Bugün sizlere tüm detayları ile beraber Brüksel Gezilecek Yerler rehberi oluşturmaya çalışacağız. Hem Belçika’nın hem Avrupa Birliğinin hem de NATO’nun başkenti olan bu şehir turistik özelliğinin yanı sıra politik özelliklere de sahiptir.

Avrupa’nın en büyük sanayi şehirlerinden birisi olan Brüksel iş nedeni ile de çok fazla ziyaret ediliyor. Amsterdam, Paris kadar güzel içeriklere sahip olan bu şehri kesinlikle görmek isteyeceksiniz. Brüksel Gezi Rehberi yazımız içerisinde şehir ile ilgili birçok ayrıntıdan bahsetmeye çalışacağız.

Grand Place

Brüksel gezinize ilk olarak Grand Place meydanından başlamanızı öneriyoruz. Avrupa’nın en büyük, en hareketli, en güzel, en canlı meydanlarından birisi olarak gösterilen Grand Place, birçok misafiri etkisi altına almayı başarıyor.

Meydanın içerisine girdiğinizde etrafının tarihi ve turistik yapılarla çevrildiğini göreceksiniz. Brüksel Belediye Binası, Brüksel Kent Müzesi ve Brüksel Kumaş Pazarı meydan içerisinde ve çevresinde bulunan yapılardan sadece birkaçıdır. Hem yerel halk hem de turistlerin şehirde sosyalleşebileceği en ideal yerlerden birisi de bu mekan olacaktır.

Grand Place meydanı aynı zamanda Belçika Bira İmalatçıları Müzesine de ev sahipliği yapmaktadır. Meydanda aynı zamanda her iki yılda bir olarak Çiçek Halı Festivali düzenlenmektedir. Meydanda oturup etrafında bulunan tarihi mekanları izlemenizi öneririz.

 • Adres: Grote Markt, 1000 Brüksel, Belçika

Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli)

Brüksel Gezilecek Yerler rehberinizin ikinci sırasında Manneken Pis yani bizim dilimizdeki anlamı ile İşeyen Çocuk Heykeli yer almaktadır. Brüksel’de gezerken hakkında birçok efsaneler duyacağınız bu heykel, şehrin sembollerinden birisi haline gelmiştir.

İşeyen Çocuk Heykeli aslında sıradan bir çeşmedir. Çeşmenin üzerine heykel ilk olarak 1618 yılında dikilmiştir. Bugüne kadar çok fazla kez çalınan heykelin yerine her defasında yenisi dikilmiştir. Kutlamaların olduğu dönemde heykelin üzerinden bira akıtan Brüksel halkı, özel günlerde ise günü temsil eden kıyafetler giydirmektedir.

Brüksel’in şehir simgelerinden birisi olan İşeyen Çocuk Heykelinin 61 cm uzunluğu bulunmaktadır. Dillere destan bu heykeli ilk gördüğünüzde hayal kırıklığına düşebilirsiniz. Heykelin önüne kadar gelmişken en azından bir fotoğraf çektirmeden asla geri dönmeyin.

 • Adres: Rue de l’Etuve & Rue du Chene kesişiminde, Brüksel Belçika

Atomium

1958 yılı EXPO Fuarı için inşa edilen Atomium bir demir kristalinin 165 milyon kez büyütülmüş halidir. Andre Waterkey tarafından tasarlanmış olan Atomium toplamda 9 küreden oluşmaktadır. Her bir kürenin ise 18 metrelik yarı çapa sahip olduğunu görüyoruz.

Fuarın sona ermesi ile beraber kentin modern simgelerinden birisi haline gelen Atomiumun en üst katına asansör yardımı ile çıkılabilmektedir. Brüksel’in harika şehir manzarasını izlemek için asansör ile en üst kata çıkmanızı öneririz. Gündüz ayrı, gece daha da ayrı bir güzelliğe sahip olan bu kuleyi kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

 • Adres: Square de l’Atomium, 1020 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00 – 18.00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin €12 (Mini Europe + Atomium €24,70)
 • Web Sitesi: atomium.be

Mini Europe

Mini Europe, dünya üzerindeki en büyük açık hava minyatür parklarından birisidir. İçerisinde 80 şehirden 350’ye yakın yapının 1:25 ölçekli minyatürlerinin yer aldığı Mini Europe, Brüksel’de Gezilecek Yerler listenizde kesinlikle yer almalıdır.

1989 yılında ziyarete açılan Mini Europe içerisinde Eyfel Kulesi, Pisa Kulesi, Big Ben, Grand Place, Vezüv Yanardağı gibi yapıların minyatürleri bulunuyor. Bunun yanı sıra birçok tipte eski ve yeni trenlerin, teleferiklerin ve değirmenlerin de maketleri müze içerisinde sergileniyor.

Atomium ile aynı park içerisinde yer alan Mini Europe içerisinde aynı zamanda Avrupa’nın Ruhu isimli bir gösteri düzenlenmektedir. Bu gösteri Avrupa Birliği vatandaş olmayan kişilere Avrupa Birliği hakkında gösteriler yapmaktadır.

 • Adres: B-1020 Brussels (Laken)
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 09:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin €15,30 (Atomium + Mini Europe €24,70)
 • Web Sitesi: minieurope.com

St. Michael ve St. Gudula

Brüksel Gezi Rehberi rotamızın bir sonraki durağı St. Michael ve St Gudala katedralidir. Oldukça ihtişamlı olan bu dini yapı 9. Yüzyılda inşa edilmiştir. St. Michael adına adanmış olan dini yapı içerisinde değerli eşyaların sergilendiği bir müze bulunmaktadır.

Victor Hugo; Brüksel’de Gotik mimarinin en güzel, en sade örneği olarak bu katedrali göstermiştir. 9 yüzyılda şapel olarak inşa edilen dini yapı 11. Yüzyılda tamamen kiliseye çevrilmiştir. II. Lampert, 1047 yılında Aziz Gudula’ya ait eşyaları katedrale getirmesi ile beraber aslında müze bölümü açılmıştır. Brüksel’e kadar uğramışken bu din yapıyı görmeden ayrılmamanızı öneriyoruz.

 • Adres: Place Sainte-Gudule, 1000 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 07:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz, Hazine bölümü €2

Brüksel Kraliyet Sarayı

Yapımına 1783 tılında başlanmış olan Brüksel Kraliyet Sarayı 20. Yüzyılın başında ancak tamamlanabilmiştir. Federal Parlamento Binasına oldukça yakı mesafede yer alan kraliyet sarayını kesinlikle görmenizi öneriyoruz.

Kraliyet Ailesine ait olan bu saray kraliyete ait birçok davet, kutlama, düğün gibi etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. Saray içerisinde aynı zamanda Belçika tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz Musee Belvue adında bir müze de bulunuyor.

 • Adres: Rue Brederode 16, B-1000 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: 10:30 – 15:45

Hotel de Ville

Brüksel Gezilecek Yerler listemize devam ediyor. Grand Place meydanını çevreleyen yapılar içerisindeki en görkemlisi 96 metre yüksekliğe sahip Hotel de Ville çan kulesidir. Yapımına 1402 yılında başlanmış olan çan kulesinin inşaatı 1420 yılında ancak tamamlanabilmiştir.

Yapımın inşaatına öncelikle batı kanadından başlanmıştır. Jacob van Thienen tarafından tasarlanan batı bölümünün inşaatı bitince doğu kanadının yapılmasına başlanmıştır. Doğu kanadının tasarımı ise Guillaume de Voghel tarafından tasarlanmıştır.

Hotel de Ville yapısının ön kısmına geldiğinizde birçok heykel göreceksiniz. Bu heykeller tahmin edebileceğiniz üzere replika yani sahtedir. Heykellerin orijinalleri Brüksel Kent Müzesi içerisinde sergilenmektedir.

