Gezi

Çorum Gezilecek Yerler | Çorum’da Gezilecek 15 Yer!

Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan Çorum, 2020 yılı verilerine göre 530,864 nüfusa sahiptir. Geçimini sanayi, ticaret, tarım ve hayvancılık ile sağlayan Çorum, leblebisi ile tüm dünyaya adını duyurmuştur. Antik dönemden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan bu şehirde sayısız turistik yer bulunuyor. Çorum gezilecek yerler listemize genel olarak baktığınızda gezilecek yerlerin daima antik dönemlere ait olduğunu göreceksiniz. Gezi rehberinize öncülük edebilecek bu rehber;

Hattuşaş

Hitit imparatorluğunun başkenti Hattuşa, Çorum kent merkezine oldukça yakın bir yerde yer almaktadır. Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Hattuşaş Antik Kenti, M.Ö 17 ile M.Ö 13. yüzyılları arasında başkentlik yapmıştır. 1834 yılına kadar gizli kalmayı başaran bu kent, yapılan arkeoloji kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan bu kent, 1986 yılında UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesine dahil edilmiştir. Anadolu’nun en eski, en iyi yerleşim yerlerinden birisi de burasıdır.

Çorum Müzesi

Müze gezmelerinden keyif alan birisiyseniz Çorum’a geldiğinizde bu müzeyi de gezmenizi öneririz. Hattuşaş Antik Kenti üzerinde yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan eserler müze içerisinde Boğazköy Müzesi içerisinde sergilenmektedir. Alacahöyük Tarihi Milli Parkında yapılan kazı çalışmaları sırasında elde edilenler ise müze içerisindeki Alacahöyük müzesi içerisinde sergilenmektedir.

Çorum Kalesi

Binlerce yıllık geçmişi bulunan Çorum Kalesi, Çorum’da uğramanız gereken noktalardan birisidir. Kent merkezi içerisinde yer alan kalenin surları birçok olaya rağmen ayakta kalmayı başarmıştır.

İskilip Kalesi

Çorumun ilçelerinden olan İskilip, Osmanlı Döneminde büyük bir gelişme yaşamıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen İskilip Kalesinin o güçlü surları hala ayakta kalmaya devam etmektedir. Tarihi geçmişinden dolayı kısa süreli de olsa kaleyi ziyaret etmenizi öneririz.

Çorum Saat Kulesi

Çorum kent sembollerinden birisi olan Saat Kulesi, hemen şehrin tam ortasında yer alıyor. Saat Kulesi, II. Abdülhamit’in Muhafız Birliği Komutanlarından olan Hasan Paşa tarafından hemşerilerine hediyesi olarak yaptırılmıştır.

Çorum Ulu Cami

Çorum merkezde, Osmancık Caddesinde yer alan Ulu Cami’nin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Tarihçilerin bu konuda birbirinden farklı düşünceleri olmasından dolayı kimse net bir tarih veremiyor. Ancak birçok kaynakta Selçuklu Sultanı Alaeddin Keybubat’ın köleleri arasında yer alan Hayrettin Hızır tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Selçuklu döneminin sonuna doğru yapıldığı düşünülen bu caminin mimari açıdan gerçekten eşi ve benzeri bulunmamaktadır.

Cami minberinin XIII. yüzyıl sonu, XIV yüzyıl başı gibi yapıldığı görülüyor. Ancak; minberin sonradan mı inşa edildiği, cami ile bağlantısının ne boyutta olduğu şu an için bilinmiyor. Tahminlere göre başka bir camide kullanılmak üzere hazırlanan minber daha sonradan Çorum Ulu Camiye getirilmiştir.

Kargı Yaylası

Çorum yöresine özgü bitki örtüsü ve su kaynağını görmek istiyorsanız Kargı Yaylasını ziyaret edebilirsiniz. Sonradan inşa edilen Gökçedoğan ve Aksu göletleri ile bölge daha hareketli hale getirilmiştir. Göletler içerisine atılan Alabalıklar, balıkçılık sporunun da yapılabilmesine olanak sağlamıştır.

