Bu yazımız içerisinde tüm detayları ile beraber Belgrad Gezilecek Yerler? Belgrad’da Nereye Gidilir? rehberi hazırlamaya çalışacağız. Yerel dildeki adı “Beyaz Şehir” anlamına gelen Belgrad, tarihin en eski dönemlerinden bu yana Sırbistan’a başkentlik yapmaktadır.

Bulunduğu lokasyon nedeni ile tarih boyunca birçok savaş yaşayan Belgrad, sayısız kez yıkılarak yeniden inşa edilmiştir. Bu zamana kadar yaşadığı tüm olumsuzlukları geride bırakan Belgrad, günümüzde Avrupa’nın en ekonomik şehirlerinden birisidir. Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen Sırbistan, son zamanlarda Avrupa’da en ucuz tatil yerlerinden birisi haline gelmiştir. Avrupa’da tatil yapmak isteyen kişiler için bu yazımızda Belgrad Gezi Rehberi sunmaya çalışacağız

Kalemegdan

Belgrad Gezilecek Yerler yazımıza Kalemegdan ile başlamak istiyoruz. Tarihe öneme sahip olan bu bölgede ilk yerleşim Kelt kabilesi tarafından M.Ö 3. Yüzyılda kurulmuştur. İçerisinde Belgrad Kalesi’nin bulunduğu Kalemegdan 1521 yılında şehir Osmanlı hakimiyetinde iken inşa edilmiştir.

Günümüzdeki görünüm son 500 yıl içerisinde gerçekleştirilen restorasyon çalışması sonucunda sağlanmıştır. Roma İmparatorluğu hakimiyetinde iken üs haline gelen bu bölge, kuzeyden gelen saldırıları engellemekle görevliymiş.

Belgrad Kalesi ile ilgili anlatılan birçok efsane bulunmaktadır. 53 hektarlık bir alan üzerine inşa edilen bu kalenin altında rivayete göre Attila’nın mezarı bulunmaktadır. İçerisinde park, anıt ve tarihi yapılar bulunan Kalemegdan, şehrin cazibe noktası haline gelmiştir.

Kalemegdan bölgesini ziyaret etmeniz ile beraber eşsiz bir Belgrad manzarası sizleri beklemektedir. Belgrad manzarasının yanı sıra Tuna ve Sana Nehri de buradan çok iyi bir şekilde görülmektedir. Bu alana girmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Belgrad Kalesini ziyaret edecekseniz Roma Kuyusu, Saat Kulesi, Nebojsa Kulesi ve Büyük Cephanelik bölümlerini görmeden geri dönmemenizi öneriyoruz.

 • Ziyaret Saatleri: 11:00 – 19:00
 • Web Sitesi: beogradskatvrdjava.co.rs

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad kent merkezine girdikten sonra hareketli kent yaşamını görmek isteyebilirsiniz. Knez Mihailova Caddesi, Belgrad hareketli yaşamını görebileceğiniz ender yerlerde birisidir. Buradaki fırsatları değerlendirmek tatilinize büyük oranda iyi gelecektir.

Knez Mihailova Caddesine girdiğinizde İstiklal Caddesine benzetecek hatta İstiklal Caddesinin eski hali olarak bile göreceksiniz. 1 kilometre uzunluğa sahip olan bu caddenin geçmişi Roma dönemine kadar dayanmaktadır.

Caddenin ismi Sırbistan Prensi III. Mihailov’dan gelmektedir. 20. Yüzyılın başında Vlada Mitić ilk mağazasını cadde üzerinde açması ile beraber şehrin cazibe noktası bu cadde olmuştur. Hatta Sırbistan’ın en prestijli alışveriş merkezlerinden birisi olan Rajićeva Shopping Mall bu cadde üzerinde faaliyet göstermektedir.

Belgrad yerel lezzetlerini tanımak, yerel halka iç içe olmak isteyen kişileri Knez Mihailova Caddesine davet ediyoruz. İçerisinde birçok kafe ve restoranın yer aldığı cadde de 19. Yüzyıldan kalma birçok yapı da bulunmaktadır.

Knez Mihailova Caddesi üzerinde muhakkak görmenizi istediğimiz bazı mimari yapılar bulunmakta. Nikola Spasić Pasajı, Srpska Kruna Hotel ile beraber Sırbistan Bilim ve Sanat Akademisi kesinlikle görülmeye değer bazı yapılardandır.

Skadarlija

Belgrad’da Nereye Gidilir? başlıklı listenizin üçüncü sırasında Skadarlija Caddesi yer almaktadır. Şehrin Old Town olarak adlandırılan eski bölümünde yer alan bu caddede Bohem stili yaşam tarzı benimsenmektedir. Bu caddenin ön plana çıkma dönemi ise 1830’lu yıllarda gerçekleşmiştir. Çingeneler, bu caddeye yerleşmeleri ile beraber buranın cazibe merkezi haline gelmesini sağlamıştır.

1854 yılında cadde üzerinde yenileme çalışmaları başlamıştır. Cadde bulunan çadırlar tamamen kaldırılmış yerlerine modern yerleşim bölgesi inşa edilmiştir. Cadde genelde yerel müzik kültüründen dolayı ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda Sırp yerel lezzetlerinin tadına bakmak ve yerel sanat çalışmalarına göz atmak isteyen kişiler de caddeye akın etmektedir.

Arnavut kaldırımlarla kaplı olan Skadarlija Caddesi toplamda 400 metre uzunluğa sahiptir. 24 saat hareketin bitmediği bu caddede sokakların rengarenk çiçeklerle dolu olduğunu göreceksiniz. Bir gününüzü buraya ayırabilir, sokaklarda gizli kalmış kültürel zenginleri keşfetmeye harcayabilirsiniz.

Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali yapımına 1935 yılında başlanmış bir kilisedir. Yapımı hala devam etmesinden dolayı. Tam şeklinin hala ortaya çıkmadığını söyleyebiliriz. Eğer olur da bir gün tamamlanırsa Balkanlardaki en büyük katedral olacağını söyleyebiliriz.

