Çırağan kafe, bir kahvaltı zamanı gitmeye karar verdiğim bir mekandı. Kızılay bölgesinin ne denli yoğun bir yer olduğunu herkes bilir. Öğrenci yoğunluğundaki o yüksek sesli müzikleri olan kafelerden sıkılmıştım. Gittiğim saat oldukça erken bir saatti, kahvaltı için biraz beklemem gerektiğine inanıyordum. Güler yüzlü bir garson beni karşıladı, hemen menü getirdi ve siparişimi aldı. Aradan çok kısa bir zaman geçmişti, doyurucu bir serpme kahvaltı geldi. Burada altını çizmem gerekir ki mekan çok şık bir tasarıma sahip değildir. Loş, sakin bir ortamı bulunur. Yakın dostlarla birer çay içilebilecek bir ortamdır. Bu nedenle beklentim aşırı yüksek değildi. Kahvaltıyı görünce, mekanın gerçekten işini iyi yaptığına kanaat getirdim.

Beni karşılayıp masama kadar eşlik eden garson, kısa aralıklarla bir şey isteyip istemediğimi soruyordu. İnsanlar artık lezzetli yemekler dışında buna da ihtiyaç duyarlar, bilirsiniz. Açıkçası bu durum herkese değerli hissettirecektir. Yiyeceklerimi tattım, sandığım gibi bayat bir şey bulamadım. Ekmekleri sıcacıktı ve kahvaltı içerisinde yok, yoktu.

Açık alanı bulunuyordu, yani sigara içilebilirdi. Kahvaltının ardından bir Türk kahvesi aldım. Tadı lezzetliydi, yanında lokumunun adedi, bölgedeki diğer kafelere oranla sanki biraz fazlaydı.

Kafelerde en nefret ettiğim şey, masalar arası daracık alanlardır. İnsan rahat bir şekilde kalkarken sandalyesini itelemek ister, aralardan yılan gibi kıvrılıp durmak istemez. Burasının en sevdiğim yanlarından birisi de masa aralarındaki genişlikti. Kalkıp lavaboya giderken bir labirent moduna girmeme gerek kalmadı. Orası da oldukça temiz görünüyordu. Işıklandırması gayet iyiydi ve peçeteyle beraber sabunlar doldurulmuşlardı.

Mekandan ayrılırken ödediğim hesap gerçekten normaldi. Serpme kahvaltının otuz lira dolaylarında, onca çeşide rağmen bu fiyatta olmasına gerçekten şaşırdım. Kasadaki adamdan tutun da çıkarken tüm garsonlar gülümseyerek nazikçe bakıyorlardı. Dikkat ettim, bunu mekandan benden önce ayrılan müşteriler için de yapmışlardı.

Konum ve iletişim bilgileri

Meşrutiyet Caddesi, Konur Sk. No:44/7 Kızılay Mahallesi, Ankara Türkiye Anıtkabir noktasına 2,0 km mesafede
+90 312 419 66 09

Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Çırağan Cafe, Ankara