Gezginlerin en çok sevdiği şehirlerden birisi de Barselona’dır. İspanya’nın en turistik şehirlerinden birisi olan Barselona sahip olduğu mimari güzellikler sayesinde her yıl milyonlarca kişiyi misafir ediyor. Şehir 1990’lı yıllara kadar popüler değildi. 1992 yılındaki yaz olimpiyatların Barselona’da düzenlenmesi, bu şehrin turizmini bir anda açılmaya başlamıştır.

Barselona’ya girdiğinizde daha önce hiçbir şehirde görmediğiniz binalarla karşılaşabilir, İspanya kültürünü hemen hissedebilirsiniz. Özellikle binaların kusursuz dizilişi daha uçakla inerken dikkatinizi çekecektir. Barselona veya İspanya ile ilgili çok fazla şey söyleyebiliriz. Barselona Gezilecek Yerler yazımız içerisinde size devasa bir rehber hazırladık. Bu rehber emin olun Barselona gezinizi daha keyifli hale getirecektir.

Sagrada Familia Bazilikası

Sagrada Familia Bazilikası, Barselona ile beraber İspanya’nın kültürel simgelerinden birisidir. İspanya bugün dünyanın en popüler şehirlerinden birisi ise bunda bu Bazilikanın büyük bir payı vardır. Yapı dönemin en ünlü mimari Antoni Gaudi tarafından yapılmıştır.

San Jose Dindarlığı Birliği, Bazilika’nın aslında farklı kişilerce inşa edilmesini istemiştir. Araya birçok kişi girip fikir ayrılıkları ortaya çıksa da Bazilika’nın inşaatına daha önce duyulmamış bir isimle başlanmış. Antoni Gaudi 1883 yılında inşaatı daha başlangıç evresinde iken devralmıştır. Gaudi yaşamının sonuna kadar hayatını bu yapıya adamıştır. 1926 yılında yaşama veda eden ustadan sonra Bazilika yetim kalmış bir çoçuğa dönmüştür.

Antonia Gaudi ölümü sonrasında yapıya bir çivi dahi çakılmamıştır. Ancak burasının ne kadar gösterişli olduğunu göreceksiniz. Sagrada Familia Bazilikasının en çokta Mezar Odası, Büyük Çile Kapısı, Çan Kuleleri, Hz. İsa’ın Doğum Cephesi ve Sarmal Merdivenleri bölümlerinin ziyaret edildiğini söyleyebiliriz. Fırsatınız varsa Barselona gezinize ilk bu duraktan başlamanızı öneririz.

 • Adres: Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barcelona
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 - 18:00 (Yaz Aylarında Kapanış 20:00’a Kadar Çıkıyor.) Pazar Günleri 10:30 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 20 Euro – 33 Euro
 • Web Sitesi: sagradafamilia.org/en

Park Güell

Antoni Gaudi tarafından yapılmış olan bir diğer eser Park Güell’dir. Carmel Tepesinde bulunan bu yapının tamamen doğadan ilham alınarak tasarlandığını söyleyebiliriz. Bu parkın ilk yapılma amacı aslında oldukça farklıydı. Eusebio Güell, burada modern ve ihtişamlı bir tatil sitesi oluşturmak istiyordu. 60 evden oluşacak proje maalesef istenildiği gibi başlamadı. 14 yıl gibi bir inşa sürecinde sadece 2 ev tamamladı. Durum böyle olunca bölgenin 1922 yılında parka dönüştürülmesine karar verildi.

Park Güell bölgesine girdiğinizde harika bir deniz manzarası sizleri karşılayacaktır. Sala Hospitala, Gotik Kemerler ve Pavyonlar park içerisinde görebileceğiniz en güzel mimari örneklerden birisidir. Parka giriş yaptığınızda kertenkele heykeli önünde fotoğraf çekininiz. Göz alıcı renklere sahip olan bu heykel önünde fotoğraf çekinmek artık gelenek haline gelmiştir.

Park Güell içerisinde çok fazla vakit geçirecekseniz hazırlıklı gelmenizi tavsiye ederiz. Bu park içerisinde yeme ve içme merkezi maalesef bulunmuyor. Yanınıza stok yapmadan parka çıkmamanızı öneririz. Barselona kent merkezine uzak olan bu parka hop on hop off otobüsleri ile gelmenizi öneririz.

 • Adres: Carrer d’Olot, 08024 Barcelona
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:30 (Yaz Dönemi Kapanış 20:30’a Kadar Çıkabiliyor)
 • Giriş Ücreti: 10 Euro
 • Web Sitesi: parkguell.barcelona/en

Casa Mila (La Pedrera)

Casa Mila, Antoni Gaudi’nin yapmış olduğu en değerli 2. eser olarak gösteriliyor. Katalonya Meydanı içerisinde yer alan yapıya yürüyerek oldukça kolay bir şekilde gidebilirsiniz. Gaudi bu yapının inşaatına 1906 yılında başladı. 1912de biten çalışma bugün dahi ihtişamını asla kaybetmemiştir.

Özel konutların yer aldığı bu yapının ön tarafı tamamen dökme demirlerle donatılmıtır. İlginç balkonlarının yanı sıra bacaların da enteresan olduğunu göreceksiniz. Yapı içerisinde aynı zamanda Caixa de Catalunya Galer de bulunuyor. Casa Mila ilk tamamlandığında büyük eleştiriye maruz kalmıştır. Hatta yerel halk buraya taş ocağı anlamına gelen La Pedrera adını vermiştir. Ancak zamanla yapının ihtişamı fark edilince buraya olan ilginin de artmaya başlandığı görülmüştür.

