Yemek

Bhartiya Jalpan, Bangalore, Hindistan

Hint mutfağı, Güneydoğu Asya gastronomi ürünleri içinde Pakistan mutfağından sonra Anadolu mutfağına kısmen de olsa en benzeyen seçeneklerden birisidir. Türk mutfağındaki baharatların daha yoğun kullanıldığı Hint mutfağı, ayrıca vejeteryan ürünlere ilgisi olanlar için de caziptir.

Türk turistlerin uğrak noktası Yeni Delhi ve Mumbai dışında yolunuz şayet Asya’nın silikon vadisi olarak bilinen Bangalore’ye düşerse bir kez bile olsa denemenizi önereceğimiz yer Bhartiya Jalpan. Teknolojinin Asya’daki Ar-Ge üssü olan şehrin turistik bölgesi Indiranagar’da bulunan restoran, Dr SK Karim Khan Caddesi ile Sai Darshan Yolu’nun kesişiminde bulunuyor.

Hem Hint mutfağından farklı lezzetler bulabileceğiniz hem de sokak yemeklerinden esinlenen ürünleri deneyebileceğiniz işletme oldukça da hesaplı. Hint ekonomisi dikkate alındığında fiyatlar yüksek olsa da, Türk Lirası düşünüldüğünde 30-40 TL’ye iki kişi için oldukça doyurucu ve leziz ürünlerin tadını çıkartabilirsiniz.

Dahi puri, hoşunuza gideceğini umduğumuz geleneksel bir yemek. Öyle sanıyoruz ki hamurişi ve yoğurt kombinasyonu farklı sebze ve baharatlarla ancak bu kadar uyumlu yapılabilir. İçeriğinde patates, bezelye ve köri baharatları bulunan aloo tikki ise bir başka önerimiz. Bu enfes atıştırmalığı sipariş ettiğinizde iki kişiye rahatça yeteceğini de hatırlatmak isteriz.