Roma ve Osmanlı İmparatorluğundan izlerin hala görüldüğü Budapeşte zengin kültürel ve tarihi geçmişi ile her milletten insanı üzerine çekmektedir. Sahip olduğu termal kaynaklardan ötürü “Hamamlar Şehri” olarak da adlandırılan Budapeşte, oldukça uzun süredir Macaristan’a başkentlik etmektedir.

II. Dünya Savaşı sırasında ve savaş sonrasında Nazilerin etkisinde kalan şehir, kültürel birikimini bu süreçte asla kaybetmemiştir. Orta Avrupa turu yapmak isteyen gezginler için bu yazımız içerisinde başta sonra tüm detayları ile beraber Budapeşte Gezilecek Yerler rehberi sunmaya çalışacağız. Çıkacağınız bu turda ihtiyacınız olan tüm bilgiler yazımız içerisinde yer alacaktır.

Buda Kalesi (Budin Kalesi)

Budapeşte Gezi Rehberi yazımıza Buda Kalesi ile başlamak istiyoruz. Tarihte ilk olarak 1265 yılında inşa edilen bu kale, tarihi dokusunu günümüze kadar asla kaybetmemiştir. Oldukça güzel manzaraya sahip olan bu kaleyi listenizin kesinlikle ilk sırasında olmasına özen gösterin.

Barok mimari tarza sahip olan Budin Kalesi, günümüzdeki görünümünü 1749 ile 1769 yılları arasında yapılan yenileme çalışmaları sırasında kazanmıştır. Geçmişte Kraliyet Sarayı olarak kullanılan yapı günümüzde çok değerli müzelere ev sahipliği yapmaktadır. Budin Kalesi içerisinde en çok ziyaret edilen bölümün Macar Askeri Tarih Müzesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu müze içerisinde 28,000’den fazla eser bulunuyor.

Buda Kalesine yürüyerek ya da otobüs kullanarak oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Eğer rehberli turlar eşliğinde geziyorsanız kale başta olmak üzere çevresini de gezme fırsatınız olacaktır. Kalenin hemen girişinde bulunan mağaraya ve Trinity Meydanını görmeden kesinlikle kaleden ayrılmayın. Meydan içerisinde 19. Yüzyıldan kalma evler başta olmak üzere birçok kamu binası ve kiliseler hala sağlam bir şekilde durmaktadır.

 • Adres: Budapest, Szent György tér 2, 1014
 • Web Sitesi: budacastlebudapest.com

Parlamento Binası

Tuna Nehri kıyısına indiğinizde 1885 ile 1902 yılları arasında inşa edilmiş olan Parlamento Binası sizi karşılayacaktır. Günümüzde hala Macaristan Ulusal Meclisi oturumlarının düzenlendiği bu yapının bulunduğu yer oldukça manidardır.

O dönemki ülke liderleri din ile devlet işleri arasında bir denge olabilmesi için parlamento binasını Aziz Stefan Bazilikasının hemen yanına inşa etmiştir. Parlamento binasının sadece süsleme bölümünde 40 kilogramdan fazla altın bulunmaktadır. Neo-Gotik mimari tarza sahip olan parlamento binası toplamda 18 bin metrekarelik bir alan kaplamaktadır. Parlamento binası içerisinde 233 heykel ile beraber 691 oda bulunmaktadır.

Parlamento Binasının sadece bir bölümü ziyarete açıktır. Yapının en dikkat çeken bölümleri ise yaldızlı süslemeler, korint stili sütunlar, kraliyet hazinesi, tavan boyamaları ve Macarların Hristiyanlığı kabul ettikten sonra kendilerine gönderilen ilk haç olduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3, 1055
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 18:00
 • Ücret: 6000 HUF
 • Web Sitesi: latogatokozpont.parlament.hu/en/home

Aziz Stefan Bazilikası

Parlamento Binasının hemen yamacında yer alan Aziz Stefan Bazilikası,96 metre yüksekliği ile parlamento binası inşa edilmeden önce şehrin en yüksek yapısı idi. 1851 yılında inşa edilen bazilika, 1868 yılında büyük bir tadilata girmiştir. 1906 yılına kadar kapalı olan bazilika ancak o tarihte yeniden ibadete açılabilmiştir.

Jozsef Hilfd tarafından tasarlanan Aziz Stefan Bazilikasının inşasına başlandığında usta mimar hayatını kaybetmiştir. Yapının inşası yarıda kalmaması için geçmişte Opera Binasını inşa eden Miklos Ybl Bazilikanın inşasına devam etmiştir.

Bazilikanın kubbesine çıkabilmek için asansörleri kullanmak gerekmektedir. Bazilikanın kubbesine çıktığınızda ise çok iyi bir şehir manzarası sizi beklemektedir. Budapeşte’yi yüksekten görmek istiyorsanız Bazilikanın kubbesine kesinlikle çıkmanızı öneriyoruz.

 • Adres: Budapest, Szent István tér 1, 1051
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:30
 • Web Sitesi: en.bazilika.biz

Zincir Köprü

Budapeşte’yi ikiye ayıran nehir üzerindeki ilk bağlantı noktası Zincir Köprü adı verilen bu köprüdür. Szechenyi Istvan ve Clark Adam meydanları arasında 1840 ile 1849 yılları arasında inşa edilen bu köprü Budapeşte’de Nereye Gidilir? listenizde kesinlikle yer almalıdır.

Köprünün tasarımı William Clark tarafından yapılan köprünün inşa süreci Adam Clark tarafından yürütülmüştür. II. Dünya Savaşı sırasında çok ağır hasar alan köprü 1949 yılında büyük bir restorasyon çalışmasına girmiştir.

Zincir Köprünün tasarımına baktığımızda Thames Nehri üzerinde bulunan Marlow Köprüsünden ilham alındığını söyleyebiliriz. Köprü üzerinden şehre doğru baktığınızda harika bir manzaranın sizi beklediğini göreceksiniz.

 • Adres: Budapest, Széchenyi Lánchíd, 1051

Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

Budapeşte Gezilecek Yerler listenizde olması gereken bir diğer yer ise Kale Tepesi üzerinde bulunan Balıkçı Tabyasıdır. Neo-Gotik mimari tarza sahip olan bu tabya Frigyes Schulek tarafından 1899 ile 1905 yılları arasında inşa edilmiştir.

Matthias Kilisesinin hemen arka bölümünde yer alan bu tabya dışarıdan bakıldığında eski bir kaleye benzemektedir. Ancak estetik görünümü bu yapının ölümsüz hale gelmesini sağlamaktadır.

1986 yılında Macar kavim liderlerini temsil etmesi için tabyaya 7 adet kule dikilmiştir. Kulelerin toplam uzunlukları 140 metreyi bulduğunu, tabyanın balkonuna çıktığınızda ise harika bir Tuna nehri manzarasının sizi beklediğini göreceksiniz. Budapeşte temalı fotoğraflar çekmek için buranın oldukça ideal bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

 • Adres: Budapest, Szentháromság tér, 1014
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 21:00
 • Ücret: 800 HUF
 • Web Sitesi: fishermansbastion.com

Gellért Tepesi

Budapeşte’de Nereye Gidilir? sorusuna vereceğimiz yanıtlardan birisi de Gellért Tepesi olarak adlandırılan yerdir. Paganlara karşı vermiş olduğu mücadele sırasında hayatını 1046 yılında kaybeden Gellért Hill, hayatını kaybedince bu tepeye defnedilmiştir. Paganlara karşı mücadeleden ötürü bu tepeye onun adı verilmiştir.

Tepenin en uç tarafında doğru indiğinizde Aziz Gellért Anıtını göreceksiniz. Elizabeth Köprüsüne bakan bu anıt şehir manzarasını görebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir. Tepe gördüğünüz kale ise şehrin kontrolünü sağlamak amacı ise Habsburgs Hanedanlığı tarafından 1854 yılında inşa ettirilmiştir.

Gellért Tepesi üzerinde bulunan en görkemli yapılardan birisi de Özgürlük Anıtıdır. Macarlıların en ünlü heykeltıraş sanatçılarından Kisfaludi Strobl tarafından tasarlanan bu anıt şehrin Nazi işgalinden kurtuluşunu temsil etmektedir.

Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı ya da yerel dildeki anlamı ile Hösök Tere; Macarlıların Avrupa’ya gelişinin 1000. Yılı şerefine inşa edilmiştir. 1895 yılında inşa edilmiş olan bu meydan, görkemli yüzünü günümüzde de korumaya devam ediyor.

Meydanın tam ortasında ise 1932 yılında inşası tamamlanmış Milenyum Anıtı’nın bulunduğunu göreceksiniz. 1895 yılından bu yana tüm resmi kutlama ve etkinlikler bu meydanda düzenlenmektedir.

Sovyetlere karşı isyan hareketi düzenleyen örgütün lideri Imre Nagy’nin cenaze töreni de bu meydanda yapılmıştır. Cenaze törenine ortalama 250 bin kadar Budapeşteli insan atılmıştır. Meydanın her iki tarafında bulunan heykeller Macar krallığını temsil etmektedir. Meydanın gündüzü ayrı güzel olurken gecesinin de bir o kadar güzel olduğunu göreceksiniz. Budapeşte halkını tanımak, yerel halkla vakit geçirmek isteyen kişiler meydanı ziyaret edebilir.

Andrássy út Caddesi

Şehir merkezi ile kent parkı arasındaki ulaşımı daha kolay hala getirmek için inşa edilen Andrássy út Caddesi’nin geçmişi 1885 yılına dayanıyor. Oldukça geniş bir yapıya sahip olan bu caddenin etrafı yerli ve yabancı mağazalar ile doludur. Yeşil alan bakımından da oldukça zengin olmasından dolayı Budapeşte’nin Şanzelize’si olarak gösterilmektedir.

Caddenin sonuna doğru ilerlediğinizde Kahramanlar Meydanına çıktığını göreceksiniz. 1885 yılında kullanıma açılan bu cadde şehrin yeniden planlanmasında büyük bir paya sahiptir. Araç trafiğine tamamen kapalı olan bu caddenin altında bir de tünel bulunmaktadır. Bu tünel sayesinde şehrin altına demiryolu hattı kurulabileceği düşünülmüştür.