II. Dünya Savaşı başta olmak üzere yaşanan birkaç siyası olaylar Aziz Sava Katedrali inşasının uzamasına neden olmuştur. Katedrale Sırp Ortodoks Kilisesi kurucularından birisi olan Aziz Sava’nın adı verilmiştir.

Katedralin mimari görünümü Ayasofya’ya büyük oranda benzemektedir. II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirilen bombardıman katedralin bütünü ile yıkılmasına neden olmuştur. 2019 yılında tamamlanması beklenen katedral korona virüs salgını vs. derken yine ertelenmiştir.

Slavija Meydanı yakınlarında olan Aziz Sava Katedrali’nin projesi Vojislav Zadina önderliğinde Bogdan Nestorović ve Aleksandar Deroko tarafından çizilmiştir.  Katedralin büyük bir bölümü tamamlandığından ötürü içerisine gönül rahatlığı ile girip muhteşem manzarasına göz atabilirsiniz.

 • Adres: Krušedolska 2a, Beograd
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 19:00

Ada Ciganlija

Ada Ciganlija yerel halkın en çok vakit geçirdiği yerler arasında gösteriliyor. Kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta olan yarımada, sakin ve huzur dolu ortama sahip olmasından ötürü gezginler tarafından da sürekli ziyaret ediliyor.

Belgrad Gezilecek Yerler listenizde kesinlikle yer alması gereken Ada Ciganlija, karaağaç ve meşe ağaçları ile dolu bir ormana sahiptir. Sava Nehri kıyısında yer alan yarımada aynı zamanda birçok hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Belgrad’ın deniz kıyısı yok diyen yanılıyordur. Yerel halkın vakit geçirmekten keyif aldığı bu bölge yaz aylarında ağzına kadar dolmaktadır. 2,7 kilometrelik uzunluğa sahip olan bu bölgeye günlük 100 binden fazla insan giriş yapmaktadır. Tüm gününüzü harcayacağınız Ada Ciganlija’da keyifli bir şekilde yürüyüp plajda göle girebilirsiniz.

Plajda sadece suya giren insanların olmadığını göreceksiniz. Aynı zamanda kano başta olmak üzere birçok su sporunun yapıldığı yarımada içerisinde vaktinizi kumsalda yürüyerek, bisiklete binerek ya da güneşlenerek geçirebilirsiniz.

Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı, Belgrad’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Old Twon’un merkezi olarak kabul edilen bu meydan araç trafiğine kapalı olmasından dolayı yayalar için maksimum oranda güvenlik sağlıyor. Sosyal olanaklar bakımından oldukça zengin seçenekler sunan Cumhuriyet Meydanı, tarihi dokusunu asla kaybetmemiş durumda.

Cumhuriyet Meydanı mola verip kahve içeceğiniz sayısız kafelerde doludur. Diğer bölgeleri gezdikten sonra mola vermek istediğinizde Cumhuriyet Meydanı’na gelip kahve içebilirsiniz. Meydanda yer alan en görkemli yapılardan birisi de Ulusal Tiyatro binasıdır.

Cumhuriyet Meydanı’nda ziyaret edebileceğiniz birçok yapı biliyor. Ulusal Tiyatro binasından sonra Mihailo Obrenović Anıtı ve Ulusal Müze binalarını ziyaret edebilirsiniz. Cumhuriyet Meydanın’na kadar gelmişken Belgrad Kültür Merkezi önündebulunantarihi çeşmeye de göz atmayı unutmayın.

Nikola Tesla Müzesi

Sırbistan’da dünyaya gelen en büyük mucitlerden birisi de Nikola Tesla’dır. Alternatif akımın mucidi, elektriğin kaşifi olan Nikola Tesla son 100 yılın en başarılı bilim insanlarından birisi olarak gösteriliyor. Yugoslavya Hükümeti, Nikola Tesla’yı ölümsüz hale getirmek için 1952 yılında Nikola Tesla Müzesini aktif hale getirmiştir.

Dragiša Brašovan, 1927 yılında Krunska Caddesi üzerine inşa ettirdiği köşkte kurulan bu müzede Nikola Tesla’nın çalışmalarını, hayatını anlatan 160 binden fazla dokuman, 2 binden fazla dergi ve kitap ile beraber çok fazla plan, çizim, fotoğraf ve alet sergileniyor.

Müzede göreceğiniz eserlerin tamamı Tesla’nın tek yasal vasisi Sava Kosanovic tarafından Amerika’dan getirilip müzeye bağışlanmıştır. Tüm eşya ve dokumanlar orijinal olup bizzat Tesla’ya aittir. Tesla’nın bilim ve teknoloji dünyasına yaptığı katkıların unutulmaması için müze içerisinde bilgisayar destekli bir dizi gösteriler düzenlemektedir. Belgrad’da geçireceğiniz süre azsa sadece bu müzeyi görmeniz bile yeterli olacaktır.

 • Adres: Krunska 51, Beograd
 • Ziyaret Saatleri: 09:45 – 20:00
 • Giriş Ücreti: 500 RSD
 • Web Sitesi: nikolateslamuseum.org/en/

Zemun Bölgesi

Belgrad’ın en popüler bölgelerinden birisi olan Zemun aslında 1934 yılında kendi bağımsız yerleşim statüsünü kazanmıştır. İçerisinde birçok kültürel ve tarihi yapı bulunduran Zemun Bölgesi, son zamanlarda gezginlerin yeni gözdesi haline gelmiştir.

Geçmişi Neolitik Çağ’a kadar uzanan bu bölge tarih boyunca birçok medeniyetin yerleşim merkezi olmuştur. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde Roma ve Kelt medeniyetlerinin yanı sıra Bosut ve Baden medeniyetlerine ait izler de görebilmeniz mümkündür.

Zemun Bölgesine gündüz vakitlerinde gelirseniz cazibe noktalarını gezmekle beraber nehir kenarında da yürüyebilirsiniz. Nehir kıyısında yürümek tam yeterli gelmediyse isterseniz tekne turu ya da bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Rehberli olarak düzenlenen bu turlar gün batımını Gadoš Tepesinde tamamlatmaktadır.