 • Adres: Carrer de Provença, 261-265, 08008 Barcelona
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18.30 (Yaz Sezonu 20:30)
 • Giriş Ücreti: Gişede 27 Euro, Online Bilet 24 Euro
 • Web Sitesi: lapedrera.com/en

La Rambla Caddesi

Barselona’da Gezilecek Yerler daha yeni başlıyor. Şehir atmosferini görmek, yürüyüş yapmak istiyorsanız sizleri La Rambla Caddesine davet ediyoruz. Bu cadde Katalonya Meydanından başlayıp Liman’a kadar uzanan bir parkura sahiptir. Caddenin kurulması aslında surların yıkılması ile beraber başlamıştır. Surlar yıkılınca açığa çıkan meydana devasa ama bir o kadar da güzel cadde yapılmasına karar verilmiştir.

La Rambla Caddesi içerisinde yemek yiyebileceğiniz birçok restoran ve kafe bulunuyor. Aynı zamanda alışveriş yapıp hediyelik eşya satın alabileceğiniz yüzlerce dükkanın da bu cadde içerisinde olduğunu göreceksiniz. Şehrin en popüler yeri olsa da pazar günleri çoğu yerin kapalı olduğunu göreceksiniz.

NOT: La Rambla Caddesi Barselona’nın en gözde yerlerinden birisidir. Turistlerin ağır olarak bulunduğu bu yerde dolandırıcılara, cepçilere karşı dikkatli olmanızı öneririz. Her alan bir hırsızlık vakası içerisinde yer alabilirsiniz.

Camp Nou Stadyumu & Barcelona FC Museum

Barselona’da Nereye Gidilir sorusuna şimdi spor dolu bir yer ekliyoruz. Son zamanlarda yaşanan siyasi sorunlardan dolayı ülkenin en popüler takımı Barcelona gayri resmi olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Barcelona’nın evi olan Camp Nou Stadyumu’nu görmeden asla geri dönmemenizi öneririz.

Mimar Francesc Mitjans tarafından tasarlanan bu stadyum 3 yıl gibi kısa bir sürede inşa edilmiştir. 55,000 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan Camp Nou’nun 100 binden fazla izleyici kapasitesi bulunuyor. Stadyumu gezdikten sonra sizleri Barcelona müzesi karşılayacaktır. Bu müzede;

Barcelona FC Museum içerisinde Katalan ekibinin 100 yıllık geçmişi sergileniyor. Barselona ile ilgili anlatımlar hem yazılı hem de video olarak sunuluyor. Müze gezisi sırasında Barselona’nın kurulduğu günden bu yana kazandığı tüm kupaları da görebilirsiniz.

 • Adres: Carrer de Aritides Maillol, 12, 08028 Barcelona
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 19:30 ( Pazar Günleri 10:00 ile 14:30 Arası)
 • Giriş Ücreti: Stad Gezi Bileti 29,50 Euro (Online Bilet 26 Euro), Camp Nou Tour Plus Bileti 38,50 Euro (Online Bilet 35 Euro)
 • Web Sitesi: fcbarcelona.com

Casa Batllo

Antoni Gaudi’nin Barselona’da sayısız eseri bulunuyor. Casa Batllo yerel dilde Kemiklerin Evi anlamına geliyor. 10 dakikalık yürüme mesafesi ile Katalonya Meydanına ineceğiniz bu evin modern sanata oldukça katkısı olduğunu söyleyebiliriz.

Casa Batllo şu an için özel bir firma tarafından işletilen müzedir. Yapı 1904 yılında yapılmış olsa da sonradan yapılan restorasyon bugün ki şeklin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Dış cephesinin gizemi kadar iç cephesinin de kusursuz olduğunu söyleyebiliriz. Yapının salonu ve tavanının kesinlikle kusursuz olduğunu göreceksiniz.

 • Adres: Passeig de Gracia, 43, 08007, Barcelona
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 20:00
 • Giriş Ücreti: 25 Euro
 • Web Sitesi: casabatllo.es/en/

Mercat de La Boqueria

La Rambla içerisine girdiğinizde sizleri Mercant de La Boqueria karşılayacaktır. Pazar günleri dışında haftanın her günü kurulan bu pazarda yöre halkı tarafından yetiştirilen sebze, meyve, et ve balık ürünlerin satıldığını göreceksiniz. Bu pazar Barselona ile kalmayıp ününü tüm dünyaya duyurmuştur.

1217 yılında yapılmış olan pazara İspanya’nın dört bir yanından insanlar gelmektedir. Hatta Barselona’da görmüş olduğunuz tüm lüks restoranlar sebze, meyve ve et ihtiyaçlarını bu pazardan karşılamaktadır. Klasik tezgahlar ile beraber pazar içerisinde tatlı ve şekerleme satılan bölümlerin bulunduğunu da göreceksiniz. Pazar içerisindeki mekanlardan Katolan mutfağına özgü birçok yiyeceğin tadına bakabilirsiniz.

 • Adres: La Rambla, 91, 08001 Barcelona
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 20:30

Picasso Müzesi

Dünya üzerinde kendisi hayatta iken adına müze açılan ilk kişi Picasso’dur. Barcelona’da Gezilmesi Gereken Yerler listelerinin ilk sırasında yer alan Picasso Müzesi'nde 3,500’den fazla eser bulunuyor. Picasso ölmeden önce açılan bu müzeye ziyaretçiler ilk olarak 1963 yılında kabul edilmeye başlanmıştır. Barselona’da bulunan bu müze ile beraber Paris’te bulunan Picasso müzesi, sanatçıya ait en fazla eser barındıran yer olarak gösteriliyor

Müze binası Orta Çağ döneminde tasarlanmış bir malikanedir. Picasso’nun bir dönem hayatını geçirdiği bu müzede ustalık eserlerinden daha çok ilk dönem eserleri bulunmaktadır. Müzeyi ziyaret ettiğinizde özellikle görmenizi istediğimiz eserler vardır. Ciencia y Caridad, Hombre Con Bonia, Menu de Els Quatro Gats, Autorretrato con Peluca eserlerini görmeden kesinlikle müzeden ayrılmayın.