1896 yılında düşünülen ve hayata geçirilen bu proje Budapeşte’nin yerini de kıymetli hale getirmiştir. Zira bu düşünce Avrupa kıtasında metro projesine sahip ilk şehrin de ortaya çıkmasını sağlamıştır. Caddenin ismi tarih boyunca birçok kez değişmiştir. Eğer mağazalar dikkatinizi çekmiyorsa Terör Evi Müzesi ve Opera Binası gibi kültürel tesisleri de inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Büyük Market

Budapeşte’de Nereye Gidilir? listenizde Büyük Market yok mu? O halde büyük bir hata yaptığınızı söyleyebiliriz. 3 katlı bir yapıya sahip olan büyük market, kendisine has bir ortama ve mimariye sahiptir. 1897 yılında kullanıma açılmış olan bu Pazar yeri, şehirdeki türleri içerisindeki en büyük olanıdır.

Büyük Market’e giriş yaptığınızda sizleri çiftlik ve şarküteri ürünlerinin satıldığı tezgahlar karşılayacaktır. İkinci kata çıktığınızda ise tamamen giyim, el yapımı ürünler ve hediyelik eşyaların bulunduğu stantlar karşılayacaktır. Bodrum katına indiğinizde ise büyük bir balık hali ile beraber Asya yemeklerinin tadına bakabileceğiniz bir restoran ve süpermarket bulunuyor.

Büyük Market’in içerisinden çok eskiden bir kanal geçiyormuş. II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gören pazaryeri, 1990 yılında başlatıla restorasyon çalışmaları ile yeniden kullanıma kazandırılmıştır.

 • Adres: Budapest, Vámház krt. 1-3, 1093
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 – 18:00

Matthias Kilisesi

Trinity Meydanı’nı ziyaret ettiğinizde tüm güzelliği ile beraber Matthias Kilisesi’ni de göreceksiniz. Oldukça güzel, göz alıcı mimariye sahip olan bu kilise, Avrupalı birçok gezginin gezi listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Kilisenin ismi 15. Yüzyılda hüküm sürmüş olan hükümdar Kral Matthias’tan gelmektedir. Yapının inşa edilmesi ise 1255’li yıllara dayanmaktadır. Günümüzdeki görünüm ise 19. Yüzyılın ortalarında kazanılmıştır

Buda bölgesinde bulunan en eski yapılardan birisi olan bu kilise Osmanlının hüküm sürdüğü dönemde camiye çevrilmiştir. Kilise olarak kullanıldığı dönemde birçok kral ve kraliçenin taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmıştır.

Kilisenin içerisine girdiğinizde duvarlarında birçok fresk bulunduğunu göreceksiniz. Macar ressamlar tarafından yapılan bu fresklerin gerçekten güzel olduklarını göreceksiniz. Yıl içerisinde birkaç müzikal organizasyona da ev sahipliği yapan kiliseyi kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz.

 • Adres: Budapest, Szentháromság tér 2, 1014
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Ücret: 1.500 HUF
 • Web Sitesi: matyas-templom.hu/main.php?Lang=EN

Vaci Utca Caddesi

Budapeşte Gezilecek Yerler yazımızın sıradaki durağı Vazi Utca Caddesi olacaktır. Tamamen araç trafiğine kapalı olan bu cadde üzerinde sayısız alışveriş merkezi bulunuyor. Mağazaların yanı sıra sayısız restoran ve kafenin bulunduğu bu cadde 18. Yüzyıldan bu yana aktif olarak kullanılıyor.

Önceden butik mağazalarla dolu olan bu cadde maalesef popüler kültüre yenilmiş durumda. Birbirinden güzel butiklerin yanı sıra günümüzde kupa, t-shirt, kupa bardak gibi ürünler satılan mağazalarla dolu bir hale gelmiştir.

Bu cadde sadece alışveriş yapacağınız mağazalarla ya da restoranlarla dolu değildir. Aynı zamanda Hermes, Balıkçı Kız ve Küçük Oğlan gibi yapıları da ziyaret etmenizi öneririz.

Széchenyi Termal Hamamı

Budapeşte her zaman soğuk memleket olarak bilinir. Denizi de olmayan bu şehrin neden gitmeliyim diye bile düşünebilirsiniz. Termal kaynaklar bakımından oldukça zengin olan Budapeşte, Avrupa’nın en büyük tıbbi hamamlarına ev sahipliği yapmaktadır. Széchenyi Termal Hamamı bu konuda ziyaret etmenizi istediğiniz ilk tesislerden birisidir.

1914 yılında kullanıma açılan termal tesis içerisinde 15’i kapalı 3’ü açık olmak üzere toplam 18 adet havuz bulunuyor. 1927 ile 1999 yılları arasında sürekli genişletilerek modern bir tesis haline getirilmeye çalışılan hamamın sadece ana binası bile görülmeye değerdir.

Isıtması tamamen doğal yollarla sağlanan Széchenyi Termal Hamamında açık havuzlar bile yılın 12 ayı hizmet veriyor. Kışın hava ne kadar soğuk olursa olsun havuzların ortalama sıcaklığı 27 derecedir. Bazı havuzlarda sıcaklık 38 dereceye kadar çıkabilmektedir.

Bu termal tesisten çıkan su içerisinde kalsiyum, sülfat, magnezyum, florür bulunmaktadır. Doğru amaçlarla kullanıldığında kas ve eklem ağrılarının azaldığını hatta yok olduğunu dahi görebilirsiniz.

 • Adres: Budapest, Állatkerti krt. 9-11, 1146
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 – 10:00
 • Ücret: 5.400 HUF
 • Web Sitesi: szechenyispabaths.com

Terör Evi Müzesi

Andrássy út Bulvarı üzerinde yer alan göz alıcı binalardan birisi de Terör Evi Müzesidir. 2002 yılında ziyarete açılan bu müze, Macar halkının çektiği acı dolu zamanları gözler önüne seriyor. Müzeyi gezdiğinizde Sovyet ve Nazi işgallerine dair detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Müze binası olarak seçilen yapının çok manidar bir özelliği bulunuyor. Hem Nazi hem de Sovyet döneminde yerel halka işkenceler yapılmıştır. Sorgulamaların infazların yapıldığı bu bina birçok olaya maalesef şahit olmuştur.

Müzeyi ziyaret ettiğinizde esirlerin tutulduğu hücreleri görebilirsiniz. Müzenin ilk katı Sovyet dönemine ayrılmış olurken ikinci katı Nazi dönemine ait eserlere ayrılmıştır.

 • Adres: Budapest, Andrássy út 60, 1062
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Ücret: 3.000 HUF
 • Web Sitesi: terrorhaza.hu/en

Vajdahunyad Kalesi

Budapeşte Gezi Rehberi yazımızın sıradaki durağı Vajdahunyad Kalesidir. Bu kale de aynı Kahramanlar Meydanı gibi Macarların Avrupa’ya gelişinin 1,000 yılı şerefine inşa edilmiştir. Ahşap ve mukavva kullanılan bu kale ilk başta geçici olarak inşa edilmiştir.

Romanya’da aynı isimle bu kalenin birebir kopya maketi ziyaretçilere sunulmuştur. Kopya eser oldukça ilgi görünce Budapeşte’de ki versiyonu da değişime uğramıştır. 1904 ile 1908 yılları arasında restore edilen kale günümüzdeki görünüm kazanılmasını sağlamıştır.

Vajdahunyad Kalesi içerisinde Avrupa’nın en büyük tarım temalı müzesi bulunuyor. Aynı zamanda her yıl Yaz Müzik Festivali ve Noel Pazarı bu kale içerisinde kuruluyor.

 • Adres: Budapest, Vajdahunyad vár, 1146
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Web Sitesi: vajdahunyadcastle.com

Margaret Adası

Tuna Nehri üzerine kurulmuş olan Margaret Adası toplam 2,5 kilometre uzunluğa sahip olduğunu göreceksiniz. Geçmişte bu adaya ulaşım sadece su yolu le sağlanıyordu. Bu nedenle din adamları dinlenmek, inzivaya çekilmek istedikleri zaman bu adaya yerleşiyordu.

19. yüzyılda Kraliyet Ailesi tarafından sahip çıkılan ada kraliyetin yazlık mekanı haline getirilmiştir. 1869 yılında halka açılır hale getirilen ada bu tarihten itibaren gezginlerin çok sık ziyaret ettiği bir yer haline gelmiştir.

Margaret Adasının oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahip olan adanın içerisinde oldukça büyük bir yürüyüş yolu bulunuyor. Ada içerisinde aynı zamanda Puda ile Peşte’nin birleşmesi şerefine dikilmiş bir anıt bulunuyor. 100. Yıl Anıtı, 1972 yılından bu yana adanın en gözde yerlerinden birisi haline gelmiştir.

Dohany Sokağı Sinagogu

Avrupa’nın en büyük sinagog merkezi olan Dohany Sokağı Sinagogu, aynı anda 3,000 kişinin ibadet etmenize olanak sağlıyor. 1854 ile 1859 yılları arasında inşa edilmiş olan bu dini yapının tasarımı Viyanalı ünlü mimar Ludwig Föster’e aittir.

Sinagog tasarımına baktığımızda Romantik, Bizans ve Gotik mimari stillerinin harmanlandığını görüyoruz. Dini yapının iç tasarımının oldukça görkemli olduğunu göreceksiniz. İç bölümün tasarımı ise Frigyes Fsezl’e aittir.

Sinagog içerisine girdiğinizde kiliselerde görmeye alışık olduğumuz büyük boyutlarda org bulunduğunu göreceksiniz. Sinagog’un en önemli bölümü ise Siyonizm hareketine önderlik etmiş Theodor Herzl’a ait Yahudi Müzesinin bir bölümü ile beraber I. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Macar asıllı Yahudu insanların defnedildiği Kahramanlar Tapınağının bir bölümü bulunuyor.

