İrlanda.. hemen hemen her gezginin görmek istediği bu ülke Vikinglerin izleri ile doludur. Söz konusu İrlanda olunca birçok gezgin başkent Dublin’i görmek istemekte. Mutlu, neşeli bir yerel halka sahip olan Dublin, gastronomik açıdan da oldukça zengindir. Bu yazımız içerisinde Dublin Gezilecek Yerler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Dublin tarihi doku zenginliği ile öne çıkan bir şehirdir. Sokaklarda dolaşmaya başladığınızda 300, 500 hatta 900 yıllık katedrallerle karşılaşabilirsiniz. Bir zamanlar İngiltere yönetiminde iken acı dolu günler geçiren bu şehir son zamanlarda oldukça fazla ziyaret edilmeye başlandı. Konuyu daha fazla uzatmadan Dublin Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Dublin Castle

Dublin’in kalbi neresi diye soracak olursanız burayı, Dublin Castle bölgesini gösterebiliriz. Kral John tarafından 1204 yılında inşa edilmiş olan bu kale 900 yıldan beridir ayaktadır. Birleşik Krallık tarafından 1922 yılına kadar idari merkez olarak kullanılan saray, Dublin Gezilecek Yerler listenizde kesinlikle ilk sırada yer almalıdır.

Dublin Kalesinin bulunduğu yerde daha önceden bir yerleşim bölgesi bulunuyormuş. Ancak bölge stratejik olarak önemli bir yerde olduğu için Vikingler buraya kale inşa etmeye karar vermiş. Vikinglerin inşa ettiği kaleden elbette bazı bölümler günümüze kadar ulaşmıştır. Müzenin “Orta Çağ Mahseni” bölümüne girerseniz kalenin eski kalıntılarını görebilirsiniz.

Bu kale şehrin Dublin olarak anılmasını sağlamıştır.

Saraya giriş ücreti aslında bulunmamaktadır. 12 Euro olarak belirtilen giriş ücreti rehberli turlar için geçerlidir. Saray içerisinde gezerken kaybolacak, nereye gideceğinizi bilemeyeceksiniz. Vinceregal Mahkemesi, Devlet Daireleri, Dubhlinn Tearooms, Kraliyet Şapeli kalede ziyaret etmeniz gereken yerlerden olmalıdır.

 • Adres: Dame St, Dublin 2
 • Ziyaret Saatleri: 09:45 – 17:45
 • Giriş Ücreti: €12
 • Web Sitesi: dublincastle.ie

St Patrick’s Cathedral

İrlanda’nın en büyük katedrali olarak gösterilen St Patrick’s Cathedral 1191 yılında kurulmuştur. Günümüzde yapıdan önce farklı bir yerde hizmet veren katedral günümüzdeki yerine 1260 yılında geçmiştir.

St Patrick’s şehir üzerinde koruyucu etkiye sahip bir azizdir. Katedral orta çağ döneminden bu yana kesintisiz olarak hem eğitim kurumu hem de ibadethane olarak hizmet veriyor. 850 yıldır ayakta kalan katedral, Dublin Gezi Rehberi listelerinin vazgeçilmezlerindedir.

Aziz Patrick Katedrali yöneticilerinden birisi de dünyaca ünlü yazar Jonathan Swift’tir. Gulliver’in Maceralarını yazan Swift vefat edince katedralin hemen girişine defnedilmiştir. Katedrale girerken göreceğiniz mezarlardan birisi Jonathan Swift’e ait olurken diğeri de eşi Ester Johnson’a aittir.

Katedralden içeri girip sola döndüğünüzde ise 1632 yılında inşa edilmiş Boyle Anıtını göreceksiniz. Anıtı dikkatli bir şekilde incelediğinizde tam ortasında bir figür bulunduğunu göreceksiniz. Bu figür anıta da ismi verilmiş olan Robert Boyle’nin 5 yaşındaki halidir.

 • Adres: St Patrick’s Close, Wood Quay, Dublin 8
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: stpatrickscathedral.ie

Christ Church Cathedral

Dublin’de görebileceğiniz en eski yapı Christ Church Cathedral olarak gösterilmektedir. 1030 yılında inşa edilmiş olan bu yapı 1152 yılında İrlanda Kilisesine bağlandığını görüyoruz. O dönemler katedral şehrin azizlerinden birisi olan Laurence O’Toole tarafından yönetilmiştir.

Katedralin tasarımına baktığımızda Romanesk ile beraber Gotik mimarinin ağır bastığını görüyoruz. 1487 yılında imparator IV. Edward’ın taç giyme törenine ev sahipliği yapan bu katedral, yıllar içerisinde birçok tarihi ve önemli olaya şahit olmuştur.

Katedralin içerisine girdiğinizde İrlandalı birçok soyluyu tasvir eden heykeller, kabartmalar, figürler göreceksiniz. Mezarlık odası kısmına girdiğinizde ise oldukça detaylı, tarihi koleksiyonların sergilendiğini göreceksiniz.

 • Adres: Christchurch Pl, Wood Quay, Dublin 8
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €7
 • Web Sitesi: christchurchcathedral.ie

St Stephen’s Green

Dublin Gezilecek Yerler listemizin dördüncü sırasında ise St Stephen’s Green yer alıyor.1664 yılında bölgenin duvarlarla donatılması sonucu oluşturulan bu bölge eskiden idam için kullanılıyormuş.

1880 yılına kadar idamların devam ettiği 22 dönümlük bir arazi daha sonradan Lord Ardilaun tarafından çıkartılan kararname ile halka açılmıştır. Şehrin merkezinde, kalbinde yer alan yeşilliklerle dolu arazi günümüzde hem yerel halkın hem de gezginlerin şehirden kaçış noktasıdır.