 • Adres: Grand Place 8, 1000 Bruxelles, Belçika

Cinquantenaire Parkı

Belçika, özgürlüğünün 50. Yılı şerefine Cinquantenaire Parkını 1880 yılında kurmuştur. Toplamda 30 hektarlık bir alan kaplayan bu park içerisinde sayamayacağınız kadar çiçek bulunmaktadır. Aynı zamanda şelale, gölet ve değerli birçok park alanlarının bulunduğu bu alanda piknik yapabilir, sportif faaliyetler yürütebilir, huzurluca birkaç saat dinlenebilirsiniz.

Parkın güney kısmına indiğinizde Autoworld Müzesi, Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi ve Kraliyet Güzel Sanatlar müzesinin bulunduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda Brüksel’de yaşayan ya da Brüksel’i ziyarete gelen Müslümanların ibadet edebileceği bir adet cami de park içerisinde bulunuyor.

 • Adres: Parc du Cinquantenaire, 1000 Brussels

Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Belçika Kraliyet Ailesinin emri doğrultusunda 1845 yılında kurulmuş olan Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi şehirde ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. İçerisinde Belçikalı sanatçılar tarafından 15. Yüzyıldan günümüze kadar dönemde üretilmiş eserlerin yer aldığı bu müzeyi oldukça seveceksiniz.

Müzeyi ziyaret ettiğinizde 6 bölümden oluştuğunu göreceksiniz. Musee Modern, Musee Magritte, Musee Old Masters, Musee Fin-de-Siecle, Musee Wiertz ve Musee Meunier bölümlerinden oluşan Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi çok önemli ve değerli birçok esere ev sahipliği yapıyor.

 • Adres: Rue de la Régence 3, 1000 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi: Kapalı, Salı – Cuma: 10:00 ile 17:00, Cumartesi – Pazar: 11:00 ile 18:00
 • Giriş Ücreti: €10.
 • Web Sitesi: fine-arts-museum.be

Basilica of the Sacred Heart

Dikkat çekici mimari güzelliklere sahip olan Basilica of the Saced Heart, Brüksel Gezilecek Yerler listeniz içerisinde kesinlikle yer almalıdır. Kral II. Leopoldtarafından temel taşlarının 1905 yılında atıldığı bu dini yapı tasarımsal olarak Bizans dönemi eserlerine benzemektedir.

Temelleri 1906 yılında atılan dini yapı, II. Dünya Savaşının yakıcı etkisinden dolayı 1969 yılında tamamlanabilmiştir. Zümrüt yeşili kubbelere sahip olan dini yapının çan kuleleri 90 metre yüksekliğe sahiptir. Şehrin manzarasını izlemek için çan kulelerinden daha iyi bir yer bulamazsınız.

 • Adres: 1083 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:00 – 18:00, Kış Dönemi 08:00 – 17:00

Belçika Karikatür Müzesi

1984 yılında kurulan Belçika Karikatür Müzesi; hiçbir şekilde kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak gösterilmekte. Çocukların eğlenceli ve keyifle vakit geçirmeleri için tasarlanan bu kuruluş, gün içerisinde birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

19. yüzyıldan kalma bir bina içerisine kurulmuş olan karikatür müzesinin tasarımı Victor Horta tarafından yapılmıştır. Müzenin Belçika Çizgi Roman Akımı, Horta ve Waucquez Salonu ile beraber Slumberland Kitapevi gibi salonlara sahip olduğunu göreceksiniz.

Müze içerisine girdiğinizde şirinler, tenten, redkit gibi karakterlerin çizimlerini göreceksiniz. Müzeyi gezerken çizgi romanların nasıl hazırlandıklarını görebilir, karikatür sanatının nasıl geliştiğini inceleyebilirsiniz.

 • Adres: 20 rue des Sables, B-1000 Brussels, Belgium
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: comicscenter.net

Autoworld

Autoworld, Brüksel’de ziyaret edebileceğiniz en güzel müzelerden birisidir. Cinquantenaire Parkı’nın hemen güney bölgesinde faaliyet gösteren bu müze, Palais Mondial içerisinde faaliyet göstermektedir.

Autoworld içerisinde 250’den fazla araç bulunmaktadır. Bu araçlardan en eskisi 1886 model olurken araçlar içerisindeki en önemli parça ise 1963 model bir Cadillac olduğunu göreceksiniz. Bu Cadillac J.F. Kennedy tarafından kullanılmış özel üretim bir araçtır. Müze içerisinde aynı zamanda 1928 model bir Bentley, 1930 model bit Cord ve 1930 model bir Bugattibulunuyor. Sergilenen araçlar asma katlarda çok özel şartlarda korunmaktadır.  10 Euro gibi bir rakamı vermek bu müzeyi gezmek için değerdir.

 • Adres: Parc du Cinquantenaire 11, 1000 Brussels, Belgium
 • Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 10:00 – 18:00, Kış Dönemi: 10:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €10
 • Web Sitesi: autoworld.be

Galeries Royales Saint-Hubert

Brüksel’de Nereye Gidilir? listenize çok ünlü bir pasaj eklemek istiyoruz. Galeries Royales Saint-Hubert pasajı 1847 yılında inşa edilmiş olup kurulduğu ilk günden bu yana eksiksiz hizmet veriyor. Tasarımı oldukça muazzam olan bu pasaj, hediyelik ürün alma konusunda sizlere büyük yardımcı olacaktır.

100 metre uzunluğa sahip olan pasaj içerisinde alışveriş tutkunlarına özel her türlü ürün bulunmaktadır. Yerel markalardan zincir seçkin mağazalara her kategoriden ürün bulabilmek mümkündür.

 • Adres: aleri edu Roi 5, 1000 Bruxelles, Belçika

Mont des Arts

Brüksel Gezilecek Yerler listenizde olmasını istediğimiz bir diğer yer ise Monde de Arts bahçesidir. Kral II. Leopold’un isteği doğrultusunda oluşturulan bu bahçenin tasarımı Pierre Vacherot tarafından gerçekleştirilmiştir. Bahçenin yapılma amacı ise Grand Place ile Kraliyet Sarayı arasındaki mesafenin iyi görünmesini sağlamak içinmiş.

Bahçe ilk başta geçici olarak kurulmuş. EXPO 1910 Fuarı için geçici olarak yapılan bahçe halk tarafından yoğun ilgi görünce günümüze kadar yaşatılmayı başarmış. Parkın çevresine baktığımızda ise Kongre Sarayı ve Belçika Kraliyet Kütüphanesinin bulunduğunu göreceksiniz. Şehrin manzarasını izleyip bolca fotoğraf çekmek için buradan daha iyi bir yer bulamazsınız.

 • Adres: Mont des Arts, 1000 Brüksel, Belçika

Müzik Enstrümanları Müzesi (MIM)

1877 yılında kurulmuş olan Müzik Enstrümanları Müzesi, şehirde ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Hindistan’ın ünlü müzikolog sanatçısı Rajah Sourindro Mohun Tagore, Kral II. Leopold’a 1876 yılında bir koleksiyon hediye etmiştir. Bununla birlikte Belçika hükümetinin 1872 yılında Belçikalı müzikolog Francois Joseph Fetis’a ait koleksiyonu satın alması ile beraber müzenin açılışı gerçekleştirilmiştir.

Müzik Enstrümanları Müzesi 200 yılında Old England AVM içerisinde hizmet vermektedir. Oldukça zengin bir içeriğe sahip olan bu müze Brüksel’in en çok ziyaret edilen yerlerindendir. İçerisinde yüzlerce hatta binlerce müzik aleti barındıran MIM aynı zamanda Dünyanın en büyük müzik aletlerinden oluşan devasa bir koleksiyona da ev sahipliği yapmaktadır.