 • Adres: Budapest, Dohány u. 2, 1074
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:30
 • Ücret: 4.000 HUF
 • Web Sitesi: greatsynagogue.hu

Opera Binası

Budapeşte Gezilecek Yerler listenize olması gereken bir diğer önemli yer ise Opera Binasıdır. 1875 ile 1884 yılları arasında inşa edilmiş olan Opera Binasının tasarımı Miklos Ybl’ye aittir. Miklos Ybl yukarıda da okuduğumuz üzere Aziz Stefan Bazilikasının tamamlanmasında önemli bir yere sahiptir.

Usta mimar, Opera Binasını tasarlarken Neo-Rönesans stilini uygulamış. Ancak yapıyı daha görkemli hale getirmek için bazı yerlerde Barok sitilini de kullanmıştır. Tarihi yapının salon bölümüne girdiğinizde başta Beethoven olmak üzere Verdi, Tchaikovsky ve Mozart gibi 16 büyük besteciye ait heykellerin bulunduğunu göreceksiniz. Tavan kısmında ise Yunan mitolojisinde bulunan tanrılara ait freskler bulunuyor.

 • Adres: Budapest, Andrássy út 22, 1061
 • Ziyaret Saatleri: 14:00 – 16:00
 • Ücret: 2.490 HUF
 • Web Sitesi: opera.hu

Memento Park (Açık Hava Müzesi)

Budapeşte tarihini merak ediyorsanız Memento Park’a uğramanızı öneririz. Budapeşte’nin serbest ekonomiyi benimsediği yıl olan 1989’da açılan müze, içerisinde birçok değerli ve enteresan öğeler barındırıyor.

Açık Hava Müzesi içerisine girdiğinizde birbirinden değişik heykeller göreceksiniz. Bu heykeller bir zamanlar komünizm rejimi tarafından şehrin dört bir yanına yerleştirilmiş heykellerdir. 40’den fazla heykel ve büst bu müze içerisinde saklanmaya, korunmaya devam etmektedir.

Heykel Parkı olarak da adlandırılan bu müze içerisinde komünist liderlerin resmi törenlerde halkı nasıl selamladıkları büyük kürsüleri, komünizm askerleri tarafından kullanılan kışlaların birebir kopyalarını görebilirsiniz.

 • Adres: Budapest, Balatoni út – Szabadkai utca sarok, 1223
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 19:00
 • Ücret: 1.500 HUF
 • Web Sitesi: mementopark.hu

New York Cafe

Budapeşte’de lüks yemek istiyorsanız ilk tercihiniz New York Cafe olmalıdır. Kafe, kendisi ile aynı isimde inşa edilmiş sarayın giriş katında bulunmaktadır. Günümüzde otel olarak kullanılan yapının 1890 ile 1894 yılları arasında inşa edildiğini biliyoruz.

New York Sigorta Şirketi tarafından yaptırılan yapının tasarımı Alakos Hauszmann, Kalman Giergl ve Floris Korb tarafından hazırlanmıştır. 19. Yüzyıl İtalyan Barok mimari sanatı ile tasarlanan yapı, inşa edildiği dönem şehrin en popüler yerlerinden birisi idi. O dönemler Budapeşte’de 500’e yakın kafe bulunuyormuş. Kafeler insanların bir araya gelme, politik gelişmeleri takip edebilecekleri en güzel yerlerden birisiymiş.

Oldukça özel bir menüye sahip olan New York Cafe, birbirinden özel, seçilmiş lezzetleri misafirlerine sunmaktadır. Gece yarısına kadar açık olan bu mekandan oldukça lezzetli yemeklerin pişirildiğini görebilirsiniz.

 • Adres: Budapest, Erzsébet krt. 9-11, 1073
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 24:00
 • Web Sitesi: newyorkcafe.hu

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Budapeşte’de Gezilecek Yerler yazımızın son sırasında Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar bölümü yer almaktadır. Ünlü Macar heykeltıraş Gyula Pauer, en yakın arkadaşlarından Can Togay ile beraber bu ayakkabıları tasarlamıştır.

2005 yılında hayata geçirilen bu projede 60 çift demirden yapılma ayakkabı bulunmaktadır. Budapeşte Parlamento Binasına geldiğinizde Tuna’ya bakan kısma geçtiğinizde ayakkabıların sizi karşıladığını göreceksiniz. 60 çift ayakkabın elbette bir hikayesi bulunuyor. Bu ayakkabılar 1944 ile 1945 yılları arasında Nazı askerlerinin gerçekleştirdiği katliamlar sırasında hayatını kaybetmiş Budapeşteli Yahudi halk için tasarlanmıştır.

Ayakkabılar tasarlanırken 1940’lı yıllarda o dönemin insanları tarafından kullanılan modeller esas alınmıştır. Anıt özelliği taşıyan bu ayakkabılarda mum yakan, çiçek bırakan sayısı bir hayli fazladır.

 • Adres: Budapest, Id. Antall József rkp.  1054

 Budapeşte Gezilecek Yerler yazımızın bittiğini asla düşünmeyin. 20 destinasyon sadece gezi planı oluşturmanız için verildi. Daha detaylı bir gezi rehberine sahip olmak istiyorsanız rehberimizin devamını okumanız gerekmektedir.

Budapeşte’de Nerede Kalınır? Budapeşte Otel Tavsiyesi

Orta Avrupa’nın en gözde şehirlerinden birisi olan Budapeşte her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Son zamanlarda Türkiye’den de bir hayli ziyaretçi alan bu şehre gitmeye karar verdiğinizde otel konusunu erkenden ele almanız gerekiyor. Rehberimizin bu bölümünde Budapeşte’de Nerede Kalınır? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Budapeşte şehri aslında ikiye ayrılmış bir şehri. Tuna nehrinin ikiye ayırdığı bu şehirde bir taraf Buda diğer taraf ise Peşte olarak adlandırılmaktadır. Nehir şehri 23 bölgeye ayırmış durumda. 23 bölgenin herhangi birisinde kalabilirsiniz. Ancak temiz, güvenilir Budapeşte Otelleri arıyorsanız otellerin 5 bölgede bulunduğunu göreceksiniz.

Budapeşte seyahatinizde otel seçimlerinizi Belvaros – Lipotvaros (5. Bölge), Terezvaros (6. Bölge), Erzsebetvaros (7. Bölge), Kale Bölgesi (1. Bölge) ve Jozsefvaros (8. Bölge) bölgelerinde bulunan otellerden yana kullanabilirsiniz. Budapeşte Otel Tavsiyesi konusundaki listemiz;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Belvaros – Lipotvaros (5. Bölge) bölgesinde bulunan Cosmo City Hotel ve The Three Corners Hotel Art Superior otellerinde, Terezvaros (6. Bölge) bölgesinde bulunan 12 Revay Hotel ve Casati Budapest Hotel Superior otellerinde, Erzsebetvaros (7. Bölge)bölgesinde bulunan Roombach Hotel Budapest Center ve Ibis Styles Budapest Center otellerinde, Kale Bölgesi (1. Bölge) bölgesinde bulunan Budget Hotel Victoria otelinde, Jozsefvaros (8. Bölge) bölgesinde bulunan Bo18 Hotel Superior otelinde konaklayabilirsiniz. 3 yıldızlı olan bu otellerin Booking sayfalarına göz attığınızda 8,5 ve üzeri puana sahip olduklarını göreceksiniz. Ekonomik olan bu oteller, Budapeşte tatilinizin rahat ve güvenilir geçmesini sağlayacakyır.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Belvaros – Lipotvaros (5. Bölge) bölgesinde bulunan Mercure Budapest City Center ve Hotel Parlament otellerinde, Terezvaros (6. Bölge) bölgesinde bulunan Opera Gardens Hotels ve Callas House otellerinde, Erzsebetvaros (7. Bölge)bölgesinde bulunan Exe Danube Budapest ve Continental Hotel Budapest otellerinde, Kale Bölgesi (1. Bölge) bölgesinde bulunan art’otel budapest ve Boutique Hotel Victoria otellerinde, Jozsefvaros (8. Bölge) bölgesinde bulunan Courtyard by Marriott ve Hotel Palazzo Zich otellerinde kalabilirsiniz. Aynı 3 yıldızlı otellerde olduğu gibi 4 yıldızlı oteller ile ilgili detaylar da Booking üzerinden yer almaktadır. Booking üzerinden 10 üzerinden 9 puana sahip olan bu oteller, 5 yıldızlı otel konforu ve güveni vermektedir.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Belvaros – Lipotvaros (5. Bölge) bölgesinde bulunan Kempinski Hotel Corvinus Budapest otelinde, Terezvaros (6. Bölge) bölgesinde bulunan Hilton Budapest City otelinde, Kale Bölgesi (1. Bölge) bölgesinde bulunan Hilton Budapest otelindekonaklayabilirsiniz. 5 yıldızlı otel sayısı şehirde elbette fazladır. Ancak hem ekonomik hem de konforlu otel sayısının maalesef çok az olduğunu göreceksiniz. Bu oteller ile ilgili değerlendirme ve yorumlara yine Booking üzerinden ulaşabilirsiniz.

Budapeşte’de Ne Yapılır? Budapeşte’de Yapılacak Şeyler

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’yi gezmeye karar verdiyseniz çok doğru bir tercih yaptığını göreceksiniz. Şehri Buda ve Peşte olarak ikiye ayıran Tuna Nehri, şehrin küçük parçalara ayrılmasına olanak sağlamıştır. Rehberimizin bu bölümünde Budapeşte’de Ne Yapılır hakkında güzel bir liste oluşturmaya çalışacağız.

Tarihi sokakları, caddeleri ve kültürel değerleri ile UNESCO Kültür Mirasları listelerinde yer alan bu şehrin, kültürel anlamda oldukça zengin olduğunu göreceksiniz. Turistik olarak da oldukça zengin olan Budapeşte’nin her bir yanının tarihi olduğunu göreceksiniz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz 20 destinasyon şehri tanımanız için yeterlidir. Ancak boş vaktiniz olduğunuzda yapacak aktivite arayışındaysanız Budapeşte’de Yapılacak Şeyler listemize göz atmanızı öneririz.