 • Adres: Carrer Montcada, 15-23, 08003, Barcelona
 • Ziyaret Saatleri: Salı-Pazar 09:00 – 19:00
 • Giriş Ücreti: 12 Euro
 • Web Sitesi: museupicasso.bcn.cat/en/

Barri Gotic (Gothic Quarter)

Barselona tarihinin gerçekten çok eski olduğunu göreceksiniz. Sadece Barri Gotic bile Barselona tarihini keşfetmeniz için yeterli olacaktır. Barselona'nın kalbi olan Gotik Mahallesi, bu kentteki ilk yaşamın başladığı yerdir. Bu bölgede gördüğünüz tüm yapıların 11. Yüzyılda inşa edildiğini söyleyebiliriz. Katalonya bildiğiniz üzere denizcilikte kendini geliştirmiş bir toplumdu. Bu bölgedeki yapılar daha çok denizcilerin yaşam bölgeleri idi.

Barri Gotic Mahallesinin geçmişi M.Ö 3. yüzyıla dayanıyor. Tarihin en büyük askeri dehalarından birisi olan Hannibal’in babası bu mahalleye gelerek ilk yerleşimi kurmuştur. Hamilcar Barca tarafından kurulan bu köy ilerleyen tarihlerde Roma hakimiyetine girmiştir. Roma bölgeyi komple hakimiyet altına alabilmek için buraya bir kale inşa etmiştir. Barcino ismi verilen bu bölge şehrin en eski yerleşim bölgeleridir. Buraya kadar gelmişken Frederic Mare Heykel Müzesini, Şehir Tarih Müzesini, Roma Duvarını, Başdiyakozun Evini ve Agustus Tapınağını gezebilirsiniz.

Barselona’nın görülmeye değer güzelliklerinden olan Barri Gotic meydanında sayısız güzellikler bulunmaktadır. Aynı zamanda bu meydanın çevresinde 4 yıldızlı olup oldukça kaliteli hizmet veren oteller bulabilirsiniz.

Poble Espanyol

Barselona Gezilecek Yerler içerisindeki en güzel mekanın Poble Espanyol olduğunu söyleyebiliriz. Montjuic Tepesi içerisinde yer alan bu köy günümüzde açık hava müzesi olarak ziyaret ediliyor. Köyün tasarımı Katalan’ın en ünlü mimarlarından birisi olan Josep Puig i Cadafalch yapmıştır. Burası aslında EXPO fuarına hoş geldin karşılaması olması için düşünülmüştür.

Poble Espanyol köyü 42,000 metrekarelik alana sahiptir. İçerisinde İspanya’nın kültürünü yansıtan 116 adet yapı bulunmaktadır. Bu yapılar hem İspanya kültürünü hem de günlük yaşamını iyi bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Köy içerisinde aynı zamanda Endülüs dönemini yansıtan bir dini yapı da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 40’dan fazla atölye, restoran, kafelerin de yer aldığını göreceksiniz. Köyün bilgileri;

 • Adres: Av. de Francesc Ferrer i Guardia, 13, 08038, Barcelona
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi: 09:00 – 2.0:00 Salı, Çarşamba, Perşembe, Pazar: 09:00 – 24:00 Cuma: 09:00 – 15:00 Cumartesi 09:00 – 16:00
 • Giriş Ücreti: 14 Euro (Online Bilet 12,60 Euro)
 • Web Sitesi: museupicasso.bcn.cat/en/

Tibidabo

Barselona'nın en çok ziyaret dini yapılarından birisi de Tibidabo’dur. Yapımına 1902 yılında bu yapının inşaat ancak 60 yılda tamamlanmıştır. Şehir merkezinden 512 metre yükseklikteki Tividabo Tepesinde yer alan bu dini yapının oldukça popüler olduğunu görüyoruz.

Tibidabo’nun konumunu görünce buraya aşık olacaksınız. Bütünü ile kent manzarasına sahip olan kilisenin ön bölümünde ek bir asansör bulunmaktadır. Bu asansör ile 288 metre yüksekliğe sahip iletişim kulesinin zirvesine çıkabilirsiniz. Barselona kent merkezi içerisinde yer alan Tibi Bus ulaşım seçeneğini kullanarak buraya oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Montjuic

Tibidabo Tepesinde oldukça fazla gezip görülecek kültürel mekanlar bulunuyor. Bu yapılardan birisi olan Montjuic Kalesi ismini daha önce burada bulunan Musevi Mezarlığından almaktadır. Kale içerisine girdiğinizde sizleri askeri müze karşılayacaktır.

Olimpiyat Köyü olarak da adlandırılan Tibidabo, EXPO 1929 fuarı için tasarlanmıştır. Bu kale ile Olimpiyatların düzenlendiği stadyum arasında 14 hektarlık bir alan bulunmaktadır. Bu alan Barselona Arboretumu olarak kullanılmaktadır. Barselona geziniz sırasında bu bölgeye en azından birkaç saatlik vakit ayırmanızı öneririz.

Barceloneta

Barselona’da Gezilecek Yerler listenize şimdi de sahil tarafından bir semt ekliyoruz. İçerisinde plajlar, küçük restoran ve kafelerin yer aldığı Barceloneta 19. Yüzyılda inşa edilmiştir. 1992 yılına kadar şehrin denizle bağlantılı tek yerleşim yeri burasıydı. Ancak 1992 yılındaki yaz olimpiyatları ile buranın kaderi de değişmiştir. Konaklama seçenekleri bakımından da uygun olan semtte daha çok geleneksel ve sessiz oteller bulacaksınız.