 • Adres: Montagne de la Cour 2, B-1000 Brussels
 • Ziyaret Saatleri: Salı – Cuma: 09:30 İle 17:00, Cumartesi – Pazar: 10:00 İle 17:00
 • Giriş Ücreti: €10.
 • Web Sitesi: mim.be

Musee du Cacao et du Chocolat (Çikolata Müzesi)

Brüksel’de Nereye Gidilir? listenize lezzet dolu bir durak eklemek istiyoruz. Bildiğiniz üzere Dünyanın en kaliteli, en lezzetli, en saf çikolataları Belçika’da üretilmektedir. Bildiğiniz gibi Belçika’da çikolataların hammaddesi kakaodur. Musee du Cacao et du Chocolat müzesine girdiğinizde çikolatanın tarihi, üretimi gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ünlü çikolata imalatçısı Joseph Jo Draps’ın eşitarafındankurulmuş olan bu müze 1998 yılından bu yana ziyaretçi kabul etmektedir. Müzenin ana girişinde bulunan standlarda çikolatalar satıldığını göreceksiniz. Bu çikolataların nasıl üretildiğini içeride bulunan imalat bölümünde izleyebilirsiniz. İşletmenin ilk katı kakao bölümüne ait olurken kinci katı imalata ayrılmıştır. Tesis içerisinde 1400’lü yıllardan bu yana üretilen Belçika çikolatasının tarihi anlatılmaktadır.

 • Adres: Rue de la Tête d’or 9, 1000 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: €6

Brussels City Museum (Brüksel Şehir Müzesi)

1887 yılında ziyarete açılan Brüksel Şehir Müzesi, Brüksel’i yakından tanımak isteyen herkese kapılarını açmaktadır. Brussels City Museum içerisine girdiğinizde birbirinden güzel heykeller, tablolar, gravürler, halılar ve fotoğraflar sizi karşılayacaktır. Şehrin kurulduğu günden günümüze kadar olan döneme ait eserlerin sergilendiği bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Grand Place meydanının güneyine doğru indiğinizde Breadhouse sizi karşılayacaktır. Breadhouse’un ilk 3 katında yer alan bu müzede kalıcı birçok koleksiyon bulunmaktadır. Müzenin kalıcı eser bölümüne girdiğinizde şehrin 3 boyutlu modellemesini inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Grand Place, 1000 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 17:00 (Pazartesi Kapalı)
 • Giriş Ücreti: €8

Horta Müzesi

Brüksel Gezi Rehberi listemizin yavaş yavaş sonuna doğru geliyoruz. Art-Nouveau akımının Belçika’daki en önemli temsilcilerinden birisi olan Victor Horta’nın hayatı ve eserlerini görmek istiyorsanız Horta Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Saint Gilles Bölgesi yakından bulunan evin 1963 yılında satın alınması ile beraber müzenin kurulmasına karar verilmiştir.

20. yüzyılın ortalarına hatta sonuna kadar çalışan Victor Horta, yaşamının son dönemine kadar öğrenci yetiştirmeye devam etmiştir. Aslına uygun olacak şekilde koruma altına alınan ev, içerisindeki atölyeyi dahi korumaya devam etmektedir. Horta Müzesini ziyaret ettiğinizde ustaya ait demir işleri, vitrayları ve mobilyaları görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Rue Américaine 25, 1060 Bruxelles, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: 14:00 – 17:30 (Pazartesi Kapalı)
 • Giriş Ücreti: €10

Royal Museum of the Armed Forces and Military History (Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi)

Küçük bir bölümü EXPO 1910 sırasında sergilenen Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi büyük bir ilgi görünce 1923 yılında kalıcı olarak ziyarete açılmıştır. Cinquantenaire Parkı’nın kuzeyinde yer alan Royal Museum of the Armed Forces and Military History, Brüksel’in en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

Louis Leconte tarafından oluşturulmaya başlanan müze içerisinde 900’den fazla parça bulunuyor. Koleksiyonda yer alan parçaların büyük bir bölümü Alman ordusuna aittir. F16 savaş uçağı başta olmak üzere M46 Patton Tankı, askeri madalyalar, şövalye zırhları müzede sergilenen eserlerden sadece birkaçıdır.

 • Adres: Parc du Cinquantenaire, 1000 Brussel, Belçika
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00 (Pazartesi Kapalı)
 • Giriş Ücreti: €5

Bourse de Bruxelles (Borsa Binası)

Brüksel Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Bourse de Bruxelles yani Borsa Binası yer alıyor. Avrupa Borsalar Birliği tarafından kullanılan yapının 1873 yılında inşa edildiğini söyleyebiliriz. Dış tasarımı Rodin tarafından yapılan yapının iç tasarımı Leon Suys ismine aittir.

Borsa Binasının bulunduğu yerde önceden manastır bulunuyormuş. 13. Yüzyıldan kalma manastırın kalıntı haline gelmesi üzerine bu yapının inşa edilmesine karar verilmiştir. Ticari işlemlerin yürütüldüğü bu binada bazı dönemler sanat sergileri de düzenlenmektedir. Bourse de Bruxelles yapısını ziyaret etmek için Grand Place Meydanını ziyaret etmeniz yeterlidir.

 • Adres: Place de la Bourse, 1000 Bruxelles, Belçika

Brüksel Gezilecek Yerler konusunda sizlere çok özel 20 destinasyon paylaştık. Seyahat planınızı bu destinasyonlara göre oluşturursanız oldukça güzel bir tatil sizi bekliyor olacaktır. Brüksel ile ilgili diğer bilgileri ile rehberimizin devamında anlatmaya çalıştık.

Brüksel’de Nerede Kalınır? Brüksel Otel Tavsiyesi

Avrupa’nın en önemli şehirlerinden birisi olan Brüksel, Belçika’nın diğer şehirlerinden bile daha farklı bir atmosfere sahiptir. Her yıl 1 milyondan fazla misafir ağırlayan bu şehirdeki en büyük sorunlardan birisi de konaklama konusudur. Bu nedenle rehberimizin bu bölümünde Brüksel’de Nerede Kalınır? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Yıl boyunca çok fazla ziyaretçi alan Brüksel’de otel fiyatlarının oldukça uygun olduğunu göreceksiniz. 4 ve 5 yıldızlı otellerde çift kişilik odaların gecelik konaklama ücreti 100 ile 200 Euro arasında değişmektedir. Kalacağınız otele kesinlikle önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Aksi halde tüm planlarınızın suya düştüğünü görebilirsiniz.