Bölgede ziyaret edebileceğiniz yerler hakkında da bilgi vermek istiyoruz. Zemun bölgesinin kendisine ait olan Ulusal Tiyatro Binası Madlenianum, Zemun Bölgesinin karanlık yüzünü gösteren Eski Hava Üssü, şu an restoran olarak hizmet vermekte olan Sinagog görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Eğitim Bakanı Jovan Sterija Popovic isteği doğrultusunda 1844 yılında inşa ettirilmiş olan Sırbistan Ulusal Müzesi gezi listenizdeki bir diğer durak olmalıdır. Müze; Yugoslavya Döneminde iken yetişmiş, Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayan Sırp vatandaşlar tarafından yapılmış eserlerle doludur.

Müze ilk kurulduğu zaman Belgrad’ın en eski ve en dikkat çekici yapılarından birisinde faaliyet gösteriyordu. Miša Anastasijević’e ait olan bu müzede 1950 yılına kadar faaliyet gösteren müze, bu tarihten itibaren günümüzde faaliyet gösterdiği binaya taşınmıştır.

Sırbistan’ın en eski kültürel tesisi olan Ulusal Müze 2003 ile 2018 yılları arasında oldukça büyük bir restorasyon çalışmasına girmiştir. 15 yıllık yenileme çalışması sonrasında yapının oldukça güzel hale geldiğini görebilirsiniz.

Sırbistan Ulusal Müzesinin girişi Cumhuriyet Meydanına bakan bölümdedir. Müze içerisinde 4 ana kategoriye ayrılmış 34 koleksiyon olduğunu göreceksiniz. Örneğin Arkeoloji bölümüne girdiğinizde Vinča dönemi başta olmak üzere Kelt, Mısır, Antik Roma ve Antik Yunan dönemine ait eser ve objeler bulunuyor.

Ulusal Müzenin Nümismatik bölümünü ziyaret ettiğinizde içerisinde 300 binden fazla metal para, mühür, yüzük bulunduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra Orta Çağ döneminden kalma birçok eserin de bulunduğunu göreceksiniz.

Sanat Koleksiyonu ise müzenin en önemli bölümlerinden birisidir. Bu bölümde Picasso, Bosch, Monet, Flanders, Rubens gibi isimlerin çalışmalarını görebilirsiniz.

 • Adres: Trg republike 1а, Beograd
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 300 RSD
 • Web Sitesi: narodnimuzej.rs

Aziz Mark Kilisesi

Belgrad Gezilmesi Gereken Yerler arasında yer akan Aziz Mark Kilisesi, Krstić Kardeşler gözetimi altında 1931 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Sırp – Bizans mimari stili ile inşa edilen kilise 1940 yılında ancak tamamlanabilmiştir.

Aziz Mark Kilisesi, Taş Meydanı içerisinde yer almakta olup ihtiyaç doğrultusunda inşa edilmiştir. Belgrad nüfusunun artması ile beraber şehre yeni bir ibadet merkezi yapılmasına karar verilmiştir. Bu gördüğünüz kilisenin yerine daha önce Aziz Mark mezarı ve mezarı yanında küçük ahşap bir kilise bulunuyordu.

Ahşap kilisenin ise 1835 yılında inşa edildiği biliyoruz. II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından gerçekleştirilen bombardıman yeni kilisenin büyük oranda hasar görmesine neden olmuştur. Dış mimarisine baktığınızda hala çok dikkat edici detaylar bulunduğunu göreceksiniz.

Aziz Mark Kilisesi içerisinde dini objelerden oluşan oldukça zengin bir koleksiyon bulunmaktadır. Aynı zamanda İmparator Stefan Dusan’ın mermerden yapılmış mezarına da göz atmanızı öneririz.

 • Adres: Bulevar kralja Aleksandra 17, Beograd
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Web Sitesi: crkvasvetogmarka.rs

Taş Meydan (Tasmajdan)

Belgrad’da Gezilecek Yerler hakkında sizlere daha fazla bilgi vermek istiyoruz. Aziz Mark Kilisesinde dile getirdiğimiz Taş Meydan, Belgrad tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Meydanın geçmişi taaa Roma dönemine kadar dayanmaktadır. Roma Döneminde iken şehrin inşası için gerekli olan taşlar bu meydanda bulunan ocaktan çıkarılmış. Bu nedenle Osmanlı döneminden bu yana meydan bu isimle yani Taş Meydan olarak anılmaya başlanmış.

Bu meydanın oldukça hüzünlü hikayeleri var. Belgrad’da yaşayan Sırp halkı, bağımsızlık ve özgürlükleri için Osmanlı’ya karşı ayaklanmalarını bu meydanda kurdukları kamp ile duyurmuşlar. Ayaklanmalar işe yaramış, Ayaklanma sonucu elde edilen özerklik yine bu meydandan duyurulmuştur.

Taş Meydan içerisinde Aziz Mark Kilisesi dışında irili ufaklı birçok dini yapı bulunmaktadır. Ortodokslar için oldukça önemli olan bu meydanda aynı zamanda küçük bir stadyum ve birçok yüzme havuzu bulunmaktadır. Aynı zamanda Sırbistan’ın en kapsamlı spor salonları da yine bu meydanda bulunduğunu söyleyebiliriz.

Gardoš Kulesi

Zemun Bölgesine ayıracağınız zaman varsa 1896 yılında inşa edilmiş Gardoš Kulesi’ni de ziyaret etmenizi öneririz. Kule Macarlar tarafından Pannonian Ovasına yerleşmelerinin birinci yılını kutlamak amacı ile inşa edilmiştir.

Bu kulenin bir özelliği daha bulunmaktadır. Gardoš Kulesi aynı zamanda halkın Osmanlı’ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesini de temsil etmektedir. Özgürlük mücadelesini yürüten Janko Sibinjanin anısına dikilen 4 kuleden birisi olan Gardoš Kulesi, oldukça uzun süre düşmanları gözetlemek amacı ile kullanılmıştır.