İskilip Kaya Mezarları

Çorum’un İskilip ilçesinde yer alan Kaya Mezarlarının Osmanlı Dönemine aittir. Yerden 100 metre yükseklikte yer alan bir kaya içerisine inşa edilen mezarlığın güney kısımlarında Roma dönemine ait kaya mezarların yer aldığı görülmektedir. Kaya mezarlarının dikdörtgen, 2 sütunlu girişi bulunmaktadır.

Sütun başlıklarında bulunan bileziklerde oturur pozisyonda bekleyen aslan olduğunu görebilirsiniz. Kabartma şeklinde olan aslan dışında sütunun birinde kılıç diğerinde kadeh bulunmaktadır. Mezar odasına doğru giriş yaptığınızda 2 adet mezar olduğunu göreceksiniz.

Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı

Çorum günümüzde Anadolu’nun en küçük şehirleri arasında yer alsa da geçmişte çok önemli yerleşim yerlerinden birisi idi. Kent merkezine 27 kilometre uzaklıkta yer alan Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı, M.Ö II. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Engebeli arazı üzerinde bir kayanın burun kısmında yer alan bu kaya mezarının dönemin en önemli komutanı İkezios’a ait olduğu düşünülmektedir. Kayalıklardan aşağı doğru merdivenle inmeye başladığınızda mezar odasını göreceksiniz. Mezar odasının girişinde bulunan kapı üzerinde çok iyi bir şekilde işlenmiş İKEZİOS yazısını görebilmeniz mümkündür.

Ortaköy İncesu Kanyonu

Ortaköy İncesu Kanyonu, Anadolu’nun en eşsiz güzelliklerinden birisidir. Çorum’a bağlı Ortaköy ilçesinde yer alan bu kanyonun kent merkezine olan uzaklığı 60 kilometredir. 12,5 kilometre uzunluğa sahip kanyonun tek bir giriş ve çıkışı bulunuyor. Her iki yamacında da sarp kayalıklar bulunan İncesi Kantonu, mevsimine göre rafting yapımına da uygundur. Bunun dışında bölgedeki en iyi tekking yapılabilecek yer olarak da gösterilmektedir.

Çorum’un Ortaköy ilçesinde yer alan bu kanyon hem tarihi hem de doğa güzelliğine sahiptir. Tarih boyunca 8 medeniyetin kontrolünde bulunmuş olan kanyon içerisinde birçok kabartma, kale kalıntıları ve kaya mezarları görebilmek mümkündür. Haziran ile Ekim araında kanyonu ziyaret eden misafirler Kybele kabartmalarını dahi net bir şekilde görebilmekteler. Bu bölgede tarihi yolculuk yapmamak neredeyse imkansızdır.

Koyunbaba Köprüsü

7 göze sahip olan Koyunbaba Köprüsü, Osmanlı döneme ait bir eser olduğu düşünülmektedir. Osmanlı Beşlik Sivri Kemer tarzı ile yapılan köprü oldukça estetik bir görünüme sahiptir. Hem görünümü, hem mimarisi hem de geçmişi ile köprüyü kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Hitit Yolu

Hattuşa Antik Kentinin kazı çalışmaları sırasında birçok önemli eser gün yüzüne çıkartılmıştır. Yapılan kazı çalışmaları sırasında antik kente ulaşım yolu olan Hitit yolu da bozulmayan yapısı ile gözler önüne serilmiştir. Birçok medeniyet ve uygarlığa ef sahipliği yapan bölge, bizlere geçmişimiz hakkında bilgiler vermekte.