Yaz ayında bahçede hemen hemen her gün konser düzenlenmektedir. Kare şeklinde olan bahçe içerisinde toplamda 3,5 kilometrelik bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Bu bölümde yürürken birçok heykel ile karşılaşabilirsiniz. Park ve bahçenin neresinde olursanız olun bol miktarda fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 21:00
 • Web Sitesi: christchurchcathedral.ie

Phoenix Parkı

Dublin Gezi Rehberi listenize bir park daha eklemek istiyoruz. Kral II. Charles tarafından verilen talimatla Ormond Dükü James Burler tarafından yaptırılan bu parkın açılış tarihi 1662 olarak gösterilmektedir. Park, Avrupa’da etrafı duvarlarla çevrilmiş olan en büyük şehir parklarındandır. Devasa alan toplamda 707 hektar alan kaplamaktadır.

Parkın büyük bir bölümü ziyaretçiler için tasarlanmış alanlarla doludur. Bu alanların yanı sıra ABD Büyükelçisinin konakladığı bina ile İrlanda Cumhurbaşkanına ait resmi konut park içerisinde bulunuyor.

Phoenix Parkı içerisinde çok fazla bisiklet yolu, yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Park içerisinde gezerken tamamen serbest bir şekilde dolaşan alageyik sürülerinin bulunduğunu göreceksiniz. Park içerisinde aynı zamanda dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden birisi bulunuyor. Eğer yeterli vaktiniz varsa Dublin Hayvanat Bahçesine de uğramanızı öneririz.  

 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 22:45
 • Web Sitesi: phoenixpark.ie

Trinity College Dublin

Dünyanın en prestijli üniversitelerinden birisi de Dublin’de bulunan Trinity College Dublin üniversitesidir. Cambridge ve Oxford üniversiteleri ilham alınarak tasarlanılan üniversite 1592 yılından bu yana eğitim ve öğretim imkanı sunuyor.

Üniversitenin hizmete girdiği tarihe baktığımızda Birleşik Krallığın en eski 7 üniversitesinden birisi olduğunu görüyoruz. Üniversite, ilk kurulduğu dönemde sadece Protestan öğrenci kabulü yapıyormuş.

 Üniversitenin ana yerleşkesini hem rehberli hem de bireysel olarak gezebilirsiniz.

Rehberli turlar kişi başı 15 Euro’dan başlamaktadır. Üniversiteyi bireysel olarak geziyorsanız The Book of Kells kütüphanesini özellikle ziyaret etmenizi öneriyoruz.

 • Ziyaret Saatleri: 09:15 – 15:50
 • Giriş Ücreti: €15
 • Web Sitesi: tcd.ie

National Museum of Ireland

Dublin Gezilecek Yerler listenize bir de müze ekliyoruz. Dublin’in kültürünü, tarihini, sanatını yakından tanımak istiyorsanız National Museum of Ireland müzesini ziyaret edebilirsiniz. 1877 yılında İrlanda parlamentosu tarafından alınan karar sonucunda kurulmuş olan bu yer, şehri keşfedebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir.

Müze Kildera Caddesi üzerinde yer almaktadır. Müze ilk kurulduğunda farklı bir bina içerisinde hizmet veriyordu. Günümüzde kullanılan yapının inşası 1890 yılında tamamlanması yeni yerine taşınmış ve o tarihten bu yana aynı yerde hizmet vermeye devam etmiştir. Müze envanterine baktığımızda 4 milyondan fazla eser bulunduğunu görüyoruz.

Müzenin gerçekten zengin bir içeriğe sahip olduğunu görüyoruz. Müze içerisinde kırsal yaşam, arkeoloji, doğa tarihi, dekoratif sanatlar gibi birçok tematik alan bulunuyor. Müzenin en eski binası içerisine girdiğinizde arkeoloji bölümünü göreceksiniz. Bu bölümde bataklık içerisinde çürümüş cesetler ile beraber Viking döneminden kalma eserleri yakından görme fırsatına sahip olacaksınız.

İrlanda Ulusal Müzesi içerisinde ülke topraklarının sahip olduğu bitki ve hayvan çeşitliliğinin boyutu hakkında da bilgiler veriliyor. Doğa tarih temalı bölüm, ülkeyi tanımak için oldukça güzel içeriklere sahiptir.

 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Web Sitesi: museum.ie

Kilmainham Gaol

Dublin Gezi Rehberi yazımız yeni yeni hareketlenmeye başlıyor. Kilmainham Gaol, İrlanda’nın karanlık ve rahatsız edici dönemine ışık tutan yerlerden birisidir. 1796 yılında inşa edilmiş olan bu yapı oldukça uzun bir süre hapishane olarak kullanılmıştır. Yapının meydanında halka açık olarak gerçekleştirilen birçok idam, buranın karanlık ve rahatsız edici bir yer olarak görülmesine neden olmuştur.

Ülkenin İngiliz sömürgesinden kurtulması için bir dizi çalışmalarda bulunmuş Eamon de Valera, Robert Emmet, Charles Stewart Parnell isimler burada bir süre gözetim altında tutulmuşlardır. 1966 yılında müzeye dönüştürülen hapishane, sadece rehberli turlar ile ziyaret edilebiliyor.

Bireysel olarak ziyaret edilmesi mümkün olmayan bu yer özellikle yaz aylarında çok fazla ilgi görmektedir. Hapishanenin karanlık dönemlerine ait birçok detayın sergilendiği bölümlerde gözyaşlarının sel olduğunu göreceksiniz. Yapı; yılın her döneminde birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır.

 • Adres: Inchicore Rd, Kilmainham, Dublin 8, D08 RK28
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €8
 • Web Sitesi: kilmainhamgaolmuseum.ie

Guinness Storehouse

Dublin’de Gezilmesi Gereken Yerler listenize olması gereken bir diğer yer ise Guinness Storehouse’dur. Guinness bildiğiniz üzere dünyanın en ünlü, en lezzetli bira markalarından birisidir. İşletme ile ilgili dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz ayrıntılar, bilgiler sunulan bu yer, bira sevmeyen insanlara bile çekici gelmektedir.

