Dolmabahçe Sarayı, İstanbul boğazının en görkemli yapıları arasında yer almaktadır. Bana göre belki de İstanbul Boğazı'nın en güzel yerinde yer alan bu tarihi yapı her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. İstanbul gezisi planladığın şu günlerde nerelere gidebilirim diye düşünüyorsun. Şimdi elinize kalemi alıyor, listen içerisine Dolmabahçe Sarayı'nı da ekliyorsun. Sultan Abdülmecit tarafından 1843'ta yaptırılan bu sarayın inşaatı tam 13 yıl sürmüştür. Toplamda 110,000 metrekare üzerine kurulu olan Dolmabahçe, hiç tahmin etmediğin kadar büyük ve hala güzelliğini korumakta.

1856 yılında Topkapı Sarayını terk eden Osmanlı Hanedanı artık Dolmabahçe içerisinde yaşamaya başlamıştır. 1924 yılına kadar 6 Osmanlı padişahının evi olan Dolmabahçe, Atatürk'ün de son zamanlarını geçirdiği yer olmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra Cumhurbaşkanlığına tahsis edilen Dolmabahçe, Atatürk'ün ölümü sonrasında tamamen kapatılmıştır. 1984 yılında alınan bir karar sonrasında müze ve saray olarak kullanılmasına karar verilmiştir.

Dolmabahçe Sarayı Bölümleri

Dolmabahçe sarayının sadece önünden geçen kişiler bile bu sarayın ne kadar ihtişamlı ve görkemli olduğunu görebilirler. Sarayın içerisinde köşkler ve hanedana ait birçok bahçe bulunmaktadır. Ancak genel olarak baktığımızda ise;

 • Selamlık
 • Tören salonu
 • Harem

Olmak üzere sarayda 3 bölüm bulunmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Mabeyn-i Hümayun (Selamlık) Bölümü

Selamlık adı verilen bölüm, padişah ve vezirlerin devlet işlerini yürüttükleri bölümdür. Osmanlı ile ilgili tüm işler, tüm görüşmeler bu bölümde yapılmakta idi. Salona girdiğinde muhteşem avizeler ile donatıldığını, Hereke halıları ile zeminin kaplandığını göreceksin. Üst kata doğru çıkan merdiven elçilerin ağırlandığı Süfera Salonuna, Kırmızı Oda ve Zülvecheyn Salonuna çıkmaktadır. Saray ziyaretinde muhakak bir bölümleri görmeni öneririm.

Dolmabahçe Sarayı Muayede (Tören) Salon

Dolmabahçe Sarayı içerisindeki en görkemli, en ihtişamlı alanın Muayede salonu olduğunu söyleyebiliriz. Bu salon padişahın özel yaşamını sürdürdüğü, misafir kabul ettiği alan olarak düşünülebilir. Kubbeli bir salona sahip olan bu alan aynı zamanda Dünya'nın en büyük taht odası olarak da bilinmektedir.

Dolmabahçe Sarayı Harem Bölümü

Dolmabahçe Sarayının bir bölümü olan Harem aslında saraydan ayrı bir bölümde yer almaktadır. Sarayın en önemli bölümlerinden birisi olan bu alan kendi içerisinde 5 büyük salondan oluşmaktadır. Sarayın üçte ikilik alanını oluşturan Harem, saray halkının yaşadığı, günlük olarak kullandıkları, dinlendikleri yerlerden oluşmaktadır. Cumhuriyetin ilanından sonra Harem bölümünün bir kısmı Atatürk'ün çalışma odası ve yatak odası olarak kullanmak üzere tahsil edilmiştir.

Dolmabahçe Sarayı Atatürk Odası

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ömrünün son günlerini Dolmabahçe Sarayında geçirmiştir. 10 Kasım 1938 yılında saatler 09:05'i gösterdiğinde Atamız Dolmabahçe Sarayı Atatürk Odasında vefat etmiştir. Atatürk'ün odası ölümünden sonra koruma altına alınmış, yatağı üzerine Türk bayrağı serilmiştir.

Dolmabahçe Sarayı Kuş Hastanesi

Dolmabahçe Sarayında Mehmed Reşad tarafından yaptırılmış Kuş Köşkü, Kuşluk, Kuş Hastanesi, Camlı Köşk restore edilerek günümüzde yeniden ziyarete açılmıştır. Restorasyon çalışmaları ile orijinal görünümüne kavuşan bu yapılar, günümüzde sanat merkezi olarak kullanılmaktadır. Bu bölümü gezerken kuş resimleri ve bol bol kuş fotoğrafları göreceksiniz. Dolmabahçe Sarayının genel olarak tüm bölümleri restore edilerek ziyarete açık durumdadır. Sarayın kullanılmayan bir bölümü şu an için bulunmamaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Ana Yapısı

Dolmabahçe Sarayının 3 bölümü bulunduğunu dile getirmiştim. Harem, Selamlık ve Tören Salonuna sahip olan sarayda batı etkisi mimarinin oldukça işlediğini görüyoruz. Bodrum katı da dahil edildiğinde saray 3 kata sahiptir. Toplamda 285 oda ve 46 salona sahiptir.