Kraliyet Sarayı ve Budin Kalesi’ni Gezin

Budapeşte he yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bu kadar turistin şehirde ne yaptığını merak ediyor musunuz? Castle Hill bölgesinde yer alan Kraliyet Sarayı her yıl milyonlarca kişinin buraya gelmesine neden olan yapılardan birisidir.

Budapeşte’nin en güzel mimari yapıtlarından birisi de Yeşil Kubbeli, duvarlarında şehrin silueti bulunan Kraliyet Sarayı’dır. İçerisinde Macaristan Ulusal Galerisi (Hungarian national Gallery), Sandor Sarayı, Budapeşte Tarih Müzesi ve Ulusal Dans Tiyatrosu gibi yapılar bulunduran saray, Budapeşte’de Ne Yapılır? listenizin ilk sırasında yer almalıdır.

Tarihi Yapıları Keşfedin

Budapeşte’nin tarihi yapılarını görmek istiyorsanız şehrin V. Bölgesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Bu bölgede bulunan tarihi yapılar içerisindeki en popüler olanı ise Gotik tarzda inşa edilmiş olan Macaristan Parlamento Binasıdır.

Şehrin 5. Bölgesinde bulunan tarihi yapıların tamamını tüm detayları ile incelemek isterseniz 45 dakikalık rehberli turlara katılabilirsiniz. V. Bölgede bulunan ve yapımı yarım asır süren St Stephan Bazilikası bölgede görmenizi istediğimiz ikinci önemli yapıdır.

Büyük Sinagog’u Görün

Dohany Street Sinagog’u İsrail dışında inşa edilmiş sinagoglar içerisinde dünyanın en büyüğüdür. II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında nüfusları giderek azalan Musevi halkı, ibadet ve kurtuluşlarını bu sinagogda ibadet ederek dilemişlerdir.

Sinagog’un açılışı 1859 yılına dayanmaktadır. 3,000 insan kapasitesine sahip olan Sinagog, 1939 yılında Nazilerin gerçekleştirdiği bombardıman sırasında büyük oranda hasar görmüştür. 1945 yılında restore edilen Sinagog aynı yıl yeniden ibadete açılmıştır.

Haftanın 6 günü, cumartesi hariç olacak şekilde ziyarete açık olan Sinagog, 10:00 ile 15:30 arası misafir kabul etmektedir. Budapeşte’nin en etkili yerlerinden birisi olan Sinagog Budapeşte’de Ne Yapılır? listenizde kesinlikle yer almalıdır. Sinagog’a giriş ücretlidir, 15 Euro giriş ücretini ödemeniz durumunda Sinagog’u gönül rahatlığı ile gezebilirsiniz.

Opera’da Bir Gösterime Katılın

Budapeşte’de Yapılacak Şeyler listenize yine sanat dolu bir yer eklemek istiyoruz. Klasik müzik, opera seven birisi iseniz State Opera merkezinde bir gösteri izlemenizi öneriyoruz. Müzik hayranlığınız ya da düşkünlüğünüz yoksa bile burada gösteri izlemenizi öneririz.

Mimari açıdan muazzam bir görünüme sahip olan State Opera Binası 1884 yılında kullanıma açılmıştır. Neo-Rönesans mimari stili ile tasarlanmış olan opera binasının 1200 kişilik izleyici kapasitesi bulunmaktadır. Oldukça başarılı bir akustiğe sahip olan salonda bale, klasik müzik ve opera gösterileri yapılmaktadır.

Benim müzik ile hiç bağım yok, opera da sevmiyorum diyorsanız yapının kendisini gezmenizi öneririz. Gün içerisinde 3 defa düzenlenen rehberli turlara katılarak bu muhteşem yapıyı görebilirsiniz. Rehberli turlarda kişi başı ücret 10 Euro kadardır.

Kaplıcalarda Rahatlayın

Budapeşte’yi genelde soğuk ve denizi olmayan bir şehir olarak düşünebilirsiniz. Hatta birçok kişi bu şehre giderken mutsuz dahi olabilir. Ancak; Budapeşte tatili için bavul hazırlarken içine kesinlikle mayo eklemeyi unutmayın. Hem sağlıklı hem eğlenceli hem de sakinleştirici bir aktivite arıyorsanız kaplıcalar tam da sizlere göre.

Budapeşte’de birkaç yerle termal tesis bulunuyor. Kışın gitseniz bile 27 derece su sıcaklığına sahip olan kaplıcalarda dinlenmenin oldukça güzel bir seçenek olduğunu göreceksiniz. Sağlığa oldukça faydalı olan termal sular tüm Avrupa topraklarında tanınır hale geldi. Budapeşte’de bulunan bazı termal kaplıcalar;

 • Széchenyi: Budapeşte’de gidebileceğiniz termal tesislerden ilki Széchenyi termal tesisidir. Neo-Barok mimari stili ile tasarlanmış olan termal tesisin hem iç hem de dış tasarımın çok iyi olduğunu göreceksiniz. İç ve dış mekanda bulunan havuzlarda yılın 12 ayı suya girebilmek mümkündür. Termal tesis içerisinde aynı zamanda buhar odası ve sauna da bulunmaktadır.
 • Gellert: Yukarıdaki tesise nazaran daha küçük olan bu tesis Budapeşte geziniz sırasında kendinizi ödüllendirme konusunda en iyi tercihtir. Bu tesiste bedeninizi dinlendirirken sağlığınızın da yerine gelmesini sağlayabilirsiniz.

Firsherman’s Bastion’dan Budapeşte’yi Seyredin

Budapeşte’de Ne Yapılır? listenizde muhakkak olması gereken bir yer var. Castle Hill bölgesinde yer alan Hisgerman’s Bastion, masallardan fırlamış bir görünüme sahiptir. Balıkçı Tabyası olarak da bilinen seyir terasından Budapeşte’yi çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Seyir terası 1895 ile 1902 yılları arasında inşa edilmiştir. Terasa çıkmanız ile beraber benzersiz bir şehir manzarası sizi beklemektedir. Muazzam şehir manzarasını izleyebilmek için 700 Forint giriş ücretini ödemeniz gerekmektedir. Alt katlardan şehri izlemenin herhangi bir ücreti bulunmamaktadır.

Faust Şarap Mahzenlerinde Şarap Tadın

Şarap kültürünüz varsa, alkol tüketiyorsanız Macarların meşhur şarap mahzenlerini ziyaret etmenizi öneriyoruz. Alkol tüketmeyen kişiler bile şarap mahzenlerinde vakit geçirmenin ne kadar güzel olduğunu göreceklerdir.

Buda Castle’ın hemen altında yer alan Faust Şarap Mahzenleri bu konuda gidebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir. Bu mahzen içerisinde ülkenin milli içkilerinden Palinka ve 22 bölgeden getirilen şaraplar sergilenmektedir.

Tuna Nehri’nden Şehri Seyredin

Budapeşte’de Ne Yapılır? listenize oldukça popüler bir aktivite daha eklemek istiyoruz. Budapeşte’yi bu kadar güzel ve popüler kılan şeylerden birisi de Tuna Nehridir. Havanın açık olduğu bir gün Tuna Nehrinde tekne turuna çıkarsanız şehrin siluetini ve tüm güzelliklerini görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Geceleri ise büyüleyici bir güzelliğe sahip olan şehir Tuna Nehrinden çok net bir şekilde görünmektedir.

Eğer deniz fobiniz yoksa tekne turuna çıkmanızı öneriyoruz. Zincir Köprü’den kalkan tekneler Margaret Adasına kadar gitmektedir. 1 saat süren tekne yolculuğunun ücreti ise 10 Euro’dur. Bu ücret içerisinde 1 adet alkolsüz içecek ve şarap da bulunmaktadır.

Liszt Music Academy’de Bir Performans İzleyin

Macaristan’ın en ünlü sanatçısı Liszt Ferenc tarafından 1875 yılında kurulmuş olan Liszt Ferenc Academy of Music konser salonu, Macaristan’ın en ünlü müzik akademileri arasında yer alıyor. İçerisinde ünlü besteci tarafından bağışlanmış eser ve kitapların bulunduğu bu akademiyi kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Neo-Rönesans mimari stil ile tasarlanan konser salonu neredeyse her gün kapalı gişe gösteriler yapmaktadır. Seyahatinizden 15 hatta 20 gün önce başlayarak bilet araştırması yapın. Bazen 1 ay sonrasına bile bilet bulmak imkansız hale gelebiliyor.

Budapeşte’de Yapılacak Şeyler listeniz içerisinde Liszt Music Academy’de bir performans izlemeyi ekleyin. Dünyanın en ünlü müzik bestecisi tarafından açılmış bu akademide klasik müziğin güzel, en lezzetli hallerini dinleyebilirsiniz.

Yemyeşil Doğanın Tadını Çıkarın

Hafta sonunu güzel ve eğlenceli geçirmek istiyorsanız sizde yerel halk gibi Buda Tepeleri’ne çıkabilirsiniz. Budapeşte’nin en yeşil bölgesi olan bu alanda özgürce yürüyebilir, bisiklet sürebilirsiniz. Temiz hava solumak ve dinlenmek istiyorsanız adresiniz Buda Tepeleri olmalıdır.

Andrassy Bulvarı, Kahramanlar Meydanı ve City Park’ta Dolaşın

Budapeşte’de Ne Yapılır? listenize şehrin en lüks caddelerinden birisini eklemek istiyoruz. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine dahil edilen Andrassy Bulvarı şehirdeki en popüler yerlerden birisidir. Üzerinde elçiliklerin, lüks mağaza ve butiklerle beraber lüks villaların bulunduğu bu caddeye kesinlikle uğramanızı öneririz.

Gün içerisinde 2 ya da 3 saat boş vaktiniz varsa bu bulvara kesinlikle uğramanızı öneririz. Bulvarın sonuna doğru gittiğinizde sizi kartpostallara yaraşır bir güzellik karşılayacaktır. Şehir içerisindeki birçok tarihi lokasyon bu cadde üzerinde yer almaktadır. Budapeşte Hayvanat Bahçesi, Kahramanlar Meydanı, Vajdahunyad Kalesi bu bulvar içerisinde yer almaktadır.