Barceloneta daha çok Barselona’nın düşük gelirli insanları tarafından tercih edilen bir bölgedir. İç kesime doğru girdiğinizde halk pazarlarını dahi görebilirsiniz. Yukarıda da dediğimiz gibi küçük kafeler ve barlar semtin en çok ilgi gören yerleridir.

Barceloneta aynı zamanda Barselona’nın en kalabalık 2 plajına ev sahipliği yapmaktadır. Kordon boyu yürürken karşınıza Katalonya Tarih Müzesi, Mare Nostrum Binası, Passeing Maritim, Istakoz Anıtı gibi tarihi yerler karşılayacaktır. Aynı zamanda bu bölge Barselona’da görebileceğiniz en kaliteli 5 yıldızlı otellere ev sahipliği yapmaktadır.

Plaça de Catalunya

Plaça de Catalunya, şehri birbirine bağlayan köprü vazifesindedir. Bu bölgeye geldiğinizde El Raval, La Ribera, Barri Gotic ve Eixaple’yi birbirine bağlayan tek noktanın burası olduğunu göreceksiniz. Şehir içerisinde çok önemli caddeleri birbirine bağlayan bu meydan da hareketin 24 saat azalmadığını göreceksiniz.

Barselona’da alışveriş yapabileceğiniz yerlerin başında yer alan Plaça de Catalunya trafiğe tamamen kapalı bir bölgedir. Burada doyasıya alışveriş yapabilir, güvercinleri elleriniz ile besleyebilir, bir caddeden diğerine geçebilirsiniz.

Barselona Katedrali

II. Jaume tarafından Mimar Charles Walters’e 14. Yüzyılda inşa ettirilen Barselona Katedrali, şehrin simgelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Barselona’da Nereye Gidilir sorusuna vereceğimiz en güzel yanıtlardan birisi de bu katedral olacaktır.

Barselona Başpiskoposluk merkezi olan Katedral içerisinde aynı zamanda Vizigot Balizikası, Roma Tapınağı ve bir de cami bulunuyor. Katedrale girerken çok iyi bir şekilde tasvir edilmiş Hz. İsa ve 12 Havari çizimini göreceksiniz. Barselona Katedrali içerisindeki her şapelin bir aziz ya da azizeye adandığını göreceksiniz.

Gotik mimarinin en güzel örneklerinden birisi olan Barselona Katedralinin iç kısmının muazzam olduğunu söyleyebiliriz. Rönesans ve Orta Çağ dönemine ait izlerin bulunduğu katedrali kesinlikle gezi listenize eklemenizi öneririz.

 • Adres: Plaça de la Seu, 08002, Barcelona
 • Ziyaret Saatleri: Hafta İçi 12:30 – 19:45, Cumartesi 12:30 – 17:30, Pazar 14:00 – 17:45
 • Giriş Ücreti: 7 Euro
 • Web Sitesi: catedralbcn.org

Katalan Ulusal Sanat Müzesi (MNAC)

EXPO 1929 öncesinde tamamlanarak ziyarete açılan Katalan Ulusal Sanat Müzesi, Barselona’nın en gözde yerlerinden birisidir. İlk açıldığı dönemlerde Katalonya Pavilyonu olarak ziyaretçi kabul eden müze günümüzde Katalonya Özerk Bölgesinin en zengin müzelerinden birisi olarak gösterilmektedir.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi içerisinde Kuzey Katalonya bölgesindeki tüm kiliselerden toplanan Romanesk eserler sergileniyor. Aynı zamanda İspanya’nın birçok bölgesinden getirilmiş Rönesans, Barok ve Gotik eserlere de göz atabilirsiniz.

Bu müze aynı zamanda Katalan sanatını da en güzel öğrenebileceğiniz yerlerden birisidir. Müze içerisindeki sergi alanlarından sonra kütüphaneyi gezebilir akabinde dış bölümde kent manzarası eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Müzenin Oleum adında kendine ait bir restoranı bulunuyor.

 • Adres: Palau Nacional, Parc de Montjuic, 08038 Barcelona
 • Ziyaret Saatleri: Salı – Cumartesi 10:00 – 18:00, Pazar 10:00 – 15:00 (Pazartesi Günleri Ziyarete Kapalı)
 • Giriş Ücreti: 12 Euro
 • Web Sitesi: museunacional.cat/en

Parc de La Ciutadella

Parc de La Ciutadella Kalesi, 1714 yılında Kral V. Felipe tarafından şehrin güvenliğini sağlamak amacı ile inşa ettirilmiştir. 1888 yılında tekrardan düzenlemeye gidilen kalede bugün ki modern izlerin oluşturulmaya başlandığını görüyoruz. Kalenin içerisine girdiğinizde Katalan Parlamento Binasının da bulunduğu göreceksiniz. Aynı zamanda bol miktarda yürüyüş alanlarının bulunduğu kalede şehir manzarasını izleyecek bir seyir terası da bulunuyor.

Parc de La Ciutadella içerisine girdiğinizde Barselona’ya büyük katkılar sağlamış olan Antoni Gaudi’nin henüz öğrenci iken yapmış olduğu Doğa Tarih Müzesi, Fount Monumental Müzesi ve Jeoloji Müzelerini görebilirsiniz.

 • Adres: Passeig de Picasso, 21, 08003, Barcelona

Santa Maria del Mar Bazilikası

Gotik mimari kiliseler içerisinde mimari uyumu en başarılı yapının Santa Maria del Mar Bazilikası olduğunu söyleyebiliriz. La Ribera halkının yardımları ile yapımına 1329 yılında başlanan kilisenin inşatı ancak 1384 yılında tamamlanmıştır. Bu Bazilika Barselona içerisinde tamamı gotik mimariye sahip tek yapı olma özelliğine sahiptir.