Depo olarak adlandırılan bölüm aslında fabrikanın bira fermantasyon alanı olarak kullanılmak üzere 1902 yılında inşa edilmiştir. 2000 yılına kadar kullanılan bu bölge, 2000 yılında sergi ve müze alanına dönüştürülmüştür. Tesisi gezerken taze bira da içme fırsatı yakalayabilirsiniz. Unutmadan; işletme Arthur Guinness önderliğinde 1759 yılında kurulmuştur.

 • Adres: St James’s Gate, Dublin 8
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €25
 • Web Sitesi: guinness-storehouse.com

The Old Jameson Distillery

Dublin Gezilecek Yerler listenize ülkenin en popüler viski damıtım tesisini de eklemek istiyoruz. İrlanda’dan çıkarak ününü tüm dünyaya duyuran The Old Jameson Distillery, damıtım tesisini herkese açık hale getirerek viski kültürünü tanımak isteyenlere yardımcı olmuştur.

Tesis Bow Street üzerinde yer almaktadır. 1780 yılında kurulan tesis, sahip olduğu kalite sayesinde kısa sürede fark edilmiştir. Kuruluşu üzerinden 200 yıldan fazla bir süre geçen viski markası, popülerliğini her geçen gün atırmaya devam etmektedir.

The Old Jameson Distillery daha çok yumuşak içimli viskiler üretmektedir. İşletmenin sahip olduğu damıtım tesisi alanında dünyanın en iyisi olarak gösterilmektedir. Tesisi gezerken olgunlaşmış visklerden de tatma fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Bow St, Smithfield Village, Dublin 7
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: €17
 • Web Sitesi: jamesonwhiskey.com

Temple Bar

Dublin denildiğinde birçok Avrupalı gezginin aklına Temple Bar gelmektedir. Şehrin güneyinde yer alan bu bölgede birçok sanat galerisi, bar, pub, restoran bulunmaktadır. Şehrin kültürel anlamda merkezi olan bu bölge yerel halkı tanıyabileceğiniz en başarılı yerlerden birisidir.

Bölge Dublin’in her zaman en çok ilgi gören yerlerinden birisi olmuş. Tarihte ilk kez 795 yılında Viking’lerin ayak bastığı Temple Bar, günümüzde bambaşka bir yere dönüşmüştür. Gün içerisinde açık hava pazarlarının kurulduğu bu bölge sokak sanatçılarının da mesken tuttuğu bir yer haline gelmiştir. Temple Bar bölgesinde İrlanda’nın geleneksel eğlence anlayışını görebilir, restoranlarda yerel lezzetleri deneyimleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

The Little Museum of Dublin

Dublin Gezi Rehberi listenizdeki en keyifli mekan bize göre The Little Museum of Dublin olacaktır. Şehrin kültürü ve tarihi hakkında bilgilerin verildiği bu müze 2011 yılından bu yana hizmet veriyor.

Müze yeni olsa da hizmet verdiği konak 18. Yüzyıldan almadır. Kültürel tesisin içerisine girdiğinizde 5,000 parçadan oluşan kültürel bir koleksiyon sizi karşılayacaktır. Bu koleksiyon tamamen yerel halkın bağışları ile oluşturulmuştur.  

Müzeyigezmeye başladığınızda başkent Dublin’i daha yakından tanıma fırsatına sahip olacaksınız. Müzeye girmek için ufak bir ücret ödemeniz gerekecektir. İçeriye girdikten sonra ücretsiz rehberli turlara katılarak hem müzeyi hem de başkenti daha yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: 15 St Stephen’s Green, Dublin
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: littlemuseum.ie

National Gallery of Ireland

Resim sanatına karşı ilginiz varsa Dublin’de bulunan National Gallery of Ireland tam da sizlere göre! 12,500 parçadan oluşan oldukça özel bir koleksiyona sahip olan bu galeri 1854 yılından kurulmuştur. İçerisinde yer alan koleksiyonlar ele alındığında burası Avrupa’nın en büyük resim okulu ve galerisi olarak gösterilmektedir.

Başkent Dublin’in en gözde cazibe merkezlerinden birisi olan İrlanda Ulusal Galerisi her yaş grubuna uygun tur seçenekleri sunuyor. Galeri 1854 yılında kurulsa da ilk ziyaretçiler ancak 10 yıl sonra kabul edilmeye başlanmıştır. Koleksiyon içerisindeki eserlerin büyük bir bölümü sulu boyadan yapılmış resimlerden oluşuyor.

Galeri içerisinde yer alan eserlerin büyük bir bölümü yerel sanatçılara ait. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanından getirilmiş eserler de sergilenmektedir. Ulusal galeriye girmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

 • Adres: Merrion Square W, Dublin 2
 • Ziyaret Saatleri: 09:15 – 17:30
 • Web Sitesi: nationalgallery.ie

Grafton Street

Dublin’de alışveriş yapma gibi bir düşünceniz varsa şehrin en popüler alışveriş caddelerinden birisi olan Grafton Sreet’i tercih edebilirsiniz. Kendisine özgü oldukça özel bir atmosfere sahip olan bu cadde, yerel halk kadar gezginlerin de dikkatini çekmeyi başarmış durumda.

Caddeye giriş yaptığınızda hemen hemen tüm dükkan ve mağazaların yerel mimari ile inşa edildiğini göreceksiniz. Dükkanların tamamı 2 katlı olarak inşa edilmiş evlerin altında yer alıyor. Alışveriş yapmaya gelen gezginler genelde fotoğraf çekilmekten alışverişe ayıracak vakit bulamıyorlar.

