Doğduğumuz andan itibaren vücudumuz okside olmaya başlıyor. Nefes alarak hücrelerimize doldurduğumuz oksijen okside olarak tükettiğimiz yiyeceklerin enerjiye dönüşmesi sağlıyor. Okside işlemi her gerçekleştiğinde vücudumuzda mikro düzeylerde toksin ya da serbest radikal denilen zararlı maddeler meydana geliyor. Vücudumuza yeteri kadar antioksidan içeren gıda ve bu gıdalarla hazırlanan detox suyu alımı gerçekleştiğinde, vücudumuz serbest radikallerle daha iyi mücadele etmeyi başarabiliyor.

Detox Suyu Nedir ve Neden Önemlidir?

Detox suyu deyince akıllara öncelikle antioksidan gelebilir. Oksidanların zararlı etkilerinin yok edilmesi için antioksidan içeren besinlerin yeterince tüketilmesi gerekiyor. Yani aslında vücudun zararlı askerleri diyebileceğimiz oksidanları öldüren ya da nötrolize eden iyi askerlere ihtiyacı var. İşte bu iyi askerler antioksidan olarak adlandırılıyor ve oksidanlarla savaşıyor. Senin vücudunda da iyi askerlerin artmasını istemez misin? O zaman antioksidan içeren detox suyu tüketmeye hemen bugün başlayabilirsin. Bununla birlikte düzenli uyku ve egzersiz ile de vücudunu güçlendirebilirsin. Bu denli önemli olan detoks suyu ne işe yarar birlikte göz atmaya ne dersin.

Detoks Suyu Ne İşe Yarar?

Son derece sağlıklı ortamlarda bulunup son derece sağlıklı beslensek bile vücudumuz sadece yiyeceklerin enerjiye dönüşmesi sırasında mikro oranda oksidan, toksin ya da serbest radikal denilen zararlı atıkları üretiyor. Zamanla artan hava kirliliğine maruz kalma, işlem görerek besin değeri bozulmuş gıdalarla beslenme, sigara, alkol, stres gibi çeşitli etkenler sonucu vücudumuzdaki toksin atıkların miktarı artıyor. Bu toksinler ideal kiloya ulaşmamızı da engelleyebiliyor.

Sağlıklı bir vücut doğal detoks yapabilse de miktarı artan toksinlerle savaşan hücrelere detox suyu tüketerek antioksidan yani iyi asker göndermek gerekiyor. Ayrıca detoks suyu yağ yakımını kolaylaştırarak kilo verme sürecinde de büyük rol oynuyor. Hızlı kilo vermek isteyen birçok kişi detoks tariflerine başvuruyor. Bunların başında yeşil çayın metabolizmayı hızlandıran etkisi ile öne çıkan detoks suyu tarifleri geliyor.

Antioksidan İçeren ve Göbek Eriten Detoks Suyu Tarifleri

Oksidanların zararını etkisiz hale getirmek ve ideal kilomuza ulaşıp koruyabilmek için gereken detox suyu tariflerinde tuz, konserve, şeker, kırmızı et, sakatat, kahve, alkol gibi içeriklerin yer almaması gerekiyor. Aynı anda süt, süt ürünleri, yumurta, buğday bulunmaması da önem taşıyor.

Yağ yakıcı detoks suyu tüketmek istersen sağlık uzmanı kontrolünde metabolizmanı hızlandıran sebze ve meyveler ile evde pratik detox suyu hazırlayabilirsin. Örneğin 1 litre suya 1 adet ince dilimlenmiş elma, 2 adet çubuk tarçın koyarak gün boyunca bu pratik detox suyu karışımını tüketebilirsin. Ayrıca yağ yakıcı baharatlardan faydalanarak toksin atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda göbek ve bel çevresindeki yağların yakılmasını da kolaylaştırabilirsin. En pratik göbek eriten detoks suyu tarifi ise bir litre suyun içerisinde dilimlenmiş bir adet salatalık, limon ve bir avuç taze nane bir gün bekletilerek hazırlanabilir. Uzmanlar tarafından hazırlanan detox programları yağ yakıcı ve göbek eriten detoks suyu seçenekleri ile Juico bu yolda sana destek olabilir.

Detoks Suyu Nasıl Yapılır?

Detox suyu içerdiği sebze ve meyvelerin besin değerlerini koruyarak baharat veya kuruyemişler ile birlikte sularının sıkılmasıyla ya da suda bekletilmesi ile yapılıyor. Çeşitli sıkım yöntemleri kullanılabiliyor. Genellikle çiğ sebze ve meyvelerden üretiliyor. Peki detoks suyu yapımında nelere dikkat etmek gerekir?

  • Üretimde kullanılan sebze ve meyvelerin taze olması önem taşıyor. Ancak detoks sularının tüketimi sırasında da tazeliğini ve özelliklerini kaybetmemesi gerekiyor.
  • Toksinlerden arınmamızda en önemli rolü üstlenen ve ana arınma organı diyebileceğimiz karaciğerimizi destekleyen besinlerin detox suyu içeriğinde yer alması gerekiyor.
  • Detox suyu hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ideal kalori ve protein miktarlarını içermesi. Sağlıklı yaşam ile birlikte aynı zamanda kilo vermek de istiyorsan senin için yeterli olan kaloriyi almaya dikkat etmelisin.
  • Detox suyu aynı zamanda lezzetli ve damak tadına uygun olmalıdır. Bu sayede sağlıklı yaşam ve kilo verme süreçlerini keyifli şölenlere dönüştürebilir, kendini çok daha zinde ve mutlu hissedebilirsin.
  • Detox suyu yapımı kadar detoks suyu ne zaman içilir konusu da önem taşıyor. Toksinlerin hızlı atılması için detoks suyunun sabah uyanınca aç karna içilmesi öneriliyor. Yemeklerden yarım saat önce ya da başka bir deyişle 3-5 saat açlıkta da içilebiliyor.

Detox suyu Juico’da taze sebze ve meyvelerden üretiliyor. Juico bütün ürünlerinde kullandığı gıdaların besin değerlerini maksimum ölçüde koruyor. Sen de zengin içeriklere sahip detoks suyu tarifleri ve kalorilerine Juico ile göz atmaya ne dersin?

Detox Suyu Hakkında Başucu Bilgileri