Dışarıdan bakıldığında oldukça sade olan Santa Maria del Mar Bazilikasının içine girdiğinizde ustaca işlenmiş olan detaylar sizleri karşılayacaktır. Yapı, kendisinden sonra yapılacak birçok eser için ilham kaynağı olmuştur. Bildiğiniz üzere Katalanlar 15. Yüzyılda denizcilikte oldukça usta idi. Bunun unutulmaması için 15. Yüzyılda kilisenin mihrabına özel bir detay bırakılmıştır.

Santa Maria del Mar Bazilikasını gezecekseniz sizleri çok özel bir bölüme yönlendireceğiniz. Fossar de les Moreres adı verilen bölümdeki anıt 1714 yılında çıkan savaşta hayatını kaybeden askerlerin anıtına Bazilikaya dikilmiştir. Bu detayı görmeden kesinlikle yapıdan ayrılmayınız.

 • Adres: Plaça de Santa Maria, 08003, Barcelona
 • Ziyaret Saatleri: 13:00 – 17.00, Pazar 14:00 – 17:00
 • Web Sitesi: santamariadelmarbarcelona.org/home/

Magic Fountain of Montjuic

Dünya Ticaret Fuarı (EXPO) 1929 İspanya’da, Barselona’da düzenlenmiştir. Bu gösterili etkinliğin açılışı ise Magic Fountain of Montjuic da gerçekleşmiştir. İzleyicilerine oldukça güzel bir ışık ve ses gösterisi sunan bu yere kesinlikle uğramanızı öneriyoruz.

EXPO Fuarından bir yıl önce yani 1928 yılında yapına başlanan bu çeşmede 3,000 işçi hiç durmadan çalışmıştır. EXPO fuarının açılışında 30 müzikal eser ışık oyunları ile beraber izleyicilere sunulmuştur. Bununla beraber su akrobasileri de olunca ortaya oldukça güzel bir görsel şölen çıkmıştır. Bugün bu eğlenceyi hala yerinde görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Çeşme Katalan Ulusal Müzesi önünde yer aldığı için kolay bir şekilde bulunabiliyor.

 • Adres: Plaça de Carles Buigas, 1, 08038, Barcelona

Fundacio Joan Miro (Joan Miro Müzesi)

Barselona Gezilecek Yerler listemizin maalesef sonuna geliyoruz. Ama rehberimiz bu bölümden sonra sizlere şehir ile ilgili diğer detayları sunacağız. Barselona’da son olarak Fundacio Joan Miro sanat galerisini gezebilirsiniz.

1975 yılında ziyarete açılan bu müze ünlü Katalan resim sanatçılı Joan Miro’ya ait resimler, heykeller ve çeşitli çizimler sunuluyor. Müze içerisinde yer alan eserlerin çoğu Miro tarafından müzeye bağışlanmış eserlerden oluşuyor. Müze gezintisi sonrasında ayrıca film gösterimlerine ve konferanslara da katılarak sanat dolu bir gün geçirebilirsiniz.

 • Adres: Parc de Montjuic, 08038, Barcelona
 • Ziyaret Saatleri: Salı – Cumartesi 10:00 – 18:00 Pazar: 10:00 – 15:00 (Pazartesi Kapalı)
 • Giriş Ücreti: 13 Euro
 • Web Sitesi: fmirobcn.org/e

Barselona’da Nerede Kalınır?

Barselona’da Gezilecek Yerler yazımız sona erse de rehberimiz devam ediyor. Bu bölümde ise sizlere Barselona’da Nerede Kalınır? hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Şehirde konaklama genel olarak Katalonya Meydanı Çevresi, Eixample, Ciutat Vella ve Sant Marti bölgelerinde yapılıyor. Otel tavsiyelerimiz ise şu şekilde olacaktı;

Barselona’da ekonomik bir tatil yapmak isteyebilirsiniz. Şehir merkezinde 3 yıldızlı, güvenli, ekonomik birçok otel bulunuyor. Katalonya Meydanı Çevresinde bulunan 3 yıldızlı Room Mate Pau Oteli en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Buna ek olarak Ciutat Vella Bölgesinde bulunan 3 yıldızlı Andante Hotel, Eixaple Bölgesinde bulunan 3 yıldızlı Room Mate Emma ve Sant Marti Bölgesinde bulunan Catalonia Sagrada Familia otellerini de tercih edebilirsiniz.

Her gezginin oteller konusundaki istek ve arzuları birbirinden farklıdır. Biraz daha konfor istiyorsanız Katalonya Meydanı Çevresinde bulunan 4 yıldızlı H10 Universitat otelini tercih edebilirsiniz. Bu otele alternatifler ise; Cuitat Vella Bölgesindeki 4 yıldızlı Catolinia Catedral, Eixaple Bölgesindeki 4 yıldızlı Hotel Veuling Bcn by HC, Sant Marti Bölgesindeki 4 yıldızlı Novotel Barcelona City otellerinde de kalabilirsiniz.

Berselona’da 5 yıldızlı otel önerilerimiz de olacaktır. Katalonya Meydanı Çevresinde bulunan Ohla Barcelona, Ciutat Vella Bölgesinde bulunan Eurostars Grand Marina Hotel GL, Eixample Bölgesinde bulunan El Palace Barcelona, Sant Marti Bölgesinde bulunan The Level at Melia Barcelona Sky otellerinde konaklayabilirsiniz.

Barselona’da Nerede Kalınır konusunda sizlere şehrin en kaliteli, misafirler tarafından en yüksek puanlar almış otelleri listelemeye çalıştık.