Kulenin bulunduğu alanda Orta Çağ döneminde bir kale bulunuyormuş. Kale yıkıldıktan sonra oluşan kalıntılar üzerine inşa edilmeye başlanan kule 15 günde ancak tamamlanabilmiştir. Grobljanska’ya yürüyerek 5 dakikalık mesafede olan Gardoš Kulesi ismini elbette bulunduğu yer alan Gardoš Tepesinden almaktadır.

 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: 200 RSD
 • Web Sitesi: kulanagardosu.com/sr/kula_gardos

Avala Kulesi (Avala Tower)

1961 ile 1965 yılları arasında inşa edilen Avala Kulesi şehir merkezinden tam 16 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kule tasarımı Slobodan Janjić ve Ugylješa Bogunović tarafından gerçekleştirilen Avala Tower, 1999 yılında gerçekleştirilen NATO saldırısı sırasında maalesef tamamen yıkılmıştır.

Belgrad’da Gezilmesi Gereken Yerler listelerinde yer alan Avala Kulesinin ilk yüksekliği 202,8 metredir. İsmini eteğinde kurulduğu dağdan alan kulenin yapımına 2006 yılında yeniden başlanmıştır. 3 ayaklı olacak şekilde 2009 yılında tamamlanan kulenin yeni hali 204,68 metre olmuştur. Kuleyi ziyaret ettiğinizde içerisinde birçok restoran, hediyelik eşya dükkanı ve sergi alanı olduğunu göreceksiniz.

Avala Kulesi zirvesine çıktığınızda ise sizleri nefes kesen bir şehir manzarası karşılayacaktır. Kulenin tepesine çıktıktan sonra bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Kulenin hemen yamacında yer alan “İsimsiz Kahramanlar Anıtı” uğramadan asla geri dönmeyin. Bu anıt I . Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden insanlar için inşa edilmiştir.

 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: 300 RSD
 • Web Sitesi: avalskitoranj.rs/?lang=en

Savamala

Savamala gece hayatı ve sokak sanatına ilgi duyan gezginlerin akın ettiği bir yerdir. Kosanciev Venac ile Kalemegdan arasındaki alana verilen bu yerleşim bölgesi 1717 ile 1740 arasında oluşturulmuştur.

Sava Nehri kıyısında yer alan bu yerleşim bölgesi kentin Avusturya işgalinde olduğu dönemde inşa edildiğini görüyoruz. Sırpların Osmanlı’ya karşı ilk ayaklanması bu mahalleden gerçeklemiştir. Prens Miloš Obrenović 19. Yüzyılda bölgedeki düzensiz yapılaşmadan oldukça fazla rahatsız duyarak bölgenin başta sonra restore edilmesine karar vermiştir.

I. Dünya Savaşı öncesinde liman yerleşimi başlayan Savamala bölgesi, savaştan sonra önemini yitirmeye başlamıştır. İlerleyen dönemlerde Tuna Limanı açılınca bölge maalesef ki kaderine terk edilmiştir. Savamala bölgesi günümüzdeki popülerliği ise tamamen sunduğu gece hayatından kaynaklanıyor.

Bölgeye geldiğinizde 2,000’den fazla teknenin bar, restoran ve gece kulübü olarak faaliyet gösterdiğini göreceksiniz. Ancak son zamanlarda başlayan kentsel dönüşüm projeleri, buranın yeniden cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacaktır.

Yeni Belgrad (Nova Grad)

Belgrad Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Yeni Belgrad yer alıyor. Savamala’da bir süre vakit geçirdikten sonra Sovski Most Köprüsünü kullanarak Yeni Belgrad bölgesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Genellikle alışveriş tutkunu kişiler tarafından ziyaret edilen Nova Grad şehrin en popüler, en modern alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Dünya üzerinde zincir haline gelmiş birçok markanın mağazalarına ulaşabilmeniz mümkündür.

Delta City ve Ušće Shopping Center; Yeni Belgrad bölgesinde alışveriş yapabileceğiniz en popüler alışveriş merkezlerinden iki tanesidir. Bu bölgede alışveriş yapmanın yanı sıra nehir kenarında yürüyüşlere çıkabilir, nehir kenarından şehrin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Belgrad Gezi Rehberi 15 maddeden oluşan oldukça güzel bir listeden oluşmaktadır. Gezi planı oluştururken bu listeden destek almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Rehberimizin geri kalan bölümünde otel ve yemek bölümü hakkında bilgiler içerecektir.

Belgrad’da Nerede Kalınır? Belgrad Otel Tavsiyesi

Belgrad; Sırbistan’ın hem en büyük şehri hem de başkentidir. Oldukça uzun bir süredir birçok gezgin Avrupa’nın en ekonomik şehri olmasından dolayı Belgrad’a gelip gezmek istedi. Sizler de ekonomik bir tatil için Belgrad’ı tercih ettiyseniz konaklama konusunu önceden halletmeniz gerekmektedir. Rehberimizin bu bölümünde Belgrad’da Nerede Kalınır? Hakkında oldukça güzel öneriler sunmaya çalışacağız.

Habsburg, Osmanlı ve Sosyalizm etkisine kalmış olan Belgrad karışık bir atmosfere sahiptir. Sırbistan’ın en büyük şehri olan Belgrad’da konaklama yapabileceğiniz elbette birçok otel bulunuyor. Güvenilir, temiz ve konforlu otellerde kalmak isterseniz Stari Grad ve Cumhuriyet Meydanı Bölgesi, Skadarlija ve Tesla Müzesi ve Çevresi bölgesinde bulunan otellerde konaklayabilirsiniz. Belgrad Otel Tavsiyesi konusundaki önerilerimiz ise;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Stari Grad ve Cumhuriyet Meydanı bölgesinde bulunan Garni Hotel Opera otelinde, Skadarlija bölgesinde bulunan B&B Bohemian Garni – Skadarlija otelinde, Tesla Müzesi ve Çevresi bölgesinde bulunan Apartment Slavia District otellerinde konaklayabilirsiniz. Oteller hem merkezi hem de gezilecek yerlere yakın olmasından dolayı öneri listemiz içerisinde yer almaktadır. Otellerin nasıl olduğu, daha önce kalan kişilerin deneyimlerine Booking üzerinden ulaşabilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Stari Grad ve Cumhuriyet Meydanı bölgesinde bulunan Hotel Majestic, Eden Garden Suites, Capital Hotel Garni ve Envoy Hotel otellerinde, Skadarlija bölgesinde bulunan Villa Skadarlija ve Garni Hotel Nevsky otellerinde, Tesla Müzesi ve Çevresi bölgesinde bulunan Public House Hotel otellerinde konaklayabilirsiniz. Tam merkezi bir konumda olan bu otellerin oldukça lüks ve güvenilir olduklarını söyleyebiliriz. Yine Booking üzerinden oteller ile ilgili yorum ve derecelendirmelere bakabilirsiniz.