Brüksel Otel Tavsiyesi bölümüne gelecek olursak; Şehirde konaklama yapabileceğiniz 6 bölge bulunuyor. Bu bölgeler: Eski Şehir Merkezi (Grand Place ve Çevresi) ve Saint Géry, Ixelles / Elsene (Avenue Louise Çevresi), Saint Gilles, Saint Josse ten Noode, European Quarter ve Les Morelles (Marollen) ve Sablon bölgesidir. Oteller konusundaki önerilerimiz ise;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Eski Şehir Merkezi (Grand Place ve Çevresi) ve Saint Géry bölgesinde bulunan Motel One Brussels ve easyHotel Brussels City Centre otellerinde, Ixelles / Elsene (Avenue Louise Çevresi) bölgesinde bulunan Hotel Made In Louise ve Hotel Agenda Louise otellerinde, Saint Gilles bölgesinde bulunan ibis Hotel Brussels Centre Gare du Midi ve Hotel Park Inn by Radisson Brussels Midi otellerinde, Saint Josse ten Noode bölgesinde bulunan Hôtel Méribel otelinde,  European Quarter bölgesinde bulunan Holiday Inn Hotel Brussels-Schuman otelinde, Les Morelles (Marollen) ve Sablon bölgesinde bulunan The Pantone Hotel Brussels otellerinde konaklayabilirsiniz. Oteller 3 yıldızlı olmalarına karşın oldukça kaliteli ve konforlu hizmet verdikleri belirtilmektedir. Booking üzerinden 8 ve üzeri puana sahip olan bu oteller turistik bölge ve tarihi yapıları da gören manzaraya sahiptirler.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Eski Şehir Merkezi (Grand Place ve Çevresi) ve Saint Géry bölgesinde bulunan NH Collection Brussels Centre ve Radisson Blu Royal Hotel Brussels otellerinde, Ixelles / Elsene (Avenue Louise Çevresi) bölgesinde bulunan Renaissance Brussels Hotel ve Radisson RED Hotel Brussels otellerinde, Saint Gilles bölgesinde bulunan Mercure Hotel Brussels Centre Midi ve Pullman Brussels Centre Midi otellerinde, Saint Josse ten Noode bölgesinde bulunan Hotel Crowne Plaza Brussels – Le Palace ve NH Brussels Bloom otellerinde, European Quarter bölgesinde bulunan Aloft Brussels Schuman ve Courtyard by Marriott Brussels EU otellerinde, Les Morelles (Marollen) ve Sablon bölgesinde bulunan Hilton Garden Inn Brussels City Centre ve Novotel Brussels Centre Midi otellerinde konaklayabilirsiniz. Otellerin Booking sayfalarına girdiğinizde en düşük 8,5 puan aldıklarını görebilirsiniz. 5 yıldızlı otel konseptinin hakim olduğu bu otellerin de turistik yerlere oldukça yakın olduklarını görüyoruz.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Eski Şehir Merkezi (Grand Place ve Çevresi) ve Saint Géry bölgesinde bulunan Warwick Brussels – Grand Place otelinde Ixelles / Elsene (Avenue Louise Çevresi) bölgesinde bulunan Hotel Le Châtelain otelinde, Saint Gilles bölgesinde bulunan Hotel Manos Premier otelinde, European Quarter bölgesinde bulunan Sofitel Brussels Europe otelinde konaklayabilirsiniz. Şehirde elbette çok fazla 5 yıldızlı otel var. Fakat Booking üzerinden 9 ve üzeri puan alıp bu kadar olumlu yoruma sahip sadece 3, 4 otel olduğunu söyleyebiliriz.  5 yıldızlı otellerin sunmuş olduğu hizmet kalitesini gördükçe 3 yıldızlı ya da 4 yıldızlı otellerde kalmak istemeyebilirsiniz.

Brüksel’de Ne Yapılır? Brüksel’de Yapılacak Şeyler

Avrupa Birliği ve Belçika’nın başkenti Brüksel’de neler yapacağınızı merak mı ediyorsunuz? Küçük ama bir o kadar da rahat ve keyifli bir şehir olan Brüksel’in oldukça etkileyici bir mimarisi ve tarihi bulunuyor. Diğer Avrupa şehirlerden farklı olduğunu yansıtan Brüksel’de yapabileceğiniz birçok etkinlik ve aktivite bulunuyor.

Hem iş hem de turistik olarak ziyaret edilen Brüksel zamanı kısa olana ayrı, bol zamanı olana ayrı güzellikler sunuyor. Brüksel’de Ne Yapılır? bölümünde şehirde boş vakti olan kişilere yönelik aktiviteler sunmaya çalıştık.

Grand Place ve Atomium’u Görün

Brüksel’de Ne Yapılır? listemiz şehrin en popüler turistik yerlerini ekleyerek başlamak istiyoruz. Avrupa’da bulunan diğer başkentlere nazaran daha farklı atmosfere sahip olan Brüksel’de tarihi birçok yer bulunmaktadır. Brüksel’de Ne Yapılır? diye düşünmenize gerek yok. Sizlere yapabileceğiniz turistik aktiviteleri burada listelemeye çalışacağız.

Brüksel’in tarihi ve turistik yerlerini keşfetmek için ilk olarak bisiklet turuna katılabilirsiniz. Profesyonel rehberler eşliğinde Grand Place ve Atomium gibi tarihi yerleri 2 saatte keşfedebilirsiniz. Başlığımız Grand Place ve Atomium’u görmek değil mi? O halde öncelikle bu 2 yeri yeniden özetlemek istiyoruz.

Grand Place: İçerisinde çiçek pazarının da kurulduğu Grand Place Brüksel’in ana meydanaarından birisidir. Tarihi öneme sahip olan bu meydanda 14. Yüzyıla kadar ahşap evlerle inşa edilmiş bir bölge bulunuyor. Bir dönemler şehirdeki zenginlerin konakladığı meydan çevresi günümüzde kamu binaları ile doludur. Hatta meydan kraliyet ailesinin birçok törenine dahi ev sahipliği yapar hale gelmiştir. Gündüz ayrı gece daha ayrı bir güzelliğe sahip bu meydan tarihi ve turistik birçok yapıyı da etrafında barındırmaktadır.

Atomium: Heysel Park içerisinde yer alan Atomium 100 metrelik yüksekliği ile birçok kişiyi etkisi altına almaktadır. 1958 yılında tasarlanmış olan bu heykel dünyanın en başarılı sürreal eserlerinden birisidir. Demir molekülünün 165 milyon kat büyütülmüş halini temsil eden heykelin zirvesine de çıkabilmek mümkündür. Kişi başı 20 Euro ücret vererek Atomium’u baştan sona keşfedebilirsiniz.

Çişini Yapan Çocuk Heykeli’ne Gülün

Brüksel’in şehir simgelerinden birisi de Çişini Yapan Çocuk Heykelidir. 14. Yüzyılda yapılmış olan bu heykelin toplamda 60 cm uzunluğa sahip olduğunu görüyoruz. Yerel kültürde çok önemli bir yere sahip olan bu heykeli görmeden kesinlikle şehirden ayrılmayın.

Brüksel’de en çok fotoğrafı çekilen yer olma unvanına da sahip olan bu heykelin Jerome Duquesnoy tarafından yapıldığını görüyoruz. Heykel o kadar popüler ki şehir içerisinde heykelinden biblosuna, magnetinden küçük minyatürlerine kadar birçok ürünün satıldığını görebilirsiniz.

Brüksel’in Benzersiz Müzelerini Gezin

Brüksel’de Yapılacak Şeyler listesinin belki de en güzel maddesi müzeleri gezmek olacaktır. Müze konusunda oldukça zengin olan bu şehirde her zevke uygun müze bulabilmek mümkün. Eğer amacınız sıra dışı müzeler gezmekse listemizdeki müzelere uğramanızı öneririz.

Dantel Müzesi: Brüksel’in en eski ve en popüler el sanatlarından birisi de dantel işçiliğidir. Günümüzde 1000 kadar kadın dantel işçiliği sanatını sürdürmeye devam etmektedir. Eğer sır dışı bir müze gezmek istiyorsanız Dantel Müzesi tam da size göredir. İçerisinde dantel örnekleri, dantel kullanılarak yapılmış giysi, aksesuarların sergilendiği bu müzenin oldukça başarılı olduğunu göreceksiniz.

Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi: Oldukça zengin bir koleksiyona sahip olan Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi aslında 2 müzenin birleşmesi ile meydana gelmiştir. İlk müze Napolyon tarafından kurulmuş Museum of Ancient Art (Antik Dönem Sanat Eserleri Müzesi) müzesidir. İkincisi ise 1984 yılında kurulmuş olan Modern Sanatlar Müzesidir.

Alanında dünyanın en güzel müzelerinden birisi olarak gösterilen Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi içerisinde resim ve heykel başta olmak üzere birçok ustaya ait yüzlerce eser sergileniyor.

Magrittle Müzesi: Belçika’nın en popüler ve en ünlü sürrealist sanatçılarından René Magritte adına açılmış olan Magrittle Müzesi kesinlikle gezi programınız içerisinde yer almalıdır. Özellikle sürrealizmi seviyorsanız içerisinde sanatçıya ait 250’den fazla eserin bulunduğu bu müzeye kesinlikle uğramalısınız.

Müzik Enstrümanları Müzesi: Brüksel’de Ne Yapılır listenizde sadece 1 madde olacak o madde Müzik Enstrümanları Müzesi olmalıdır. Oldukça büyük bir alana sahip olan bu müzede antik dönemde kullanılan müzik enstrümanları başta olmak üzere günümüzde kullanılan tüm müzik ekipmanlardan birer adet görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Üstelik müze içerisinde yer alan müzik ekipmanlarının sesini de dinleme gibi bir imkanınız bulunmaktadır.