Barselona’da Neler Yapılır?

Akdeniz’in en misafirperver şehirlerinden birisi olan Barcelona’yı aylarca gezseniz yine keşfedemediğniz yerleri muhakkak olacaktır. Sıra dışı mimarilerinin yanı sıra yöresel lezzetleri ile de ünlü olan bu şehirde tüm gününüz aktivite ve eğlence dolu geçecektir. Barselona gezisi sırasında sıkılan, boş vakit geçiren bir gezgin asla olmadı. Sen de bu gezi sırasında hem eğlenceye hem de gezmeye doyacaksın.

Barselona’da Ne Yapılır? Bölümü kişiden kişiye değişebilir. Bu bölümü daha çok herkese hitap edecek şekilde hazırlamaya özen gösterdik. Eğer Barselona’yı gezen birisi iseniz ve farklı önerileriniz varsa bunları bizlere yorum bölümü üzerinden ulaştırabilirsin. Haydi şimdi listemize geçelim;

Gothic Quarter Sokaklarında Kaybolun

Barselona 2 milyon nüfusa sahip devasa büyük bir şehir. Geçmişi çok eski devirlere giden Barselona’da önceleri Arap’lar yaşıyordu. Araplardan kenti alan Katolikler burayı modernizm akımının başkenti ilan etmişlerdir. Bu nedenle bu şehirde çok fazla ve zengin mimari seçenekler bulunuyor.

Gothic Quarter şehrin en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Şehrin kalbinde yer alan bu bölge gün içerisinde çok fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bu bölgeye giriş yaptığınızda Roma döneminden kalma sayısız eserin sizi karşıladığınız göreceksiniz. Yapacağınız yürüyüşler sırasında aynı zamanda Plaça Sant jaume ve Plaça de la Catedral meydanları sizlere selam verecektir.

Gotik Quarter’ı bireysel olarak gezmekten keyif alamayabilirsiniz. Ancak 18 Euro vererek katılacağınız yürüyüş turları eşliğinde gezerseniz buranın tadına varabilirsiniz. Rehberler bölge ve yapıların tarihi ile ilgili sizlere sonsuz bilgiler sunacaktır. Bu nedenle turlar ile gezmenizi tavsiye ederiz.

Antoni Gaudi’nin Eserlerini Gezin

1882 yılında dünyaya gelen Antoni Gaudi 1926 yılında vefat edene dek Barselona için çalışmıştır. Şehrin dört bir yanında dini ve sivil eserler inşa eden Gaudi Barcelona’nın gururudur. Yukarıda anlatımını yaptığımız Sagrada Familia ise Gaudi’nin başlayıp tamamlayamadığı bir katedraldır. Vefatı üzerinden neredeyse 100 yıl geçecek ama katedralin inşaatı hala devam ediyor. Ancak buraya girdiğinizde katedralin ne kadar kusursuz ve ihtişamlı olduğunu göreceksiniz.

Barcelona’da nereye giderseniz gidin Guadi’nin bir eserini göreceksiniz. Bizdeki Mimar Sinan ile hemen hemen aynı olan Guadi yapılarını daha çok gotik tarzda inşa ediliyordu. Barselona’ya kadar gelmişken bu eserlerden birisini görmeden kesinlikle dönmeyin.

Las Ramblas Caddesinde Yürüyün

Barcelona’nın en kalabalık yerlerinden birisi de Las Ramblas Caddesidir. Siz bu caddeye gelmek istemeseniz bile yollar sizi buraya getireecektir. Kentin merkezinde yer alan cadde Barcelona’nın şehir simgelerinden birisidir.

Hem turistler hem de yerli halkın yürüdüğü bu caddede akşam olunca çeşitli eğlence ve partilerin düzenlendiğini göreceksiniz. Cadde içerisinde çok fazla mağaza, kafe, bar ve restoran bulunuyor. Burada yürüyerek eğlencelerden birisine dahil olabilirsiniz.

Camp Nou Stadyumu’nu Gezin

Futbolu seven ya da sevmeyen herkes Barselona’ya gelince ilk olarak Camp Nou’yu görmek ister. Katalanların gurur kaynağı olan bu stadyum FC Barcelona’nın da evidir. Stadyum oldukça büyük olup aynı anda 100,000 kişiyi ağırlayabilmektedir. Stadyumun tam kapasite ile dolu olduğunu hayal edip tezahürat yapıldığını düşünün. Karşı takım için ne kadar korkutucu bir şey değil mi? Futbol döneminde gelirseniz burada kesinlikle bir Barselona maçı izlemenizi öneriyoruz.

Normal zamanlarda geldiğinizde 26 Euro vererek stadyum turuna çıkabilirsiniz. Yeşil sahalara kadar indikten sonra Barselona’ya ait müzeler sizi karşılayacaktır. Burada Barça’nın kazanmış olduğu yüzlerce ödül ve kupanın ihtişamı sizleri etkileyecektir. Futbol kültürünün nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız bu stadyumu gezmenizi tavsiye ederiz.

Picasso Müzesini Ziyaret Edin

Barselona’da Ne Yapılır bölümüne oldukça önemli bir yer ekliyoruz. Barselona’nın sanat şehri olduğunu Picasso’dan anlayabilirsiniz. Pablo Picasso dünyanın en ünlü ressamlarından birisidir. Ona ait çalışmaları kronolojik olarak bu müzede görebilirsiniz. İçeri girince sizleri binlerce eser karşılayacaktır. Birkaç saatlik gezinti ile Picasso’yu yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Tapas’ın Tadına Bakın

Barcelona’da Ne Yenir bölümünde Tapas’a gireceğiz fakat bir etkinlik olması açısından burada da değinmek istiyoruz. Tüm İspanya’da göreceğiniz Tapas aslında birden fazla atıştırmalığın bir araya getirilmesidir. Gastronomi’ye ilginiz varsa ve yeni lezzetler keşfetmek istiyorsanız Tapas tam da sizlere göre.