Macar Lezzetlerinin Tadın

Et, kırmızı biber ve lahananın yer aldığı Budapeşte mutfağının oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Başta çevresinde bulunan ülkeleri de etkisi altına alan Budapeşte’nin kendisine has oldukça lezzetli bir mutfağı bulunuyor. Budapeşte gezinizin bir bölümünü bu nedenle yerel lezzetlere ayırmanızı öneririz.

Budapeşte’de Ne Yenir? Bölümünde ayrıntılara değineceğiz. Ancak bu bölümde de bazı Macar lezzetlerinin tadına bakmanızı öneririz. Macarların en popüler sokak lezzeti Lángos ve Kürtőskalács yemeklerinin tadına kesinlikle bakınız. Bununla beraber hemen hemen her restoranda tadabileceğiniz Gulyas, Töltött Káposzta, Gyümölcsleves ve Fözelek gibi yiyeceklerin de tadına bakabilirsiniz.

Macaristan topraklarına kadar gelmişken Palinka veya ülkenin en lezzetli şaraplarından birisi olan Tokaji’nin de tadına bakabilirsiniz. Güzel bir yemekten sonra günü Dobos Torta isimli tatlı ile kapatabilirsiniz. Ne tarz yemek olursa olsun Budapeşte’de kesinlikle aç kalmayacağınızı, tıka basa doyacağınızı belirtmek istiyoruz.

Great Market’te Alışveriş Yapın

Budapeşte’de asla boş boş dolaşmazsınız. Günün her saati yapabileceğiniz bir etkinlik, aktivite olduğunu göreceksiniz. Eğer 1 saat bile boş vaktiniz varsa şehrin en büyük pazarı olan Great Market’e uğramanızı öneririz. İçerisinde el yapımı ürünler başta olmak üzere organik yiyeceklerden sebzelere, hazır giyimden hediyelik eşyalara her kategoriden ürün bulabilmek mümkündür. Şehrin tarihi dokusu, kokusunu çok iyi hissedebileceğiniz bu Pazar yerine bir saat vakit geçirmek gerçekten size iyi gelecektir.

İhtiyacınız yok, alışveriş yapmayacak olsanız bile bu pazara kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz. Dilimizdeki anlamı Büyük Pazar olan bu yerin giriş ücreti de bulunmuyor. Budapeşte günlük yaşamını, yerel lezzetlerini görmek istiyorsanız Great Market’e uğramanızı öneririz.

Yakın Çevrelere Günübirlik Gezi Yapın

Budapeşte’de Ne Yapılır? Listemizin son sırasında günübirlik geziler yer alıyor. Eğer hafta sonu kaçamağı yapmayıp 1 haftalık bir gezi planladıysanız yeterince vaktinizin olduğunu düşünüyoruz. Hele ki şehirden uzaklaşacak kadar vaktiniz varsa yakında bulunan kasaba ve şehirlere de uğrayabilirsiniz.

Özellikle yakınlarınızda bulunan kasabalara yarım günlük ya da günübirlik geziler düzenlemenizi öneririz. Ortaçağ döneminden kalma olan bu kasabaların çok iyi bir şekilde korunduğunu görecekseniz. Bunlar içerisindeki en popüler olanının ise Sanatçılar Köyü olarak adlandırılan Szentedre Kasabası olduğunu söyleyebiliriz.

Özel turların düzenlendiği bu kasabanın oldukça güzel olduğunu göreceksiniz. Bireysel olarak kasabayı gezecekseniz Budapeşte merkezden kalkan HEV trenlerini kullanarak 45 dakika gibi bir sürede kasabaya ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda kişi başı 50 Euro ücret ödeyerek yemekli yarım günlük turlara da katılabilirsiniz.

Budapeşte Alışveriş Rehberi | Budapeşte’de Ne, Nereden Alınır?

Budabeşte’ye giriş yaptığınız zaman biraz Avrupa, biraz Türk esintisi bulunduğunu göreceksiniz. Tarihi ve kültürel aktivite konusunda oldukça zengin seçenekler sunan bu kentte alışveriş sevenler ayrılmak dahil isteyeceklerdir.

Budapeşte Alışveriş Rehberi yazımız içerisinde hangi ürünü nereden alabileceğiniz, satın alınabilecek ürünleri, alışveriş sırasında ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri listelemeye çalıştık. Alışverişe çıkmadan önce lazım olacak bazı bilgiler;

Budapeşte Alışveriş Hakkında Bilgiler

Budapeşte’den Ne Alınır? Konusuna girmeden önce alışveriş konusunda sizlere lazım olacak bazı bilgiler sunmak istiyoruz. Bu konulara önceden hakim olmak gezinizde mantıklı adımlar atmanızı sağlayacaktır.

Para Birimi: Budapeşte’nin, Macaristan’ın resmi para birimi HUF ile simgelenen Forint’dir. 2020 Aralık ayında 37 HUF 1 TL değerindedir. Şehir içerisinde turistik birçok mağaza ve restoranda Euro ve Dolar ile de alışveriş yapabilmek mümkündür. Ancak bu durumun çok yaygın olmadığını söyleyebiliriz. Şehir içerisinde dolaşırken yanınızda Forint bulundurmaya özen gösterin.

Döviz Bozdurma: Budapeşte’de döviz bozdurmanın oldukça kolay olduğunu göreceksiniz. Başta ATM’ler olmak üzere döviz büroları, oteller ve banka şubeleri üzerinden oldukça kolay bir şekilde döviz bozdurabilirsiniz.

Döviz bozum işleminin karşılıksız yapılmadığını biliyorsunuzdur. Bazı yerler yüksek kur üzerinden bozum yaparken bazı yerler sadece yüzdeli komisyon üzerinden bozdum yaparlar. Döviz bozdurmadan önce güncel kur değerlerini kesinlikle öğreniniz. Şehir içerisinde mantıklı olarak döviz bozdurabileceğiniz en doğru yerin ATM’ler olduğunu söyleyebiliriz.

Döviz bozumu yaparken ödemeniz gereken komisyon oranının %1 ile %3 arasında olmasına özen gösterin. Gerek kur gerekse komisyon oranının bu %3’den fazla olması durumunda büyük zarar edeceğinizi belirtmek isteriz. Havaalanlarında bulunan döviz bürolarından kesinlikle uzak durmanızı öneriyoruz. Zira havaalanlarında %10 ile %15 oranında bir komisyon tahsis edildiğini söyleyebiliriz.

ATM ve Kredi Kartı Kullanımı: Turistik olmayan bölgelerde büyük ve orta ölçekli işletmelerin tamamında kredi kartı geçerlidir. Turistik bölgelere girdiğinizde ise küçük işletmelerde bile kredi kartı kullanıldığını görebilirsiniz. Pazarlarda, küçük işletmelerde kredi kartı geçmeyeceğinden dolayı yanınızda kesinlikle bir miktar nakit bulundurmaya özen gösterin.

Budapeşte’de ATM ağlarının oldukça yaygın olduğunu göreceksiniz. Budapeşte’de bulunan ATM’lerden Türk kartlarınızı kullanarak Forint çekebilirsiniz. ATM üzerinden para çekerken çok az oranda bankalar tarafından komisyon ücreti alındığını göreceksiniz.

Tax Free Alışveriş: Budapeşte’de yaptığınız alışverişlerde ödediğiniz KDV ücretini geri alabilirsiniz. Nasıl mı? Macaristan hükümeti, yurtdışından gelen gezginlerin ödedikleri KDV ücretlerinin iade edilmesine karar verilmiştir. Bunun için tek bir mağazadan en az 50,000 HUF tutarında alışveriş yapmak gerekiyor. Bu tutarın altındaki alışverişlerde KDV tutarı iade edilmemektedir. Budapeşte’de uygulanan KDV’nin oranı %27’dir.

Tabi bu ödeneği alabilmeniz için alışveriş yapacağınız mağazanın Tax Free kapsamında olması gerekiyor. Alışveriş yapacağınız mağazaların vitrinlerinde Tax Free etiketi yoksa oradan alışveriş yapmamanızı öneririz. Alışveriş yaptıktan sonra mağaza görevlisinden Tax Free formu isteyin. İlgili iade tutarını alabilmek için doldurduğunuz forumu Tax Free Ofisine götürmeniz gerekiyor. Budapeşta Tax Free Ofisi Ferenc Liszt Havalimanı içerisinde yer almaktadır.

Mağaza Açılış Saatleri: Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz. Budapeşte genelinde Pazar günleri neredeyse tüm mağazalar kapalıdır. Cumartesi günleri ise normalde açık oldukların saatin daha erkeninde kapalıdır. Ancak turistik bölgelerde Pazar günü açık olan mağazalarda bulunmaktadır.

Süpermarket, manav gibi işlemeler sabah açılışı 07:00 gibi gerçekleştirmektedir. Bunun dışında kalan mağazalar ise açılışı 09:00 ile 10:00 arası yapmaktadır. Kapanışlar ise biraz standarttır. Hemen hemen her işletme kapanışı 19:00 ile 20:00 arası yapmaktadır. Cumartesi günleri ise dükkan kapanışı biraz daha erken olabilmektedir.

Güney Avrupa şehirlerinde bulunan adetler Budapeşte’de bulunmamaktadır. Örneğin gün içerisinde hiçbir market birkaç saatliğine öğle paydosu vermemektedir. Sabah erken açılan bir işletme akşam kapanana kadar açık kalmaya devam etmektedir.

Pazarlık: AVM ve mağazalarda pazarlık etme gibi bir ihtimal bulunmuyor. Üzerinde etiket veya barkod sistemi bulunan hiçbir yerde pazarlık imkanınız bulunmaktadır. Sokak pazarları ve yerel mağazalarda elbette pazarlık yapma imkanınız bulunuyor.