Grafton Caddesi aynı zamanda Dublin’in en güvenilir, en temiz ve en lüks otellerine de ev sahipliği yapıyor. Dublin’de Nerede Kalınır? Bölümünde bu cadde ile ilgili ayrıntıları detaylı olarak ele almaya çalışacağız.

Dublin Zoo

Hatırlarsanız Phoenix Parkını anlatırken Dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden birisi olan Dublin Zoo’nun burada olduğundan bahsetmiştim. Çocuklu Dublin halkının hafta sonu kaçamaklarından birisi olan hayvanat bahçesi 1831 yılında kurulmuştur. Kuruluş yılına baktığımızda bu alandaki en eski örneklerden birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dublin Hayvanat Bahçesi toplamda 70 dönümlük bir arazi üzerinde yer alıyor. Bu kadar büyük hayvanat bahçesinde çok fazla canlı bulunduğunu düşünebilirsiniz. Ancak; burada hayvanlar doğal ortamlarına sahip olması hedeflenmiştir. Bu nedenle hayvanat bahçesi içerisinde 600 kadar canlı yaşamaktadır.

Hayvanat bahçesinin Afrika Savanası adında oldukça özel bir bölümü bulunmaktadır. Bu bölüme girdiğinizde tamamen kendilerine ait özel yaşa alanlarına sahip zürafaların, gergedanların ve zebraların gezdiğini görebilirsiniz. Kaziranga Orman Patikası bölümünde ise Asya’ya özgü canlıların yaşadığı özel bölümler bulunmaktadır.

 • Adres: Phoenix Park, Dublin 8
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €19.50
 • Web Sitesi: dublinzoo.ie

The Book of Kells

Trinity College içerisinde bahsetmiş olduğumuz The Book of Kells kütüphanesini ayrı ele almak istedi. Dublin’de Nereye Gidilir? listesi oluşturuyorsanız vazgeçilmezlerinizden birisi bu kütüphane olmalıdır. Kütüphane içerisine girdiğinizde 9. Yüzyıl el yazması metinler sergilendiğini göreceksiniz.

Oldukça özel bir ışıklandırma sistemine sahip olan kütüphane dünyanın en eski yazılı kaynaklarına ev sahipliği yapıyor. Kütüphane içerisinde sergilenen eser sayısının 200 binden fazla olduğu belirtiliyor. Sadece bu kütüphane bile İrlanda’nın kültürel hazinesi olarak kabul edilebilir.

Kütüphaneyi en ince ayrıntısına kadar keşfetmek istiyorsanız rehberli turlara katılmanızı öneririz. Hz. İsa’nın hayatını müjdeleyen kitaplar başta olmak üzere kütüphanede birçok dini ve kültürel eser bulunduğunu göreceksiniz.

 • Adres: The University of Dublin Trinity College, College Green, Dublin
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €11
 • Web Sitesi: tcd.ie/visitors/book-of-kells

Ha’penny Bridge

Dünya’nın en eski dökme demir köprülerinden birisi olan Ha’penny Bridge 1816 yılında inşa edilmiştir. O zamanlar nehirde görev yapan 7 feribot muhteşem ötesi bir trafiğin oluşmasına neden oluyormuş. İki yaka arasındaki trafiğin hafifletilmesi için yapılan bu köprü günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Köprünün yerel dildeki resmi adı aslında Liffey’dır. Ancak yerel halk köprü ilk açıldığı dönemden bu yana giriş ücretinden dolayı “Buçuk Penilik” anlamına gelen “Ha’penny” adını kullanmayı tercih etmiştir.

Köprü İngiltere’de yapılarak Dublin’e getirilmiştir. Oldukça zarif ve ince bir mimariye sahip olan köprü Avrupalı gezginler gibi sizin de Dublin Gezilecek Yerler listeniz içerisinde yer almalıdır. Köprüyü gün batımı ziyaret ederseniz oldukça güzel bir manzara sizi karşılayacaktır.

Merrion Square

Dublin’İn en gösterişli ve en büyük meydanlarından birisi de Georgian Stili ile inşa edilmiş olan Merrion Square bölgesidir. Şehrin en prestijli yerlerinden birisi olan gösterilen bu bölge iş hayatının da merkezi haline gelmiştir. İrlanda için önemli olan birçok iş insanı ve ünlü bu bölgede yer alan evlerde ikamet etmektedir.

Bu bölgede bulunan evler aslında bölgenin 18. Yüzyıldan bu yana yaşadığı değişimi de gözler önüne sermektedir. 20. Yüzyılda meydana gelen birçok siyasi olaya şahit olan bölgede birçok farklı sanatçıya ait heykeller bulunuyor. Eğer ziyaretiniz hafta sonuna denk geliyorsa sabah erken saatlerde bu bölgede yürüyüş yapmanızı isterim.

Spire of Dublin

O’Connell Caddesi ziyaretiniz sırasında tam ortada 120 metre yüksekliğe sahip Spire Of Dublin anıtını göreceksiniz. Bu anıtın bulunduğu yerde daha önceden Nelson Sütunu bulunuyormuş. 1966 sütun yıkılmasından sonra meydan boş kalmış, yerine yeni bir nesnenin yerleştirilmesi istenmiştir. 2002 yılında başlayan çalışmalar sonucunda bu anıtın caddeye yerleştirilmesine karar verilmiştir.

Anıtın yerel dildeki resmi adı Monument of Light’dır. Yapı olarak ince mızrağa benzeyen anıt caddeyi kısa sürede bambaşka hale getirmiştir. 120 metre yükseliğe sahip olan anıt Dublin’in en yüksek yapısı olarak da gösterilmektedir.