Cava ve Vermut’un Tadına Bakın

Barselona’da Ne Yapılır bölümün yavaş yavaş sonuna geliyoruz. İspanya’ya özgü içkilerden olan Cava ve Vermut Barselona’da oldukça fazla tüketiliyor. Pazar günleri kalabalık gruplar bir araya geldiğinde adetleri gereği Vermut içerler. Cava ise daha çok parti ve kutlamalarda içilen bir içki türüdür. Hoşunuza giderse bu 2 içeriği hediyelik olarak satın alıp Türkiye’ye getirebilirsiniz.

Barselona’da Ne Yenir?

Barselona geziniz sırasında ispanyol mutfağını merak edeceksiniz. Katalanlar’ın başkent olarak kabul ettiği Barselona’da Katalan mutfağının yanı sıra Arap mutfağından kalma ezgiler de bulunmakta. Gastronomi açısından oldukça zengin olan bu şehirde her türlü lezzet sizleri karşılayacaktır. Bu şehirde vegan, vejerteryan ve helal kesim yiyecekler bulabilirsiniz.

Akdeniz mutfağının yoğun olduğu Barselona’da deniz ürünleri çok yaygın tüketilmektedir. Bunun yanı sıra kızartmalar, atıştırmalıklar ve sebze yemeklerinin de çok fazla tercih edildiğini görüyoruz. Bu nedenle bu bölümde sizlere Barselona’da Ne Yenir hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Churros

Chrurros Barcelona’da hem hamurişi hem de tatlı olarak satılmaktadır. Genelde yerel halk işe giderken hızlı kahvaltılık olarak tercih ettiği bu yiyecek gençler tarafından partilerde de sıklıkla tüketilmektedir. Türkiye’de olduğu gibi bazı bölgelerde şerbet ile tatlandırılıp tatlı olarak da servis edilmektedir. Oldukça lezzetli olan Churros’un kesinlikle tadına bakmanızı öneririz.

Bocadillos

Bocadillos aslında bölge halkı tarafından Entrepans ya da Bocata olarak da bilinir. Yerel halkın oldukça sık tükettiği bu atıştırmalığın hazırlanışı aslında çok kolaydır. Çıtır baget ekmeği arasına et ya daomlet koyun. Bunların üstüne tortilla, peynir vs koyduğunuzda sandviçiniz hazırdır 😊

Paella

İspanya’nın hangi şehrine giderseniz gidin. Eğer Paella yemeden geri dönerseniz seyahat sizler için yarım kalmış demektir. Aslında Valencia bölgesine ait olan bu yemek kırmızı et ve fasulyeden yapılıyormuş. Barselona’da daha çok deniz mahsullerinden yapılan versiyonu bulunuyor. Şehir içerisindeki birçok restoran bu yemeği oldukça başarılı ve lezzetli yaptığını söyleyebiliriz.

Paella İspanya’da 3 farklı türde yapılıyor. Paella Valencaiana; Tavuk, pirinç, sebze, fasulye, ördek ve tavşan etinden hazırlanıyor. Deniz Ürünleri Paella; pirinç, sebze ve deniz mahsullerinden hazırlanıyor. Paella Mixta ise deniz mahsulleri, pirinç, tavuk, safran ve sebzeden oluşuyor. Bu 3’ü arasında tercih yaparak karnınızı güzel bir şekilde doyurabilirsiniz.

Tapas

Barselona’da Ne Yenir denildiğinde herkes size Tapas’ı önerecektir. Ana yemek öncesi gelen Tapas aslında birden fazla yiyecekten oluşan bir atıştırmalık tabağıdır. Bize göre meze tabağı gibi düşünebileceğimiz Tapas’ın çok zengin içeriğe sahip olduğunu göreceksiniz. İspanya kültüründe oldukça yaygın olan Tapas’ın yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. En yaygın Tapas türleri ise;

 • Pa amb Tomaquet: Sarımsak, domates zeytinyağı ekmekten oluşan atıştırmalık
 • Patates Braves: Baharat soslu patates
 • Gambes a la Planxa: Sarımsaklı karides ızgaradan oluşan atıştırmalık
 • Xipirons: Kalamar kızartmasından oluşan atıştırmalık
 • Bombas: Tenis topu kadar büyük patates kroket
 • Formatge Manchego: Manchego peynirinden oluşan atıştırmalık
 • Truita de Patates: Patatesi omltten oluşan atıştırmalık

Barselona’da binlerce kafe ve restoranda bu lezzetin tadına bakabilirsiniz.

Gazpacho

Gazpacho aslında Barselona usulü domates çorbasıdır. İçerisinde domates, zeytinyağı, sarımsak, soğan ve salatalık bulunuyor. Sıcak ve soğuk olarak tüketilebildiği gibi yemek ve salatalara sos olarak da ilave edilmektedir. Oldukça lezzetli olan Gazpacho besleyici içeriğinden dolayı tercih ediliyor. Endülüslerden kalma bir lezzet olan bu çorbanın bizim damak tadımıza da uygun olduğunu göreceksiniz.