Budapeşte’de Alışveriş Yapılacak Yerler

Budapeşte’de oldukça zengin bir alışveriş kültürü olduğunu göreceksiniz. Bu şehirde her zevke uygun alışveriş yapılabilecek bir yer olduğunu göreceksiniz. AVM’ler den hoşlanıyorsanız içerisinde yüzlerce mağazanın bulunduğu alışveriş merkezleri sizi bekliyor olacaktır. Sokak aralarında bulunan mağazalarda keyifli alışverişler yapacaksanız alışveriş sokaklarına, Pazar alışverişi yapmak istiyorsanız Pazar yerlerine yönelebilirsiniz.

Yani kısaca Budapeşte’de her bütçeden her kesme yönelik hediyelik ürünler satıldığını göreceksiniz. Budapeşte’de Alışveriş Yapılacak Yerler ile ilgili detaylar;

Budapeşte Alışveriş Caddeleri

Budapeşte’da alışveriş yapacaksanız tercihinizi ilk olarak alışveriş caddelerinden yana kullanabilirsiniz. Oldukça ekonomik ürünlerin satıldığı bu şehirde aklınıza gelebilecek her türlü ürün bulabilmeniz mümkündür. Budapeşte Alışveriş Caddeleri içerisinde en popüler olanlarını ise şu şekilde özetleyebiliriz;

Vaci Utca: Budapeşte’nin en popüler, en çok ziyaret edilen caddelerinden birisi de Vaci Utca caddesidir. Bu cadde Vörösmarty Meydanından başlayarak Nagy Csarnok’a kadar devam etmektedir.

Budapeşte’nin en önemli ticaret merkezlerinden birisi olan bu cadde, 18. Yüzyıldan bu yana aktif olarak kullanılıyor. Araç trafiğine tamamen kapalı olan bu caddenin sağında ve solunda tarihi ve turistik yapılarla doludur.

Vaci Utca Caddesinde sadece yürümenizi öneriyoruz. Bu caddede alışveriş yapmanın gerçekten mantıksız olduğunu göreceksiniz. Zira burada ucuz ve kalitesiz ürünlerin gereğinden fazla ücretlerle satıldığını göreceksiniz. Birçok işletme turistleri kazıklamaya çalışsa da aralıklarında alışveriş yapmaya değer olanlarının da bulunduğunu söyleyebiliriz.

Fashion Street: Fashion Street içerisinde daha çok lüks markaların bulunduğu bir alışveriş caddesidir. Tommy Hilfiger başta olmak üzere Lacoste, Hugo Boss, Max Mara gibi lüks ve orta segmentli markaların yer aldığı bu caddede gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Andrassy Avenue: Armani, Gucci ve Louis Vuitton gibi lüks segmentten markaların bulunduğu bir yere gitmek istiyorsanız tercihinizi Andrassy Avenue caddesine çevirmenizi isteriz. Caddeye bağlı ara sokaklarda uygun fiyatlı alışveriş yapabileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Grand Boulevard (Nagykörút): Budapeşte’nin en büyük bulvarı olan Grand Boulevard 4 kilometre uzunluğunda, 45 metre genişliği ile gerçekten göz alıcıdır. 1870 yılında yapılmış olan bu bulvarda irili ufaklı yüzlerce mağaza bulunmaktadır.

Budapeşte Alışveriş Merkezleri

Budapeşte içerisinde alışveriş merkezi kültürünün oldukça farklı olduğunu göreceksiniz. Şehir içerisinde yüzlerce mağaza, yeme ve içme alanları bulunmasından dolayı alışveriş merkezlerinin şehir dışında bulunduğunu göreceksiniz. Budapeşte Alışveriş Rehberi içerisinde alışveriş merkezlerinin de olacağını belirtmiştik. Şehre en yakın 3 alışveriş merkezi;

WestEnd City Center: İçerisinde Lacoste, Adidas, Esprit, C&A, Bershka, Calzedonia, Clinique gibi zincir mağazalar bulunan WestEnd City Center, sadece Budapeşte’nin değil, tüm Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezlerinden birisidir. Burada zincir markalara ait yüzlerce mağaza bulunduğunu göreceksiniz.

 • Adres: Vaci utca 1-3, Budapeşte
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 10:00 ile 21:00 Arası, Pazar: 10:00 ile 18:00 Arası

Corvin Plaza: İçerisinde H&M, New Yorker, Deichmann, Promod, C&A ve Yves Rocher gibi zincir mağazaların yanı sıra yerel markaların da bulunduğu Corvin Plaza, Budapeşte’de ziyaret edebileceğiniz en güzel alışveriş merkezlerinden birisidir. Yukarıdaki markaların yanı sıra onlarca hatta yüzlerce marka bulunmaktadır.

 • Adres: Futo utsca 37-45, Budapeşte
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 10:00 İle 21:00 Arası, Pazar: 10:00 İle 19:00 Arası

Arena Plaza: Son olarak sizlere Arena Plaza hakkında bilgi vermek istiyoruz. Geçmişte at yarışı pisti bulunan bu alan üzerine kurulmuş olan Arena Plaza aslında standart bir AVM özelliği göstermektedir. Aynı zamanda sadece kış aylarında açık olan buz pisti bu AVM’yi ön plana çıkaran etmenler arasında yer alıyor.

 • Adres: Kerepesi utca 9, Budapeşte
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Perşembe: 10:00 İle 21:00 Arası, Cuma – Cumartesi: 10:00 İle 22:00 Arası, Pazar günleri kapalı.

Budapeşte Sokak Pazarları

Budapeşte’de alışveriş yapabileceğiniz en güzel yerlerden birisi de sokak pazarlarıdır. Tamamen taze, doğal meyve ve sebzelerin satıldığı bu pazarlar el sanatları ürünlerin de sergilendiğini görebilirsiniz.

Budapeşte tarihi yapılarını gezmekten sıkılır ya da boş vaktiniz kalırsa kesinlikle sokak pazarlarına uğramanızı öneriyoruz. Oldukça hareketli olan bu pazarlarda oldukça renkli anlar yaşayacağınızı şimdiden belirtmek istiyoruz.

The Great Market Hall (Nagy Csarnok): Budapeşte’de kurulan en büyük, en ünlü pazarın The Great Market Hall olduğunu söyleyebiliriz. 1897 yılında hizmete açılan bu sokak pazarı 3 katlı tarihi bir bina içerisinde hizmet veriyor. Pazara girdiğinizde sebze ve meyve satışlarının yanı sıra yiyecek, içecek ve bir dizi el sanatı ürünün satıldığını göreceksiniz.

Pazarın zemin katında et ve balık ürünlerinin satıldığını göreceksiniz. Birinci kata çıktığınızda ise Palinka, Paprikave Tokaji Şarabı gibi yerel ürünlerin satıldığını göreceksiniz. Son kata çıktığınızda ise bin bir çeşit hediyelik ürünler ile beraber kafe ve restoranların bulunduğunu göreceksiniz.

 • Adres: Great Market Hall, Vamhaz krt. 1-3, Budapeşte
 • Açık: Pazartesi – Cuma: 06:00 İle 18:00 Arası, Pazar: Kapalı

Ecseri Market: Esceri Market, Budapeşte kent merkezine biraz uzak bölgede yer almaktadır. Grand Market Hall önünden kalkan toplu taşıma araçları kullanarak bu Pazar yerine 40 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Gidiş – dönüş bu kadar zaman harcamanın değeceğini düşünüyorsanız gönül rahatlığı ile değeceğini söyleyebiliriz.

Esceri, Budapeşte içerisinde kurulan en büyük antika pazarıdır. Hem yerel halk hem de turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu Pazar alanında aklınıza gelebilecek her türlü antika ürün ve koleksiyon görebilirsiniz. Ürünlerin fiyatlarını gördükçe bazen şok olabilirsiniz. Budapeşte’den dönerken kesinlikle bu pazardan ürün almanızı öneririz.

 • Adres: Nagykőrösi út 156, 1194 Budapeşte
 • Açık: Pazartesi – Cuma: 08:00 İle 16:00 Arası, Cumartesi: 08:00 İle 15:00 Arası, Pazar: 08:00 İle 13:00 Arası

Pecsa Market: Budapeşte dönüşü hem ucuz hem de sıra dışı ürün almak istiyorsanız yine bir başta antika ürün pazarı olan Pecsa Market’e uğramanızı öneririz. Burada alışveriş yapacaksanız pazarlık yapmanızı kesinlikle öneririz.

 • Adres: Balassi Bálint utca 2-10, 1183 Budapeşte
 • Açık: Cumartesi – Pazar: 08:00 İle 14:00 Arası

Budapeşte’den Ne Alınır?

Gelelim rehberimizin en can alıcı bölümüne.. Orta Avrupa’ya kadar gidip boş dönmek olmaz. Hem sevdikleriniz hem de kendinize bir şeyler almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Budapeşte’den Ne Alınır? Üzerine bir liste oluşturacaksanız içerisinde neler olması gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Budapeşte’nin yüzlerce yıllık tarihi ortaya zengin bir kültürün çıkmasını sağlamıştır. Şehri dolaşmaya çıktığınızda onlarca hatta yüzlerce hediye türü olduğunu göreceksiniz. Eğer ne alacağınıza karar veremiyorsanız aşağıdaki seçeneklerden destek alabilirsiniz.

Porselen

Macaristan’ın geleneksel el sanatları içerisinde ilk sırada porselen işçiliği yer almaktadır. Hem maddi hem de manevi olarak bir değere sahip olan porselen ürününü listenizin ilk sırasına dahil edebilirsiniz.

Feldispat, Quartz ya da Kaolin pişirilmesi ile elde edilen porselenler usta eller içerisinde öncellikle işlenmektedir. Daha sonra istenilen şekilde boyanarak renklendirilen porselenler hemen satışa hazır hale getirilmektedir. Budapeşte’den çıkan porselenler dünya üzerinde birçok sarayda birçok zenginin evindedir. Budapeşte porselenlerinin dünya üzerinde antika değer statüsü bulunmaktadır.

