Gezi

Çankırı Gezilecek Yerler | Çankırı’da Gezilecek 11 Yer!

Oğlan babadan öğrenir sohbet etmeyi, kız anadan öğrenir sofra düzmeyi.. Çankırı, Anadolu’da Yarenlik geleneğinin hala devam ettiği küçük bir şehirdir. 2020 verilerine göre 195,789 nüfusa sahip olan Çankırı, her yıl maalesef az da olsa nüfus kaybetmektedir. M.Ö. 7000-5000 yıllarından bu yana kesintisiz olarak yerleşim yeri olarak kullanılan bu şehir, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hitit, Frig, Kimmer, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişment, Candaroğlu, Osmanlı sırası ile Çankırı’ya hakim olmuştur.

Klasik bir Anadolu şehri olan Çankırı, çok küçük, şirin bir şehirdir. 90,000 olan kent merkezi nüfusunda birçok yer yürüyerek gezilebilmektedir. Son zamanlarda açılan fabrikalar sayesinde ekonomik olarak kalkınan bölge halkı, yapılan göç dalgalarını kısmi olarak durdurmuştur. Bu yazımız içerisinde Çankırı gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Çankırı Müzesi

1930 ile 1938 yılları arasında Çankırı’da yapılan kazı çalışmaları sırasında antik değeri oldukça güçlü 3 eser çıkarılmıştı. Bu eserin Halkevi bahçesine getirilip yerleştirilmesi ile beraber Çankırı’da müzecilik faaliyetleri başlamıştır. 1972 yılına kadar müzecilik faaliyetlerine devam edilmemişti. Bu tarihte 116 parçadan oluşan bir eserin Halkevi binasının alt katına getirilmesi ile büyük bir sergi başlatılmıştır.

1976 yılına kadar aynı binada hizmet sürdüren müze, Halk Eğitim Merkezinin yıkılmasından sonra kısa bir süreliğine Çankırı Lisesine taşınmıştır. Lisede boş bir sınıfın depo olarak düzenlenmesi sonucunda etkinliklerini bir sürede burada devam ettirmiştir. 1981 yılında Halk Evi binasının yıkımından sonra inşa ettirilen 100. Yıl Kültür Merkezi, müzenin günümüzdeki halini almasına yardımcı olmuştur.

Cendere Höyük (Salman)

Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde yer alan Cendere Höyükleri, bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Anıtsal yapıların bulunduğu Cendere Köprüsü, kayalıklarla dolu, yüksek bir tepe üzerinde yer almaktadır. Cendere Höyük bölgesine giren kişiler insan eli oluşturulmuş yüzlerce mağaranın olduğunu görecekler. Bu mağaralar hem kaya mezarları hem de kaya kilisesi olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Bazı oyukların ise hangi amaçlar ile kullanıldığı ala bilinmemektedir.

Höyük, aktif olarak kullanıldığı dönemde daha çok dini ritüeller gerçekleştirmek üzere kullanıldığını düşünüyoruz. Höyük içerisinde, höyükle bağlantılı birçok kutsal alan bulunmuştur. Tapınak bölümünün bu denli yamaç ve sarp olmasındaki ana nedenin Höyüğün talancı eşkıyalardan korunmak için tasarlanmasındandır.

Sakaeli Kaya Mezarları

Çankırı’nın Orta ilçesinde yer alan Sakaeli Kaya Mezarları, kent merkezine sadece 72 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Köy sırtlarında bulunan tepelerde bulunan kaya mezarları, bölgenin geçmişi hakkında bizlere büyük sırlar vermektedir. Kaya mezarlar tahminlere Bizans ve Roma Dönemlerine aittir. Kaya mezarları, zamanla aşınmış olup oldukça ilginç görüntülere sahiptir.

Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Bey Türbesi

Çankırı Kalesi, şehrin hemen Kuzeyinde, çok fazla büyük olmayan bir tepe üzerine kurulmuştur. Kalenin surları moloz ve tuğla karışımından yapılmıştır. Geçmişte yerleşim yeri olarak kullanılan kaleden günümüzde çok nadir parçalar kalmıştır. Başta Çankırı yerel halkı olmak üzere şehir dışından gelen kişiler Çankırı Kalesinde bulunan mesire alanında piknik yapıp türbede dualar yapmaktadır.

