İzmir’in Foça ilçesinde yer alan Çanak Koyu ismini çanak şekline benzemesinden dolayı almıştır. Kamp alanı çanak şekline benzemekte olup denizi çevreleyen bir görünüme sahiptir. Burası Foça Merkez’e oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Bu sebeple de Foça’da yaşayanların sık sık gezip konakladığı yerlerden bir tanesidir.

Burada kamp yapmak tam anlamıyla eşi bulunmaz bir deneyim olacaktır. Oldukça temiz bir doğası ve ferah bir havası vardır. Temmuz ayında dahi gitseniz nem ve sıcak o kadar bunaltıcı olmayacaktır. Deniz kenarında çadır kampı yaparak her sabah muhteşem bir manzaraya karşı uyanabilirsiniz. Denizin oldukça temiz ve berrak olduğunu söylemeliyim. Suyu ise ne soğuk ne de sıcak. Denizin içerisinde taşlık yerler olmakla birlikte çoğunluğu kumlardan oluşmaktadır.

Çanak Koyu size çok da büyük bir sahil değilmiş gibi gelebilir ancak burası bir koy bölgesi olduğundan boyut olarak oldukça idealdir. Buraya özel aracınız ile gelecekseniz park yerleri bakımından çok da zengin olduğunu söylemeliyim. Özellikle tatil mevsimlerinde ya da hafta sonları park yeri bulmada zorlanabilirsiniz.

Çanak Koyu’na gelenler genellikle çadır kampı amacıyla geliyorlar. Çadır kurabilecek birçok alan mevcuttur. Ancak temmuz aylarında çadır kuracak yer bulmada zorlanabilirsiniz. Geceleri rüzgârı biraz sert olsa da çok rahatsız edici düzeyde değildir. Denize 15-20 adım uzaklıktaki mesafeye kuracağınız çadırınız sayesinde gün doğumunu ve batımını büyük bir zevkle izleyebileceksiniz.

Kamp İmkanları

  • Alışveriş yapabileceğiniz, yiyecek içecek satın alabileceğiniz market tarzı bir mekan mevcuttur.
  • Su, elektrik gibi ihtiyaçlarınızı temin edebileceğiniz bir işletme yer almaktadır.
  • Bu kamp alanı tamamen ücretsizdir. Çadırınızı alıp direkt kamp yapmaya başlayabilirsiniz.
  • Burası Foça Merkez’e çok yakın olduğundan toplu taşıma araçları ile merkeze inebilirsiniz.

Foça’daki Diğer Kamp Alanları

İngiliz Burnu Kamp Alanı

Burası Foça’daki en çok tercih edilen kamp alanlarının başında gelmektedir. Burada orman alan içerisinde keyifli bir kamp yapabilirsiniz. Kamp burada tamamen ücretsizdir. Denizi oldukça temizdir ancak deniz kestaneleri ve taşlar oldukça fazladır. Bu konuda dikkatli olmanızda yarar var. Burası çok fazla tercih edildiğinden özellikle temmuz aylarında çok kalabalık olabilmektedir. Daha sakin, sessiz ve doğa ile iç içe bir kamp istiyorsanız Foça’nın diğer koylarını değerlendirebilirsiniz.

Sazlıca Koyu Kamp Alanı

Burası da yine çok tercih edilen plajlar arasındadır. Buraya gelen gezginler genellikle çadır kampı yapmaktadır. Burada çadırınızı denize sıfır bir nokta kurabileceğiniz yerler vardır. Sazlıca Koyu’nda gün doğumunu ve gün batımını izlemenin keyfi bir başkadır. Arka tarafı orman olması sebebiyle havası çok temizdir ve bu sebeple de trekking yapmak için de son derece elverişlidir. Sazlıca Koyu’nda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler vardır. Buradan elektrik, su gibi gereksinimlerinizi temin edebilirsiniz. Ayrıca karavan ile kamp yapmak isterseniz buna uygun müsait yerler de vardır. Üstelik tamamen ücretsizdir.

Mersinli Plajı Kamp Alanı

Sazlıca Koyu’nun çok yakınında olan Mersinli Plajı tertemiz denizi ile gezginlerin çok sevdiği yerlerden. Burası daha sakin, sessiz ve huzur dolu bir kamp deneyimi yaşamak isteyenler için oldukça idealdir. Burada çadırınızı kurabileceğiniz ya da karavanınızı çekebileceğiniz birçok yer vardır. Ancak buranın tek dezavantajı ihtiyaçların temin edileceği yerlerin olmamasıdır. Bunun için yakında olan Sazlıca Koyu’ndan ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Mersinaki Plajı Kamp Alanı

Adeta gizli kalmış bir cennettir burası. Foça kamp alanları arasında en sessiz ve bakir olan yer burasıdır diyebiliriz. Huzur içinde, insan karmaşasından uzak bir tatil istiyorsanız burası eşsiz bir tercih olacaktır. Arka tarafında yer alan kayalar, öndeki alabildiğine masmavi deniz ve rüya gibi gün doğumu sizleri beklemektedir. Plajda herhangi bir tesis yer almadığından ihtiyaçların önceden karşılanmış olması önemlidir.

Kosova Plajı Kamp Alanı

Burası yeni ve eski Foça arasında yer alan harika bir koy çevresinde yer almaktadır. Olabildiğince geniş bir plajı olduğundan karavan ve çadır kampı yapmaya elverişlidir. Herhangi bir ücretlendirme bulunmamaktadır. Burada dilediğince, özgür bir şekilde kamp yapabilirsiniz. Yakınlarda ihtiyaçlarınızı temin edebileceğiniz bir yer mevcuttur.

Acar Kamping

Acar Kamping, Eski Foça’da yer alan ücretli bir kamp alanıdır. Ücretleri uygun olması sebebiyle çok tercih edilmektedir. Bu kamp alanı diğer alanlara göre biraz daha hareketlidir. Rock müzik konserleri gibi etkinlikler düzenlenebilmektedir. Ancak erkekler bu gibi etkinliklere yalnız katılamıyorlar, bunu belirtmekte fayda var. Düzenli bir alana sahiptir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler mevcuttur.

Kumburnu Plajı Kamp Alanı

Bu plaj da yine hem çadır kampına hem de karavan kampına uygundur. Bu sebeple birçok gezgin tarafından tercih sebebidir. Plaj içerisinde motel yer aldığından ihtiyaç temini kolaydır. Ayrıca Foça merkeze de oldukça yakındır.

Pollen Tatil Köyü

Çadırınızı ağaç dibinde kurmak ve denize karşı güzel bir kamp deneyimi yaşamak istiyorsanız burayı tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Burası da ücretli bir kamp alanıdır ancak ücretleri makuldür.

Yeni Foça Burunucu Kamp Alanı

Denize girerken sakin bir ortam tercih edenlerdenseniz burası tam sizin için. Merkezden biraz uzak olduğu için kalabalık insan topluluklarını burada görmek zordur. Duyacağınız tek sesin kuş cıvıltısı ve dalga sesi olmasını istiyorsanız alternatifler arasında değerlendirebilirsiniz.

Çanak Koyu Kamp Alanı | Kamp İmkanları, Diğer Kamp Alanları, Bilgileri ve Ulaşım