Budapeşte porselen ürünlerinin ucuz olmadıklarını göreceksiniz. En basit, en ucuz ürünlerin bile 50 Euro’dan başladığını göreceksiniz. Ancak yıllarda dekorasyon ürünü olarak kullanacağınız, torunlarınıza dahi bırakabileceğiniz bir ürün almak istiyorsanız Macar porselenleri tam da sizlere göre.

Herend Porcelain, Zsolnay Macaristan’ın en ünlü porselen üreticileri arasında yer alıyor. Özellikle Heerend Porcelain; yüzlerce yıl Habsburg Hanedanlığına porselen üretmiş oldukça köklü bir firmadır.

Ajka Kristalleri

Ajka Kristal Fabrikası 1897 yılında kurulmuş bir şirkettir. Mutfak eşyası başta olmak üzere kristal vazo, biblo ve avize gibi ürünler üreten bu şirket, Budapeşte’de alabileceğiniz en kaliteli ürünleri üretmektedir.

Ajka Kristallerinin bu denli popüler olmasının nedeni sattığı ürünlerin tamamını el işçiliği ile üretmesinden dolayıdır. Dikkat ederseniz satılan ürünlerin hep birbirinden farklı, kendisine özgü ürünler olduğunu göreceksiniz. Ürünler el işçiliği ile hazırlanmasından dolayı fiyatlarının biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Akılda kalıcı, sıra dışı ve her daim dikkat çeken hediyelik ürünler almak istiyorsanız Ajka Kristalleri tam da sizlere göre. Üretimin gerçekleştirildiği fabrika önüne geldiğinizde küçük bir fabrika turunun da düzenlendiğini görebilirsiniz.

Renkli Yumurtalar

Budapeşte’de Ne Alınır? Sorunuza verebileceğimiz en güzel yanıtlardan birisi de renkli yumurtalardır. Paskalya yumurtaları ile ilişkilendirilen bu yumurtaların Macaristan geleneğinde önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Paskalya Bayramında erkekler sevgililerinin yanına gittiklerinde sevgilerinin karşılığı olarak bu yumurtalardan hediye alırmış. Budapeşte sokaklarına indiğinizde her renkten yumurtaların satıldığını göreceksiniz. Bu yumurtaların üzerinde dini, hayvan ve çiçek simgeleri bulunmaktadır. Genelde birçok gezgin Budapeşte’den ayrılırken bu yumurtalardan satın almaktadır.

Nakışlı Geleneksel Macar Giysileri

Günlük hayatta yeri olsa da bazı özel gün ve festivallerde giyilen nakışlı Macar giysilerinden de satın alabilirsiniz. Beyaz zemin üzerine nakış yolu ile işlenen renkli desenler Budapeşte’yi ve Macar halkını temsil etmektedir.

Geleneksel kıyafetleri satın almak işinize yaramayabilir. Ancak; Budapeşte ile ilgili hatıra olarak saklayabileceğiniz en güzel şeylerden birisi olabilir. Bazen hatıralarınızın aklınıza gelmesini istiyorsanız satın aldığınız kıyafetleri giyebilirsiniz.

Vaci Sokağı, Macar giysileri bulma konusunda gideceğiniz ilk yerlerden birisidir. İçerisinde onlarca mağazanın bulunduğu bu sokağa uğramanız durumunda Macar giysilerinin yanı sıra birçok farklı ürün de satın alabilirsiniz.

Tokaji Şarapları

Budapeşte’den Ne Alınır? Listenize yine yöresel bir lezzet eklemek istiyoruz. Tokaji Şarapları; Macaristan milli marşı içerisinde dahi yer alan milli değerlerden birisidir. Macaristan’ın Kuzeydoğu bölümünde üretilen üzümlerle yapıla bu şarabın birçok aromalı versiyonu bulunmaktadır. Tercih edilen türe göre ödeyeceğiniz ile 5 ile 30 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Budapeşte’ye özgü olan bu şarabı hem kendiniz hem de sevdikleriniz için alabilirsiniz. Şehirde bulunan tüm süpermarketlerde satılan bu şarabın gerçekten güzel bir aromaya sahip olduğunu göreceksiniz.

İşmeleli Masa Örtüleri

Macaristan’ın el sanatları içerisinde nakış her zaman ilk sırada yer almaktadır. Yukarıda belirttiğimiz geleneksel el sanatları ürünleri bu konudaki en büyük örneklerden birisidir. Nakış, işleme görebileceğimiz bir diğer kategori ise masa örtüleridir. Budapeşte’den dönerken hem sevdikleriniz hem de aileniz için masa örtüsü alabilirsiniz.

Macar kadınlarının el sanatları konusunda yetenekli olması fiyatlara da yansımış durumda. Fiyatlar masa örtülerinin boyutlarına göre değişse de üzerinde “Made in Hungary” yazan ürünlerin 25 Euro’dan başlayan fiyatlarla satıldığını görebilirsiniz. Bir masa örtüsüne bu kadar para verilir mi diye sormayın evet gerçekten verilir.

Kutular

Budapeşte’den dönerken alabileceğiniz en güzel hediyeliklerden birisi de kutudur. Herhangi bir dükkana girdiğinizde size basit süslü ve püslü kutular sunuluyormuş gibi görünebilir. Ancak satıcıların kutuyu detaylı göstermelerine kesinlikle izin verin. Kutular içerisinde sizin fark edemeyeceğiniz birçok gizli bölüm olduğunu göreceksiniz.

Elinize aldığınızda bu gizli bölümlerin nasıl açılacağını bulmanız neredeyse imkansızdır. Bu gizli bölümlerin nasıl açılacağı, gizli bölümleri açacak anahtarların gizlendiği yerleri vs görmek oldukça heyecanlı olacaktır.

Bu kutular da yine eş işçiliği ile tasarlanmaktadır. Oldukça şık olan bu kutuları kullanmanız bile dekoratif amaçlı kullanmak için bile satın alabilirsiniz. Şehrin popüler birçok sokağına girdiğinizde gizli bölmeli birçok kutu türü satıldığını görebilirsiniz.

Palinka

Budapeşte’de Ne Alınır? Listenize Macaristan’ın yerel ve milli bir içkisini daha eklemek istiyoruz. Meyvelerden hazırlanan bir brandy türü olan Palinka, Budapeşte’den alabileceğiniz bir diğer güzelliktir. Özgün, kolay taşınılabilir, ekonomik ve lezzetli bir içecek türü olan Palinka kesinlikle dönüşte çantanız içerisinde yer almalıdır.

Orta Avrupa ve Balkanların birçok yerinde aslında Palinka bulabilirsiniz. Ancak; gerçek palinka likörünün sadece Macaristan’da üretildiğini unutmayın. Palinka kayısı başta olmak üzere şeftali ve armut gibi meyvelerden yapılmaktadır. İçerisindeki alkol oranı %37 ile %86 arasında değişiklik göstermektedir.

Palinka’nın ekonomik bir içki olduğunu söylemiştik. Alkol oranlarına göre fiyatı 10 ile 30 Euro arasında değişiklik gösteren bu içecek Budapeşte’nin hemen hemen her yerinde satılmaktadır.

Unicum

Unicum; dünya üzerinde eşi olmayan bir bitkisel likördür. Oldukça koyu hatta siyah renge sahip olan bu likörün içerisinde 40’dan fazla baharat bulunmaktadır. Budapeşte’ye giderken bu içecek hakkında bilginiz olmasa bile sokaklarda yeşil yeşil şişeleri gördükçe alışacaksınız.

Budapeşte içerisinde Zwack Unicum HeritageVisitors Center adında bu içeceğe adanmış bir müze bile bulunmaktadır. Bu müzeye giriş yaptığınız zaman şehrin hem tarihi hem de kültürel yapısını görebilir, Unicum için çekilmiş kısa filmleri izledikten sonra Unicum tadımı yapabilirsiniz.

Unicum tadımı yaptıktan sonra hemen bir şişe alacaksanız. Sindirime büyük oranda yardımcı olmasından dolayı ilaç gibi tutulan bu içeceğin hediyelik küçük boyutlarda satılan versiyonları da bulunmaktadır. Kendi üretim tesisi dışında şehir içerisinde içecek satışı yapılan her yerde Unicum satışı yapıldığını göreceksiniz.

Paprika (Kırmızı Biber)

Macar mutfağının vazgeçilmezlerinden birisi de Paprika adı verilen kırmızı biberlerdir. Hemen hemen her yemekte görmeye alışık olduğumuz bu biber Osmanlı tarafından Budapeşte’ye getirilmiştir. Günümüzde oldukça yaygın olarak tüketilen bu biberi hediyelik olarak da satın alabilirsiniz.

Tatlı, hafif acı ya da tam acı gibi onlarca çeşide sahip olan Paprika biberi oldukça şık ambalajlarda satılmaktadır. Budapeşte’ye özgü en güzel ürünlerden birisi olan bu ürünün fiyatı ise 5 ile 10 Euro arasında değişmektedir.

Küçük Hediyelikler

Budapeşte’den Ne Alınır? Listenize son olarak küçük hediyelikleri eklemek istiyoruz. Şehre özgü ürün, hatıralık almak isterseniz ucuz ya da çok pahalı birçok ürün olduğunu göreceksiniz. Fiyatı 5 Euro ile 50 Euro arasında değişen bu ürünler sevdiklerinizi büyük oranda mutlu edecektir.

Sahip olduğunuz bütçeyi gezmeye, konaklamaya, yeme ve içmeye ayıran gezginlerdenseniz bu şehirden dönerken hediyelik olarak küçük hediyelikler satın alabilirsiniz. Fiyatı 2 ile 3 Euro arasında değişen magneter, Macar oyun kartları, küpe, kolye ve Folqa adı verilen ürünleri sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

Budapeşte’de Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye 2 saatlik uçak yolculuğu ile ulaşabilmeniz mümkündür. Birkaç günlük kaçamak ya da hafta sonu tatili için oldukça elverişli olan bu şehrin oldukça eğlenceli bir yüzü bulunmaktadır.