Brüksel’in Park ve Yeşil Alanlarında Dinlenin

Brüksel’de Ne Yapılır? listenize huzurla dolaşıp dinlenebileceğiniz bir aktivite eklemek istiyoruz. Yorulduğunuzda, dinlenmek istediğinizde Brüksel’in park ve bahçelerinde dinlenebilirsiniz. Park ve bahçelerden bazıları;

Heysel Park: Şehrin turistik cazibe merkezlerinden birisi de Heysel Park’dır. İçerisinde Atomium Heykelinin bulunduğu bu park birkaç saat beyninizi ve bedeninizi dinlendirmek için oldukça ideadir.

The Parc Du Cinquantenaire: Brüksel’de huzurlu zaman geçirmek isteyenlerin aklına ilk gelen yerlerden birisi de The Parc Du Cinquantenaire parkıdır. 1800 yılında halkın kullanımına açılmış park içerisinde Belçika Askeri Müzesi, Kraliyet Sanat ve Tarih Müzesi ile beraber Cinquantenaire Sarayı bulunuyor. Parkta belirli bir süre dinlendikten sonra tarihi yapıları gezmeye vakit ayırabilirsiniz.

Laeken Park: Brüksel’de ziyaret edebileceğiniz parklardan bir diğeri ise Laeken Park’dır. İçerisinde kraliyet ailesinin de yaşadığı Chateau Royal sarayının bulunduğu bu park halka tamamen açıktır. Park içerisine girdiğinizde Kraliyet Sera Bahçeleri, I. Leopold Heykeli ve Japon Kulesi gibi yapılar sizi karşılayacaktır.

Brüksel’e Özgü Lezzetleri Tadın

Brüksel’de Ne Yenir? Bölümünde Brüksel lezzetlerini detaylı bir şekilde zaten ele aldık. Belçika mutfağının gerçekten muhteşem bir mutfak olduğunu söyleyebiliriz. Yemeklerde kullanılan malzemelerin kalitesi ve tazeliği oldukça başarılıdır. Et yemekleri ve deniz ürünleri bakımından oldukça lezzetli olan Belçika mutfağını kesinlikle deneyimlemenizi öneriyoruz.

Şehirde geçirdiğiniz süre boyunca en az 1 kere bile olsa yerel restoranda yerel bir yemeğin tadına bakmanızı öneriyoruz. Eğer alkol tüketen birisiyseniz yemeklerin yanında yüzlerce çeşit Belçika biralarından birisinin tadına bakabilirsiniz. Tadabileceğiniz lezzetleri yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Brüksel’de Kukla Tiyatrosu Seyredin

Kukla oyunlarını komşularından almış olan Brüksel’de eğer vaktiniz olursa bir kukla tiyatrosu izlemenizi öneriyoruz. Bunun için gitmeniz gereken yer alan Toone Ailesi tarafından işletilen Théâtre Royal de Toone mekanıdır. Aile 8 nesildir kukla ile ilgilenmekte olup prodüksiyon dolu gösteriler sunmaktadır.  Burada hem yetişkinler hem de çocukları eğlendirecek oyunlar oynanmaktadır.

Brüksel Gece Hayatının Tadını Çıkarın

Brüksel’de yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de gece hayatının tadını çıkarmak olacaktır. Şehir içerisinde yüzlerce gece kulübünde her bütçeye uygun eğlence seçenekleri bulunmaktadır.

Brüksel’e Yakın Mesafedeki Rüya Gibi Şehirler İçin Yola Çıkın

Brüksel’de Ne Yapılır? listemizin son bölümü gezi süresi fazla olan kişilere yöneliktir. Tüm şehri baştan sona kadar gezdiniz ve hala vaktiniz varsa Brüksel’e yakın şehirlere de uğramanızı öneriyoruz.

Belçika’nın diğer önemli şehirleri Brugge ve Gent ziyaret edebileceğiniz alternatif rotalardan birisidir. Bunun yanı sıra Lüksemburg’a gidebilir, seyahatinizi daha keyifli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Üstelik bu bölgelere düzenlenen turların ekonomik ve eğlenceli olduklarını görebilirsiniz.

Brugge ve Gent şehirlerini ziyaret edecekseniz kişi başı 50 Euro ücret ödeyerek turlara katılabilirsiniz. Ulaşım ve rehberlik hizmeti dahil olan bu tur ortalama 10 saat sürmektedir. Bununla beraber kişi başı 65 Euro ücret ödeyerek 12 saatlik Lüksemburg ve Dinant turlarına katılabilirsiniz. Bu turlar sırasında şehirlerin tarihi ve turistik yerlerini görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Brüksel Alışveriş Rehberi | Brüksel’den Ne Alınır?

NATO ve Avrupa Birliği yönetim merkezi olan Brüksel alışveriş konusunda misafirlerinin bazılarını üzerken bazılarını sevindirebilmektedir. Bazı ürünlerin dünya üzerindeki en kaliteli ve en iyi halleri bu şehirde satılmaktadır. Rehberimizin bu bölümünde Bürüksel Alışveriş Rehberi üzerine konuşmak istedik.

Brüksel Alışveriş Rehberi Genel Bilgiler

Brüksel’de alışverişe çıkma gibi bir düşünceniz varsa iyi bir plan yapmanız gerekiyor. Planlama yapmadan önce bu şehrin alışveriş kurallarını iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Brüksel Alışveriş Rehberi Genel Bilgiler bölümünde alışveriş ile ilgili ihtiyaç duyduğunuz her konunun paylaşıldığını göreceksiniz.

Para Birimi: Belçika Avrupa Birliği üye ülkelerinden birisi olmasından dolayı Euro para birimini kullanmaktadır.

Döviz Bozdurma: Belçika’nın başkenti Brüksel her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Avrupa’nın ticaret ve sanayi merkezinden birisi olan Brüksel hem turistik hem de iş için ziyaret edilmektedir. Hangi amaçla giderseniz gidin yanınızda Euro bulundurmaya özen gösterin.

Yanında Dolar, Pound gibi para birimleri götüren kişiler şehir merkezlerinde ve havalimanlarında bulunan döviz bürolarından oldukça kolay bir şekilde para bozdurma işlemi yapabilirler.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM: Kredi Kartı kullanımı Brüksel’de çok yaygındır. Öyle ki çok küçük işletmelerde ve pazarlarda bile kredi kartı geçen yer bulabilirsiniz. Yeme ve içme başta olmak üzere konaklama ve alışveriş gibi tüm ihtiyaçlarını kredi kartı kullanarak ödeyebilirsiniz. ATM konusuna gelecek olursak şehir içerisinde her bankaya ait yüzlerce ATM bulunduğunu göreceksiniz. Para çekme konusunda düşük komisyon ücretlerinin alındığı ATM’leri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Tax Free (KDV Muafiyeti): Türk vatandaşı olarak Belçika’da yaptığınız alışverişlerin KDV ücretlerini şehirden çıkarken geri alabilirsiniz. Tabi bunun için alışveriş yaptığınız mağazanın Global Refund üyesi olup olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Belçika alışveriş ürünlerinden %21 oranında KDV almaktadır. Global Refund üyesi bir işletmeden alışveriş yaptıktan sonra kasadan Tax Free forumu almanız gerekiyor. Forumu alışverişinize uygun olarak doldurduktan sonra fişiniz ile beraber saklayın. Şehirden ayrılırken havalimanlarında bulunan Tax Free ofislerine giderek ödediğiniz KDV ücretini geri alabilirsiniz.

