Her geçen gün daha da betonlaşan şehirlerden günübirlik kaçışlar oldukça popüler hale geldi. Dağ evleriyle dolup taşan yaylalar, yazlıklar tarafından işgal edilen deniz kenarları, parkları azalan kent meydanları derken sakin ve huzurlu yerleri arama işi de böylelikle cazipleşti. Her seçenek ve varış noktası bir yana, milli parklar bu noktada önemli bir konuma erişti. Yolu Kıyı Ege’ye düşenler ve ayrıca Kıyı Ege’de oturanlar için ise kuşkusuz en güzel seçenek Dilek Yarımadası Milli Parkı…

Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı olan Güzelçamlı’nın yanı başına kurulu olan Dilek Yarımadası Milli Parkı, özellikle yaz aylarında ziyaretçi çekmeyi başaran turistik bir nokta. Turistik bir nokta yerine, doğal güzelliği devlet eliyle güvence altına alınmış bir yer demek belki daha doğru olacaktır. Temmuz ve Ağustos aylarında, cumartesi ve pazar günleri uzun araç kuyruklarının yaşandığı milli park, yaz ve kış mevsiminde farklı saatlerde ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Yazın daha çok deniz için gelen ziyaretçiler, park içinde bulunan dört koydan birisini tercih ediyor. Her koyun kendine has özellikleri var. İlk koy hem kumsala sahip hem de sığ bir denizi var. Böyle olunca, özellikle çocuklu aileler için ideal. Buna karşın dördüncü koy hem taşlık hem de bir anda derinleşiyor. Kafa dinlemek isteyen ve yüzmeyi de bilenler için ideal bir seçenek. İşin aslı şu ki dördü de birbirinden güzel olduğu için birini ötekine tercih etmek çokta mümkün değil. Deneyip karar vermenizi ve hatta görüşlerinizi bu yazımızın altındaki yorum kısmında okuyucularımızla paylaşmanızı ümit ediyoruz.

Kışın da milli parkın atmosferi güzelliğini sürdürüyor. Ziyaretçi sayısı olabildiğince düşüyor olsa da, hem doğa fotoğrafçıları hem de yürüyüş severler için bir cazibe merkezi olma durumunu koruyor. Ayrıca parkın hemen girişinde bulunan Zeus Mağarası da görülmeye değer yerlerden birisi.

Milli parka giderken çeşitli yerlerden yiyecek ve içecek alabilirsiniz. Alanda ateş ve tüp yakmak yasak; çünkü olası bir felaket bölgenin akciğerleri büyük bir risk altında bulunuyor. Buna dikkat etmeniz en azından çocuklarınızın geleceği için önemli. İsterseniz milli park dönüşü ızgara yapan lokantalar ve mangala olanak tanıyan yerler, kendin pişir kendin ye hizmeti sunan işletmeler mevcut.

Dilek Yarımadası Milli Parkı, Aydın