Gezi

Davraz Kayak Merkezi, Isparta

Küresel ısınmanın en hissedilir örneklerinden biri karlı gün sayılarındaki düşüş… Çocukluğumuzda kartopu ve kardan adam yılın en azından birkaç gününü meşgul edebilen keyifli aktivitelerdi; ancak Kıyı Ege ve hatta Marmara’da bile kar yağışı azaldı. Yağan kar, tutmuyor bile. Durum buyken de kışın soğuk günlerini birkaç günlüğüne de olsa farklı yerlerde geçirmek bir seçenek hâlini alıyor.

Türkiye’deki birçok tesise göre daha arka planda kalan Davraz Kayak Merkezi, Torosların Isparta’daki uzantısı Davraz Dağı’nda bulunuyor. Lüks değil, aşırı kalabalık değil, fiyatları çok yüksek değil. Bununla birlikte sevdiklerinizle beraber iyi zaman geçirebileceğiniz, kış sporlarının keyfini çıkartabileceğinizi bir tesis.

Kayak merkezindeki telesiyej ücretleri oldukça makul bir seviyede ve iki ayrı telesiyej hattı mevcut. Ek olarak, t-bar (teleski) hattı da hizmet veriyor. Özellikle cuma ve cumartesi akşamları çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Davraz Kayak Merkezi’ne gittiğinizde ihtiyaç duyduğunuz hemen her ekipmanı bulabilir, kullanabilirsiniz. Ayrıca dağa aracınızla çıkarken zincir bulundurmanızı tavsiye ederiz. Her ne kadar yollar sürekli açık tutuluyor olsa da, gecenin ilerleyen saatlerinde bazı aksaklıklar yaşanabilir.

Isparta şehir merkezine 26, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na ise 50 kilometre mesafede bulunan Davraz Kayak Merkezi’nde çok fazla konaklama seçeneği bulunmuyor. İsterseniz Isparta’daki veya daha yakın mesafede bulunan Eğirdir’deki otellerden birinde kalabilirsiniz. Süleyman Demirel Üniversitesi’ne ait uygulama oteli hem hesaplı hem de kayak merkezinde bulunuyor. Yer bulabilirseniz burayı öneririz. Sirene Davras Hotel ise bölgede önerdiğimiz bir diğer seçenek.