali Yemekler, Mardin

Türkiye’nin dört bir yanı tarihi, doğal, kültürel, dini güzelliklerle örtülüdür. Binlerce yıldır ev sahipliği yaptığı farklı medeniyetler sayesinde Anadolu’nun geneli tam bir açık hava müzesi görünümündedir. Her ne kadar bizler sahip olduğumuz eşsiz güzellikleri bazen unutuyor olsak bile, Mardin turistik değeri korunan illerimizin başında geliyor. Şehir, alışık olunan yerleşim bölgelerinden çok farklı bir dokuya sahip. Camilerle kiliseler iç içe geçerken, dünün bugünün ve yarının dokusu şahsına münhasır bir ruh yaratıyor. İşte tam da böylesi eşsiz bir atmosferde elbette insanın aklına yemekler de takılıyor. Mardin mutfağı, çevre illerin çok daha ötesinde bir zenginliğe sahip ve farklı yörelerin yemekleri Mardin’de adeta ayrı bir vücut bulmuş…

Yolunuz bu kadim şehre düştüğünde kilo alma ihtimaliniz olduğunu hatırlatalım; çünkü nereye giderseniz gidin enfes yemekler sizi bekliyor olacak. Bir fikir sunabilmesi için kısaca bahsetmek istediğimiz yer, ana cadde üstünde olmayan bir işletme: Ebrar Mahali Yemekler.

İşletme, size Mardin’den ve yöreden birbirinden leziz yerel yemekleri sunuyor. Hepsinden birer porsiyon söyleme şansınız bulunmuyor; menüsü o denli zengin ve porsiyonları da bir o kadar bol. Birkaç kişi gittiğinizde gözünüze kestirdiğiniz ürünlerden azar azar sipariş etmenizi öneririz. Gelelim bizim önerilerimize: Sembusek, ara sıcak olarak değerlendirebileceğiniz bir yerel yemek. Lahmacun seviyorsanız, sembuseği de seveceğinize inanıyoruz. İçli köfteleri şahane ve isterseniz haşlanmış olarak sipariş edebilirsiniz, daha hafif olacaktır. İşkembe dolması da sunan işletmenin mumbar dolması tek kelimeyle müthiş.