Belgrad’da Ne Yapılır? Belgrad’da Yapılacak Şeyler

1,5 milyonluk nüfusu ile Sırbistan’a başkentlik yapan Belgrad, tarih boyunca birçok medeniyet tarafından ele geçirilmiştir. Oldukça zengin bir tarihe sahip olan Belgrad’ın oldukça modern bir yüzü bulunmaktadır. Kültürel olarak da oldukça hareketli olan bu şehrin en büyük avantajı ise vizesiz gezilebiliyor olmasıdır. Belgrad’da Ne Yapılır? Üzerine konuşacağımız bu bölümde sizleri birçok etkinlik ve aktivite beklemektedir.

Kalemegdan’ı Gezin

Belgrad’da Yapılacak Şeyler listemizin ilk sırasında Kalemegdan yer alıyor. Belgrad için oldukça önemli bir yere sahip olan Kalemegdan Parkı aynı zamanda Belgrad için oldukça önemli bir yere sahip olan Belgrad Kalesine ev sahipliği yapıyor.

Kalemegdan Belgrad’a hakim, yeşilliklerle dolu bir alanda bulunuyor. Sava  ve Tuna nehirlerinin kesiştiği yerde yer alan bu parka ve kaleye giriş tamamen ücretsizdir. Birkaç saat boş vaktiniz varsa burayı doyasıya gezip çimlere uzanın. Sonra kale içerisinde bulunan tezgahlarda hediyelik birçok eşya satın alabilirsiniz.

Kalemegdan, tarih, doğa ve alışverişin bir arada olduğu nadir yerlerdendir. Şehrin simgesi olmasından dolayı ilk boş vakti buraya ayırmanızı istedik.

Knez Mihailova Caddesi’nde Yürüyün

Knez Mihailova Caddesi de Belgrad’ın simgelerinden birisidir. Araç trafiğine tamamen kapalı olan bu cadde Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak Kalemegdan’a kadar uzanmaktadır. Resimlere baktığımızda İstiklal Caddesine çok fazla benzediğini göreceksiniz.

Oldukça geniş bir bulvara sahip olan bu caddede sağlı ve sollu birçok zincir dükkanın olduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra kafe ve restoranların bol bol olduğu bu cadde vitrinlere bakarak yürüyebilir, ihtiyaçlarınızı dükkan vitrinlerinden karşılayabilirsiniz.

Dilerseniz elinize kahve alıp caddeyi boydan boya yürüyebilirsiniz. Sokak sanatçılarını izleyebilir, sokakta satılan lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Skadarlija’da Eğlenin

Güzel bir akşam yemeği yedikten sonra eğlenmek isteyebilirsiniz. Belgrad’da akşam eğlenebilceğiniz en güzel yerlerden birisi de Skadarlija bölgesidir. Dikkat edin, bu bölge gece hayatı ile değil, misafirlerine sunduğu renkli eğlenceler ile ön plana çıkmaktadır.

Skadarlija bölgesi de araç trafiğine kapalı bir bölgedir. Daracık sokaklarda Arnavut kaldırımların bulunduğu bu sokakta sayısız restoran, kafe ve pub olduğunu göreceksiniz. Eğer amacınız sakin ama eğlenceli bir akşam geçirmekse Skadarlija bölgesini ziyaret etmenizi öneririz.

Skardarlija bölgesine günün herhangi bir saatinde ziyaret edebilirsiniz. Akşamüzeri bölgeyi ziyaret ettiğinizde yemek öncesi dolaşıp bir dizi fotoğraflar çekebilirsiniz. Akabinde güzel bir restoranda lezzetli Sırp yemeklerinin tadına bakıp güzel tatlılar yiyebilirsiniz.

Ada Ciganlija’da Yüzün, Güneşlenin

Belgrad’da Ne Yapılır? Listenize çok güzel bir yer ekliyoruz. Kent merkezinde yer alan Ada Ciganlija yarımadası, günümüze kadar doğal halini korumayı başarmış bir yerdir. Sava Nehrinde yer alan bu bölge genel olarak yerel halk tarafından yürümek, güneşlenmek ve yüzmek için tercih ediliyor.

Seyahatinizi havanın sıcak olduğu bir dönemde ya da yaz ayında yaparsanız burada yürüyüş yapan, gölde kano süren, basketbol hatta tenis sporları ile ilgilenen insanlarla dolu olduğunu göreceksiniz. Genelde yerel halk çakıl taşları ile dolu olan plaj ve etrafında vakit geçirmektedir.

Plaj ve çevresinde hizmet alabileceğiniz bir dizi kafe ve restoran bulunuyor. İnsanların dolu dolu vakit geçirdiği bu yerde güzel bir tatil yapıp kendinizi soğuk göl suyunda serinletebilirsiniz. Bu nedenle Belgrad’a giderken yanınıza mayo almayı unutmayın J

Danube Nehri’nde Tekne Turu Yapın

Belgrad, birbirleri ile kesişen iki nehir üzerine kurulmuş olan bir şehirdir. Coğrafya bakımından oldukça iyi bir bölgede yer alan Belgrad’da yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de tekne turu yapmaktır.