Anıt gün içerisinde aldığı ışın açısına göre farklı farklı görüntüler sergilemektedir. Bütünü ile paslanmaz çelikten inşa edilen Spire of Dublin gece ve gündüz farklı görüntülerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Irish Whiskey Museum

Dublin Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Irish Whiskey Museum yer alıyor. Viski üretiminin merkezlerinden birisi olan İrlanda 24 büyük viski markasına sahiptir. Her marka kendi üretimini kendi yaptığı için şehir içerisinde birçok viski üretim merkezi bulunmaktadır. Viski üretiminin nasıl olduğunu öğrenmek istiyorsanız burayı, Irish Whiskey Museum’u ziyaret etmeniz gerekiyor.

İrlanda Viski Müzesi 3 farklı seçenek üzerinden rehberli turlar eşliğinde gezilebiliyor. Ortalama 1 saat süren gezi sırasında misafirler 3 farklı viski türünü de ücretsiz olarak denem fırsatına sahip oluyor.

Standart turlarda misafirlere 3 farklı viski türü tattırılmaktadır. Premium turda ise tadım yapılabilen viski sayısı 4’e çıkmaktadır. Aynı zamanda Premium turda misafirlere hatıra olması için viski bardağı hediye edilmektedir. Dilerseniz 1,5 saat olarak düzenlenen viski yapım turuna da katılabilirsiniz.

Bu müze aynı viski yapımı hakkında en detaylı bilgileri öğrenebileceğiniz güzel bir okuldur. Öğrendiğiniz bilgiler ile kendi viskinizi üretebilirsiniz. Özel şişelerde üretilmiş viski satın alabileceğiniz bu müze gezi listenizde kesinlikle yer almalıdır.

 • Adres: 119 Grafton Street, Dublin, D02 E620
 • Ziyaret Saatleri: 10:30 – 17:30
 • Giriş Ücreti: €20
 • Web Sitesi: irishwhiskeymuseum.ie

Dublin Gezilecek Yerler listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Dublin’in diğer Avrupa şehirlerinden ne kadar farklı ve güzel olduğunu fark etmişsinizdir. Listemiz sona erse de yazımızı sürdürmeye devam edeceğiniz. Dublin için ihtiyacınız olan diğer bilgiler;

Dublin’de Nerede Kalınır? Dublin Otel Tavsiyesi

Geçmişi Viking dönemine kadar giden Dublin, kendisine has oldukça güzel bir mimariye sahiptir. Kültürel anlamda oldukça ön plana çıkan şehir artan öğrenci nüfusu ile tam bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Seyahat planını İrlanda’dan yana kullanmak isteyen kişilere Dublin’de Nerede Kalınır? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bir yandan hareketli bir yandan da o kadar kötü eğlence hayatına sahip olan Dublin’de konaklama 5 bölgede bulunan otellerde yapılabilmektedir. Temple Bar, Ballsbridge, St Stephen’s Green & Merrion Square, Trinity College Çevresi, O’Connell Street & Smithfield otel seçimi yapılacak bölgelerdendir. Dublin Otel Tavsiyesi konusundaki önerilerimiz ise;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Temple Bar bölgesinde bulunan Temple Bar Inn otelinde, Ballsbridge bölgesinde bulunan Roxford Lodge Hotel otelinde, St Stephen’s Green & Merrion Square bölgesinde bulunan Stauntons on the Green Hotel otelinde, Trinity College Çevresinde bulunan Trinity Townhouse Hotel otelinde, O’Connell Street & Smithfield bölgesinde bulunan Arlington Hotel O’Connell Bridge ve Holiday Inn Express Dublin City Centre otelinde konaklayabilirsiniz. Booking üzerinden oteller ile ilgili araştırma yaptığınızda en düşük 8,5 puana sahip olduklarını göreceksiniz. Tarihi birçok yere yakın olan oteller bütçe konusunda da sizleri yormamaktadır.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Temple Bar bölgesinde bulunan Radisson BLU Royal Hotel Dublin ve Staycity Aparthotels Chancery Lane Dublin otelinde, Ballsbridge bölgesinde bulunan Ballsbridge Hotel ve Clayton Hotel Ballsbridge otelinde, St Stephen’s Green & Merrion Square bölgesinde bulunan Iveagh Garden Hotel otelinde, Trinity College Çevresinde bulunan Trinity City Hotel otelinde, O’Connell Street & Smithfield bölgesinde bulunan RIU Plaza The Gresham Dublin ve Jurys Inn Dublin Parnell Street otelinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı otellerin Booking üzerinden en az 8.9 puana sahip olduklarını söyleyebiliriz. 5 yıldızlı otellerle neredeyse aynı kalitede hizmet veren bu oteller tarihi yerlere de yakın mesafede yer almaktadır.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Temple Bar bölgesinde bulunan The Westbury Hotel otelinde, Ballsbridge bölgesinde bulunan InterContinental Dublin otelinde, St Stephen’s Green & Merrion Square bölgesinde bulunan The Shelbourne Dublin, Autograph Collection otelinde, Trinity College Çevresinde bulunan Westin Dublin otelinde konaklayabilirsiniz. Şehirde bulunan 5 yıldızlı oteller ultra lüks hizmetler vermektedirler. Booking üzerinden otellerin durumları ile ilgili derecelendirmeleri kontrol edebilirsiniz.

Dublin’de Ne Yapılır? Dublin’de Yapılacak Şeyler

İrlanda’nın en büyük şehri olmasının yanı sıra başkenti olan Dublin misafirlerine eğlenceli, kültür dolu, keyifli bir tatil imkanı sunuyor. Şehir ile ilgili çok fazla bilginiz yoksa Dublin’de Ne Yapılır? diye sormanız oldukça normaldir. Bu bölümde şehirde yapabileceğiniz aktiviteler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Vikinglerin geçmişi hakkında detaylı bilgiler veren bu şehrin oldukça kaliteli bir gece hayatı bulunmaktadır. Tatil süresi oldukça fazla olan kişiler belirli bir süreden sonra ne yapacaklarını bilemiyorlar. Bu nedenle tüm detayları ile beraber Dublin’de Yapılacak Şeyler listesi de hazırlamak istedik;

Şehir Turu Yapın

Dublin’de Ne Yapılır? listemize şehir turu ile başlamak istiyoruz. Dublin’e gelir gelmez yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi şehir turu olabilir. Kent merkezini ister yürüyerek ister bisiklet ile isterseniz de hop on hop off otobüsleri ile keşfedebilirsiniz.