Araç kiralama, konaklama, benzin alımı ve restoran harcaması gibi hizmetler Tax Free kapsamında değildir. Bunun yanı sıra alışveriş yaptığınız mağazanın Tax Free kapsamında olması gerekmektedir. Aksi halde ödediğiniz KDV ücretini geri alamazsınız.

Mağaza Açılış Saatleri: Brüksel’de alışverişe çıkacaksanız mağazaların açılış ve kapanış saatlerini de bilmeniz gerekiyor. Standart olarak şehirdeki çalışma saati 10:00 ile 18:00 arasıdır. Bazı işletmeler 19:00’a kadar açık olmaktadır.

Cuma günleri işletmeler 20:00 ile 21:00 arası mağazalarını kapatmaktadır. Cumartesi öğleye doğru açılan işletmeler Pazar günleri kapalıdır. Şehirde sadece popüler caddelerde bulunan mağazalar Pazar günleri açıktır.

Pazarlık: Brüksel’de mağazalarda barkod sistemi kullanılmaktadır. Bu nedenle pazarlık yapma gibi bir şansınız maalesef bulunmaktadır. Ancak şansınızı pazarlarda deneyebilirsiniz. Pazarlarda pazarlık yapma şansınız az da olsa bulunmaktadır.

Brüksel’de Alışveriş Yapılacak Yerler

Brüksel yüz ölçümü bakımından çok fazla büyük olmamasından dolayı oldukça kolay bir şekilde keşfedilebiliyor. Alışveriş konusunda oldukça başarılı olan bu şehir sokak ve cadde kültürünü sürdürmeye devam etmektedir. Bizdeki gibi bol miktarda AVM görmeniz çok fazla mümkün değildir. Rehberimizin bu bölümünde Brüksel’de Alışveriş Yapılacak Yerler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Brüksel Alışveriş Caddeleri

Brüksel, alışveriş konusunda misafirlerine zengin seçenekler sunmaktadır. Şehir içerisinde çok fazla cadde olsa da Brüksel Alışveriş Caddeleri bölümünde en popüler 2 caddeden bahsetmek istiyorum.

Rue Neuve: Rue Neuve caddesine girdiğinizde zincir mağazaların yan yana sıralandığını görüyorsunuz. Bunun yanı sıra yerel butik mağazalarının da yer aldığı cadde araç trafiğine kesinlikle kapalıdır. Ünlü markalardan alışveriş yapacaksanız bu caddenin de çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Avenue Louise: 3 kilometre uzunluğa sahip olan bu cadde Brüksel’in en çok ziyaret edilen bölümlerinden birisidir. Caddeye adım atar atmaz birçok ulusal markanın genel merkezlerini, büyükelçi binalarını göreceksiniz. Prada ve Gucci gibi markalarla beraber yerel birçok markanın mağazalarının yer aldığı bu caddede gezmek oldukça keyifli olacaktır. Alışverişe yeterli bütçe ayırdıysanız bu caddeden istediğiniz her türlü ürünü bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Brüksel Alışveriş Merkezleri

Brüksel ziyaretiniz sırasında birkaç büyük AVM görmek isteyeceksiniz. Brüksel Alışveriş Merkezleri konusunda sizlere 2 adet öneride bulunmaya çalışacağız.

City 2: City 2 alışveriş merkezi şehir içerisindeki en büyük alışveriş merkezlerinden birisidir. İçerisinde 100’den fazla mağazanın yer aldığı AVM içerisinde aynı zamanda 20’ye yakın restoran ve cafe bulunmaktadır. Bazı kişiler City 2’yi şehrin en büyük AVM’si olarak göstermektedir.

Woluwe: Brüksel’de gidebileceğiniz alışveriş merkezlerinden bir diğeri ise Woluwe alışveriş merkezidir. İçerisinde 200’den fazla mağazanın bulunduğu bu AVM’de kaybolabilirsiniz. Mağazaların yanı sıra bar, cafe ve restoran konusunda da oldukça zengin olan Woluwe Pazar günleri maalesef kapalıdır.

Brüksel Sokak Pazarları

Her ülkede, her şehirde olduğu gibi Brüksel’de de sokak pazarı kültürü bulunmaktadır. Pazarlarda alışveriş yapmasanız bile sadece gezin. Renkli ve bir o kadar da hareketli olan pazarlarda gezmek bile çok eğlenceli olacaktır. Aklınıza gelebilecek her türlü ürünün satıldığı pazarlardan ister istemez bir şeyler satın almak isteyeceksiniz. Brüksel Sokak Pazarları konusunda en çok tercih edilenler;

Grand Place: Brüksel Sokak Pazarları içerisinde ilk olarak Grand Place yer almaktadır. Grote Markt olarak da bilinen bu Pazar her gün 08:00’de açılıp 20:00 gibi kapanmaktadır. İçerisinde yüzlerce çeşit çiçeğin satıldığı bu pazarda birçok bitki türüne dokunma fırsatına sahip olabilirsiniz. Pazar yeri tarihi öneminden dolayı UNESCO tarafından Kültür Mirasları listesine dahil edilmiştir.

Marché du Midi: Birçok kaynağa göre Avrupa’da kurulan en büyük pazarın Marché du Midi olduğu söyleniyor. Brüksel Tren İstasyonu yanına kurulan Pazar içerisinde baharat ürünleri başta olmak üzere peynirler, kahve, çay gibi yüzlerce çeşit ürün satılıyor. Yiyecek satışının yapıldığı bu pazarda ürünlerin oldukça uygun olduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra deri ürünler satın almak için pazarın deri ürünler bölümünü, vintage ürünler satın almak isterseniz de hazır giyim bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Oldukça büyük olan bu pazarı baştan sona dolaşmak bile bir gününüzü alabilir.

Place du Grand Sablon: Cumartes ve Pazar günleri kurulan Place du Grand Sablon pazarında da yine vintage ürünler, antika ürünler ve ikinci el kitap satışı yapılmaktadır.

Vieux Marche: Brüksel Sokak Pazarları içerisinde son sırada Vieux Marche pazarı yer alıyor. 1640 yılından bu yana aralıksız kurulan bu pazarda daha çok vintage ürünler, eski kitağlar ve antika ürünler satılıyor. Herhangi bir ürün almasanız bile kahve eşliğinde Pazar yerini gezmenizi öneririm. Pazarın hareketli yapısı ve atmosferi ruhunuzu dinlendirecektir.

Brüksel’den Ne Alınır?

Brüksel, alışveriş konusunda çok başarılı bir şehir değildir. Birkaç ürün dışında Brüksel’den bir şey alamayacağınızı göreceksiniz. Elbette eliniz boş olmayacak, sevdiklerinize alabileceğiniz ürünleri Brüksel’den Ne Alınır? Bölümünde ayrıntılı olarak listeleme çalışacağız.

Belçika dünyanın en büyük elmas ihracatı yapan ülkesidir. Yeterli bütçeniz varsa sevdiklerinize pırlanta yüzük, kolye ve küpe alabilirsiniz. Daha ekonomik, hatıra yönü yüksek ürünler almak istiyorsanız;

Çikolata

Çikolata denilince akla ilk gelen ülkelerden birisi de Belçika’dır. 17.yüzyıldan bu yana çikolata üretiminde bulunan bu ülkede çikolatanın neden bu kadar meşhur olduğunu merak edebilirsiniz.

Dünya üzerinde kalite standartları en yüksek çikolatalar Belçika’da üretilmektedir. Çikolataların içeriğine baktığımızda en az %35 oranında saf kakao bulunduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra ürünlerin tamamı %100 kakao yağı kullanılarak üretilmektedir.

Trans yağ, farklı malzemelerin girmediği bu çikolatalar haliyle çok kaliteli ve saf ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle dünyanın en kaliteli ve en lezzetli çikolataları bu ülkede üretilmektedir. Brüksel’den Ne Alınır? Listenizin ilk sırasında kesinlikle çikolata yer almalıdır. Hem sevdikleriniz hem de siz bu üründen oldukça memnun kalacaksınız.