Belgrad’da tekne turları Tuna Nehri üzerinde düzenlenmektedir. Ortalama 2 saat süren tekne turu ile Belgrad Kalesi, Kalegmegdan parkını görebilir, Belgrad’ın birçok açıdan fotoğrafını çekebilirsiniz.

İsterseniz kişi başı 42 Euro ücret ödeyerek 3 saatlik tekne turlarına katılabilirsiniz. Bu tur paketi içerisinde 3 adet alkollü ya da alkolsüz içecek hakkınız bulunmaktadır. Oldukça keyifli olan bu turdan satın almanızı öneririz.

Ulusal Tiyatro’da Bir Temsil Seyredin

Belgrad’da Yapılacak Şeyler içerisinde kültürel etkinlikler de yer almaktadır. Bu şehirde katılabileceğiniz en güzel etkinliklerden birisi de Ulusal Tiyatro’da temsil izlemek olacaktır. Kişi 10 Dolar ödeyerek hayatınızın sonuna kadar hatırlayacağınız bir etkinliğe dahil olabilirsiniz.

Ulusal Tiyatro, 1869 yılında Cumhuriyet Meydanı’nda inşaat edilmiştir. Birbirinden güzel etkinliklerin düzenlendiği bu binada bir akşam opera ya da bale gösterisi izleyebilirsiniz. Sahne önü kadar sahne arkasının da gezilmeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

Zeleni Venac Pazarı’nda Alışveriş Yapın

Zeleni Venac Pazarı sadece Belgrad değil tüm Avrupa’da en uygun fiyatlarla alışveriş yapabileceğiniz bir yerdir. Alışveriş yapmayı seven birisiyseniz bu pazardan çıkmak dahi istemeyeceksiniz.

Belgrad içerisinde birkaç tane sokak pazarı kuruluyor. Ancak bunlar içerisinde en eski olanının Zelani Venac olduğunu söyleyebiliriz. 1847 yılından bu yana kurulan bu pazar içerisinde satılan her ürünün ekonomik fiyatlar ile satıldığını görebilirsiniz. Ürün çeşitliliği bakımından da oldukça zengin olan bu pazara kesinlikle uğramanızı öneriyoruz.

Zeleni Venac pazarına Knez Mihailoa Caddesinden yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Her gün 06:00 ile 19:00 saatleri arasında açık olan pazarda başta hazır giyim ürünleri olmak üzere yiyecek, içecek, aksesuar, dekorasyon ürünleri, küçük elektrikli aletler satılmaktadır. Pazarı ziyaret ederken bol bol fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

Splavovi’de Gece Hayatının Tadını Çıkarın

Skadarlija sakin eğlence seçenekleri sunuyor. Gece hayatı yaşamak isteyen kişileri ise Splavovi bölgesine davet ediyoruz. Splavovi olarak adlandırılan bu bölge Sana Nehri kıyısına demirlenmiş teknelerin bulunduğu alandan oluşmaktadır.

Akşam olması ile beraber bu bölgede demirlemiş tekneler gece kulübü ve bara dönüşmektedir. Sabaha kadar müzik ve dans eşliğinde eğlenen insanlar arasına katılarak sizler de bu eğlencenin bir parçası haline gelebilirsiniz. Haftanın her günü her saati bu bölgede eğlence ve hareketin olduğunu göreceksiniz.

DJ Performansları eşleğinde müzik dinleyip sabaha kadar dans edeceğiniz bu bölgede sayısız mekan bulunuyor. Belgrad’da Ne Yapılır? Listenizde gece hayatı ön sırada yer alıyorsa kendinize has bir mekan seçmeye özen gösterin.

Betonski Brod’da Bir Akşam Yemeği Yiyin

Sıra dışı bir mekanda yemek yiyip içmek istiyor musunuz? Belgrad’da yapabileceğiniz en farklı aktivitelerden birisi de Nazilerden kalma Betonski Brod Gemisinde yemek yemek olacaktır. Burada akşam yemeği ile şehir merkezinde akşam yemeği yemek arasında büyük fark olduğunu göreceksiniz.

Betonski Brod Gemisi II. Dünya Savaşı için Almanlar tarafından tasarlanmıştır. Şu an Belgrad’da olan bu gemi yaz ayının gelmesi ile beraber hem restoran hem de kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Oldukça güzel manzaraya sahip olan bu gemi maalesef ki kışın hizmet açık değildir.

Belgrad’ın Müzelerinden Birini Gezin

Herhangi bir ülke ya da şehre gittiğinizde yapacağınız ilk şeylerden birisi de o bölgede bulunan müzeleri ziyaret etmek olmalıdır. Farklı kültürleri tanımak, kültürel anlamda kişinin kendisini geliştirebilmesinin en iyi yolu müze gezmektir. Belgrad, müze konusunda oldukça başarılı bir bölgedir. Zira bu şehirde ziyaret edebileceğiniz birçok müze bulunmaktadır. Belgrad’da bulunan müzelerin bazıları;