Dublin turuna çıktığınızda özellikle görmenizi istediğimiz bazı yerler bulunuyor. Christ Church Cathedral, St Patrick’s Cathedral, Kilmainham Gaol Hapishanesi, Dublin Kalesi, Samuel Becket Köprüsü şehir turunda görebileceğiniz yerlerden birisidir.

Dublin Kalesi’ni Gezin

Dublin Kalesi gezilecek yerle listemizin de ilk sırasında yer almaktadır. Şehir turunda bu bölgeyi atlayan kişilere bölgeyi yeniden hatırlatmak istiyoruz. Dublin’de Yapılacak Şeyler listenize ne olursa olsun Dublin Kalesini de eklemenizi öneriyoruz.

Yerleşim yeri Vikingler tarafından 13. Yüzyılda inşa edilmiştir. Şehirde hiçbir tarihi yeri görmediyseniz bile buraya kesinlikle görmenizi öneririz. Dublin Kalesi ile ilgili detaylara gezilecek yerler bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ha’penny Köprüsü’nden Geçin

Dublin’i ziyaret eden kişilerin hayatları boyunca en az bir kere yaptığı bir aktiviteden bahsetmek istiyoruz. Bu köprüden geçmenin dilekleri yerine getirmeye yardımcı olduğundan bahsedilir. Ruhunuzu rahatlamak için sizler de Ha’penny Köprüsü’nden geçmenizi öneririz.

Dublin’de Ne Yapılır listesi için oldukça güzel bir aktivite olan köprü geçişi Liffey nehri üzerinde yer almaktadır. Geçmişte iki yaka arasında geçişi kolaylaştırmak üzerine tasarlanan bu köprüden günümüzde geçiş ücreti alınmamaktadır.

Dublin Publarını Keşfedin

Her insanın sahip olduğu eğlence anlayışı birbirinden farklıdır. Burada dile getiriyoruz diye kimsenin zorla bara, pub’a gitmesine gerek yok. Eğer gece hayatı ve eğlenceyi seven birisiyseniz Dublin’in bu konuda oldukça başarılı bir şehir olduğunu göreceksiniz.

Dublin’deki eğlence hayatında insanların sabaha kadar içerek eğlendiği, kendilerini kaybettikleri bir tarz bulunmuyor. Burada daha çok seviyeli, insanların iş çıkışı sonrasında toplanıp sohbet etikleri barlar bulunuyor. Dublin publarının olmazsa olmazlarından birisi de canlı müziktir. Canlı müzikler eşliğinde publarda birkaç kadeh içmek iyi olacaktır.

Kilisede Gece Hayatını Keşfedin

Dublin’de Yapılacak Şeyler içerisinde gece hayatı olmadan olmaz. Gece hayatı ve eğlence söz konusu ise sıra dışı bir mekandan bahsetmek istiyoruz. Şehrin en ilginç yerlerinden birisi olan The Church geçmişte gerçekten de aktif olarak kullanılan bir kilise imiş. Ancak 1964 yılında alınan karar kilisenin kapanmasına neden olmuş. 2007 yılında kilisenin restore edilmesinden sonra buraya gece kulübünün açılmasına karar verilmiş.

Kilisenin zemin katında boydan boya bir bar bulunuyor. Her hafta Çarşamba ve Pazar günleri bara gelirseniz 19:00 ile 21:00 arasında canlı müzik etkinliği olduğunu göreceksiniz. Kilisenin bodrum katında ise sadece Cuma ve cumartesi günleri hizmet veren bir gece kulübü bulunuyor. Gece kulübü 22:00 gibi açılarak sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet vermektedir. Buranın bu kadar ilgi görmesinin nedeni tabii ki eskiden kilise olmasından dolayıdır.

Dublin Flea Market’ta Tezgahlar Arasında Dolaşın

Hafta sonu olması ile beraber Dublin her sokağına, her köşesine pazarlar kurulmaktadır. Bunlar içerisinde en popüler ve en büyük olanı ise Dublin Flea Market’tir. Bu pazar yerinin diğerlerinden bir farkı bulunmaktadır.

Dublin Flea Market sadece her ayın son Pazar günü kurulmaktadır. Devasa boyutlara ulaşan Pazar yerinde hazır giyim başta olmak üzere meyve, sebze, dekorasyon ürünleri, aksesuar ürünleri gibi sayısız ürün satışı yapılmaktadır. Yerel halkın ağırlıkla bulunduğu bu pazar yerine kesinlikle uğramanızı öneririz.

Avoca Markası’ndan Yünlü Kıyafetler Alın

Dublin’e özgü ürünlerden birisi olan moher kıyafetleri ve yünlü ürünler satın alarak güzel bir alışveriş tamamlayabilirsiniz. Dublin, alışveriş konusunda da oldukça başarılı bir şehirdir. Eğer bu şehirde alışveriş yapacaksanız yerel ürünlere yoğunlaşmanızı öneririz.

Dublin kent merkezinden çıktıktan sonra Avoca adı verilen bir yerleşim bölgesi sizi karşılayacaktır. Bu bölge yün ile yapılan ürünler üreten bunların satışı yapması ile tanınmaktadır. Bölge kış aylarını oldukça sert yaşadığı için yün ürünlerde oldukça başarılı olduklarını göreceksiniz. Buradan hem kendiniz hem sevdikleriniz için moderi hırka, kazak, kaşkol, eldiven alabilirsiniz.