Dolmabahçe sarayının iç bölümü tuğladan yapılırken dış bölümünün Marmara Adasından çıkartılmış beyaz mermerler ile yapıldığını görüyoruz. Gezi sırasında mimariye elinden geldiğince dikkat et.

2,250 metrekare büyüklüğünde olan Muayede salonu tüm dünyaca ünlü bir salondur. Başta bu salon olmak üzere sarayın birçok bölümünde dünyanın en büyük ve en görkemli taban halıları kullanılmıştır.

Dolmabahçe Sarayı Bahçeleri

Dolmabahçe Sarayının 110,000 metrekare alan üzerine kurulu olduğundan bahsetmiştim. Sarayın belki de en özel, en güzel bölümlerinden birisi de bahçeleridir. Yaz aylarının gelmesi ile beraber sarayın ihtişamlı görünümünden ziyade bahçesinin güzelliği dikkat çekmekte idi. İstanbul'un hiçbir yerinde bulunmayan bitkiler, saray içerisinde adeta şov yapmaktaydı. Saray bahçeleri ise; Hasbahçe, Mabeyn bahçesi ve selamlık olmak üzere 3 bölüme ayrılmaktadır.

Harem bahçesi saraydaki en görkemli bahçelerden birisidir. Yüzlerce bitki çeşidinin yanı sıra sülün, papağan, tavus kuşu, muhabbet kuşu yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Aynı zamanda hasbahçe de bulunan havuz, sarayın ne kadar görkemli olduğunu da bir kez daha göstermektedir.

Dolmabahçe Sarayı Şehzadeler Bölümü

Dolmabahçe Sarayı'nın Beşiktaş içerisinde oldukça ayrı bir bölümü bulunuyor. Günümüzde Resim Heykel Müzesi olarak adlandırılan bu bölüm 1856 yılında şehzadeler bölümü olarak kullanılmakta idi. 1937 yılında Atatürk bu bölümün güzel sanatlar bölümü olarak kullanılmasını istemiştir.

Dolmabahçe Sarayı Kapıları

Dolmabahçe Sarayının kapıları tüm dünyada ünlüdür. Saraya kadar gelmişken en azından aşasıdaki kapılardan birisini görmeni isterim.

 • Saltanat Kapısı
 • Vezir İskele Kapısı
 • Hazine Kapısı
 • Harem Kapısı
 • Bendegn Kapısı
 • Valide Kapısı

Bu kapılardan 5 tanesi günümüzde hala aktif olarak saraya giriş yapılırken kullanılmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti

Dolmabahçe Milli Saraylar statüsünde olduğundan dolayı Müzekart geçerli değildir. Saraya girişler 10 Kasım günü ücretsiz olurken diğer günler ücretlidir. Dolmabahçe Sarayına giriş ücreti 60 TL'dir. Bu ücret ile maalesef her bölüme giriş yapamıyorsun. Harem bölümü vs. görmek istersen ekstre 40 TL ücret daha ödemen gerekecek. Eğer sadece Saray Koleksiyonları bölümü görülecekse ödenecek ücret 20 TL'dir. Engelli vatandaşlar, yanlarında 1 refakatçi olacak şekilde müzeyi ve sarayı bütünü ile ziyaret edebilir.

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Günleri

Dolmabahçe sarayı ile ilgili ziyaret planın varsa bu müzenin haftanın 6 günü açık olduğunu bilmelisin. Kapalı olan günün Pazar olduğunu düşünüp Pazartesi saraya gelirsen her yerin kapalı olduğunu göreceksin. Pazartesi günü hariç haftanın herhangi bir günü 09:00 ile 17:00 arasında Dolmabahçe'yi ziyaret edebilirsin.

Dolmabahçe Sarayı Nerede?

Dolmabahçe Sarayı Beşiktaş ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Yerinin oldukça kolay bulunabilir olduğunu söyleyebilirim. Anadolu yakasından geliyorsan Üsküdar, Kadıköy'den vapura binip Beşiktaş iskelesinde inmen yeterlidir. Saray, iskeleye 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir.

Avrupa yakasındaysan; toplu taşıma araçları ile Beşiktaş'a oldukça kolay bir şekilde gelebilirsin. Metro kullanan kişiler Kabataş'da inebilir, 5 dakika içerisinde saraya ulaşabilir. Beşiktaş merkezden herhangi birisi ile iletişime geçtiğinizde Sarayın yerini oldukça kolay bir şekilde tarif edebilirler.Yorumlar
 • A
  Aaa 6 Nisan 2021

  Herhalde öğrenciler sarayın içini özellikle atatürkün yaşadığı kısmı görmesinler diye ücreti bu kadar fazla yapıyorlar. Kardeşim ya asgariyi arttırın ya da ücreti düşürün. Ne bu allahım yarabbim. Sarayı görmek için elimizdeki tüm servetimi yatırmamızı mı istiyorsunuz. İnsaf yaa. İnsan kendi ülkesindeki vatandaşlara bunu yapacak kadar paragöz nasıl olabiliyor

 • Üzgünüm

  Bu yazı yorumlara kapalı.

Dolmabahçe Sarayı Tanıtımı: Giriş Ücreti, Nerede, Nasıl Gidilir