Karadeniz Bölgesinin en küçük ili olan Bayburt’un 2019 itibari ile 80 bin nüfusu bulunmaktadır. Kent merkezi hariç2 ilçesi bulunan Bayburt sonradan il statüsüne yükselmiştir. Karadeniz gezi rotası hazırlarken listenize Bayburt’u da eklemenizi öneririm. Zaten küçük bir şehir, gezmesi çok vaktinizi almayacaktır. Şehir küçük olsa da gezip görülecek tarihi ve doğa güzelliklerin bir hayli fazla olduğunu görüyoruz. Bayburt Gezilecek Yerler listemiz;

Baksı Müzesi

Bayburt Gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Baksı Müzesi yer alıyor. Bayburt Belediyesi tarafından 2010 yılınca açılan bu müze içerisinde ziyaretçilerin dinlenebileceği konuk evleri, sergi salonları, atölyeler, kütüphane gibi bölümler bulunmaktadır. Bayburt kent merkezinde kültürel anlamda ziyaret edebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir.

Bayburt Kalesi

Hemen hemen her seyyahın uğradığı Bayburt Kalesi, Şehir merkezinin birazcık dışında, Zigana ve Kop Dağının arasında, tepelik bir yerde yer almaktadır. Bölgedeki ticaret yolu üzerinde yer lan kalede geçmişte yaşayan insanların günlük yaşamına dair izleri görebilirsiniz. Aynı zamanda gün batımı ve Bayburt manzarası izlemek için de en ideal yerlerden birisidir.

Bayburt Saat Kulesi

Cumhuriyetin ilan dönemi olan 1923 yılında inşa edilen Saat Kulesi, Bayburt’un tam kent merkezinde yer almaktadır. Toplamda 21 metre uzunluğa sahip olan saat kulesi, şehrin birçok yerinden görünmektedir. Kent merkezine giriş yaptığınızda yollar sizi zaten doğruca saat kulesine götürecektir.

Kop Şehitliği

Hem Bayburt’u ziyarete gelen kişiler hem de Bayburt yöre halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilen Kop Şehitliği, 1963 yılında inşa edilmiştir. Şehitlik; 1916 yılında Çoruh Havzasına giren Rus Kuvvetlerine karşı harekete geçip şehit olan askerler için oluşturulmuştur. Şehitlik temsili olsa da kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Sarıkayalar Şelalesi

Bayburt Gezilecek Yerler listenize şimdi çok güzel bir doğal güzellik ekliyoruz. Yeşilin her türlü tonunu görebileceğiniz bu şelalede görsel şölenin sizlere özel olduğunu dahi düşünebilirsiniz. Özellikle yaz ayında geldiğinizde yöre halkının burada olduğunu ve serinlemek için suya girdiğini görebilirsiniz.

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Bayburt bölgesindeki yaşam tarihin en eski dönemlerine kadar dayanıyor. Ziyarete açık olan Aydıntepe Yeraltı Şehrinde genişliğin 1 metre, yüksekliğin 3 metreye kadar ulaştığını görüyoruz. 3x8 kare plana sahip olan odalar bulunan yeraltı şehrin aynı zamanda havalandırma sistemi, gözetleme kulesi, aydınlatma sistemlerinin bulunduğunu görüyoruz.

Dede Korkut Kümbeti

Dede Korkut Hikayelerini elbette hepiniz biliyorsunuz. Türk Dünyasının çok yakından tanıdığı Dede Korkut’un kabri Bayburt’ta, bu kümbetin altında olduğu rivayet edilir. Kent merkezine 39 kilometre uzaklıkta olan Dede Korkut Kümbeti, bölge halkı tarafından Büyük Baba, Ali Baba türbesi olarak da biliniyor.

Korgan Köprüsü

İpek Yolu üzerinde yer alan Korgan Köprüsü Bayburt halkı tarafından daha çok “Meleğin Köprüsü” olarak bilinir. Oldukça tarihi olan köprünün bu listede yer almasındaki neden tarihi dokusudur. Köprünün inşasında kullanılan doku ve taşlar günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Köprünün altından ise suyu giderek azalan bu nehir akmaktadır.

Bayburt Ulu Cami

Anadolu Selçuklu Döneminde, Sultan II. Gıyaseddin tarafından 1282 yılında inşa edilen Bayburt Ulu Cami, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Tarih boyunca birçok bakım ve onarımdan geçen cami, güzelliğini hiç kaybetmemiş. Bu nedenle gezi listeniz içerisine kesinlikle Bayburt Ulu Camiyi de eklemenizi öneririz.

Çimağıl Mağarası

Bayburt kent merkezine 35 kilometre kadar uzaklıkta bulunan Çimağıl Mağarası, yeraltı şehirleri kadar büyük bir gizeme sahiptir. Mağara girişine kadar araç ile gidebilmek mümkündür. Mağaranın çok ama çok uzun olduğu biliniyor ancak şu an için sadece 885 metrelik bölümü ziyarete açık durumda. 30 metreyi bulan tavan yüksekliğine sahip olan mağarada 11 bölüm bulunduğunu görüyoruz.

Çoruh Nehri Rafting

Bayburt Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Çoruh nehri yer almaktadır. Üzerinde uluslararası ölçekte yarışların düzenlendiği Çoruh nehri, Bayburt’un en gözde noktalarından birisidir. Çoruh aynı zamanda dünyanın en derin nehirlerinden ve en süratli nehirlerinden birisidir. Bu nedenle ülkemizde rafting yapımına en uygun yer olarak kabul edilir. 1993 yılında düzenlenmiş olan Dünya Rafting turnuvasına ev sahipliği yapan Çoruh aynı zamanda yemyeşil bir coğrafyaya sahiptir. Burada orman gezilerinin yanı sıra amatör olarak rafting yapabilirsiniz.

Bayburt Gezilecek Yerler | Bayburt’ta Gezilecek 10 Yer!