Şehir içerisinde çikolata alabileceğiniz yüzlerce mağaza bulunuyor. Bu mağazalarda çikolatanın yanı sıra makaron ve şekerleme ürünleri de satın alabilirsiniz. Bir kutu çikolata alarak şehri gezerken yemeye başlayınız. Daha sonra kutu kutu çikolata almak isteyeceksiniz 

Şekerlemeler

Brüksel sadece çikolataları ile ünlü bir şehir değildir. Aynı zamanda bisküvi ve şekerleme konusunda da zengin seçeneklere sahiptir. Sevdiklerinize hediyelik olarak alacağınız bu ürünlerin çok beğenildiğini göreceksiniz. Özellikle Speculoos markasının ekonomik ürünleri hediyelik konusunda çok başarılı bir seçenektir.

Ayrıca Cuberdon adında şekerlemeler de göreceksiniz. Şekere dayanamayan, şekeri çok seven yakınlarınıza bu ürünleri satın alabilirsiniz. İçerisinde akışkan marmelat bulunan cuberdon, hem sizi hem de sevdikleriniz tatmin edebilir.

Waffle

Brüksel’den Ne Alınır? Listesinde Waffle olmasına şaşırabilirsiniz. Waffe yemeden Brüksel’den dönmek başlı başına bir ihanettir. Bunun yanı sıra dünyanın en lezzetli waffe ürünlerini sevdiklerinize hediyelik olarak getirebilirsiniz.

Brüksel’in şehir simgelerinden birisi olan Waffle artık dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda. Brüksel’den sadece pişirilmiş waffle hamuru satın alabilirsiniz. Hediye olarak getirdiğiniz kişi çikolata sosu ve sevdiği meyveleri ekleyerek kendisine lezzetli bir waffle hazırlayabilir.

Belçika Birası

Belçika’nın sanırım en ünlü şeylerinden birisi de birasıdır. Birçok Belçikalıya göre damarlarında kan değil bira akıyor. O kadar çok tüketiliyor ki su satışından bile fazla olduğunu görebilirsiniz. Belçika’daki bira üretimi çok eski dönemlere dayanmaktadır. 6 Tappist Manastırı içerisinde üretilen Trappist Biraları Belçika birasının atası olarak gösterilmektedir.

Dünyanın en iyi biralarını üreten Belçika’da bira içmeden dönmek, alkol tüketen sevdiklerinize bira almamak büyük hakaret olacaktır. Brüksel’de bile irili ufaklı yüzlerce hatta binlerce bira üretim imalathanesi bulunmaktadır. Oldukça uygun fiyatlı olan biraların tadı gerçekten çok farklıdır

Brüksel’de bira seçimi yaparken yorulabilir, pes dahi edebilirsiniz. Bu şehirde yüzlerce bira markasının yüzlerce bira çeşidini göreceksiniz. Farklı farklı biraların tadına bakmak için dahi Brüksel’e gidilmelidir. Bir şişe dahi olsa hediyelik almayı ihmal etmeyin.

Karikatür Kitapları

Brüksel’den Ne Alınır? Listenize karikatür kitaplarını da eklemek istiyoruz. Brüksel; karikatür sanatının en popüler olduğu şehirlerden birisidir. Şehirde gezmeye başladığınızda insanların ellerinde karikatür kitapları görebilirsiniz. Kafe, sokak ve caddelerin karikatürlerle dolu olmasının sebebi de bundan kaynaklanmaktadır.

Asterix, Tin Tin ve Lucky Luke Belçika’dan çıkıp tüm dünyaca tanınmış karikatür karakterleridir. Bunun yanı sıra binlerce farklı karikatür karakteri bulunan Brüksel’de karikatür sanatçılığının da çok önemli olduğunu göreceksiniz.

Brüksel’de gezerken pazardan hediyelik eşya mağazalarına, kitapçılardan ara sokaklara her yerde binlerce karikatür kitabı satıldığını göreceksiniz. Sevdiklerinize hediye ve hatıralık ürün almak isterseniz İngilizce olarak hazırlanmış karikatür kitapları satın alabilirsiniz.

Dantel Ürünler

Bir zamanlar dünya dantel ticaretinin de merkezi Belçika’ymış. Tabi o dönemler danteli sadece kraliyet ailesinin saraylarında görmek mümkündü. Zamanla alt tabakalara da inen dantel zamanla popülerliğini kaybetmiştir.

Dantel konusunda şehir bu kadar ünlü ise sebebi İmparator V. Charles’dir. İmparator aldığı bir kararla dantel işlemeciliğini tüm kız çocukları için zorunlu hale getirmiştir. O dönemler her alanda kullanılan danteller günümüzde çok kısıtlı alanlarda kullanılıyor. Tabi günümüzde dantel işleye kız sayısı da buna bağlı olacak şekilde azalmıştır.

Belçika’da dantel ürünlere o kadar rağbet oluyor ki satılan bazı ürünlerin Çin’den geldiğini görebilirsiniz. Belçika’da 1,000 kadar kadın dantel işlemeciliği yapıyor. Fakat talebi karşılayamadıkları için Çin’den gelen fabrikasyon ürünlerin satılmasına engel olunamıyor.

Belçikalı kadınlar tarafından el işçiliği ile yapılmış ürünleri kolayca fark edebilirsiniz. Küçük el işçiliği dantellerin dahi 50 Euro’dan satıldığını göreceksiniz. Belçika’ya özgü hediyelik ürün alacaksanız ve yeterli bütçeniz varsa dantel ve dantelden yapılmış ürünler satın alabilirsiniz.

Sanat Eserleri

Brüksel’den dönerken alabileceğiniz ürünlerden bir diğeri ise sanat eserleridir. Tabi milyonlarca dolarlık tablo, biblo ve heykellerle işimiz yok. Bu şehirde çok ekonomik fiyatlar ise resim, heykel, biblo ve sanat eserlerinin satıldığını göreceksiniz. Hatta bazı ürünlerin antika değeri taşıdığı için daha anlamlı olduğunu fark edeceksiniz. Sevdiklerinize Brüksel’i temsil eden hediyeler almanız çok güzel bir tercih olacaktır.

Küçük Hediyelik Eşyalar

Brüksel’den Ne Alınır? Listemizin son sırasında küçük hediyelik eşyalar yer alıyor. Çişini yapan bebek heykelinin minyatürü başta olmak üzere Brüksel’i temsil eden birçok magnet, bira şişesi, bira bardağı, karikatür temalı ürünler, bardak, kupa ve yastık satın alabilirsiniz. Ürünler Çin yapımı olsa da temsil ettiği şehir Brüksel’dir.

Brüksel’de Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Brüksel, Belçika mutfağının tadına bakabileceğiniz en başarılı şehirlerden birisidir. Oldukça başarılı damak tadına sahip olan bu şehir Fransız mutfağından oldukça başarılı bir şekilde etkilenmiştir. Rehberimizin bu bölümünde Brüksel’de Ne Yenir? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Brüksel içerisinde göçmen nüfusunun çok fazla olduğunu göreceksiniz. Göçmen nüfusu şehir içerisinde çok fazla lezzetin bir araya gelmesini sağlamıştır. Türk restoranı, Türk ezgileri de görebilmeniz bir hayli mümkündür. Daha fazla uzatmadan Brüksel’de Yenilecek Şeyler hakkında konuşmaya başlayabiliriz.

Fırında Patates

Brüksel’de Ne Yenir? Listemizin ilk sırasında fırında patates yer almaktadır. Kumpir’e oldukça fazla benzeyen fırında patatesin de içi yarılarak içerisine et ürünleri, sebze, sos ve zeytin konulmaktadır. Oldukça doyurucu ve ekonomik olan fırında patatesin malzemelerini dilerseniz kendiniz de seçebilirsiniz.