Tuz Mağarası

Çankırı il merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alan Tuz Mağarası, Hititliler Döneminden bu yana halkın tuz ihtiyacını karşılamaktadır. Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervlerinin yer aldığı bu mağaralardan Çankırı’da 2 adet bulunmaktadır. Dinamitler yardımı ile açılan devasa oyuklardan alınan kaya tuzu parçaları rafine merkezlerine götürülerek işlenip kullanıma sunulmaktadır. Misafirlerin gezisine açık olan mağaralarda açılan oyukları gördüğünüzde kendinizi devasa karayolu tünellerinde geziyor sanabilirsiniz.

Mağara içerisini gezen kişiler, tuzdan sarkıt ve dikitlerin bol miktarda olduğunu göreceksiniz. Günlük tonlarca miktarda alınan kayalar, kent merkezinde bulunan fabrikalarda işlenip paketlenmektedir. Son zamanlarda oldukça fazla popüler hale gelen tuz mağarası içerisinde büyük bir galeri projesi hayata geçirilmiştir. Tuz mağaraları içerisinde yılın 12 ayı sabit nem ve ısı değeri bulunmaktadır. Astım hastaları için çok iyi olan bu mağaralar sağlık turizminin de başlamasına olanak sağlamıştır.

Alpsarı Göleti

Çankırı merkeze 22, Korgun ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan Alpsarı Göleti, 227,000 kilometrelik bir alan kaplamaktadır. Bölgenin en büyük göleti olan Alpsarı, doğa güzelliklerinin yanı sıra, etkileyici bitki örtüsü ile de kendisini misafirlerine ispatlamıştır.

Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz, Karadeniz bölgesinin en çok ziyaret edilen, en önemli turistik yerlerinden birisidir. Bölgenin en çok ziyaret edilen kayak merkezlerinden birisi olan Ilgaz, deniden 2850 metre yükseklikte yer almaktadır. Milli Park statüsü içerisinde yer alan Ilgaz, kayak sezonunun açılması ile binlerce kişi ağırlamaktadır.

Kastamonu ile Çankırı’nın tam ortasında yer alan Ilgaz Kayak Merkezi, tüm Türkiye’den çok fazla ziyaretçi almaktadır. Ilgaz Kayak Merkezi bölgenin en önemli turistik merkezlerinden birisidir. Kar kalınlığı sezonun en yoğun olduğu zamanlarda 50 cm ile 3 metre arasında değişiklik göstermektedir.

Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü

Kim tarafından ne zaman inşa edildiği belli olmayan Bayramören Tarihi. Ahşap Köprüsü, Melan Çayı üzerinde yer almaktadır. Tahminlere göre XIX. yüzyılda inşa edilen bu köprü, hayvan ve yayaların vadiden kolay bir şekilde geçebilmeleri üzerine inşa edilmiştir. Halk tarafından inşa edilen tarihi bu köprünün taşları oldukça düzgün bir şekilde kesilmiştir. Çankırı’da buluan bu tarihi köprünün ülkemizde çok az örneği bulunmaktadır.

Koca Meşe

Çankırı kent merkezine 27 kilometre uzaklıkta yer alan Koca Meşe, Yapraklı ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Yapılan testlere göre Koca Meşenin en az 500 yaşında olduğu tespit edilmiştir. Koruma altına alınan Koca Meşe, dünyanın en yaşlı meşe ağaçları arasında yer almaktadır. 256 m2 gölge alanına sahip olan meşe ağacının 12,20 metre çapı bulunmaktadır. 2006 yılında tescil edilen ağaç, büyük bir titizlikle koruma altına alınmaktadır.

Ulu Camii

Sultan Süleyman Camii olarak da adlandırılan bu cami, 1558 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile Mimar Sinan’ın kalfalarından Sadık kalfaya yaptırılmıştır. Çankırı merkez içerisinde, yürüyüş ile çıkılabilecek bir noktada yer alan ulu cami kare planlıdır. Ortada büyük bir kubbe, dört tarafında ise yarım kubbeler bulunmaktadır. Aktif olarak ibadete açık olan cami, ibadet saatleri dışında turistlerin ziyaretine açıktır.

Kırkpınar Yaylası

Ilgaz’a 22 kilometre, Çankırı’ya 70 kilometre uzaklıkta yer alan Kırkpınar Yaylası, Türkiye’nin en güzel yaylaları arasında yer almaktadır. Emir Gazi Tepesinin hemen yanında yer alan yayla içerisinde oldukça fazla çiçek türü yer almaktadır. Yazın en sıcak günlerde bile havanın yayla içerisinde serin olduğunu göreceksiniz. Kırkpınar Yaylasına çıkan kişiler doğa ile iç içe olup güzel bir piknik yapabilirler.

P