Yazılıkaya Tapınağı

Çorum gezilecek yerlerin genelde bu tarz tarihi yapılar olduğunu göreceksiniz. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu topraklar, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisine sahip. Hattuşaş Hanedanlığına ait en etkileyici ve en büyük kutsal mekanı olan Yazılıkaya Tapınağı, bizlere geçmişteki insanların inançları hakkında bilgi veriyor.

Yazılıkaya Tapınağı açık hava tapınakları kategorisinde yer alıyor. İçerisinde 90’dan fazla tanrı ve tanrıça, hayvan figürünün yer aldığı tapınakta duvar kabartmalarının ne denli başarılı olduğunu göreceksiniz. Belirli bir düzen ve hiyeroglif yazı ile betimlenen duvar yazıları, tapınak hakkında birçok bilgiyi bizlere sunuyor.

Hattuşaş Antik Kenti

Hitit İmparatorluğunun Başkenti olan Hattuşaş, M.Ö 17. yüzyıl ile M.Ö 13, yüzyıllar arasında yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Çorum kent merkezine oldukça yakın olan yerleşim bölgesi oldukça uzun bir süre keşfedilmeyi beklemiştir. Günümüzde Boğazköy olarak adlandırılan bölge ilk olarak 1834 yılında keşfedilmiştir. Charles Texier tarafından yapılan kazı çalışmalarında Anadolu’nun en eski medeniyeti gün yüzüne çıkarılmıştır. UNESCO, 1986 yılında Hattuşaş Antik Kentini Dünya Kültürel Miraslar listesine dahil etmiştir.

Çorum Merkez

Çorum, Karadeniz’in Anadolu’ya açılış kapısı olarak gösterilmektedir. Kültür mozaiği bakımından Anadolu’nun en önemli kentlerinden birisidir. 7,000 yıllık yerleşim geçmişi bulunan bu şehirde her döneme ait kültürel izler bulabilmek mümkündür. Bu coğrafyada organize olarak ilk devlet kuran topluluğu Hititliler olduğunu görüyoruz. Başkent olarak seçilen Hattuşaş, ülkemizin en önemli kültürel değerleri arasında yer alıyor.

UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesinde ülkemizde 9 nadide parça yer alıyor. Bunlar arasında yer alan Hattuşaş, Anadolu’nun kalbinde Çorum’da yer alan bu yapı bizlere tarihin en eski dönemleri hakkında bilgiler veriyor. Hititliler en az Mısır medeniyeti kadar eski ve kültürel değerleri bakımından zengin bir millettir. Hatta Dünya’nın ilk yazılı anlaşması olan Kadeş Antlaşması Mısır ile Hititliler arasında imzalanmıştır. Çorum Boğazköy’de bulunan anlaşma metinleri arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

Veli Paşa Hanı

155 yıllık geçmişe sahip devasa bir eser! Osmanlı döneminde inşa edilen Veli Paşa Han’ının günümüzde çok az eşi ve benzeri bulunuyor. 2018 yılında yeniden restore edilen han, bölgedeki turizmin büyük oranda arttırıyor. Yozgat Beylerbeyi tarafından 1865 yılında yaptırılan Veli Paşa Hanı o dönemlerde Anadolu Oteli olarak adlandırılmakta idi. 1,000 metrekare üzerine inşa edilen hanın 35 odası bulunuyor. 1914 yılında çıkan yangında büyük bir bölümü yansa da yeniden yapılan han bugünkü görünümünü alıyor.

Alacahöyük Tarihi Milli Parkı

Son olarak Çorum’da Alacahöyük Tarihi Milli Parkını gezmenizi isteyeceğim. Hititlilerin dini merkezi olan Alacahöyük içerisinde 13 tane Kral mezarı bulunuyor. Aynı zamanda Sfenksli Kapıları, Hatti Tunç Güneşi gibi antik dönem eserlerine sahip olan bu yeri listenize kesinlikle dahil edin. Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatları ile başlatılan milli arkeoloji kazılarının ilk noktası Alacahöyük’dür. Bu nedenle bu bölgenin büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

P