 • Belgrad Ulusal Müzesi (Narodni Muzej): Cumhuriyet Meydanı’nın merkezinde yer alan bu müze, antik çağdan günümüze kadar uzanan dönemde ele geçirilmiş sanat eserleri ve koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.
 • Uygulamalı Sanatlar Müzesi: Ahşap, metal, tekstil ya da herhangi bir madde ile üretilmiş fonksiyonel ürünler bu müzede ziyaretçilere sunulmaktadır. Müze içerisindeki eserlerin oldukça farklı bakış açıları ile tasarlandıklarını görebilirsiniz.
 • Nicola Tesla Müzesi: bugün başta elektrik olmak üzere elektrik ürün kullanabiliyorsak bunu Nicola Tesla’ya borçluyuz. Sırp bili insanı Nicola Tesla hayatını bilime adamış olup birçok önemli çalışmaya imza atmıştır. Nicola Tesla’nın buluşları, özel hayatının bir bölümü bu müze üzerinden misafirlere aktarılmaktadır.
 • Çağdaş Sanatlar Müzesi (Muzej Savremene Umetnosti): Branko Köprüsü yakınlarında yer alan bu müze misafirlerine 20. YY ile 21. Yüzyıl Yugoslav Sanatını sunmaktadır. Peter Dobrovic, Marina Abramovic gibi isimlerin eserleri bulunan bu müzede keyif dolu anlar yaşayabilirsiniz.
 • Sahne Sanatları Müzesi: Belgrad’da ziyaret edebileceğiniz en sıra dışı müzelerden birisi de Sahne Sanatları Müzesidir. İçerisinde Yugoslav Tiyatrosu afişleri, fotoğrafları bulunan bu müzeye uğramanızı öneririz.
 • Belgrad Askeri Müzesi: Kalemegdan Parkı içerisinde yer alan Belgrad Kalesi içerisinde yer alan Belgrad Askeri Müzesi; çeşitli zamanlarda kullanılmış silahların sergilendiği, oldukça önemli koleksiyona ev sahipliği yapan önemli bir müzedir. Müze içerisinde Osmanlı döneminden kalma birçok Türk kılıcı ve Türk zırhı bulunan bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Belgrad’da ziyaret edebileceğiniz önemli müzeleri yukarıda listelemeye çalıştık. Belgrad’da ziyaret edebileceğiniz müze sayısının bu kadar olmadığını elbette belirtmek istiyoruz. Sırp ressamlar tarafından çizilmiş resimlerin sergilendiği Belgrad Şehir Müzesi, Etnografya Müzesi, Afrika Sanatları Müzesi, Yugoslavya Müzesi, Havacılık Müzesi ve Demiryolu Müzesi de şehirde ziyaret edebileceğiniz müzelerden olduklarını söyleyebiliriz.

Cevapi (Cevapcici) Tadın

Belgrad Yapılacak Şeyler listemize yöresel lezzetler de eklemek istiyoruz. Belgrad’da mutfağının Türk mutfağına çok benzediğini, lezzetler konusunda bizlere oldukça yakın olduklarını söyleyebiliriz. Belgrad’ın en popüler yemeği olan Cevapi bizim mutfağımızdaki kebabın birebir benzeridir.

Kıymadan hazırlanan Cevapi çiğ soğan ile beraber servis edilmektedir. Sırbistan’da sığır eti kadar domuz etinin de popüler olmasından dolayı Cevapi siparişi verirken garsona hangi et hazırlandığını sormanızı öneririz. Belgrad’da yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de Cevapi yemek olacaktır.

Sırp şaraplarını ya da Sırp Rakısını Tadın

Belgrad’da Ne Yapılır? Listemizin sonunda Sırp Şaraplarıyer alıyor. Eğer alkol tüketmeyi seven birisi iseniz Sırp Şarapları ve Sırp Rakısının tadına bakmadan asla geri dönmeyin. Fransız ve İtalyan şarapları kadar kaliteli olmasa da hem tat hem de fiyat bakımından Sırp şarabının oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Karlovci, Novi Sad Bölgesi ve Fruska Gora bölgelerinden toplanan üzümlerle hazırlanan bu şarapların oldukça başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Aynı zamanda içerisinde %60 alkol oranı bulunan Sırp rakılarının da tadına bakmalısınız. Türk rakısına nazaran biraz daha ağır olan Sırp rakısı, Belgrad dönüşü alabileceğiniz en iyi hediyelik ürünlerden birisidir.

Belgrad’da Ne Yenir? Belgrad’da Yenilecek Şeyler

Sırbistan’a kadar gelmişken Sırp mutfağının nasıl olduğunu da merak edebilirsiniz. Hem doğu hem de batıdan izler bulunan Sırbistan’da bizlerden bile izler bulabilmeniz mümkündür. Aslında tüm Balkanlarda hangi yemeğin hangi tatlının nereye ait olduğu tam bilinmemektedir.  Bu yazımızda ağırlıkla en çok tüketilen yiyeceklerden bahsedeceğiz. Belgrad’da Ne Yenir? Listesi oluşturacaksanız;

Belgrad’da yiyeceğiniz yemeklerin içerisinde bolca et kullanıldığını göreceksiniz. Hem domuz hem sığır eti kullanan restoranlarda domuz eti tüketmek istemiyorsanız bunu önceden garsonlara bildirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda kırmızı biber ve kırmızı biber sosu kullanımı da oldukça yaygın olan Sırp yemekleri, lezzet olarak bizim damak tadımıza oldukça fazla benzemektedir. Belgrad’da Yenilecek Şeyler listemize geçecek olursak;

Burek

Belgrad bir zamanlar Osmanlı hakimiyetindeydi. Osmanlı’nın egemen olduğu dönemlerde Sırp mutfağına büyük oranda değiştiğini görüyoruz. Aslında ismi bile bizdeki börek ile birebir aynı gibi J Belgrad’a kadar gelmişken mantarlı, peynirli, kıymalı ve patatesli olarak hazırlanan bureklerden satın alın. Burek hem ucuz hem lezzetli hem de doyurucu olmasından dolayı çok fazla tercih edilmektedir.

Pljeskavica

Belgrad’da yiyebileceğiniz en lezzetli ana yemeklerden birisi de Pljeskavica’dır. Hamburger şeklinde tasarlanmış olan bu lezzetli yemek hızlıca yemek yiyip şehri gezmeye devam etmek için çok ideal bir seçimdir.

Sırp Hamburgeri olarak da bilinen bu yemeğin içerisindeki köftenin domuz, koyun ve sığır eti karışımı içerdiğini söyleyebiliriz. Eğer domuz etine karşı hassasiyetiniz varsa bu lezzetli ve ekonomik yiyeceğin sizlere uygun olmadığını söyleyebiliriz.

Cevapcici (Cevapi)

Balkanların en popüler, yemesi en lezzetli yemeklerinden birisi de Cevapcici yemeğidir. Belgrad’ın kendisine has bir lezzetli olan bu yemeğin birçok varyasyonu bulunmaktadır. Bol ekmek ve sebze ile servis edilen bu yemekte kuşbaşı doğranmış et ve köfteler kullanılıyor. Cevapcici yemeğinin varyasyonları;

 • Leskovac Cevap: Oldukça kaliteli, özel sığır etini doğru şekilde dinlendirip terbiye edilmesi ile bu lezzet ortaya çıkarılmaktadır.
 • Banja Luka Cevap: Cevapcici yemeğinde normalde fırından çıkmış pideler kullanılmaktadır. Banja Luka Cevap yemeğinde ise ıslatılmış ekmek ve soğan kullanılmaktadır.
 • Srajevo Cevap: Cevapcici de genel olarak pide kullanılır. Ancak bu varyasyonda somun ekmek kullanılmaktadır.