Dublin’in Kapıları Önünde Fotoğraf Çektirin

Dublin’i gezerken yapıların büyük bir bölümünün birebir aynı olduklarını göreceksiniz. Estetik olarak standart bir görünüm yakalamak isteyen ülke evlerini sadece farklı kapı renklerinden oluşturmaktadır.

Dublin sokaklarında gezerken birbirinden güzel renklere sahip oldukça sıra dışı kapıların olduğunu göreceksiniz. Bu kapılar önünde fotoğraf çekip İnstargam’a atmak için sıra bekleyen birçok kişinin olması, buranın popülerliğini açıklamaktadır.

Guinness Storehouse Factory’de Biralarının Tarihçesini Keşfedin

İrlanda’nın en popüler, en turistik yerlerinden birisi de Guinness Storehouse Factory merkezidir. Bira konusunda büyük ün salmış Guinness birası Guinnes Ailesi tarafından üretilmektedir. Bu tatlı eve gelerek ailenin geçmişi hakkında bilgiler edinebilir, bira üretimine nasıl başladıklarını, bira üretiminde nasıl bu kadar başarı elde edebildikleri gibi detaylar öğrenebilirsiniz. Müze içerisinde aynı zamanda dünyanın en büyük bira kadehi de bulunmaktadır.

Dublin’de Ne Yapılır? listenize kesinlikle bu bira fabrikasını da eklemenizi istiyoruz. 7 katlı olan üretim tesisi içerisinde biraz önce de belirttiğimiz üzere bir müze bulunuyor. Üretim tesisine giriş yapmak için kişi başı 30 dolar ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücreti ödeyen kişiler, tesis içerisinde birkaç kadeh birayı ücretsiz olarak da  içebilmekteler.

Viski Üretimini Yerinde Görün

İrlanda, viski üretiminde dünyanın en başarılı ülkelerinden birisidir. İskoçlar kadar olmasa da İrlandalılar da viski üretiminde önemli bir yol kat etmişlerdir. Dublin’e kadar gitmişken en azından bir viski damıtım hanesine uğramanızı öneririz. Damıtma haneleri, viski üretimi hakkında oldukça bilgilendirici bilgiler sunmaktadır.

Guinness İrlanda’nın en popüler viski markalarından birisidir. Dublin’de ülkenin iki büyük damıtım hanesi bulunmaktadır. Jameson Distillery ile Teeling Distillery viski üretimi konusunda belirli bir mesafe kat etmiştir. Bu merkezler viski üretimi hakkında da misafirlerine bilgi vermektedir.

Viski üretim merkezlerinde aynı zamanda ücretsiz tadımlar da yapılabiliyor. Alkol tüketiyor, viski içmekten keyif alıyorsanız bu yerlerin tam da sizlere göre olduğunu söyleyebiliriz.

Tekne Turu Yapın

Dublin’de Yapılacak Şeyler listenize yine güzel bir etkinlik ekliyoruz. Liffey Nehri üzerinden düzenlenen tekne turlarına katılarak 1 saat boyunca nehir etrafında bulunan tarihi yapıları görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Tekne turu esnasında tarihi yapılar hakkında ayrıntılı bilgiler de verildiğini görebilirsiniz.

Grafton Caddesi’nde Sokak Sanatçılarını Dinleyin

Grafton Caddesi sokak sanatçılarının performanslarını sergilediği oldukça güzel bir bölgedir. Sadece Dublin’in değil, tüm İrlanda’nın en eğlenceli yerlerinden birisi olan bu cadde de her an karşınıza bir sokak sanatçısı çıkabilir. Bu sokak aynı zamanda birçok ismin dünya starı olmasına da öncülük etmiştir. Sokak sanatçılarını dinleyebilir, bahşişleriniz ile onlara destek olabilirsiniz.

Konsere Gidin

Dublin’de Ne Yapılır? listenize katılımı oldukça yüksek bir aktivite eklemek istiyoruz. Çoğu kişi Dublin’i sadece tarihi yapılardan, alkolden, eğlence hayatından oluştuğunu filan asla düşünmeyin. Bu şehirde canlı müziklerin yapıldığı sanat dolu aktiviteler de bulunmaktadır. Dublin’de konser etkinliğine katılabileceğiniz 2 adet önemli salon bulunmaktadır. Salonlarla ilgili detaylar;

3Arena: Portekiz’in en büyük konser salonlarından birisi de 3Arene konser salonudur. 14,500 izleyici kapasitesine sahip olan bu salon bu zamana kadar dünyanın en ünlü sanatçılarına ev sahipliği yapmıştır. Seyahat planınız sırasında burada konser düzenlendiği belirtiliyorsa kesinlikle katılmanızı öneririz.

Whelans: Burası ülkenin en popüler canlı müzik ortamlarından birisidir. İrlanda’nın en başarılı grupları, dünya turuna çıkmış müzisyenler genel olarak etkinliklerini bu salonda icra etmektedir.

Wicklow Dağı’na Günübirlik Gezi Yapın

Dublin kent merkezini yeterince keşfeden kişiler şehrin dışında bulunan bölgeleri de keşfedebilirler. Dublin’de şehir dışında görülmeye değer birçok güzelliğin bulunduğunu göreceksiniz. Wicklow Dağı aslında birçok kişinin filmlerden gördüğü bir yerdir. “P.S. I Love You” filmini izlediyseniz her mevsim ayrı güzelliklere sahip olan bu dağı ziyaret edebilirsiniz. Dediğimi gibi bu bölge sadece günü birlik kullanıma uygun bir yerdir.