Esqueixada

En otantik Katalan yiyeceklerinden birisi de Esqueixada'dır. Bu otantik yemek ağırlıkla deniz ürünlerinden hazırlanan bir salatadır.. Deniz ürünleri içerisine domates, romesco sosu, zeytin ve soğan eklenerekbu besleyici lezzetin ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Escalivada

Kırmızı köz biber ve patlıcandan hazırlanan bu yemek Barselona’daki en lezzetli yiyeceklerden birisidir. Odun ateşinde ızgara olarak hazırlanan patlıcanla kırmızı biber, bir dilim ekmek üzerine sarımsak ve zeytinyağı eklenerek servis edilir. Dışarıdan bakıldığında basit gibi görülebilir ancak özel pişirme metodundan dolayı oldukça lezzetli bir ürün ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Allioli

Allioli zeytinyağı, sarımsak ve tuzdan oluşturulan bir sosdur. Biraz mayoneze benzese de Katalanlar bu karışıma bayılmaktadır. Ekmek üzerine sürülen Allioli’yi aynı zamanda balık, et ya da patates ile de yiyebilirsiniz.

Crema Catalana

Fransızların Creme Brulee’sine rakip olarak geliştirilen Crema Catalana, İspanyolların en çok tükettiği tatlılardan birisidir. Vanilyalı Muhallebi olan Crema Catalana’nın Creme Brulee ile aynı lezzete sahip olduğunu söyleyebiliriz. Üzerine tarçın ve rendelenmiş limon kabuğu ile servis edilen bu tatlının oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Mato

Barselona’da Ne Yenir bölümünün yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Peynirleri ile meşhur olan İspanya’da dünyanın en kaliteli peynirleri üretilmektedir. Ülke dışına çok fazla çıkarılmayan peynirlerden oldukça lezzetli ürünler üretiliyor.

İspanyollar peynirden dahi tatlı yapabilecek damak tadına sahiptirler. Mato peyniri içerisine badem ve bal ilave edildikten sonra servis edilmekte. Oldukça lezzetli olan bu tatlıdan defalarca kez yemek isteyebilirsiniz. Mato peynirinden bir miktar alıp bu lezzeti ülkemizde de yapmak isteyebilirsiniz.

Barselona’dan Ne Alınır?

Barselona’da Gezilmesi Gereken Yerler rehberimizin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Bu bölümde ise hatıra, hediyelik eşya ve ürün alımları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İspanya’ya kadar gelmişken eliniz boş dönmek istemezsiniz değil mi? Barselona’da Ne Alınır bölümünde sizlere şehrin en popüler ürünleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Zeytinyağı

Zeytinyağı konusunda Dünyanın en büyük ihratçısı İspanya’dır. İspanya mutfağında yer alan her yemekte karşınıza çıkan zeyinyağını ailenize, sevdiklerinize hediyelik olarak götürebiirsiniz. Tamamen saf, bitkisel olan İspanya zeytinyağları yemeklere ayrı bir tat, lezzet vermektedir. Ufak şişlerden satılan zeytinyağlardan kesinlikle almanızı istiyoruz.

Safran

Hindistan ve Ortadoğu’ya ait olan Safran Barselona’da da yaygın olarak bulunmaktadır. Hatta Paella yiyeceğini sizlere anlatırken içerisinde Safran bulunduğunu söylemiştik. Dünyanın en pahalı baharatı olan Safra’nın kilosu burada 1,500 Euro bandındadır. Ülkeye dönerken hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için 50 gramdan oluşan Safran paketlerinden satın alabilirsiniz.

Turron

Turron Barselona’da daha çok Noel zamanı tüketilen bir şekerlemedir. Ancak yılın her döneminde bulabilmek mümkündür. Turron hem yumuşak hem de sert olarak satılan bir şekerlemedir. KKendi içerisinde bademli, cevizli, karamelli ve ballı gibi birçok çeşide sahip olan bu şekerlemeleri şehrin hemen hemen her yerinde bulabilirsiniz.

Espardenye

Espardenye denilen yazlık terliklerin geçmişi 13. Yüzyıla dayanmaktadır. Bileğe kadar bağlanan bağcıklara sahip olan Espardenye ilk olara tarlada çalışan işçiler tarafından keşfedilmiştir. Unisex bir ürün olmasından dolayı her renkte olanını bulabilmek mümkündür. Barselona’dan dönerken hem kendinize hem de sevdiklerinize birer çift almanızı tavsiye ederiz.

FC Barcelona Lisanslı Ürünleri

Barcelona’nın gurur duyacağı dünyaca ünlü bir güzelliği var. FC Barcelona bu ülke için sıradan bir futbol klübü değidir. Futbolu Barça için seven bir halkın bulunduğu bu ülkeden hediyelik eşya olarak lisanslı Barça ürünleri satın alarak dönebilirsiniz. Barselona içerisinde şu an için sadece 3 tane lisanslı ürün alınabilecek yer bulunuyor. Eğer vaktiniz varsa kendi adınız ya da hediye edilecek kişinin adına bastırılmış forma satın alabilirsiniz.

Gaudi Eserleri

Dünyanın en başarılı mimarlarından birisi olarak kabul edilen Gaudi Barselona’nın olmazsa olmazlarından. Barselona’dan Ne Alınır sorusuna kararsız kaldıysanız bu önerimiz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Şehrin birçok yerinde Gaudi tarafından yapılmış eserlerin minyatür heykelcikleri satılmaktadır. Size Barselona’yı daima hatırlacak bu hediyecikler sevdiklerinizi de mutlu edecektir.

Barselona Gezilecek Yerler listemizin maalesef sonuna gelmiş bulunuyoruz. Misafirperverliği ile ünlü Barselona’yı doya doya gezeceğiniz bir rehber hazırlamaya çalıştık. Eğer sizlerin farklı bir önerisi varsa bunları bizlere iletmekten asla çekinmeyin. Yorum bölümüne İspanya ile ilgili hatıralarınızı eklemeyi sakın unutmayın, keyifli gezmeler 😊

Barselona Gezi Rehberi: Barselona’da Gezilecek 20 Yer