Midye ve Kızarma

Atıştırmalık konusunda midye ve kızartma seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Kafe ve bistro gibi mekanlarda hızlıca karnınızı doyurup gezinize devam etmek istiyorsanız midenin çok iyi bir tercih olduğunu göreceksiniz. Atıştırmalık olsa da elinize alıp sokakta gezerek yiyebilmeniz mümkün değildir.

Midye ve kızartma bira ya da beyaz şarap ile marine edilerek hazırlanmaktadır. İçerisinde krema ve maydanoz da bulunan bu lezzet Brüksel’e özgü özgün lezzetlerden birisidir.

Patates Kızartması

Patates kızartmasını sevmeyen yoktur değil mi? Bizde genellikle ev lezzetli olarak bilinen patates kızartması aslında bir sokak lezzetidir. Brüksel’de adım attığınız her yerde patates kızartma dükkanı ve standı bulunduğunu göreceksiniz. Şehirde toplamda 4,000’in üzerinde patates kızartma dükkanı ve işletmesi bulunmaktadır.

Brüksel’e kadar gelmişken patates kızartması yemeden asla dönmemenizi öneriyoruz. Genelde sade olarak tüketilen bu lezzet yanında sos da verilmektedir. Küçük kase ya da külah içerisinde sunulan patates kızartması turistik yerleri gezerken en iyi atıştırmalıklardan birisidir. Bazı yerlerde ekmek arası olarak da sunulduklarını göreceksiniz.

Kebap Dürüm

Sağolsun bizim göçmen Türkler gene boş durmamış ve Brüksel’e kebapçı dükkanı açmayı ihmal etmemişler. Türkler tarafından açılan dönercilerde tamamen bizim damak tadımıza uygun, lezzetli ve tanıdık döner dürümler yiyebilirsiniz. İsimlerinin kebap dürüm olduğuna bakmayın aslında hepsi et dürüm ta da tavuk dürüm satmaktadırlar.

Carbonnade Flamande

Brüksel’de Ne Yenir? Listenize ekleyeceğimiz bu yemek “helal gıda” tercih edenler için uygun değildir. Carbonnade Flamande tamamen sığır etinden hazırlanan bir yemek olsa da bira ile harman edildiği için helal gıda statüsünde yer almıyor.

Bira ile kısık ateşte pişirilen bu etin oldukça yumuşak olduğunu görüyoruz. Porsiyonları genellikle sebzelerle yapılan bu yemeğin tadına bakmak isterseniz şık restoranlara uğramanızı öneririz.

Deniz Ürünleri Tabağı

Belçika’nın Kuzey Denizi’ne kıyısı olmasından dolayı mutfağında deniz ürünlerinin çok fazla bulunduğunu göreceksiniz. İstiridye, ıstakoz, gri karides başta olmak üzere onlarca deniz ürünlerinin karışık olarak sunulduğu deniz ürünleri tabağı, Brüksel’de yiyebileceğiniz en güzel ürünlerden birisi olacaktır.

Karides Kroket

Brüksel’de Ne Yenir? Listenizin olmazsa olmazlarından birisi de Karides Kroket olmalıdır. Genellikle öğle yemeklerinde başlangıç olarak tercih edilen karides kroket, içi yumuşacık, dışı ise çıtır kıvamda olması ile bilinir. Belçika’ya özgü gri renkteki karideslerden hazırlanan bu yemek, Belçika’nın yerel ve yöresel lezzetlerinden birisidir. Hangi restorana girerseniz girin çok kaliteli karides kroket yiyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Köfte (Boulets)

Domuz eti tüketme konusunda hassasiyeti bulunan kişiler maalesef bu yemeğin tadına bakamazlar. Boulets olarak bilinen Belçika Köftesi genellikle domuz eti kullanılarak hazırlanmaktadır. İçerisinde bir miktar sığır etinin de bulunduğu bu köfte domates sosu ile hazırlanmaktadır.  Ziyaret ettiğiniz restorana göre birkaç farklı versiyonunu görebilmeniz mümkündür.

Boulets Liegeois köftelerin baharatlı meyve şurubundan hazırlanan bir sosla servis edilen türüdür. Eğer daha farklı bir lezzet arıyorsanız Frikadellen versiyonunu yiyebilirsiniz. Bu versiyonunda köfteler tereyağında kızartılarak servis edilmektedir.

Et Buğulama

Yerelde Flemish Stew ya da Stoofvless olarak da bilinen Et Buğulama sığır etinin kısık ateşte çok uzun süre bira ile pişirilmesi ile hazırlanmaktadır. Et oldukça uzun süre pişiyor ki servis edildiğinde pişen etin çatalda dağıldığını görebilirsiniz. Soğuk günlerde ilaç gibi gelen bu yemeğin yanında genellikle patates püresi, patates kızartması, hardal ya da soğan ikram edilmektedir.

Erikli Tavşan Eti

Brüksel’de tadabileceğiniz en ilginç tatlardan birisi de Erikli Tavşan Eti lezzetidir. Tavşan etinin hafif tatlı aroma ve çıtır bir yüzey kazanabilmesi içi erikle pişirmeyi tercih eden Belçikalılar ortaya enfes bir lezzet çıkarmışlardır. Daha önce tavşan eti yemediyseniz bu yemek tavşan eti ile tanışmanız konusunda iyi bir seçenek olacaktır.

Steak Tartare

Brüksel’de Ne Yenir? Listenize Steak Tartare eklemek istiyoruz. Ülkemizdeki Steak kültürünün gelişmesi ile bizde de popüler hale gelen bu lezzeti kesinlikle Brüksel’de denemenizi öneriyoruz. Bir miktar sığır etinin kapari, soğan, Tabasco suyu ve mayonez ile pişirildiğini hayal edin. Önünüze gelen tartar çiğ gibi görünse de aslında pişmiş olduğunu fark edeceksiniz.

Kuşkonmaz

Türkiye’de de oldukça popüler hale gelmeye başlayan kuşkonmaz Brüksel’de oldukça yaygın tüketilmektedir. Özellikle sezonu Nisan ve Temmuz ayında resmen herkesin kuşkonmaz tükettiğini göreceksiniz.

Belçika’da yapılan her yemeğin içerisine giren kuşkonmaz girdiği her yemeği oldukça lezzetli hale getirmektedir. Örneğin; güzelce haşlanan kuşkonmazlar tereyağı ve yumurta ile soslandıktan sonra fırına atılmaktadır. Yeterli kızarma evresine geldiğinde fırından çıkarılan kuşkonmazlar patates kızartması ya da et ile servis edilmektedirler.

Waffle

Waffle Belçika’da hem tatlı hem de atıştırmalık olarak tüketilen bir lezzettir. Brüksel’i gezdiğiniz zaman hemen hemen her sokağında Waffle satıcısı görebilmeniz mümkündür. Üzerinde istediğiniz malzemelerin bulunduğu Waffle yürürken oldukça kolay bir şekilde tüketebilirsiniz. Lezzeti bir atıştırmalık istiyorsanız meyveli ya da çikolatalı Waffle yiyebilirsiniz.

Dame Blanche

Brüksel’de Ne Yenir? Listemizin son sırasında Dame Blanche yer alıyor. Bu şehirde yiyebileceğiniz en güzel, en hafif tatlılardan birisi de Dame Blanche’dır. Kocaman, devasa boyutta bir dondurmanın yemekten sonra önünüze getirildiğini düşünün. Üstelik bu dondurmanın üzerinde eritilmiş saf Belçika çikolatası bulunmaktadır.

Brüksel’in rüya gibi bir şehir olduğundan bahsetmiştik. Bu rehberi hazırlamak bizim için zor fakat eğlenceliydi. Umarız ki çıkacağınız bu yolculuk sırasında size rehberlik, önderlik etsin. Brüksel Gezilecek Yerler rehberimiz burada sona erdi. Edindiğimiz deneyimlerle rehberimizi geliştirmeye her zaman devam edeceğiz.

Brüksel Gezilecek Yerler: Brüksel’de Gezilecek 20 Yer