Oldukça uzun bir süre Osmanlı hakimiyetinde kalan bu şehirde Türk etkisinin oldukça fazla olduğunu göreceksiniz. Yemek kültüründen alışkanlıklara, adetlerden geleneklere birçok yerde Türk esintisi oldukça fazladır. Budapeşte’de Ne Yenir? Listemizdeki lezzetlerin bir kısmı oldukça tanıdık olurken bir kısmının gerçekten çok farklı olduğunu göreceksiniz.

Osmanlı’nın yanı sıra Kuzey Avrupa’dan da oldukça fazla etkilenen Budapeşte mutfağında yemeklerin bol etli, bol proteinli ve bol yağlı olmaktadır. Soğuk iklime sahip olan bu şehirde birden fazla etin aktif olarak kullanıldığını göreceksiniz. Daha fazla uzatmadan Budapeşte Yöresel Yemekler konusuna değinmek istiyoruz.

Lángos

Budapeşte gezinize kaldığınız yerden devam etmek istiyorsanız oldukça doyurucu ve lezzetli olan bu yemeği yemenizi öneririm. Lángos aslına bakılırsa ekmek kızartmasından hazırlanan bir yemektir. Ancak bu yemeğin geçmişi ile ilgili birçok hikaye anlatılmaktadır. Bazı kaynaklara göre bu yemek Türkler tarafından Macaristan’a getirilmiştir. Ancak bazı kişilere göre Antik Roma döneminden bu yana Lángos’un tüketildiğidir.

Ekmek kızartması elbette basit bir şekilde sunulmuyor. Üzerine sarımsaklı, peynirli ya da domates sosları dökülmektedir. Daha doyurucu bir versiyonunu tatmak istiyorsanız patatesten hazırlanmış olan Krumplis Lángos tatmanızı öneririz. Şehir içerisinde Lángos satın alabileceğiniz birçok işletme bulunmaktadır.

Kürtőskalács

Budapeşte’de tadabileceğiniz en güzel tatlı atıştırmalıklarından birisi de Kürtőskalács adındaki kektir. Türkçesi “baca keki” anlamına gelen bu atıştırmalık aslında çok basit bir şekilde hazırlanıyor. Bir çubuğun üzerine takılan hamur önce kömür ateşinde iyi bir şekilde pişirilmektedir. Daha sonra üzerine eklenen şekerler karamelize olup çıtır çıtır hale gelene kadar pişirilmektedir.

Kürtőskalács üzerinde görmüş olduğunuz o kahverengi tamamen karamelize olmuş şekerden gelmektedir. Hazırlanan hamurun daha lezzetli hale gelebilmesi için üzerine tarçın, fıstık, badem, fındık ve birtakım mevsim meyveleri eklenmektedir.

Kürtőskalács yemek için kafe, restoran ve yiyecek stantlarına uğramayın. Bu gibi yerlerde genelde donduruluş ürünler satılmaktadır. Lezzetli Kürtőskalács yemek istiyorsanız sokakta gözünüzün önünde pişirilen yerlere uğrayın.

Pogácsa

Budapeşte’de Ne Yenir? Listenize bizlerden bir lezzet, tat eklemek istiyoruz. Adından da anlayacağınız üzere bu lezzetin bizlerden geldiği aşikardır.  Tahmin edebileceğiniz üzere bu lezzet basit bir poğaçadır. Macaristan topraklarına Osmanlı döneminde gelen Pogácsa zamanla kendisine oldukça fazla ilgi olduğunu gördü.

Dışı çıtır çıtır ancak içi bir o kadar yumuşak olan Pogácsa, başta etli olmak üzere peynirli ya da sebzeli onlarca farklı türde hazırlanabiliyor. Alışık olduğu lezzetlerden uzaklaşmak istemeyen kişiler güne güzel bir şekilde başlamak istiyorlarsa Pogácsa satın alabilirler.

Gulyas (Goulash)

Macaristan mutfağının belki de en lezzetli en ünlü yemeklerinden birisi de Gulyas yemeğidir. Hatta komşu ülkelerde dahi görülen Goulash çorba kıvamında bir yahni yemeğidir. İçerisinde biftek, havuç, patates, sebze ve biberler bulunan bu yemeğin içerisinde sayısız baharat bulunmaktadır. Odun ateşinde pişmesinden dolayı bu denli lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Çorba kıvamında olan Gulyas ülke genelinde birçok farklı versiyonda da hazırlanmaktadır. İçerisinde Noodle veya domuz eti bulunan bu yemeği şehir içerisindeki birçok restoranda başarılı bir şekilde yapıldığını görebilirsiniz.

Chicken Paprikash

Chicken Paprikash, Budapeşte’de yiyebileceğiniz en güzel, en lezzetli yemeklerden birisidir. İçerisinde tavuk, sarımsak, un, soğan, kırmızı biber, tereyağı ve domates bulunan bu yemek Macaristan’ın milli yemeklerinden birisidir. Oldukça doyurucu olan bu yemek krema ile servis edilmektedir. Şehir içerisindeki her restoranda bulabileceğiniz bu yemeğin en lezzetli hali tabii ki Budapeşte evlerinde pişirilmektedir.

Halaszle (Fisherman’s Soup)

Halszle, Budapeşte’de yiyebileceğiniz en sağlıklı, en lezzetli ve en doyurucu yemeklerden birisidir. Dilimizdeki anlamı “balıkçı çorbası” olan bu yemek tatlı su balığı ve kırmızı biber ile hazırlanan bir çorbadan oluşmaktadır.

İçerisinde Noodle bulunan Baja Halazsle gibi varyasyonları bulunan bu yemeğin en lezzetli hali ise içerisinde dört balık bulunan Szeged olanıdır. Bu yemeği bu kadar lezzetli hale getiren olay ise geleneksel pişirme yöntemi olan odun ateşinde pişirilmesinden dolayıdır.

Fözelek

Budapeşte’de Ne Yenir? Listenize Macaristan’ın en ünlü sebze yemeğini eklemek istiyoruz. Fözelek, kıvamından ötürü hem sulu yemek hem de çorba kategorisinde yer alan bir yemektir. Et yemek istemeyen ya da vejetaryen olan kişilere bu yemeğin çok iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Sebzeli olsa da isteyen kişiler domuz, tavuk ya da dana eti ile hazırlanan versiyonlarından da sipariş edebilirler. Ancak belirtmek istiyoruz ki bu yemeğin orijinali sebze ile hazırlanan versiyonudur.

Töltött Káposzta

Budapeşte’de damak tadımıza uygun bir başka yemek ise Töltött Kaposzta yemeğidir. Aslında bizdeki lahana sarmasına benzeyen bu yemeğin etli versiyonu daha yaygın olarak tüketilmektedir.

Budapeşte’de daha çok Noel ve Paskalya dönemlerinde pişirilen bu yemeği canınız istediğiniz her zaman restoranlarda bulabilirsiniz. Özellikle şurada yiyin diyeceğimiz bir restoran bulunmuyor.

Gyümölcsleves

Gyümölcsleves aslında meyvelerden hazırlanmış soğuk meyve çorbasıdır. İsmi ve içeriğinden ötürü yemekten sonra tüketilen bir tatlı gibi düşünebilirsiniz. Ancak, bu lezzet yemeklerden önce iştah açması için tüketilen bir lezzettir.

Soğuk servis edilmesinden dolayı sadece yazın tüketilen bir lezzet olduğunu düşünebilirsiniz. Hazırlanışı sırasında birçok meyve kullanılsa da en çok vişne ile hazırlanan varyasyonunun tüketildiğini söyleyebiliriz.

Turos Csusza

Turos Csusza dışarıdan bakıldığında standart peynirli makarna yemeği gibi gelebilir. Hatta ilk bakışta ilginizi, iştahınızı çekmeyebilir. Ancak bir çatal almanız ile beraber yemeğin ne kadar lezzetli ve doyurucu olduğunu fark edeceksiniz.

Csusza kullanılan özel makarna türünün adıdır. Daha önceden ısıtılmış olan tencere içerisine dökülen makarnalar içerisine peynir ilave edilmektedir. Tercih durumuna göre içerisine dana eti ya da domuz eti eklenen versiyonları bulunmaktadır. İçerisine eklenen lezzetler ile pişirildiğinde farklı baharat türleri ile de lezzetlendirilen bu makarna türünün tatlı versiyonu da bulunmaktadır.

Domuz ya da dana etini yemekten çıkarıp hazırlık aşamasında içerisinde fıstık, pudra şekeri ve fındık ilave etmeniz ile yemeğiniz oldukça lezzetli bir tatlı haline gelmektedir.

Dobos Torta

Macaristan’da başta düğün ve nişan etkinlikleri olmak üzere tüm kutlamalar sırasında servis edilen Dobos Torta, Budapeşte’de yiyebileceğiniz en güzel tatlılardan birisidir. Bu pastanın tarihte ilk defa Kraliçe Elisabeth’e sunulduğu biliniyor. Şehirdeki pastanelerin hemen hemen tamamında görebileceğiniz bu lezzetin tadına aşık olabilirsiniz.

Somloi Galuska

Budapeşte’de Ne Yenir? Listemizin son sırasında Somloi Galuska yer alıyor. Macaristan’ın en popüler geleneksel tatlılarından birisi olan bu lezzetin içerisinde pasta keki, krema, badem, rom ve çikolata bulunuyor. Asıl tarifi bu olsa da şehir içerisinde ekstre malzemeler ilave edilerek hazırlanan versiyonları da bulunmaktadır.

Her mutlu şeyin bir sonu vardır :( Budapeşte Gezilecek Yerler rehberimizin üzülerek sonuna gelmiş bulunuyoruz. Biz rehberi hazırlarken cidden eğlendik. Hatıralarımızın yeniden gözümüzün önüne gelmesi kısa süreli bir sevinç meydana getirdi. Sizlerin de güzel hatıralara sahip olmanız için elimizden gelenin en iyisini yaparak güzel bir rehber hazırladığımızı düşünüyoruz. Doyasıya kadar yiyip gezmeniz dileği ile :)

Budapeşte Gezilecek Yerler: Budapeşte’de Gezilecek 20 Yer