İçerisinde bulunan maddeler değişse de Cevapcici temelde kebap yemeğidir. Cevap Sırpça olsa da dilimizdeki anlamı Kebap’tır.

Karadjordje’s Schnitzel

Krallar sofrasına layık olarak gösterilen bu yiyeceğin ismi Sırp Prens Karadjordje’den gelmektedir. Tavuk ya da sığır eti kullanılarak hazırlanan Schnitzel ekmek ile kızartıldıktan sonra kendisine özel Kajmak Sosu ile beraber sunulmaktadır.

Sarma

Belgrad’a özgü yemeklerden bir diğeri ise Sarma’dır. Yaprak ya da lahana yaprağı arasına pirinç, kıyma ve sarımsak karışımı eklenerek sarılan bu lezzet, bizlere oldukça tanıdık gelmektedir. Farklı lezzetlere alışık olmayan, damak tadı değiştirmeye gelemeyen insanlar Belgrad’da oldukça rahat hissedecektir.

Belgrad’da sarma aynı bizdeki gibi lahana ve asma yaprağı ile yapılmaktadır. Ancak Belgrad’da lahana sarmasının çok ama çok popüler olduğunu söyleyebiliriz. Bizdeki sarmadan tek farkı ise Belgrad’da sarma yanına pavlaka sosu servis edilmektedir.

Bizde sarma zeytinyağlı olarak hazırlanmaktadır. Ancak Belgrad’da bu lezzet sadece ve sadece etli olarak hazırlanmaktadır. Bazı işletmelerde kullanılan etin domuz eti olduğunu dahi görebilirsiniz.

Musaka

Belgrad’da Ne Yenir? Listenize yine bizden bir lezzet ekleyeceğiniz. Musaka, bizdeki Musakkanın oldukça benzeridir. Ancak bu ülkede Musakanın biraz farklı metod ve malzemeler ile hazırlandığını söyleyebiliriz. 

Hem bizde hem de Yunanistan’da Musakka patlıcan ile hazırlanmaktadır. Ancak; Belgrad’da Musaka patates ile hazırlanmaktadır. Patates ile hazırlanan versiyonunda kullanılan baharatların oldukça farklı olduğunu göreceksiniz.

Farklı aromalara sahip Musaka yemek isterseniz Belgrad tam da sizlere göre!

Ajvar

Belgrad’da tüketmekten keyif alacağınız en güzel lezzetlerden birisi de Ajvar sosudur. Ekmek üzerine sürülen ya da salata üzerine sos olarak ilave edilen Ajvar, tüm balkan ülkelerinde yaygın olarak tüketilmektedir. Çıkış noktası Sırbistan olarak bu sos hemen hemen tüm Balkan ülkelerinde evde hazırlanmaktadır.

İçerisinde kırmızı biber, sarımsak ve bir dizi baharatlar bulunan bu sos isteğe göre acılı ya da acısız olarak tasarlanıyor. Belgrad’a kadar gitmişken kahvaltıda ekmeğinizin üzerine Ajvar sürüp yemeden geri dönmeyin.

Tufahija

Başta Sırbistan olmak üzere tüm Balkan ülkelerinde popüler olan Tufahija geçmişi çok eskilere dayanan elma ile hazırlanmış cevizli bir tatlıdır. Kabuğu soyulup dört parçaya ayrılan elmalar şekerli su içerisinde pişirilmektedir. İyice pişen elmalar içerisine sırası ile ceviz, yumurta beyaz ve tekrardan şeker ilave edilmektedir. Gerekli hazırlıkların tamamlanması ile beraber tatlı dondurularak tüketime hazır hale getirilmektedir. Tadına baktığınızda elmalı turtaya oldukça fazla benzediğini göreceksiniz.

Palacinke

Belgrad’da her lezzetin kendisine özel versiyonu bulunmaktadır. Başta Belgrad olmak üzere tüm Doğu ve Orta Avrupa’da popüler olan bu lezzet bir nevi krepe benzemektedir. Krep kadar ince hazırlanan Palacinke onlarca farklı malzeme ile tatlandırılarak servis edilmektedir.

Resimden de görebileceğiniz üzere oldukça lezzetli olan bu tatlı türü genellikle kafelerde servis edilmektedir. Badem, bal ve ceviz gibi kuruyemişlerle süslenen panckek benzeri bu lezzet üzerine çikolata ya da krema ekleniyor. Belgrad’da hangi kafeye giderseniz gidin bu lezzetten bulabilmeniz mümkündür. Ancak; Palacinkarnicelere yani pankek kafelerine giderseniz tüm versiyonlarının tadına bakabilmeniz mümkün hale gelmektedir.

Baklava

Belgrad’da Ne Yenir? Listemizin son sırasında bizlere ait bir lezzet olan Baklava yer alıyor. Osmanlı’nın hakimiyet sürdüğü dönemde Anadolu’dan getirilen Baklava Belgrad’da daha da lezzetleştirilmiştir. Öyle ki; Antep’te dillere destan olan birçok baklavadan daha lezzetli ürünler yiyebilmeniz mümkündür.

Eveeet, bir rehberimizin dahi sonuna gelmekten memnuniyet duyuyoruz. Yiyerek gezmenin keyfini bilen kişilere bu yazımız içerisinde Belgrad Gezilecek Yerler rehberi hazırlamaya çalıştık. Bütünü ile bir rehber olmasından dolayı yazımız içerisinde Belgrad seyahatinizde ihtiyaç duyabileceğiniz her detay yer almaktadır.

Belgrad Gezilecek Yerler: Belgrad’da Gezilecek 15 Yer