Moher Uçurumları’na Gidin

Dublin’de Yapılacak Şeyler listemizin son sırasında Moher Uçurumları yer alıyor. Moker Kayalıkları olarak da bilinen bu yer kent merkezinden biraz uzaktır. Günübirlik olarak ziyaret edilmesi gereken bu yer aslında size tanıdık gelebilir. Harry Potter başta olmak üzere birçok film ve diziye ev sahipliği yapan bu bölge kimse olmadığında oldukça ürkütücü hale gelebilmektedir. Moher Uçurumunu rehberler eşliğinde keşfetmek isterseniz kişi başı 55 Euro ödeyerek turlara katılabilirsiniz.

Dublin’de Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

İrlanda’nın başkentine kadar gitmişken bölgeye özgü yöresel yemeklerin de tadına bakmak isteyebilirsiniz. Deniz mahsulleri ve kırmızı etin yoğun olarak tüketildiği bu şehirde oldukça lezzetli yemekler tadabilirsiniz. Konuyu daha fazla uzatmadan Dublin’de Ne Yenir? Konusuna değinmek istiyoruz;

Irish Stew

Dublin Yöresel Yemekler listemize İrlanda’nın en popüler, en çok tercih edilen geleneksel yemeklerinden birisi ile başlamak istiyoruz. Patates, soğan ve kuzu etinin oldukça uzun sürede pişirilmesi ile hazırlanan Irish Stew tadına doyamayacağınız bir lezzettir. Daha çok kış aylarında tüketilen bu yemek genellikle bağışıklık kazanılmak için tercih edilmektedir.

Galway Oysters

İrlanda’nın en güzel lezzetlerinden birisi de istiridyedir. Deniz ürünleri içerisinde en çok tercih edilenlerden birisi olan İstiridyenin en azından tadına bakmanızı öneriyoruz. Galway Oysters Atlas Okyanusundan çıkarılan istiridyeler ile hazırlanan oldukça güzel bir yemektir.

Soda Bread

Dublin’de Ne Yenir? Listenize oldukça güzel ama bir o kadar da farklı bir lezzet eklemek istiyoruz. Soda Bread tamamen soda ile hazırlanan bir ekmek türüdür. Adının ekmek olduğuna bakmayın, soda ile hazırladığından dolayı tadı oldukça güzeldir. İrlanda’da yiyeceğiniz yemeklerin yanında kesinlikle Soda Bread istemeyi unutmayın.

Cockles and Mussels

İstiridye yemek bizim kültürümüzde olmadığından dolayı tadı damağınıza tam uygun olmayabilir. İstiridye demek istiyorsanız Dublin’e özgü bir başka deniz ürünü olan Cockles and Mussels denemenizi öneririz. Midye ile hazırlanan bu yemekte midyeler maydanoz ve sarımsak ile buharda pişirilen bu lezzet tadı ile resmen insanı etkisi altında bırakıyor.

Coddle Dublin

İrlanda mutfağının kendisine has birçok lezzeti bulunmaktadır. Coodle Dublin; bölgeye özgü sosislerin patates, soğan ile haşlanarak hazırlanmaktadır. Kent merkezinde hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz bu yemekte kullanılan sosisler domuz etinden hazırlanmaktadır. Sipariş öncesinde sorarak kullanılan sosisin türünü öğrenebilirsiniz.

Colcannon

Colcannon genelde et yemeklerinin yanında servis edilen bir garnitür türüdür. Lahana ile patates püresinin birlikte kavrulduğu bu lezzetin Türkiye’de de arayacaksınız.

Boxty

Dublin’de Ne Yenir bölümüne kahvaltılık bir atıştırmalık eklemek istiyoruz. Boxty, patatesten hazırlanan bir krep türüdür. Güne hızlı ve mutlu başlamak isteyen kişiler sıcak bir çayla bu lezzeti deneyebilirler.

Guinness Cake

Dublin’de oldukça farklı lezzetler ile karşılaşabilirsiniz. Guinness Cake; bira ile hazırlanan bir kek türüdür. İçerisinde bira bulunsa da tadında öyle belirgin bir lezzet değişikliği bulunmamaktadır. Krema ve çikolata da bulunan bu lezzetin değişik tadına oldukça bayılacaksınız.

Barm Brack

Barm Brack resminden de görebileceğiniz üzere tamamen kuru meyvelerden hazırlanmış olan kek türüdür. Bu kek türü daha çok kahvelerin anında ya da yemeklerden sonra tüketilmektedir. Dublin’de yenilecek bir lezzet arıyorsanız kafe ve restoranlara uğrayarak bu lezzetin tadına bakabilirsiniz.

Carrageen Moss Pudding

Carrageen Moss Pudding, soğuk kış günlerinde içini ısıtmak isteyen kişilerin tercih edebileceği bir tatlı türüdür. Vanilya pudinginin üzerine böğürtlen taneleri ya da sosunun döküldüğü bu lezzet tatlı ile arası olmayan kişilere bile tatlıyı sevdirmektedir.

Irish Whiskey Truffles

Dublin halkının genellikle özen günlerde tercih ettiği Irish Whiskey Truffles hediyelik olarak bile verilmektedir. Adından da anlayabileceğiniz üzere içerisinde viski bulunan bu lezzet küçük toplar halinde servis edilmektedir.

Irish Coffee

Dublin’de Ne Yenir? Listemizin son sırasında ise Irish Coffee yer almaktadır. Genelde tatlıların yanında servis edilen bu sıcak kahvenin içerisinde viski bulunmaktadır. Son olarak üzerine çırpılış krema ilave edilen bu kahvenin tadından kesinlikle hoşlanacaksınız.

Dublin Gezilecek Yerler yazımızın çok ama çok uzun olduğunun farkındayız. Doyasıya eğlenerek gezmek istiyorsanız bunun gibi tüm ayrıntıları ile düşünülmüş bir rehbere ihtiyacınız olacaktır. Herhangi bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa yorum bölümü üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Dublin Gezilecek Yerler: Dublin’de Gezilecek 20 Yer